Miljoenen guldens extra voor verzorgingshuizen Verbruik warm water te hoog Zondag 9 oktober geopend Camera's beveiligen winkelstraten Randstad Leegstand kantoor dure zaak voor provincie QlGEN BAAS 'Alles in één stijl' 'T 'Grote witmaker' zadelt Botlek op met ruim 14.000 ton afval ZATERDAG 8 OKTOBER 1994 Politie en winkeliers willen de winkelstraten Nieuwe Binnenweg en Boulevard-Zuid in Rotterdam met camera's beveiligen. Beide winkelstraten worden geteisterd door over vallen en winkeldiefstallen. Als de plannen doorgaan, is het de eerste keer dat in Ne derland buitenruimten worden beveiligd met camera's. Toepassing van een camerasysteem is niet zonder meer mogelijk. Zo moet er uit hoofde van privacy-bescherming ming komen van de deelgemeenten omdat mensen op de openbare weg ongevraagd worden gefilmd. Ook moeten er technische problemen worden opgelost. Zo ontnemen bomen het zicht van de camera's en ook de lengte van de benodigde kabels bezorgt de technici hoofdbrekens. Het is de bedoeling dat de politie met een camera-systeem de openbare ruimte in de gaten houdt. Om dat mogelijk te maken, komen de centrale monitoren van het zoge heten Close Circuit Television (CCTV) ver moedelijk in twee politiebureaus te staan. De betrokken winkelstraten hebben een adviesbureau benaderd dat de praktische toepassing van zo'n systeem onderzoekt. Over de financiering bestaat nog geen dui delijkheid. Volgens het bureau gaat de aan leg per winkelstraat enkele honderdduizen den guldens kosten. Ook de politie moet in vesteren in personeel dat de centrale moni tor in de gaten houdt. Bij het Nationaal Platform Criminaliteitsbe heersing van het ministerie van justitie be staat een aparte subsidiepot voor soortgelij ke projecten. De verzorgingstehuizen in z\rid-Holland krijgen dit jaar zes tot zeven miljoen gulden extra van de provincie. Met het geld moet extra personeel worden aangesteld en moet de opleiding van de verzorgers worden verbeterd. wordt het toch nu al meteen ge bruikt. Roes constateert een nijpend tekort aan verzorgers in een groot aantal bejaardenhuizen. Er zijn huizen waar de financiën dik op orde zijn. maar die zijn in de minderheid. Door het geld aan de huizen ter beschikking te stellen, kan er veel meer per soneel worden aangesteld. De PvdA'er ziet daarnaast mogelijkheden in het inschake len van langdurig werklozen. Het Rijk heeft voor werkgele genheidsprojecten geld be- Daarnaast komen er projecten om langdurig werklozen in te schakelen als verzorgers in de ouderentehuizen. Dat hebben Provinciale Staten gisteren be sloten tijdens de behandeling van de begroting voor 1995. Het geld dat dit jaar al be schikbaar komt, is afkomstig van een meevaller op de rijkuit kering voor het bejaardenwerk. Eigenlijk zou dit geld als reserve worden weggezet, maar op voorstel van de PvdA'er T. Roes schikbaar en dus is dat plan ook financieel aantrekkelijk. Dat de langdurig werklozen geen erva ring hebben in de verzorging van ouderen, ziet Roes niet als een probleem. „Het gaat erom dat ze het hart op de goede plaats hebben zitten. Voor het inschenken van een kopje thee of het maken van een praatje hoef je echt niet hooggeschoold te zijn." Het plan om de ouderente huizen met enkele miljoenen guldens te verblijden, werd door alle politieke partijen gesteund. Roes wil dat de provincie nu ook al vastlegt dat de komende jaren structureel meer geld naar de verzorgingshuizen gaat. Dat zou moeten worden betaald door enerzijds de hogere rijks uitkering en anderzijds een ho gere eigen bijdrage van de ou deren. De gemiddelde vermo genspositie van de oudere wordt beter en dus ook de hoogte van de bijdrage! Provinciaal topambtenaar I. van Eijk (hoofd afdeling welzijn) ziet weinig heil in het nu al vast leggen van een permanent ho gere uitkering aan de tehuizen. „Het is nog maar de vraag of ook komende jaar de uitkering van het Rijk meevalt. Ook de hogere eigen bijdrage is nog on zeker. Op twee onzekerheden kun je geen zekerheid wegge - Over de verdeling van het geld over de verschillende ver zorgingscentra moet nog wor den gepraat. den haag monica wesseling De provincie Zuid-Holland heeft een fi nanciële strop van bijna 1,3 miljoen gul den doordat ze niet tijdig de huur van een kantoorpand heeft kunnen opzeggen. Van af 1 januari volgend jaar is het