'Wij versnellen de romantiek' Samen goed voor 240 jaar.. Het Gesprek van de Dag Pompoenen gelijk skippyballen Barendse succesvol met pentekeningen Verzamelen in Voorschoten VRIJDAG 7 OKTOBER 1994 'Pro-Datevoor een avondje stappen De reusachtige pompoenen van Annetje Ottow en Philip Backx. Zo In de volkstuin van Annetje en Philip is het een grote rotzooi. On kruid verdringt ruimschoots de met opzet gekweekte gewassen. De verf op hun kas is afgebladderd en een kwart van het landje is helemaal nog niet ontgonnen. De heg kan ook een snoeibeurt ge bruiken, maar toch, toch is hun tuin momenteel de trots van volkstuin- vereniging Cronesteyn. Tussen de troep liggen name lijk twee reuzepompoenen. Met een omtrek waar je U tegen zegt. En zo kunnen de andere tuinders toch nog iets positiefs zeggen over de tuinierskunsten van dit tweetal. Annetje Ottow en Philip Backx staan zelf ook versteld van hun prestatie. „Het is wel lachen eigenlijk," zegt Backx. „We kregen de zaadjes ooit van onze buurman Willem. Ik wist nog wel dat we ze in een hoekje hadden gegooid, maar was die dingen daarna totaal vergeten. Na een paar maanden zag ik.tussen allemaal andere planten opeens de pompoenen opkomen. Toen ben ik ze maar gaan verzorgen ook. Te tillen wafen ze intussen al niet meer. De twee lijken laks, maar zijn het niet. Ze hebben alleen weinig tijd en nog niet zo veel kennis van tuinieren. Het afgelopen jaar zijn ze pas begonnen in Cronesteyn. Ze rommelen meestal maar wat aan, zij het wel erg enthousiast. Overbuurman Wolting, een kenner, erkent dit. „Soms is het echt een drama om te zien hoe hun tuin er bij ligt. Ze moeten nog veel leren. Vooral met snoeien hebben ze problemen. Al die mooie planten die al naar de vernie ling zijn, zonde is het." De oud-tuinpadvertegenwoordiger-verantwoordelijk namens Cronesteyn voor de tuintjes aan zijn pad - noemt het formaat van als een skippybal. FOTO HENK BOUWMAN de pompoenen in deze omgeving een unicum. „Ik begrijp niet hoe ze het voor elkaar gekregen hebben. Iedereen doet de groot ste moeite om een dertig kilo zware pompoen te kweken; zij doen niks en hebben er twee van in de tuin liggen. En dat midden in die rommel." Zijn eigen tuin is een toonbeeld van netheid. De 22-jarige rechten-student Backx vindt het allemaal wel best in zijn tuintje. De derdejaars („ik heb gewoon weinig tijd door mijn studie") houdt niet van alles keurig netjes. Hij heeft het liever na tuurlijken vindt al dat geschoffel niet nodig. Toch denken hij en Annetje wel degelijk na over hun tuin. Advocate Annetje heeft zelfs een tekening gemaakt met een heuse indeling erop van wat er volgend jaar moet komen te staan. „We gaan ons leven wel beteren, hoor. Als ik straks klaar ben met mijn werk in Brussel heb ik ook meer tijd om alles te onderhou den. Het hoeft allemaal niet zo mooi, ik ben tevreden als we wat groente kunnen kweken. Dat zal, denk ik, een enorme kick geven, als je thuis komt met je eigen boontjes." Tekenend voor de instelling van deze amateur-kwekers is dat ze hun kampioenspompoenen niet zullen verkopen of bewaren. „We koken er soep van en serveren die in kommen die we van de schil maken. Daar gaan we dan mooi met onze twee families van eten." Pech voor de aanpalende tuinders aan het pad. Heeft het duo ein delijk iets aardigs gekweekt, halen ze het prompt weg. TIM KORENHOFP Op alle bankjes in alle parken van Nederland liggen de dikke krokodilletranen van de herfst. De harten die in het hout zijn gekerfd beginnen te rotten. Ga daar maar eens op de liefde van je leven zitten wachten. Dan heb je zo een blaasonsteking. Maar dep uw tranen, dames en heren. Er is een comfortabeler manier om aan een 'lover' of gewoon een goeie vriend of vriendin te komen. En wel via de in Leiden gevestigde organi satie Pro-Date, dat, zoals de fol der belooft, 'voor jouw sponta ne uitstapjes snel en trefzeker een partner verzorgt'. Als je een avondje uit wilt