Grabert neemt team op sleeptouw mê Verhouding Kurver en Rijnsburgse Boys verstoord BOLLEN Sport Amateurs huiverig tegenover automatische doorstroming WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 o<i l v. KT i SP K I.PLV -CHEF «ROBONDERWATER 0 n TIM BROUWER DE KONING De komst van Arie Kurver naar Rijns- de burgse Boys staat op losse schroeven. De )- beoogde technisch coördinator van de i- zaterdageersteklasser is verbolgen over de publiciteit rond het onbezoldigde 'dienstverband' bij zijn oude club. Het let zit hem vooral hoog dat secretaris Ge- u rard van Zuylen afgelopen zaterdag in i het openbaar afstand nam van Kurvers rs mededeling dat hij overeenstemming had bereikt met de Rijnsburgse voetbal club. Alleen een gesprek tussen be stuursleden en de oud-trainer uit Berg- if- schenhoek kan de problemen vandaag in- nog uit de wereld helpen. ..Ik kom pas als de rijen bij Rijnsburgse i- Boys gesloten zijn", zegt Kurver, hoor1 baar ontstemd over de gang van zaken. „Heel Nederland ligt in een stuip van het lachen. Eerst zegt Kurver op de radio dat hij aan de slag gaat bij Rijnsburgse Boys, vervolgens zegt trainer Rob Kiebert dat hij daardoor verrast is en ten slotte meldt Gerard van Zuylen dat hij zich distanti eert van wat Kurver heeft gezegd. Terwijl voorzitter Piet van Egmond mij namens het bestuur carte blanche had gegeven. Ik doe het nog pro deo ook." Van Egmond hoopt ondanks de 'zware impasse' (Kurver) nog steeds op de komst van de oud-trainer, wiens advie zen Rijnsburgse Boys volgens de voorzit ter goed kan gebruiken. „Hij heeft veel kennis over de club in huis en kost ons bovendien niets. Maar er waren anderen binnen de vereniging die weesden voor botsingen als hij als technisch coördina tor, of hoe je zijn functie ook wilt noe men, op hun terrein zou komen. Ik vind dat hij het voordeel van de twijfel ver dient. Zeker als je ziet dat er bij ons wel eens wat versloft doordat mensen het te druk hebben met andere zaken. Kurver zegt dat hij tijd beschikbaar heeft voor de club." Geen weldenkend mens zou, zo denkt Van Egmond. het aanbod van Kurver om zijn diensten aan de Rijnsburgers aan te bieden afslaan. Toch sprak collega-be stuurslid Van Zuylen afgelopen zaterdag andere taal. Van Egmond: „Het bestuur wil dat Kurver komt. Maar Gerard had zich voorgenomen tegen de pers nog niets over zijn komst los te laten. Daar om zei hij dat hij zich distantieerde van wat Kurver had gezegd. Eigenlijk is het één groot misverstand." Dat Van Zuylen vandaag als gevolg van dat 'misverstand' als secretaris opstapt, sluit Van Egmond uit. „Ik snap de moei lijkheid niet. /Ms er twee jaar geleden wat tussen die twee is voorgevallen, dan kun nen ze dat toch rechtstreeks met elkaar uitpraten?" Voorzitter Van Egmond waagt zich af of hij de verstoorde verhoudingen nog kan rechtzetten. Kurver. die al sinds mei in gesprek met de Rijnsburgers is, ver wacht niet alleen tekst en uitleg, maar ook rectificatie van wat Van Zuylen in de pers heeft gezegd. Van Egmond: „Ik zou er ook geen zin meer in hebben als ik Kurver was. Mocht de zaak afketsen, dan ben ik in elk geval een frustratie rijker. Dan wordt mijn werk misschien wel weer belangrijker ten opzichte van mijn hobby Rijnsburgse Boys." 