pand aan de Floris Grijpstraat in Den Haag, waar nu de afdeling verkeer van de provincie is ge huisvest, niet meer nodig. Alle ruim 2000 ambtenaren worden vanaf die datum ge huisvest in het voormalige gebouw van Nationale Nederlanden in Den Haag, de zogeheten Zilveren Toren. Het pand aan de Floris Grijpstraat staat dan dus voor een half jaar leeg. De provin cie heeft echter met Shell, de eigenaar van het gebouw, een huurovereenkomst tot ju li en kan daar niet tussentijds vanaf. Gede puteerde Brouwer (financiën) probeert Shell nog over te halen zelf het kantoor pand weer in gebruik te nemen, maar ver wacht niet al te veel van zijn inspanningen. De verhuizing van de ambtenaren naar de Zilveren Toren is noodzakelijk omdat het provinciehuis aan de Koningskade deels gesloopt en verbouwd wordt. De ambtenaren blijven twee jaar in het voor malige verzekeringsgebouw en verhuizen dan weer terug. De afdeling verkeer zal dan ook in het nieuwe proviciehuis wor den ondergebracht. Bij de behandeling van de najaarsnota l bleek niet alleen de 'onnodi ge' huur een strop te zijn. In het tijdelijk onderkomen van de ambtenaren zitten geen kasten. Daarom moet er in de Zilve ren Toren voor 1,14 miljoen gulden wor den vertimmerd. De tegenvallers leidden tot enig gemor - 'waarom hebben GS niet eerst geïnfor meerd of er kasten waren voor ze het tijde lijk gebouw huurden'. Beide tegenvallers zijn overigens op te vangen met het gun stige resultaat dal de begroting voor dit jaar vertoont. Er is in 1994 ruim 5,4 mil joen gulden minder uitgegeven dan be groot. Op verzoek van de politieke partijen wordt niet de hele meevaller in een keer uitgegeven, maar wordt een deel als reser ve achtergehouden. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Monique van Rosendaal van 'House of Eden', een winkel met artikelen in Engelse stijl aan de Lange Mare in Leiden. 1 d k heb hier heel veel uiteenlopen de dingen bij elkaar gebracht. - Meubels, kleding, serviesgoed, en daar komen nu ook nog etenswaren en toiletartikelen van Crabtree Evelyn bij. Hoe verschillend alle artikelen ook zijn, ze passen allemaal in dezelfde sfeer. Alles wat ik hier verkoop moet een goede kwaliteit hebben en daarnaast betaalbaar zijn. Zo kom je al snel terecht bij Engelse spullen. Maar als het zo uitkomt heb ik ook dingen uit andere landen. Die moeten dan wel in de stijl van House of Eden passen. Het hebben van een eigen zaak is op zich niet iets waar ik altijd van heb gedroomd. Ik kom ook niet uit een familie van midden standers. Mijn vader hield zijn hart dan ook vast, toen ik hier aan begon. Ik ben juriste, heb hier in Leiden internationaal recht ge studeerd. Maar het is niet eenvoudig om als juriste aan een baan te komen. Ik wilde echter ook niet na mijn afstuderen bij de pakken gaan neerzitten. Daarom ben ik in eerste instantie als stewardess gaan werken. Daarnaast ben ik een cursus gaan volgen om een eigen bedrijf te beginnen. Rode draad tijdens de cursus eigen bedrijf is het opstellen van een ondernemingsplan. Op basis daarvan was de financiering bij de bank vrij snel rond. Het scheelde wel dat ik met heel eenvoudige middelen ben begon nen, een groot bedrag had ik dus niet no dig. Samen met mijn vader heb ik bijvoor beeld zelf de zaak opgeknapt en ingericht. Voordat ik ben begonnen heb ik in Enge land beurzen bezocht om van nabij de trends te zien die ik ook in mijn winkel zou gaan voeren. De zaak is in juli opengegaan, met het idee dat ik dan enige aanlooptijd zou hebben voor het begin van het echte verkoopseizoen in het najaar. Maar de ver koop is vanaf het begin heel gestaag op gang gekomen. Met name de kleding deed het goed. Middenin de zomer bij tempera turen van meer dan 30 graden verkocht ik - tot mijn eigen verbazing - zware wax-jas- Mijn geluk is denk ik dat er in Leiden geen tekst: rudolf kleun vergelijkbare winkel is. Ik voer hier ook foto: loek zuyderduin merken die je niet overal tegen komt. Veel artikelen importeer ik zelf. Bij de klanten gaat het om mensen die van buitenleven houden. Voor die groep wil ik ook van die typische Engelse rubberlaarzen - Welling tons - in het assortiment opnemen. Maar daarnaast komen er ook studenten die stukje bij beetje een servies bij elkaar ko pen. Het hebben van een winkel is iets heel an ders dan wat ik oorspronkelijk