Duin Bollenstreek Crisis in CD Katwijk Noordwijks Belang: alle kroegen later dicht Carnavalsklanken Keietoeters op cd Katwijkse schipper verlaat reddingboot Meerderheid partijen achter hogere lasten Noordwijkers Verenigd Noordwijk: schaf steun VVV af VRIJDAG 7 OKTOBER 1994 15 Geluidswal /i-yDe aarden geluids- I wal langs de Klinc- kenbergerpias in War mond is geen gevaar voor het milieu, zo oordeelt de Raad van State. Hartaanval achter het stuur sassenheim» Een 73-jarige inwoner van Sassenheim is gistermid dag met spoed naar het AZL gebracht nadat hij achter het stuur van zijn auto een hartaanval had gekregen. De man reed op de Parklaan in Sassenheim en raakte van de weg. De auto kwam tot stilstand tegen een boom, nadat hij door enkele bosjes was gere den. Daarbij sloeg de man ook nog eens met zijn hoofd tegen de voorruit. Voordat de Sassenheimer door de ambulance werd ge haald, kon hij al worden gereanimeerd door een verpleegkundi ge en een arts die toevallig passeerden. Portemonnees gestolen runsburg/sassenheim Een portemonnee met 200 gulden is giste ren gestolen van een inwoonster van Rijnsburg die boodschap pen deed in een winkel aan de Oegstgeesterweg. De portemon nee zat in de tas van de vrouw die ze even onbeheerd in een winkelwagentje had laten staan. Een Katwijker deed gistermid dag ook aangifte van de diefstal van zijn portemonnee met een inhoud van 35 gulden, een telefoonkaart en een creditkaart. De ze was uit zijn jas weggenomen terwijl die aan de kapstok hing bij een instelling aan de Korte Vaart in Rijnsburg. Ook in Sassen heim werd gisteren door twee vrouwen aangifte gedaan van de diefstal van hun portemonnee. Koperdieven wagen leven sassenheim Voor wat koper en een laagspanningsverdeelrek blij ken dieven de afgelopen week hun leven te hebben gewaagd. Terwijl zij inbraken in een transformatorhuisje aan de Hoofd straat in Sassenheim, vernielden zij ook verschillende meters. Alleen omdat zij van de hoogspanningsschakelaar zijn afgeble ven, kunnen zij hun eigen diefstal nog navertellen. Want op die schakelaar stond een spanning van 10.000 volt. noordwuk roza v last. Behalve maatregelen als het plaatsen van geluidsbegren zers, wil NB een 'lik-op-stuk'- beleid. De collegepartij is niet de enige die zich zorgen maakt over de overlast. Zo wijst Groen Links op geweldsexplosies dié de afgelopen zomer op de Grent hebben plaatsgehad. De pro gressieve partij maakt zich zor gen over het toenemend drug gebruik in diverse Noordwijkse uitgaanscentra. Ook D66 rept over de grote massa mensen op de Greht. „Dat zou weieens on beheersbaar kunnen worden." Volgens de democraten moet gekeken worden naar de diver siteit van de uitgaansgelegenhe den aan de Grent. „Er moet meer differentiatie komen. An ders loopt het beleid om het uit gaansleven te i de hand." De sluitingstijden heel Noordwijk worden ver ruimd. In plaats van om één uur op vrijdag- en zaterdagnacht moeten de cafés in de winter maanden om twee uur mogen sluiten. Het collegeplan om al leen ruimhartiger om te gaan met de kroegen aan de Grent is geen goed idee. Dat zegt Noordwijks Belang in haar algemene beschouwin gen. De partij neemt daarmee stelling tegen het collegeplan om alleen voor het uitgaansle ven op de Grent latere sluitings tijden vast te stellen. Volgens Noordwijks Belang moet geen onderscheid worden gemaakt tussen de verschillende cafés in het kustdorp. Bovendien vreest de politieke partij voor 'gepen- del' in het dorp. Kroegbezoekers die om één uur 's 'nachts op straat worden gezet, gaan dan naar een ander etablissement met alle overlast vandien. Noordwijks