Dominee op paradijselijk eiland Theologie van Berkhof centraal tijdens studiedag Kerk Samenleving De betekenis van de geschiedenis in de theologie van dr. H. Berkhof staat op maandag 7 november centraal tijdens een studiedag in de Leidse Lokhorstkerk. De lezingen rond het thema 'Waar is God in deze tijd?' worden gehouden door prof. dr. A. van de Beek, prof. dr. A.W.J, Houtepen. prof. dr. C. Graafland en prof. dr. H. Kui- De onlangs 80 jaar geworden Berkhof, emeritus-hoogleraar in de dogmatiek en bijbelse theologie in Leiden, was één van de smaakmakers van de Nederlandse theologie na de Tweede Wereldoorlog. Zijn boek 'Christelijke geloof wordt nog steeds gezien als een standaardwerk. De bijdragen van de sprekers aan deze studiedag, aangevuld met die van diverse andere auteurs, worden in boekvorm aan Berkhof aangeboden. De bijeenkomst duurt van 10.30 tot 16.00 uur en de toe gangsprijs bedraagt 25 gulden. Vooraf aanmelden is niet nodig. De deelnemers aan de studiedag - die wordt georgani seerd door de commissie Leidse Lezingen en uitgeverij Callenbach - ontvangen het boek 'Waar is God in deze tijd?' gratis. ZATERDAG 8 OKTOBER 1994 HET WEER o/j ws/a/z, mat moot maar £h.wat fs ME 7 PRZC'ES f ZONDAG 9 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.53 Zon onder 17.57 Maan op 12.17 Maan onder20.52 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.38 17 59 Laag water 01.15 13.40 MAANDAG 10 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.55 Zon onder 17 55 Maan op 13 14 Maan onder21.55 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.25 18 44 Laag water 02 06 14.25 Weerrapporten 07 oktober 19 uur: HEINZ Mr. Jesse van Muylwijck BOES p17 UIT DE KERKBLADEN Studieverlof Na een periode van studie verlof is de hervormde predi kant JA Tielkemeijer weer aan het werk. „In de diensten had ik even het gevoel, dat bij u misschien een verwach ting' was dat ik ineens heel anders zou preken. Beter!", schrijft hij in de 'Samen op Weg-Maandbrief van de Hervormde en de Gerefor meerde Kerk van Koudekerk aan den Rijn en Hazerswou- de-Rijndijk. Om daar direct op te laten volgen: „Maar ik geloof dat dit niet zo is. Nog steeds, eigenlijk nog meer dan vóór mijn verlof, ben ik ervan doordrongen dal we de bijbel moeten lezen met een goed oor voor de manier waarop Israël met de bijbel omgaat. Omdat we daarvan zoveel kunnen leren. En nog steeds, of meer nog, weet ik dat eerbied voor het Woord voor mij een grondhouding is in de verkonaiging." Letterknecht Dat hoeft volgens Tielkemeij er geen 'sombere aangele genheid' te zijn. „Het is eer der iets van vreugde en vrij heid, als je in grote concen tratie op de woorden van het Woord merkt, dat het Woord zichzelf begint uit te leggen. Jk ben me ervan bewust dat ik zo het beeld oproep van een letterknecht, en als het om de bijbel gaat ben ik dat ook. Maar ik ben me ook be wust. dat juist de letter knecht, misschien wel meer dan een ander, overgeleverd is aan de Geest. Pas als de letters van de Schriften in je binnenste beginnen te bewe gen en de Geest met die let ters ook nieuwe woorden gaat vormen.... pas als de woorden van de Schrift je ei gen geschiedenis in bewe ging brengen naar God toe..., dan pas luister je echt." Sexfilm Missionaris G. van Schie leerde in Sengkang 'een zeer open Boeginese jongen ken nen, die honderuit vroeg'. „Op een avond neem ik deze jongen, Sahri genaamd, mee naar de bioscoop, waar een film draait over een ketter jacht tijdens de Middeleeu wen", schrijft hij in hel blad van de Hartebrugparochie in Leiden. „Het gaat er wreed den gemarteld en vermoord op beschuldiging van bijge loof of ketterij. Aan het slot wordt de rechter zelf ook nog eens doodgeslagen. Op dat moment gaal er in de zaal een daverend applaus op. Maar Sahri klapt niet: ikzelf trouwens ook niet. 