wilde; een baan die aansloot op mijn studie. Aan de andere kant heb ik me tijdens mijn studie wel veel met allerlei aspecten van handel beziggehouden. In zekere zin breng ik dat nu op kleine schaal in de praktijk. Het is wel erg leuk dat ik nu van mijn hobby - ik ben altijd al met inrichting bezig geweest - mijn werk heb kunnen maken. In dat opzicht is dit zeker geen tweede keus." rotterdam gpd Negen jaar geleden werden ze in Rotterdam bin nengehaald als de grote witmaker, maar het lijkt er nu op dat met de Amsterdamse broers Lange berg de vergelers in huis zijn gehaald. Terwijl de landelijke en plaatselijke politiek erop rekende dat de afvalinzameling van schepen bij hen in vertrouwde handen zou zijn, stapelden de milieu problemen zich in de Botlek op. Zelfs letterlijk, getuige de 14.000 ton vrijwel onverwerkbaar afval die er staat te wachten op eeri liefhebber. Rijkswaterstaat heeft Tankcleaning Rotterdam (TCR) de afgelopen jaren geregeld op de bon ge slingerd voor ontoelaatbare lozingen in de Botlek. In 1985 en '86. kort na de start van het bedrijf, waarschuwde de toenmalige officier van justitie mr. Smid al publiekelijk voor de lozingspraktijken van het bedrijf. De stroom processen-verbaal hield ook de jaren daarna aan. De verstoorde relatie bereikte een hoogtepunt met de inval van justitie, december vorig jaar. Met een machtsvertoon dat voordien alleen in de affaires Unieer en Zegwaard was vertoond, vielen politie en justitie met 250 man de drie bedrijven van de groep in Rotterdam en Amsterdam bin nen. justitie verdenkt de Langeberg Groep, waar van TCR deel uitmaakt, onder meer van illegale lozingen, ongeoorloofde afvalexporten naar Bel gië en Frankrijk en van misbruik van overheids subsidies. Vlak voor de inval eind vorig jaar werden weer illegale lozingen geconstateerd. Volgens mede werkers van het bedrijf stonden de werknemers steeds op de uitkijk wanneer afval illegaal het wa ter in ging. Desondanks zagen opsporingsambte naren in de haven het afgelopen weekeinde weer een groene fluorescerende stof uit een afvalpijp de Botlek instromen. Onderzoek moet uitwijzen tandag sement aangevraagd. Dinsdag zal rechtbank waarschijnlijk een cu- Provincie niet in drugproject DEN HAAG» Zuid-Holland bemoeit zich niet met het verstrekken van hard- langdurig i D66 drugs den. I onderzoeken wat de pro voor deze groep, in de ogen van D66 'hulpbehoevenden', zou kunnen doen, is gisteren door Provinciale Staten verworpen. D66 had samen met Den Haag en Rotterdam en de hulpverle nende instanties, een proefpro ject voor verstrekkingg van drugs willen opzetten. De WD vindt de verslavings zorg echter geen taak van de provincie en het CDA wil, voor ze een proef neemt, eerst dis cussiëren of het wel 'des provin cies' is. De Stil' ziet al helemaal niets in het gratis verstrekken van verdovende middelen. „I lel is goed om perspectief te bie den aan een verslaafde. Maar het verstrekken van drugs neemt elke prikkel weg om van die verslaving af te komen", al dus SGP'er Stoop. Ciroen Links stemde voor, niet in het minst omdat door gratis verstrekking de overlast die bur gers van verslaafden ondervin den, behoorlijk teruggedrongen kan worden. KLM schrapt onrendabele activiteiten De KLM wil verdere kostenver lagingen meer zoeken in het af stoten van onrendabele lijnen Hier: of het een ongelukje betrof óf dat de lozing opzet telijk was. De eigenaren van TCR, die het bedrijf halsoverkop sloten, hebben de werknei boden zonder hun toestemming nog langer afval stoffen te verpompen ofte lozen. Voor het bedrijf, dat voor miljoenen guldens in de schulden inmiddels faillissei tie Rotterdamse ra tor aanwijzen. De vraag is of er nog wat te redden valt. Volgens de vakbonden hebben de eigenaren van TCR, de Amsterdamse broers I.angeberg, het bedrijf stel selmatig leeggeplukt De broers hebben bij TCR een rekening-courant die ook voor privé-doelein- den wordt gebruikt. Saillant detail in het hele verhaal is de rol van oud-minister drs. Neelie Kroes. Zij stond in 1985 aan de wieg van Tankcleaning Rotterdam en blijkt nu ook aan de groeve tot de aanwezigen te behoren. Negen jaar geleden hielp Kroes de broers langeberg in Rotterdam in het zadel door hun een startsubsidie van 20 miljoen gulden te geven. Een mogelijk verdwijnen van TCR levert vol gens