Politiekeurmerk voor veilig wonen Duitser wint songfestival verstandelijk gehandicapten De Nieuwe Modernen - irallllsMffl Gemeenten krijgen steeds meer schadeclaims van weggebruikers Randstad Tulpen in Amsterdam VVD wil meer democratische controle op politie-apparaat VRIJDAG 7 OKTOBER 1994 20 Alphenaar Robert Mensch valt tijdens 'thuiswedstrijd' buiten de prijzen De tune klonk, het Eurovisie lied werd gezongen, de vakjury zat klaar, interviews met de ar tiesten flitsten op een levens groot scherm voorhij. Toch was het dit keer geen Eurovisie Songfestival maar het eerste Eu ropese Muziek- en Songfestival voor verstandelijk gehandicap ten waarvoor gisteravond ruim duizend mensen naar Orpheus in Apeldoorn waren gekomen. Twaalf kandidaten uit twaalf verschillende landen streden om de hoofdprijs. Voor gitaarvirtuoos Robert Mensch uit Alphen was het bij na een thuiswedstrijd. Hij won op 17 mei het Nationale Song festival voor verstandelijk ge handicapten en zette gisteren z'n beste beentje voor met drie klassieke gitaarwerken. Robert greep echter naast de eerste prijs, de enige prijs overigens die werd toegekend. Het Duitse duo Ralf Beier en zijn vriendin Sabine Kluss werd met glans de winnaar van het festival. Ralf zong het door hemzelf geschreven en gecomponeerde lied 'Sabine', als een ode aan zijn tienjarige vriendschap met zijn vriendin. „Ontroerend", vonden de juryleden (onder wie Conny Vink, Reinhout Oerle- mans en Janneke Brinkman) en zij waren niet de enigen. „Twee mensen die zich er niet voor schamen hun liefde voor elkaar op het toneel uit te zingen en uit te beelden, dat is ontroerend om te zien", zo verwoordde de Gelderse commissaris der ko ningin Jan Terlouw de unanie me keus van de jury. Er waren overigens nog veel meer bijdragen die bewonde ring en enthousiasme aan pu bliek en jury ondokten. Het Griekse meisje Felicia zong niet alleen - a capella - de sterren van de hemel, zij sleepte de zaal en de jury mee in een wervelen de sirtaki. En uit Noorwegen verscheen een tweede Elvis Pre sley in de persoon van Bjarte Solvang die van de klassieker 'Love me tender' een hele act maakte, tot en met de achteloze kushandjes naar het publiek. Eigenlijk verdienden alle deelnemers - ook die uit het Verenigd Koninkrijk, België, De nemarken, Portugal, Ierland, Finland, Frankrijk en Luxem burg - een prijs, zoals staatsse cretaris Erica Terpstra van volksgezondheid, welzijn en sport het uitdrukte. Zij overhan digde samen met Terlouw aan alle artiesten een bord en een zilveren microfoontje. De politie is voor zichzelf be gonnen. De gemeentebesturen hebben niets meer te zeggen over de agenten. De korpschef bepaalt het beleid. Dat is niet democratisch en leidt tot grote re gevoelens van onveiligheid bij de burgers. De politie moet weer onder strenge controle van de politiek komen. Omdat con trole door het gemeentebestuur een gepasseerd station is, ligt 'provinciale pojitie' wellicht in de rede. Dat betoogde WD-fractie- voorzitter Van der Goot gisteren tijdens de behandeling van de begroting voor 1995. Zijn be zorgdheid over de democrati sche controle op de agenten werd door alle politieke partijen gedeeld. Sinds de reorganisatie van de politie wordt de politie aange stuurd door alle burgemeesters van de gemeenten in de regio. De burgemeester van de groot ste gemeente is de korpsbe heerder en een beetje 'de baas'. De groep gemeenten is volgens Van der Goot slechts een toeval lig samenraapsel en heeft niet, zoals een gemeente en een pro vincie wel hebben, een echte wettelijke basis. Daardoor zweeft de politie maar een beetje. Van der Goot ziet, gesteund door andere politieke partijen, wel wat in een provinciale poli tie. Rotterdam en Amsterdam, steden met een eigen politie korps die stadsprovincies wor den, krijgen 'vanzelf al een pro vinciale politie. Toch gaat het Van der Goot te ver om als pro vinciaal bestuurder te roepen dat de provincie maar de baas moet worden van de politie. „Het gaat er om dat weer dui delijk wordt wie de baas is over de politie. Ik denk dat dat heel best de provincie zou kunnen zijn, maar dat moeten de Zuid hollandse gemeenten dan maar zeggen." De WD'er erkent ove rigens wel dat het instellen van een provinciale politie als na- Langer open amsterdam gpd Winkels in toeristische gebieden in Amsterdam, zoals de Kalver- straat en het Max Euweplein, krijgen de mogelijkheid langer open te blijven. Dat staat in een plan dat het college van B en W dinsdag zal bespreken. Het voorstel sluit aan bij de nieuwe mogelijkheden, die de winkel sluitingswet sinds 1 september biedt. Vooralsnog