Belang wil naast ruimere sluitingstijden, ook een 'keiharde' aanpak van de over- PvdA en CDA hameren op voortzetting van het plan om het uitgaansleven op de Grent te concentreren. „Hopelijk ver eenvoudigt dat de bestrijding van de overlast", meent de PvdA. Drie bestuursleden keren partij de rug toe De Katwijkse CD verkeert in een grote crisis. Drie be stuursleden van de Centrumdemocraten in Katwijk zijn uit de partij gestapt. Voorzitter A. Krijgsman, secretaris D. Verdoes en L. Krijgsman waren het niet eens met de koers van H. Janmaat, voorzitter van de CD-fractie in de Tweede Kamer. Met name zijn uitspraken na het overlij den van minister I. Dales en de commotie rond het CD- lid Y. Graman, die vorige week tot zes jaar gevangenis straf werd veroordeeld voor poging tot moord, waren re den voor vertrek. Van hen hebben lijsttrekker D. de Graaf en C. van der Plas - nummer twee op de lijst - hun lidmaatschap nog niet opge zegd. Dat De Graaf die in maart tot raadslid werd gekozen ook zou overwegen om de partij te verlaten, ontkent hij. Maar dat er wat aan de hand is wordt duidelijk als hij zegt: „Belt u vol gende week maar terug, er moet Het vertrek van de drie be stuursleden betekent volgens A. Krijgsman niet dat het bestuur is opgeheven. „Er zijn nog ge noeg leden over om een nieuw bestuur op te richten. De CD in Katwijk bestaat niet alleen uit de vijf mensen die op kieslijst stonden", zegt A. Krijgsman. nog het een en ander worden uitgepraat." Sinds zijn aantre den heeft hij maar enkele verga deringen bijgewoond. Als reden geeft hij daarvoor op zijn veel vuldig verblijf in het buitenland voor zijn werk. Ex-voorzitter Krijgsman kreeg vlak voor de verkiezingen tij dens een landelijke ledenverga dering in Den Haag een aanva ring met Janmaat over diens uitspraken over Dales. „Ik heb hem rechtuit gezegd dat hij der gelijke opmerkingen als politi cus niet kan maken. Dat werd mij niet in dank afgenomen." Krijgsman zegt dat ook de ge matigde koers van de CD in Katwijk onbegrip opwekte. „Er zijn te veel allochtonen in ons land, maar ik vind dat je niet zomaar kan zeggen dat buiten landers die hier al 10, 15 of 20 jaar verblijven weg n Krijgsman is het er niet mee eens dat hij zich dat ook eerder had kunnen realiseren. „Met al le nieuwe mensen ging het juist goed. Velen vonden dat er ver anderd moest worden, maar uiteindelijk kon niemand om de oude hap heen. Niet alle CD- standpunten zijn fout, maar je moet zodanig politiek bedrijven dat mensen er met een gerust hart voor uit kunnen komen dat ze lid zijn van de Centrumde mocraten." Katwijk is niet de enige plaats waar leden hun lidmaatschap van de partij opzegden. Het voormalige Vlissingse CD-lid Van der Poppe richtte zelfs eeti nieuwe partij op. Krijgsman is door Van der Poppe gevraagd lid te worden van de Burgerpar tij, maar om gezondheidsrede nen zegt hij daarvan af te zien. Wim Duyndam, voorzitter van carnavalsvereniging De Keiebijters van St. Bavo, met de Keietoeters. Zondag wordt e navalsmuziek maar ook het Noordwijkerhoutse volkslied gepresenteerd. noordwukerhout. irene nieuwenhuuse „Als je ziet hoe bewoners enthousiast wor den tijdens de feesten, dan geniet je zelf volop." Woorden van Wim Duyndam, voorzitter van carnavalsvereniging De Keiebijters van St. Bavo. Zondag wordt een cd van de Noordwij kerhoutse carnavalsvereniging gepresen teerd. De eigen hofkapel van de club, de Keietoeters, is verantwoordelijk voor dit muzikale produkt. In de Golfslag, het ont moetingscentrum van de Stichting Lange- veld, het centrum voor psychiatrie, krijgen de muzikanten de cd officieel