'Als we ooit wereldkampioen willen worden, moet het nu gebeuren De last die gisteravond op de schouders van Rob Grabert drukte, was niet gering. Hij moest de langzaam maar ze ker verdwenen rust in het spel van het Nederlands vol leybalteam terugbrengen. Ook moest de 'verloren zoon' de ploeg het zelfvertrouwen schenken dat nodig was om ten koste van Japan een plaats in de kwartfinale van het wereldkampioenschap veilig te stellen. En dat als basis speler, terwijl hij zich maandenlang tevreden had moe ten stellen met korte invalbeurtjes waardoor het hem ontbrak aan wedstrijdritme. Het GPD-VERSLAGGEVER Grabert toonde zich een door gewinterde professional en be zweek niet. Oranje won met 15- 8, 15-7 en 15-5. De speler om wie het plotseling allemaal draaide, stormde na de zege de tribune op, vond daar zijn wiendin en toverde een fantas tische lach tevoorschijn. Maandenlang vertoefde hij in de anonimiteit, de twijfels over de voortzetting van zijn inter landcarrière groeiden, maar alle twijfels waren plotseling verge ten. „We vielen in feite terug op de oude basis, op het spelletje dat we blindelings met elkaar kunnen spelen. Dit is kicken, heerlijk kicken", sprak Grabert luttele minuten later. perfecte wed- Grabert kreeg van de ene op de andere dag een zware ver antwoordelijkheid toebedeeld als vervanger voor Bas van de Goor. „Ik stond in alle posities de opslag te verwerken. Het is mijn specialiteit, maar dan nog. Er had gewoon ontzettend veel mis kunnen gaan. Maar ik voel de me ontzettend sterk. Deze overwinning geeft daarom een extra lekker gevoel en zeker niet alleen bij mij. Het rendement van de omzettingen in het team in zijn totaliteit was groot. Zwerver werd in de passing ont last en kreeg daardoor aanval lend meer mogelijkheden. Als ploeg speelden we ontzettend rustig, maar juist veel flitsender op de momenten dat het moest. strijd.' Puzzelen Dat bleek vooral ook cijferma tig. Tegenover de twaalf pass- fouten gemiddeld in de voor rondewedstrijden stonden er nu vijf. Zwerver keerde terug op een aanvallend gemiddelde dat aan zijn beste jaren deed den ken: vijftien punten, 22 terug- veroverde opslagballen (side- outs). Het Nederlandse lengte- overwicht tegen de kleine Azia tische ploeg was terug te vinden in de zeventien blokpunten. Nederland speelde weer logisch volleybal, profiteerde van de in dividuele kwaliteiten van de spelers en de teamcompositie. Wat resteerde was de vraag wat Alberda doet als het Neder lands team weer met powervol- leybal wordt geconfronteerd. Zijn antwoord was ontwijkend: „Eerst maar eens kijken welke ploeg we in de kwartfinale tref fen." Met andere woorden: het blijft puzzelen. Voor Alberda, Van de Goor, Grabert, eigenlijk voor het hele team. De opsteker tegen Japan had Nederland hard nodig na de ne derlaag tegen Cuba, die overi gens tijdens de trainingen de af gelopen dagen al grotendeels was verwerkt. Bondscoach Joop Alberda merkte de verandering ten goede, maar wist dat het restantje vervelend gevoel in de wedstrijd tegen Japan wegge spoeld moest worden. Neder land deed dat al in de eerste set, Nederlandse volleyballers v door van 6-6 naar 11-6 weg te lopen. Daarmee hervond de ploeg het winnende gevoel in het toernooi. Geduld Uiteindelijk kwam de grootste Nederlandse overwinning tij dens dit WK op het scorebord te staan, vooral omdat het geduld kon worden opgebracht om de soms lang uitblijvende scorings- mogelijkheden uiterst koel bloedig te benutten. Aziatische ploegen zijn taai. Tegen China i feestje na de zege op Japan. speelde Japan eerder dit toer nooi een set van 64 minuten, met eindeloos herhaalde op slagwisselingen zonder scores. Oervervelend een-twee-drie- boem volleybal, dat een tegen stander in slaap kan sussen. Ne derland bleef echter bij de les. Met de winst keerde het lek kere gevoel in het team terug. Spelverdeler Peter Blangé waak te niettemin na afloop voor het