Zelfs economie zit SPD-leider Scharping dwars Feiten &Meningen Bonny en Clyde trekken moordend door Parijs Zigeunerfamilies hongeren net niet dood in Enschede Moskou boos over oliedeal Azerbeidzjan DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 152 2 ..pê nepeêlahpse ecpnofole. lijrr EP JAAP. ©j \ie£<jes vaw ES4 HAlf MiiJ/WoiWAT 6oo miljoen miwute^ aaw ve "te|,6f0ök) ifosr «oppen C|tWAfWr.... EW Pie. fllES v,pofreo HET 5:1 U0JEM oofL Vier doden en zes gewonden, van wie enkele ernstig. Dat is de balans van de even bizarre als gewelddadige zwerftocht door Parijs van een jong Frans stel. In nauwelijks een uur schoten een 26-jarige man en zijn 20-jarige vriendin dinsdag avond drie politiemensen en een even eerder gegijzelde taxichauffeur dood. Zes mensen, onder wie de schutter, politie agenten en toevallige voorbijgangers raakten gewond. Over de motieven van het stel, door de Franse pers onmiddellijk tot 'de Franse Bonny en Clyde' bestempeld, is niets be kend. Geruchten dat het om een stel drugverslaafden of om beruchte bankro vers ging, werden in de lopp van de dag door de politie ontkend. Voor zover be kend hadden Bonny en Clyde geen straf blad. Dé schutter is ernstig gewond en kon gisteren nog niet worden verhoord. Zijn vriendin houdt de kaken stijf op el kaar. De gewelddadige zwerftocht van Bonny en Clyde begon dinsdagavond rond 21.30 uur in de Parijse voorstad St. De- nis. Daar overviel het gemaskerde duo twee agenten die een parkeerplaats voor weggesleepte auto's bewaakten. Onder bedreiging van twee vuurwapens werden de agenten gedwongen hun dienstpisto len af te geven. Nadat de agenten met traangas waren bedwelmd, ging het duo er vandoor. In de buurt van de parkeerplaats hielden de man en de vrouw vervolgens een taxi aan. De chauffeur en een passagier moesten naar de Place de la Nation rij den. Waarschijnlijk om de aandacht van de politie te trekken, ramde de taxi chauffeur een politiebusje. Toen de drie inzittende agenten, die zich blijkbaar van geen gevaar bewust waren, uitstap ten begonnen Bonny en Clyde te schie- Twee agenten werden van dichtbij in het hoofd geschoten en overleden ter plekke, de derde agent raakte gewond. Tijdens het vuurgevecht waarbij volgens getui gen minstens dertig schoten werden ge lost, werd ook de gegijzelde taxichauf feur uodelijk in het hoofd geraakt. Het stel gijzelde daarop een andere au tomobilist, die gedwongen werd naar het Bois de Vincennes te rijden, achtervolgd door twee motoragenten. Tijdens de achtervolging vuurde de vrouw vanaf de achterbank diverse malen op de politie. In het Bois de Vincennes deed zich een tweede schietpartij voor. Daarbij werd een van de motoragenten dodelijk ge raakt, terwijl de 26-jarige schutter door twee politiekogels geraakt werd. De vrouw bleef ongedeerd. De viervoudige moord heeft in Parijs zo wel onder politiemensen als onder taxi chauffeurs veel emoties losgemaakt. Net als dinsdagnacht, kort nadat het drama bekend werd, demonstreerden gister middag enkele honderden taxichauffeurs tegen de moord op hun collega door in colonne stapvoets door de Franse hoofd stad te rijden. Een chauffeursvakbond heeft opgeroepen tot een algehele taxis taking op de dag van de begrafenis. De meeste politiebonden riepen hun le den gisteren op 'kalm en waardig' te rea geren op het verlies van drie collega's en waarschuwden tegen mogelijke politieke uitbuiting van het drama. President