Pension voor daklozen nu al overvol Spermabank raakt peetvader kwijt Leiden Stoelen gehandicapten spoorloos verdwenen Neem een proefabonnement, "7 WEKEN. VOOR 33,80 BEL 071-128030 Smalle brandgang bij 'Koets' Gemeente vraagt roept verzet omwonenden op zwembad De Zijl Verpauperde panden mogelijk toch gesloopt ZATERDAG 8 OKTOBER 1994 LEIDEN KEES VAN KUILENBURG Het was toch al een treurige bedoening die optocht maandag voor bewoners van het gezinsvervangend tehuis De Brunei uit Leiderdorp. In de stromende regen keek een aantal bewoners, onder wie enkele met een verstandelijk of lichamelijke handi cap, op de Zoeterwoudse Singel naar het langstrekkende schouwspel. Tot de kletsnat ie kijkers het zat waren en van narigheid een droog onderkomen zochten in een koffiehuis op de hoek van de Singel en het Plantsoen. ..Daar werden we erg gastvrij ontvangen en mochten we vanachter de ramen toch nog naar de optocht kijken. Al was het /idit niet al te beet orrdai de ruiten waren be slagen, de bewoners genoten toch", vertelt lokatiehoofd Jan Roem. „Het vervelende was echter, dat toen we na afloop van de op tocht werden opgehaald onze acht tuinstoelen weg waren. Die stoelen hadden we meegenomen voor bewoners die niet zo goed ter been zijn. Of ze nu per ongeluk zijn weggehaald dan wel gestolen weten we niet." Roem heeft overal geïnformeerd of iemand wist waar de tuin stoelen gebleven waren. „Medewerkers van de gemeente l eiden hebben ze wel zien staan, bij het weghalen van de hekken, maar de stoelen ongemoeid gelaten. Wellicht heeft een van de omwo nenden ze binnengehaald. Dat hopen we maar, want het gaat toch om een behoorlijke schadepost." TERGEND Maakt u uw borst maar nat. Ook volgend jaar glijden er brand, al enkele jaren leeg en wachten op de slopershamer. De gemeente weigerde echter in 1991 een sloopvergunning af te geven. Er moest eerst een goed gekeurd bouwplan komen voor het hele Leidsch Dagblad-com plex dat sinds vorig jaar leeg staat als gevolg van de verhui zing van deze krant naar de Rooseveltstraat. Deze koppeling tussen sloop- en bouwvergunning heeft de gemeente in de hele stad inge steld om zogeheten 'gaten' te voorkomen. „Maar sinds 1991 zijn er weer drie jaren van ver val bijgekomen. Niet dat er bij die oude panden direct instor tingsgevaar bestaat, maar een sloopvergunning zou nu zeker meer kans maken", aldus P. Prudhomme van Reine, de rechterhand van wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke orde ning). „Dat is een nieuw geluid en we zullen kijken wat we er mee doen", reageert adjunct-direc teur G. Arnold van Damiate. Of een hernieuwde aanvraag voor een sloopvergunning ook de deur uitgaat, weet hij nog niet. Maar de toezegging dat de he renhuizen aan de Witte Singel ook zonder bouwvergunning te gen de vlakte mogen, is wel een pluspunt in de onderhandeling met potentiële kopers. Volgens Arnold zijn er nog steeds drie mogelijke kopers voor het grondgebied tussen Witte Singel, de universiteitsge bouwen en de Maliebaan. Be kend is wel dat de universiteit er daar een van is. Het grote pro bleem bij de verkoop is dat de gemeente middels het zogehe ten bestemmingsplan eist dat er ook woningen komen. Dat is ook de oorzaak van de lange leegstand van ondermeer de herenhuizen. Müfcéa/frTOJu"" Vanaf 26 september komt deze medewerker van de dienst Milieu en Beheer, samen met zijn collega's, op een andere dag uw huisvuil ophalen. Alle informatie daarover staat in de folder die bij u bezorgd Is. U kunt ook bellen: 25 21 30 weer gemeentelijke belastingaanslagen in uw brievenbus die die van dit jaar overtreffen. Het blijft namelijk kommer en kwel met de huishoudboekjes van gemeenten. Hoewel gemeentebesturen roepen dat ze bezuinigen, mer ken u en ik daar niets van. integendeel. Dat heeft iets tegen strijdigs: er wordt in gemeentehuizen geschrapt in de kos ten, maar tegelijkertijd moeten burgers meer gaan betalen. Waar blijven die bezuinigingen? Wie profiteert daarvan? o ontheffing voor „Wij als kleintjes worden in een hoek gedrukt, en voor wie ei genlijk?" Nel Meeder, omwo