'Laat ze een afgelegen kazerne regelen' p~-y Feiten &Meningen Giroblauw past bij jou! 'Het is wij of de ratten' Schandalen tergen Balladur WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 2 De Postbank, onderdeel van de ING-groep, is momenteel bezig met een van de schan delijkste reclamecampagnes uit haar be staan. IJ kent die originele campagnes nog wel uit het begin van de jaren tachtig. Koot en Bic in allerlei geestige creaties in de weer om het publiek duidelijk te maken dat giro- blauw bij hen past. Van dit soort mallige geestigheid om een dienst onder de aandacht te brengen van een breed publiek valt in de huidige cam pagne niets te bespeuren. Integendeel! De Postbank richt zich zeer agressief op een nieuw publiek, de student. Student ben je tegenwoordig al als je een dagstudie volgt en ouder dan 18 jaar bent. Kortom, de cate gorie van de bevolking die in aanmerking komt voor studiefinanciering en de OV-stu- dentenkaart. Op dat jonge volkje dat nog heel veel moet leren, onder meer wat het is om samen te leven en verantwoordelijkheid te nemen en te dragen, heeft de Postbank het begerige oog laten vallen. Onder de leu ze 'Rood staan, chique doen' wordt de nieuwe markt aangeboord. De folder staat bol van de voordelen die een rekening bij de Postbank heeft voor deze categorie. Ze mogen zonder problemen 2000 gulden rood staan. Tot dat bedrag kan er gewoon worden uitgegeven en gepind. Is dat niet genoeg, geen nood, dan is de Postbank bereid nog een le ning daar bovenop te verstrekken van 10.000 gulden. Jon ge mensen worden aangemoedigd om maximaal 12.000 gulden schuld op zich te nemen. De manier waarop deze schuld wordt gemotiveerd is echt nivi IU TIM jets van deze tijd. Je medewerker wilt op vakantie, je wilt dat feest geven of je wilt die ge luidsinstallatie, maar je hebt geen geld. Welaan, de Post bank begrijpt dit en helpt het jonge mens over de streep door hem of haar rood te la ten staan danwel, nog erger, te laten lenen. Van sparen moet de Postbank niets heb ben. Het genot moet hier en nu worden ge realiseerd. Je bent tenslotte jong en leeft maar één keer. Leve de lol! Wal een verschil met vroeger jaren, toen de Postbank nog gewoon een spaarbank was waar je via de Zilvervloot als jeugdige eerst spaarde voordat er uitgegeven werd. De overheid legde bij ieder kwartje nog wat bij om de spaarzin van jonge mensen te ontwikkelen en te stimuleren. Nu wordt het tegendeel gestimuleerd. Eerst genieten en uitgeven en dan later maar eens zien hoe dat allemaal moet worden terugbetaald. Ik wens de Postbank uit de grond van mijn hart toe dat velen dat niet zullen kunnen, opdat ze de straf incasseert voor deze vol strekt verwerpelijke en hoogst immorele campagne. De overheid doet ondertussen in no- nonsense tijd niets aan dit zich voor haar ogen afspelende zedenbederf. Als die over heid niet uitkijkt mag ze straks via schuld saneringsprogramma's een deel van de ont stane troep opruimen. Dat opruimen ge beurt wel met belastinggeld, ons geld dus. Ondertussen is het diezelfde overheid en politiek die zich luidkeels zorgen maakt over normvervaging, toename van de crimi naliteit. de calculerende burger en wat dies meer zij. Over de schandelijke Postbank campagne onder onze jeugd wordt niet eens een kamervraag gesteld. Toch begint het wel bij de jeugd. Als we willen dat sa menlevingswaarden, het nemen en dragen van verantwoordelijkheid weer een belang rijke rol gaan spelen, dan moeten we wel bij onze jongeren beginnen. Dan zullen we ze moeten opvoeden. Dat moeten we dan doen in goede kleine scholen en onderwijsinstituten van ten hoogste zeshonderd leerlingen of studen ten. De ervaring leert dat een gemeenschap niet te smeden valt met instituten en scho len die de