Mit terrand bood de familie van de slachtof fers zijn condoleances aan en prees de agenten 'die hun leven hebben geris keerd in dienst van hun medeburgers'. De eerste politieke reacties lieten deson danks niet lang op zich wachten. De lei der van het extreem-rechtse Front Na tional, Jean-Marie Le Pen, zei gistermor gen dat het zijns inziens de de hoogste tijd is om de doodstraf weer in te voeren. Ook Philippe de Villiers, een onlangs uit de liberale UDF gestapte 'hardliner', vraagt om een debat over de herinvoe ring van de doodstraf. PARUS HANS GERTSEN De statenloze familie Kalanos past in geen enkel hokje en wordt dus aan hun lot overgelaten. FOTO GPD CHAREL VAN TENDELOO Najaar 1994. In de binnenstad van Enschede kreperen twee fa milies met kleine kinderen. Ze eten uit afvalcontainers. ,,We zijn er allemaal ziek van gewor den en mijn zoon heeft nu dit", zegt de vader. Hij wijst op een jochie van een jaar of zeven met zweren op zijn hoofd en een ontstoken oog. In de hoek van de bank zit opa. Hij heeft een beroerte gehad en is half ver lamd. De broodmagere vrou wen en kinderen in het kamer tje hebben zwarte schaduwen onder de ogen. Een van de mannen ziet er uit alsof hij zo uit een concentratiekamp komt: vel over been, holle ogen, grau we gelaatskleur. Nederland, 1994. Twaalf mensen op twee piep kleine kamertjes in een armoe dig pension. Ziek, ondervoed en dolgedraaid in het Nederlandse systeem. De hulpverleners staan met lege handen: de statenloze families Kovac en Kalanos pas sen in geen enkel hokje. Hun aanvraag voor een verblijfsver gunning is afgewezen en dus moeten ze worden uitgezet. Maar ze zijn statenloos en dus kan dat niet. Juridisch gezien bestaan ze niet voor de Nederlandse ovefheid. Opa, met een voortdurend ver schrikte blik in de ogen, bestaat niet. Ook de drie maanden ou de Claudia bestaat niet. Kleine Sandor, dikke gele korsten op zijn hoofd en een opgezwollen rood ontstoken oog, bestaat evenmin. En iemand die niet bestaat, kan niet naar de dokter. Iemand die niet bestaat, heeft geen rechten en krijgt geen uit kering, werk, rechtsbijstand, eten, drinken of hulp. Dood van de honger gaan ze (nog) niet. Af en toe geeft de kerk honderd gulden. Of steekt het Leger des Heils een helpen de hand toe. Een bevriende fa milie in het pension geeft soms iets van de eigen uitkering af en familie uit Oldenzaal springt wel eens bij. „Mijn man steelt", zegt me vrouw Kalanos wanhopig. „Hij moet wel. De baby huilt van de honger." De familie Kovac wal per se niet stelen. Ze kijken op dinsdag en zaterdagmiddag of marktkooplui nog handel heb ben achtergelaten. De kinderen bietsen boterhammen van hun klasgenootjes. Want illegaal of niet: alle kindertjes in Neder land moeten naar school. Dat wel. „Onmenselijk", noemt de En- schedese wethouder J. Goudt van sociale zaken de situatie van de families. Maar volgens eigen zeggen staat hij machte loos: „Het Rijk verklaart deze mensen illegaal. Het Rijk vér- Rijk dreigt ook met sancties als wij ze een uitkering geven. Als gemeente mogen we niks." De geschiedenis van de twee fa milies is duister. De familie Kalanos kwam naar Nederland in 1989. Waar vandaan? Tja, ze kwamen bij Oldenzaal binnen, dus uit Duitsland. Maar daar voor hadden ze half Europa doorgezworven. Dat zit in het bloed, ze zijn zigeuners. Waar schijnlijk was hun vertrekpunt het voormalige Joegoslavië, maar paspoorten hebben ze niet. De