Van Mierlo wil actie tegen advocaat Spong „Ik kan toch overal telefonisch een lening aanvragen?" Groenten eten voorkomt kanker Binnenland Uit logeren op school AL STUDEER JE NDq Z0 5NEL 3ifZEN n Procter verliest geding over lekrandjes luiers Miljoenenschade bij brand Officier eist 1,5 jaar tegen de 'vrouwelijke Rambo' Walesa: We hebben zoveel samen meegemaakt Nederlander eet sinds paar jaar weer wat minder gezond DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 3 ANP Algemeen Nedrrl.ir V ",v I'm-. Slijterij verkoopt alcohol aan jongere Hilversum Jongeren onder de zestien kunnen gemakkelijk aan alcohol en softdrugs komen. Slijterijen en coffeeshops lappen de wet aan hun laars. Die verbiedt de verkoop van alcohol aan jon geren onder de zestien en de verkoop van softdrugs aan jonge ren onder de achttien jaar. De VARA zond gisteravond in de con sumentenrubriek Kassa een reportage uit waarin twee jongens van veertien moeiteloos een grote hoeveelheid alcohol en drugs konden inslaan. Het bleek veel moeilijker om geld te verbrassen in gokautomaten of krasloten. Alsof de duivel hem op de hielen zat... middelburg» Alsof de duivel hem op de hielen zat, reed een 23- jarige inwoner van het Zeeuwse 's-Heer Abtskerke op een zater dagavond in april naar huis. Om 'principiële redenen' moest hij vöör middernacht, het begin van de zondag, thuis zijn. In de be bouwde kom van Serooskerke reed hij maar liefst 91 kilometer per uur. Omdat hij een jaar geleden ook al eens was betrapt op te hard rijden, legde de rechter hem gisteren een boete van 600 gulden op: ,,U mag uw godsdienstige overtuiging niet aanvoeren als excuus voor te hard rijden. Dan moet u maar wat eerder weg gaan." Geen Moermanlaan in Vlaardingen vlaardingen De gemeente Vlaardingen wil geen laan vernoe men naar de in 1988 overleden huisarts Moerman, die de naar hem genoemde alternatieve kankertherapie heeft ontwikkeld. Burgemeester en wethouders schrapten gisteren op het nipper tje een raadsvoorstel daartoe van de agenda. Ze deden dat van wege de veronderstelde Duitse sympathieën van de arts in de Tweede Wereldoorlog. Om diezelfde reden is Moerman ooit een koninklijke onderscheiding geweigerd. Elektriciteit uit verbranden kippemest den bosch De Provinciale Noordbrabantse Energiemaatschap pij (PNEM) onderzoekt of pluimveemest te gebruiken is bij de opwekking van elektriciteit. Het bedrijf doet mee aan proeven in Denemarken met het verbranden van Nederlandse kippemest. De PNEM wil er op die manier achter komen welke stoffen daar bij vrijkomen. Energiewinning uit mest heeft volgens de PNEM veel voordelen. Het draagt bij aan het beperken van het mest overschot en het levert een besparing op fossiele brandstoffen op. Kamer achter regeringsoptreden in zaak-Van Damme den haag gpd Minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) heeft zich tij dens het proces tegen de Nederlandse zakenman Johan nes van Damme in Singapore mateloos geërgerd aan de Haagse advocaat Spong. Dat bleek gisteren tijdens over leg in de Tweede Kamer over het regeringsoptreden in de zaak-Van Damme. Van Mierlo overweegt stappen tegen Spong. zijn familie of zijn advocaat in Singapore gevraagd zich met de zaak te bemoeien. De advocaat kreeg volgens Van Mierlo op oneigenlijke wij ze de bschikking over de CRI- informatie. Spong kreeg het rapport van de landsadvocaat op grond van het goede gebruik dat advocaten onder elkaar de processtukken geven. De landsadvocaat consulteerde Van Mierlo, die vreesde dat ont houden van het stuk zou leiden Spong zocht tijdens het proces de publiciteit met het rapport van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) over de wegens drugsmokkel ter dood gebrachte Van Damme. Volgens Van Mierlo doorkruiste hij daar mee de stille diplomatie die de laatste weken voor de executie van Van Damme zo belangrijk was. Bovendien was Spong noch door Van Damme. noch tot ongewenste