Generaal verwacht opstappen legertop 'Zo'n ster betekent voortdurend op je tenen lopen' Binnenland 1°OQ Hygiëne openbare WC's laat veel te wensen over Dubbele rok Apotheker moet heroïne gaan verstrekken Auto met aanhanger niet altijd verzekerd DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 5 MfMÜBCn Nederlands Pprsl l PD*Cl too Mfda IV-•- Denstw Twee doden bij ernstig ongeluk franeker» Bij een ernstig verkeersongeval in het Friese Franeker zijn gistermiddag twee meisjes omgekomen en is een derde zwaar gewond geraakt. Volgens ooggetuigen stonden de meisjes op de hoek van een straat te praten toen een vrachtwagen bij het nemen van de bocht het groepje schepte. Een meisje van twee jaar was op slag dood, haar twaalfjarige zus werd met zware ver wondingen in het ziekenhuis opgenomen. Het tweede dodelijke slachtoffer was een elfjarig vriendinnetje. Hoofdagent verdacht van ontucht cuuk Een 35-jarige hoofdagent in het het Brabantse Land van Cuijk wordt ervan verdacht dat hij meerdere keren ontucht heeft gepleegd met een minderjarige. De man is aangehouden en in gesloten, aldus een woordvoerder van de politieregio Brabant- Noord. De verdachte is officieel geschorst. Zolang het onderzoek van de rijksrecherche niet is afgerond, worden geen verdere me dedelingen gedaan, aldus de zegsman. Kamer wil limiet aan wisselen valuta den haag Er moet een limiet worden gesteld aan het wisselen van valuta in wisselkantoren. Daarnaast moet er een maximum komen voor het wisselen van geld in bijvoorbeeld hotels, casi no's, discotheken, amusementsparken en de horeca. Dat maxi mum moet omstreeks de duizend gulden liggen ofschoon het van het CDA het dubbele mag zijn. De vier grote partijen in de Tweede Kamer, PvdA, CDA, WD en D66, willen op deze wijze de Wet inzake de wisselkantoren aanscherpen. Het nieuwe systeem moet helpen het witwassen van crimineel vermogen via wissel kantoren tegen te gaan. De Kamer praat vandaag over deze zaak. Wachtlijst ziekenhuizen openbaar den haag De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) heeft een systeem ontwikkeld waardoor patiënten, ziekenhuizen en zorgverzekeraars kunnen zien hoe lang de wachtlijst is voor een bepaalde behandeling. Patiënten kunnen zo gemakkelijk kiezen voor die instelling bij welke ze het snelst aan de beurt zijn. Ziekenhuizen registreren nu op verschillende manieren het aantal mensen dat op een behandeling wacht, waardoor het niet altijd duidelijk is hoelang de wachtlijst werkelijk is. Het is nog niet bekend hoe snel en bij welke ziekenhuizen deze wijze van registreren wordt ingevoerd. EU geeft Friesland 148 miljoen gulden Leeuwarden Friesland krijgt tot en met 1999 bijna 148 miljoen gulden regionale ontwikkelingssteun van de Europese Unie. Het gaat hierbij om een gericht programma voor zogenoemde plat telandsontwikkeling, waarvan de kosten 573,8 miljoen bedragen. Rijk, provincie, gemeenten en instellingen in de regio moeten de rest ophoesten. Het gaat om projecten als de ontwikkeling van het Internationaal Bedrijvenpark Friesland bij Heerenveen en een nieuwe spoorbrug over het Prinses Margrietkanaal. De EU verwacht dat een en ander zo'n achtduizend arbeidsplaatsen oplevert. Stoffelijk overschot meisje gevonden tholen In het Schelde-Rijnkanaal ter hoogte van het Zeeuwse Tholen is gisteren het stoffelijk overschot aangetroffen van een 5-jarig meisje. Het gaat om het dochtertje van een duwbak- schipper, dat ruim een week geleden in het water viel. Aangeno men wordt dat ze voorover viel bij een poging een emmer te vul len met water uit het kanaal. Sinds haar vermissing is bijna da gelijks met sonar en duikers naar het meisje gezocht. Verkade haalt mokkasticks terug zaandam Koninklijke Verkade haalt een partij zogenoemde mokkasticks uit de handel. De koekjes zijn wegens een verhoogd bacteriegehalte ongeschikt voor consumptie, zo heeft Verkade gisteren bekendgemaakt. Het bedrijf adviseert het produkt niet te eten. Het gaat overigens uitsluitend om verpakkingen van 150 gram met de produktiecode4A35 en houdbaarheidsdatum 09/95. Consumenten kunnen de verpakking aan het bedrijf re tourneren. Hier kunt u altijd op rekenen. Hierop maar tijdelijk. Hart Nibbrig Greeve BY., importeur van Mitsubishi, bestaar 70 jaar. En om dat te vieren maken wij, als u één dezer dagen een nieuwe Mitsubishi personenauto koopt, duizend gulden op uw rekening over. Buiten uw overeenkomst met de dealer om. Daar kunt u in ieder geval op rekenen. 