Zelfs de liefde leidt tot desoriëntatie Veelkleurige Frank Go vers in Haags museum Cultuur Kunst PTT-kunst voor even uit de anonimiteit Celliste roept op tot boycot Peter en de Wolf Franky Douglas' Sunchild in de Waag WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 chef annemiek ruygrok, 071 -356471plv.-chef ian rijsdam, 071-356472 Piet de Boer exposeert werk leiden» In het Oosters Tapijthuis 'Koerdistan' aan de Korevaar- straat 2 in Leiden zijn tot 31 oktober werken te bezichtigen van Piet de Boer. Naast olieverven, aquarellen en etsen worden er ook enkele bronzen geëxposeerd. De tentoonstelling is een inlei ding op het 25-jarig jubileum van het tapijthuis 'Koerdistan'in het komende voorjaar. Cursus clavecimbel spelen leiden» De Streekmuziekschool Leiden en Omstreken biedt een kennismakingscursus clavecimbel aan. De muziekschool wil met deze mini-cursus tegemoet komen aan mensen die wel een bijzonder instrument willen bespelen, maar zich niet direct voor een heel jaar willen binden. De cursus biedt plaats aan vier deel nemers en zal op vier opeenvolgende vrijdagen worden gegeven. Enige kennis van het notenschrift of een piano-achtergrond is wel noodzakelijk. De lessen beginnen op 28 oktober in de mu ziekschool aan de Rapenburg 22 in Leiden. Voor meer informa tie: Tel 071-141041 Schouten en Jekkers in Den Haag leiden Tineke Schouten treedt dinsdag 18 oktober op in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag met haar one-woman show 'All you need is lach'. Voor deze voorstelling zijn tot 10 oktober kaarten te verkrijgen bij het Uitbureau van K&0, Oude Vest 45 in Leiden. Voor de voorstelling 'Met een goudvis naar de zee' van Harry Jekkers, op 14 november te zien in het Circustheater in Scheveningen, zijn ook kaarten verkrijgbaar. The Shoes in Hazerswoude hazerswoude The Shoes zijn weer helemaal terug. De band geeft een concert op zaterdag 8 oktober in jongerencentrum Stek aan de Dorpsstraat 252 in Hazerswoudedorp. Kaarten voor het optreden, dat om 21.30 uur begint, zijn verkrijgbaar bij Stek en bij café de Egelantier aan het Raadhuisplein. Kindertheater in Zoeterwoude zoeterwoude Kindertheater Wouw geeft op zondag 9 oktober een voorstelling voor kinderen van 4 tot en met 11 jaar. Clown Zizero zal in 'Ons Huis' aan het Kosterpad in Zoeterwoude een spannend en muzikaal avontuur beleven. De voorstelling begint om 15.00 uur. Wouw is ook op zoek naar vrijwilligers. Geïnteres seerden kunnen contact opnemen met Joke van de Zwet. Tel: 01715-1978 of Mary van der Werf. Tel: 071-897832 Klezmokum in sociëteit De Burcht leiden De Amsterdamse groep Klezmokum brengt morgen avond klezmermuziek ten gehore in de sociëteit De Burcht aan de Burgsteeg in Leiden. De meeslepende muziek is van oor sprong joods maar kent ook invloeden van andere muzieksoor ten zoals zigeunermuziek. De onder klarinet-liefhebbers zeer beroemde Perry Robinson, is een van de groepsleden van Klezmokum. Het optreden begint om 21.30 uur. Concert in Voorschotens Kruispunt voorschoten Het Voorschotens Kamerkoor en het kamerkoor Lingua Musica uit Leiden zullen op 7 oktober een dubbelkorig motet zingen van J.S. Bach. Daarnaast zullen de koren onder meer Engelse madrigalen ten gehore brengen. Het concert in het Kruispunt aan de Schoolstraat 2 begint om 20.15 uur. De toe gangsprijs bedraagt f7,50 gulden en is bestemd voor het vluch telingenwerk Voorschoten. De opera van Smyrna leiden 'De opera van Smyrna' van Carlo Goldoni wordt morgen en op 7 en 8 oktober gespeelt door Impuls, de toneelgroep van leerlingen van het Vlietland college. Het stuk is een 'Commedia dell' Arte' maar realistischer dan de meeste stukken uit dit gen re. De opvoering begint om 20.15 in de aula van het Vlietland college aan de Apollolaan 262 in Leiden. Fotofestival in Rotterdam rotterdam In Rotterdam wordt tot 6 november Photo Interna tional Rotterdam 1994 gehouden, de eerste editie van een nieuw tweejaarlijks, sterk internationaal gericht