verbinden van al te optimisti sche conclusies aan die tijdelij ke gemoedstoestand. „Een lek ker gevoel is plotseling terug, maar ook even snel weer weg. Dat is topsport. Winst en verlies zijn zo verschrikkelijk bepalend voorde sfeer." Vooruitblikken gaat nooit ver der dan de volgende tegenstan der. «.vooruitdenken nooit verder dan het eerstvolgende punt, heeft Alberda zijn spelers voor het toernooi ingepeperd. Een fi nale willen spelen en de wereld titel vervolgens veroveren, spookt echter wel degelijk door de hoofden van de spelers. „Als we wereldkampioen willen wor den, moet het nu gebeuren", realiseert Blangé zich. „De jaren gaan tellen en wie weet wie er binnenkort besluiten te stop pen. Als je ouder wordt, gaan fy sieke kwalen een rol spelen, maar misschien nog wel veel meer een zekere mentale ver moeidheid. Eens komt er een moment dat je dit hele gedoe spuugzat bent." Dat brak in Athene gisteravond ker nog niet aan. Topamateurclubs in de Leidse regio voelen er weinig voor om bij goede resultaten te pro moveren naar het betaald voet bal. Zij hebben er absoluut geen behoefte aan om de hoogste klassen van het amateurvoetbal te verlaten. Woordvoerders van FC Lisse, Katwijk en Noordwijk wijzen het plan van een KNVB-werk- groep dan ook van de hand om zo snel mogelijk een promotie- en degradatieregeling in te voe ren tussen het betaald voetbal en de amateurs. Ook de Leidse hoofdklasser UVS voelt weinig voor promotie naar de eerstedi- De KNVB-werkgroep beseft dat er wel het nodige moet ver anderen om een automatische doorstroming mogelijk te ma ken. De commissie stelt onder meer voor beschermende voor zieningen te treffen voor prof clubs die degraderen naar de hoogste klassen van het ama teurvoetbal. Het mag niet zo zijn dat deze clubs daardoor moeten ophouden te bestaan, aldus de werkgroep. Ook zijn er speciale regels nodig om ervoor te zorgen dat de huidige ama teurclubs een licentie kunnen krijgen. Voor FC Lisse, Noordwijk en Katwijk hoeft het allemaal niet j zo ver te komen. „De huidige si tuatie is aantrekkelijk genoeg", vindt voorzitter Gerrit de'Best van voetbalvereniging Katwijk, voor het tweede achtereenvol gende jaar landskampioen bij de amateurs. Volgens hem kleven er talloze bezwaren aan een overgang naar het betaalde voetbal. Zo Nieuw-Zuid, het comple: zou Katwijk zeker de helft van de leden kwijtraken als het eer ste elftal ook op zondag gaat spelen. Bovendien moet er ont zettend veel veranderen, zoals de 'financiële huishouding'. En verder verwijst de voorzitter naar diverse eerstedivisieclubs die het hoofd nauwelijks boven water kunnen houden. „Kijk naar een grote stad als Den Haag. daar heeft een eerstedivi- sieclub het al moeilijk." Ook Ben Huitema, voorzitter van FC Lisse, wil graag de zaken zo houden zoals ze zijn. „Want zo is het perfect, wij hebben geen behoefte om door te sto ten naar het betaalde voetbal." Ook hij verwijst naar de finan ciële problemen waarin een aantal profclubs verkeert. Bo vendien trekken veel eerstedivi sieclubs minder toeschouwers dan de zaterdageersteklassers. „Er zijn wedstrijden in de eer- stedivisie waar maar 600 men sen op afkomen. Bij Lisse tegen Quick Boys komen er gerust 4000." Bang voor de toekomst van het zaterdagamateurvoet- bal is Huitema niet: „Je moet meedraaien in de top. Als de prestaties minder worden dan komt er ook minder publiek, zo werkt dat gewoon. Maar wij zijn ambitieus genoeg om in de top mee te blijven draaien." Noordwijk-voorzitter Leen Korbee spreekt van een 'heel slecht idee'. „Wij kunnen niet zo maar een