7Q e r? Bij elke Mitsubishi een importeursbonus van duizehd gulden op de koop toe. <r:r iiihileumh>nut /i i enirrti in Je leatetariexrn lluri \ihh ig Grerrr H l Sassenheim. 02522-ttblll den haag anp De hygiëne van de openbare toiletten in Nederland en Vlaan deren is het afgelopen jaar ver slechterd. Was vorig jaar nog 35 procent van de WC's schoon, dit jaar was dat niet meer dan 28 procent. Dat blijkt uit de jaarlijkse steekproef van het vakblad Service Management naar de bacteriologische ver ontreiniging in honderdvijftig Nederlandse en viiftig Vlaamse toiletten. Het schoonst zijn de openba re toiletten in de gezondheids zorg (34 procent goed), gevolgd door de horeca (30) en de open bare gebouwen (25). Ronduit slecht scoren de warenhuizen. Slechts één van de vijf WC's kan daar de toets der kritiek door staan. Het smerigst is de bril. Vier van de tien zittingen blijken te veel bacteriën te bevatten. Ook de knop van de kraan in het fonteintje blijkt vaak vies (34 procent). De spoelknop is met 24 procent een goede derde. De knop aan de binnenkant van de deur bleek slechts in dertien procent van de gevallen veront reinigd. In Vlaanderen is het beter ge steld met de properheid. Daar werd bijna de helft (48 procent) van de toiletten als goed beoor deeld. Een vooruitgang, want vorig jaar was dat 46 procent. In jongste nummer defensieblad Annex breda. gpd Als het kabinet te ver doorschiet met zijn bezuinigingen op defensie, stappen alle generaals op. Een te ver afge slankt defensie-apparaat verliest zijn geloofwaardigheid. Deze openlijke waarschuwing uit generaal P. Messer- schmidt van de Koninklijke Militaire Academie in Breda in het jongste nummer van het onafhankelijke defensie blad Armex het geen leger meer", zegt de Bredase generaal. „Dan kan het zijn primaire taak niet meer vervullen en hangen we met z'n allen de pet aan de wilgen. Dat is dan de enige logische conse quentie". aldus de generaal. Nadat Van der Mis zijn func tie had neergelegd, lekte uit dat ook andere bevelhebbers heb ben overwogen hun functie neer te leggen. Messerschmidt is de eerste generaal die nu openlijk laat weten dat dit ge vaar nog steeds in de lucht hangt. Hij voegt er echter aan Messerschmidt komt met zijn dreigement aan het adres van politiek Den Haag naar aanlei ding van het opstappen van chef defensiestaf A. van der Vlis eerder dit jaar. Van der Vlis leg de zijn functie in augustus neer. omdat hij zich niet kon vereni gen met de aangekondigde de fensiebezuinigingen. Van der Vlis oogst veel begrip bij Messerschmidt. „Als een le ger zo wordt uitgekleed dat het ongeloofwaardig wordt, dan is toe niet te geloven dal de poli tiek het tot een 'generaalsop- stand' zal laten komen. Een uittocht van generaals zou overigens geen novum zijn in Nederland. In de jaren zeven tig dienden vijf landmachtgene raals gezamenlijk hun ontslag in omdat zij geen vertrouwen had den in de plannen van de toen net aangetreden socialistische minister van defensie H. Vrede 'ins- Slechts éénmaal werkte het andersom en werd een generaal door de politieke leiding ontsla gen wegens kritiek op het over heidsbeleid. Dat betrof generaal Krul die in 1951 van minister president Drees zijn congé kreeg. Hij had in het openbaar de karige' bijdrage van Neder land aan de NAVO-defensie be kritiseerd. boekeloDe humor ligt op straat, dacht fotograaf Jacob Melissen toen hij gisteren in Boekelo de Schot David Gatherer met zijn paard richting keuring zag lopen. Viervoeter en baasje beide in rok... Gatherer, die lid is van de Britse equipe, doet mee aan de traditionele Military die vandaag wordt verreden in de omgeving van de Overrijsselse gemeente. foto anp jacob melissen Minister: Doden paling en meerval onaanvaardbaar den haag anp Het is onaanvaardbaar hoe de visverwerkende industrie palin gen en meervallen doodt. Door palingen op zout en meervallen op ijs te leggen, is van een snel en efficiënt stervensproces geen sprake. Dat antwoordt minister Van Aartsen van visserij op vra gen van het Tweede Kamerlid Stellingwerf van de RPF. De minister onderschrijft met zijn brief aan de Kamer de be vindingen van de vakgroep ver gelijkende fysiologie van de uni versiteit in Utrecht. De onder zoekers