Europese campagne voor hogere brandstofaccijns Beatrix roept EU op tot steun aan Polen Streep door te strenge 'geurnorm' palingrokers Binnenland Adoptiekinderen eisen inzage in eigen dossier 'Steeds meer verschillen in inkomen' Fabrikanten winnen vertrouwen met eigen controles Internationale chauffeur moet meer groente eten Vijf palingrokerijen uit Harder wijk mogen hun werk op tra ditionele wijze blijven doen. De Raad van State vernietigde gisteren een besluit van de ge meente Harderwijk, dat eind vorig jaar strengere normen wilde opleggen ten aanzien van de uitstoot van rook. De palingrokers roken de vis in rookkasten boven smeulend eikenhout. Omwonenden kla gen al jaren over de indringen de geuren die daarbij vrijko men. De stank zou dagenlang blijven hangen. Daar wilde de gemeente via een verordening paal en perk aan stellen. De palingrokers kregen een jaar de tijd om aan de richtlij nen te voldoen. Daarvoor heb ben zij moeten investeren in door een computer gestuurde rookkasten met een elektri sche rookgenerator. Volgens de palingrokers leidde dat er toe dat de smaak van de pa ling minder werd. Ze willen meer tijd om de rookkasten te regelen. Volgens de bedrijven zijn de nieuwe regels overigens con currentievervalsend. Ze wijzen erop dat de door Harderwijk opgelegde 'geurnorm' maar een tiende toelaat van wat lan delijk mag. In Volendam, Spa kenburg en linkhuizen kan men op de traditionele manier blijven werken, zonder grote investeringen te hoeven doen. Palingroker D. van den Bergh uit Harderwijk reageer de gisteren verheugd op de uitspraak. „Wij willen zelf ook graag af van het roken op open vuur. Maar deze bepa ling geeft ons ruim de tijd te experimenteren met nieuwe methodes." WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 Junks Antillen verplicht afkicken Willemstad Aan harddrugs verslaafde criminelen op de Neder landse Antillen moeten in de toekomst verplicht afkicken. Minis ter Atacho van justitie heeft een wetsvoorstel bij het parlement ingediend, dat de rechter bevoegdheid geeft om verslaafde spui ters en snuivers onder dwang te laten afkicken. Bij een veroorde ling kan de rechtbank een curator benoemen, die erop moet toezien dat de delinquent van zijn verslaving af komt. De minis terraad in Willemstad heeft ruim 4 miljoen gulden ter beschik king gesteld voor het afkickproject. Dat geld is in beslag geno men tijdens acties tegen de drugmafia op Sint Maarten. Agent schoot uit zelfverdediging breda» De Bredase politieman die afgelopen zaterdagavond een 27-jarige man in zijn buik schoot, handelde uit zelfverdediging. Dat is de voorlopige conclusie van de rijksrecherche, die gisteren bekend werd gemaakt. De politieman reed in zijn privé-auto en werd bij een stoplicht van achteren aangereden door het slacht offer. Tijdens het gesprek over de schade maakte de agent op merkingen over het vermeende drankgebruik van de ander. Die begon hem vervolgens te slaan, waarop de politieman een ge broken oogkas, een gebroken neus en diverse kneuzingen op liep. Toen de agent probeerde te vluchten, bleef het slachtoffer aanvallen. Op dat moment losde de agent enkele schoten waar van er een het slachtoffer in de buik trof. Dood 36 koeien geen mishandeling maastricht/urmondDe rechtbank in Maastricht heeft een boer uit het Limburgse Urmond veroordeeld tot een maand voor waardelijk. Dit wegens zoals de rechtbank het formuleert 'nala tigheid in de verzorging van zijn veestapel'. Eind vorig jaar kwa men bij de overstroming van de Maas 36 koeien om door ver drinking. Aanvankelijk werd de veehouder beschuldigd van ern stige dierenmishandeling, hetgeen