professionele club worden. Denk bijvoorbeeld aan de veiligheidsnormen. Ik zie het al voor me, dat wij hekken langs het veld moeten gaan plaatsen. Maar belangrijker is nog de vraag of we het zouden willen. Nou. wij zouden het nóóit wil len. In de amateurs doen we het leuk, maar ik moet er niet aan denken dat we alle spelers op een loonlijst hebben staan. Dat kan hier gewoon niet, in een dorp, bij een echte amateur club. En als het wel gebeurt, moeten ze een andere voorzit ter zoeken." In de stad Leiden staat de hoogst spelende amateurclub UVS ook bepaald niet te trappe len om naar het betaald voetbal te gaan. Voorzitter Bart van Leeuwen van de nieuwbakken hoofdklasser kent te veel voor beelden van noodlijdende eer stedivisieclubs. „Ik denk niet dat het haalbaar is, en ik vraag me ook af of we het zouden wH- len. Er komt immers zo veel bij kijken." Zaterdag krijgen de afgevaar digden naar de informatieve buitengewone algemene bonds vergadering in Zeist ook andere voorstellen voor ogen. Zo die nen volgens de commissie ook betalingen aan amateurs gele galiseerd te worden. Sinds jaar en dag worden topmateurs via het illegale en zwarte circuit, dus buiten de clubkas en boe ken om, betaald. Vooral de eer ste divisieclubs zien deze ver kapte wijze van betaald voetbal als oneerlijke concurrentie. Vele tientallen spelers dalen per sei zoen naar de top van het ama teurvoetbal af. In die categorie kunnen ze zwart aanzienlijk meer verdienen dan aan de on derkant van het betaald voetbal. Om een beter inzicht te krij gen heeft de KNVB het afgelo pen jaar studie gedaan naar de bepalingen en regelgeving in België en Duitsland. In die lan den kent men de zogenaamde klasse van onafhankelijken, waar enige vorm van betaling wel is toegestaan. Conclusie van de werkgroep: betalingen aan spelers in het amateurvoetbal en de legalisering hiervan is ge wenst. Om de 'pijn' te verzach ten zal er meer geld voor het amateurvoetbal beschikbaar komen. Die toezegging is door de professionele groep in de werkgroep gedaan. Ook van dit voorstel zijn de bestuursleden van regioclubs niet onder de indruk. „Wij beta len vergoedingen volgens de KNVB-normen en van een zwart-geldcircuit is bij ons geen sprakezo luidt de algemene reactie. De werkgroep stelt verder voor de huidige structuur van de KNVB, met een bonds- be taald- en amateurbestuur, die kunnen beschikken over een ei gen professioneel apparaat, te handhaven. SDR 1 OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Hans van der Zee, de trainer die de afgelopen twee jaar Quick Boys onder zijn hoede heeft gehad, is het middelpunt van een heuse rel. De Amsterdammer, die dit seizoen Kozakken Boys traint, zou afgelopen zaterdag voor de wedstrijd tegen Excel sior Maassluis zijn gesigna leerd met zijn oor tegen de kleedkamerdeur van de te genstander. In het Rotter dams Dagblad van afgelopen maandag lucht de trainer van Excelsior Maassluis. Eric Gud- de zijn hart. „Ik houd mijn bespreking al tijd een halfuurtje voorde wedstrijd. Dat duurt hooguit vijf minuten. Ik sluit af met een uitsmijter en daarna gaan de jongens het veld op voor een warming-up. Dus toen ik klaar was. ging meteen de deur open en zagen vijf spelers die Van der Zee wegsluipen, jongens van het tweede, die zich naast ons verkleedden, vertelden me dat ze een vreemde man hadden gezien die aan onze deur stond te luisteren. Gudde denkt dat Van der Zee zelfs zijn ploeg heeft veran derd na het praatje van de F.xelsior-Maassluistrainerte hebben gehoord. Volgens mij heeft Van der Zee de opstelling nog veranderd ook. Gewoonlijk