Zware aardbeving treft Noord-Japan Buitenland Indiase kinderen met mondkapjes naar school Hongarije vraagt vergeving voor jodenvervolgingen Boegkleppen veerboten worden dichtgelast Nederlandse duikers kunnen klus klaren Kohl: Ik blijf aan tot 1998 'Geld IMF moet voor alle landen bereikbaar zijn' Gat in de ozonlaag is groter dan ooit Politiechef Francois verlaat Haïti, militie staakt geweld WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 7 In de Indiase hoofdstad New Delhi zijn ddizenden kinderen gisteren weer naar school ge gaan, de mfeesten met een be schermend kapje voor mond en neus. Het besluit van het ge meentebestuur om de scholen weer open te stellen voordat de pestepidemie is uitgewoed, heeft bij veel ouders en onder wijzers kritiek gewekt. Veel par ticuliere scholen, die financieel niet van de overheid afhankelijk zijn, tartten het besluit eri ble ven dicht. Het officiële dodental als ge volg van de longpest is opgelo pen tot 61. In de ziekenhuizen worden nog tienduizenden mensen met symptomen van longpest behandeld. Volgens de Indiase regering zal er spoedig een einde komen aan de epide mie, maar de Wereldgezond heidsorganisatie vond het nog te vroeg om dat te kunnen zeg gen. Premier Benazir Bhutto van Pakistan heeft voor komende week een grote schoonmaak van het hele land gelast, om de kans te verminderen dat de longpestepidcmie uit het buur land India naar Pakistan over slaat en via vervuilde achter buurten snel om zich heen grijpt. Veel arme Pakistanen wonen in sloppenwijken tussen open riolen en vuilnishopen ideale broedplaatsen voor rat ten die de voornaamste over brengers zijn van de pest. Medaille voor ouders van Nicholas rome» De Italiaanse president Scalfaro heeft gisteren een gou den medaille uitgereikt aan de ouders van de 7-jarige Nicholas die vorige week tijdens een gewapende overval werd doodge schoten. Het Amerikaanse jongetje was samen met zijn ouders en zusje in Italië met vakantie. Direct na de moord stelden de ouders de organen van de jongen beschikbaar voor transplanta tie. Scalfaro prees de edelmoedigheid van de ouders. „Met zijn hart, lever, nieren en andere organen hebben Nicholas" ouders het leven van vijf Italiaanse kinderen gered." foto ap ciuuo broglio Twee doden bij schietpartij Parijs parus Twee politieagenten en een taxichauffeur zijn gister avond in Parijs doodgeschoten tijdens een wilde achtervolging. Volgens de politie reed een auto door na het veroorzaken van een ongeluk. Hierbij werd een persoon in gijzeling genomen. De bestuurders openden het vuur op de politie en gingen aan de haal. Uiteindelijk werd de auto ingehaald en de inzittenden twee mannen en een vrouw overmeesterd. Uranium-smokkelaar aangehouden essen De politie van het Duitse Dortmund heeft een kilo urani um onderschept en een Poolse smokkelaar gearresteerd. Het openbaar ministerie deelde gisteren mee dat de Pool een meng sel van uranium-238 en uranium-235 bij zich had. Het onder schepte uranium is niet geschikt voor de bouw van een atoom wapen en levert geen gevaar op voor het milieu, aldus de autori teiten. Meciar gaat nieuwe regering vormen Bratislava De Slowaakse president Kovac heeft Meciar, de grote winnaar van de parlementsverkiezingen van afgelopen weekein de, opdracht gegeven een regering te vormen. Meciar, leider van de Beweging voor Democratisch Slowakije (HZDS), kreeg dit niet rechtstreeks van de president te horen maar via een brief. Kovac en Meciar zijn namelijk verklaarde vijanden: Kovac droeg bij tot de val van Meciar als premier eerder dit jaar, waarna de HZDS zich inspande om de president tot aftreden te dwingen. Gewonden bij treinbotsing Rome rome» Bij een treinbotsing bij Rome zijn gisteren tientallen mensen gewond geraakt, van wie twee ernstig. Vermoedelijk door een defect sein reed een trein van de badplaats Fiumicino naar het centrum van Rome op een goederentrein. De goede rentrein stond stil voor een rood sein, dat op groen had moeten staan. Explosie vuurwerkfabriek: 26 doden new delhi Een ontploffing