leidde tot een eis van zes maanden cel. De rechtbank ziet een en ander niet als mishande ling omdat van opzet geen sprake zou zijn. Wel is volgens de rechtbank aangetoond dat de boer zijn dieren nodeloos heeft la ten lijden. Dit omdat de man waarschuwingen heeft genegeerd en zijn dieren eerder naar een droge plaats had kunnen bren gen. Venlo tegen gratis drugverstrekking venlo De CDA-fractie in de gemeenteraad van Venlo heeft geen steun gekregen voor het voorstel om aan een beperkte groep criminele drugverslaafden onder controle gratis heroïne of cocaïne te verstrekken. Burgemeester en wethouders van de Limburgse gemeente hebben gisteren gezegd daar niets voor te voelen. Ze vinden dat de drugproblematiek een nationale aan pak vereist. Zonder een uniform internationaal beleid vreest het college dat een grote toeloop van buitenlandse drugverslaafden naar Nederland ontstaat. Het college heeft Het CDA-voorstel doorgestuurd naar het ministerie van volksgezondheid. Bezetting secretariaat VVD opgeheven den haag De bezetting gisteren van het landelijke secretariaat van de WD aan de Koninginnegracht in Den Haag is opgehe ven. Na een kleine zes uur hielden de ongeveer twintig jongeren gistermiddag twee uur de actie voot gezien. Het protest was ge richt tegen een aantal bezuinigingen die specifiek jongeren tref fen. Na eén gesprek met de Kamerleden Van Hoof en De Vries hieven de jongeren de bezetting op. De politie hoefde niet op te treden. Maandagavond bezetten jongeren om dezelfde reden het hoofdkantoor van de PvdA in Amsterdam. Zoals gemeld moest de politie er in dat geval wel aan te pas komen om de zaak te ontruimen. Een bemiddelingspoging van PvdA-voorzit- ter Vreeman had geen succes. De Stichting Afstammingskin- deren uit Eindhoven heeft giste ren voor de rechtbank in Den Bosch geëist dat volwassen adoptiekinderen zonder enige voorwaarde inzage kunnen krij gen in hun dossier. De Stichting FIOM uit Den Bosch wil de pa pieren echter niet klakkeloos ter inzage geven. Dit kan volgens de stichting indruisen tegen het belang van andere betrokkenen. Verder zou soms schokkende informatie staan in de betref fende documenten. In april oordeelde de Hoge Raad dat het recht van kinderen om de identiteit van hun na tuurlijke ouders te kennen in het algemeen prevaleert boven eventuele belangen van de ou ders bij geheimhouding. FIOM stelde gisteren uitdrukkelijk daar begrip voor te hebben. In 1989 betuigde de organisa tie daarom adhesie aan de hui dige voorzitter van de Stichting Afstammingskinderen, me vrouw Monteyne. Die ging toen in hongerstaking om te voorko men dat haar afstammingsge gevens zouden worden vernie tigd door De Valkenhorst in Breda, een voormalig tehuis voor ongehuwde moeders. Wat de Eindhovense stichting dwarszit, is dat FIOM bij een verzoek om inzage in een dos sier eerst een gesprek wil voe ren. Een hulpverlener verzamelt vervolgens gegevens, stelt de natuurlijke ouders op de hoogte van het verzoek en biedt bege leiding aan. De eisende partij noemt dat 'betutteling'. Zij vor dert dat in alle gevallen de af stammingsgegevens meteen ter beschikking worden gesteld. De uitspraak is 18 oktober. Om milieu te beschermen en fileprobleem op te lossen In twaalf Europese landen is gisteren een campagne ge start voor een verhoging van de nu voorgeschreven mini mumaccijns op brandstof. Onder het motto 'een eerlijk tarief voor de weggebruiker' hopen milieu- en verkeers- organisaties dat de Europese Commissie de bodemprij zen flink ophoogt. Dat is volgens de groeperingen nodig ter bescherming van het milieu en voor het oplossen van de fileproblemen. tot