Flexibel pensioen in voorbereiding Van Mierlo kritiseert houding van Grieken Consument trekt beurs niet voor ideëel produkt t Binnenland Boekje over Duitsers voor scholieren Straatvoetbal werd straatopvoeding Vrouw die pleegkind doodde, kreeg gratie mrirïML Begin van miljardeninvestering WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 3 ANP Algemeen Nederl.inc Kabinet werkt VN-plan Van Mierlo uit den haag Het kabinet gaat het plan van minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) over een permanente VN-brigade verder uitwerken. Onderzocht wordt of Nederland in een later stadium met een formeel voorstel kan komen. De Tweede Kamer debat teerde gisteren over het voorstel van de bewindsman en over de manier waarop hij dit vorige week naar buiten had gebracht op de algemene vergadering van de VN. Het CDA vindt dat Van Mierlo het voorstel niet op eigen intitiatief had mogen lanceren. Premier Kok zei juist dat Van Mierlo het volste recht had deze suggestie te doen. Kamer wil duidelijkheid over rol CRI den haag De Tweede Kamerfracties van WD, PvdA en D66 wil len van de regering duidelijkheid over de rol die de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) speelde in de zaak-Van Damme. De Nederlandse zakenman werd op 23 september in Singapore opgehangen wegens drugsmokkel. Tijdens het proces tegen Van Damme deden verhalen de ronde dat de man een informant was van de CRI. De contacten tussen Van Damme en de CRI be troffen een fraudezaak in Nigeria. WD'er Weisglas wil ook meer weten over de diplomatieke inspanningen van Nederland om de executie van Van Damme te voorkomen. Overleden gedetineerde besmet met TBC veenhuizen De 38-jarige gedetineerde die op 26 september dood in zijn cel in de gevangenis Norgerhaven te Veenhuizen werd gevonden, was besmet met TBC. Dat heeft sectie op zijn lichaam uitgewezen. Alle gedetineerden en een groot deel van het gevan genispersoneel worden vandaag op TBC-besmetting onder zocht. Volgens de geneeskundig inspecteur is de doodsoorzaak van de man nog niet vastgesteld. Het is volgens hem niet waar schijnlijk dat de TBC-besmetting de directe oorzaak van het overlijden is geweest. Wel is het mogelijk dat de besmetting bij voorbeeld hartzwakte of een nieraandoening heeft veroorzaakt. Riool vervuild met geurstof aardgas eindhoven Een deel van het rioolstelsel in Eindhoven is vervuild met een onbekende hoeveelheid mercaptaan. Deze geurstof wordt gebruikt om aardgas het bekende luchtje te geven. Bij de brandweer en de politie is sinds maandagavond een groot aantal meldingen binnengekomen over een sterke gaslucht. De con centraties mercaptaan zijn echter niet gevaarlijk voor de volks gezondheid, aldus een woordvoerder van de politie. Opnieuw hennepkwekerij ontdekt baarlo De politie van de regio Limburg-noord heeft gistermor gen opnieuw een hennepplantage opgerold. Dit keer op een veld in Baarlo (gemeente Maasbree). Er werden zo'n 11.500 hennep planten aangetroffen met een straatwaarde van ongeveer 1,7 miljoen gulden. De kweker en eigenaar van het veld, een 28-jari- ge man uit Kessel-Eik, is aangehouden. In korte tijd is dit de vierde hennepkwekerij die door de Limburgse politie is opge ruimd. Hadjira in Frans kindertehuis Groningen Het zevenjarige Franse meisje Hadjira Cherchour is terug in Frankrijk en op last van de kinderrechter ondergebracht in een kindertehuis. Het meisje verbleef sinds 3 september bij de Nederlandse familie Dijkema in het kader van een vakantiepro ject. Omdat ze door haar moeder zou zijn mishandeld, liet de Nederlandse familie haar niet teruggaan. Het meisje zal eerst worden verhoord en onderzocht. Hadjira's 