'Baha'f-geloof helpt je vooruit' 'O MSI? Kerk Samenleving Haagse hindoes openen nieuwe tempel DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 BUITENLAND KORT Engelse Luther De vermaarde British Library in Londen en de Britse ker ken herdenken dit jaar de vijfhonderdste geboortedag van de 'Engelse Luther', Wil liam Tyndale. Eén van de duurste boeken uit de collec tie van deze bibliotheek houdt de herinnering levend aan de man die een veel gro tere invloed op de Engelstali ge wereld heeft gehad dan al gemeen wordt erkend. Het is de enige nog complete versie van Tyndales Engelse verta ling van het Nieuwe Testa ment uit 1526. De British Li brary betaalde bijna drie mil joen gulden voor het boek. Tyndale was theoloog en groot kenner van de klassieke talen. Hij wist al op jonge leeftijd dat hij de bijbel wilde vertalen voor de gewone- man. „De boerenknecht moet tot zijn eigen heil de Schrift zelf kunnen bestude ren", zei hij. Heilige boeken Tyndale kwam daarmee in botsing met het Engelse ver bod om de heilige boeken in de landstaal te vertalen. De taal van de kerk was het La- lijn en alleen priesters had den het recht de bijbel te in terpreteren. De aanvankelijk trouwe kerk- en staatsdie naar Tyndale kwam onder koning Hendrik VIII dan ook niet tot verwezenlijking van zijn doel. Daarom vertrok hij naar het continent, waar dankzij de Reformatie voor zijn activiteiten een veel gun stiger klimaat heerste. In Keulen, Worms en Antwer pen ontmoette hij geestver wanten, onder wie ook Mar tin Luther, en vertaalde hij de heilige schriften vanuit Griekse en Hebreeuwse bronnen. Shakespeare Luther verklaarde dat uit zijn vertaling vanuit het Grieks een heldere Duitse taal te voorschijn was gekomen. Tyndale presteerde nog veel meer, zegt zijn biograaf Da vid Daniell. „Hij vond in het Grieks een Engels dat vijf honderd jaar later nog mo dern is. Tyndale heeft meer mensen aangesproken dan Shakespeare. Zijn geschenk aan ons is een bijbel die di rect tot ons hart spreekt." I let succes liet echter lang op zich wachten. De boeken van Tyndale bleven aanvankelijk in Engeland verboden en konden het land slechts bin nen gesmokkeld worden. Veel exemplaren werden in beslag genomen en publiek verbrand. De eerste comple te vertaling van het Nieuwe Testament verscheen in 1526 in Worms; de verbeterde ver sie in 1534 te Antwerpen. Dwaalleraar Meer dan het Nieuwe Testa ment vertalen zat er voor de hervormer niet in. Hij werd in 1535 het slachtoffer van een Britse intrige, zo zegt Da niell, De hem zeer vijandig gezinde bisschop van Lon den, John Stokesley, zorgde ervoor dat Tyndale in de Zui delijke Nederlanden werd gearresteerd, als dwaalleraar werd veroordeeld en uitein delijk in de buurt van Brussel werd verbrand. Ondanks het officiële verzet tegen het werk van de hervormer bezat de tweede vrouw van Hen drik VIII een luxe-uitgave van de Tyndale-vertaling. De eer ste officiële Engelse vertaling (1535) is voor tweederde op Tyndales werk gebaseerd. De tot op de dag van vandaag gebruikte vertaling van het Nieuwe Testament, die in 1611 werd goedgekeurd, be rust zelfs voor 90 procent op het werk van Tyndale. 