Kookboek La Varenne ommekeer in keuken Dag van de Smaak op basisscholen Smaak Roti met kerriekip Mannen grootste noten-eters 'Zilveren' wijnschrijver DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 MENU VAN voorl i chti ngsbureau voor de voeding DE DAG SNELLE MOUSSAKA (/.ie onderstaand recept) KOMKOMMERSALADE MET PAPRIKAZOET ZUUR PRUIMEN MET BLANKE VLA Kook 400 gram aardappelen 15 Fruit 1 ui in 15 gram (dieet)marg/boter. Bak 300 gram mager rundergehakt al omschep pend mee. Roer 1 pot spaghettisaus (440 gram) door het gehakt. Snijd 1 aubergine in plakken. Leg de helft in een ovenvaste schaal, schep van de saus er op en ver deel de helft van de in plakken gesneden aardappelen er over. Herhaal dit. Maak 'n pakje kaassaus klaar. Giet deze over de schotel en zet de schaal 30 minuten in een hete (200 graden) oven. Bewaar de helft van de gehaktsaus (in de vriezer) voor een an dere keer. Per persoon: 2200 kilojoules, 520 kilocalo rieën, 27 g eiwit, 15 g vet, 67 g koolhydra- STOOFPOT MET KIP (zie onderstaand recept) BLEEKSELDERU MACARONI PISTACHPUDDING Fruit 1 kleingesneden ui met eventueel 1 uitgeperst teentje knoflook in 1 eeüepel olie. Bak 4 ontvelde drumsticks mee. Voeg 1 kleingesneden paprika, 1 in blokjes gesne den kleine courgette, 1 blik tomatenblokjes op tomatensap, tijm, paprikapoeder, peper en zout toe en stoof dit 151 cht v lope Per persoon: 960 kilojoules, 230 kilocalo rieën, 24 g eiwit, 7 g vet, 19 g koolhydra- HALVE GRAPEFRUIT RÖSTI MET El (zie onderstaand recept) DOPERWTEN MET WORTELEN Bak 500 gram diepvries rösti in 15 gram (di- eet)marg/boter al omscheppend 10 minu ten in een pan met een anti-aanbakbodem. Voeg peper, zout, paprikapoeder en een mespuntje karwijzaad toe. Breek 2 eieren boven de rösti en bak met de deksel op de pan tot de eieren gestold zijn. Strooi er voor t fijngeknipte bieslook over. r persoon: 1700 kilojoules, 400 kilocalo- ën, 12 g eiwit, 21 g vet, 43 g koolhydra- Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT I iet is weer tijd voor mosselen en daarom van MARIETTE KULLMAN UIT HEEMSTE DE haar recept voor: EXOTISCHE MOSSELEN Beetje olie in de koekepan, het kleingesne den katenspek erbij doen en zachtji uithakken. Ui en knoflook erbij en het geheel fruiten. Kleingesneden champignons, mais. exotische saus en kruiden toevoegen. Alles goed doorel- kaar mengen en dan de mosselen in de Nodig voor 2 perso nen: 500 gram ge kookte mosselen zonder schelp; 1 ge hakte ui; 2 tenen knoflook in plakjes gesneden; 'A blikje mais; V» doosje champignons; 50 gram katenspek; 2 eetlepels sauce exotic van Heinz; peper; Ita- (isjiet te |ang anders iaanse kruiden en „orden de mosse- klein beetje olte. |en taajj Dit gerecht serveren met stok brood en eventueel een salade. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dun aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,-. "ONS BIN ZUNIG" ZEEUWSE OESTERS lijn dc prlj/rn trltndtlljk 25.00 voor een hoofdgerecht) „Brasserie Barbizon" Golden Tulp Barbizon Schiphol 2132 NA Hoolddotp Grondleggers van de klassieke keuken Zo'n 300 jaar na het verschijnen van Taillevents 'Viandier' verschijnt er opnieuw een kookboek. liet betekent een ommekeer in de keuken en zal decennia lang de toon op kookgebied aangeven. In 1651 verschijnt van de hand van Frangois Pierre la Varenne, kortweg La Varenne genaamd, 'Le cuisinier Frangois'. Varenne is een pseudoniem, maar tot nu toe is zijn echte naam nooit achterhaald. Eigen lijk is van l.a Varenne buiten de nalatenschap van een aantal zeer belangrijke boeken, alleen bekend dat hij chef was in de keuken van Markies d'Uxelles. Aan hem draagt hij zijn werk 'Le