'Zijn dat nu christenen?', vraagt hij. Ik lach een beetje zuur. 'Is dat nu nog zo?', vervolgt hij, me schuin aankijkend. Mis schien denkt hij wel. 'Zou hij ook zo'n beul zijn?' Ik pro beer hem uit te leggen over vroeger tijden en over de wreedheid van mensen in het algemeen. Maar onder tussen denk ik: Verdraaid, hadden ze maar een sexfilm gedraaid!" Bewondering Pastor J. Steenvoorden noemt het in het informatie blad van de Bonifacius- en Pius X-parochie in Alphen aan den Rijn opvallend dat kerken toeristische trekpleis ters zijn geworden. „Duizen den mensen bezoeken tij dens hun vakantie deze ge bouwen. Zij bewonderen wat vorige generaties op bouw kundig en kunstzinnig ge bied hebben gepresteerd. Deze bewondering betreft echter alleen de buitenkant en verplicht helemaal tot niets. 1 let eigenlijke in het ui terlijke bouwwerk kan alleen gezien worden met de ogen van het geloof." DE RECHTER BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Stadrecht: Ph. van Wijk teSt Jolrannesga-Delfstrahuizen Aangenomen naar Streekgemeente Frieslands-End (part-time): J. Dijk stra te Drachten. Bedankt: voor IJsselstein (Utr C. van Duijn te Krimpen aan den IJssel (buitengewone wijkgem voor Goes (buitengewone wijkgem). A. van Vuuren te Zoetermeer. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor VLissmgen: P Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwa- tering. Stabiel herfstweer Even leek het er op. dat oktober in de voetsporen van de totaal verre gende septembermaand zou tre den. De forse buien, die begin deze week vielen, vulden de regenme ters in onze regio met 40 tot 55 millimeter. De inval van kou uit het hoge noorden deed mij denken aan het veelvuldig voorkomen van noordcirculaties, die sommige wijnmaanden kenmerkt. Oktober 1992 was daar een mooi voorbeeld van. In die maand kwa men herhaaldelijk depressies uit arctische regionen op bezoek in het Noordzeegebied. Na een tame lijk warme zomer (hoge zeewater temperatuur) gaf dit aanleiding tot een overvloed aan buien met in Noord-Holland meer dan 200 millimeter, enigszins vergelijkbaar met de voorbije septembermaand. Oktober 1974 was ook zo'n regen- rijke herfstmaand en zelfs nog kou der-, in dat supernatte najaar mis lukte een groot deel van de suiker- bieten- en aardappeloogst. Land bouwmachines bleven in de mod derige akkers steken. Vooral in Zeeland was de situatie hopeloos; er moest handwerk aan te pas ko men om nog iets van de oogst te redden. De afgelopen dagen heeft er een snélle omschakeling naar stabiel hogedrukweer plaatsgevonden. De koude lucht uit het hoge noorden heeft de vorming van hogedruk bo ven het continent ongetwijfeld be spoedigd. Vrijdag verdween de be wolking grotendeels en bij weinig wind werd het een plaatje van een herfstdag met vriendelijke zonne schijn en maxima tot circa 14 gra den Als ik de weerkaarten tot vier of vijf dagen vooruit bekijk, zie ik maar heel weinig veranderen. Gedurende de hele periode ligt een hogedruk- centrum van ruim 1035 millibar boven Rusland met een sterke vleugel op West-Europa gericht. De straalstroom met bijbehorende on rustige weersverschijnselen be vindt zich op een route van IJsland naar de Barentszee. In onze contreien heerst rust, voor al de dagelijkse gang bepaalt het weersverloop. In de tamelijk helde re nachten koelt het flink af naar 2 tot 5 graden met mogelijk grond- vorsten vorming van mistbanken, die in de loop van de ochtend plaatsmaken voor flink wat zon. Zwakke fronten, die door het hoge- drukgebied heen proberen te drin gen, kunnen wel af en toe voor wol kenvelden zorgen. Vandaag is er even kans op wat regen, vooral in de noordelijke provincies, daarna blijft het vrijwel zeker droog. Het spel van