stellen dat palingen en meervallen door het gebruik van de zout- en ijsmethode ern stig lijden. De vissen gaan er vaak niet dood aan. De vak groep spreekt zelfs van 'martel methodes'. - Van Aartsen is voorstander van wetenschappelijk onder zoek naar een techniek die lij- den van vifcseh voorkófrtt. Dat pleit volgens de bewindsman het bedrijfsleven niet vrij om ook zelf mee te helpen zoeken naar alternatieve manieren om vissen te doden. Justitie krijgt meer armslag Nieuwe wet maakt aanpak schijnhuwelijk mogelijk den haag anp Wanneer justitie bewijzen van fraude heeft, kan vanaf 1 november een schijnhuwelijk worden ontbonden. Dat is het gevolg van de inwerkingtre ding van de Wet voorkoming schijnhuwelijken. Die wet moet voorkomen dat er nog langer huwelijken worden ge sloten, die er uitsluitend op zijn gericht een buitenlander een verblijfsstatus te geven. De buitenlander, die in Ne derland in het huwelijk wil treden of in het buitenland met een Nederlander is ge trouwd, moet bij de ambte naar van de burgerlijke stand een verklaring van de vreem delingendienst overleggen. Daaruit moet blijken waar hij of zn is geboren, waar hij of zij heeft gewoond en op grond van welke status de betrokke ne in Nederland is. De ambtenaar van de bur gerlijke stand kan bij hel ont breken van clie gegevens wei geren het huwelijk te voltrek ken. Verder kan worden ge weigerd het (buitenlandse) huwelijk in te schrijven in de zogenoemde Gemeentelijke Basis Administratie (GBA). Als het huwelijk wel is ingeschre ven en de officier van justitie vermoedt fraude, kan hij voortaan bij de rechter eisen om het huwelijk nietig te ver klaren dan wel de registratie in het GBA te schrappen. De wet treedt volgende maand in werking. Instanties als de vreemdelingendien sten, de burgerlijke standen, de Gemeentelijke Basisadmi nistratle en het Openbaar Mi nisterie zullen deze maand uitgebreid worden geïnfor meerd." s Tilburg praat vanavond over drugproblematiek Vanwege ontbreken rijbewijs E den haag gpd Als het plan voor de verstrekking van heroï ne aan 'opgegeven' junks in Tilburg door gaat, kan een kleine groep verslaafden reke nen op een dagelijks shot. Hulpverleners in Tilburg gaan ervan uit dat de junks die aan het project meedoen samen maximaal 50 gram heroïne per dag nodig hebben, dus zo'n 350 gram per week. De Tilburgse gemeenteraad praat van avond over de drugproblematiek in de stad en de daaruit volgende overlast voor de buurt. De meeste aandacht zal uitgaan naar de vraag of de gemeente moet overgaan tot het verstrekken van heroïne, onder welke voorwaarden en voor hoelang. Tilburg wil hiermee de overlast terugdringen en de leefomstandigheden van de verslaafden verbeteren. Ook Rotterdam en Heerlen hebben plannen in deze richting. Heroïne levert op de vrije markt enorme bedragen op. De meeste junks moeten ro vend, stelend of prostituerend door het le ven om hun verslaving te bekostigen. De heroïne kost minimaal 35 gulden (in de gro te steden) tot ruim boven de 100 gulden (in de provincie) per gram. Als in Tilburg wordt overgegaan tot 'vrije' verstrekking, kan men echter niet naar de huisdealer op de hoek stappen voor een pondje 'wit'. De hulpverleners zullen de le gale weg moeten bewandelen. De gemeen te Tilburg zegt niet te weten waar de hard drug vandaan moet worden gehaald. „Daar hebben we nog niet over nagedacht", ver telt een woordvoerder. Het ministerie van volksgezondheid weet het evenmin. „Wij houden ons vooralsnog alleen bezig met de vraag of dergelijke projecten zinvol zijn. De Franse firma Sanophi Francopia is één van de weinige farmaceutische bedrij ven in Europa die heroïne produceren. Het middel wordt namelijk ook in bepaalde zware pijnstillers verwerkt. De Zwitserse re gering, die al een ruime ervaring hebben met het verstrekken van heroïne, doet bij dit bedrijf zijn bestellingen voor acht gul den per gram. Probleem is nu dat het be drijf aan zijn produktieplafond zit. De rege ring in Bern overweegt dan ook heroïne te gaan gebruiken die de politie in beslag heeft genomen. In Tilburg denkt het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) aan dezelfde mogelijkheid. De Tilburgse GGD meent dat als tot legale verstrekking wordt overgegaan heroïne als medicijn moet worden gezien. „Heroïne moet naar mijn mening gewoon door de apotheker worden verstrekt, via