Gijzeling bij Aken - ten einde: een dode Buitenland Curopa Lijken Bosnische Serviërs gevonden bij Sarajevo Crisis bedreigt straatarm Oost-Europa Tweelingbroertjes op de foto Exodus uit Rwanda is gestopt Honderden doden bij golf van geweld in onrustig Burundi Italië schaft doodstraf geheel af rome» Italië heeft de doodstraf nu ook uit het militair strafrecht geschrapt. Dit gebeurde door een besluit van de parlements commissies voor defensie en justitie. Omdat de Senaat de wet al had goedgekeurd, is behandeling in het Huis van Afgevaardig den niet meer nodig. In de nieuwe tekst is het woord 'doodstraf vervangen door 'levenslange gevangenisstraf. Italië wordt hier mee het 54-ste land dat de doodstraf totaal verbiedt. 'China doet ondergrondse kernproef Canberra China heeft een ondergrondse kernproef gehouden op de locatie Lop Nor. Dat heeft Australië vanmorgen bekend gemaakt. Het ministerie van buitenlandse zaken in Canberra zei dat het Australisch Seismologisch Centrum de proef waarnam om 4.25 uur Nederlandse tijd. Het moet om een bom van tussen de 40 en 150 kiloton zijn gegaan. China heeft zich niet aangeslo ten bij een internationaal moratorium op kernproeven. Duitser (18) bekent aanslag op Ghanees neuruppin» De Duitse politie heeft een 18-jarige rechts-f opgepakt die heeft bekend dat hij onlangs betrokken is geweest bij een moordaanslag op een Ghanese asielzoeker. Midden vori ge maand raakte de Ghanees zwaar gewond toen hij in de S- Bahn bij Berlijn werd aangevallen, beroofd en uit de trein ge gooid. De asielzoeker raakte onder meer een onderbeen kwijt. De verdachte zegt de Ghanees niet zelf uit de trein te hebben ge- Vierde Oostenrijkse bombrief ontdekt wenen Bij een adviescentrum voor buitenlandse immigranten in het Tiroolse stadje Stift Wilden is gisteren een bombrief be zorgd. De bom kon onschadelijk worden gemaakt voordat hij tot ontploffing kwam. Het was de vierde keer in twee dagen tijd dat in Oostenrijk bij organisaties of bedrijven bombrieven worden bezorgd. De politie verdenkt neonazistische groeperingen. Jeltsin biedt Reynolds excuses aan dublin De Ierse premier Reynolds heeft gisteren een brief ge kregen van president leltsin van Rusland waarin Jeltsin zijn 'op rechte spijt' betuigt voor het niet doorgaan van de ontmoeting op het vliegeveld van Shannon. Reynolds stond vorige week te vergeefs op Jeltsin te wachten die een snel bezoek aan Ierland zou brengen. De president was 'in slaap gevallen'. Intifada kostte 1.200 Palestijnse levens Jeruzalem Zeker 1.194 Palestijnen zijn door Israëlische soldaten op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook Gaza gedood tussen het begin van de intifada in december 1987 en 1 septem ber 1994. Dit staat in een rapport van een Israëlische organisatie voor de rechten van de mens. Volgens dit rapport, dat gisteren openbaar is gemaakt, zijn 1.161 van hen gedood door kogels en 33 door slagen en als gevolg van verwondingen. >endent IPS lnt«? Gijzelnemer pleegt zelfmoord, gijzelaars ongedeerd Het gijzeldrama in de Duitse stad Herzogenrath, bij Aken, is vanochtend tot een einde gekomen. De zestien gijzelaars zijn allen ongedeerd. De gijzelnemer is om het leven gekomen. Hij heeft zich met een handgranaat op geblazen. Speciale politie-eenheden wachten buiten het bankgebouw in het Duitse Herzogenrath op nadere instructies. Op dat moment zitten de 16 gijzelaars nog vast. Vanmorgen kwam aan het drama en einde. FOTO REUTER JASPER JUINEN rst getroffen ziin Rusland. Gek- VRIJDAG 7 OKTOBER 1994 Labourleider Tony Blair haalt bakzeil LONDEN CEES VAN ZWEEPEN CORRESPONDENT Tony Blair, leider van de Britse partij Labour, heeft gisteren op het partijcongres in Blackpool een nederlaag geleden. Het congres stemde voor handha ving van Clause Four, waarin de partij zich uitspreekt voor natio nalisatie van de industrie. Twee dagen eerder had Blair voorge steld de