zeshonderd personen te boven gaan. We zullen ze moeten bijbrengen dat je verantwoordelijk bent voor je eigen be slissingen en daden, door hen te confronte ren met de gevolgen daarvan. Daarin past ook het vroeg bijbrengen van een overwo gen financieel beleid. Dat wil zeggen, de spaarzin bevorderen en hen leren dat je je gulden eerst moet hebben voordat je hem uitgeeft. Niets van dit alles dus en dan straks vreemd staan opkijken, als deze bonanza- en casinocultuur zich als een olievlek over de bevolking verspreidt. Met alle gevolgen vandien. Mensen die niet op jonge leeftijd hebben geleerd zich verantwoordelijk te ge dragen en verantwoord met hun financiële middelen om te gaan zullen het waarschijn lijk nooit meer leren. Het wordt tijd dat de politiek wakker wordt en ingrijpt. Te begin nen met een publieke schrobbering van de Postbank door de ministers van onderwijs Ritzen en Zalm van financiën. En als dat niet helpt, moeten we er ondanks alle dere gulering, maar een wetje tegen aan gooien. 1 let zedenbederf onder jongeren hoeft niet onder onze ogen door een bank te worden aangewakkerd. Daar zijn onze jongeren ons te dierbaar en kostbaar voor! Bewoners Herkingen zijn ziedend over komst asielzoekers Een bochtige polderdijk, schijnbaar zonder einde, leidt naar Herkingen. Het gehucht aan de Gre- velingen, 1065 inwoners, ligt half verscholen op het eiland Goeree-Overflakkee. Een supermarkt, een bakker, een boekhandel annex postkantoor, twee barretjes, de kerk en akkers. Veel akkers, 's Avonds om zes uur kun je beter 'buuten' blijven. Dan gaat het zeildoek over Herkingen en valt er niets meer te beleven. I Ze vinden het prima zo. De Herkenaars, oude vis sers, boeren, 'import' uit omliggende dorpen en de vele toeristen die er een caravan of huisje hebben. Allemaal willen ze maar één ding: rust. Het nieuws sloeg in als een bom. Vanaf volgende maand worden zeer waarschijnlijk tachtig tot hon derd asielzoekers in een van de vijf bungalowpar ken geplaatst. Een handige exploitant huurde er ne gen huisjes en stelde ook zijn zeven eigen bunga lows ter beschikking. De gemeente staat erachter, de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) van het mi nisterie van justitie omarmde het initiatief vreugde vol. Maar Herkingen is vanaf die dag zichzelf niet meer. Een actiecomité, handtekeningen van alle bewo ners, plannen voor demonstraties, wegblokkades, wie weet wat meer. In het restaurant van het 'getroffen' Bungalowpark Herkingen komen de be woners en toeristen bijeen. Bij een knappend haardvuur, ziedend van woede. GECSOLEERD veel v Wat moeten we hier in vredesnaam i die buitenlanders, vragen Willem Feijtes, Joost Mat- thee en Bram Volaart van 'Het Actiecomité' zich hardop af. „Herkingen is een geïsoleerde gemeen schap". steken ze van wal. „Mensen die stilte ge wend zijn en geen andere leefgewoonten en cultu ren. Veel ouderen zijn nog nooit van het eiland ge weest. Ja, met de watersnoodramp. Maar dat is al weer zo'n dikke veertig jaar geleden." De komst van de toeristen gaf al zo'n druk. In de zomermaanden is de bevolking van Herkingen na genoeg verdriedubbeld. Sinds de vakantiegangers hun intrede deden, doen de Herkenaars hun deu ren op slot, zetten ze hun fietsen binnen. Veel toe risten komen uit Duitsland. Op Bungalowpark Her kingen bestaat ruim zestig procent van de huisjes eigenaren uit oosterburen. Asielzoekers zijn er sinds een paar jaar. Dirksland, Melissant en Herkingen herbergen er samen 39, precies volgens de landelijke normen van twee man per duizend inwoners. „Het ging niet goed", ver volgt Volaart, „met die Afrikanen, Sikhs, Tamils en Koerden. De meesten zijn alweer weg." Ze hadden er niets te doen. Geen vertier, geen sport, geen school, nauwelijks geld. En