een arts op recept. Ook in zware pijnstillers is immers heroïne verwerkt. De apotheker kan het spul gewoon bestellen", zegt F. van Muilwijk, hoofd van de afdeling volksge zondheid van de GGD. Dit wordt bevestigd door de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Pharmacie (KNMP). den haag gpd Een auto met aanhanger is lang niet altijd verzekerd. Als het to tale gewicht van de aanhanger inclusief lading hoger is dan 750 kilo, dan is een apart rijbewijs E nodig. Vele automobilisten we ten dat niet. Ze lopen daardoor kans dat ze soms forse schade bedragen als gevolg van een on geval zelf moeten betalen, zegt de verladersorganisatie EVO in het jongste nummer van het blad Bearijfsvervoer. Schadeverzekeraars vergoe den niets als de bestuurder van een auto met een zwaar bela den aanhanger niet over het juiste rijbewijs beschikt, zegt de EVO. Volgens de organisatie rij den tienduizenden automobi listen onbewust onverzekerd in een auto met aanhanger rond. I let gaat om de groep die vanaf 1984 rij examen deed. Vanaf dnt jaar krijgen geslaagden niet meer automatisch naast het rij bewijs B (personenwagens) ook het I bewijs voor aanhangers. Twee miljoen mensen haal den in de afgelopen tien jaar hun rijbewijs B en slechts vijf procent daarvan haalde tevens nel rijbew Ijs I De EVD, wan van 37.000 vervoersbedrijven lid zijn, zegt over tientallen voor beelden te beschikken van le den zonder E-rijbewijs die na een ongeval vergeefs aanklop ten bij nun verzekering. In één geval ging het zelfs om zes ton,, die niet werd uitbetaald. Voor een klein bedrijf betekent dat onherroepelijk hel faillissement, waarschuwt de EVO. Eigenaar restaurant wil af van Michelin-Onderscheiding den bosch anp Menig restauranthouder zit elk jaar in janu ari flink in de zenuwen of zijn etablissement de prestigieuze Michelin-ster mag blijven voeren. Veel restaurateurs zouden voor deze felbegeerde onderscheiding zelfs een aardi ge duit willen neertellen. Voor directeur Alexander Koene van Bistrot 28 uit Den Bosch hoeft het echter niet meer. Elf jaar achtereen viel hij met zijn restaurant 't Mis- verstant in de prijzen, deze week verander de hij de naam van het restaurant en be sloot hij als eerste in Nederland de ster vrij willig op te geven. „Natuurlijk was ik blij en trots op die Mi- chelin-ster", zegt Koene, „maar ik wil af van die spanning. Je moet elke dag een absolute topprestatie leveren. Je loopt voortdurend •op je tenen. Ik zat mijn koks constant op de huid. Aan het begin van elk jaar zit je in de rats of je er weer bij zit. En sommige klanten die je aankijken met een blik van: laat maar eens zien wat je kunt. Die druk is nu geluk kig van de ketel." En dan die enorme rekeningen die hij zijn klanten moest presenteren. Hij begon zich ervoor te generen. „Een paar honderd gul den voor een etentje voor vier mensen. Dat is toch eigenlijk bezopen. Ik zou het zelf niet willen betalen. Ik wil mijn klanten niet meer de stuipen op het lijf jagen." Koene ontkent dat economische motie ven hebben geleid tot zijn opmerkelijke be sluit. „Over mijn omzet heb ik niet te kla gen. In de achttien jaar dat ik hier zit, heb ik een grote vaste klantenkring opgebouwd. Maar ik wil ook meer jonge mensen zien. Jongeren gaan liever twee keer naar een simpeler restaurant dan één keer naar een dure tent." Culinair zat hij in een keurslijf, zegt Koene nu. „Je wordt bijna gedwongen met dure gerechten te werken. Ganzelever, truffelge rechten, tarbot, kreeft, kaviaar, noem maar op. Het zijn de klassieke gerechten." Al die buitenissigheden heeft hij inmiddels uit de keuken verbannen. Een voorgerecht kost voortaan hooguit 19,50 gulden. Het duurste hoofdgerecht kost slechts twee tientjes meer. Verder is de naam van zijn restaurant gewijzigd in Bistrot 28. Kostbare wijnen komen op zijn nieuwe kaart niet meer voor. Ergens in zijn wijnkel der liggen nog een paar bestofte flessen Mouton Rothschild van 750 gulden per stuk. Voor zijn klanten maakt Koene ze niet meer open. ..Daar ga ik op een mooi moment met vrienden van genieten. Want er is altijd wel wat te vieren." Directeur Alexander Koene van restaurant Bistrot 28 in Den Bosch zit er ontspannen bij. Als eerste Nederlandse restaura teur gaf hij zijn Michelin-ster vrijwillig op. roto anp marc bolsius

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5