overhan- digd. Duyndam legt uit dat de uitgave van de cd een logisch gevolg is van de goede ont wikkelingen van de laatste jaren. Een jaar of tien geleden zat de vereniging 'in een dalletje'. Er was weinig animo voor de hof kapel. Ineens, zonder aanwijsbare oor zaak, ging het beter. Tijdens muziekavon den - de kapel treedt behalve voor de ei gen vereniging ook elders op - kwam er steeds de vraag of de Keietoeters geen ei gen bandje hadden. De club verzorgt jaar lijks ook middagen voor een bejaarden huis in Amsterdam en het psychiatrisch centrum Swetterhage in Zoeterwoude. „En omdat de kapel dit jaar 22 jaar be staat, zijn we de studio maar eens ingedo ken. Het resultaat is meer dan fantas tisch." Op de cd staan niet enkel carna valsnummers. Ook het Noordwijkerhoutse volkslied en allerlei feestnummers, waar van er verschillende met zang zijn uitge voerd, staan erop. Noordwijkerhout en carnaval horen bij elkaar. Duyndam legt uit waarom. In de oude St. Bavo, die in 1914 is gebouwd, kwamen veel personeelsleden werken die van elders uit Nederland kwamen. Daar waren veel Gelderlanders, Noordbraban ders en Limburgers bij. Deze 'buitenlan ders' namen hun gewoonten en gebruiken mee, zoals het carnaval. Dit feest is in de loop van de jaren zo ingeburgerd in het verenigingsleven, dat op de dag van van daag Noordwijkerhout als een carnaval senclave binnen de Bollenstreek wordt ge zien. Er zijn vier florerende clubs. Duyndam herinnert zich: „Ik kon nog niet lopen, maar carnaval vierde ik al. Mijn moeder kwam uit Noord-Brabant, dus dan wordt het feesten je met de pap lepel ingegoten." De Keiebijters hebben een geheel eigen cultuur. Immers, de vereniging is er voor de bewoners van de Slichting Langeveld en de Hafakker, het beschermd wonen - project. Veel verplegend en technisch per soneel van het psychiatrisch centrum zijn lid. „Soms moet je er tijdens feesten heel erg aan trekken, want rolstoelers moet je bijvoorbeeld weer anders benaderen dan bewoners die in bed liggen. Maar ook die laatste.categorie willen we laten genie ten." „Als je dagelijks met de bewoners om gaat, krijg je een bepaald idee over' de mensen. Tijdens een carnavalsviering zijn ze anders: vaak heel spontaan. Voor ons is dat leerzaam. Vroeger waren er ook wel bewoners lid, maar dat gaf soms proble men, omdat sommigen zo wild- en wild enthousiast werden dat ze niet meer te houden waren. Nu betrekken we ze zijde lings bij de organisatie, dat werkt beter." De cd is vanaf maandag 10 oktober voor twintig gulden te koop hij discoland in Noordwijkerhout. Piet van Duyn neemt na 44 j aai- afscheid Hoge golven' van de Oostzee zorgden ervoor dat Stefan Duijndam buiten het bereik bleef van de zoeklichten. Passa giersschepen zochten ruim een week geleden naar overleven den van de scheepsramp met de Estonia, maar Duijndam werd uiteindelijk gered door een helicopter. Het verhaal van Stefan Duijndam klinkt Piet van Duyn bekend in de oren. De Katwijker die vandaag afscheid neemt als schipper van de Ko ninklijke Nederlandse Redding Maatschappij weet er uit erva ring over mee te praten. „Zelfs bij oefeningen ben je vanwege de golven al bang te ver van de mensen in zee weg te varen." Het is slechts een van de spaarzame voorbeelden die Van Duyn, 44 jaar geleden als vrij williger bij de Katwijkse KNRM begonnen, geeft. Over de echte reddingsoperaties waarbij hij was betrokken wil hij helemaal niet praten. Niet omdat hij die herinneringen wil negeren, maar het heeft meer te maken met zijn bescheiden karakter. „Het moet geen persoonsver heerlijking worden", zegt Van Duyn. Niet een individu is in zijn ogen