fotografiefestival. Naast zes hoofdtentoonstellingen in het Nederlands Foto Insti tuut zijn er exposities in Museum Boymans van Beuningen, in de Kunsthal, bij Witte de With en in een veertigtal galeries. In Galerie Popular, aan de Westkruiskade 26-28, is het werk te zien van Leidenaar Willem Vermaase. De galerie is dagelijks geopend van 15.00 tot 21.00 uur. Een foto uit het project 'Achill bij numbers' van Willem Vermaase. FOTO WILLEM VERMAASE toneel recensie max smith Voorstelling: 'Het Evenwicht' van Botho Strauss door Het Nationale Toneel. Regie: Hans Croiset. Toneelbeeld: Jos Groenier. Licht: Reinier Tweebeke. Muziek: Theo Nijland. Vertolkers o.a.: Will van Kralin gen, Josée Ruiter. Bram van der Vlugt, Ad van Kempen en Bart Kiene. Te zien: t/m 29/10, uitsluitend in Theater aan het Spui in Den Haag. Een moderne liefdesgeschiede nis. Zo typeert Het Nationale Toneel het allernieuwste stuk van Botho Strauss. De liefde speelt een belangrijke rol in 'Het Evenwicht'. Het is geen liefde die harmoniseert, maar die knelt en frustreert omdat de betrokkenen er niet goed raad mee weten. Onze samenleving is naar het inzicht van Botho Intrigerende 'Het evenwicht' van Botho Strauss bij Het Nationale Toneel Strauss zodanig ontspoord, dat zelfs de liefde tot vergaande desoriëntatie leidt. Dat ervaren een professor en zijn veel jongere vrouw. De hoogleraar is er trots op dat hij systemen heeft ontwikkeld ter verbetering van de economie. Tegelijkertijd onttrekt hij zich aan elke verantwoording voor de gevolgen daarvan door het hoogste goed in de Zen-leer te zoeken. Zijn echtgenote kan alleen van hem blijven houden door zich tevens over te geven aan een intens gepassioneerde en haast primitieve begeerte naar een super-mannelijke popmusi cus wiens enige doel wereldsuc ces is. De professor heeft een jaar in het buitenland gastcolleges ge geven. Hun weerzien in het Ber lijn na het slechten van de muur loopt uit op een definitieve ver wijdering. Dit komt mede door de manipulaties van haar stief zoon, die haar evenzeer begeert. Heeft zijn vader met zijn wel vaartstheorieën nog het beste met de mensheid voor, deze zoon 'graait in de secondhand shop van de onheilsgeschiede nis' om wat hij niet bemachti gen kan te vernietigen. Hans Croiset heeft tot in Duitsland een grote reputatie verworven met zijn regies van werken van Botho Strauss. Ook nu weer komt hij met 'Het Evenwicht' tot een intrigerende voorstelling met obsederende toneelbeelden. Zo is het met grijze stenen betegelde, trooste loze station waar de professor en zijn vrouw elkaar her-ont moeten symbolisch voor de te ver doorgevoerde verzakelijking van onze welvaartsstaat met alle uitwassen van dien. Zelfs voor de media is nieuws en opinie vorming in eerste instantie een vorm van koopwaar. Er wordt uitstekend invulling gegeven aan de verscheidene rollen met Will van Kralingen voorop als de vrouw die zich verstikt voelt in haar drang naar een compromisloze liefde. Bram van der Vlugt als haar hooggeleerde echtgenoot straalt de rust uit van degene die denkt alles onder controle te hebben, Stuk voor stuk kunstwerken om te dragen De gerestaureerde plafondschilderingen van Michelan gelo in de Sixtijnse kapel inspireerden hem in 1990 tot een bruidsjurk met aquagroene en lila taftzijde. Het is een van de veelsoortige inspiratiebronnen waar couturier Frank Govers uit heeft geput. In zijn werk zijn ook duide lijke verwijzingen te zien naar de schilders Kees van Don gen en Vincent van Gogh, naar de Art Déco, Zwitserse en andere folklore, het feestgewaad van Londense dok werkers of buitenlandse ontwerpers als Balenciaga en Grès. den haag gpd/anp De couturier had altijd al het idee dat er ooit een over zichtstentoonstelling zou ko men. En nu is die er dan. In het Haags Gemeentemuseum, de tentoonstelling 'Frank Govers, haute couture 1960-1995'. De expositie omvat zo'n dertig ont werpen van dag- en avondkle ding en een kleine tien bruids toiletten. Via enkele