met de bus een uitstapje maken, is er ook al niet bij. Die rijdt welgeteld vier keer per dag. De laatste al om zes uur 's avonds. Tot overmaat van ramp ging een van de asielzoekers, een Koerd, er ook nog eens met de vrouw van de dokter vandoor. Mot natuurlijk, de politie moest eraan te pas komen. Nee, niet met de Vietnamezen, wordt ruiterlijk toegegeven. Die ge zinnetjes passen zich prima aan. Je ziet ze nooit, niemand heeft er last van. Bij honderd man^terk doemen spookbeelden op. Hun angst kunnen de Herkenaars moeilijk onder woorden brengen. Ze hebben zoveel gezien op TV, zoveel gelezen. Krantenkoppen komen eraan te pas. 'Asielzoekers in hongerstaldng', 'Haarlem wil extra politie', 'Asielzoekers maken amok in Zwolle', 'Asielzoekerscentrum beschoten'. Moeten ze dat in Herkingen gaan meemaken? Laat ze in Den Haag liever een grote, afgelegen kazerne regelen. „We weten niet of we de mensen in de hand kun nen houden", vervolgt Het Actiecomité.Als je van buiten komt. dan moet je je hier aanpassen. Elkaar groeten op straat, de zondagsrust in ere houden. Ze zijn nogal christelijk, van hervormd tot zwaar gere formeerd. Zelfs je auto wassen, op zondag, is er hier niet bij. Maak dat die asielzoekers maar eens wijs." SLECHTE ZAAK Het zijn niet alleen de ouderen in Herkingen die bezwaren maken tegen de komst van zoveel vreem delingen. Ook de jongeren voorspellen problemen. „Het is een slechte zaak, honderd mensen op een bevolking van duizend," vindt de 21-jarige Piet Looy. „Veel van die alleenstaande jongemannen kunnen nergens heen. Ze mogen niet werken, ze gaan zich vervelen en worden crimineel. De toeris ten blijven weg, de winkels gaan failliet, voorzienin gen verdwijnen, Herkingen komt in opstand." Zijn maten, Dennis Kievit, Ruilof van Putten en Re ne Kleijn vallen hem bij. Fel. „Sinds mijn vierde heb ik al wat tegen buitenlanders", zegt Kleijn. „Elke nacht om vier Uur zie je ze voorbij komen. Heus, ik kan met veel zwarten goed opschieten. Maar als het hier zover komt, hang ik met mijn buks uit het Angst voor het onbekende, het andere, voert de bo ventoon. Gevoed door eigen sores. Het is moeilijk om in Herkingen een woning te krijgen: als jongere sta je al gauw een dikke drie, vier jaar op de wacht lijst. En als ze op vakantie willen, moeten ze er flink voor betalen. Maar die asielzoekers krijgen meteen een woning. Een mooie vakantiewoning, met alles erop en eraan. „Tussen die honderd mensen", vervolgen ze, „zit ten altijd een paar slechten. Die hoeven maar één keer wat fout te doen, en je hebt de poppen aan het dansen. Want wij laten ons door vreemdelingen niets vertellen. Dat wordt geheid knokken." Aan de problemen met de opvang hebben ze geen boodschap. Aan de oorlogen, hongersnood of ver volging die veel asielzoekers zijn ontvlucht even min. Als ze nou eens zelf uit Bosnië kwamen, fami lie dood, huis kapot, op de vlucht voor geweld? Ca- rolien, twintig jaar, houdt vol: „Ik zou het terecht vinden als mensen zo over me dachten." Een an der: „Al die Joegoslaven zijn crimineel. De ergste maffia. Kunnen alleen in wapens handelen." En de Duitse toeristen? Die denken erover hun bungalows in Herkingen te gaan verkopen. „Thuis zitten we ook al tussen de asielzoekers", jammert de vrouw van een orthopeed uit Herdecke. „Inbra ken, vechtpartijen, vuiligheid, de kinderen durven niet meer alleen naar school. Mijn man en ik zijn ook vluchtelingen, we komen oorspronkelijk uit Oost-Duitsland. Maar wij kwamen als Duitsers in Duitsland. Niet als Roemenen of Russen, met zo'n rare, andere cultuur." Het is gedaan met hun rust, voorspellen ze. Brand, vervolgt de Duitse, zwaaiend met haar vinger. Brand, ze kunnen erop wachten, net als in Duits land. Op de tegenwerping dat veel van die branden