het Gemeentelijk Havenbedrijf overigens geen problemen op voor het schoonmaken van tankschepen. Er gaan nu weer stemmen op de haven-ontvangstinstallaties in handen te brengen van de overheid. De gemeenteraadsfractie van de PvdA heeft erop aangedrongen onderhandelin gen te openenen met het rijk. Ook instellingen als Greenpeace vinden dat de installaties, met name in Rotterdam en Amsterdam, (weer) in handen van de overheid moeten komen. Een Europese wet zou het lozen van afval op zee moeten ver bieden. Bovendien zou er een signaleringssys teem moeten komen in alle Europese havens om te controleren of schepen hun afval daar wel ach terlaten. de KI.M afscheid van het 'con currerend kostenniveau-pro gramma'. de efficiëncymaatre- gelen die de luchtvaartmaat schappij in de gehele organisa tie heeft doorgevoerd. De ondernemingsraad uitte vorige maand stevige kritiek op de uitwerking van deze maatre gelen. Door te snijden in diverse onderdelen van de organiatie 'erkdruk tijdens de nermaanden enorm irden. De KLM had de vliegtuigen op i vertrekken, vooral stallig technisch on- drukke z< hoog >jev tijd te latei- door achter: derhoud. Dodelijk drama stelt politie voor raadsel den haag anp De I laagse politie staat voor een groot raadsel over een dodelijk drama dat 28 september op de Laan van Nieuw Oost-lndië plaatshad. Op klaarlichte dag sloeg iemand daar twee man nen de hersens in. Het ene slachtoffer (20 jaar) lag op straat. Hij is inmiddels overleden. Het andere (45) lag in huis. Hij verkeert nog steeds in levensgevaar. Van de dader ontbreekt ieder spoor. Ook over de motieven heeft de politie geen flauw idee. De twee woonden in een pand aan de Laan van Nieuw Oost-lndië. Ze runden daar een shoarma zaak. Voor zover de politie kan nagaan stonden ze niet bekend als mensen die vijanden had den. Naar aanleiding van een riproep donderdagavond op tv, zijn er twintig tips binnengeko men. Het is nog tie vraag of er waardevolle bij zitten. Enkele gegevens worden nader onder zocht. Landelijke besparingsactie op komst haarlem theo v Er komt een landelijke actie om zuiniger om te springen met warm water. Dat is nodig omdat het Landelijk Overlegplatform Warmwater van het ministerie van economische zaken en de Novem het verbruik van warm water door huishoudens op dit moment te hoog vinden. De verwachting is dat bij ongewij zigd beleid het verbruik de ko mende jaren zelfs sterk zal stij gen. Het grootste deel van de groei komt voort uit de toenemende behoefte aan comfort in huis en daardoor de plaatsing van zwaardere, energie-onzuinige toestellen. Berekend is dat in het jaar 2000 het energiegebruik in woningen, nodig om warm water te maken, 20 procent ho ger is dan in 1990. In een nieuwbouwwoning kan dan het aandeel water verwarmen ih de totale energierekening oplopen tot 40 procent. Douchekoppen De besparingsactie wijst de consument enerzijds op zuini ger gedrag (niet om de haver klap een vol bad, geen warm water als het niet nodig is) en waterbesparende douchekop- anderzijds op zuinig afgestelde pen, doorstroombegrenzers apparatuur. Daaronder vallen voor warm water en zuinige Kom nu al kijken naar de mooiste kollektie slaapkamers van 1995. •&S LAAPKAMERS Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof toestellen. De consument wordt verzocht bij de keuze van nieu we apparatuur niet alleen naar het comfort Ie kijken, maar ook naar de aanschafkosten en het energieverbruik. Gedacht wordt ook aan een actief vervangingsbeleid voor energieverslindende toestellen voor warm water. Er is een warm watcrlabel voor toestellen in aantocht en met de bouwwe reld komen afspraken over het aanbrengen van voorzieningen in nieuwe huizen die warm wa ter besparen. Ixikale energiebedrijven kun nen een belangrijke bijdrage le veren aan de besparingsactie. Nu is het nog zo dat de energie bedrijven het gebruik van warm water juist stimuleren. Zo roept het landelijk verspreide voor lichtingsblad Energie 8/ Water nog op tot aanschaffing van de Hot-Fill-keukenboilcr. Dat is een apparaat onder het aan recht, dat onmiddellijk warm water geeft. Wachten op warm water uit de ver weg gelegen combiketel duurt immers vrij lang. Het heethoofd is zelfs voor 8,52 gulden per maand bij het energiebedrijf te huur.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17