circa 1,50 gulden per liter. Vöör de jaarwisseling moet de Europese Commissie een voor stel doen over de tarieven. De bedrijfsorganisaties in de autobranche, Bovag en RAI, wij zen het pleidooi van de hand. De milieubelasting door het au toverkeer is volgens hen relatief klein. Bovendien lost accijns- Het huidige minimumniveau van de accijnzen in de EU-lid- staten is zestig cent per liter on gelode benzine en 51 cent voor een liter diesel. De samenwer kende Europese organisaties stellen» voor de prijzen stapsge wijs in zeven jaar te verhogen verhoging de files niet op. Dit omdat het autoverkeer niet zo zeer afhankelijk is van de prijs van de brandstof maar veel meer van de economische groei, zo stellen beide organisa ties. De campagne in Nederland staat onder aanvoering van de stichting Nafuur en Milieu en de Initiatiefgroep Wijs op Weg. Beide hebben minister Jorrits- ma van verkeer gevraagd in Brussel het voortouw te nemen. „De Nederlandse regering heeft steeds gezegd een prijsbeleid te willen voeren, vooral in Euro pees verband. Alle seinen staan nu op groen", aldus de actie groepen. De Nederlandse campagne voerders benadrukken dat hun voorstel 'gematigd' is. Uit Eu ropese en Nederlandse studies zou zijn gebleken dat in veel landen een nog grotere verho ging van de literprijs nodig is om alle milieu- en filekosten van het verkeer bij de wegge bruikers in rekening te brengen. Bovag en RAI vinden dat er wat Nederland betreft al hele maal geen reden is om de ben zineaccijns te verhogen. Op een liter loodvrije benzine zit nu al een accijns van 108 cent en 29 cent BTW. Daarmee zit Neder land al een heel stuk boven de Europese ondergrens van zestig cent, aldus de organisaties. amersfoort GPD Het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid ver wacht een toeneming van de inkomensverschillen. „Als de economische groei doorzet, wordt het voor de vakbeweging haast onmogelijk om over de hele linie de looneisen te mati gen", zei directeur-generaal Borstlap gisteren op een con gres in Amersfoort over 'trends in arbeidsverhoudingen'. Borstlap verwacht dat de lo nen in 'laagproduktieve' secto ren zullen achterblijven bij de lonen in sectoren met een hoge arbeidsproduktiviteit en grote winsten. „Het is een illusie te denken dat we die trend krui nen keren", aldus Borstlap. Wel zal het kabinet zonodig de scherpe kantjes van grotere in komensverschillen afslijpen, verwacht de topambtenaar van Sociale Zaken. Dat kan door lastenverlichting voor de laagstbetaalden en de belasting op de arbeid te verlagen. De vakbeweging wil juist, door gematigde looneisen- te stellen in Alle sectoren, de inko mensverschillen beperkt hou den. I loewel het ministerie van sociale zaken een fervent voor stander is van stringente loon matiging, voorziet Borstlap dat die strategie het niet redt in de sectoren waar grote winsten worden geboekt. Daarnaast zullen de laagproduktieve ba nen die hel kabinet wil creëren voor ongeschoolden lager be loond worden dan in CAO-af- spraken gebruikelijk is. Ook dat vergroot de kloof tussen de lo nen. Tijdens het congres, georga niseerd door hel blad Zeggen schap, zei Borstlap verder dal het kabinet alleen die CAO's al gemeen verbindend gaat ver klaren waarin afspraken zijn gemaakt over banen voor laag geschoolden. Daarmee maakte Borstlap een einde aan de on duidelijkheid over het kabi netsvoornemen om sommige CAO's wel en sommige niet al gemeen verbindend te verkla ren. Koningin Beatrix en de Poolse president Lech Walesa kunnen het zo te zien goed met elkaar vinden. foto anp frans vanderlinde amsterdam» anp De veranderingen in Polen zijn