aangestoken zijn door rechtsextremisten, schudt het echtpaar het hoofd. „Mensen opeengepakt, een peuk op het matras, daar komt het door." HERKINGEN JOLANDA VAN DER GRAAF Ratten zijn voor veel Indiërs heilig Het is de nachtmerrie van el ke volksgezondheidsfunctio- naris: tienduizenden ratten die over de vloer rennen en zich te goed doen aan fruit en snoep. Bij de tempel Kami Mata in de Indiase deelstaat Rajastan leggen pogingen om het verspreiden van de pest tegen te gaan het af tegen een aloude hindoe-traditie: de rattenverering. De tempel, een van de be roemdste Indiase heiligdom men, is een van de plaatsen in India waar ratten worden ver eerd en gevoed terwijl ze zich almaar voortplanten. Vele rat ten springen op een platform waar door gelovigen voedsel onder een gouden paraplu is neergelegd, terwijl priesters gebeden zingen en cimbalen bespelen. In de hindoe-mythologie wordt Ganesh, de god met het olifantehoofd, op al zijn rei zen vergezeld van een rat. Geen hindoe-verering is com pleet zonder een offerande aan Ganesh en zijn kleine metgezel. Gedurende.de jaren '40 en begin jaren '50 stierven elk jaar duizenden Indiërs aan de pest omdat het arme India geen echt gezondheidspro gramma had. Op 20 septem ber van dit jaar stierven voor het eerst in 28 jaar in de wes telijke stad Surat Indiërs aan de pest. Sinds die tijd heeft de ziekte zich uitgebreid naar andere delen van het land. zoals New Delhi en de deel staten West-Bengalen, Mad- hya Pradesh, Maharashtra en Punjab. Veel andere deelstaten onder zoeken in overvolle zieken huizen honderden mensen die mogelijk de pest hebben opgelopen. De pestgolf in In dia, met een bevolking van 900 miljoen, heeft geleid tot bezorgdheid over ratten die, net als koeien, in India ver goddelijkt worden. „Deze onzin moet stoppen," zegt Kolomesh Chandra Dev, een gepensioneerde rege ringsfunctionaris die in zijn woonwijk een campagne is begonnen om in New Delhi ratten te doden. „De tijd is gekomen dat mensen zich moeten realiseren dat het of wij zijn of de rat." Zelfs op Indiase vliegvelden zijn maar weinig functionaris sen bereid ratten te doden. Vorig jaar moest de nationale luchtvaartmaatschappij Air India drie vluchten naar Tokyo, New York en Londen opschorten nadat in elk vlieg tuig ratten waren ontdekt in de cockpit. De kans bestond dat de dieren bedrading van het bedieningspaneel hadden doorgeknaagd. Een ander vliegtuig op weg van Oman naar Bombay maakte na de start rechtsomkeert toen de piloten ratten in de cockpit aantroffen. In de oostelijke metropool Calcutta gaan stadsbewoners nog steeds de parken in om de tienduizenden ratten te voeren die er leven. Ratten teisteren grote delen van In dia, ook in de sloppenwijken en op boederijen waar ze bij na eenvierde van de op brengst opeten, genoeg om India gedurende drie maan den te voeden. Toch doden Indiërs zelden een rat. „Ik vang ratten wanneer ik ze in mijn keuken zie, maar ik kan ze nooit doden," zegt Amita Roy, een huisvrouw uit Vasant Kunj, een stadsdeel van New Delhi. „Het is een zonde om de metgezel van onze god te doden." Bij het ochtendgloren kan men in veel plaatsen, dorpen en steden Indiase mannen en vrouwen zien lopen met rat ten in vallen om ze op een af standje van hun huis vrij te laten. Als soms per ongeluk een rat wordt doodgetrapt in de rattentempel in Rajasthan, moet de gelovige die de fout beging als offer een levens grote rat van goud naar het heiligdom brengen. In 1993 kochten de autoritei ten rattevallen nadat het bamboe-oerwoud in het noordoosten van India over spoeld werd door ratten. De dieren vraten de bloeiende bamboe op waardoor het le ven van 2.700 tribale families in de deelstaat Arunachal Pra desh werd bedreigd. In tegen stelling tot hindoes