Duin Bollenstreek Sassenheim overweegt scholenbouw Noordwijkse politiek 'overdonderd' door plannen Wilhelminaboulevard Wat jullie nodig hebben is lucht Actie in Rijnsburg voor behoud schoolzwemmen Paviljoen naar winterplek Zuiderbad Noordwijk wellicht weer in oude luister hersteld DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 17 Sodom en Gomorrah /i q Sodom en Gomor- I 2/ rah, zo werden Rijnsburg en Valkenburg wel genoemd. In een uit gave van Oud Oegstgeest staan nog meer bijnamen. Graffiti-spuiters bekennen 28 zaken lisse Vijf graffiti-spuiters die zaterdagnacht in Lisse zijn aange houden hebben 28 zaken bekend. Met hun spuitbussen veroor zaakten de vijf voor tienduizenden guldens schade aan het straatmeubilair. De Hillegommers in de leeftijd van 17 tot 21 jaar waren niet alleen in Lisse en in hun eigen woonplaats actief, maar ook in Bennebroek, Vogelenzang en Noordwijkerhout. De jongeren werden zaterdag na een melding van een getuige aan gehouden. Zij hadden het fietstunneltje tussen Spekkelaan en Achterweg in Lisse van verf v Geld gestolen uit woning lisse Bij een inbraak in een woning aan de Laan van Rijckevor- sel in Lisse is gistermiddag een nog onbekend geldbedrag buit gemaakt. Aan de achterzijde van de woning werd een ruit inge slagen om binnen te komen. De 78-jarige bewoner heeft aangif te gedaan. Katwijkse mist gouden armbanden katwuk» Een bewoonster van de Hoorneslaan in Katwijk mist drie gouden armbanden ter waarde van 6200 gulden uit haar woning. De diefstal moet de afgelopen maand hebben plaats ge had. Sporen van inbraak zijn er niet, maar mogelijk heeft ie mand zich op een onbewaakt ogenblik toegang tot de woning verschaft. Valkenburger geslagen in videotheek Een 29-jarige man uit Valkenburg heeft zich zaterdag onder doktersbehandeling moeten stellen nadat hij in een Rijns- burgse videotheek was mishandeld door een andere klant. De man had een opmerking gemaakt toen een jongen hem wilde passeren terwijl hij al haast klem stond tussen twee schappen. De jongen beantwoordde de opmerking meteen met een vuist slag in het gezicht van de Valkenburger. Deze sloeg tegen de grond en bezeerde daarbij ook nog eens zijn enkel. Diefstal sporttassen sassenheim» Drie bezoekers van een sportclub aam de Menne- weg in Sassenheim zijn gisteravond beroofd van hun sporttas sen met vuile sportkleding en voetbalschoenen. De tassen wer den weggehaald terwijl de drie iets zaten te drinken in de kanti ne van de vereniging. De gemeente Sassenheim onderzoekt of het mogelijk is om het gebouw van openbare basisschool Het Bolwerk te vervangen door nieuwbouw. Dit is wellicht goedkoper dan de noodzakelijke opknapbeurt van het pand aan de Parklaan. sassenheim brenda Fiupporuim vijf ton. Volgens het minis terie van onderwijs komt Het Bolwerk echter pas rond 2009 in aanmerking voor ingrijpend on derhoud. Het ministerie zal de portemonnee niet trekken, al dus Sassenheim. Maar of de financiën voor nieuwbouw wèl zijn rond te krijgen, is volgens gemeente ambtenaar K. Blom nog maar zeer de vraag. ,,Het is heel onze ker of het ministerie hiervoor wel wil betalen. Tot het jaar 2000 wordt er voorrang gegeven aan fusiescholen. Bovendien is het niet zo dat Het Bolwerk in vreselijk slechte staat verkeert. En dat is toch wel een voor waarde voor een bijdrage van hpt Rijk." Waar de nieuwbouw precies zou komen, staat nog Ludieke les in 'Rijnlands' Voor hun eerste les in de