maar er niemand voorhanden is met wie je dat kunt doen, kun je je voor een 'date' laten inschrijven bij Pro-Date. Dames hoeven niks te betalen voor die inschrij ving. Van heren wordt een tien tje gevraagd. Dit om de man vrouw-verhouding in het be stand in evenwicht te houden. Via de computer wordt dan in het bestand gezocht naar ie mand die een beetje bij je past. Het klinkt allemaal prachtig. Maar enige argwaan is geboden. Zijn hier niet weer een paar lin ke jongens bezig hun zakken te vullen? Pierre van Mever, de di recteur van Pro-Date, een snelle twintiger met een Colgate-smile van oor tot oor, geeft onmiddel lijk toe dat hij dit bureau niet voor de kat z'n viool heeft opge zet. „Natuurlijk is er ook een za kelijk en financieel aspect. Maar het idee trekt me erg aan: ge woon voor mensen een leuke afspraak verzorgen. Een af spraak die niet per se hoeft uit te monden in een vaste relatie. Wij zijn namelijk geen relatie bureau. Het kan ook bij één keer blijven." „Kennelijk is er een markt voor een bedrijf als het onze. We hebben tijdens de 3 oktober feesten met ons promotie-team op de Beestenmarkt gestaan en al meer dan 50 meisjes en vrou wen kunnen inschrijven. En dan gaat het echt niet alleen om eenzame typjes, nee, het zijn gewone, gezonde meiden en vrouwen die wel eens iets span nends willen meemaken. Wat zegt u? Niet romantisch? Dat ben ik niet met u eens. Er is wel degelijk sprake van romantiek, maar wij versnellen de zaak al leen wat. Wij leiden de roman tiek in banen." Het 'promo-team' van Pro-Date bijeen. Op de achtergrond directeur Pierre van Mever. FOTO HIELCO KUIPERS „We schrijven de mensen in die een afspraak willen. Ze krijgen een vragenlijst voorgelegd waarin wat wordt gevraagd over hun opleiding, hun hobby's, wat voor partner ze graag wil len, noem maar op. Met behulp van die lijst zoeken we een ge schikt iemand uit. Ook regelen we de plaats waar de afspraak zal plaatsvinden. Achternamen of telefoonnummers geven we om redenen van privacy niet. Wie een afspraak wil, moet dat minimaal 48 uur van tevoren opgeven, zodat wij de tijd heb ben om een en ander te rege len." Onderaan de lijst staat dat de persoon verklaart de gegevens naar waarheid te hebben inge vuld. Maar daarmee kan na tuurlijk worden gesjoemeld? „Dat is zo", zegt Van Mever, „maar als je gewoon iemand er gens ontmoet, weet je ook niet meteen wat voor vlees je in de kuip hebt. Als de persoon voor wie we een afspraak hebben ge regeld niets in de door ons ge zochte partner ziet, kan hij of zij dat meteen kenbaar maken." Maar wat nu als er voor het sta tion een onverzorgd, uit al zijn openingen riekend, persoon staat te wachten en degeen die een afspraak met hem heeft zich vol walging uit de voeten maakt? Hoe maakt Pro-Date die persoon dat dan duidelijk? „Dat is een zaak van tact, natuurlijk. Maar we gaan er vanuit dat ie mand zich aan zijn afspraak houdt. En dat zal ook wel ge beuren, hoor, want het is im mers vrijblijvend, foto's gebrui ken we niet in ons systeem. Het gaat in de liefde namelijk niet alleen om de buitenkant van ie mand. Dat speelt wel mee, maar is niet het belangrijkste." „Wat ons trouwens opviel, is dat veel vrouwen er geen enkel bezwaar tegen hadden om met iemand uit een andere stad een afspraakje te maken. Lekker een avondje stappen in Arnhem of zo. Ach, het moet allemaal erg ongedwongen gaan. Gezellig heid blijft voorop staan. Wat er eventueel van zo'n afspraak komt, ligt aan de mensen zelf. Je moet het zo bekijken: je wilt eens naar de film maar je weet even niet met wie. Nou, dan neem je contact met ons op." Ja, zo gaat dat in onze moderne tijd. De eenzame kan voor een tientje een andere eenzame be stellen. Cupido zendt zijn pijlen tegenwoordig per computer. CEES VAN HOORE De Leidse actievoerder en oud architect Koos Barendse doet opnieuw van zich spreken. Het is verrassend hoe fris en nieuw zijn pentekeningen in Robijn- zicht aandoen. 