publiciteit. De bewindsman ging ervan uit dat Spong het materiaal niet open baar zou maken, maar die deed dat toch. De Tweede Kamer vindt ove rigens dat de regering alles heeft gedaan om het leven van Van Damme te redden. Van Mierlo legde gisteren samen met mi nister Sorgdrager (justitie) ver antwoording af over hun in spanningen. De Kamer had de regering nauwelijks iets te ver wijten en wil ook geen straf maatregelen tegen Singapore. Net als de regering vindt de Ka mer dat Van Damme een zorg vuldig proces heeft gehad. Het PvdA-kamerlid Van Traa wil in de toekomst meer invloed van de Tweede Kamer als Ne derlanders in het buitenland de doodstraf boven het hoofd hangt. Volgens hem moet de re gering dan al in een vroeg stadi um samen met de Kamerleden de strategie bepalen. I let CDA is daar fel op tegen en Van Mierlo moet er nog even over naden ken. Hij voelt er alleen maar wat voor als dat nuttig is. Over de rol van de CRI en de Amerikaanse narcoticabrigade DEA in de zaak-Van Damme hadden de kamerleden gisteren voorafgaande aan het debat al in een besloten bijeenkomst ge sproken. Volgens minister Sorg drager had de aanhouding van Van Damme in 1991 in Singapore niets te maken met de CRI. Van Damme wekte zelf de belangstelling van de DEA door een toevallig contact met een Nigeriaanse drughandelaar. vlissingen Voorafgaand aan de bezetting van de Hogeschool Zeeland, gisteren, brachten studenten de nacht in de kantine door. Met z'n allen sliepen ze daar gezellig onder één groot spandoek. De actie was be doeld tegen de bezuinigingen op het onderwijs. FOTO ANP lANNt WOL TLRBtlK den haag gpd Wapenverzamelaarster bedreigde buurman alkmaar anp Officier van justitie C. van Riel heeft gisteren voor de Alkmaar- se rechtbank achttien maanden celstraf geëist tegen een 47-jari- ge wapenverzamelaarster uit Den Helder, plaatselijk bekend als 'de vrouwelijke Rambo'. De officier achtte bewezen dat de vrouw haar buurman met een vuurwapen heeft bedreigd en een arsenaal aan illegale wa pens, onderdelen, munitie en springstoffen bezat. De bedreiging had in novem ber 1991 plaats met een doorge laden pistool. De man sarde haar systematisch met haar transseksuele operatie tot vrouw, aldus de verdachte. Na de bedreiging ontdekte het Ex plosieven Opruimingscomman do (EOC) in december 1991 in haar woning 'genoeg springstof om een heel huizenblok te ver woesten'. De verzameling om vatte onder meer munitie, kruit, TNT-springstof, hand-, fosfor-,, scherf- en brisantgranaten en twee balanslopen voor een Goalkeeper-snelvuurkanon. De vrouw heeft jarenlang tal van granaten en andere explo sieven met zagen, vijlen en schroevedraaiers gedemonteerd en met de explosieve lading an dere granaathulzen gevuld. Vol gens het EOC had een deel van de springstof door chemische veroudering spontaan kunnen exploderen. Buurtbewoners voerden vergeefs acties om de vrouw uit haar huis te laten zet ten. De rechtbankJieeft in de loop van drie jaar vijf zittingsdagen besteed aan de beoordeling van 'Rambo's' verzameling. Een be lemmerende factor daarbij was dat het Alkmaarse parket het bewijsmateriaal per ongeluk grotendeels liet vernietigen. 'Rambo's' raadsman mr. P. Doedens noemde de verzame ling 'oude troep'. Volgens hem viel het overgrote deel ervan niet onder de verbodsbepalin gen van de wet. Officier Van Riel stelt dat de vrouw steeds wapenverzame lingen aanlegt en het gevaar daarvan niet onderkent. Vol gens hem is zij weliswaar 'bui tengewoon deskundig' maar zijn haar activiteiten ook le vensgevaarlijk voor haarzelf en haar omgeving. Volgens de wouw voert zij al jarenlang een 'prestigestrijd' met de Alkmaarse justitie over haar verzamelingen. Zij vindt dat de Nederlandse wapenwet geving niet deugt, dat de Alk maarse officieren van justitie corrupt zijn, dat de rechters met het openbaar ministerie onder één hoedje spelen en dat de rechtspraak in Alkmaar- 'een aanfluiting' is en 'een