clausule uit de partij- statuten te schrappen. De nederlaag was echter min der dramatisch dan ze leek, om dat talloze afgevaardigden naar het congres waren gestuurd met de opdracht om voor de clausu le te stemmen. Zij waren niet gemachtigd om nadat Blair zijn geruchtmakende oproep had gedaan tegen te stern- Het feit dat niettemin 49 pro cent van de afgevaardigden te gen de clausule stemde, werd door Blair uitgelegd als een overwinning. Ook Peter Hain, een exponent van de linkervleu gel, moest toegeven dat de steun voor 'Clause Four' aan het afkalven was. „Normaal ge sproken zou slechts tien pro cent voor het schappen van de clausule hebben gestemd", ver klaarde hij. 'Clause Four' werd in 1918 door twee socialisten opgesteld, en is altijd als heilig gezien bin nen Labour. Omdat de bepaling echter expliciet de nationalisa tie van de industrie eist, wordt ze door de huidige Labour-lei- ding als verouderd beschouwd. Blair wil de gewraakte clausule voor Kerstmis herschrijven. Aanvallen op seholen Algerije gaan nog door ALGIERS AFP Meer dan 600 scholen in Alge rije zijn sinds de zomer door fundamentalistische groepen aangevallen en in brand gesto ken. Opnieuw werden deze week twee onderwijzers ver moord, meldde een krant giste ren. De fundamentalistische Gewapende Islamitische Groep (GIA) stelt dat het onderwijs te veel op het Westen is gericht en in strijd is met de sharia, de isla mitische wetgeving. Regering-Italië klaagt Milanese aanklager aan ROME Rtr-AFP bonn peter van nuusenburg correspondent Het drama begon gistermiddag toen een naar schatting 45-jari- ge man vlak voor sluitingstijd het filiaal van een spaarbank binnenkwam en de zestien aan wezige mensen, zowel klanten als personeel, im gijzeling nam. Negen van de zestien gijzelaars, de klanten, werden vrij snel vrij gelaten. Zij konden de politie vertellen dat de overvaller ge wapend was met twee pistolen en enkele handgranaten. Ze moesten ook zijn eisen over brengen. Voor de vrijlating van de andere zeven gijzelaars eiste hij twee miljoen mark (iets meer dan twee miljoen gulden) en een vluchtwagen. De politie zette vervolgens het gebied rond het gebouw af, eva cueerde omwonenden en stuur de speciale commando-eenhe den naar de stad die desnoods met geweld een einde konden maken aan het drama. Zij had ook psychologen ingeschakeld om met de man te onderhande len. De politie wilde een escala tie van het drama voorkomen en had in de loop van de nacht NAIROBI IPS Honderden Tutsi's zouden deze week bij een nieuwe golf van et nisch geweld in Burundi om het leven zijn gekomen. Radio Bu rundi meldde gisteren dat de meeste slachtoffers waren ge vallen in de Tangara-gemeen schap in de Nyagatu-zone. De radiozender liet weten dat Hu tu's, die in Burundi de meerder heid vormen, 's nachts Tutsi's hadden aangevallen. Daarbij waren ook de bestuurder van de Tangara-gemeenschap en zijn familie omgekomen, aldus 'Ra dio Burundi'. Ook in de ge meenschappen Kenyasha, Ka- bate, Mutambo en Munata is het geweld opgelaaid. Er werd niet vermeld hoeveel slachtof fers hierbij zijn gevallen. Vorige week vonden vijandighe den plaats tussen regeringstroe pen en gewapende bendes on- twee tot drie maal contact met hem. De tactiek had succes. Eerst werden drie vrouwelijke gijze laars vrijgelaten en vanochtend even na zeven uur liet hij de laatste vier gijzelaars vrij. Kort daarop klonken er scho ten en een explosie. In het bankgebouw was brand uitge broken. Brandweer, politie en een arts gingen het gebouw bin nen. De politie bevestigde even later dat de gijzelnemer dood was. Aanvankelijk hield men er rekening mee dat de overvaller bij een actie van de politie om het leven was gekomen. De po litie verklaarde echter dat zij geen schot had afgevuurd en dat de man zich met een hand granaat had opgeblazen. der leiding van de zakenman Manasses Nzibanyigira. Sinds dien zijn in alle zes