zon, wolken en mist kan zeker tot midden volgende week aanhouden bij een vrij normale middagtemperatuur tussen 12 en 17 graden. HET WEER IN EUROPA Predikant N. de Reus van gereformeerd Ter Aar naar verenigde protestanten van Curagao COLOFON Fortkerk Het kerkelijk centrum van 'pro testants Curasao' is de Fortkerk, een onderdeel van het histori sche Fort Amsterdam waarvan de bouw in 1634 - kort nadat een vloot onder leiding van Van Walbeeck het eiland op de Spanjaarden had veroverd - is begonnen. De kerk is in 1991 volledig gerestaureerd en bevat behalve de ruimte voor de ere dienst ook enkele ruimten waar (kerkelijke) activiteiten kunnen worden gehouden. De Reus doet hier op 30 oktober zijn in trede. De dominee verwacht dat het accent van zijn werk op Cura sao vooral op het pastoraat zal liggen. „De eilandbewoners zijn niet bepaald trouwe kerkgan gers. Het is dat de Fortkerk di rect naast het hotel van Van der Valk ligt. waardoor er nog wel wat aanloop is van Nederlandse toeristen, want de opkomst uit de eigen gemeente is zeer ge ring." Zo'n voornamelijk pastorale opdracht bevalt De Reus overi gens wel. „Dat vind ik één van de boeiendste kanten van het ambt: mensen ontmoeten in hun eigen leefomgeving. Ieder mens is een verhaal. En ik voel mij zeer bevoorrecht dat ik al die verhalen mag beluisteren, er deelgenoot van mag worden." Daarnaast mag De Reus ook graag 'snuffelen in de liturgie', om zijn gehoor voor te gaan in andere vormen van de ere dienst. Op die beleving van de ere dienst, en dan met name tijdens de kerkelijke hoogtijdagen, drukken de cultuur en vooral het klimaat van Curasao na drukkelijk een stempel. Aan zijn gemeente in Ter Aar legde De Reus onlargs uit dat bijvoor beeld Kerstfeest op het eiland 'wat sneller uit haar romanti sche, sentimentele,commercië le jasje wordt geholpen'. „De behagelijkheid van de kachel en de kerstboom zal daar waar schijnlijk toch iets anders wor den beleefd dan hier. Het is er immers iedere dag zo'n 27 gra den. En naaldbomen heb je er niet. Cactussen wel. Ziet je het voor je, een cactus met lichtjes en kerstballen...?" De Kerstnachtdienst wordt door de gemeente in Willem stad gevierd op het plein voor de Fortkerk. „Zo'n twee- tot drieduizend kerstgangers ko men daar op af. Uit vele natiën en volken. Sprekend allerlei ta len. Alsof Kerst en Pinksteren op één en dezelfde dag vallen." Ontheemd Het zijn dié cultuurverschillen, in combinatie met de grote af stand tot zijn nieuwe werkge bied, die het De Reus bepaald niet makkelijk maakten om zich op zijn toekomstige taak voor te bereiden. „Gevoelsmatig heb ik dat dan ook zo lang mogelijk uitgesteld", zegt hij. „De con tacten verliepen voornamelijk via de fax en dat is natuurlijk ook niet de meest ideale manier van communiceren. De ge meente leer je pas echt kennen als je ter plaatse bent. Je eigen ervaring is toch doorslagge vend." De laatste weken voor zijn vertrek voelde de predikant zich ook in de vertrouwde gemeente van Ter Aar 'ontheemd'. De huisraad van het gezin - dat be halve uit De Reus en zijn echt genote uit twee kinderen van 2 en 4 jaar bestaat - zijn al enige tijd onderweg naar het Ca- ribisch gebied. „Het huis is het huis niet meer. De kamers zijn óf helemaal óf voor driekwart leeg. En sinds de computer weg is, voel ik me teruggeworpen in de tijd", schrijft de dominee in één van zijn laatste stukjes voor de Rijnlandse Kerkbode. De Reus werkte ruim zeven jaar in Ter Aar, een periode waarin hij 'winst en verlies' boekte. „Het is hechten en ont hechten en in de kom van je ziel opslaan wat indruk maakte, wat je bewaren wil. Zo'n beetje als Maria deed: alles overwegende, en een plek geven in 't hart." Aan zijn eerste gemeente zal hij blijven terugdenken als aan een eerste