eten som mige stammen in India rat ten. Ze roosteren de dieren en brengen ze met kruiden op smaak. Ni^t veel mensen verwachten dat de pest een einde zal ma ken aan de eeuwenoude tra ditie van rattenverering in In dia. Maar de dodelijke ziekte brengt sommige Indiërs nu toch aan het twijfelen. Ratten, medeveroorzakers van de pestepidemie in India. Deze exemplaren werden gevangen in een warenhuis in de Thaise hoofd stad Bangkok waar de angst voor het overslaan van de pest groot is. FClTCl t RFIITFR TOM JANSSEN Corruptie, omkoping en illegale partijfi nanciering zijn aan de orde van de dag in Frankrijk. Aanvankelijk troffen de schandalen vooral de socialisten en het bedrijfsleven. Nu zijn de schijnwerpers gericht op ministers van het centrum rechtse kabinet van premier Edouard Balladur. Eén minister moest al aftre den, een ander staat onder zware druk zijn voorbeeld te volgen. Balladur is hevig in verlegenheid ge bracht door de corruptieschandalen. Veel politici roepen om nieuwe wetge ving over partijfinancieringen om cor ruptie tegen de gaan. Zij willen een Operatie Schone Handen op z'n Frans, naar de actie die justitie in Italië al ruim twee jaar voert tegen malversaties tot op het hoogste niveau. Alle blikken zijn nu in Frankrijk gericht op de meeregerende Republikeinse Partij (PR), waartegen de Franse justitie maandag een gerechtelijk onderzoek gelastte. Rechter Mireille Filippini werd gisteren benoemd om in de boeken van de partij te duiken en opheldering te geven over de financiering van de PR. Een groot probleem voor Balladur is dat de leider van de PR zijn minister van in dustrie Gérard Longuet is. Longuet werd al eerder het onderwerp van een justitieel onderzoek wegens zijn per soonlijke financiën. Zo was onduidelijk waar het geld voor zijn vakantiehuis aan de Cóte d'Azur vandaan kwam, en of hij niet veel te weinig voor de heeft betaald. Minister van justitie Pierre Méhaignerie besloot vorige week schoorvoetend een vooronderzoek in de stellen, waarbij Longuet tot eind oktober de tijd krijgt aan zijn persoonlijk verweer te werken. Een officieel onderzoek tegen hem zou onherroepelijk betekenen dat hij moet aftreden. De tijd van bezinning zal Lon guet uiteindelijk niet helpen. De druk op de minister is alleen maar verhoogd, nu is besloten tot een onderzoek naar de financiering van zijn partij. Bij deze affaire zijn ook twee andere PR-ministers betrokken: Francois Léo- tard (defensie) en Alain Madelin (be drijfsleven en economische ontwikke ling. In de opdracht tot justitieel onder zoek naar de partijfinanciering zijn geen namen genoemd, wat kan beteke nen dat de ministers voorlopig buiten schot blijven. Maar als bewezen wordt dat zij op de hoogte zijn geweest van de illegale stortingen, zoals de penning- de PR heeft beweerd, dan moeten zij aftreden. Dit zou een ernsti ge verstoring van het interne evenwicht van de politieke meerderheid veroorza ken. Balladur moet dan overgaan tot in grijpende kabinetswijzigingen. Nog geen acht maanden voor de presi dentsverkiezingen kan dat weer nega tieve gevolgen voor de premier hebben. De Republikeinen maken deel uit van de centrum-rechtse coalitie Union pour la Démocratie Frantjaise (UDF), de re geringspartner van de neo-gaullistische RPR. De UDF, en daarmee de PR, is daarmee Balladurs belangrijkste bond genoot in zijn streven het hoogste staatsambt te bereiken. Het is er Balladur alles aan gelegen dat de 'affaire Longuet' niet uitgroeit tot een regeringscrisis. Hij weet maar al te goed dat dit soort schandalen, die heb ben bijgedragen aan de ondergang van de Socialistische Partij bij de verkiezin gen in 1993, ook voor hem funest kun- nën zijn. DEN HAAG HELEN GORTER

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2