door West-Europa met veel sympathie gadegeslagen. Ko ningin Beatrix vindt echter dat sympathie onvoldoende is. West-Europa moet Polen nu daadwerkelijk steunen bij de economische hervormingen. De vorstin vindt het om die reden 'noodzakelijk' dat de Europese Unie Polen toegang biedt tot haar markten en dat buiten landse investeringen in Polen worden gestimuleerd. Koningin Beatrix zei een en ander gister avond tijdens een galadiner in het Paleis op de Dam ter gele genheid van het staatsbezoek van de Poolse president Lech Walesa. Eerder op de dag had Walesa een ontmoeting met minister Wijers van economische zaken en de top van het Nederlandse bedrijfsleven. Minister Wijers toonde zich zeer onder de in druk na de ontmoeting met Walesa. „De president maakte goed duidelijk dat het ontwik kelingstempo in Polen nog on voldoende is en dat daardoor goede kansen verloren kunnen gaan", aldus Wijers. KPN-directeur W. Dik zei dat zijn bedrijf 'klaar staat om de kennis die in Nederland is op gedaan, aan de Polen ten goede te laten komen'. Directeur Van Leede van Akzo Nobel toonde zich wat minder uitbundig. „Walesa spreekt over het ge bruik van zijn land als uitvalba sis naar het oosten, maar de voormalige Sovjetunie geeft zo'n onduidelijk beeld dat je niet weet hoe je daar naar toe moet exporteren. Polen maakt een bemoedigende indruk, maar bedrijven in het Westen zullen toch nog wel wat moeilijk te bewegen zijn om dat land als uitvalsbasis te kiezen", aldus van Leede. Heel wat enthousiaster was ANWB-directeur P. Nouwen. De ANWB heeft zich aangemeld om in Polen een wegenwacht op te zetten ten behoeve van de buitenlandse toeristen. Volgens de ANWB-directeur gaan er per jaar zo'n 200.000 Nederlanders met auto en caravan naar Po len. De aanwezigheid van Walesa in Amsterdam trok nogal wat belangstelling. Voor de gebrui kelijke kranslegging bij het Na tionale Monument op de Dam hadden zich aanvankelijk enige duizenden mensen achter de dranghekken verzameld. Hevige regenval reduceerde dat aantal tot enige honderden. Taboe op lange broek scholiere Een 16-jarige leerlinge van het Reformatorisch Vormingsin stituut in Goes is gisteren van school gestuurd omdat zij in een lange broek verscheen. Zij kan zich om medische redenen niet houden aan het kledings voorschrift dat meisjes een rok dienen te dragen. Het broekverbod voor meis jes is van kracht sinds het Goe- se vormingsinstituut op 1 au gustus fuseerde met het Rot terdamse Plancius-college. De school ontkent de schorsing. „Ik heb haar alleen verteld dat zij niet kan worden toegelaten als zij weigert een rok te dra gen", aldus woordvoerder C. F. Möhlmann. Het 16-jarige meisje zegt geen rok te kunnen dragen omdat zij dan last krijgt van bepaalde huidaandoeningen. De leerlinge gaat nu op zoek naar een andere school. Haar moeder overweegt juridische stappen te ondernemen tegen het Goese instituut. „Mijn dochter zit in de laatste klas. Op deze manier pikken ze haar diploma af', aldus de moeder. De scholiere ging overigens vorig jaar nog zonder proble men in lange broek naar school. Na de fusie met het re formatorische Plancius-college golden strengere kledingsvoor schriften. Recordaantal produkten teruggehaald uit schappen rotterdam onno buiter Het lijkt dit jaar wel schering en inslag dat produkten wegens ondeugdelijke kwaliteit uit de winkels moeten worden terug gehaald. Alsof de fabrikanten er plotseling een potje van maken. Blikjes knakworst van Albert Heijn bleken onvoldoende afge vuld, in Brinta en Calvé-pinda kaas werd de gevaarlijke salmo nella-bacterie aangetroffen, de theeworst van de Hema bevatte te weinig pekel