Va Twijfel over handhaving milieuwetten door politie Binnenland Dijkdoorbraak in scène Advocaat Spong: Kritiek Van Mierlo flauwekul j 'Rolpatronen bijna niet te doorbreken' geweld Turken-Koerden Tweede leven voor tramwagon AKZO vreest tekort aan deskundig personeel VRIJDAG 7 OKTOBER 1994 Vragen over dood gedetineerde in cel veenhuizen Nabestaanden van een onlangs in Veenhuizen over leden gedetineerde willen meer duidelijkheid over de doodsoor zaak. Hun advocaat mr. G. Szegedy heeft de hoofofficier van jus titie in Assen verzocht om nadere informatie. De familie wil we ten of de strafinrichting wellicht niet te kort is geschoten. Vol gens Justitie is de man op maandag 26 september 's morgens vroeg dood aangetroffen. Uit sectie bleek dat de gedetineerde mogelijk leed aan een vorm van TBC, maar of hij daaraan ook is overleden, is de vraag. Eindhovenaar verdacht van ontucht eindhoven» De politie heeft een 51-jarige man uit Eindhoven aangehouden. Hij wordt ervan verdacht dat hij de afgelopen tien jaar ontucht heeft gepleegd met tenminste twaalf minderjarige meisjes. De man heeft gedeeltelijk bekend, aldus de politie. De verdachte is eigenaar van enkele paarden. Via advertenties re gelde hij meisjes die bereid waren zijn dieren te verzorgen, waarna ze in ruil gratis mochten rijden. De zaak kwam aan het rollen toen een van de meisjes onlangs aangifte deed. De politie sluit niet uit dat het om meer meisjes gaat. 'Prinses Beatrix' verkocht aan China vlissingen De veerboot Prinses Beatrix, die tot jongstleden maart over de Westerschelde voer, gaat naar China. Vandaag vindt de officiële overdracht plaats aan een Chinese firma uit Antwerpen. Gisteren is een Chinese bemanning in Zeeland aan gekomen die het schip reisvaardig gaat maken om er daarna mee naar China te varen. De Prinses Beatrix gaat ook in China dienst doen als veerboot. De boot voer al vanaf 1958 op de Wes terschelde. Met de ingebruikname van de nieuwe boot Koningin Beatrix werd het oude schip overbodig. Eis twee jaar voor crime passionnel Dordrecht» Officier van justitie mr. j. van Zon heeft gisteren voor de rechtbank in Dordrecht twee jaar cel geëist tegen een 47-jarige politieman uit het Noordbrabantse Dussen. De man schoot op 25 mei met zijn dienstpistool de minnaar van zijn vrouw neer. De schietpartij had plaats in de Zwijndrechtse flat van zijn rivaal, waar de vrouw een dag eerder was ingetrokken. De agent wist haar verblijfplaats snel te achterhalen. Zijn pistool nam hij mee 'als pressiemiddel', zei hij tegen de rechter. Na een woordenwisseling schoot hij de nieuwe levensgezel van zijn vrouw neer. De man raakte licht gewond. De officier van justitie noemde een en ander 'een crime passionnel' waarbij het 'puur geluk' was dat de verwonding was meegevallen. Volgens een psychiater was de agent verminderd toerekeningsvatbaar. Tuchtschool voor doodslaan scholier Leeuwarden De rechtbank in Leeuwarden heeft gisteren een 17- jarige scholier uit Franeker veroordeeld tot zes maanden tucht school waarvan een maand voorwaardelijk. De jongeman heeft op zaterdag 11 juni dit jaar met vier vuistslagen een 14-jarige plaatsgenoot neergeslagen. Het slachtoffer overleed enkele uren later. De aanleiding voor de vechtpartij was ruzie tussen het slachtoffer en zijn een jaar oudere vriendin, de zus van de dader. De rechtbank acht de verdachte enigszins verminderd toereke ningsvatbaar. De scholier moet daarom een psychotherapeuti sche behandeling ondergaan. Illegale videobandenfabriek ontdekt struen» Bij een inval in een woning in het Zuidhollandse Strijen, bij Dordrecht, heeft de politie duizenden illegaal gekopieerde vi deobanden aangetroffen. De auteursrechtenorganisatie