'Leiden binnen en buiten' heet de tentoonstel ling van 50 van in totaal 121 prenten, die nog enkele weken in het verzorgingstehuis in de Diamantbuurt te zien is. Toe passelijke gereedschappen en voorwerpen (zoals oude trein kaartjes bij de prent van het sta tion) van verzamelaar Jan Boogerd omlijsten de expositie. Vele historische - bekende en minder bekende - gebouwen zijn op papier te vinden. Het kleinste bruggetje (Poppebrug), het smalste woonhuis, het kleinste café ('t Hoekje), maar ook de beelden van Boerhaave, Rembrandt, mangerie De Koe- kop en interieurs van museum zijn hier bijeengebracht. Voor 1,50 gulden kunnen er kopie- en worden gekocht op karton. „Er is met name vraag naar het oude station dat net afgebroken is." Ooit tekende hij al alle hui zen van het Rapenburg. „Die hangen daar bij kapper Phoe- Barendse (69), sinds december bewoner van Robijnzicht, blijft nuchter onder alle huidige drukte. Het tekenen gaat hem makkelijk af. „Ik heb de aktes in de avonduren gehaald. Geen enkele moeite mee. Scherpe ogen, geen bril nodig." De ten- toonstellingsprenten zijn uit de jaren 90-92. Nu maakt hij 'nog eens in de twee, drie weken' een tekening voor vrienden of be kenden. „Dan schets ik even wat. Straks gaan we weer naar buiten." Een favoriete tekening, daar moet hij over denken. „De Ster- rewacht, omdat ik zo lang bezig ben geweest om toestemming te krijgen daar in de koepel te tekenen." Vaak belde de teke naar ergens aan om een stoeltje te krijgen. „Ik zit een uur en werk het in een uur of een dag uit. Ik heb alle hofjes, alle mu sea gezien." De directeur van Robijnzicht, D. Iken, noemt de belangstelling voor de tentoonstelling 'over weldigend'. „De bedoeling is juist dat we mensen van buiten over de vloer krijgen." Komend voorjaar worden de overige pentekeningen van Barendse in het verzorgingste huis geëexposeerd. Pentekeningen van Koos Barendse. Tot 21 oktober in verzorgingstehuis Robijnzicht. Robijnhof 1 in Leiden. EMIEL FANGMANN Koos Barendse en zijn expositie in Robijnzicht. FOTO HIELCO KUIPERS Ze zijn negentig, zeventig, vijftig, dertig en Nee, geen tien jaar, maar vier maanden oud. Samen goed voor meer dan 240 jaar. Sinds mei dit jaar bestaat de familie Holverda uit Leiden uit vijf generaties vrou wen: Johanna Holverda, Johanna Bastiaan, nog maals Johanna Bastiaan, Odilia Roffelsen en Roxan- ne Roffelsen. 'Toevallig' ook nog eens allemaal eerst geboren. Tamelijk uniek, toch wel. Odilia Roffelsen heeft gebroken met de traditie van ,'eerste kind op je twintigste'. „Ik ben niet in de fout gegaan om vroeg te trouwen en meteen kinderen te krijgen. Eén moet de wijste zijn. Ik ben de uitzonde ring op de regel", zegt ze lachend. Haar kind naar familie vernoemen zag ze ook niet zo zitten. „Dat deed je vroeger. Maar je gaat je kind toch geen suffe naam als Piet of zo geven. Mijn man en ik zijn gek op Engelse namen. Die klinken ge woon mooier. Ik heb er een boekje op nageslagen en het is Roxanne geworden. Zo'n Engelse naam kwam niet echt als een verrassing. Iedereen zei al 'oh, Roxanne, dat hadden we wel verwacht'. Als het jon getje was geweest, had hij Roy geheten. Van negentigjarige overovergrootmoeder tot vijftig jarige oma, en natuurlijk de dertigjarige moeder, ze zijn allemaal hardstikke trots op Roxanne, de jongste telg uit de familie. En ze loopt ook al voor op de an dere baby'tjes, zo weten ze. „Ze wil al steeds rechtop staan. En mét rechte benen. Andere kindertjes doen dat nog met o-benen. Ze zit ook al rechtop. Ik was gisteren nog op het consultatiebureau. Ze waren echt helemaal verbaasd. Niemand geeft haar vier maanden", aldus de trotse moeder Odilia. De familie heeft al zo'n twintig mensen foto's van Roxanne moeten beloven. Odilia Roffelsen: „Zelfs de kapperszaak wil haar aan de muur hebben. Maar het is ook geen wonder hoor, dat iedereen met haar wegloopt. Ze lacht altijd. Mijn man en ik hebben een eigen