13-jarige nichtje, dat oolc door moeder Cherchour zou zijn mishandeld, is in Neder land achtergebleven en heeft asiel aangevraagd. Westfriese politie rolt cocaïnelijn op hoorn De politie Westfriesland heeft na een onderzoek van een jaar een cocaïnelijn vanuit Curasao opgerold. In de afgelo pen maanden zijn in totaal negen verdachten aangehouden. De cocaïne was verstopt in uitgeholde souvenirs en werden ver moedelijk met gewone lijnvluchten vanuit Curasao naar Neder land gesmokkeld. Nederlandse scholieren kunnen binnenkort een speciaal voor hen geschreven boekje over het na-oorlogse Duitsland krijgen. De brochure, 'Duitsland, een Europese democratie', is ge schreven door drie Nederlan ders en is uitgegeven met finan ciële steun van de Duitse am bassade in Den Haag. Doel van de uitgave is de bestrijding van vooroordelen onder Nederland se scholieren. Aanleiding voor het boekje is een onderzoek van het instituut Clingendael uit 1993 naar de houding van jongeren tussen 15 en 19 jaar tegenover het grote buurland. Uit dat onderzoek, 'Bekend en onbemind' geheten, bleek dat de Duitsers voor deze groep nog steeds 'bierdrinkende dikzakken' zijn, die 'in een grote Mercedes rondrijden en op het strand kuilen graven die ze niet meer afstaan'. Maar de Duitsers zijn wezenlijk niet zo veel an ders dan de Nederlanders, zo is de teneur van het boekje. In populaire taal worden niet alleen de historische ontwikke lingen sinds de Tweede Wereld oorlog, maar ook facetten van het dagelijkse leven in het Duitsland van nu beschreven. Zo wordt bijvoorbeeld vrij uit voerig stil gestaan bij het Duitse onderwijssysteem. Ook wordt erop gewezen dat Duitsland de afgelopen vier jaar drie miljoen vluchtelingen heeft opgenomen, mèèr dan de ande re Westeuropese landen samen. De uitbarstingen van vreemde lingenhaat worden toegeschre ven aan de spanningen die deze toevloed heeft veroorzaakt bij mensen die bang waren dat 'die buitenlanders hun banen en huizen inpikken'. Deze excessen, zoals in Solin gen waar vorig jaar vijf Turken om het leven kwamen nadat hun huis in brand was gesto ken, hebben in ons land weer het negatieve beeld van 'de Duitser' bevestigd. Maar, zeg gen de schrijvers, de bondsrege ring heeft allerlei programma's ter bestrijding van de vreemde lingenhaat gelanceerd en de miljoenen Duitsers hebben er ook met acties tegen geprotes teerd. brussel» anp De Hein Roethof Prijs voor criminaliteitspreven tie is dit jaar gewonnen door de Belgische ge meente Gent. Het was dit jaar voor het eerst dat Belgische projecten konden meedingen. Vorig jaar sloot het ministerie van binnenlandse zaken van de zuiderburen zich aan bij het initiatief van de redactie van SEC, Tijdschrift over Samenleving en Criminaliteitspreventie, een uitgave van het ministerie van justitie. De prijs ging dit jaar naar het project 'Van Straat tot Voetbal'. De Gentse wethouder voor so ciale zaken Nadia Merchiers kreeg de prijs (25.000 gulden) gisteren in het stadhuis van Brus sel uit handen van jury-voorzitter Hoefnagels. Het Gentse project is eind jaren tachtig gestart vanuit de Turkse gemeenschap. Voor de jeugd in de-wijk Ledeberg die graag voetbalde, waren wei nig voorzieningen. Een 16-jarige Ledeberger van Turkse afkomst, Murat, bracht op eigen initiatief enige organisatie in het voetbal. Een andere jon- geq, Suat Dilber, wierp zich al snel op tot trainer. Drie dagen werken twee met pensioen. Stoppen als je zin hebt De eis dat iemand die 65 jaar wordt met pensioen gaat, vervalt. Werknemers mogen vanaf 58 jaar zelf bepalen wanneer ze stoppen met werken. Ze mogen ook een paar dagen werken en een paar dagen met pensioen. Dat