Buma/Stemra beschouwt de studio als een van de grotere illega le studio's in Nederland. Behalve de banden vond de politie veertig geschakelde en tien losse videorecorders. Met dergelijke apparatuur is het mogelijk enkele duizenden banden per week te kopiëren. Test voor veiligheid zeeweringen cadzand anp 1 - m L - i Met behulp van lange scheerlijnen worden nauwkeurig metingen verricht om de 'doorbraak' te vergelijken met gegevens uit proefmetingen in het laboratorium van de TU in Delft. foto anptoussaintkluiters Voor het eerst in de Nederland se geschiedenis is gisteren met opzet een dijkdoorbraak 'geor ganiseerd'. De dijk was ge bouwd met het doel die meteen weer ten prooi aan de golven te geven. Tijdens het experiment had de natuur weliswaar een extra zetje nodig, maar uitein delijk stroomde het zeewater door een gat in de dijk van der tig meter breed. De proef is vanmiddag herhaald. De wetenschappelijke proefis van belang voor de veiligheid van alle zeeweringen in Neder land en had plaats in de mon ding van het Zwin aan de Zeeuws-VI aam se kust. Rijkswa terstaat Zeeland en studenten van de Technische Universiteit in Delft voerden het vier ton kostende experiment uit. Voor de proef was een twee honderd meter lange zeedijk opgeworpen van enkele meters hoogte. Om te voorkomen dat de dijk voortijdig het onderspit zou delven, was het nodig de gelegenheidsdijk woensdag vanwege het stormachtige weer extra te verhogen en verstevi gen. Gisteren werd de extra be wapening gedeeltelijk wegge haald. In spanning wachtten de on derzoekers op hoog water. Maar door het onverwacht goede weer bleek dat dertig tot veertig centimeter lager dan verwacht. Om de proef op gang te bren gen, moesten er daarom graaf machines aan te pas komen. In anderhalf uur tijd sloegen de golven vervolgens een gat van dertig meter breed. Hoogleraar I. Vrijling van de Technische Universiteit toonde zich na afloop een tevreden we tenschapper. Hij stelde vast dat de doorbraak plaatsvond zoals de modellen die hadden voor speld. De TU gaat nu de metin gen uitwerken over de wijze van doorbraak en het volstromen van het achterland daarna. Regering wil milieukennis politie snel op peil brengen 'CRI-rapport pas na executie bekend' DEN HAAG ANP De politiek maakt zich grote zorgen over de toenemende milieucriminaliteit en de problemèn bij de handhaving van milieuregels. De Tweede Kamer vraagt zich af of de politie wel genoeg kennis en middelen heeft om illegale praktijken in de afvalverwerking aan te pakken. Dat bleek gisteren tijdens een debat met de ministers van justitie, milieubeheer en binnenlandse zaken. den haag» anp De regeringsfracties D66, WD en PvdA vinden dat de milieu kennis bij de politie snel op peil moet worden gebracht. Milieucoördinatoren bij de po litie voelen zich de laatsten der Mohikanen", zei D66-kamerlid De Graaf. De WD en Groen- Links pleitten voor milieuspe cialisten bij de politie. Nu ligt de uitvoering van de milieutaak vaak bij het gehele korps, zon der dat er een aparte afdeling mee is belast. De ministers Dijkstal van binnenlandse za ken en De Boer van milieu voe len weinig voor aparte milieus pecialisten bij de politie, omdat dat volgens hun een afschuiving van verantwoordelijkheden met zich meebreng. Dijkstal gaf wel toe dat de politie moeite heeft met het handhaven van de 'zeer ingewikkelde milieuregels'. De Boer pleit voor vereenvoudiging van regelgeving en betere af stemming tussen de verschil lendeoverheden. De WD maakte zich vooral zorgen over de wetgeving die zowel nationaal als internatio naal niet op elkaar is afgestemd. Zo worden Nederlandse milieu wetten op verschillende minis teries gemaakt en is