in een vuurwerkfabriek in de Indiase stad Jhansi, in de noordelijke deelstaat Uttar Pradesh, heeft gis teren aan zeker 26 mensen het leven gekost. Meer dan honderd mensen raakten gewond. De meeste slachtoffers zijn kinderen die in de fabriek werkten. Britten willen af van monarchie londen Bijna driekwart van de Britse bevolking wil na het over lijden van koningin Elizabeth II de monarchie afschaffen. Dat blijkt uit een enquête in het Britse dagblad The Daily Mirror. De peiling werd gehouden na de publikatie van het sensatieboek Princess in love, waarin een vijfjaar durende affaire van prinses Diana en een legerofficier wordt opgedist. Hongarije heeft vergeving ge vraagd voor het aandeel dat het land heeft gehad in de -holo caust, en voor de jodenvervol gingen voordat de nazi's in 1944 de macht in het land aan zich trokken. Lazlo Kovacs, de Hon gaarse minister van buitenland se zaken, hield gisteren een toe spraak op een bijeenkomst van het joods Wereldcongres (WJC) in New York. Hij zei dat Honga rije na vijftig jaar de hand in ei gen boezem moet steken: „On omwonden moet worden ge zegd, dat de geschiedenis ons dwingt vergeving te vragen voor de 600.000 vermoorde en de tienduizenden weggevoerde en gemartelde landgenoten voor de artsen die werden ver brand, voor de kunstenaars die werden doodgeknuppeld, voor de winkeliers en handelslieden die werden vermoord en voor de vrouwen die geen moeder en grootmoeder konden worden." Gedurende de Tweede We reldoorlog collaboreerde de Hongaarse regering met Duits land. In de vefklaring, die Ko vacs namens premier Guyla Horn uitsprak, werd erkend dat Hongaarse joden niet alleen tij dens de nazi-periode moesten lijden. Hij bracht ook de wrede tijd na de Eerste Wereldoorlog in herinnering, toen de joden na een korte periode van een communistisch bewind het slachtoffer werden van terreur- eenheden, en de gedurende de jaren '20 en '30 voortgaande vervolgingen: „De holocaust was een misdaad zonder prece dent in de geschiedenis van de mensheid Wie de verant woordelijkheid voor de volke renmoord in Hongarije uitslui tend bij nazi-Duitsland legt, be driegt zichzelf." Zweden en Finland volgen voorbeeld De boegkleppen van veerboten die in Zweedse wateren varen, moeten worden dichtgelast. Dat heeft de Zweedse directie voor zeevaartzaken gisteren besloten. Schepen die niet aan de eis voldoen, mogen anders bij slecht weer niet meer uitvaren. De Finse Nationale Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren eveneens opdracht gegeven alle beweegbare boegdelen van onder Finse vlag varende veerboten of schepen die vanuit de hoofdstad Helsinki vertrekken dicht te lassen. Eerder hadden vijf maatschappijen al besloten boegdeuren dicht te lassen. Zo'n 30 veerboten en cruiseschepen van de rederijen Silja, Viking, Aland, Gotland, Estline en andere lijnen vallen onder de Finse maatregel, maar de maatschappijen zeiden dat hun dienstregelingen niet onder het werk zouden lijden. Ook het zusterschip van de Estonia, de Vironia, wordt van voren dicht gemaakt. Het dichtlassen van een boegklep duurt maar een paar uur en kost niet eens 4.000 gulden. Na deze werkzaamheden kun nen auto's alleen nog maar via de hekklep de veerboot in en uit, wat tot tijdverlies in de havens leidt. - De Deense directie voor zeevaartzaken heeft besloten het Zweedse besluit voorlopig niet te volgen. In Noorwegen zijn de boegkleppen van de veerboten maandag gecontroleerd. Ver dergaande maatregelen \inden de Noren niet nodig. De Provinciale Stoombootdiensten (PSD) in Zeeland hebben met onmiddellijke ingang een aantal maatregelen genomen om de veiligheid op de Westerschelde-veren te waarborgen. Op de veerschepen Prinses Margriet en de Prinses Christina wordt het maximaal aantal opvarenden teruggebracht van 1.000 naar 600. De Prinses Margriet mogen bovendien geen ge laden vrachtauto's meer vervoeren. De duikers van het IJmuidense bedrijf Wijsmuller zijn goed in staat om het emotioneel en fysiek zware werk uil te voeren van het bergen van de