deeltijd-pensioen geldt voor mensen tussen 55 en 58. Dat is de strekking van een regeling die momenteel op het ministerie van financiën wordt voorbereid. den haag gpd Het hele stelsel van de betaling en fiscale aftrekbaarheid van pensioenpremies door werkne mers is nu nog gebaseerd op het uitgangspunt dat mensen op hun 65ste ophouden met werken. Wie eerder wil stoppen, betaalt meer belasting. Volgens het kabinet weerhoudt deze re geling mensen ervan eerder met pensioen te gaan, ook al zouden ze dat willen. Er bestaan wel re gelingen voor Vervroegde Uit treding maar die zijn duur en onaantrekkelijk. Uit onderzoek is gebleken dat de meeste VU- T'ers liever hadden doorge werkt. Het flexibele pensioen staat in het regeerakkoord. De maatre gel wordt door de regeringspar tijen genoemd als maatregel om ouderen langer te laten werken en de voor de werknemer dure VUT-regeling af te schaffen. Er was ook een plan om de flexibe le pensionering te beperken van 63 tot 67 jaar, maar dat is door ambtenaren van f inanciën ver laten. Uitgangspunt voor de rege ling waar nu aan wordt gewerkt, is dat iemand op zijn 60ste al een pensioen opgebouwd moet kunnen hebben dat gelijk is aan zeventig procent van het laatst verdiende loon. De pensioenop bouw moet daardoor sneller ge beuren dan nu. Dat kost meer premie, maar die is aftrekbaar voor de belasting. Dat plan kost de schatkist geld, maar hoeveel is nog niet bekend. Anderzijds gaan pet door de flexibele leeftijdsgrens ook eerder in. Dat betekent meer inkomsten voor de over heid omdat de pensioenuitke ringen worden belast. Boven dien bestaat de kans dat oude ren langer doorwerken wat weer leidt tot extra belasting- en pre mies voor het rijk. Het plan kan bovendien gunstig uitpakken voor de werkgelegenheid. Iemand die een paar dagen in de week met pensioen is en de andere dagen gewoon werkt, blijft wel pensioen opbouwen. Gaat iemand tussen 58 en 60 jaar met pensioen dan zal be trokkene genoegen moeten ne men met een lager pensioen dan het wettelijke maximum van zeventig procent. Wie na zijn 60ste door blijft werken kan de pensioenpre mies alleen nog voor de belas tingen aftrekken als de pen sioennorm (70 procent van het laatsverdiende loon) niet wordt overschreden. Wie na zijn 65ste verder werkt, krijgt naast het loon ook pensioen. Dat is dan normaal belast. Project in Gei\t krijgt Hein Roethof Prijs Hij werd steeds meer gezien als een vaderfi guur. Suat kreeg steun van Stef Bossuyt, een jeugd welzijnswerker die in 1993 met financiële steun van het ministerie werd aangesteld. In die periode sloot Arent, een Vlaamse jongen, zich bij de voetballers aan. Dat werkte als een olievlek. Na hem volgden vele andere Vlaamse jongens. FC Ledeberg werd een begrip in de buurtvoet- balcompetitie. En wat begon als vrijblijvend voet bal, groeide uit tot een ware 'straatopvoeding'. Suat breidde zijn activiteiten uit. Hij hield ook avonden voor Turkse ouders, waar de toekomst mogelijkheden voor hun kinderen onderwerp van gesprek waren. Die werden drukbezocht. Volgens de jury van de Hein Roethof Prijs is door de ongedwongen vorm van integratie een beter wederzijds begrip gekweekt. Ook nam het aantal meldingen van vandalisme en overlast af en hebben de ruim 12.000 bewoners van Lede berg het gevoel in een veiliger buurt te wonen dan voorheen. Volgens Hoefnagels was de jury unaniem is haar oordeel: zo'n project lijkt een voudig, maar vergt veel creativiteit en souplesse. amsterdam anp 'Ik stond te trillen toen ik het hoorde kregen ze een schadevergoe ding uitbetaald door de Staat. De hoogte daarvan werd ge heim gehouden. De pleegmoe der was enkele jaren daarvoor al door