robes en ensem bles worden de bezoekers als vanzelf naar de tentoonstel lingsruimte geleid. Bij de ope ning, afgelopen zaterdag, gaf dat het beeld van een lange, drukke stoet smaakvol geklede gasten. Daartussen vlinderde de maker zelf, gekleed in sober zwarte zijde, maar toch steeds opvallend aanwezig. Her en der deelde hij kussen en omhelzin gen uit. Bij Govers is de scheids lijn tussen klanten en vrienden vaag of misschien wel afwezig. Zowel de conservator van het museum als Govers zelf haalde bij de opening subtiel, maar niet mis te verstaan, uit naar de vroegere directeur Rudi Fuchs. „Vier jaar. geleden is deze ten toonstelling niet doorgegaan omdat de toenmalige directeur dacht dat 'ie alleen over onder goed ging", zei museumconser vator Ietse Meij. En Govers zelf speelde de bal terug met een compliment naar Meij die, on danks tegenwerking van Fuchs, had doorgezet in haar wens werken van hem aan te kopen. Borduurwerk In het museum staan zowel ontwerpen uit de vroege jaren zestig als recente werken van nog geen jaar oud. De tentoon stelling laat ook enkele avond jurken zien in zwart, waaraan het door hem geliefde weelderi ge borduurwerk niet ontbreekt, maar die toch een 'verstild' ka rakterhebben. De ideeënrijkdom van de Am sterdamse couturier heeft hem een barok imago bezorgd. Hij werkt associatief en combineert die associaties, ook al lijken die op het eerste gezicht moeilijk verenigbaar. Over een ontwerp denkt hij net zolang na tot hij het beeld ervan volledig voor ogen heeft. Vervolgens zit hij er bij de uitvoering bovenop. „Ik boetseer dan mee", aldus Govers. De 62-jarige couturier be perkt zich overigens niet tot contrastrijke materialen en kleuren, waarvoor de interna tionale folldore een belangrijke inspiratiebron is en waardoor Govers regelmatig van een on- Nederlands stempel is voorzien. Bruidstoiletten Het vak heeft hij zichzelf ge leerd. Rond 1950 ergerde hij zich als etaleur aan de kleding waarvoor hij de etalages moest verzorgen. Bij Modehuis Frits van der Ven in Den Bosch kreeg hij de kans niet alleen als eta leur te werken, maar ook ont werpen te maken. In 1959 opende hij samen met kleerma ker D. Jan Kamphuis een mode huis. Een cocktailjurk van paarsblauwe zijde uit die tijd is het oudste stuk op de tentoon stelling. Zijn eigen haute coutu- rehuis opende Frank Govers in 1974 in Amsterdam, waar het nog steeds is gevestigd. Het overgrote deel van de ge- exposeerde couture is in het be zit van het Haags Gemeente museum. Enkele stukken ko men uit zijn eigen collectie en enkele uit die van particulieren. Boekenbeurs in de Pieterskerk leiden jecten worden tentoongesteld. Ook wordt er een overzicht ge geven van werk van Erasmus zelf. Erasmus, geboren in Rot terdam, geldt als de grootste ge leerde, schrijver en leider van de Noordelijke Renaissance. Zijn werk en zijn visie op Luther en de Reformatie hebben er tot op heden voor gezorgd dat er veel belangstelling naar hem uitgaat. De tentoonstelling is samenge steld uit de collectie van Laraine Visser-Isles. De beurs is op vrij dag geopend van 15.00 tot 21.00 uur, op zaterdag en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. In de Pieterskerk wordt op 7, 8 en 9 oktober een antiquarische boekenbeurs gehouden. Tijdens de beurs, waar 31 handelaren in oude boeken vertegenwoordigd zullen ^ijn, is tevens een exposi tie over Desiderus Erasmus te bezichtigen. Verschillende kunstenaars hebben in het verleden een beeld van deze wetenschapper gevormd door middel van bio- grafiën, schilderijen en andere kunstuitingen, op de expositie zullen een aantal van deze ob- den haag gpd Voor veel werknemers van de KPN (Konink lijke PTT Nederland) zal het even wennen zijn. Gangen die iedereen niet anders kent dan dat er een bepaald kunstobject staat, zijn ineens lege plekken gaan vertonen. Net als de muren van tal van kantoren waar al jaren schilderijen hangen die zó vertrouwd werden, dat ze eigenlijk niet eens meer op vallen. Al