honderden lijken uit de op tachtig metei diepte liggende Estonia. De diepte op zich hoeft geen pro bleem te zijn. De duikers moeten dan wel snel aan de slag kun nen omdat het weer in de Oostzee steeds ruiger wordt. Voor de duikers is dat minder een probleem dan voor hun helpers bo ven water. Dat zegt duikerarts Rob van Hulst, hoofd van het Duikme- disch centrum van de Koninklijke Marine in Den Helder. Van Hulst keurt in zijn centrum jaarlijks de marineduikers maar ook de duikers van Wijsmuller. Psychisch zullen de duikers veel te verwerken krijgen bij het betreden van het zeemansgraf. Volgens van Hulst zijn de duikers daartoe in staat, gezien hun uitgebreide ervaring. Wat ze tegen zullen komen is schokkend. Door het kapseizen van het schip is alles aan boord ondersteboven gesmeten en zijn mensen bekneld geraakt of ernstig verwond. Na vijf tot tien dagen gaan de lijken bovendien zwellen. Van Hulst heeft marineduikers gesproken die in maart 1987 lijken hebben geborgen uit de voor Zeebrugge gekapseisde He raid of Free Enterprise. „Ze hebben gedurende enige tijd daar na slecht geslapen, hadden nachtmerries. Maar de meesten zijn in eigen omgeving opgevangen. Twee van de dertig dui kers toen hadden korte tijd hulp nodig van een psycholoog. Vaak krijgen ze drie tot zes maanden later nog een dip. Daar over gaan ze praten, liefst met gelijkgestemden." Verschil noemt Van Hulst dat duikers bij de Herald meteen 'in het die pe' werden gegooid. „Nu kunnen ze zich enigszins voorberei den in gesprekken en met dia's." EU protesteert bij Servië tegen uitwijzing Verkijk luxemburg anp De Europese Unie dient \>ij de Servische president Milosevic een protest in tegen de uitwij zing van de Haarlemse journa list Dick Verkijk. De Duitse mi nister Kinkel (buitenlandse za ken), zal als voorzitter van de Europese ministerraad stappen ondernemen. Minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) en Europees commissaris Van den Broek (buitenlandse betrekkin gen) hadden de kwestie-Verkijk gisteren aan de orde gesteld tij dens de vergadering van minis ters van buitenlandse zaken van de Europese Unie. Radioverslaggever Dick Ver kijk moet van de Servische au toriteiten vóór morgen het land hebben verlaten en mag de eer ste vijf jaar niet terugkeren. Ver kijk is tegen de uitwijzing in be roep gegaan, maar dat veran dert niets aan de opgelegde ver trekdatum. Volgens Van Mierlo is het niet erg handig van Milo sevic om de pers te breidelen, juist nu Servië poogt de relaties met het westen te verbeteren. Britten houden invoering ecotax in Europa tegen De Europese ministers van milieu hebben gisteren in Luxemburg opnieuw geen over eenstemming bereikt over de invoering van een Europese energieheffing, omdat de Brit ten dwarsliggen. De Britse rege ring blijft vasthouden aan haar autonomie op het gebied van belastingheffing. Ze houdt vol dat ze reeds een aantal fiscale maatregelen heeft genomen. De BTW en de accijns op brandstof zijn in het Verenigd Koninkrijk verhoogd. Nederland pleit juist voor een heffing in Europees verband om zo concurrentienadeel voor het Nederlandse bedrijfsleven te voorkomen. Maar ook zonder Europese regelgeving zal de energieheffing op 1 januari 1996 in ons land worden ingevoerd, zei milieuminister De Boer. De Europese ministers zijn het wel de automobielindustrie. Nieu we dieselauto's moeten vanaf het jaar 2005 zuiniger rijden (1 liter op 22 kilometer), aldus de ministers. bonn Rtr De Duitse bondskanselier Hel mut Kohl wil nog één regeerpe riode van vier jaar aanblijven, als hij de verkiezingen op 16 ok tober wint. Hiermee bevestigde de 64-jarige Kohl de verwach ting dat hij zijn 12-jarig kanse lierschap met hooguit één pe riode wil verlengen. Fel ontken de Kohl beweringen van de op positionele sociaal-democraten, dat hij eerder weg wil. In een interview voor de Duit se TV zei de regeringsleider dat hij tot 1998 in functie wil blij ven. Kohl: „Ik wil mijn bijdrage leveren aan de Duitse eenheid. Daar is nog veel werk te verrich ten. En ik wil de