gemeen schappen van Monuta de span ningen opgelopen. Gewapende bendes, waarvan sommige le den in militair tenue, opereren volgens de radiozender openlijk in diverse gemeenschappen. Zij zouden militaire stellingen heb ben aangevallen en boerderijen hebben platgebrand. Een week geleden werd Syl- vestre Ntibantunganya tot nieu we president van Burundi geko zen. Hij trad het afgelopen weekeinde in functie in een kli maat van politieke en etnische spanningen. Ntibantunganya werd interim-president nadat Cyprien Ntaryamira in april sa men met zijn Rwandese ambt genoot Juvenal Habyarimana met zijn vliegtuig was veronge lukt. Melchior Ndadaye, de eerste gekozen president van Burundi, werd op 21 oktober 1993 ver moord tijdens een poging tot staatsgreep. Dit veroorzaakte een golf van geweld tussen Hu tu's, die 84 procent van de Bu rundese bevolking uitmaken, en de Tutsi's. Hierbij vonden 50.000 mensen de dood. Het Burundese leger bestaat volle dig uit Tutsi's. Weliswaar vor men zij slechts 14 procent van de bevolking, maar zij hebben het land bestuurd sinds het in 1962 onafhankelijk van België werd. Het geweld in Burundi is mede het gevolg van de tragedie in Rwanda, waar geweld tussen Tutsi's en Hutu's ontaardde in een burgeroorlog die ruim 500.000 levens eiste, twee mil joen mensen naar de buurlan den deed vluchten, en vier mil joen mensen in eigen land van huis en haard verdreef. SARAJEVO «Rtr-AFP Blauwhelmen van de VN-vre desmacht hebben gisteren bij Sarajevo de lijken gevonden van zestien Bosnisch-Servische sol daten en vier verpleegkundigen na een aanval van door mos lims geleide regeringstroepen. Velen van hen waren verminkt. Dit heeft de speciale VN-gezant voor ex-Joegoslavië, Yasushi Akashi, bevestigd. Hij heeft op heldering gevraagd bij de Bosnische autoriteiten in Sara jevo. De soldaten zijn volgens de Serviërs en VN-functionarissen gedood tijdens een verrassings aanval van regeringstroepen op de berg Igman, ten zuidwesten van Sarajevo. De VN waren bang dat de aanval een bedrei- ging zou vormen voor de jong- ste afspraken tussen de VN en de Bosnische Serviërs over de MOSKOU Rtr Drie belangrijke Russische op positiepartijen hebben vanmor gen aangekondigd dat zij de werkzaamheden van het Lager huis zullen boycotten zolang een incident met de ultra-natio nalistische leider Vladimir Zji- rinovski niet is opgelost. Zji- rinovski van de Liberale Demo cratische Partij (LDP) kondigde- als eerste aan het parlement te boycotten. Hij kreeg navolging van de communisten en de- Agrarische Partij. Zjirinovski nam deze stap uit protest om dat hij eerder deze week geen toestemming kreeg voor een tussenstop in de Russische stad Kemerovo toen hij met zijn vliegtuig op weg was naar GRANDE RIVIÉRE DU NORD Rtf Amerikaanse militairen hebben een man in handen die be schouwd wordt als een van de wreedste en gehaatste attachés van het noorden van Haïti, zo is vandaag uit legerkringen verno men. Hij wordt verdacht van meer dan honderd moorden. Jean-Claude Célestin (50), die bekend staat als 'Ticoyo de beul', werd gisteren in het berg dorp Grande Rivière du Nord gevangen genomen en overge dragen aan Amerikaanse Groe ne Baretten. Hij is overgebracht LONDEN Rtf Onderzoek wijst uit: wie met mate drinkt, leeft langer. Britse artsen hebben van daag de resultaten bekend gemaakt van één van de langdurigste studies die ooit zijn gedaan naar de effecten van alcohol op de gezond heid. Hun conclusie is dat mensen die gemiddeld één twee glazen per dag consu meren, ouder worden dan zij die in het geheel niet drin ken. Meer is niet goed de genen die drie tot vier glazen per dag drinken, lopen juist meer kans om te overlijden dan lichte drinkers. Het verslag, dat is gepubli ceerd in de British Medical lournaL, bevestigt de ult- heropening van het vliegveld van Sarajevo. Maar nadat de eerste vluchten werden uitge steld wegens het slechte