'Bcihd '{-gemeenschap Leiden zoon van Geest, mijn eerste raad is deze: Bezit een rein, warm en stralend hart, op dat een aloude, eeuwige en onvergankelijke heer schappij de uwe zij.' Rol and Nagtegaal, student wiskunde en Baha'i', zegt zijn favoriete citaat op. ,,Mooi hè? Dat komt uit De Verborgen Woorden, één van de geschriften van Baha'u'llah." LEIDEN MONIQUE VAN EEDEN Bahé'u'IIah is voor de Bahaï's de laatste grote profeet geweest. Hij werd in 1817 geboren in Iran (toen nog Perzië) en stierf in 1892 in Israël (toen nog Pa lestina). De titel Baha'u'llah be tekent 'Licht (of Glorie) van God'. Een volgeling van deze profeet heet Baha'i: Kind van het Licht. Baha'u'llah wilde de wereld leren over de eenheid en gelijkwaardigheid van alle men sen en godsdiensten, over vrede en over rechtvaardigheid. Na zijn dood hebben zijn zoon Ab- du'l-Baha en later zijn achter kleinzoon Shoghi Effendi verder gewerkt aan de leer en de ver spreidingervan. Net als de joden, de christe nen en de moslims, geloven de BahdT's in één God. Mozes, Je zus en Mohammed worden er kend als grote profeten, evenals enkele andere mannen uit ver schillende tijden en verschillen de landen. Maar Baha'u'llah was tot nu toe de belangrijkste. „Voornamelijk omdat hij de laatste was", licht Roland toe. „Bahci'u'lldh sluit een bepaalde ontwikkeling af." De Baha'fs zijn er van over tuigd dat er eens wereldvrede zal zijn. Niet door het optreden van één of andere maar door het beleid mensen zelf öf door i ting van de oude systemen. Hoe dan ook, binnen 50 jaar zal er een wereldregering zijn, over een federatie van alle staten. Er zal vrede heersen, en op den duur ook gerechtigheid. Roland is Baha'i van huis uit. „Toch is de keuze voor het ge loof helemaal vrijwillig. BahaT- ouders mogen hun kinderen wel opvoeden in de geest van Baha'u'llah, maar ze mogen hun kind niets opdringen. Van af je vijftiende jaar kun je zelf beslissen of je Baha'i wilt zijn. Als je dat wilt, kun je een officië le verklaring afleggen tijdens een samenkomst." Die samenkomsten vinden één keer per 19 dagen plaats bij iemand thuis. Op de Baha'i-ka- lender duurt een maand name lijk maar 19 dagen. Zodoende beStaat een jaar uit 19 maanden De kerk loopt leeg. Ais de ouders het instituut nog niet de rug hebben toegekeerd, doen hun kinderen dat wel. Tenminste, dat is wat veel mensen denken. Toch wonen er in Leiden en omgeving ook jonge mensen die bewust betrokken zijn bij de geloofsgemeenschap van hun keuze. In deze aflevering van de serie over 'gelovige' jongeren aandacht voor de Bahó'i-gemeenschap. Roland Nagtegaal: „Eén van de regels is dat je altijd en 4 schrikkeldagen. Een sa menkomst bestaat uit drie de len. Het begin is een informeel samenzijn, met koffie en ge sprekken. Dan volgt het geeste lijke gedeelte. Er worden gebe den gezegd en er worden gewij de teksten gelezen. Die teksten komen vaak uit de Geschriften van Baha'u'llah, maar ook wei eens uit bijvoorbeeld de Bijbel of de Koran. Ten slotte is er tijd voor het bespreken van proble men die met de Baha'f-ge- meenschap te maken hebben. Bijvoorbeeld over het onder houd van eigen schoolgebou wen, of de onderdrukking van Baha'fs in Iran. Dit deel van de samenkomst wordt het 'consul tatieve gedeelte' genoemd. Dat de samenkomsten meestal in een woonhuis plaatsvinden, wil overigens niet zeggen dat de Baha'fs geen tempels hebben. „Iiitegendeel", zegt Roland. „Over de hele we reld verspreid staan prachtige gebouwen. Iedere tempel heeft negen hoeken, dus ook negen buitenmuren, en negen ingan gen. Dat is symbolisch: van alle kanten en vanuit allerlei kerken kunnen mensen onze tempels binnenlopen. De tempels zijn ook echt voor iedereen toegan kelijk. De buitenkant is vaak heel mooi: de eis van de negen hoeken en negen ingangen is een bron van inspiratie voor ar chitecten. Maar de sfeer en de inrichting zijn heel sober. Je mag er ook geen muziekinstru menten bespelen, alleen zingen. Je kunt er bidden, en er worden diensten