liefde. „Ter Aar was een mooie verkering. Die ver geet je niet." KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen Za terdagochtend snel afne- dag ook enkele opklarin gen. Middagtemperatuur van 8 tot 13 graden. Overwegend droog en en kele opklaringen. Vooral in het zuiden enkele zonnige perioden, maar zaterdag ook een kleine kans op een bui. Middagtempera tuur van 8 graden in het Denemarken: Wolkenvelden afgewisseld door zon. Kleine kans op een enkele bui Maximum temperatuur ongeveer l£ Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flink wat zon, maar vooral langs de At lantische kusten ook bewolking en za terdag plaatselijk wat regen, Middag temperatuur van 11 graden op de Shet land eilanden tot 17 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur circa 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig. Maximum temperatuur van 16 graden langs de kust tot 22 in het binnenland. Zaterdag redelijk wat zon en op de meeste plaatsen droog. Zondag vanuit het zuiden toenemende bewolking en enkele regen- en onweersbuien. Maxi mumtemperatuur tussen 23 en 26 gra- Spanje: Zaterdag m het noorden zonnig en droog. In het zuiden enkele wolkenvel den en een lokale bui, mogelijk met on weer Zondag meer buien, die zich uit breiden naar het noorden Middagtem peratuur tussen 23 en 30graden. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen en onweersbuien Middagtemperatuur tussen 23 en 27 graden Marokko: Westkust: wolkenvelden afgewisseld door zon Langs de kust een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur circa 24graden In het midden en noorden wolkenvelden en een enkele bui, mogelijk met onweer Temperatuur in de middag tussen 24 en 28 graden Zuid-Frankrijk: Vooral zaterdag overwegend zonnig. In de Provence en de Dauphm'e meer be wolking. Middagtemperatuur circa 25 graden, zondag in de buurt van de Pyre neeën ongeveer 28 graden. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon, maar ook enkele stapel wolken. Droog. Maximumtemperatuur ongeveer 26 graden Italië: Perioden met zon, maar plaatselijk ook een enkele regenbui. Zaterdag ook kans op onweer. Middagtemperatuur zater dag van 16 graden in het noorden tot 24 op Sicilië. Zondag in het noörden rond 20 graden. Corsica en Sardinië: Wolkenvelden en voornamelijk zaterdag nog enkele buien. Middagtemperatuur zaterdag 23 graden, zondag rond 26 Griekenland en Kreta: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog Vooral op Kreta en de Cycladen flink wat zon. Middagtempera tuur tussen 23 en 26 graden. Duitsland: In de nacht en ochtend plaatselijk mist. velden. In het uiterste noorden kleine kans op een spatje regen. Middagtem peratuur ongeveer 15 graden. Zwitserland: In de dalen kleine kans op mist. Elders zon. maar ook enkele wolkenvelden Droog. Middagtemperatuur oplopend tot 18 graden in het noorden en tot 22 gra den ten zurden van de Alpen. Oostenrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en in het oosten een enkel buitje. Middagtem peratuur zaterdag van 10 graden in het oosten tot 16 graden in Tirol. Zondag enkele graden warmer. Bij God en op Cu rasao is alles mo gelijk, vertrouwde één van zijn voorgangers hem in een openhartige bui toe. Van de almacht van de Schepper had de gereformeerde predikant N. de Reus al enige weet, maar van het tweede deel van dit gezegde kan hij zich de eerstkomende drie jaar persoonlijk overtuigen. Deze week ruilde De Reus de Gereformeerde Kerk van Ter Aar voor de Vere nigde Protestantse Ge meente op het Caribische eiland dat - volgens een andere 'insider' - al voor de Schepping bestond. „Want in den beginne was er cha os." Uitgave van Dagbladuitgever Damiate DIRECTIE 8.M Essenberg. G P Arnold I HOOFDREDACTIE Jan-Geert Maioor. Fran Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R.D. Paauw. tel. dag 9 30- 11 30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX ma.