familie Kovac volgde twee jaar later. Hetzelfde ver haal. Waarschijnlijk afkomstig uit 'Joegoslavië', waarschijnlijk gevlucht voor oorlogsdreiging, maar geen paspoort. Beide families hebben een asielprocedure doorlopen. Tij dens zo'n procedure zorgt de Nederlandse staat goed voor de mensen: hun huisvesting wordt betaald, ze krijgen genoeg geld om te eten en te drinken, niets aan de hand. Tot het moment dat de aanvraag werd afgewe zen; Waarom is niet duidelijk - beide families kunnen geen Ne derlands lezen en dus zijn nogal wat papieren in de prullebak beland. Het lijkt er nog het meest op dat de aanvraag voor een verblijfsvergunning gedaan is in het kader van familieher eniging: ze hebben namelijk al lebei familie in Oldenzaal. Maar wat in hun cultuur 'familie' heet is voor de Nederlandse wet niet verwant genoeg voor een ver blijfsvergunning. De overheid schreef de mensen dus een briefje dat ze het land moesten verlaten. Maar dat de den ze niet. Mevrouw Kalanos: „Waar moeten we heen? We hebben geen moederland. We zijn nergens in Europa welkom, iedereen stuurt ons weg. Hier in Nederland hebben we tenmin ste familie en zijn we veilig." Ze bleven dus in Enschede. De huur van de kamers in het pen sion konden ze betalen omdat één van de familieleden om on duidelijke redenen een poosje een uitkering had. Totdat een ambtenaar ontdekte dat ze ille gaal waren en de uitkering stop zette. Sinds maart van dit jaar hebben ze geen enkele bron van inkomsten. De pensionhouder heeft henal die tijd onbetaald gedoogd maar dreigt nu met uitzetting. Hoe beroerd de toestand in het pension ook is (krappe kamer tjes, bladderende verf, stucwerk dat van de muren valt, in geval van brand levensgevaarlijk), het is in elk geval een dak boven het hoofd. En met herfst en winter in het verschiet is dat nogal be langrijk voor gezinnen met klei ne kinderen. Toen mevrouw Kalanos in juli beviel van Claudia werd wel de vroedvfouw betaald. Wethouder Goudt: „Dat was een noodsitua tie, er was gewoon acuut hulp nodig." Is deze hele toestand dan geen noodsituatie? „Ja. Maar ik sta machteloos. Ik denk dat we dit als maatschappij niet mogen laten gebeuren. Ik hoop dat particulieren of instellingen zich geroepen voelen om hier de helpende hand te bieden. Ik van mijn kant doe mijn uiterste best om de overheid in actie te krijgen. Maar de ambtelijke mo lens werken zo traag... daar word je gewoon misselijk van." ENSCHEDE ANGELIQUE KUNST WIM STEVENHAGEN President Alijev van de voormalige Sovjet republiek Azerbeidzjan heeft begin deze week de noodtoestand afgekondigd. Vol gens Alijev proberen rebelse speciale een heden van het ministerie van binnenlandse zaken een staatsgreep te plegen en worden zij gesteund door 'buitenlandse krachten' (Moskou) die de 'onafhankelijkheid van Azerbeidzjan willen ondermijnen'. Twee weken geleden tekende Azerbeid zjan met een groot aantal westerse maat schappijen een miljardencontract voor de winning van olie in de Kaspische Zee. Rus land liet meteen weten dat contract 'niet te zullen erkennen'. Vanaf dat moment sloeg in Azerbeidzjan de onrust hevig toe. In re geringskringen in Bakoe bestaat er geen twijfel over dat Rusland daar achter zit. Dat Alijev het oliecontract erbij betrekt, is vanuit zijn standpunt logisch. Hij kan na melijk uit eigen ervaring spreken. Als ex- partijfunctionaris in Moskou kent hij de trucs als geen ander. Onder Gorbatsjov was