er interna tionaal geen overeenstemming over wat nu gevaarlijk afval is of niet. Volgens De Boer wordt daarover intensief overleg ge voerd tussen de lidstaten van de Europese Unie. Vrijwel alle fracties gingen in op recent verschenen rapporten over de manier waarop de over heden milieucriminaliteit aan pakken. Door gebrek aan sa menwerking en gecompliceerde regels wordt vooral de afvalver werking een lucratief werkdo- mein van criminelen. Boven dien komt de integriteit van be stuurders en ambtenaren, die nevenactiviteiten in de afval branche hebben, te veel in ge vaar. Volgens minister Sorgdra- ger van justitie is tot dusver maar 'een enkele keer' een der gelijke belangenverstrengeling gebleken. Ook heeft de be windsvrouw geen aanwijzingen dat de georganiseerde misdaad zich op de afvalmarkt heeft ge stort. Ze geeft wel toe dat de zware milieucriminaliteit in omvang toeneemt. Dat komt volgens de minister echter voor al doordat steeds meer gedra gingen strafbaar zijn. De geïrriteerde SP'er Poppe overstelpte de bewindslieden met praktijkvoorbeelden van milieucriminaliteit waaraan niets wordt gedaan. „Naarmate de kraan meer lekt, zetten jullie er een steeds grotere bak onder. Maar aan het kapotte leertje van de kraan doen jullie niks." De Haagse advocaat mr. G. Spong verwerpt de kritiek van minister Van Mierlo van buiten landse zaken dat hij onoirbaar zou hebben gehandeld in de zaak van de in Singapore opge hangen Nederlander Van Dam me. Spong noemt alle uitspra ken van de minister woensdag avond in een kamerdebat 'feite lijk onjuist'. Van Mierlo zei dal het open baar maken van informatie van de Criminele Inlichtingen Dienst (CRI) door Spong scha delijk was geweest voor de po gingen om via stille diplomatie de ophanging uit te stellen. Spong vindt die opmerking van Van Mierlo 'grote flauwekul'. Hij redeneerde dat hij zijn han den vrij had toen hem was ge bleken dat de stille diplomatie tot en met een gratieverzoek van koningin Beatrix niets had opgeleverd. „Het CRI-rapport heb ik doorgestuurd naar de Singapo rese advocaat van Van' Damme, Baby al typisch mannelijk of vrouwelijk Arnhem bevreesd voor ARNHEM» ANP den haag gpd Ouders brengen hun kroost al in het eerste levensjaar ty pisch mannelijke en vrouwe lijke trekjes bij. Omdat het stereotiepe gedrag in de aller prilste fase wordt aangeleerd, zijn de rolpatronen nauwe lijks te doorbreken. Dat blijkt uit het onderzoek 'Roze en blauwe wolken' van de Uni versiteit van Amsterdam dat gisteren door minister Melkert van emancipatie naar de Tweede Kamer is gestuurd. De onderzoekers constate ren dat kinderen zich gedra gen naar wat de ouders ervan verwachten. Bij jongetjes is dat een zelfverzekerde en doortastende houding. Meis jes denken daarentegen dat ze vooral verlegen en bezorgd moeten zijn. De ouders zien in het gedrag van hun kinde ren een bevestiging van hun verwachtingen, wat vervol gens het kind weer sterkt in Op die manier worden mannelijke en vrouwelijke ei genschappen aangeleerd, al dus de onderzoekers. Deze kwaliteiten zetten de toon voor de verdere levensloop. Onderwijsprestaties, kansen op de arbeidsmarkt en om gang met anderen worden beïnvloed door het typisch vrouwelijke en mannelijke ge- drag. De onderzoekers constate ren bovendien dat ouders mannelijke eigenschappen meer waarderen dan vrouwe lijke. Opvallend is dat ouders die een dochter verwachtten maar een zoon kregen, daar zeer blij mee zijn. Andersom bleek dit vaak niet het geval. De Arnhemse politie start vol gende week gerichte acties om geweld tussen Turken en extre mistische Koerden te voorko men. Er wordt onder meer hard opgetreden tegen de mogelijke aanschaf van wapens en de po litie