Europese een heid nog een zet geven. In 1996 hebben we de conferentie over de herziening van het Verdrag van Maastricht (over de een wording van Europa) en ik ben één van de vaders van dat ver- drag." Ook Koerden-eilanden getroffen, totaal achttien doden Greenpeace in actie bij jaarvergadering Als het Internationaal Monetair Fonds (IMF) overgaat tol het uitgeven van nieuwe financiële middelen, moeten alle landen daarvoor in aanmerking kun nen komen. Michel Camdessus, directeui an het IMF, heeft dat gisteren gezegd bij het officiële begin van de jaarvergadering van het IMF en de Wereldbank in Madrid. Camdessus verwees met zijn openingswoorden direct naar de ruzie die het afgelopen weekeinde in het IMF is ont staan. De zeven grootste indus trielanden (G-7), met Duitsland voorop, wilden slechts een be perkte uitbreiding van nieuwe middelen voor een beperkt aan tal landen. De ontwikkelings landen, die veel meer nieuw odd wilden voor vod moei lab den, hebben dit weten te blok keren. Er is geen besluit geval len over een nieuwe toewijzing. Ondanks de strenge veilig heidsmaatregelen wisten twee vertegenwoordigers van de milieuorganisatie Greenpeace de jaarvergadering binnen te dringen. De twee klommen tot bijna in de nok van het audito rium en vergastten tie aanwezi gen op een 'regenbui' van valse dollarbiljetten. Tijdens de toe spraak van de Spaanse koning luan Carlos ontvouwden de ac tievoerders een spandoek met daarop de tekst 'Geen dollars voor de vernieting van de ozon laag'. De afbraak van de ozonlaag bo ven de Zuidpool heeft in sep tember een nieuw record be reikt. Boven driekwart van An tarctica was de concentratie van het gas 65 procent lager dan tien jaar geleden. Dat heeft de WMO, de weerkundige organi satie van de Verenigde Naties, gisteren bekendgemaakt. De ozonlaag beschermt mensen, dieren en planten tegen de schadelijke ultraviolette straling an «Ie /i m Eerder deze maand had tie WMO bekendgemaakt dat de ozonlaag mogelijk over een hal ve eeuw is hersteld als de uit stoot van schadelijke chemische stoffen wordt teruggebracht. Voorwaarde is echter dat alle re geringen daaraan meewerken. De problemen met het gat in de ozonlaag zullen tot het einde van tie eeuw blijven oplopen, aldus een WMO-woordvoerster. De schadelijke straling kan on der meer huidkanker veroorza ken De Europese Commissie voorziet dat de uitstoot van kooldioxide in tie Europese Unie in het jaar 2000 ten minste vier en mogelijk zelfs vijftién procent hoger zal liggen dan in 1990. Deze stijging van de C02- uitstoot is in strijd met de doel stelling uit het VN-klimaatver drag. Kooldioxide is een belang rijke oorzaak van het broeikas effect waarbij de aarde steeds warmer wordt en de zeespiegel stijgt. De EU had zich juist voorgenomen het vrijkomen van C02 in de atmosfeer tegen te gun De aardbeving in Noord-Japan deed wegen scheuren en auto's in de gapende kloven verdwijnen. Deze foto werd vanmorgen genomen van de rondweg in Bekkai in Hokkaido. foto ap asahi shimbun Een zware aardbeving heeft gisteren het noorden van Ja pan en de naburige Russische Koerilen-eilanden getrof fen. De kracht van de beving was 7,9 op de schaal van Richter. De schok was tot in de Japanse hoofdstad Tokyo te voelen. In beide landen zijn tot nu toe in totaal acht tien doden gemeld. Het epicentrum lag in zee, op enkele tientallen kilometers afstand van het Japanse eiland Hok kaido, vlak bij het Koerilen-eiland Shikotan. zuiden van de Kuerilen, op en kele tientallen kilometers van het Japanse rampgebied. De meeste schade ontstond op Itaroep en Kunasjir, twee van de vier eilanden die Japan als 'noordelijk territorium' opeist. In beide landen waren meer dan twintig naschokken te voe len, waarvan een volgens Japan se metingen de kracht van 6,0 bereikte. De bewoners van grote delen van de Japanse kust is ge adviseerd naar hoger gelegen gebieden uit te wijken. Door de aardbeving ontstonden meer dere vloedgolven. De eerste be reikten gistermiddag de Japanse kust. Een golf overspoelde de havenstad