gehouden." Overigens staat er geen enke le tempel in Nederland; de dichtstbijzijnde is in Frankfurt. De belangrijkste tempel van al lemaal staat in Haifa. Dat is te vens de graftobme van Abdu'l- Baha en enkele andere voor aanstaande gelovigen. De BahéTs zijn over de hele wereld verspreid. Er zijn er nu zo'n 6,5 miljoen. De organisatie is goed doortimmerd en demo cratisch. In iedere gemeente met meer dan negen Baha'fs wordt een geestelijke raad geko zen, die uit negen mensen be staat. Uit alle lokale geestelijke raden van één land wordt een nationale geestelijke raad geko zen, ook weer met negen leden. Op deze niveaus kunnen zowel mannen als vrouwen benoemd worden. Anders ligt dat bij het Universele Huis van Gerechtig heid. De negen leden daarvan worden gekozen uit de Nationa le raden, maar zijn allemaal man. „De profeet heeft daar over gezegd, dat 't beter wa6 als er voorlopig geen vrouwen zit ting hadden in het Universele Huis. Hij heeft 't dus niet voor goed uitgesloten", vergoelijkt Roland. „Toch is het wel een beetje vreemd, ja, Want voor de rest was Baha'u'llah een groot voorstander van vrouweneman cipatie." De belangrijkste Baha'i-regels voor het dagelijks leven zijn dat je je gebeden opzegt en je ont houdt van alcohol en andere drugs die de geest benevelen. Ook vriendelijkheid en verge vingsgezindheid worden onder wezen. Roland is als Baha'i' een gelukkig mens. „Het Baha'i-ge- loof helpt je wel vooruit, als je je aan de regels houdt. Eén van de regels is dat je altijd voor jezelf moet denken: je moet niets zo maar van anderen aannemen." Een nadeel voor alle Baha'fs is, dat hun geloof nog zo jong is. Daardoor wordt 't nog nauwe lijks serieus genomen. Een Baha'i' moet dus veel incasse ringsvermogen hebben- Over het algemeen gaat dit Roland goed af. „Ik loop er ook niet echt mee te koop dat ik Baha'i ben. Als iemand mij er iets over vraagt, geef ik graag antwoord, maar,ik begin er haast nooit uit mezelf over. Andere Baha'fs doen dat overigens wel." Er zijn veel Baha'fs die de wereld intrekken om het geloof te verbreiden. Maar dat doen zij op een unieke manier. „Wij ei sen God en Zijn genade name lijk niet voor onszelf op. Wij ge loven zeker dat we worden ge ïnspireerd door God. Maar an dere mensen met een ander ge loof kunnen net zo goed wor den geïnspireerd door diezelfde God. Er is immers maar één God, en Die is er dus voor ieder- BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK M.B. van den Akker te Veen; te Oos- Beroepen: te Piershil: J. Verdijk te terhunze: Jac. Goorhuis te Assen; te LISSE; te OUDE en NIEUWE WETE- Vaassen: W.M. de Boer te Moord- RING-. S. Dierx, kandidaat te LEI- recht. DEN; te Nieuwerkerk aan den IJsseh Tweede rabbijn voor Den Haag den haag anpopend, zo meldt Meijers. De jonge rabbijn volgde zijn oplei ding in Montreal en spreekt in middels aardig Nederlands. De orthodox-joodse gemeen te in Den Haag telt ruim 400 le den. De kleinere liberaal-joodse gemeente staat onder leiding van rabbijn A. Soetendorp. Ver reweg de meeste Nederlandse joden wonen in het ressort Am sterdam. De orthodox-joodse gemeente in Den Haag krijgt een tweede rabbijn. Per 16 oktober is naast rabbijn P. Meijers de 27-jarige S. Katzman uit New York be noemd. Katzman zal vooral werkzaam zijn in Scheveningen, waar dit najaar een joods bejaardencen trum met synagoge wordt ge- Met het stukslaan van een ko kosnoot op de drempel open de priester Acharya Sham- kisoor gisteravond een hindoe tempel in de Haagse Spoor- wijk. Trots zette het bestuur van de Widwat Parishad Ne derland (WPN), de