Wiertz roept religieuzen op tot radicale navolging Kerk Samenleving Eredoctoraten jubilerende theologische universiteit 'Paus lijdt onder psychische gevolgen van aanslag in 1981' Predikant wil plaats innemen van gegijzelde joodse piloot Synode: predikanten stimuleren tot onderling pastoraat VRIJDAG 7 OKTOBER 1994 KORTWEG Landcnavond Het Jongerendiakonaat van de Gezamenlijke Diaconiën en de Stichting Vluchtelin genwerk Leiden organiseren vanavond voor de zesde keer een 'Landenavond', ditmaal over ex-Joegoslavië. Eerder stonden Somalië, Oost-Euro pa, Iran, Koerdistan en Sri Lanka centraal. De bijeen komst wordt gehouden in 'De Bakkerij' aan de Oude Rijn 44b in Leiden en begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. De bezoekers van de Landenavond kunnen in ge sprek komen met vluchtelin gen uit voormalig Joegosla vië, hapjes uit het land pro beren en luisteren naar mu ziek. Met deze ontmoetingen tussen vluchtelingen en Ne derlanders willen de organi satoren een bijdrage leveren aan het 'beter verstaan van elkaar in de Leidse samenle ving'. Bloem bollenmarkt De traditionele bloembollen- markt in Zoelerwoude wordt vandaag en morgen gehou den in gebouw 'Ons Huis' aan het Koslerspad. De be doeling van de markt is geld bijeen te brengen voor het project ten behoeve van het tbc- en leprawerk in het zie kenhuis van Uburu in Nige ria. De markt wordt georga niseerd door de Zendings commissie van de plaatselij ke hervormde gemeente in Zoeterwoude. Vandaag duurt de markt tot 17.00 uur en morgen kan het publiek er van 09.00 tot 13.00 uur te recht. Het motto voor deze actie is 'delen'. Lokhorstkerk kampen «anp den Heuvel en de gereformeer de islamkenner drs. J. Slomp ontvangen het eredoctoraat tij dens de diësviering op 6 de cember in Kampen. De Kamper universiteit houdt ter gelegenheid van het jubile um op zaterdag 8 oktober een symposium over Geloven in de minderheid. Centrale vraag is of kerken en theologen de minder heidspositie van de kerk in de samenleving positief of negatief moeten beoordelen. De Theologische Universiteit van de Gereformeerde Kerken in Nederland verleent ter gele genheid van haar 140-jarig be staan drie eredoctoraten. De kandidaten zijn een rooms-ka- tholieke, een hervormde en een gereformeerde theoloog. De katholieke emeritus-hoog leraar moraaltheologie prof. drs. Th. Beemer, de hervormde kerkorde-specialist ds. P. van Paus Johannes Paulus II lijdt nog steeds onder de psychische gevolgen van de aanslag die in mei 1981 op hem werd gepleegd. Dat zegt één van zijn artsen, de anesthesist Corrado Manni van de Gemelli-kliniek in Rome, in het week blad The European. „Ik geloof dat de aanslag een zeer groot psy chisch effect heeft gehad, dat zich nu uit", aldus Manni. „Als je een man van vrede bent en een kogel op je afgevuurd ziet worden, heeft dat die pe, maar niet onmiddellijk zichtbare gevolgen voor je psyche. Hij is gek noch seniel, maar lijdt volgens mij geestelijk." Volgens Manni is alle le vensvreugde bij de paus verdwenen en is hij steeds meer in zichzelf gekeerd. Manni wijst suggesties van de hand als zou de 74-jarige kerkleider aan kanker of een andere ernstige ziekte lijden. Religieuze leiders naar Jeruzalem amsterdam het NCW Bram Rutgers van der Loeff spreekt komende dinsdagavond in de Lokhors tkerk aan de Pieterskerk den, grenzen en groei in de economie. De titel van zijn lezing is 'De tollenaars en hoeren zullen u voorgaan in het Koninkrijk Gods'. Rutgers van der Loeff behandelt on der meer de eigen rol en de eigen bijdrage die de kerken kunnen leveren aan