het gerechtshof veroor deeld tot een celstraf van acht tien maanden. Twee jaar geleden had de pleegmoeder haar straf nog steeds niet uitgezeten, zo deel de het parket Prenger destijds mee. Als reden werd het cellen tekort aangevoerd. Het verzoek van de KRO om medewerking te verlenen aan een programma over de geruchtmakende zaak, was voor de pleegzoon aanlei ding nog eens te informeren naar de stand van zaken. De procureur-generaal liet Pren- gers advocaat mr. Beer weten dat de vrouw gratie had gekre gen. Van haar straf heeft zij, al dus Prenger, waarschijnlijk slechts de zes maanden voorar rest achter de tralies doorge bracht. Prenger: ,.Ik stond te trillen aan de telefoon toen ik het hoorde. Onze advocaat zoekt uil hoe dit heeft kunnen gebeuren." Zijn eigen gruwelijke ervarin gen zijn voor Prenger aanlei ding geweest de Nederlandse Kinderstichting op te richten. De stichting wil slachtoffertjes van mishandeling begeleiden en juridische steun verlenen. Een vrouw uit Nieuwe-Niedorp die in 1988 werd veroordeeld tot achttien maanden cel omdat zij haar 6-jarig pleegkind Inge had gedood, heeft gratie gekregen van de regering. Pleegzoon Ro nald Sprenger (27) uit Lelystad ontdekte dat bij toeval, toen hij door de KRO werd gevraagd medewerking te verlenen aan een programma over de affaire. Het programma, Ongelofelijke verhalen geheten, werd gister avond uitgezonden. De zaak deed eind jaren tach tig veel stof opwaaien. De pleegmoeder verzorgde vier kinderen. Inge was de jongste. Zij woonde twee jaar in het ge zin voordat zij in 1978 door haar pleegmoeder zo zwaar werd mishandeld dat ze over leed. Ronald Prenger woonde tien jaar lang in het huis. Zijn twee pleegzusjes veertien en zestien jaar. Volgens Prenger werden de kinderen al die tijd mishandeld, maar werden de signalen door de Gooise Stichting jeugd en Gezin in Hilversum genegeerd. Enkele jaren geleden spanden de drie overlevende kinderen een juridische procedure aan tegen de pleegmoeder, de Stich ting voor jeugd en Gezin en de Staat der Nederlanden. In 1991 Minister kiest impliciet partij voor Albanië den haag gpd De Griekse regering schaadt de belangen van de Griekse minderheid in het buurland Albanië door zich te blijven verzetten tegen hervatting van Europese hulp aan Albanië. Het voormalige stalinistische bolwerk, in clusief de Grieken die daar wonen, heeft het geld hard nodig om de grote economische en sociale problemen van dit moment het hoofd te bieden. Deze kritische no ten kraakt minister Van Mierlo van buitenlandse zaken in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens Van Mierlo is er door de halsstarrige opstel ling van vooral Griekenland geen zicht op een einde aan het zich al jaren voortslepende conflict tussen bei de landen. ,,De Nederlandse regering beschouwt de tussen Griekenland en Albanië gerezen problemen als een onwelkome verhoging van de spanningen in de toch al door conflicten geteisterde Balkan", aldus de brief. De harde woorden aan het adres van de regering in Athene zijn opmerkelijk, gezien de lichtgcraaktneid van de Grieken inzake buitenlandse inmenging in hun poli tiek. Uit ergernis over uitlatingen van de toenmalige minister Van den Broek met betrekking tot de ruzie over de naam Macedonië kondigde Griekenland een wekenlange boycot van Nederlandse produkten af. Van Mierlo wijst erop dat talloze initiatieven voor hervatting van de dialoog tussen Griekenland en Alba nië niet zijn opgepakt. Griekenland eist de vrijlating van vijf wegens een aanslag veroordeelde Grieken in Alba nië en wil pas daarna het licht voor ruim 70 miljoen gulden aan Europese hulp op groen zetten en de dia loog