cuisinier Frangois' overigens ook op. Als dit belangrijke standaard werk verschijnt is de tijd rijp voor verandering. De jonge bo dewijk XIV is in Frankrijk nog volop verwikkeld in de Fronde. Harmonie, oog voor het detail en symmetrie gaan in allerlei kunstuitingen de boventoon voeren. Niet vreemd dus dat men beseft dat de overladen bankettafels met veel vlees, ge kruide purees en opgesierd ge vogelte niet meer passen in de ze tijd. Men ontdekt de 'nouvel le cuisine'. Geen vermomde, maar juist herkenbare gerech ten, eenvoudig gebraden of ge smoord, subtiel op smaak ge bracht. sauzen en soepen. En niet min der belangrijk, hij ontdekt hoe je perfect een bouillon kunt kla- In de keuken van de adel en welgestelden veroorzaakt het boek een ware revolutie. In de jaren die volgden op het ver schijnen van zijn boek groeit ook de welstand in het Frankrijk van Lodewijk XIV. Het is 'bon ton' om je voor kookkunst te in teresseren. De adel schroomde ook niet om zelf te gaan experi menteren in de keuken en het creatie te bedenken en deze ui teraard ook direct de eigen naam mee te laten krijgen. In het kielzog van Varennes kookboek volgden vele andere, maar slechts een enkeling biedt ook werkelijk iets nieuws. Wel verschijnt er een ander belang hebbend boek, hoewel dit be doeld is voor een totaal andere doelgroep. Nicholas de Bonne- fons schrijft Le Jardinier fran gois voor de gegoede burgerij in de provincie. In dit boek wordt t als in dat het Basisbouillons de eei die i Varenne hoe belangrijk het is stoffen in te koken smaak te de uitvinder van de basisbouil lons en de fonds (ingekookte bouillons). Hij is ook de beden ker van de klassieke roux, het boter-bloemmengsel dat dient als basis voor alle gebonden belang van fruit en groente on derschreven. Bonnefons spoort de gegoede dames zelfs aan een grote moestuin aan te laten leg- vloei- gen (Bonnefons was overigens o aan zelf zaadhandelaar) waarvan zij Tij is dan ook de geneugten dan letterlijk en figuurlijk zouden kunnen pluk- Doperwt ontdekt weg. Hij eert het goede maar stelt zich tegelijkertijd open voor allerlei nieuwigheden. Hij is bijvoorbeeld een groot lief hebber van de nieuwste ontdek king uit Italië: de doperwt. Hij raadt ze aan in soepen en als begeleider van kip. Varenne ex perimenteert met het verfijnen en verkleinen van de grote pas teien tot kleinere 1 persoons pasteitjes en deegflapjes. Ook bedenkt en creërt hij nieuwe bereidingsmethoden voor vis en eieren. Veel van zijn recepten doen heel modern aan en mis staan ook heden ten dage niet op de kaart van een toprestau rant. Met Varenne is wat men noemt de haute cuisine begon nen; een kookwijze met zeer verfijnde en luxe gerechten; een keuken voor de kenner. Gerech ten waarvoor je over vaardighe den moet beschikken om ze te kunnen bereiden. Heel passend heet de beroemdste Franse kookschool dan ook 'La Varen ne'; een eerbetoon aan de man van wie slechts zijn recepten in herinnering zijn gebleven. Zestien jaar na het verschij nen van zijn eerste boek ver schijnt in 1667 Varenne's twee de boek Le Parfait confiturier, wat later de titel Le confiturier Frangois heeft meegekregen. In dit boek, dat dezelfde stijl en opzet heeft als het eerste, zijn vele 'zoete' gerechten opgeno men; confituren, geleien, mar sepein en klein gebak. Het kookboek Le Cuisinier Frangois kookgebied. In vol ornaat en met een mand vol pure ingre diënten stappen zeker 140 koks van Euro-To ques 10 oktober een hoogste klas van de basis school binnen. In navolging van Frankrijk heb ben de Euro-Toques 10 oktober uitgeroepen tot Dag van de Smaak. „We willen kinderen de basis-smaak teruggeven. Ze