het ge sprek over de economie. De lezing begint om 20.00 uur. Cantatedienst In de Groene- of Willibrord- kerk van Oegstgeest wordt komende zondag het 'Lau- date pueri Dominum' (psalm 113) van G.F. Handel uitge voerd. Uitvoerenden zijn de sopraan Els van Onselen, de Willibrordcantorij en een in strumentaal ensemble. Can tor-organist is Theo Tobé. De aanvang van de dienst is 10.00 uur. Welkomstdienst lDe Baptistengemeente Al phen Noord houdt komende zondag een welkomstdienst in de Agrarische School aan de Kalkovenweg. Spreker is Nol Esmeijer uit Hoenderlo en medewerking wordt ver leend door de jeugd-gospel- groep 'Be Glad' uit Alphen aan den Rijn. De dienst be gint om 18.30 uur. Philadelphia De afdeling Katwijk en om streken van de oudervereni ging Philadelphia houdt ko mende maandag (10 okto ber) liaar ledenvergadering in één van de zalen van de Vredeskerk aan de Voorstraat 35 in Katwijk. Op de agenda staan onder meer de onder werpen vrijetijdsbesteding en het logeerhuis 'Dolfijn' in Leiderdorp. De vergadering begint om 20.00 uur. Religieuzen moeten op nieuw een radicale keuze maken voor een leven in gehoorzaamheid, armoede en zuiverheid. Pas als de crisis in het religieuze le ven overwonnen is, kan de kerk haar geloofwaardig heid hervinden. Dat zei mgr. F. Wiertz, bisschop van Roermond, tijdens de bisschoppensynode over religieuzen in het Vaticaan. vaticaanstad anp/kna Volgens Wiertz hebben veel reli gieuzen als gevolg van de secu larisering hun geloften losgela ten. „Zij hebben gekozen voor een andere levensweg. Weini gen zijn op de roepstem van de Heer ingegaan", aldus de bis schop. Wiertz riep de religieu zen op. weer 'getuigen van hei ligheid' te worden, in wie men sen van deze tijd sporen van God kunnen ontwaren. Religieuzen hebben volgens Wiertz een profetische functie. Ze mogen 'de radicaliteit van de navolging van Christus nooit uit het oog verliezen'. Hun eerste taak is weliswaar het gebed, maar onlosmakelijk daarmee verbonden is het 'direct engage ment van hulpbetoon en chris telijke naastenliefde', aldus de bisschop. Ook andere bisschoppen pleitten voor een terugkeer van religieuzen naar de aloude ge loften van gehoorzaamheid, ar moede en zuiverheid. Stephen Sulyk. aartsbisschop van de Oekraïens-Katholieke Kerk in de Verenigde Staten, hield het bin nendringen van de secularisatie in het religieuze leven verant woordelijk voor de 'dramatische teruggang' van het aantal roe pingen. Volgens de kardinaal Joachim Meisner van Keulen moet in de religieuze orden het christen-zijn tot uiting komen. De 'innerlijke kracht van hun navolging van Jezus' is voor reli gieuzen bepalend, aldus Meis ner. Het religieuze leven staat dan ook op het spel als Jezus naar de periferie verdwijnt, zo waarschuwde hij. Juan Manuel Lasso de la Vega Miranda, generaal-overste van de Spaanse redemptoristen, riep de religieuzen op tot een radicale strijd tegen de seculari satie. Leden van gewijde orden moeten volgens hem een 'con trastgemeenschap' en een pro fetisch teken van naastenliefde zijn. De 35 religieuze leiders die deze week met burgemeester Olmert van Jeruzalem over de toekomst van die stad spraken, willen ge zamenlijk een reis naar Jeruza lem maken. Dit maakte direc teur R.M. Naftaniël van het CI- DI, dat he.t gesprek in Amster dam had georganiseerd, na af loop bekend. Nederlandse vertegenwoordi gers van alle religeuze groepe ringen in de joodse hoofdstad (joden, moslims en christenen) ontmoetten in de Portugees-ls- raëlietische synagoge burge meester Olmert, die vorig jaar Teddy Koliek opvolgde. Daarbij kwamen onder meer de status van de stad, de tolerantie en de godsdienstvrijheid ter sprake. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Oosterbeek (part-time): mw. drs. M.E. Boelhouwer-Overeem, ziekenhuispredikant te Beverwijk, wonende te Wageningen, die dit be roep heeft aangenomen. Bedankt: voor Enter: R J. Visser te Uelsen (verbeterd bericht). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepbaarstelling: J W. Veltkamp, Weegbree 118262 ER Kampen, tel Moedt te Bn CHR. GEREF.KERKEN Beroepen: te Aarlanderv^en: C.J. Dro ger, kandidaat te Sliedrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Meeuwen: A.J. Gunst te Tholen, die bedankte voor Rotter- dam-IJsselmonde; te Brakel: C.A. van Dierente Stolwijk. r Urk: J. Spaans te Nor- I. Tams ZELFST. OUD GEREF. GEMEENTEN Aangenomen: naar Rijssen (Bever voord e): J. van Prooijen, lerend ou derling. wonende te Rijssen. die be dankte voor Terneuzen lelystad gpd Cees Sybrandi uit Lelystad heeft alles over voor Israël en het joodse volk. Begon de predi kant, samen met een team, en kele jaren geleden al met het schoonhouden en onderhou den van de joodse begraafplaat sen, nu gaat hij een grote stap verder door zich als gijzelaar aan te bieden, om zo de plaats in te nemen van de Israëlische piloot Ron Arad, die acht jaar geleden met zijn vliegtuig bo- Libanon werd neergehaald, komstige Sybrandi is altijd Sindsdien hem vernomen, maar aangeno men wordt dat Arad op een ge heime plek in het Midden-Oos ten wordt gegijzeld. welijks aandacht kreeg. Hij ging De 56-jarige uit Dokkum af- dat werk niet voldoende of n sociaal bewogen figuur geweest, toen theologie studeren Ooit was hij sociaal werker, werd vervolgens predikant van maar hij stopte daarmee omdat de gereformeerde kerk. Eerst in hij van mening was dat het Montfoort en daarna in Lely- geestelijk herstel van mensen in stad. Op dit ogenblik heeft Sybran di in Lelystad geen eigen kerke lijke gemeente meer, omdat hij meer aandacht wilde besteden aan het gebed, in het bijzonder voor Israël en het joodse volk. Een vriendenkring geeft finan cieel steun aan de pastor. Zijn meditaties nemen praktisch de hele ochtend in beslag. Het werk op de joodse begraafplaat sen is onderdeel van de opge richte stichting Boete en Ver zoening, die hoopt dat de ker ken het zullen overnemen. In Middelburg is dit al gebeurd. De Gereformeerde Kerken moeten zich realiseren dat ook hun predikanten be hoefte kunnen hebben aan een pastoraal gesprek. De synode pleit er dan ook voor dat predikanten af en toe op 'pastoriebe zoek' gaan bij een collega. Zo kunnen zij eventuele problemen bij collega's en hun huisgenoten signaleren of voorko- De synode besloot met 34 stemmen 'oor en 25 tegen om de classes te advise- en het huisbezoek op regionaal niveau eren. Classicale 'deputaten voor het pastoriebezoek' zouden tot taak moeten krijgen het onderling pastoraat van predikanten in hun regio vorm en inhoud te geven. Nu is het pastoriebe zoek niet officieel geregeld. Het functio neert slechts informeel in een beperkt aantal classes. „Nogal wat predikanten hebben er moeite mee om een dergelijk huisbezoek uit te voeren", legde voorzitter J. Lever van de sectie werkbegeleiding predikan ten uit. Niet iedereen is in staat collega's staan in geval van ziekte of conflic- het gezin. Dat kan bijvoorbeeld lastig zijn als het een studiegenoot van vroeger betreft. Daarom moeten er pre- bij dikanten worden aangewezen die dit als speciale taak krijgen. Tegenstanders van het voorstel wilden volstaan met een artikel in Kerkinforma tie, het officiële orgaan van de SoW-ker- ken. Daarin zou nog .eens de aandacht van de classes kunnen worden gevraagd voor de waarde van het pastoriebezoek. Volgens diaken C. Urbanus hebben pre dikanten onvoldoende laten blijken dat zij behoefte hebben aan van bovenaf ge organiseerde huisbezoeken. Werkbege- leider G. van Dam merkte hierbij op dat in elk geval partners van predikanten na drukkelijk om pastoriebezoeken hebben gevraagd. Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON Uitgave van Dagblad uitgevenj Damiate b\ DIRECTIE B M Essenberg, C P Arnold (a. HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Fra Nypels. Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN. R.D Paauw, tel dag. 9 3« 071-356215. of per post. De synode prees de 'gerichte aan dacht' die de sectie werkbegeleiding de afgelopen twee jaar heeft besteed aan de begeleiding van vrouwelijke predikan ten. Ze kreeg de opdracht hiermee door te gaan. De sectie is onder meer van plan het aantal vrouwelijke mentoren voor beginnende predikanten uit te breiden. Ook wil ze structurele aandacht beste den aan de specifieke problemen van vrouwelijke predikanten. Verder wil ze jaarlijks een bezinningsdag in een kloos ter organiseren, waar deze groep erva ringen kan uitwisselen en op zoek kan gaan naar 'vrouwelijke identificatiefigu ren in de traditie'. ADVERTENTIES ma -vrij van 08.30-17.00 uur. Telefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma-vr.), van 8.30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) peracc.giro autom bet per maand 29,30 per kwartaal ƒ85,55 ƒ84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij 18 00-19 30 uur. zat 10 00-12 00 uur Tel 071-143241 HET WEER Zon en mist Herfst in Nederland wordt meestal geassocieerd met vallende blade ren, neergutsende regenbuien en rauwe zuidwestenwinden. Het is de tijd dat de depressies op de oceaan steeds levenslustiger worden. In het hoge noorden streeft de arcti sche kou naar een steeds zuidelij ker reikende heerschappij. De tem peratuurdaling van het oceaanwa ter verloopt een stuk trager dan die van de atmosfeer erboven; de warmte van de voorbije zomer wordt nog lang in het zeewater vastgehouden. Die warmte wordt door de luchtla gen boven het wateroppervlak over genomen en dan volgt er vroeg of laat een confrontatie, als de pool- lucht naar de gematigde streken uitbreekt. De koude en warme luchtsoorten worden in een grote draaikolk met elkaar vermengd, waarbij een enorme hoeveelheid energie vrij komt. Op de weerfoto wordt dit proces zichtbaar in de vorm van massieve wolkenkrul. Gisteren zagen we nabij IJsland een lagedrukgebied in explosieve ontwikkeling In korte tijd daalde de barometer tot 955 millibar; rond de kern stond een vliegende storm. Omdat er in de atmosfeer altijd een evenwicht heerst, werd er ter com pensatie een krachtig hogedrukge- bied opgebouwd, dat nu een groot deel van het continent overdekt. Hier laat de herfst zich van een ge heel andere kant zien De wind is er beperkt tot een zuchtje en re genzones blijven ver uit de buurt. In de lange oktobernachten koelt het flink af. Nabij het centrum van het hoog boven Centraal-Europa en Rusland vriest het 's nachts al licht. Ook Nederland beleefde gis terochtend zijn vorstprimeur: Twente meldde -0.6 graden. Het geschetste beeld met stormde- pressies ver weg op de oceaan en hogedruk op het vasteland garan deert een periode met droog en kalm herfstweer in onze omgeving. In de heldere, maar vochtige nach ten ontstaan mistgebieden, die in de ochtend op sommige plaatsen hardnekkig kunnen blijken. De