die verdwenen werken bevinden zich tijdelijk in het PTT Museum aan de Haagse Zeestraat. Vanaf deze week zijn ze te zien op de eerste wisseltentoonstelling in de nieuwe vleugel. Daar wordt een selectie ge toond van de kunstverzameling die het voormalige staatsbedrijf in de loop der tij den opbouwde. De KPN gebruikt de collec tie normaal om haar gebouwen mee in te richten, maar dit keer kan ook het grote pu bliek eens kennismaken met de smaak en het aankoopbeleid van KPN. Bij de PTT hebben vormgeving en kunst altijd een bijzondere plaats ingenomen. In 1945 werd zelfs een dienst Esthetische Vormgeving opgericht, die zich ging ontfer men over de kwaliteit van alles wat met het bedrijf te maken heeft; van de postzegels tot aan de telefooncellen. Later begon ook het verzamelen van kunst en werd een van de belangrijkste collecties van Nederland op gebouwd. Ze bestaat uit zo'n 12.000 wer ken. Die zijn niet ergens weggestopt in een depot, maar te zien in kantoren, bedrijfsres taurants, postkantoren en ontvangstruim ten - haast overal valt kunst te bekijken. Het PTT Museum besloot dit aspect van het KPN-bedrijf eens in het zonnetje te zetten ter gelegenheid van de opening van een ex tra gebouw aan de achterzijde van het mu seum. Beneden staan de objecten. Op een reus achtig, voor deze gelegenheid neergezet po dium. Sigidur Gudmundsson bouwde een huis van blokken turf. En van Fortuyn/O- 'Brien werden twee fauteuils gekozen, die met echte foulards lijken te zijn overspan nen, maar volledig van marmer blijken te zijn. Wim T. Schippers, Marte Röling en Da vid van de Kop zijn eveneens vertegen woordigd. Het opvallendst is de 'Wachtende man' van Axel en Helena van der Kraan: een ko lossale houten figuur die aan een tafel zit. Het hoofd rust op de vuist van z'n ene arm, de vingers van de andere trommelen onge durig op het bureaublad, waarbij ze boven dien een ratelend geluid produceren. Ner gens staat aangegeven waar het werk zich gewoonlijk bevindt. In de.hal van een kan toor? Een kamer van één van de directiele den? KPN-adviseur voor de beeldende kunst Mik Thoomes zegt dat niet zo rele vant te vinden. Een werk is gekocht als werk en werd niet geselecteerd voor een plek waar het zou kunnen komen." 'Verborgen collectie - een keuze uit de kunstcollectie van de Koninklijke FIT Ne derland'. Te zien: t/m 29 januari 1995, PTT Museum, Zeestraat 82, Den Haag. Ope ningstijden: ma. t/m vr. 10.00 tot 17.00 uur; za., zo. en feestdagen 12.00 tot 17.00 uur. Op 25 dec. en 1 jan. gesloten. Frank Govers legt de laatste hand aan één van zijn creaties. In een aparte zaal zijn enkele verkochte kledingstukken in van Govers bruidstoiletten op- bruikleen te krijgen. Veel eige- gesteld. Stuk voor stuk kunst- naressen gebruiken de ensem- werken om te dragen, maar niet bles, jassen of rokken geregeld, langer dan een dag. Dat dat ze- Kennelijk willen ze ze steeds ker niet geldt voor al zijn werk, dragen, aldus Govers. Ze moe- blijkt uit de moeite die de sa- ten ze nu toch tot 8 januari mis- menstellers van de tentoonstel- sen. Dan loopt de tentoonstel ling hebben moeten doen om ling ten einde. I)e tentoonstelling 'Frank Govers, haute couture 1960- 1995' duurt tot en met 8 janua ri. Het thema van Govers' nieuwe herfstcoliectie is Car- nevale dl Venezla. Hij toont de ze op 10 oktober in het Muse um Paleis Lange Voorhout in Den Haag. tot ook hij finaal uit balans raakt. Josée Ruiter en Ad van Kem pen zijn aandoenlijk en vertede rend als twee middenstanders die zich met pijn in hun hart blijven schikken in wrikkende situaties. Een haai in mensen gedaante is Hans Ligtvoet die listig zijn destructieve geaard heid laat gelden. Net als zovele stukken van Botho Strauss is Het Evenwicht vanwege zijn gelaagdheid en in tellectualistische thematieken geen gemakkelijke voorstelling. Het vergt nogal wat aandacht van de toeschouwers en niet ie dereen kan dat tijdens de pre mière opbrengen. Sommigen maken van de pauze dankbaar