en ga zo maar door. Maar toch, schijn be driegt. Gingen dergelijke zaken vroe ger meestal de doofpot in, te genwoordig zijn de fabrikanten zelf meestal tte eersten die er melding van maken. Een merk naam is in de huidige concur rentiestrijd zo'n waardevol be zit, dat de producenten daar mee geen enkel risico willen lo pen. Óm het vertrouwen van de klant te behouden, treden ze. bewust met hun fouten naar buiten. Vervolgens beloven ze beterschap. Niets blijkt namelijk zo desastreus dan dat produk ten door ongrijpbare geruch tencircuits om zeep worden ge holpen. Er zit immers voor mil joenen guldens aan ontwikke- lings- en marketingkosten in. De fabrikanten zijn boven dien beducht voor de Wet Pro- duktaansprakelijkheid, die in 1992 in werking is getreden. Die maakt het voor de consument gemakkelijker een fabrikant of leverancier aansprakelijk te stel len. „We hebben in het afgelo pen jaar 'meer zaken dan ooit geteld", zegt woordvoerster Noortje van Zanten van de Con sumentenbond. Een en ander betekent overi gens niet dat ons voedsel niet meer veilig zou zijn. Van Zan ten: „Fabrikanten hebben inge zien dat ze de zaken beter zo snel mogelijk naar buiten kun nen brengen. Het is tegenwoor dig een soort reclame gewor den. Toon de consument dat je het probleem goed oplost en dat je op de veiligheid let. Daar mee kom je betrouwbaar over". Honig had het er zelfs voor over om de produktie van Brin ta maandenlang stil te leggen en de hele produktiehal te renoveren. Van Zanten: „En nu blijkt uit onderzoeken dat de consument het produkt inder daad nog steeds betrouwbaar vindt. Het is een nieuwe marke tingstrategie". Dat er in betrek kelijk korte -tijd vijf produkten van Unilever negatief in het nieuws zijn geweest Calvé- pindakaas, Hema-theeworst, Al- bert Heijn-knakworst, Unox- erwtensoep en Becel-koffiemelk is volgens de Consumenten bond geen toeval. „Unilever is in Nederland nu eenmaal een gigantisch bedrijf. Bovendien hebben ze daar een eigen kwali teitsdienst, die blijkbaar alert reageert. Verder hanteert Unile ver actief de weg van de open communicatie als er met pro dukten wat mis is." Woordvoerder F. van Ooyen van Unilever stelt zich dan ook openhartig op zodra de kwes ties met de Unilever-podukten aan de orde komen. „De inci denten bij de Unilever Vlees Groep in Óss staan allemaal op zichzelf', zegt Ooyen. „Bij de theeworst ging het om een menselijke fout. De knakwor sten waren niet goed afgevuld wegens een produktiestoring en bij de erwtensoep ging het om een oneffenheid in een trans portband." Een verklaring voor het feit dat er zich bij Unilever zoveel gevallen hebben voorgedaan, heeft Van Ooyen niet. „Mis schien zijn we allemaal wat kri tischer geworden, van fabrikant tot consument. Vroeger nam de consument een ongemak vaak voor lief. Als een potje niet deugde, ging hij ermee terug naar de winkel en kreeg hij een nieuwe. Maar dat willen we niet meer. Zelf ingrijpen is de enige weg om onze merken te be schermen". Ook woordvoerder B. Hen driks van de Keuringsdienst van Waren meent dat de produkten niet slechter zijn geworden, maar dat de bedrijven zelf hun kwaliteitsbewaking hebben ver Produkten, waarvan sinds juli vorig jaar grote partijen uit winkels en supermarkten zijn teruggehaald: Potjes Olvarit van Nutricia (sporen van een schoonmaakmiddel) Exportbier Heineken (glassplinters) Babyvoeding/melkpoeder van Frico/Domo(aluminiumsnippers) Chocolademelk Campina/Melkunie (schoonmaakmiddel) Halfvolle AH-melk van Campina/Melkunie (schoonmaakmiddel) Taartmix van Baukje (zeepsmaak) Raak-cassis (verboden conserveringsmiddel) Look-o-Look (kunststof poppetje