nieuwbouw van scholengemeenschap Het Rijnlands Sassenheim kunnen eindexamenleerlingen zich morgenmiddag het best hullen in dikke winterkleding. Nu het nieuwe pand aan de Van Alkemadelaan het hoogste punt heeft be reikt, wil de school dit vieren met een ludieke stunt. Hoewel er nog nauwelijks ramen en muren in het lokaal zitten, krijgt één eindexa menklas om half twee toch natuurkundeles van leraar Nooy. Ten minste, als zij erin slagen om via bouwladders naar boven te klim men. De tafels en stoelen gaan via de bouwlift omhoog. Goedele Liekens bij opening pand Korswagen in Sassenheim Aan de Oude Vaartweg in Sassenheim opent bouwonderneming Verenigde Bedrijven Korswagen BV. morgenmiddag de deuren van haar nieuwe pand. Daarbij steekt de Belgische Goedele Liekens di recteur P. Korswagen een helpende hand toe. Via verschillende werkmaatschappijen begeeft de onderneming zich op allerlei ter reinen van de bouw: van ontwerpen tot bouwen, en het beheer van gebouwen en natuurgebieden. De nieuwbouw is ontwikkeld door architect H. van Egmond uit Noordwijk. Renovatie kost ruim vijf ton en de gemeente weet zeker dat het ministerie van onderwijs deze kosten niet zal vergoeden. Al ja ren klagen de leerkrachten over de slechte ventilatie die leidt tot klachten over geïrriteerde lucht wegen en hoofdpijn. /JJ in 1991 kreeg Het Bolwerk bezoek van de Bedrijfsgezond heidsdienst Leiden. Die consta teerde dat de ventilatie belab berd was. De dienst adviseerde vaker ramen open te zetten. Maar tijdens de les bleek dat een onhaalbare zaak. In een lo kaal aan de Parklaanzijde is een leraar nauwelijks verstaanbaar als het raam openstaat. Ook met gesloten ramen is de geluidsoverlast aanzienlijk. Als de gemeente de huidige ramen vervangt door akoestisch isole rend glas, is het geluidspro bleem opgelost. Maar de ramen kunnen dan niet meer open. In dat geval wil de gemeente over gaan op een mechanisch venti latiesysteem. Daarnaast moet de te zwakke verlichting worden vervangen en het voegwerk aan de achter gevel worden bijgewerkt. Al met al kosten alle aanpassingen Sassenheim heeft nog gekeken naar een schoolge bouw aan de Menneweg. zou geschikt kunnen zijn Het Bolwerk, maar er Dat katwuk» Met behulp van een trekker is het strandpaviljoen van Van Beelen in delen naar zijn nieuwe plek gebracht. Als eerste strandexploitant i Katwijk heeft Van Beelen van de gemeente toestemming gekregen om in de wintermaanden open te zijn. Hij moest daarvoor wel verhuizen an zijn zomerplaats bij de zuidelijke strandafgang naar het Stratenmakers aan Zeeplein. De strandtent van Van Beelen mag alleen overdag ge opend zijn. Alvorens de strandtent op zijn plaats werd gezet was het winterpaviljoen inzet van een juridisch conflict. Tot woede van J. Schipper kreeg Van Beelen toestemming om een winterpaviljoen te exploiteren. Strandtenthouder Schipper schakelde de rechter in maar die zag geen re den om de aan Van Beelen veneende vergunning in te trekken. foto dickhoce enorm veel aa dus Blom. Dit gaan kosten ei gebeuren", al- ;ou vele tonnen ook dat zal het rschijnlijk niet bekostigen. De kwestie komt aan de orde in de raadscommis sie van welzijn en onderwijs van woensdag 12 oktober. NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER Touringcars mogen niet 'warmdraaien' lang een doorn in het oog zijn. De bewoners van de Rem- brandtweg hebben last van het geronk van de motoren en van de uitlaatgassen die