het al gebruikelijk dat er onrust in een repu bliek (Georgië, Armenië, Azerbeidzjan, Li touwen, Letland) ontstond als deze zich uit het Sovjet-keurlijf trachtte te ontworstelen. Bovendien kwam Alijev vorig jaar vanuit de Azerbeidzjaanse enclave Nachitsjevan triomfantelijk naar Bakoe terug, nadat de gekozen president Elchibey door opstandi ge legereenheden was verdreven. l iet was een publiek geheim dat die opstandelingen Russische hulp kregen. Elchibey stond toen op het punt hetzelfde oliecontract te tekenen dat nu van Alijevs signatuur is voorzien. De Azerbeidzjaanse president, dik in de zeventig en gelouterd in de politiek, deed vervolgens echter niet wat de Russen van hem verwachtten. Hij haalde de banden aan met buurstaat Turkije, dat hoopt de politieke invloed in de regio te vergroten door het oliecontract. De bedoe ling is namelijk, zoals Alijev afgelopen zon dag nog zei, dat de pijpleidingen naar de westerse afnemers via Turkije gaan lopen. Dat is precies wat de Russen niet willen. Moskou wenst controle over de vroegere Sovjet-republieken te houden en in het ge val van Azerbeidzjan is olie daartoe een middel. De formele bezwaren die zijn inge bracht bijvoorbeeld dat er geen interna tionaal erkende grenslijnen in de Kaspische Zee zijn en het milieu door de oliewinning zou worden aangetast zijn gericht op één strategisch doel: Azerbeidzjan moet de olie stroom via pijpleidingen over Russisch grondgebied naar het Westen laten lopen. Dat verzekert Moskou van (economische) controle over de moslim-republiek. Het geen voor Rusland een groot strategisch be lang is, want het heeft tot zijn ergernis in Azerbeidzjan geen militaire bases meer. Toch wil Moskou militair present zijn in dit gebied om een dam op le kunnen werpen tegen hel moslim-fundamentalisme uit Iran en andere zuiderburen. Vandaar dat in Moskou in het slepende militaire conflict tussen Armenië en Azer beidzjan over de enclave Nagorno-Kara- bach op de hand van de Armeniërs is. Of was. Want het begon erop te lijken dat bei de landen, uitermate verzwakt door deze oorlog, tot een regeling zouden kunnen ko- Het gaat om een, mede door de VS inge stoken plan, waarbij Armenië, dat nu twin tig procent van Azerbeidzjaans grondgebied heeft veroverd, Nagorno-Karabach kan in lijven. Het zou dan een reeds veroverde strook Azerbeidzjaans territorium tussen de enclave en Armenië formeel in bezit krij gen. In ruil zou Armenië het gebied opge ven dat Azerbeidzjan van de enclave Na chitsjevan scheidt. Dit zou voor Bakoe te vens het voordeel opleveren dat het een di recte grens met Turkije krijgt. Het plan zou afgelopen augustus al be sproken zijn tijdens een onderonsje in Mos kou tussen Alijev en zijn Armeense collega Ter-Petrosjan. Dat onderonsje kwam er na dat een Russische bemiddelingspoging op niets was uitgelopen. De naar Moskou gevluchte Moetalibov schreef zaterdag in een Russische krant dat het oliecontract in dat gesprek een grote rol heeft gespeeld. Volgens Moetalibov kan die olie straks voor een geweldige brand zorgen in de Kaukasus. Hij suggereert grote span ningen en mogelijk een militair conflict tus sen Rusland en Turkije, waarbij Amerika partij zal moeten kiezen. Dat lijkt wat vergaand. Zeker nu in Mos kou de neuzen nog niet in één richting staan. Het omstreden oliecontract is name lijk lot stand gekomen met de Russische gi gant Loekoil als één van de partners en met medewerking