beledi ging voor de Koningin'. De Amerikaanse luierfabrikant Procter Gamble had al in 1991 naar de rechter moeten stappen omdat het Zweedse Mölnlycke het octrooi van Proc ter zou hebben geschonden. De president van de Haagse recht bank heeft vanmorgen de eis van Procter, stopzetting van de verkoop van Mölnlycke's Up Go-luier, daarom afgewezen. Het ging de rechtbankpresi dent te ver om er nu, in 1994, in een kort geding een zaak van spoedeisend karakter in te zien. Daarmee vervallen volgens de rechter verder alle argumenten die Procter in stelling had ge- RB Miljoenensteun Vi voor zoeken naar kleine gasvelden den haag gpd vlaardingen Een brand in een Vlaardingse schoenenwinkel heeft afgelopen nacht voor 4,5 miljoen gulden schade aangericht. Niet alleen de schoenenzaak brandde totaal uit, ook negen erboven gelegen woningen. De brand werd even na twee uur ontdekt door surveillerende politieagen ten. De achterkant van de 800 vierkante meter grote winkel stond toen al in lichterlaaie. Alle vijftien bewoners van de erboven gelegen apparte menten konden op tijd worden geëvacueerd. Over de oorzaak van de brand, die vermoedelijk in de winkel is begonnen, is nog niets bekend. De bewoners zijn ondergebracht bij familie en in een hotel. foto anp paul stolk waarin we zoveel samen hebben meegemaakt. Dat legt een ver plichting op voor het heden. Bij de bevrijding van Noord-Brabant kwamen 600 Poolse militai ren om het leven. Een belangrijke rol was weggelegd voor de Eerste Poolse Pantserdivisie onder leiding van generaal Maczek, die in middels 102 is en in Schotland woont. Van de 600 in Brabant ge sneuvelde Polen liggen er 156 op het ereveld in Breda, dat de presi dent gisteren ook bezocht. Op de Koninklijke Militaire Academie trof hij veel meer Poolse veteranen. Duizenden zijn na de oorlog, uit weerzin tegen het com munisme, in Brabant blijven hangen. Walesa zei 'diep ontroerd' te zijn hen te ontmoeten. breda» anp De Poolse president Lech Walesa is voor uitwisseling van Poolse en Nederlandse beroepsmilitairen in opleiding. Dat zei hij gisteren op de Koninklijke Militaire Academie in Breda, op de tweede dag van zijn staatsbezoek aan ons land. Walesa herinnerde er in dit verband aan dat Nederland er als eerste op wees dat het nieuwe Polen moet integreren in de Europe se veiligheidsstructuren. ,,We moeten alles in het werk stellen om Europa veilig te maken en te houden", aldus de president. Hij ver wees met name naar de Tweede Wereldoorlog, die gisteren een grote rol speelde. ,,We hebben een gemeenschappelijk verleden, Minister Wijers (economische zaken) wil de bedrijven die op de Noordzee gas zoeken, met honderden miljoenen guldens steunen. Zo wil hij voorkomen dat het zoeken naar kleinere gasvelden wordt gestaakt nu de waarde van de dollar, en de olieprijs, laag zijn. De gasprijs is daaraan gekoppeld. Daardoor wordt het steeds minder lonend de kleine gasvelden te zoeken en in produktie te nemen. In de kleine gasvelden zit waarschijnlijk nog zo'n 1.500 miljard kubieke meter gas: om gerekend een half Slochteren. Als het gas uit de kleine velden wordt aangesproken, kan Sloch teren worden gespaard. Dat heeft op termijn voordelen om dat Slochteren het enige gasveld is waarbij de gasproduklie naar behoefte is te regelen. Bij ande re gasvelden kan dat niet. Het gas moet meteen worden ge bruikt totdat het veld leeg is. gebeld. I" weet dan of d aanvraag votfr de lening akkoord is. zodat u tot koo RIVM: Aantal gevallen maagkanker kan met 60 procent minder bilthoven anp 058-95 2345 Het geld wordt op uw girorekening gestort of op die van derden, bijvoor beeld de autodealer. De Postbank Eccn- lijn is door de week bereik- Maar bij de Postbank Leenlijn kunt u 'm ook telefonisch afsluiten: (058)95 2345. zaterdag tot 12.00 uur. 7ja gemakkelijk gaat dat bij de Postbank. Een thuisban kier belt voor het afsluiten van een lening gewoon even met de Postbank