de bussen produceren. Nadat al eerder de adviseur van de Raad van State de buren gelijk had gegeven, heeft nu ook "s lands hoogste rechtsorgaan de zijde van de klagers gekozen. De gemeente Noordwijk moet van de Raad van State borden plaatsen waarop het verbod op het warmdraaien van de bussen duidelijk staat aangegeven. Autobussen die gasten van het Noordwijkse hotel De Branding brengen en ophalen, mogen hun motor niet langer laten draaien dan strikt noodzakelijk is. Het zogenaamde 'warmdraaien' van de motoren is niet meer toegestaan. Dat heeft-de Raad van State bepaald in de zaak die de overburen van het hotel hadden aangespan- Dq buren hadden bij de Raad van State geklaagd omdat de warmdraaiende bussen hen al Een deel van de Noordwijkse politiek voelt zich overdonderd door het voorstel van B en W om voor 1,5 miljoen gulden de Konin gin Wilhelminaboulevard op te knappen. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van de commissie toerisme. 'Dit plan komt als een duveltje uit een doosje', 'Het is een ad hoe-voorstel', 'We worden opgejaagd', en: 'Dit wordt ons door de strot geduwd', waren enkele geluiden die gisteravond, met name van de zijde van de oppositiepartijen, vielen te beluisteren. Over een opknapbeurt voor de boulevard wordt al heel lang in Noordwijk gesproken. De laatste renovatie van 'het visitekaartje van de badplaats' dateert alweer van twintig jaar geleden. Dat een nieuwe opknapbeurt hard nodig is, blijkt wel uit het feit dat de helft van de tegels in de boulevard inmid dels breuken vertoont. en notitie die gisteren de erd voorgelegd, komen B en W met het voorstel voor 1,5 miljoen gulden de boulevard op te knappen. Voor dit geld zou de boulevard opnieuw worden bestraat en moeten verlichting en straatmeubilair wor den vernieuwd. De gemeente wil acht ton aan de opknapbeurt bijdragen. De rest moet komen uit de extra opbrengst van twee jaar toeristenbelasting die met twee kwartjes wordt verhoogd en uil subsidie van de provincie van 1,5 ton. Ten slotte zouden de ondernemers aan de boulevard twee ton moeten bijdragen. Over de verhoging van de toeristenbelas ting en de extra bijdrage van twee ton zou de gemeente volgens B en W al overeen stemming hebben bereikt met de onderne mers. WD-commissielid M. van der Jagt bestreed dat echter gisteren. Volgens haar gaan de ondernemers er vanuit dat de toe ristenbelasting met een kwartje per over nachting wordt verhoogd en niet met twee zoals het college zegt. Van der Jagt zei verder moeite te hebben met het weinig doortimmerde voorstel. „Op anderhalf kantje M wordt hier even ander half miljoen uitgegeven. I lier moet nog heel veel over worden gepraat", aldus het bur gerraadslid van de Noordwijkse liberalen. De oppositiepartijen Verenigd Noordwijk, D66 en Groen Links gingen nog verder in hun kritiek. Zij misten onderbouwing en vi sie in het voorstel en stemden daarom te gen, hoewel ze'op zich niet tegen een op knapbeurt van de boulevard zeiden te zijn. PvdA, CDA en Noordwijks Belang hebben minder moeite met het plan. De uitleg van wethouder F. van der Veen dat het plan slechts 'een richting' aangaf waar naartoe gewerkt moet worden' was voor deze partij en voldoende om in te stemmen. „Over tie verdere uitwerking en de details komen we nog te spreken", aldus de drie partijen. Masterclass Berdien Stenberg in Sassenheim sassenheim irene nieuwenhüüse jullie willen ze niet, m „Wat is er erger dan