priesterraad die de tempel beheert, het ge bouw vervolgens wijd open voor de samenleving. De tempel is van de Sanatan Dharm, de grootste stroming binnen het Surinaamse hin doeïsme in Nederland. Maar ook de andere stroming, de Arya Samaj, was uitgenodigd om het woord te voeren. De orthodoxe Sanatan Dharm tracht de godsdienst te bewaren zoals die uit India naar Suriname kwam. De Arya Samaj is in de negentiende eeuw in India ontstaan als een vernieuwingsbeweging die het hindoeïsme wilde zuiveren van beeldenverering en kastenstel sel. Ongeveer 80 procent van de 80.000 Surinaamse hindoes in Nederland behoort tot de Sanatan Dharm. „Dit is het resultaat van par ticulier initiatief', zei WPN- voorzitter T. Bissessur triom fantelijk in de richting van een vertegenwoordiger van het mi nisterie van binnenlandse za ken. „Dat is de scheiding tus sen kerk en staat." Ook Noordanus prees de 'zelfwerkzaamheid van de Haagse hindoes. „U heeft be wezen dat de religieuze infra structuur in multicultureel Den Haag toekomst heeft", zei hij. Volgens Noordanus kan ook het hindoeïsme fungeren als 'bindmiddel in de samenle ving'. LEtDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate DIRECTIE: B.M. Essenberg, G P. Arnold DACTIE. Jan-Geert Maioor, F Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R D. Paauw, tel dag. 9. of per post. 300 AB Leiden -323508 Fam benchten 071-323508 Redactie 071-321921 ij. van 8.30-17.00ui ABONNEMENTEN Tel. 071 -128030 bij v< 85,55 periaar 329,30 3 VERZENDING PER POST Nederlander kwartaal^ 125,50 KLACHTEN BEZORGING^ ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur, zat. 10.00-12.00 uur. Tel. 071-143241 I. BTW) 29,30 HET WEER hans van es Rustig oktoberweer Ondanks een sterk gestegen lucht druk - tot 1030 millibar (of hecto- pascal) - konden gisteren nog di verse Noordzeebuien de kuststrook infiltreren. Toch was er aan de lucht te zien dat de atmosfeer sta bieler begon te worden. De van zeer noordelijke breedten afkom stige luchtmassa, die meestal erg transparant is, toonde scherpe contrasten, ledereen die van mooie wolkenluchten houdt, heeft zijn hart kunnen ophalen. Vooral dins dag dreven schilderachtige buien wolken over in allerlei kleurschake ringen van verblinderd wit via fel oranje tot bijna zwart, als er weer zo'n bui naderde. De wolkentoppen - op een hoogte van 5 kilometer - waren helemaal verijsd; niet ver wonderlijk bij de temperatuur van min 30 graden, die op dat niveau heerste. De wolkentorens kwamen gisteren al minder hoog en waren de con touren minder scherp, een beetje rafelend. Een naderend hogedruk- gebied vanuit Ierland gaf de boven lucht een warme injectie, waardoor de opstijgende luchtstroming on der de cumuluswolken een halt werd toegeroepen. De intensiteit van de overgebleven buien werd steeds minder en aan het eind van de dag zakten de stapelwolken in elkaar. Niettemin bleef het met 12 a 13 graden nog te fris voor begin oktober. Met het naderbij komen van de ho- gedrukkern is de wind sterk afge nomen en daarmee werd de polaire aanvoer afgesneden. We kunnen ons opmaken voor enkele kalme, redelijk milde herfstdagen. Een zwakke zuidelijke stroming laat ge leidelijk zachtere lucht binnenko men. Dat geeft aanleiding tot wol kenvelden, maar die zullen morgen in de loop van de dag gedeeltelijk oplossen. Het kwik stijgt nog iets verder tot 15 of 16 gradenHet ho- gedrukgebied - tijdelijk meer dan 1035 millibar - beschermt ons ze ker tot in het weekeinde voor en thousiaste oceaandepressies, die een keurige boog moeten maken rond het luchtdrukmaximum