gebruik om huiswaarts te keren. Buchmesse met 8600 uitgevers opnieuw groter frankfurt dpa/afp/anp De Frankfurter Buchmesse, waarvan de 46e editie gisteren is begonnen, is ook dit jaar weer omvangrijker dan de voorgaan de. Rond 8600 uitgevers uit 110 landen zijn vertegenwoordigd op de grootste internationale boekenbeurs ter wereld. Meer en meer gaat de aan dacht uit naar elektronica, hoe wel het aantal uitgevers dat zich in de sector multi-media be weegt, rond 450, nog verre in de minderheid is bij de uitgevers van klassieke boeken. Vorig jaar was het de eerste keer dat de beurs de nieuwe media had binnengelaten. Nu is een aparte hal voor gereserveerd. Niette min zei Peter Weidhaas, direc teur van de Buchmesse: „Bij alle euforie over de nieuwe media zal het boek zijn plaats behou den." Rollende trottoirs zijn nodig om de bezoeker in staat te stel len de 131.408 vierkante meter expositieruimte (vijf procent meer dan in 1993) te overbrug gen. In totaal omvat de beurs 322.000 titels, waarvan 90.000 voor het eerst worden gepre senteerd. „Schwerpunkt" op de Buchmesse is dit jaar Brazilië. Het aantal Nederlandse uitge vers dat in Frankfurt aanwezig is, is met 285 hoog in vergelij king met bijvoorbeeld Frankrijk (276). De lijst wordt uiteraard aangevoerd door Duitsland met 2215 uitgevers, gevolgd door Groot-Brittannië met 900 en de Verenigde Staten met 756. I)c grote uitgevershuizen zoals Ber telsmann, Hachettc, Reed-Else- vier of Monadori hebben stands naast kleine uitgevers zonder al teveel middelen. Hoewel de Buchmesse zich in beginsel niet met politiek wil bemoeien, heeft zii geprotes teerd tegen het verbod dat de Nigeriaansc militaire autoritei ten aan Nobelprijswinnaar Wole Soyinka hebben opgelegd om naar Frankfurt te reizen. Wel hoopt men op de aanwe zigheid van de schrijfster TasJi- ma Nasreen, die in haai land Bangladesh door fundamenta listen ter dood is veroordeeld. De prestigieuze Vredesprijs van de Duitse Bockhandel wordt zondag uitgereikt aan de Spaanse auteur Jorge Semprun (70) die in zijn land ook minis tervan cultuur is geweest. De Frankfurter Buchmesse duurt tot en met 10 oktober. Een celliste van het plaatselijke symphonie-orkest in de Ameri kaanse stad Eureka dat het stuk 'Peter en de Wolf opvoert roept op tot een boycot van het Rus sisch sprookje omdat hierin de rechten van de wolf danig wor den aangetast. Celliste Anne Conrad-Antóvil- le heeft inmiddels ontslag geno men als leidende cello-speler van het Eureka Symphonie-or kest. De uitvoering op 14 okto ber wil ze geboycot zien door alle bewoners van Eureka. In een brief aan de plaatselij ke krant schrijft ze dat het ver haal, in 1936 geschreven door de Russische componist Sergei Prokofiev, kinderen leert „wol ven te vrezen en te haten en te applaudiseren wanneer een ja ger een wolf doodt." En dat ter wijl wolven al zoveel geleden hebben onder de vooroordelen die de mensen van ze hebben, aldus Conrad-Antoville. Kenneth Hannaford, de direk- teur van het orkest, vindt de „politieke correctheid" van zijn ex-celliste een beetje te ver gaan. In 'Peter en de Wolf dringt Peter er bij de jagers op aan een gevangen wolf naar de dierentuin te brengen in plaats van dood te schieten. leiden Oktober is de Nationale Jazzmaand. Stich ting Podium Hot House heeft in het kader daarvan twee concerten op het programma staan. Aan staande zaterdag speelt Franky Douglas' groep Sunchild in de Waag. De door Douglas (foto) in 1979 samengestelde groep brengt volgens Hot House een lange kleurrijke maalstroom van Caribi sche genre's en thema's, verrassend gearrangeerd en met grote inzet vertolkt door het ensemble dat ook solistisch zeer knappe staaltjes levert. Op zijn gitaar verenigt Douglas de Amerikaanse jazz met de Europese geïmproviseerde muziek. Het concert begint om 21.30 uur. Het volgende Hot House- concert is op 22 oktober. Dan speelt de groep SFEQ in de Waag. foto dirk blij

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21