weer, landden er tegen de avond toch twee toestellen met hulpgoede ren op het vliegveld. In de loop van de dag wissel den de Serviërs en de moslims ondanks de gevonden lijken toch rond de 400 krijgsgevan gen uit. Na een jaar onderhan delen was het de grootste ge- vangenenruil sinds het be standsakkoord dat in februari van dit jaar een einde maakte aan de beschietingen op Saraje vo. Bijna was de uitwisseling niet doorgegaan omdat de Ser viërs aanvankelijk honderd door hen 'weggezuiverde' moslim burgers niet aan de tegenpartij wilden overdragen. Uiteindelijk werden deze mensen toch in de uitruil betrokken. Noord-Korea. De luchthaven autoriteiten zeiden dat de lan dingsbaan was beschadigd en leidden Zjirinovski's vliegtuig door naar Tomsk, een andere stad in Siberië. Volgens de ultra nationalist verkeerde de lan dingsbaan echter in prima staat en werd hij om politieke rede nen tegengehouden. Een woe dende Zjirinovski zei in de Doema dat de affaire in Kemer ovo deel uitmaakte van een overheidscampagne tegen hem en dat dit de druppel was die de emmer deed overlopen. De 1.1)1' kwam vorig jaar december tij dens de verkiezingen als over winnaar uit de bus, waardoor het politieke krachtenveld in Moskou drastisch wijzigde. De Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben een resolutie goedge keurd die een snelle terugtrek king beoogt van de troepen uit Haïti. Er werd geen datum vast gesteld. Het Huis van Afgevaar digden wees vrijdagochtend een voorstel af de interventie tot 1 maart te laten voortduren en de president de bevoegdheid te ge ven de invasie eventueel voor onbepaale tijd te verlengen. Ook een republikeinse resolutie die de invasie veroordeelde en opriep tot een onmiddellijke troepenterugtrekking haalde net niet. komst van eerdere onder zoeken die hebben aange toond dat licht drinken (wat wordt gedefinieerd als 21 eenheden van 23 centiliter per week voor mannen en 14 eenheden voor vrouwen) een positief effect heeft. Studies hebben aangetoond dat rode wijn bescherming lijkt te verschaffen tegen hartaanvallen en beroertes. Eén theorie wil dat die drank stofTen bevat die ook voor komen In aspirine, waarvan is aangetoond dat die onge wenste bloedstolsels en an dere oorzaken van hartziek ten tegengaat. Onderzoeker Doll wijst er overigens op dat de uitkomsten van zijn on derzoek op lijken te gaan voor elke soort alcohol. Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, heeft gisteren gewaarschuwd voor een crisis in Oost-Europa. Door de over gang naar de markteconomie is daar de voedsel- en gezondheidstoestand aanzien lijk verslechterd. Een groot aantal mensen leeft in extreme armoede. Het aantal sterf gevallen in Oosteuropese landen is tuisen 1989 en 1993 met 800.000 gestegen. De so ciale stabiliteit is na de afschaffing van het grotendeels verloren gegaan en dit bedreigt het hervormingsproces. Voor het rapport Sterfte, gezondheid en voedsel in crisis is de situatie in negen Oost europese landen tussen 1989 en 1993 be studeerd: Albanië, Bulgarije, de Tsjechische Republiek, Slowakije, Hongarije, Polen, Roemenië, Rusland en Oekraïne. Unicef-di- recteur James Grant zei dat de gezond heidssituatie in deze landen vroeger onder het communisme ook 'niet bevredigend' was. Maar het aantal van 800.000 doden meer, vooral mannen tussen 30 en 35 jaar, noemt hij 'uniek in vredestijd'. Het zwaarst getroffen zijn Rusland, Oek raïne en Zuidoost-Europa. De stijging van het aantal sterfgevallen werd voor een groot deel veroorzaakt door hartproblemen, maar er werden ook meer moorden en zelfmoor den gepleegd. Met armoede samenhangen de ziekten zoals TBC en difterie hebben zich in Rusland, Oekraïne en Roemenië schrikbarend verspreid. Unicef-functionaris Giovanni Cornia, noemde de crisis 'een ernstige bedreiging' voor het proces van politieke en economische hervormingen in Oost-Europa. 