boven het Europese continent. De komende dagen heerst rustig oktoberweer, waarbij geleidelijk meer ruimte komt voor zonne schijn. De nachten blijven wel fris en deels helder, waarbij de kans op mist gaat toenemen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Veel bewolking en perio den met regen, mogelijk eerst sneeuw. Aan de kust zuidwesterstorm. Middag- temperatuur oplopend naar ongeveer 11 graden. den, morgen ook in het zuiden. In Lapland van- Denemarken: Wolkenvelden, maar gelei delijk ook wat meer zon. Droog. Middagtempera- tuurongeveer 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland; In Schotland en het westen van Ierland, en later ook Wales, zwaar bewolkt en een enkele bui. Elders wolkenvelden, in het zuiden ook af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera- tuur ongeveer 16 graden. België en Luxemburg: Droog. Middagtemperatuur ongeveer 16 Noord- en Midden-Frankrijk: Veel zon en droog. In de nacht en och tend kans op mistbanken. Middagtem peratuur ongeveer 18 graden, aan de DO VR 7A ZO 30 30 30 30 Neerslagkans 10 10 2U 20 Minimumtemp. b Middagtemp. 14 15 1b lb Wind, zw3 Zó 03 03 WEERRAPPORTEN Spanje: In de noordelijk helft van Spanje vrij zonnig en droog weer. In de zuidelijke helft wolkenvelden en enkele buien, sommige met onweer. Middagtempera tuur tussen 22 ejn 29 graden. Canarische Eilanden: Eerst nog zonnige perioden, vooral op de mende kans op een regenbui, misschien met onweer. Middagtemperatuur om streeks 24 graden. Marokko: Westkust-. Af en toe zon maar ook kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur rond 23 graden. Wolkenvelden en eerst nog een kleine kans op een bui Middagtemperatuur omstreeks 26 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig en droog. In de nacht en och tend plaatselijk kans op mist. Middag temperatuur oplopend tot ongeveer 23 Mallorca en Ibiza; Penóden met zon en vrijwel overal droog. Maximumtemperatuur ongeveer 25 graden. Weerrapporten 05 o r 19 u w3 12 3 2.0 I droog. Morgen i bijn; kans op regen- en onweersbuien. Vooral aan de kust van de Adriatische zee nu en dan erg veel wind. Middagtempera tuur dalend tot ongeveer 15 graden; aan de westkust tot omstreeks 20 graden. Griekenland en Kreta: Van het noorden uit meer bewolking en een toenemende kans op een. regen- of onweersbui. Op de Cycladen en op Kreta blijft het vrij zonnig en droog. Middag- teyiperatuur van 22 graden in het noor den van Griekenland tot 28 graden op Turkije en Cyprus: Aan flin perio licht bew. half bew,/ half bew./ half bew. droog. Maar op de Dardanellen en later ook op Cyprus meer bewolking en moge lijk een bui. Middagtemperatuur rond 30 graden, langs de westelijke kust van Turkije rond 24 graden. Perioden met zon en droog. Alleen in het zuidoosten eerst nog kleine kans op een bui. In de nacht en ochtend moge lijk mist. Maxima ongeveer 14 graden, morgen iets hoger. Zwitserland: Flinke zonnige perioden en droog. In de dalen 's nachts en 's ochtends plaatse lijk mist. Middagtemperatuur van 15 in Oostenrijk: Flink wat zon en droog. In het oosten bij Wenen mogelijk bewolkt en kans op een bui. Geleidelijk minder koud met maxi ma van ongeveer 13 graden. In het oos ten vandaag nog 8 graden. w 1 15 -2 0.0 2 10 0 0.1 08/ 13 0.6 i3 23 16 0.0 no 7 19' 17 14.0 no 6/ 29 21 0.2 io 1 14 2 0.0 Bangkok CP O - - VRIJDAG 7 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.50 Zon onder 18.01 Maan op 09.52 Maan onder 19.09 Waterstanden Katwijk Hoog water 04.09 16.29 Laag water 23,56 12.11

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18