Ecenlijn: (058)952345. Lenen doe je gewoon bij de Postbank. U vertelt dan uw gironum- delijksc vaste lasten, hoeveel u wilt lenen en in welke vorm. Even later wordt u terug- Waagt u liever schrif telijk een lening aan? Bel dan 06-0400 voor de folder of haal deze op het postkantoor. POSTBANK Mensen moeten meer groenten en fruit eten en wat minder kwistig met de zoutpot omgaan. Dat kan 60 procent van het aan tal gevallen van maagkanker voorkomen. Ook darm-, borst en longkanker kunnen met 17 tot 40 procent worden terugge bracht, als het dagelijks menu meer op groen dan op dierlijk vet of vlees is gericht. Dit ver taalt zich in een daling van jaar lijks 8.000 nieuwe kankerpatiën ten. Dr. H. Bueno de Mesquita van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RI VM) in Bilthoven zegt dat op grond van recente onderzoeken naar de relatie tussen voeding en kanker. Groenten en fruit be vatten volgens hem een groot aantal stoffen die kankervor ming tegen kunnen gaan. Zout verhoogt juist de kans op maag kanker. De RIVM - medewerker was van - daag een van de sprekers op het wetenschappelijk symposium in Bilthoven over de vraag hoe kanker is te voorkomen door het eten van plantaardig voed sel. De bijeenkomst is georgani seerd door het Utrechts Cen trum voor Kankeronderzoek, het RIVM en de Vereniging van Integrale Kankercentra met steun van de Nederlandse Kan kerbestrijding. Verschillende studies tonen aan dat het eten van groenten en fruit bescherming biedt tegen kwaadaardige aandoeningen van het maag/darmkanaal, borst en longen. Om darmkan ker te voorkomen is het wense lijk tevens minder dierlijk vet of vlees te eten. In tegenstelling tot geraffineerdezetmeelprodukten (pasta, witte rijst en wit brood) kan volkorenbrood helpen maagkanker zoveel mogelijk te ontlopen. Het is volgens de deskundigen niet verwonderlijk dat maag kanker in de landen rond de Middellandse Zee veel minder voorkomt dan in de noordelij ker gelegen Europese landen. In Spanje, Italië en Griekenland eten de mensen drie keer meer groenten en fruit en tienmaal zoveel rauwkost als de bevol king van Noordwest-Europa. Recente studies wijzen op een voortgezette daling van het aan tal maagkankers. Nederland telt sinds enkele tientallen jaren de helft minder patiënten met deze ziekte. Onderzoekers denken dat mensen zich steeds meer bewust zijn van de gezonde werking van verse groenten en fruit. Of dat campagnes voor een beperkt zoutgebruik tegen hoge bloeddruk, ook tevens gunstig uitwerken voor de maag. Maar ook de massale komst van de koelkast speelt een rol. Vöör die tijd voegde men aan het voedsel heel veel zout toe om het goed te houden. Opvallend is dat mensen die ooit na hun •veertigste een koelkast zijn gaan gebruiken, een minstens twee keer zo hoge kans lopen maag- den haag anp bureau naar de eet- en drinkge woonten onder 3400 mensen van 15 jaar en ouder. Hoewel de consument ge makkelijker wordt en minder let op de gezondheidsaspecten, is hij steeds kritischer over voedsel dat Ingrediënten bevat die ge netisch zijn gemanipuleerd. Bij voorbeeld gewassen waarbij de erfelijke structuur (DNA) is ge wijzigd. Ook kunstmatige toe voegingen, kleurstoffen en con serveringsmiddelen worden minder geaccepteerd. De gemiddelde Nederlander is momenteel minder geïnteres seerd in de gezondheidsaspec ten van eten en drinken dan en kele jaren geleden. Hij eet snel ler een hapje tussendoor of slaat juist een maaltijd over. Boven dien eet hij vaker een kant-en- klaar-maaltijd of bijvoorbeeld een hamburger met friet. Dat concludeert het Haagse bureau NSS/Marktonderzoek uit zijn Food Drink Monitor. Dat is een onderzoek van het kanker te krijgen dan degenen die in hun jeugd al gewend wa ren voedsel uit de koeler of vrie zer te halen. Een andere aanwijzing dat zout de kans op maagkanker ver hoogt, is dat deze ziekte in arme landen, waar de bevolking haar voedsel niet kan koelen of in