belangrijk, maar al die mensen die zich inzetten om drenkelingen te redden. Pas als hem gevraagd wordt of hij nog wel eens contact heeft met drenkelingen die ooit door hem op het droge zijn gebracht, komt Van Duyn enigszins los. Maar het is wel een voorval dat hij als strandexploitant mee maakte. „In de jaren vijftig kwam er een man in een mui terecht. Voorzichtig ben'ik naar hem toegezwommen en met de hulp van anderen hebben we hem uit het water kunnen krij gen. Een paar jaar terug komen zijn kinderen in Katwijk en toen ving ik toevallig op dat hun va der hier ooit in de problemen was gekomen. Toen ze vertel den dat ze uit Utrecht kwamen wist ik dat we het over dezelfde man hadden. De man zelf was inmiddels overleden, maar het is dan toch leuk dat je met zijn kinderen in contact komt.' Minder goede herinneringen bewaart hij aan een voorval in 1979. Twee mannen stalen een vliegtuig in Valkenburg, vlogen rakelings over het dorp om ver volgens in zee neer te storten. „Van kwart over een tot half vijf in de nacht zijn we op 31 janua ri aan het zoeken geweest. Uit eindelijk hebben.we, totaal ver steend van de kou, een vlot ge vonden. Het vliegtuig was an derhalve mijl uit de kust in zee terechtgekomen. De beman ningsleden zijn later aange- spoeldC Van Duyn was toen nog geen schipper. Twee jaar later zou hij de verantwoordelijkheid krijgen over de Casparis, de redding boot die morgen na 32 jaar dienst het laatste tochtje maakt voor de Katwijkse KNRM. „Ik ben als loopjongen bij, toen nog, KNZHRM begonnen. Sindsdien heb ik van alles ge daan. Geholpen bij het lanceren van de boot, trekker gereden, boten onderhouden en een toe stel bediend waarmee beman ningsleden via een touw van een schip in nood kunnen wor den gehaald.' Sinds zijn komst is er wel wat veranderd. Het contrast tussen de roeiredding- boot van zón vijftig jaar terug en het nieuwe vaartuig dat de KNRM volgend jaar krijgt - 340 pk en een snelheid van 36 mijl - zegt genoeg. Maar die vooruit gang is onontbeerlijk. „Vroeger gingen we de zee op als we een lichtkogel zagen, dan waren de schepen in nood de kust dus al genaderd. Met de satellieten van tegenwoordig hoor je al snel wanneer er problemen zijn.' De reddingboten moeten veel verder varen." De hulpverlening blijft tegen woordig niet alleen beperkt tot noordwuk roza van der veer „Goed voor de prullenbak". Zo betitelt Verenigd Noordwijk (VN) het plan om huizenbelasting in Noordwijk met 29 procent verhogen. Volgens VN hoeft deze verhoging helemaal niet te worden doorgevoerd als de gemeente voldoende bezui nigt. Behalve geen subsidie meer aan de VW denkt de partij aan minder ambtenaren, minder wethouders en een lagere vergoeding aan raads leden. De andere fracties scharen zich wel achter de hogere onroerend-zaakbelasting (OZB). Volgens de door oud-WD'er Koos Smit aange voerde oppositiepartij kan het aantal ambtenaren met vijf procent worden verminderd. Een derge lijke maatregel wordt volgens de partij in het be drijfsleven geregeld toegepast. Tegenover het la ten afvloeien van 5 procent van hel ambtenaren korps stelt VN het aantrekken van extra politie personeel. De nieuwe agenten moeten door de gemeente worden betaald en uitsluitend voor Noordwijk werkzaam zijn. Omdat de politiek het goede voorbeeld moet geven bij de bezuinigingen stelt VN verder voor het aantal wethouders terug te brengen van vier naar drie. De overige raadsleden kunnen wat de partij betreft 20 procent salaris inleveren, waar mee in totaal 140.000 gulden wordt bespaard. Ook de andere oppositiepartijen zijn kritisch over de hogere huizenbelasting. Zo