hervatten. Bij zijn beschrijving van het Grieks/Albanese conflict kiest Van Mierlo impliciet partij voor Albanië. Zo zou volgens hem de regering in de hoofdstad Tirana al ver gaand aan de Griekse verlangens met betrekking tot een betere behandeling van de Griekse minderheid te gemoet zijn gekomen. Bovendien zouden beschuldi gingen over mishandelingen bij de ondervraging van de vijf gearresteerde Grieken ongegrond zijn. Verwen uw lichaam met een waterbed. De gezondste manier van slapen. Elke centime ter van uw lichaam wordt soepel ondersteund en krijgt de juiste tegendruk. Ervaar het heerlijke, ontspannen gevoel Beslist géén hinderlijke golfbewegingen. En door de moderne microwavetechniek en veiligheidsvoering zijn lekkage-problemen uitgesloten. Gun uw lichaam 't allerbeste. Kies voor de gezonde sensatie van het altijd behaaglijke waterbed. En als u bi) Dormaél kiest, weet u zeker dat u de kwaliteit in huis haalt. »S laapkamers Beverwijk - Meubelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Utrecht Veenendaal Zeist Zwolle SPECIALISTEN IN NACHTRUST amsterdam anko de jong anp Prijs en kwaliteit, dat is wat de consu ment interesseert, weet de spreker uit de eerste hand. Hij is slager van beroep, verkoopt 'diervriendelijke' produkten en ook de Max Havelaar-koffie staat bij hem in het schap. Maar zelfs zijn meest trouwe klanten moeten daar niet veel van hebben. ,,Het interesseert de con sument geen lor wie de producent is", concludeert de slager. De consument trekt zijn beurs nog niet echt voor het ideëele produkt, zo bleek gisteravond in Amsterdam tijdens de derde editie van het Grand Gala van het Genoeg. De consument lag herhaaldelijk zwaar onder vuur tijdens dit door de ontwik kelingsorganisatie Novib en dagblad Trouw georganiseerde debat over de re latie tussen produktie en consumptie. Niet erg tot zijn genoegen begint het voorbeeld van Consumentenbond-di recteur Dick Westendorp een eigen le ven te leiden. Zestig procent van de ko pers, betoogt hij, is bereid vijf gulden meer te betalen voor een overhemd, als het milieuvriendelijk is geproduceerd. Dat heeft de bond namelijk net onder zocht. Uit een onderzoek onder 350 huishoudens blijkt dat een meerderheid •C van de Nederlandse consumenten zegt meer informatie te willen over de wijze waarop een produkt tot stand komt. Is het bijvoorbeeld milieuvriendelijk ge produceerd? De gemiddelde Nederlander wil volgens Westendorp niet alleen meer weten over produktie-omstandigheden, maar zal hierdoor ook zijn koopgedrag veran deren. Hij is zelfs bereid meer te beta len, zegt ie. Wel moeten in dat geval de meer duurzame en mensvriendelijker artikelen overal te koop zijn. Bas Vos, lid van de hoofddirectie van Unigro-supermarkten, gelooft daar niets van. „Die zestig procent heeft dan misschien de intentie, maar ik verkoop maar 2,5 procent. Ze laten ons ver schrikkelijk zitten." Unigro zet voor twintig miljoen aan koffie om. „Daar van is nog geen half miljoen Max Have laar-koffie." Het thema van het Grand Gala, 'De stil le kracht van de consument', suggereert een zekere welwillendheid bij de ko pers, maar er moet wel veel aan worden gedaan om dat aan te sporen. Waarom doet een concern als Unigro, dat 2.500 winkels omvat (Spar, Super en Cirkel), niet actiever mee, vraagt Rita Oppen huizen van de stichting Max Havelaar zich af. „Zet het niet onderaan op de -p,£- schappen, maar op oog- en grijphoogte. De winkel is de plek om de consument te bereiken." IJnigroman Vos is daar snel mee klaar door een van de prikkelende stellingen voor het debat volledig te onderschrij ven: het bedrijfsleven heeft geen ver antwoordelijkheid voor het bevorderen