het geluid van een blokfluit? Twee blok fluiten. Kun je nagaan hoe twin tig blokfluiten klinken! Niet dus. Een blokfluit blijft vaak een jammerfluitje. Tenminste als de fluit wordt bespeeld door jonge kinderen, die nog over onvol doende ademhalingstechniek beschikken. Geef een kind daar om liever als t piano of t Berdien Stenberg, Neerlands "I bekendste dwarsfluitiste, was gistermiddag in Sassenheim bij 1 'zondagskind' Joke Reijngoud. Deze muziekpedagoge was bij Jos Brink in het zonnetje gezet omdat ze al zeventien jaren - gratis - muzieklessen aan kinde ren geeft. Berdien kwam gister- middag naar Sassenheim om i een 'masterclass' te geven en de j Sassenheimse wat tips te geven over de didactiek van het lesge- De fluitiste had er plezier in. j Nadat de ruim dertig leerlingen J van mevrouw Reijngoud hun j schoenen keurig onder de kap- j stok hadden geplaatst, mochten ze één voor één binnenkomen, j Berdien begroette ze en begon I haar les met praktische adem- j halingstechniek. Ze formeerde een werk- en I een wachtploeg. De werkers kregen les in het op de juiste J wijze ademen. „Wat jullie bij je spel nodig hebben is lucht. Het gaat erom zoveel mogelijk lucht 1 in te ademen en die vyeer lang- zaam uit te blazen." Ze Trok de vergelijking met een tube tand pasta. Het meeste effect krijg je als je de tandpasta onderuit de tube knijpt. Evenzo met lucht, de meeste adem krijg je als die onderuit vanuit de buik komt. Bolle buiken dus. „Tja meiden, Een hand op de buik hand op de rug derhalve, lang zaam uitademen en diep weer inademen. Tegen een minder oplettende leerling. Alain, let op." Alain valt bijna van z'n stokje, dat deze mooie fluitiste zijn naam heeft onthouden. „Ja, joh, ik heb een geheugen, kijk maar uit." En tegen Eddy die haar aanwijzingen ademloos volgt: „That's perfect, man." Berdien kent haar klantjes en laat niet met zich sollen. Voorafgaand aan de kinder ontmoeting wisselden de mu zieklerares en Berdien ervarin gen uit. Onder het genot van koffie met gebak komen de vrouiven tot de conclusie dat er maar heel weinig a-muzikale kinderen bestaan. Behalve ta lent zijn echter ook sociale vaar digheid, doorzettingsvermogen, concentraüevermogen en een goede luistervaardigheid nodig om tot grote muzikale hoogte te stijgen. Berdien heeft slechts één keer in haar carrière een a- muzikaal kind ontmoet. „Da's echt naar, je hebt dan totaal geen ritmegevoel en kan ook in de disco geen kant op." Muziekles geven aan kinde; ren is een subtiele aangelegen heid. Berdien: „Een kind stu deert altijd voor de docent, niet voor zichzelf en*hl helemaal niet voor z'n ouders." Maar als de docent uit zijn of haarxhart les geeft en die liefde kan overbren gen, hebben we mei een top- pedagoge te maken. „Pas na enige tijd ervaart het kind zelf plezier in de muziek als ie hoort dat het lekker gaat. En dan gaat ie langzaam maar zeker begrij pen dat ie les MAG hebben mits ie zichzelf een bepaalde disci pline kan opleggen." Gemeente onderhandelt met Rijnland NOORDWUK PAUL DE VLIEGER Het Zuiderbad in de zeereep langs de Astridboulevard in Noordwijk krijgt mogelijk een grondige opknapbeurt. De ge meente Noordwijk is daaroves in onderhandeling met de eige naar van de grond, het Hoog heemraadschap van Rijnland. De wethouder van toerisme F. van der Veen deed deze mede deling gisteravond tijdens een vergadering van de commissie toerisme en economische za ken. De onderhandelingen over