zorgde voor stank in winegums) Brinta van Honig (salmonella) Caké-pindakaas (salmonella) Hema-theeworst (onvoldoende pekel) AH-knakworst (onvoldoende afgevuld) Unox-erwtensoep (gaatje in aantal blikken) Becel-koffiemelk (slechte verpakking) Azijn van De Burg (lichte troebeling) beterd. „Als er iets mis is: dan als de sodemieter terughalen en publiciteit zoeken. Het toont de consument dat de fabrikant be zorgd is. Door geen actie te on dernemen gooit de producent zijn reptutatie te grabbel". Tijdens de Olvarit-affaire is weieens geopperd dat die rel voornamelijk te wijten was aan het feit dat de in zijn bestaan bedreigde Keuringsdienst van Waren wilde aantonen onmis- baar te zijn. Hendriks: „Onzin, in die zaak had fabrikant Nutri cia herhaaldelijk nagelaten maatregelen te nemen, voordat wij het naar buiten brachten. In alle zqken die daarna kwamen, waren het de steeds de fabri kanten zelf die ermee naar bui ten kwamen. Daar hadden wij als dienst niets mee van doen". Volgens Hendriks hebben die activiteiten van de kwaliteits diensten van de fabrikanten geen gevolgen voor zijn dienst. „Wij zijn voornamelijk in dc ho reca en in de detailhandel ac tief. Wij en de Consumenten bond vinden dat er nog steeds een vorm van overheidscontrole nodig is. Met de Olvarit-affaire bleek weer eens hoe nodig dat was. Nu heeft het nieuwe kabi net in z'n regeerakkoord vastge steld dat de privatisering van de Keuringsdienst van Waren moet worden heroverwogen. Dat be tekent niet dat die van de baan is, maar het geeft wel hoop". Actie onderdeel Europese Week van de Kanker nunspeet» anp Chauffeurs kunnen deze maand in wegrestaurants speciale ge zonde dagmenu's krijgen met veel groente en fruit. Het chauf- feursvoedsel is onderdeel van de Europese Week van de Kan ker waarvoor minister Borst van volksgezondheid gisteren het startsein gaf in Nunspeet. The ma van de campag ne is: groente en fruit doen meer dan u denkt. De Neder landse Kankerbe strijding organiseert de campagne. Vrachtwagen chauffeurs krijgen dus deze maand de mogelijkheid hun eetgewoonten te verbeteren. Uit onderzoek blijkt dat vooral in ternationaal rijdende chauf feurs, die vaak,in wegrestau rants eten, meer consumeren dan de gemiddelde Nederland se man. Vastgesteld werd dat de chauffeurs meer vet eten en minder koolhydraten en dat ze meer alcohol tot zich nemen. De chauffeurs zeggen overigens zelf het eten langs de weg vaak te vet te vinden. De actie van de Nederlandse Kankerbestrijding is niet be- Ook gezonder eten in bedrijfskantine perkt tot chauffeurs. In vijfhon derd bedrijfskantines in het land krijgt personeel eveneens een gezonde maaltijd voorge schoteld. De menu's zijn opge steld door het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding. Er zijn twaalf verschillende maaltijden. Consumenten kunnen ook zelf aan de slag want de recepten komen in tal van bladen te staan. De voorlichtings campagne, die ove- rigens alle Neder landers moet berei ken, wijst op het be lang van groente en fruit bij het beper ken van het risico van veelvoorkomen de vormen van kan ker, zoals long-, maag- en darmkanker en op hart- en vaatziekten. Minister Borst benadrukte gisteren dat kanker niet alleen met voedsel te maken heeft maar ook met roken. „Aange toond is dat bij dertig procent van de mensen die aan kanker sterven de ziekte een gevolg was van het roken", alaus Borst „Het baart me zorgen dat steeds meer jongeren weer gaan ro ken." Ze stelt vanaf volgend jaar twee miljoen gulden extra be schikbaar voor preventie van en voorlichting over tabaksgebruik.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5