van mens- en milieuvriendelijk gepro duceerde produkten. „Dat is aan de producent." Vos is al blij dat negentig procent van zijn winkeliers Max I lave iaar-koffie in de schappen heeft. Omdat het een franchise-onderneming is, is de winkelier eigen baas, en moet elke su permarkteigenaar apart worden bena derd. „Waarom staat de Max 1 lavelaar- cacao dan niet in de winkels", houdt Oppenhuizen aan. Weer duikt de zestig procent van de Consumentenbond op. Vos: „Als u ervoor zorgt dat die 2,5 pro cent er zestig worden, krijg ik mijn win keliers allemaal mee." Als het gaat om produktpromotie heb ben de koffieproducenten van Max Ha- velaar een zware dobber. Ze moeten opboksen tegen de forse reclamebud getten van de grote koffieproducenten. De kleinere koffiebranders beginnen bovendien zenuwachtig te worden, nu ook de grote merken beweren dat ze hun koffie van de kleinere kolfieprodu centen betrekken. Werkgevers-vertegenwoordiger Jan de Graeff van het VNO vraagt zich hardop af of de consument wel bereid is een dubbeltje meer te betalen voor Max I la velaar-koffie. „Er geldt nu een keihard economisch principe en dan blijkt dal in de landelijke economie ons milieu nog niks waard is." Max I lavelaar koffie vraagt een ideëel koopgedrag. „Daar ir riteer je mensen mee die in eerste in stantie uit zijn op goede koffie." I let debat schuift vervolgens in de rich ting van plannen voor de 'ecologisering' van de BTW. Mens- en milieuvriende lijk geproduceerde produkten zouden in het BTW-tarief van zes procent moe ten vallen, niet-milieuvriendelijke in het 17,5 procentstarief. Woordvoerder Piet Luiks van Novib moet na afloop van het Gala tot zijn spijt vaststellen dat het op de avond uit eindelijk alleen maar over het milieu is gegaan. De Novib had liever het belang van eerlijke handel met de Derde Wc reld meer belicht. Zelf maakten ze een onbegrijpelijke blunder, die breed wordt uitgemeten. „De organisatoren schenken hier vanavond 60 liter koffie, maar geen Max Havelaar." De apothekers zijn bereid jaar lijks 150.000 gulden in te leve ren. Het gaat om bonussen en kortingen die ze van de groot handel en de industrie krijgen voor medicijnverkoop, bovenop hun gemiddelde basisinkomen van twee ton per jaar. Als de bo nussen en kortingen worden ge schrapt, kan de medicijnprijs zo'n 5 procent omlaag. Dat heeft de voorzitter van de apo thekersorganisatie KNMI' giste ren gezegd. De apothekers zijn bereid in komen in te leveren nu de over heid vergaande ingrepen op de medicijnmarkt voorbereidt. Bo vendien wil het kabinet medi cijnen ook door anderen laten verkopen dan de apothekers, die nu zo ongeveer het alleen- u i in hebben» Bij het KNMP wordt erkend dat de nu voorgestelde maatre gelen eigenlijk al lang hadden kunnen worden genomen, maar 'er is door de apothekers te laat gereageerd op tie veranderende maatschappelijke omstandighe den', aldus de organisatie. Apotheker wil 1,5 ton per jaar inleveren pernis Met de onthulling van een gedenkplaat heeft milieu-gedepu teerde Hans van der Vlist van Zuid-Holland gisteren het formele start sein gegeven voor de bouw van een hydrocracker en een olievergasser bij Shell in Pernis. Shell is onlangs begonnen met een omvangrijk nieuwbouwproject, PER+ geheten, op het terrein van zijn raffinaderij in Pernis. Het gaat om een investering van 3 miljard gulden en het doel is schonere produkten vervaardigen en de uitstoot van schadelijke stoffen verminderen. De hydrocracker en de olievergassingsinstallatie zijn de belangrijkste onderdelen van het nieuwbouwproject en moeten in 1997 in bedrijf worden genomen. foto anp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3