dit historische stukje Noordwijk verkeren nog in een pril stadi um. Wat er precies gaat gebeu ren is daarom nog niet duide lijk. Van der Veen: „In het verle den viel er met Rijnland niet over renovatie te praten. Het hoogheemraadschap stelde zich eigenlijk altijd op het stand punt: laat de boel maar-verrot ten en schuif het dicht zodat het Zuiderbad weer duin wordt. De visie van Rijnland is nu echter een beetje aan het veranderen en daar spelen wij op in." Volgens de wethouder wil de gemeente dat de bestaande be bouwing wordt opgeknapt. „Het Zuiderbad moet zijn hui dige karakter behouden en te gelijk moet de kwaliteit worden verbeterd. Zo is het de bedoe ling dat de mogelijkheden van de kiosk ter plaatse worden ver groot. Een kopje erwtensoep in de winter, een dagschotel; der gelijke zaken zouden in de toe komst in het Zuiderbad genut tigd moeten kunnen worden." De procedures die nodig zijn om de renovatie mogelijk te maken worden binnenkort in gang gez ger Van der Vee daarom enige tijd. Het i: delijk of een en ander voor het worden geraliseerd. Binnenkort wordt de politiek nader uitge werkte voorstellen voorgelegd. Als de plannen defintief zijn wordt een ondernemer gezoent die het Zuiderbad wil exploite ren en ook de opknapbeurt wil betalen RIJNSBURG BRENDA Fi Berdien Stenberg geeft Joke Reijngoud aanwijzigingen. „Als e maken met een top-pedagoge." Vier Rijnsburgse moeders zijn begonnen met een actie voor behoud van het schoolzwemmen in het bloemendorp. Het gemeentebestuur wil de zwemles met ingang van 1 augustus 1995 afschaf fen. „Schandalig. 1 Iel is toch belachelijk dat Rijns burg daarop wil bezuinigen", vindt de Rijnsburg- 'se Greet van Rooijen. De vrouwen zamelen mo menteel zoveel mogelijk handtekeningen in. Ze willen die op 27 oktober aanbieden aan de ge meenteraad. Als het massale watertrappelen stopt, levert dit de gemeente in totaal 91.500 gulden op. In mei vorig jaar werd zwembad I let Waterbos gesloten. Sindsdien gaan de schoolkinderen één keer in de twee weken naar het Wassenaarse Sterrenbad. Het contract loopt in 1995 af en het college voelt niets voor verlenging. Dat schoot Van Rooijen in hel verkeerde keel gat. „Toen ik van het voorstel hoorde, werd ik best kwaad. Zwemmen hoort tot de lichamelijke opvoeding van een kind. En in Rijnsburg is veel water, dus móeten kinderen lei I zo weinig. Er zijn nauwelijks kinderen de ruimte hebben rennen of te voetballen", stelt vendien is er hiei speelplaatsen wi om lekker rond t Van Rooijen. Volgens de Rijnsburgse zijn veel plaatsgenoten verontwaardigd over de aangekondigde maatre gel. „De mensen die ik tot nu toe heb gesproken, vonden het ook allemaal te gek voor woorden." Probleem is wel dat er meer vrijwilligers nodig zijn om de handtekeningen te verzamelen. „We hebben nu ook lijsten opgehangen in sommige scholen, maar eigenlijk zijn er mensen nodig die ook langs de deur willen." (Jok de kinderen mo gen hun mening geven over het schoolzwemmen. „Zij moeten aangeven of ze hel eigenlijk wel leuk vinden." Van Rooijen vindt niet dat de les overbodig is omdat de meeste kinderen al een zwemdiploma hebben. „Ook zwemmen is een sport die je bij moet houden. Mijn zoontje leerde al op 5-jarige leeftijd zwemmen, maar op school bleek dat hij niet meer kon rugzwemmen. Bovendien vraag ik me af of de meeste ouders hun kinderen inder daad op zwemles doen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17