gaat het al leen om winkelcentra, die zich grotendeels richten op (buiten landse) toeristen. deel kan hebben dat het be stuur van de politie te ver van de burger afstaat. „Uiteindelijk willen we meer politie op straat en op plekken waar de burger agenten wil zien. Maar we wil len ook dat de politie gestuurd en gecontroleerd wordt door een herkenbare partij. Het blijft zoeken naar een evenwicht." Het aantal inwoners van de Groene Hart-gemeenten mag na de eeuwwisseling niet verder groeien. Wel kunnen de gren zen van dat Groene Hart eens opnieuw bekeken worden. Wo ningbouw in de Grote Polder in Zoeterwoude is dan één van de 'te bestuderen mogelijkheden'. Zo beantwoordde gedepu teerde H. van der Vlist gister avond bij de behandeling van de provinciale begroting voor 1995 het verzoek van het CDA om de gemeenten in het Groe ne Hart ook na het jaar 2000 groei toe te staan. Het CDA vreest verloedering van het plat teland en bepleitte ruimere bouwmogelijkheden. Ook de ■WD wil meer ruimte, zodat ook bedrijven aan hun trekken kun nen komen. Provincie als 'drugdealer' De provincie Zuid-Holland gaat zich wellicht bezighouden met de verstrekking van harddrugs. D66 en PvdA willen dat de provide sa men met de gemeenten Rotterdam en Den Haag en hulpverleners bekijkt of op deze manier langdurig verslaafden geholpen kunnen worden. D66 opperde het idee vandaag bij de behandeling van de provin ciale begroting voor 1995. Vandaag wordt er verder over gesproken. Volgens D66-fractievoorzitster M. Terwiel is er in Zuid-Holland een groep langdurig verslaafden waarvoor eigenlijk geen hulp is. Deze mensen gaan naar haar mening de lichamelijke en geestelijke on dergang tegemoet. -j-w T# -« «- -j deze fraaie combinatie NU VOOR WEL HEEL STERK VERLAAGDE PRIJZEN BIJ BAALBERGEN! in twee heel mooie Ploeg-stoffen naar keuze. 2-zits van 2980,- nu 2445,- 27rzits van 3545,- nu ƒ2795,- en bij aankoop van deze 2 2'/2-zits combinatie maken wij de bijpassende fauteuil nog i 17ÜC EXTRA GOEDKOOP l/M#" Experiment korps Hollands Midden leidt tot uitgave handboek Er is nog vrijwel nergens ingebroken in het wijkje rond de molen van Speelman in Sassenheim, een deel van de Postwijk. En dat terwijl de woningen er al drie jaar staan. Het is één van de nieuwbouwwijken waar het politie korps Hollands Midden al een tijdje bezig is met een ex periment om de criminaliteit terug te dringen. 'Inbraak preventie' en 'Sociale Veiligheid' zijn daarbij de sleutel begrippen. En nu is er dan het officiële handboek 'Politiekeurmerk Veilig Wonen'. noordwijkerhout herman joustra Korpschef S. van Hulst reikte het eerste exemplaar gistermid dag tijdens een symposium in congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout uit aan mr. P. Josephus litta, plaatsvervan gend hoofd van de directie Cri minaliteitspreventie van Justi tie. Hollands Midden werkte bij de ontwikkeling van het project de afgelopen periode nauw sa men met deze directie en de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting. In het handboek staan de ei sen waaraan nieuw te bouwen woonwijken moeten voldoen, wil door de politie een keur merk worden toegekend. Zo'n keurmerk is een teken dat de bouwers rekening hebben ge houden met inbraakpreventie en veiligheid in de wijk. Een speciale commissie zal op ver zoek van de bouwer de wonin gen van onder tot boven onder zoeken, aan de hand van een lijst met eisen. „Kunnen de bouwers nu den ken: hier en daar een slotje en we krijgen dat keurmerk wel?", hield T. Hesselman. inspecteur van Hollands Midden zijn ge hoor voor. „Nee, natuurlijk niet. Ze zullen er hun best voor moe ten doen. Een goed slot in een deur van boardkarton houdt een inbreker niet buiten." Het is de bedoeling dat ge meenten, woningbouwcorpora ties, projectontwikkelaars en bouwondernemingen vroegtij dig overleg gaan voeren over de opzet van nieuwe woonwijken, met het handboek als basis. De eisen waaraan een wijk moet voldoen hebben, behalve op de huizen zelf, ook betrekking op de naaste woonomgeving. Daarbij is onder meer goede buitenverlichting noodzakelijk om de zichtbaarheid van de wo ning voor anderen groter te ma ken. Verder zijn ideale toe- gangs- en vluchtwegen voor dieven, zoals brandpoorten, ta boe. Het project is geënt op een soortgelijk Engels experiment, Secured by Design. Onderzoek daar heeft uitgewezen dat wij ken die waren voorzien van een dergelijk keurmerk in vergelij king tot andere huizen veertig procent minder vaak door in brekers werden bezocht. Zelfstandigheid gemeenten niet alléén afhankelijk van inwonertal zwolle anp Staatssecretaris Van de Vonder voort (binnenlandse zaken) ziet het aantal inwoners van een ge meente niet als het enige crite rium voor de zelfstandigheid. Dat zei ze gisteren voor het Ge nootschap van burgemeesters in Zwolle. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) trok in juni dit jaar de grens voor zelfstandigheid van gemeenten bij 18.000 inwoners. Dan mo gen er full-time wethouders worden aangesteld. Gemeenten die onder dat in wonertal zitten, zouden beter kunnen samengaan met één of meer andere gemeenten (herin deling). Ligging in platteland of stedelijk gebied moet volgens de VNG daarbij ook bekeken worden. Van de Vondervoort hield de burgemeesters in Zwolle voor dat het inwonertal voor haar geen zelfstandig criterium is. De nieuwe staatssecretaris wil dat de gemeenten zelf beoordelen of zij hun taken kunnen uitvoe ren met het ambtelijke apparaat dat zij ter beschikking hebben. Is de 'maatvoering' te klein, dan zouden zij naar een andere schaalgrootte moeten zoeken. 'Knabbelen aan grenzen van het Groene Hart' Gat in de weg niet gezien? Auto beschadigd en vijf hechtingen in je lip? Stuur de rekening maar naar de gemeente. De wegbeheerder is bij een 'gebrekkige toestand van de weg' namelijk aansprakelijk. Steeds meer weggebruikers die nen dan ook een schadeclaim in, signaleert de ANWB. De gemeenten die liever voorkomen dan betalen, doen er goed aan gebreken snel te verhelpen en een verkeersmeld- punt in te richten dat wegge bruikers 24 uur per dag waar schuwt voor gevaarlijké situa ties. I let nieuw Burgerlijk Wetboek heeft de rollen omgedraaid. Niet langer hoeft de weggebrui ker aan te tonen dat de wegbe heerder nalatig of onzorgvuldig is geweest. In de praktijk vaak een onmogelijke opgave omdat de beheerders in een mum van tijd allerlei onderhoudsplannen en -schema's uit een lade trok ken. Sinds een kleine twee jaar is de wegbeheerder vrijwel au tomatisch aansprakelijk. Rumbonen Het gaat niet alleen om gebre ken aan de weg zelf, zoals gaten, kuilen, verzakte stukken asfalt en pas gestrooid, spiegelglad grint. De aansprakelijkheid voert veel verder. Ook alle voor werpen die bij de 'inrichting' van de weg horen en een ge vaarlijke situatie kunnen ople veren tellen mee: dranghekken, betonnen 'rumbonen', busslui zen, paaltjes, bloembakken, vangrails, verkeersdrempels, - lichten, -borden en lichtmasten. Op de schadeclaims die daar uit voortvloeien, bereidt mr. L Edzes-Eijsackers van de afde ling rechtshulp van de ANWB ambtenaren en andere geïnte resseerden voor tijdens studie dagen op 11 en 26 oktober. Eén van de voorbeelden die ze daar gaat geven, komt uit Leiden. De bussluis in de Gand- histraat, om precies te zijn. In het gat van de sluis doken de nodige auto's in de weken dat de Stevenshofbrug, die in het verlengde van de sluis ligt, werd opengesteld voor personenau to's. Normaliter mogen alleen bussen over de brug rijden en die 'nemen' ook zonder proble men het gat in de bussluis. Met de auto's ging het fout en automobilisten dreigden met schadeclaims. De gemeente wees deze aanvragen af. Zij stel de dat de" aanduidingen op de weg voldoende aangaven dat er geen auto's op de busbaan mo gen. Volgens een woordvoerder van de gemeente Leiden heb ben de gedupeerde automobi listen nooit meer iets van zich laten horen. „Ze hebben zich er kennelijk bij neergelegd.'' De ANWB-woordvoerster blijft vinden dat de wegbeheer- slagbomen moet zetten bij zulke gaten. Met an dere woorden: waarom staan er wel slagbomen voor de Stevens hofbrug, maar niet voor de bus sluis? Verlamming Ook in andere gemeenten ging het in het verleden fout met bussluizen. Zo vielen fietsers in het 'gat', liepen daarbij een ver lamming op en werden door een rechter in het gelijk gesteld. .„Al wordt een bussluis met der tien verschillende waarschu wingstekens aangeduid, de rechter vindt het scheppen van gevaar om de verkeersstroom te reguleren een te hard middel", vertelt Edzes. De meeste wegbeheerders zijn verzekerd voor de schade claims die zij ontvangen. De premies en het eigen risico kun nen in de toekomst, bij oplo pende schadelasten, echter stij gen. Amsterdam Deze zogenaamde ijstulpen zijn te zien op de tentoonstelling 'De tulp en de kunst' in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Het zijn tulpen waarvan de bollen zijn ingevroren en met een bepaalde techniek tot bloei zijn gebracht. De expositie vormt het hoogtepunt van de viering '400 jaar tulp'. Bezoekers kun nen van 8 oktober tot en met 6 november in de kerk allerlei schilderijen en boeken over de tulp bezichtigen. FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20