kennis laten ma ken met smaken als zoet, zuur, zout en bitter", zegt traiteur Sophie Nicolaï die aan de Haar lemse Montesori School een 'gast-college' gaat geven. Kinderen opgeroeid met kant-en-klaar pro- dukten en snelle maaltijden, weten vaak niet hoe het oorspronkelijk produkt smaakt of vin den het niet lekker. Söphie Nicolaï: „Een van mijn kitidercn bij voorbeeld is dol op junkfood. En als ik een mayonaise maak vraagt hij Mam, heb je het niet uit een potje?. Ook een stevige bruine boterham is niet in trek, ze hebben liever een stuk stokbrood." Na het optreden van de chef-kok en de smaak-tests gaan de leerlingen zelf Ze moeten dan het recept voor hun lievelins- gerecht schrijven. De meest orginele inzenders mogen onderleiding van een bekende chef kok een middag koken in het Kinderkookcafé in Amsterdam. Naast Sophie Nicolaï gaan in deze regio gast-colleges geven: Rob Klerk (Restaurant Chapeau. Heiloo) Liduinaschool, Haarlem; M.A.J. Heemskerk (Kempers Roef, Kudelstaart) de Hobbitburcht, Alphen aan den Rijn; Arie Willem van Prooijen (traiteur-catering-patis sier Bloemendaal) Bos en Duinschool, Bloe- mendaal; L. Kolderfhof (Onderwijscentrum Horeca, Zoetermeer) De Kleine Wereld, Lei- muiden; A.J. Bakker (Het Oude Dykhuys, Lis- serbroek) Samenwerkingsschool, I loofddorp; P.van der Louw (NEUF, Boskoop) Wilhelmina- school Boskoop; Fred Dijsselbloem (De Stad Rome Warmond) Cbs Oostergeest, Warmond. UIT VERRE KEUKENS Op mijn boodschappenlijstje in de keuken staat weieens: roti. Geen boodschap om mee te ne men maar een hint om deze pannekoek, belegd met een ker riekipmengsel, weer eens op het menu te zetten. Een gerecht uit de Hindoe- staanse keuken waar je letterlijk en Figuurlijk je vingers bij opeet. Op verjaardagen en feestjes ontbreekt het nooit, het wordt zo uit de hand gegeten. Hoe dat gaat zonder dat het een rom meltje wordt, leest u nog. In de Hindoestaanse keuken is de roti, een pannekoek bestaan de uit meel soms een rijsmiddel en water, een basisvoedings middel. Hoe feestelijk de roti kan worden hangt af van wat je erbij krijgt. Als variatie wordt er tussen de twee buitenste laagjes van de roti weieens een vulling gedaan van gele spliterwten of aardappelen met komijnzaad- jes. Wij smeren er alleen een laagje vet tussen om een soepe le roti te verkrijgen die neutraal van smaak.is en beleggen hem met kerriekip, kouseband en aardappelen. De roti's bak je op een speciale ijzeren plaat. Een rotiplaat is meestal gemaakt van gietijzer, rond en plat met een doorsnee van ongeveer 30 centimeter, een dikte van 1 centimeter en een handvat. Voor een paar tientjes zijn ze te koop bij de betere toko's. Voor een goed re sultaat steeds dezelfde kant voor het bakken gebruiken en alleen met heet water schoon maken. Een grote koekepan met een dikke bodem kan als alternatiefdienen. Voor 8 stuks (4 tot 6 personen) heeft u het volgende nodig: PANNEKOEKEN: 500 gram zelfrijzend bakmeel; 1 theele pel zout; ruim 3 dl koud wate; een mengsel van gelijke delen gesmolten boter en olie, onge veer een kopje. VULLING: 1000 tot 1200 gram kippeborsten of poten, ver- Martha de Jager bracht uit het Caribisch gebied, waar zij en kele jaren woonde, een schat aan exotische recepten mee. Recepten van gerechten die ze at bij de buren en kreeg van vrienden, traditionele gerech ten die bij bepaalde gelegen heden worden klaargemaakt. deeld in 8 stukken; 3 eetlepels olie; 2 uien; 3 teentjes knof look; 1 'A eetlepel kerrie (Cros- se en Blackwell); 1 theelepel komijn (djinten); 4 laurier blaadjes; zout; 500 gram ge schilde aardappelen; 400 gram kouseband; 2 eetlepel olie. BEREIDING PANNEKOEKEN - het