mistdeken kan ook in een laaghan gend wolkendek overgaan. In dat geval blijft het overdag kil en ha pert het kwik bij een graad of tien. Toch is er een goede kans dat de zon de betrekkelijk dunne wolken laag tegen het middaguur heeft weggebrand. Dan wordt het een heerlijke herfstdag met heiige zon neschijn en maxima tot 16 graden. In elk geval blijft het droog; een uitnodiging om tijdens het week einde er op uit te trekken om de steeds fraaier wordende herfstkleu ren te bewonderen. Ook begin vol gende week houdt het rustige na jaarsweer nog aan met zon en mist als belangrijkste ingrediënten. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Verder veel bewolking en flinke perioden met regen Temperatuur zowel over dag als 's nachts tussen 7 en 12 graden. Morgen avond rustiger, opklarin gen en daling van tempe- storm. Plaatselijk wat re gen Morgen in de loop van de dag meer zon en overal droog. Middagtem- peratuur van 12 graden in het noorden tot 16 op Got- land. Morgen in het noor den weer iets koeler. Oenemarken: Vandaag temperatuur rond 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flinke perioden met zon en droog, leen in Schotland en Ierland af en regen en meer bewolking. Middagtem peratuur van- 12 graden in "hel noorder Weerrapporten 06 o peratuur circa 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig. Maximum temperatuur tussen 15 en 20 graden. In het zuiden half tot zwaar bewolkt en voornamelijk vandaag een enkele regen- of onweerbui. Naar het noorden toe flink wat zon en waarschijnlijk droog. Mid- sla,lon wee' dagtemperatuur ongeveer 25 graden. A d hIb Tamelijk veel bewolking en enkele bui- zvyaar en, mpgelijk onweer. Middagtempera- ^e®'en zwaar tuur ongeveer 23 graden. Emctaen S ?PanJe: Den Helder half be de noordelijke helft van Spanje vrij Rottefdam half!)( ZATERDAG 8 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.51 Zon onder 17.59 Maan op 11.09 Maan onder 19.56 Waterstanden Katwijk Hoog water 04.52 17.12 Laag water 00.25 12.57 droog v kele wolkenvelden en een lokale bui. mogelijk met onweer. Middagtempera- tuur tussen 22 en 29 graden. Canarische Eilanden: Geleidelijk meer bewolking, gevolgd door enkele buien, mogelijk met on weer. Middagtemperatuur omstreeks 24 Marokko: Westkust: Af en toe zon maar ook een enkele regen- of onweersbui. Middag- temperatuur ongeveer 23 graden. Wolkenvelden en kans op een lokale bui Middagtemperatuur ongeveer'24 gra- Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig en droog. Morgen in de Provence en de Dauphmé meer be wolking en kans op een bui. Middagtem peratuur rond 23 graden. Mallorca en Ibiza: droog. Maximumtemperatuur ongeveer 25 graden. Italië: Veranderlijke bewolking en enkele fikse regen- of onweersbuien. Vooral aan de kust van de Adriatische zee vandaag veel wind. Middagtemperatuur van 10 tot 15 graden in het noorden en oosten tot 20 graden in het westen en zuiden. Griekenland en Kreta: Tamelijk veel bewolking en enkele re gen- of onweersbuien. Op de Cycladen en op Kreta schijnt de zon ook van tijd tot tijd. Middagtemperatuur van 22 gra- 28 graden op de eilanden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon. maar ook wel wolken velden. Vandaag droog, morgen kans op een lokale bui. Middagtemperatuur tus sen 25 en 30 graden. Duitsland: zzw6 14 9 3.0 io 3 16 5 0.0 ïo 7 26 19 3.0 n de n d plaatselijk n Middagtemperatuur rond 15 plaatselijk mist. Verder perioden met zon en droog. Middagtemperatuur tus sen 14 en 17 graden. w3 26 20 00 iw3 17 6 0.0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16