speelt hij met Kozakken Boys met twee spit- drie. In het Rotterdams Dagblad noemt Gudde zijn collega zelfs 'een hele enge man'. „Gelukkigdenk ik er niet al leen zo over. Ik heb elke vrij dag telefonisch contact met Frans Koenen, de trainer van M T V. Ilp purl! cm, week la ter tegen onze tegenstander. Hij zei tegen me 'Doe m 'n gro te vriend Hans van der Zee de groetenHet cynisme droop van ziin woorden. Dat geldt niet alleen voor hem. Vraag maar aan Arie Lagendijk, Arie Kurver. zelfs aan de spelers van Quick Boys wat ze van Van der Zee vinden. Twee dagen later is Gudde te gen deze krant in eerste in stantie wat afhoudend. „Het moet ook geen hetze wor- Maar al snel blijkt dat zijn woede nog niet is bekoeld. „Zo iets doe je gewoon niet. Het is een erecode onder de trainers. Ik vind dit zo'n lage streek. Maar weet Gudde wel zeker dat het Van der Zee was, die bij de kleedkamerdeur van Excelsior Maassluis stond. „Natuurlijk weet ik dat zeker. Spelers van ons herkenden hem. lin jongens van het twee de hadden hem zien luisteren Je denkt toch niet dat ik dit Nu maar eens snel het oor te luister leggen bij Hans van der Zee zelf. Die zegt hartelijk te hebben gelachen om de aantijgingen van iuilde. We hoorden het al op de ra dio in de spelersbus. Ik heb veel excuses gehoord van een trainer na een nederlaag, maar dit slaat alles. Ik hen niet eens in de buurt geweest van die kleedkamer. Hij ziet spoken. Van der Zee heeft op zijn beurt weer het een en ander te melden over collega Gud de. „Hij is in de war. maakte een overspannen indruk. Dat had hij vroeger ook al als-ie tegen Quick Boys speelde. Excelsior Maassluis heeft een prima ploeg, alleen wat weinig pun ten. Daarvan raakt hij blijk baar over zijn toeren. Gudde is Hans van der Zee. toto arc hie f liez •en gefrustreerde t Nu gaat het verhaal dat Van der Zee ook als trainer van Quick Boys nogal eens voor de deur van de kleedruimte van de tegenpartij te vinden „Wat een lariekoek. Ik ga al tijd uit van eigen kracht, ik heb dat soort dingen helemaal niet nodig. I 1 tijd stond het bij Valken '68 :VC Reeuwijk, in de vierde klasse zaterdag, nog 0-2. Zeven mi nuten later was alles anders. De Valkenburgers kregen in eens de geest en bogen de score om in een 3-2 voor sprong. Bij de laatste treffer gebeurde er iets vreemds. Grensrechter Laurens Imthorn van Valken lag ineens te kronkelen op het gras van De Duyfrak. Imthorn 'stierf van de pijn. De toe schouwers vonden het maar vreemd, want hoe kon lm thorn, toch vrij fors gebouwtl, daar nu ineens tegen de vlak te zijn gegaan. Was hij 'per ongeluk' tegen een vuist op gelopen van een teleurgestel de Reeuwijker? Nee dus. Imthorn raakte geblesseerd bij het...juichen. „Het was zo'spannend. We stonden met 0-2 achter. Als je - tijd nog win rel hl,i mee ben ik daar hee l blij probeert Imthorn de netelige kwestie uit te leggen. Want netelig was de kwestie natuurlijk wel. Want mag een grensrechter wel juichen? Ook de clubgrensrechter hoort bij het arbitrale trio, dat immers geacht wordt onpar tijdig te zijn. „Ach, kom", plaatst Imthorn een tegen aanval, natuurlijk hen ik onpartijdig. Zeker weten, maar ik leef wel mee met de spelers. Ik ben er emotioneel bij betrokken. Net als zovele grensrechters. Nadat Valken de winnende treffer had gescoord, veerde Imthorn met vlag en al om hoog en voelde iets knappen. „Ik maakte denk ik een onver wachte beweging. Ik kon niet meer vooruit. Voorlopig mag ik nu niets doen. De verzorger heeft gezegd dat het een zweepslag is. ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23