nende van de nieuwe Koets-o- theek op de hoek Lammer markt/Molenwerf, is veront waardigd over de geplande nooduitgangen van het nieuwe complex. Vlak achter haar wo ning aan de Nieuwe Mare komt volgens haar een brandgang die zowel voor de bezoekers van de discotheek als de bewoners van de nieuwbouw is bedoeld. Die vluchtroute' is volgens haar en andere omwonenden veel te smal voor duizend bezoekers. Uit onvrede heeft ze een brief geschreven aan D66-gemeente- raadslid W. Egels in de hoop dat hij 'politieke druk' kan uitoefe nen. Egels heeft de zaak inmid dels bij de gemeente aange zwengeld. Begin september lag het bouwplan voor het complex ter inzage en konden omwonenden de tekeningen zien. Toen kwam Meeder erachter waar de nood uitgangen komen. Zij stapte naar de gemeente om ophelde ring te vragen. Een ambtenaar vertelde haar dat de vluchtroute inderdaad achter haar huis zal lopen. Meeder is niet alleen bang dat de brandgang te smal is in geval van nood, maar zij vreest ook dat de route als 'achterom' wordt gebruikt door de bewo ners van de nieuwe woningen. De bouwer van het complex, de Katwijkse aannemer D. van der Plas, ontkent dat de brand gang achter de woningen aan de Nieuwe Mare komt. Volgens hem is de vluchtroute gepland door de centrale poort in de nieuwbouw. Deze poort zal na zes uur 's avonds alleen nog van de buitenkant kunnen worden geopend door de bewoners, van de binnenkant kan de poort wel gewoon open. Van der Plas is van plan om hierover nog een gesprek te hebben met de be woners van de Nieuwe Mare en de gemeente. Meeder gelooft niet in dat praatje. De aannemer is volgens haar 'nooit open en eerlijk ge- heeft voordat het bouwen be gon min of meer toegezegd dat mijn woning en ook die van on ze buren een achter-uitgang zou krijgen. Maar hij wilde niet óns van een achter-uitgang voorzien, maar de discotheek." Meeder is er ook van over tuigd dat de poort in de nieuw bouw een veel beter alternatief is voor de vluchtroute en be grijpt niet waarom de smalle steeg van 1.20 meter breed daarvoor wordt aangewezen. Er zijn meer mensen in de omgeving van de nieuwe disco theek die weinig trek hebben in een brandgang. De bewoners van de Marepoortkadeflat heb ben met behulp van een advo caat afgedwongen dat de nood uitgang in elk geval niet aan de kant van het binnenterrein van hun flat komt. De gemeente gaat ook voor zwembad De Zijl een ontheffing aanvragen van de verplichtin- Ken die zijn opgenomen in de nieuwe Wet Hygiëne en Veilig heid Zwemgelegenheden. Ver leent de provincie geen onthef fing dan moet hel zwembad per I januari 1995 worden gesloten. De ontheffing wordt aange vraagd in afwachting van een besluit over de toekomst van het zwembad. Het voortbestaan van zowel De Zijl als De Vliet staan ter discussie in de komen de bezuinigingsronde van de gemeente Leiden. Voor het openhouden van De Vliet zon der de daarvoor vereiste rnilie- vergunning - heeft de provincie reeds toestemming gegeven. Deze ontheffing geldt tot het jaar 2000. Besluit de gemeente raad tot het definitief openhou den van beide zwembaden dan moet er zo n 1,5 miljoen gulden worden geïnvesteerd om alsnog te voldoen aan de verscherpte milieuregels. Het dienstencentrum voor dak- en thuislozen aan de Ou de Rijn begint overvol te raketi. Dat is op te maken uit een evaluatierapport van directeur W. Bots, dat woens dag wordt besproken in de raadscommissie. Het zwer verspension opende een halfjaar geleden zijn deuren. In mei kwamen er dagelijks vijf a tien bezoekers. Tegen woordig zijn dat er zo'n vijfentwintig. Het aantal dak- en thuislozen in de Leidse regio wordt geschat op vijftig tot honderd. De capaciteit van de bezoekers ruimte bedraagt tien personen. Vaak komen de thuis- en daklo zen in grotere aantallen tegelijk. De oplossing is spreiding. De directie overweegt daarom de invoering van bezoekerspasjes. Opvangcentra voor dak- en thuislozen in de grote steden zijn Leiden daarin al voorge gaan. Ook is uitbreiding van de me- dewerkersgroep gewenst. Mo menteel werken in het zwer verspension een coördinator (32 uur per week), een hulpver lener (20 uur per week) en zes vrijwilligers. Op korte termijn moeten daar nog eens 20 'pro fessionele uren' bij. De kosten van het project raamt Bots op anderhalve ton per jaar. De gemeente subsidi eert dit jaar voor 70.000 gulden en volgend jaar voor een ton. Inmiddels hebben ziektekosten verzekeraars voor 1994 en 1995 50.000 gulden bijgedragen. De zwervers kunnen bij het centrum, dat is ondergebracht in het diaconale gebouw De Bakkerij, terecht voor brood, soep, een douche, bemiddeling en schone kleren. Ook wordt het dienstencentrum gebruikt als postadres waardoor de zwer vers bereikbaar zijn voor de so ciale dienst. Bots heeft na een half jaar al een aardig beeld van het type bezoekers dat bij het zwer verspension over de vloer komt. Bijna zeventig procent is man en jonger dan veertig jaar. „Op vallend is de tamelijk grote groep jongeren tot 20 jaar: tien procent", schrijft de directeur. In de leeftijdsgroep 40- tot 50- jarigen zijn de vrouwen ver in de meerderheid. Bijna de helft van de bezoe kers heeft geen vaste woon- of verblijfplaats. Niet een van hen verricht betaalde arbeid. De helft van de bezoekers leeft van de bijstand. Zeven procent heeft geen inkomsten. Volgens de coördinator is het merendeel van de zwervers, zo'n 64 procent, 'redelijk ge zond'. Een kwart tot eenderde is verslaafd aan alcohol of hard drugs. Eentiende deel kan het gokken niet laten. Eremedaille voor 'vuttende' analist Kees van Voorst Eigenlijk zit het nog gekker in elkaar. Al een aantal jarer achtereen krijgen gemeenten minder geld van de rijkso heid. Daardoor blijven gemeenten met ongedekte tekor Tegelijkertijd predikt de rijksoverheid dat wij het toch vooral rustig aan moéten doen, geen hoge salariseisen moeten stel len. Want dat is slecht voor de economie. Daarom zijn u en ik dit jaar niet of nauwelijks gestegen in salaris of uitkering. Voor dat matigingsbeleid worden we via de gemeentebestu ren dus onmiddellijk weer gestraft. Want Wie er ook op de nullijn zijn blijven zitten, niet de tarieven van de overheid. Het Rijk schrapt gewoon op uitgaven door gemeenten min der geld te geven. Op hun beurt verhogen gemeenten de plaatselijke belastingen en leges. Heel vaak blijken gemeenten trouwens veel te ruim te heb ben begroot. Dan wordt bijvoorbeeld het boekjaar 1993 af gesloten met 'winst'. Er zijn dan tonnen over. Dat geld gaat niet terug naar de burgers, maar verdwijnt in allerlei spaar potjes van de gemeente. Waarvoor onze hartelijke dank. De meesten van ons hebben ongetwijfeld alleen met de ge meente te maken - de burgerlijke stand even buiten be schouwing gelaten - als het gaat om het verkrijgen van een een paspoort of rijbewijs. Volgens de meeste gemeenten is de prijs van het verstrekken van die documenten kostendek kend. ofwel: er wordt niets op toegelegd of aan verdiend. Waaróm is een paspoort of rij bewijs in de ene gemeente dan twee keer zo duur is als in een andere? Waarom mag ik mijn paspoort niet aanschaffen in de gemeente die het goedkoopste werkt? Wat de plaatselijke belastingen betreft is er een kleine pleister op de wonde. Steeds meer ge- u in termijnen betaalt. Dat geeft u het wellicht aangename ge voel dat u tergend langzaam wordt uitgekleed. Aan het eind van het jaar blijft het resultaat hetzelfde: de verwarming staal laag, de gordijnen zijn dicht, u rilt over uw hele lichaam. De toestand van deze herenhuizen aan de Witte Singel is r i brand nog verder verslechterd. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De oude, sterk verpauperde he renhuizen aan het begin van de Witte Singel kunnen wellicht toch worden gesloopt. De ge- is bereid de koppeling een sloopverguning aan bouwvergunning te laten ;n. Dit naar aanleiding van brand die dinsdag nacht woedde en de staat van de panden opnieuw heeft ver slechterd. De panden zijn eigendom van Damiate bv, de firma die onder meer het Leidsch Dagblad uit geeft. De oude herenhuizen zijn korte tijd gekraakt geweest maar staan nu, na een eerdere Hij blijft een oogje op de afde ling spermatologie houden. Maar sinds 1 oktober is analist Kees Van Voorst weg bij de sper mabank in de vrouwenkliniek van het AZL. „Ik vind het niet jammer. Ik heb veertig jaar in rijksdienst gewerkt en dan kun je in de VUT. Je moet gaan af bouwen", aldus Leidenaar Van- Voorst, die gistermiddag de ere medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, kreeg uitgereikt. Hij staat be kend als de 'peetvader' van de spermabank. „Al is dat erg veel gezegd." Het was Van Voorst die met de arts J. Wildschut de sperma bank midden jaren zeventig in zijn huidige vorm opzette. „Daarvoor werd alleen met vers sperma gewerkt. Mevrouw' kwam zeg maar een half uur na 'meneer' en dan was er kunst matige inseminatie. Het was in een tijd dat er nog niet over aids en geslachtsziekten werd ge sproken." Van Voorst werkte eerder als analist bij het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek ('daar begon ik met sperma-on derzoek'). Daarvoor zat hij bij het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid. Bij de Nederlandse Spoorwegen begon hij ooit. „Ik had in tien, twaalf jaar avond studie mijn analistendiploma's gehaald." De Leidse spermabank van het AZL wordt nu beschouwd als een van de grootste en be langrijkste van Nederland. „Vijf tig actieve donoren uit het hele land is heel veel. In het begin waren ze moeilijk te krijgen, was het een taboe, kwamen ze schuchter binnen", weet Van Voorst. „Nu is het een doorsnee van het volk. Van de bouwvak ker tot de professor zit er tus sen. Wij hebben een heel goed contact met de groep, die elke veertien dagen een avond komt. Wil je alleen komen, zonder an dere donoren te zien, dan kan dat overdag." Een computer zorgt dat het zaad van de ver schillende donoren evenredig wordt verdeeld. „Wij creëren hier geen superman, een per soon die er uitspringt. Hoewel de donoren in princi pe voor de ontvanger anoniem blijven, kun je tegenwoordig ook naar het 'tweede loket'. „Dat gaat via de notaris. Een ouder weet dan dat hij een do nor krijgt van wie de anonimi teit kan worden opgeheven. Bij het eerste loket blijft de donor anoniem." Een wetsontwerp, dat de anonimiteit moet ophef fen als het kind volwassen is ligt voor nader beraad bij de rege- Geëerd analist Kees van Voorst bij een tank met vloeibare stikstof, waarin sperma bij 196 graden onder nul tientallen jaren bewaard kan blijven. foto henk bouwman ring. Van Voorst is er tegen. „De hele beroepsgroep trouwens. Hoeft niet wettelijk geregeld te worden, dat kunnen we zelf met die verschillende loketten." De spermabank doet meer. Ook het zaad van kankerpatiën ten die bijvoorbeeld door be straling onvruchtbaar dreigen te raken, wordt hier vast ingevro- Het sperma moet direct na de lozing in een potje bewogen worden, om het te laten ver vloeien. Er komt antivries bij en het wordt weer geschud. Vervol gens wordt met een apparaat het sperma vanuit het potje va cuüm in een groot aantal rietjes ('in dertien kleuren') opgezo gen. die luchtdicht met een stofje worden afgesloten. „In een rietje zit een kwart milliliter. Van één man maak je 20, 30 rietjes", zegt Van Voorst. Die komen vervolgens in een bak stikstof die naar honderd gra den onder nul moet. Tenslotte wordt het opgeslagen in een tank van 196 graden onder nul met vloeibare stikstof. „Het kan op deze manier tientallen jaren bewaard blijven. Er is hier nog sperma uit 1975. Onze incu batietijd is negen maanden in de tank. Pas daarna wordt het gebruikt vertelt Van Voorst. Hij ontwikkelde dit 'Leidse mo del'. „Je had nauwelijks buiten landse voorbeelden. Als wij iets invoerden, kwamen de meeste spermabanken naar ons toe." Van Voorst deed ten slotte ook nog andere dingen in het AZL. „Ik deed de moeilijke ge vallen bij de bloedafname, en ik deed kleine technische dingen in de kliniek. Ook alle compu ters hier bij spermatologie ston den onder mijn beheer. Ik heb er speciale programma's voor geschrevea" Voor verveling zal ook de ko mende tijd bij hem geen plaats zijn. „Ik verzamel postzegels en hou heel erg van klussen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15