vriezen, meer voorkomt dan in de rijke gebieden. De relatie tussen zout en maagkanker wordt ook nog eens bevestigd door de situatie in japan waar in verhouding meer maagkan kers voorkomen dan hier. Ge middeld neemt de Nederlander per dag niet meer dan 10 gram zout in, de lapanner 25 gram. Er zijn voorts aanwijzingen dal de maagzuurresistente bacterie (helicobacter pylori), die zweren in dit orgaan kan veroorzaken, mogelijk eveneens bijdraagt aan het ontstaan van maagkanker. I Iet weren van deze bacterie kan, zegt Bueno de Mesquita, mede bijdragen aan het voorko men van maagkanker. Ondanks de wetenschap dat sommige groepen bepaalde stoffen in plantaardige voeding en fruit de vorming van kanker verwekkende stoffen in het li chaam afremmen, blijven er nog vele vraagtekens over. „Er is een groot aantal stoffen in groenten en fruit die kankervor ming tegengaan. Zij vullen el kaar aan en overlappen elkaar in hun actie tegen de ziekte. Het is onwaarschijnlijk dat één en kele substantie verantwoorde lijk is voor alle effecten die wij constateren", aldus de RIVM- medewerker. bracht. Terzijde merkte de rech ter echter op dat lezing van het octrooi hem niet echt had over tuigd van de klacht dat het anti lekrandje in de Up Go-luier binnen het octrooi valt. Volgens Procter schendt Mölnlycke wel degelijk het Eu ropese octrooi door het gebruik van dampdoorlatende lekrand jes in de luiers. De Amerikaanse firma claimt het alleenrecht te hebben op het gebruik van dampdoorlatende materialen bij de beentjes. Mölnlycke ont kent dat. Volgens de Up Go producent had Procter alleen een palent op dampdoorlaten- de beenmanchetten en niet op de lekrandjes. Bredanaar zit PTT niet telefoongids op CD danig dwars PTT Telecom eist dat een Bre dase zakenman onmiddellijk stopt met het op de markt bren gen van telefoongidsen op CD. De man zegt de CD gidsen vooral te willen slijten aan blin den en armlastigen. ..Bij mij kost zo'n ding 196 gulden, bij de PTT 1.100." De CD-foongidsen van de PTT (en van de Bredanaar) zijn afleesbaar op beeldscherm of print en kunnen via een modem ook in braille worden omgezet of worden beluisterd. PTI Tele com verdenkt de man uit Breda ervan dat hij de PTT-CD's heeft gekopieerd en eist dat hij de verkoop onmiddellijk stopt. I)e PTT vroeg de Bredase recht bank gisteren een dwangsom van tienduizend gulden op te leggen voor elk'computerize foonboek dat de man nog ver koopt. Volgens advocaat mr. Giinbrère bezit de PTT he lemaal geen auteursrecht op te lefoonboeken. „Geschriften zonder persoonlijk karakter be schermt de wetgever niet. De rangschikking van abonnees op alfabet is een vanzelfsprekende methodiek waar niets oorspron kelijks aan is. I let is een louter organisatorische en economi sche prestatie, maar geen crea tieve. Minister wil snel met vervoerders gaan overleggen DEN HAAG GPD Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) wil op zo kort moge lijke termijn - vermoedelijk al begin volgende week overleg met de vervoersorganisaties over de ongevallen met vracht wagens de afgelopen dagen. De minister is daar 'zeer bezorgd' over. In politiek Den Haag wordt de roep om maatregelen die de veiligheid van het vrachtverkeer verhogen, steeds luider. Een meerderheid in de Tweede Ka mer wil dat er meer aparte rij stroken komen voor het vracht verkeer. Daarnaast vindt de Kamer dat vrachtwagens op belangrijke verkeersknooppunten tijdens de spits niet zouden mogen in halen. Want waar niet mag wor den ingehaald, is de kans op een ongeval kleiner, aldus PvdA-woordvoerder Van Gijzel. Overigens wordt op 1 januari 1995 de snelheidsbegrenzer voor vrachtwagens ingevoerd. Ze zullen dan niet harder dan 85 kilometer per uur kunnen rij den. De Kamer vindt ook dat het kabinet alles op alles moet zet ten om de omslag van vervoer over de weg naar vervoer over water en per spoor te realiseren.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3