bakmeel mengen met zout en boven een kom zeven. In het midden een kuiltje maken en het water bij beetjes toevoegen en met het meel mengen, daar na tot een soepel deeg kneden. De deegbal afdekken en 30 mi nuten laten rusten, daarna nog maals kneden. Bij gebruik van een keukenmachine de deegha- ken gebruiken. Het deeg in 8 balletjes verdelen en afdekken met folie. Een balletje uitrollen en bestrijken met het mengsel van gesmolten boter en olie. De deeglap oprollen, de lange rol voorzichtig even oprekken en als garen op een klosje om een vinger winden. Het eind in het midden van de rol stoppen, neerleggen en enigszins plat 'drukken. Onder een stuk folie opnieuw laten rusten terwijl de overige balletjes dezelfde be handeling krijgen. BAKKEN - Enkele deegballetjes uitrollen op een met bloem be stoven werkvlak tot ronde dun ne deeglappen, ondertussen de rotiplaat heet laten worden op het vuur. De plaat ii met het boteroliemengsel en de roti ongeveer een minuut bak ken, insmeren met het vet, ke ren en de andere kant bakken tot deze lichtbruin gespikkeld ziet en gaar is. Ondertussen de randen van de opbollende roti met een spatel op de plaat drukken. Tegen het insmeren van de plaat zijn weinig kwastjes be stand, ik gebruik nog steeds de methode van Cora uit Surina me. Een stuk bruin pakpapier oprollen, platdrukken en in het vet dopen. Werkt uitstekend. Niet meer dan een paar roti's per keer uitrollen anders drogen ze teveel uit. De gebakken roti's warm houden op een bord met een vochtige theedoek erover. BEREIDING VULLING - Van de laurierblaadjes nerf en steeltjes verwijderen en samen met de uien, knoflook, kerrie, komijn en zout in een vijzel of keuken machine Fijnmaken. De kip met dit kruidenmengsel insmeren. De olie warm laten worden en de kip aanbraden, na ongeveer 15 minuten 2 dl kokend water en de in stukken gesneden aardappelen toevoegen. Alles in ongeveer een uur gaarstoven. Zonodig tussentijds heet water toevoegen, er moet voldoende jus zijn. Van de kouseband de uiteinden verwijderen en ze schuin afsnij den in stukjes van een paar cen timeter. In een pan de olie warm laten worden en de groente aanbraden, wat zout en een eetlepel warm water toe voegen, in 15 minuten gaar la ten stoven en bij het kip aard appelmengsel voegen. SERVEREN - Een pannekoek op een bord leggen en in het mid den de vulling schikken. CONSUMEREN - Scheur een reepje droge pannekoek af aan de rand. pak daarmee een stuk Milling en eet het samen op. Is de rand opgegeten, rol dan het middenstuk met de Vulling op en eet de roti verder op. Tips: Roti's kunnen in de diep vriezer worden bewaard. Panne koeken en vulling apart invrie zen. Geen gelegenheid rotipan- nekoeken te maken? De vulling smaakt ook uitstekend met rijst. Noten zijn het hele jaar door te koop maar toch is de herfst de echte noten-tijd Naast de gedroogde en gebrande noten kun je dan ook verse noten kopen. De meeste exemplaren worden tussendoor of als hapje bij de borrel gegeten. Maar 4 procent van alle noten wordt tijdens de (warme) maal- tijd gegelcn. De pinda is de meest populaire noot, want van alle mogelijk varianten die wor den gegeten bestaat ongeveer de helft uit pinda's. Een kwart deel bestaat uit luxe no ten, zoals amandelen, cashewnoten en stu dentenhaver, en ongeveer een kwart deel uit borrelnootjes of coated' pinda's (de exemplaren met een 'jasje'). Mannen zijn de grootste noten-eters. Vooral jonge mannen hebben naast pinda's een grote voorkeur voor coated pinda's en borrelnootjes. Vrouwen eten in verhouding minder pinda's, maar meer coated pinda's, borrelnootjes en luxe noten. Verse-notentijd In de herfst zijn vqjse