van het Russische ministerie voor brandstoffen en energie. HANS GELEUNSE CORRESPONDENT DA4FDM HEggfiO Wö VAN on 2Ê. gMS AUöWWL'rt AOTOTHSWO p.UNN£N «o p6 k FILE AAN PC v TELEFÖfM WACHTEN" Kans op Duits kanselierschap bijna helemaal verkeken Op 16 oktober vinden in Duitsland verkie zingen voor de Bondsdag plaats. De soci aal-democratische SPD probeert na twaalf jaar oppositie weer regeringspartij te wor den. Haar leider, Rudolf Scharping, leek een paar maanden geleden het kanselier schap binnen handbereik te hebben. Nu lijkt dat hoogst onwaarschijnlijk. Wat is er misgegaan? Tot het standaardreper toire van Rudolf Schar ping behoren vier versre gels van de Duitse dichter en toneelschrijver Bertold Brecht waarin poëtisch wordt gezegd dat kosten noch moeite moeten wor den gespaard om van Duitsland een goed land te maken. Het is, zou je zeggen, geen tekst waar je i buil aan kunt val- spookbeeld: omwille van de macht is hij bereid tot handje klap met de 'rode fascisten' van de PDS. Dat Scharping dit c alle Ion. In het v land oogst hij hiervoor zelfs applaus. Maar in het oosten wordt het citaat zwijgend aangehoord. Scharping is geen bevlo gen spreker. Zijn dreun- dende bas laat weinig nte voor expressie, zijn verschijning en presenta tie zijn ondanks de advie zen van deskundigen nog even droogstoppelig als vroeger. En toch zeggen nsen na afloop tegen elkaar dat 'ie het goed heeft gezegd'. Maar wat heeft de 46-jari- ge Scharping, die het pre mierschap van de deel staat Rijnland-Palts zo graag wil verruilen voor het kanseliersschap in Bonn, 'zo goed gezegd'? Hij wil als hij op 16 okto ber wordt gekozen een plan lanceren om 700.000 banen té creëren. De lage re inkomens zullen per 1 januari niet de door de huidige regering voorgestelde 'solidariteitsheffing' van 7,5 proéent hoeven te betalen en iedereen krijgt 250 mark (265 gulden) kinderbijslag per maand. De hogere inkomens mogen voor deze laatste punten best een veer laten, zegt hij onder luid applaus. Zijn gehoor bestaat voornamelijk uit ex- DDR-burgers en dus krijgen hun zor gen, de hoge huren, werkloosheid en woningnood, extra aandacht. Omdat Scharping weet dat het zelfvertrouwen van veel ex-DDR-burgers na de hereni ging een flinke knauw heeft opgelopen, wordt ook hun zelfrespect gekieteld. „Er komen ook goede produkten uit het voormalige Oost-Duitsland, ook al is de verpakking niet zo mooi als die uit het Westen", aldus Scharping. „En die pro dukten hebben recht op een plaats op de markt." Dat zijn teksten die men graag hoort. Net als de belofte dat hij terug zal komen om 'op de hoogte te blijven'. Op 16 oktober zullen de kiezers beslis sen in welke hoedanigheid hij deze be lofte zal nakomen. Als bondskanselier, oppositieleider, of als vice-kanselier on der Kohl. De kans op de eerste optie is de laatste maanden zo geslonken, dat men ook binnen de SPD niet langer re kent op wisseling van de wacht. Toen Scharping vorig jaar tot SPD-lei der werd gekozen, leek het of hij de sleutel van het het kanselierskantoor al leen maar hoefde af te halen. Een paar weken na zijn verkiezing lag hij volgens de opiniepeilingen al direct voor op Kohl. Deze ontwikkeling hield maan denlang aan, de voorsprong groeide en toonaarden ontkent en of Kohl er ver standig aan doet om de PDS op te blazen tot een gevaar voor de democratie, doet niet ter zake. Het is een belangrijke troef geworden en de SPD heeft zich in het