komligl D66 aan de belastingverhogingen zeer kritisch te zul len volgen. Daarbij zal vooral worden gekeken naar de draagkracht van de Noordwijkers. „Noordwijk is geen belastingparadijs meer. We zijn afgezakt naar een plaats ergens onder het midden van de lijst van goedkope gemeenten. En dat terwijl onze buurgemeente Katwijk zich nog steeds kan handhaven bovenaan de lijst met goedkope gemeenten." Ook Groen Links keert zich niet tegen een verhoging van de OZB. „Met die belasting dragen de sterkste schouders im mers de zwaarste lasten." Wel wordt gezegd dat de progressieve partij liever een geleidelijke stij ging had gezien. De collegepartijen scharen zich eveneens ach ter de lastenstijging. Zo vindt de PvdA dat na het 'superzuinige beleid van de afgelopen jaren' wei nig.bezuinigd meer kan worden. Als de belasting dan omhoog moet, kiezen de partij voor een ver hoging van de OZB-belasting. „I )at is de belasting met de meest sociale grondslag." Noordwijks Be lang heeft vooral problemen met de schoksgewij ze verhoging van de belasting. „Dit had voorko men kunnen worden door een meer geleidelijke lastenstijging, samen met een open oog voor be zuinigingen", aldus de collegepartij die toegeeft 'even te hebben moeten slikken bij de verhoging met 29 procent'. i Duyn voorde Casparis. Beide vertrekken bij de Katwijkse KNRM. de beroepsvaart. De toename van het aantal surfers en zeezei lers zorgt nogal eens voor wat extra werk. Ook wordt er nogal eens zonder reden t gel afgevuurd. „Wij r de zee op, maar de i seffen niet dat ze we FOTO DICK HOCEWONINO' met bemanning op het spel zet ten. Maar door de bank geno men gedragen de sportmensen zich goed.' noordwuk paul de vlieger De gemeente Noordwijk moet de subsidie aan de VW afschaf fen. Het bevorderen van het toerisme is een zaak van het toeristische bedrijfsleven en niet van de gemeente. Dat standpunt verkondigt Verenigd Noordwijk (VN) in de algemene beschouwingen op de begroting voor 1995. Volgens VN kan de gemeente met een dergelijke maatregel 650.000 gulden be sparen. Volgens Verenigd Noordwijk is bevorderen van het toerisme geen gemeentelijk taak, net zo min als dat het aan de gemeen te is om de broodverkoop van de plaatselijke bakkers te bevor deren. De partij stelt ook voor de toeristenbelasting te verho gen tot 5 procent van het over- nachtingstarief met een mini mum van één gulden. Groen Links wil de toeristen belasting optrekken tot gemid deld twee gulden per nacht. Een overnachting op een camping moet volgens de progressieven minder zwaar worden belast dan een gast in een vijfsterren hotel. Ook de WD en D66 wil len verschillende tarieven. De democraten denken, net als het CDA, dat het aantal overnach- i Noordwijk veel groter t wordt opgegeven. Het t dat het college iets dit 'geldlek' boven wa lingen is dan CDA i doet o ter te krijgen. Echtpaar voorgeleid De 37-jarige Katwijker die deze week in zijn woning aan het Westpad is aangehouden we gens de uitvoer en handel in soft- en harddrugs is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Zijn 35-jarige vrouw moet zich voor medeplichtig heid tegenover justitie verant woorden. De Katwijker maakte de afgelopen twee jaar mini maal twee keer in een zeewaar dige rubberboot de oversteeli naar Engeland. Eenmaal zette hij 250 kilo hasj met een straat waarde van 2,5 miljoen gulden aan land. Na de arrestatie is de woning van het echtpaar woensdagochtend door de poli tie doorzocht. Daarbij zijn geen verdovende middelen aange troffen. Wel is de adminstratie van de Katwijker in beslag ge-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15