Nemuro. Meer dan 10.000 huishou dens zitten zonder stroom. In TOKYO-MOSKOU Rtr-AFP-PPA-UPI Langs de noordoostkust van Hokkaido is grote schade ont staan. Door vooral vallende voorwerpen en brekend glas raakten meer dan 190 gewond. Een 73-jarige een 63-jarige vrouw overleden aan een hartaanval. Een vrouw liep verwondingen op toen haar auto van een instortende brug viel. Op de Russische Koerilen- eilanden zijn zestien doden ge vallen, zo meldde het persbu reau Interfax De beving beschadigde brandstofopslaginstallaties, pijpleidingen en gebouwen. De Koerilen liggen voor de oostkust van Siberië, ten noorden van Ja pan. De beving trof vooral het delen van het land viel de tele foon uit. In veel straten zijn scheuren ontstaan; 'bruggen stortten in. Aardverschuivingen vernielden ten minste tien hui zen. Het treinverkeer lag tijde lijk stil. De reddingswerkers hebben nog geen overzicht over de schade omdat het op het moment van de beving 14.23 uur Nederlandse tijd in Ja pan al donker was. De verbin dingen met sommige noordelij ke eilanden zijn verbroken. De beving was de zwaarste in Japan sinds 1968. Volgens Ame rikaanse metingen bereikte zij zelfs een kracht van 8.2 op de schaal van Richter. In 1968 kwa men 52 mensen om het leven; bij een zware beving die in 1923 Tokyo en Yokohama trof, lieten 140.000 mensen het leven Taiwan werd vandaag even eens getroffen door een aardbe ving. Deze beving had een kracht van 5,8 op de schaal van Richter. Er is tot dusverre alleen melding gemaakt van schade; over slachtoffers is niets be kend. De beruchtste en onbekendste van de drie militaire leiders van Haïti, politiechef Joseph Michel Francois, heeft gisteren zijn land verlaten. Francois, die midden in de nacht uit de hoofdstad vertrok, werd na op onthoud bij de grens met de Dominicaanse Republiek aan het einde van de dag tot dat land toegelaten. Francois' vrouw en kinderen waren al voor de komst van de Amerika nen op 19 september uit het land vertrokken. Al eerder vroeg Francois asiel aan in het buur land van Haïti. De Amerikaanse regering, die de militaire leiders graag zo snel mogelijk ziet verdwijnen, rea geerde verheugd op het besluit van Francois. Woordvoerder Schrager van de Amerikaanse ambassade in Haïti zei te ver wachten dat de verdreven presi dent Jean-Bertrand Aristide bin nenkorl een opvolger van Fran cois benoemt. Militairen ver dreven de democratisch geko zen Aristide in september 1991, negen maanden na diens ver kiezing. Gisteren bevestigde hij voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties dat hij binnen elf dagen, dus voor 15 oktober, in Haïti zal zijn. De vlucht van de politiechef betekent ook een steun in de rug voor het oprichten van een nieuwe, niet-militaire politie macht. Amerikaanse deskundi gen maakten gisteren de op richting bekend van een oplei dingscentrum dat de komende 18 maanden 4.000 llaïtiaanse politiemensen moet vormen. Voor deze kostbare operatie, een initiatief van de Amerikaan se ministeries van buitenlandse zaken en justitie, hoopt Was hington op bijdragen van derde landen. De Amerikaanse autoriteiten hopen dat het vertrek van I ran C'ois de twee andere leden vun het triumviraat, legerleider Raoul iédras en stafchef Philip pe Biamby, ertoe aanzet ook hun land nog vóór 15 oktober te verlaten. Dat is de datum die in het akkoord van Port-au Prince met de Amerikanen is vastge steld voor het „vertrek met ver vriii-Kil rn i-i-rvol (x-nsim-n tn bepaalde officieren". Cédras en Biamby hebben te kennen ge geven niet van plan te zijn Haïti te verlaten. Een dag nadat zijn hoofd kwartier bezet werd door Ame rikaanse mariniers, heeft de lei der van de beruchte Huïtiaanse Fraph-militie, Emmanuel Con stant, gisteren geweld afgezwo ren en zijn aanhangers opge roepen de wapens neer te leg gen. Dok zei hij zijn tegenstand legen de terugkeer van presi dent Jean-Bertrand Aristide op te geven, „Geen geweld meer, verklaarde Constant tegenover journalisten in Port-au Prince.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7