ver domhoekje laten SPD-leider Scharping is nog e bereikte in het vroege voorjaar haar hoogtepunt. Scharping had Kohl over vleugeld. Na twaalf jaar oppositie zou de SPD weer in de regering komen. In het late voorjaar ging het mis. De kandidaat van Kohl, Herzog, en niet Scharpings man, Rau, werd eind mei in Berlijn tot bondspresident gekozen. Vervolgens werden de Europese verkie zingen een telerustelling. De CDU van Kohl deed het beter dan Scharpings SPD. Het werd er allemaal niet beter op nadat Scharping zelf een paar keer in de fout was gegaan. Uitglijers als verwar ring over bruto- en netto-inkomen, boosheid omdat Rau had verloren, vaagheid over een snelheidslimiet van 130 km per uur op de Autobahn deden afbreuk aan het toen nog kreukvrije imago van de kandidaat. De Grote Blunder had in juli plaats. In de deelstaat Saksen-Anhalt hadden de verkiezingen een patstelling opgeleverd. De CDU had verloren, maar niet te dra matisch; de SPD had gewonnen, maar niet overweldigend. Geen van beide kon met een derde partij een meerder heidsregering vormen. Een 'grote coali tie' lag voor de hand, ook omdat de plaatselijke SPD-leider Höppner voor de verkiezingen regelmatig had ver klaard niet te porren te zijn voor 'avon turen met een minderheidsregering'. En wat deed Höppner? Na ruggespraak met de nationale SPD-top, lees Schar ping, vormde hij een minderheidsrege ring met de Groenen. Een regering die is aangewezen op de gedoogsteun van de PDS, de partij die als SED in de DDR jarenlang de touwtjes in handen had. Sindsdien achtervolgt Kohl hem met dit Toch is de al dan niet vermeende vrijage met de PDS niet de grootste bedreiging voor Scharpings kan sen. Dat is de aan trekkende economie. Duitsland is, zeggen de deskundigen, economisch 'uitliet dal'. De SPD-kandi- daat wordt nu ge confronteerd met een zittende rege ringsleider die,te recht of onterecht, zijn beleid tot de motor van de nieuwe voorspoed kan uit roepen. Dat is iets wat Kohl deze weken op elk podium, in elk Scharping heeft geprobeerd het verlo ren terrein terug te winnen met een op stunts gebaseerd tegenoffensief. Hij vormde een schaduwkabinet en pre senteerde zijn spoedprogramma voor de eerste 100 dagen in de regering. Het belangrijkste wapen is echter de zoge noemde Troika. Scharping heeft een driemanschap gevormd, dat behalve uit hem zelf, bestaat uit Oskar Lafontaine, die vier jaar geleden tegen Kohl verloor en Gerhard Schroder, die over vier jaar zelf bondskanselier wil worden. Tegen zoveel gecombineerde denkkracht, ta lent en ervaring zou Kohl niet zijn op gewassen. Het ziet er niet naar uit dat deze als meesterzet verkochte wanhoopsdaad op zich zelf voldoende is om de krachtsverhoudingen ingrijpend te ver anderen. De opiniepeilingen laten nau welijks beweging zien in de posities van de CDU (41 procent) en de SPD (36 procent). Naar het zich laat aanzien is de SPD af hankelijk van de liberale FDP. Alleen als de FDP, de coalitiegenoot van de CDU, niet of gedecimeerd in de Bondsdag komt, heeft de SPD kansen op rege ringsdeelname. Omdat een meerder heid met de Groenen, de 'natuurlijke' coalitiegenoot van de SPD, geen haal bare kaart is en samenwerking met de PDS zeer moeilijk ligt, biedt alleen een coalitie met de CDU uitkomst. Het mag niet ideaal zijn, maar het regeerfluweel zit meestal beter dan de oppositiebank. BERLIJN. PETER V

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2