zal streng controleren in de Turkse en Koerdische horeca, die vooral in de Arnhemse wijk Spijkerkwartier gevestigd is. Bo vendien wordt vanaf maandag in Arnhem, net als in Amster dam, een zogenoemde kliklijn geopend. Anoniem klikken is toegestaan. Reden voor de gerichte actie is, aldus politiewoordvoerder P. Meijer, het feit dat de Arnhemse politie beschikt over infonnatie, dat de zaak uit de hand dreigt te lopen. De politie is ter ore geko men dat Turkse Arnhemmers van plan zijn zich met geweld te verzetten tegen afpersingsprak tijken door leden van de Koerdi sche afscheidingsbeweging PKK. Veel Arnhemse Turken zouden op dit moment vuurwa pens aanschaffen. Meijer: „Elk jaar na de zomer vakantie komen leden van de PKK zogenaamd collecteren bij Turken. In feite komt dat er op neer dat zij Turkse horeca-on- dernemers, maar ook drughan delaren, dwingen geld af te staan voor de Koerische vrij heidsstrijd. Het gaat soms om duizenden guldens. Daarbij wordt intimidatie en geweld niet geschuwd. We kennen bij voorbeeld iemand waarbij een oor werd afgesneden toen hij niet wilde betalen." Het probleem is in Arnhem al vele jaren gaande. In 1991 start te de Arnhemse politie ook al een onderzoek naar de Koerdi sche afpersingspraktijken, maar dat leverde uiteindelijk niets op. De politie denkt dat dat komt doordat zowel de Turkse als de Koerdische gemeenschap zeer gesloten is. Bovendien durven mensen geen aangifte te doen uit angst voor vergelding. DE ROTTIG WORDT 5TEEDS DUURDER, DAT WORDT DM VOORTMN DG MEER ÓTEGDS 6.0EDKOPGR. MELK MET' EEN .SCHEUTIG KOFFIE. SHA& VOOR 'i4 eÈRLyte Roken schaadt de gezondheid. Het kan longkanker of hartklachten veroorzaken. Kon. besluit van 29.4.1981, Stb. 329. epe» Een dertien meter lange tramwagon uit 1901 is gisteren met een hoogwerker uit een tuin in Epe geta keld. Het gevaarte begint binnenkort aan een tweede leven op de lijn Hoorn-Medemblik na 59 jaar de tuin te hebben opgevrolijkt van een Epenaar. De man heeft het tramstel geschonken aan de Stichting Museum stoomtram Hoorn-Medemblik. Het is de bedoeling het tramstel te restaureren en vervolgens weer te gaan gebruiken. foto anp carlo ter ellen Pereira", zegt Spong. „Pas na de ophanging van Van Damme heb ik het openbaar gemaakt." De advocaat zegt dat hij wel degelijk op verzoek van Van Damme zelf op het laatste mo ment aan de verdediging was toegevoegd. Hij bestrijdt dan ook dat hij het GRI-rapport op oneigenlijke wijze zou hebben gekregen. Spong kreeg de stuk ken van de landsadvocaat op grond van het goede gebruik dat advocaten elkaar de proces stukken geven. „Als ik dat dos sier niet had gekregen, had ik het via de rechter opgeëist." Van Mierlo zei woensdag avond dat hij stappen tegen Spong overweegt. De advocaat is daarvan niet onder de indruk. „Ik wacht die stappen met vei trouwen af. Laat de minister maar een klacht indienen bij de Deken van de Orde van Advoca ten. Daar zal hij spijt van krij gen." Het ministerie van buiten landse zaken wilde gisteren niet reageren op het weerwoord van de advotaat. Belasting voert alsnog Friese plaatsnamen in RAERD GPD De belastingdienst gaal alsnog Friestalige plaatsnamen gebrui ken. Dat heeft staatssecretaris J. Kohnstamm van binnenland se zaken aan de Fries I lessel Veldstra in Raerd geschreven. Uiterlijk per l januari 1997 zal de belasting bij de adressering de officiële Friese plaatsnaam gebruiken. Veldstra stuurde de blauwe belastingenveloppen steevast retour. In Friesland moeten im mers sinds enige tijd officieel de originele Friese plaatsnamen worden gebruikt. Maar Veldstra bleef post ontvangen, waarop zijn woonplaats steevast als 'Rauwerd' werd geschreven. De dienst reageerde