3ronxMet je tweelingbroer op de foto, ^at was nog n tus geboren In de Bronx Zoo in Bronx. De geboorte van de in hun soort. De uittocht van nieuwe vluchtelingen uit Rwanda is de laatste tien dagen zo goed als tot stilstand gekomen. Dat heeft Shahayar Khan, de speciale VN-gezant in de hoofdstad Kigali, gisteren ge zegd. Sinds eind september keren dagelijks zo'n 1.000 mensen uit vluchtelingenkampen in Zaïre, Burundi of Tanzania naar Rwanda terug, blijkt uit VN-tellingen. Daar tegenover staan slechts enkele tientallen die de oversteek naar Zaïre of een an der buurland maken. De constatering van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (Unhcr) dat Rwandezen nog steeds massaal op de vlucht zijn voor wraakmoorden van het Rwandees Patriot tisch Front (RPF), zou niet kloppen volgens de cij fers die Khan noemde. Sinds het door Tutsi's ge leide RPF in juli de macht greep, hebben militai ren incidenteel wraak genomen voor de gruwe lijkheden die de Hutu's tijdens de burgeroorlog hebben begaan. De vluchtelingen die weer naar huis gaan, be antwoorden de radio-oproepen die de RPF-rege- ring in de kampen laat uitzenden. In enkele ge vallen is de terugkeer van korte duur, want Rwan dezen die bij aankomst in hun woonplaats moe ten constateren dat hun huizen zijn verwoest of ingenomen door iemand anders zoeken de kam pen weer op. Khan zei dat de wereld de nieuwe regering van Rwanda onmiddellijk met geld moet helpen. Hij wees er op dat ambtenaren niet betaald kunnen worden, waardoor Tutsi-militairen alle baantjes moeten opknappen en dat zorgt weer voor span ningen met de Hutu's. Politie, rechtbanken, een centrale bank en regeringsdepartementen kun nen alleen met buitenlandse hulp worden opge zet, zei Khan. Donorlanden hebben via de We reldbank en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) leningen van 250 miljoen dollar (440 mil joen gulden) goedgekeurd, maar het geld komt niet los omdat de regering van de vermoorde Hutu-president Juvepal Habyarimana nog 4 mil joen dollar (6,3 miljoen gulden) aan achterstallige aflossingen had uitstaan. De regering in Kigali meldde dat er nog twee massagraven uit de burgeroorlog zijn ontdekt, waarin minstens 7.000 mensen liggen. Het zou gaan om slachtoffers van Hutu-terreur in de bur geroorlog. De graven liggen bij Mabanza, 100 ki lometer ten westen van de hoofdstad. Vorige maand werden in het zuiden en zuidwesten twee massagraven gevonden met meer dan 5.000 slachtoffers. Oppositiepartijen stappen boos uit parlement Rusland VS-troepen nemen beruchtste attaché van Haïti gevangen iw voor deze een-enge tweeling van Lowland-gorilla's. De knaapjes werden op 8 augus- i dergelijke tweeling is in gevangenschap zeer uitzonderlijk. Deze aapjes vormen de zes- FOTO EPA Matige drinker leeft langer, geheelonthouder eerder dood De Italiaanse regéring heeft gis teren besloten een klacht in te dienen tegen de hoogste open bare aanklager in Milaan, Fran cesco Saverio Borrelli. Deze had woensdag de suggestie gewekt dat een gerechtelijk vooronder zoek zou worden begonnen te gen premier Berlusconi op be schuldiging van corruptie. Het kabinet heeft de klacht gestuurd naar president Scalfaro en naar de landelijke procureur-gene raal, Vittorio Sgroi. Borrelli ont ketende een politieke storm met zijn verklaring dat het on derzoek naar corruptie rond Te- lepiü, een commerciële TV-on- derneming die deels eigendom is van Berlusconi's Fininvest, de 'hoogste politieke leringen' kon bereiken. Fininvest zou de zen der feitelijk geheel in beheer hebben, wat in strijd met de mediawet zou zijn. Bronx Met je tweelingbroer op de foto, ^at was nog n tus geboren In de Bronx Zoo in Bronx. De geboorte van de in hun soort. iw voor deze een-efige tweeling van Lowland-gorilla's. De knaapjes werden o i dergelijke tweeling is in gevangenschap zeer uitzonderlijk. Deze aapjes vorr

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7