slagerij en we nemen Roxanne mee naar de zaak. De klanten zijn gek op haar. Na de geboorte overstelpten ze ons met kaarten en cadeaüs. Onze vleesrijder had zelfs speciaal voor haar een arm bandje laten maken. We hebben pas verbouwd en de winkel is helemaal aangepast voor de opvang van Roxanne. Beter dan oppas of een crèche. Daar moet je niet aan beginnen. Kinderen lopen dan gemakke lijk allerlei ziekten op." „Ja, wat dat betreft is er veel veranderd", verzucht Odilia's oma, de zeventigjarige mevrouw J. Bastiaan. „Dat stopt alles maar in een crèche. Ik heb mijn vijf kinderen altijd zelf opgevoed. Ik vind toch al dat al les nu anders is dan vroeger. Vooral die jeugd van tegenwoordig, hè. Kijk nou naar mijn ouders. Zijn al 70 jaar getrouwd. Mijn man en ik al 51 jaar. Ik denk niet dat die jongelui zo lang bij elkaar blijven als zij. Kijk, wij waren blij met iets en bleven dat ook. Dat is er nu beslist niet meer bij." Haar man vult haar aan: „Ja, en dan lees ik in de krant, dat jongeren van 14 jaar een vrouw van 57 's nachts van haar tas beroven. Ik vraag me dan echt af of die ouders dan niet ongerust zijn dat die kinderen nog niet thuis zijn." De familieband is hecht, maar toch lopen ze eikaars deur niet plat. „We hebben zo allemaal onze eigen bezigheden", aldus Odilia. „De slagerij neemt ons zes dagen in beslag, 's Zondags was ik nog aan het werk, 's maandags beviel ik van Roxanne. En drie weken na de bevalling begon ik weer. Mijn moeder heeft werkt voor zichzelf in de horeca. In Den Haag. We zien elkaar wel regelmatig, maar niet al te vaak." Ook wat dat betreft is het anders dan vroeger. MARCO VAN PELT Ze bestaan nog steeds: de echte ver zamelaars. Die postzegels, suikerzak jes, ansichtkaarten, lucifersdoosjes of, zoals Voorburger Van Dorp het uitdrukt, 'de duvel en z'n ouwe moer sparen'. En Van Dorp kan het weten, want hij is lid van de afdeling Den Haag en omstreken van de Neder landse Vereniging 'De Verzamelaar'. Welke club morgen in Voorschoten, in gebouw De Werf aan de School straat, een open dag houdt. Vanaf 10.0p uur. „Ik zal het even voor je opzoeken, wacht even, hier heb ik het. Er zijn dit weekeinde precies 20 ruilbeurzen in den lande. Op je vraag of het ver zamelen nog leeft, kan ik dus met een gerust hart 'ja' zeggen", aldus de Voorburger. Die zelf ansichten van zijn woonplaats spaart, met daarbij de vermelding dat ook kaarten uit Den Haag, Leidsehendam en Ix'idcn tot zijn verzameling behoren. „Normaal hebben we elke maandag van de maand een clubavond in Voorschoten. Zie je veel bekende ge zichten. Dat is meer praten en kijken dan ruilen of kopen. Ja, dat laatste gebeurt veel. Voor alles is een prijs, nietwaar. Je hebt bijvoorbeeld an sichten van Molen De Valk in leiden die een paar knaken waard zijn, maar je hebt ze ook die tweehonderd gul den opbrengen. Hangt er vanaf hoe zeldzaam de prent is. Maar dat geldt natuurlijk voor alle andere objecten net zo. 1 let aloude principe van vraag en aanbod, zeg maar." Hij beaamt dat net vooral ouderen zijn die zich overgeven aan de spaar- woede. „Af en toe zie je wel jongeren verschijnen, rnaar inderdaad het zijn vooral de ouderen die de echte ver zamelingen hebben, Postzegels, munten. Zit trouwens een beetje de klad in de laatste jaren. I leeft met de economie te maken, denk ik. In goe de tijden zie je de prijzen heel snel aantrekken. Dus dat kan best klop pen." Morgen in Voorschoten op de open dag van De Verzamelaar hoopt de Voorburger op veel buitenstaanders. „Iedereen is welkom en alles is wel - kom", drukt hij het kernachtig uit. „Mensen sparen de gekste dingen. Onderzetters, viltjes, het Koninklijk Huis, merkclips, telefoonkaarten en noem maar op. Wat ik zei: de duvel en z'n ouwe moer. Maar dat is het leuke hiervan." AD VAN KAAM - Vijf generaties Holverda bijeen. Vrouwen, en toevallig ook nog allemaal eerstgeborenen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21