door aanmaningen te versturen en Veldstra vroeg de toenmalige minister om opheldering omdat er een richtlijn is dat de Friese namen worden gebruikt. Vol gens Kohnstamm werd het ou de adressenbestand van de PTI' gebruikt. Dat 'foutje' wordt als nog hersteld, maar dat duurt even omdat alle nieuwe plaats namen nog in de computer moeten. Al in 1996 te weinig afgestudeerde chemici ARNHEM» GPD Chemie-multinational AKZO Nobel vreest dat het zonder maatregelen binnen afzien bare tijd te maken krijgt met een tekort aan goed opgeleid personeel. Volgens directeur ir. J. Mulderink van de centrale onderzoek- laboratoria van AKZO Nobel in Arnhem, is het aantal leerlingen dat technische vakken kiest nog altijd dramatisch laag. Mulderink: „In de afgelopen vijftien jaar is het aantal middelbare scholieren dat een exact vakkenpakket koos met veertig pro cent afgenomen. Dezelfde ontwikkeling zie je op de universiteiten. We zijn bang dat als dat zo doorgaat AKZO Nobel in de toe komst niet voldoende gekwalificeerde men sen meer kan krijgen." De vrees van het chemieconcern is mede ingegeven door schattingen van de chemi sche bedrijfstak dat in 1996 een structureel tekort aan afgestudeerde chemici wordt verwacht. Momenteel is er nog een over schot van zo'n 750 chemici. AKZO Nobel is ervan overtuigd dat de che mische industrie er alles aan moet doen om de geheimzinnigheid rond de bedrijfstak op te heffen. „Als je de chemie dichter bij de mensen brengt en ervoor zorgt dat er niet zo'n mystieke waas omheen hangt, dan zul len uiteindelijk meer scholieren en acade mici een exacte richting kiezen", aldus Mulderink. Ook voorzitter mr. C. van Lede van de Raad van Bestuur van AKZO Nobel waarschuwt voor een dreigend tekort aan gekwalificeer de academici. „We zitten met een overmaat aan afgestudeerden die moeilijk plaatsbaar zijn. Dat is een maatschappelijke verspilling en een trend die moet worden omgebogen. Het aanbod van opleidingen zou dan ook meer door de inzichten van beroepssecto ren en bedrijfssectoren moeten worden be paald dan door modetrends", aldus Van Le de. De AKZO Nobel-topman liet zijn waar schuwing onlangs horen tijdens de opening van het academisch jaar op de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Om meer scholieren de richting van de bè ta-vakken (zoals natuur en scheikunde) op te sturen, heeft AKZO Nobel ruim een jaar geleden in Nederland het initiatief geno men tot deelname aan het zogeheten Edu cational Industrial Partnership. In de prak tijk komt dat erop neer dat elke woensdag ochtend een schoolklas bij AKZO Nobel wordt uitgenodigd om in het centrale labo ratorium in Arnhem zelf chemische proef jes uit te voeren en vervolgens een excursie door het bedrijf te maken. I let project is zo succesvol gebleken dat ook een chemiereus als DSM het wil overnemen. De Arnhemse chemie-multinational zoekt ook naar andere manieren om meer be langstelling te creëren bij mogelijk toekom stig personeel. Zo past de deelname van een groot aantal AKZO Nobel-locaties aan de 'Open Dag Chemie' van morgen in het streven om de bedrijfstak 'uit het verdom hoekje te halen', aldus Mulderink. Want zo dra aan de chemische industrie geen lucht je meer zit, zal ook de belangstelling voor deze industrie onder scholieren en acade mici toenemen, redeneert AKZO Nobel. Overigens valt het met het imago van de chemische industrie wel mee. Uit een on derzoek van de Europese Federatie van chemische industrieën blijkt dal ruim de helft van de Nederlanders vertrouwen heeft in de chemie. Nederlanders beschouwen de chemie als zeer belangrijk voor de levens standaard en de nationale economie.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5