-vrij. van 08 30-17.00 uur: Telefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) TetefoonOTI-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bi| vooruitbet. (incl BTW) peracc g.ro autom b. per maand 29.3 per kwartaal 85,55 84.5 per jaar 329.30 328.3 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125.50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj 18 00-19 30 uur. zat 1000-12 00 uur Tel 071-143241 Het relativerende in deze cita ten spreekt De Reus wel aan. „Ze maken in elk geval duidelijk dat ik niet in een heiligdom te recht kom." De 'paradijselijke' kant van Curasao oefent sowie so geen enkele aantrekkings kracht op hem uit. „Ik geef niks om de zon en de zee. Toen ik er in april van dit jaar een week op oriëntatiebezoek was, heb ik niet eens gezwommen." Waar hij zich wel op verheugt is de kennismaking met een andere cultuur en het werken in een geloofsgemeenschap waar aller lei verschillende protestantse richtingen 'onder één hoed' zit ten. Ook de complexe sociale problematiek Waarmee hij als pastor op het eiland te maken krijgt, maakt onderdeel uit van de 'avontuurlijke uitdaging' die hij wel wil aangaan. Een laatste 'prikkel' om in Nederland have en goed achter te laten vormt tenslotte het feit dat de vrouw van de predikant op Curasao is geboren en er tot haar zesde jaar heeft gewoond. Als het middelste van de Be nedenwindse eilanden telt Cu rasao 160.000 inwoners. De be volking is een smeltkroes van Antillianen (creolen, afstamme lingen van de indianen), Euro peanen en een vermenging van zwarten en blanken. De Reus: „Het eiland telt in totaal zo'n vijftig nationaliteiten. Die enor me diversiteit zie je ook terug in de godsdienstige uitingen. Zo zijn er nogal wat sektarische be wegingen of groepen uit het binnenland die hun eigen, oude gebruiken vasthouden." Paraplu Het overgrote deel van de be volking is rooms-katholiek, maar wat zich aan protestantse geloofsgemeenschappen op het eiland bevindt is gevangen on der de paruplu van de Verenig de Protestantse Gemeente. De Reus: „Dan praat je over her vormden, gereformeerden, wat lutheranen en nog een paar an dere smaken." De Gereformeer de Kerk van Curasao is in 1984 Dominee N. de Reus: „leder mens is een verhaal. En ik voel mij zeer bevoorrecht dat ik al die verhalen mag beluisteren, er deelgenoot van mag worden." foto ben de bruyn tot dit samenwerkingsverband toegetreden en vormt sindsdien een wijk van de verenigde ge meente. De Reus werkt in het ministerie van predikanten sa men met twee hervormde colle ga's. Zijn 'wijk' in de hoofdstad Willemstad bestaat uit zo'n 1400 leden, het driedubbele van het aantal dat hij in Ter Aar on der zijn hoede had. De Reus vertrekt in principè voor drie jaar naar Curasao. „Na die tijd wordt, zowel door de centrale kerkeraad als door mijzelf, bekeken of het bevalt." Officieel blijft de predikant in de periode dat hij in de 'West' werkt verbonden aan de Gere formeerde Kerk van Ter Aar. een arbeidsrechtelijke-con- structie waarvoor in de kerkor de een artikel is opgenomen. Op Curasao komt De Reus daarentegen in dienst van de overheid. „Ik word in feite staatsambtenaar. Voorzover de predikant weet heeft de Verenigde Protestantse Gemeente altijd een beroep ge daan op voorgangers uit Neder land. „De interesse voor de stu die theologie neemt binnen de gemeenschap wel toe. Het lijkt me ook een goede zaak als er uiteindelijk dominees van het eiland zelf zouden komen. Zij zijn tenslotte toch kinderen van die cultuur en spreken'de tadl van de bewoners. En dan bedoel ik niet alleen verbaal."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12