walnoten en hazelno ten te koop. De schil van verse noten is vrij zacht en gevoelig voor schimmel. Verse no ten kun je hooguit één week bewaren. En omdat deze snel bederven worden ze ge droogd. Noten bevatten vet. eiwit, vitami nes en mineralen. Het vet van noten is. met uitzondering van de kokosnoot, onverza digd. Noten zijn rijk aan eiwit en worden daarom in de vegetarische keuken als vlees vervanger gebruikt. TIPS Noten door cake- of brooddeeg. Noten in stamppotten en eenpansmaal- tijden. Noten als garnering op nagerechten en gebak. Noten in groenten- en fruitsalades. Noten in sauzen en ragouts. Nederlands meest bekroonde wijnschrijver Hubrecht Duijker viert dit jaar zijn zilveren wijn schrijversjubileum en is, zoals hij zelf zegt. gelukkig nog lang niet uitgeschreven. In de afgelo pen 25 jaar heeft hij, zo vernam ik, alles bij elkaar zo'n drie me- boeken en publicaties op zijn naam staan, waarvan er in middels vele zijn vertaald. Ook mocht hij talloze onderschei dingen van de internationale wijnwereld in ontvangst nemen mag hij zeker een autoriteit op wijngebied genoemd wor den. Ik ben ervan overtuigd dat Hu brecht Duijker de wijnen dich- bij de consument heeft ge bracht. En vaak op speelse wijze zoals bijvoorbeeld in de Wijn- Reisatlas van Frankrijk. Daarin laat hij lezers profiteren zijn onqevenaarde kennis Frankrijks grote en kleine wijngebieden, aangevuld met toeristische informatie en uitge breide route-beschrijvingen. Zijn boeiende schrijfstijl wordt zowel door de wijnspecialisten als door de wijnliefhebbers gewaardeerd. Hubrecht Duijker begon zijn carrière in de reclamewereld en kwam min of meer bij toeval in 'de wijn' terecht. „Dat begon toen ik op de mailinglist van Wijn Verlinden kwam te staan mening was dat hun uit gave 'Wijn' wat meer uitgediept kunnen wordenaldus de ner bescheiden Duijker, die hiermee zijn eerste stappen zet- de wijnjoumalistiek. Later volgden wijncolumns in o. m. Het Parool en deze krant en maakte hij van wijnproeven een dagtaak. Zijn belangstelling bleef niet be perkt tot het proeven. Hubrecht Duijker heeft de afgelopen 25 jaar heel wat gereisd. Tijdens deze buitenlandse reizen be zocht hij de wijngaarden en chateaux en leerde hij de eige naren kennen. Die vergaande kennis gebruikt hij nog steeds in zijn veel gelezen boeken. Zelf ontmoet ik hem regelmatig en dan valt me altijd weer op hoe serieus hij met zijn vak be zig is. Uren kun je met hem filo soferen over bijvoorbeeld de combinaties van wijnen en ge rechten en ik kan u verzekeren dat er aan het eind van zo'n avond hele verrassende moge lijkheden boven tafel zijn geko- Tijdens onze ontmoetingen is me opgevallen dat de jubilaris zelden of nooit koffie drinkt. „Ten eerste kan ik dan moeilijk de slaap vatten", vertrouwde hij mij toe. „En ten tweede doet de smaak van koffie afbreuk aan de nasmaak van de geproefde wij nen", aldus Duijker die duide lijk de voorkeur geeft aan thee. Daarom is het dan ook niet zo'n verrassing dat er zojuist een boekje met thee wijsheden van zijn hand is verschenen. Hierin heeft hij een paar honderd tips, begrippen, wenken, waarne mingen en citaten over thee verzameld. „Thee heeft toe komst", zegt hij in het voor woord van het handzame boek- hij tevens schrijft dat de goedkoopste •r elke se- eld maar liefst 15.000 koppen thee wor den gedronken. Hubrecht, ik hoop nog veel en vaak van je te mogen horen en lezen. Het liefst onder het genot van een goed glas wrijn. Alhoewel ik na het lezen van het boekje ook meer belangstelling voor thee heb gekregen. Maar daarover volgende keer meer. thee r JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12