'Medicijnen kunnen goedkoper' Op een dag kan niemand meer om drijvende luchthaven Randstad Viaduct schuift in Schiphollijn Rabo-bank mocht van justitie drugsmiljoenen omwisselen Deurwaarder gaat voor politie geldboetes innen 'Vliegveiligheid van KLM niet in gevaar' Even geen vliegverkeer tijdens de herdenking WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 Amsterdam Meter voor meter heeft een gespecialiseerd bedrijf, De Boer Baarn bv., gisteren een elfhonderd ton wegend, betonnen viaduct ingeschoven in een gat in de Schiphollijn. De spoorboog van Sloterdijk naar Amster dam is drie weken buiten dienst in verband met omvang rijke werkzaamheden aan het spoor. Tevoren was het viaduct, compleet maar zonder funde ring, gebouwd naast de baan. Onmiddellijk na de buiten dienststelling van de spoorlijn, vorige week maandag, werd daarnaast namelijk een gat in de spoordijk gegra ven. Daarin werden heipalen geslagen en daarop is eind vorige week de betonnen fundering voor het viaduct ge stort. Vlakke stalen balken dienden gisteren als glijvlak waar- overheen met grote nauwkeurigheid het betonnen via duct werd geschoven. De gladde bovenkant van de bal- inslijp* ken was daartoe wat vet gemaakt, zodat het zware ge vaarte gemakkelijk kon glijden. Met het schuifkarwei ging een gehele dag heen. In het weekeind van 15 oktober moeten de treinen er weer overheen kunnen. Ze hoeven dan niet langer te wor den omgeleid via Haarlem. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER In anderhalfjaar lijd 250 miljoen gulden m haag/utrecht gpd Enorme bedragen aan buiten landse valuta mochten ander half jaar lang, met toestemming van justitie, bij de Rabobank- vestiging in Utrecht worden omgewisseld. Geld dat het deze week opgerolde Marokkaanse drugskartel had verdiend met de invoer en verkoop van cocaï ne, heroïne en hasj. In achttien maanden tijd werd bij de bank voor 250 miljoen gulden aan buitenlandse valuta gewisseld. Dat de bank aan deze opera tie van de recherche van de re gio Rijmond/Rotterdam, de Fiod en het openbaar ministerie heeft meegewerkt, wordt uniek genoemd. Voor zover bekend is het nooit eerder voorgekomen dat een bank anderhalf jaar aan een recherche-onderzoek mee werkte ep daarbij ook nog straf bare feiten pleegde, want het ging immers om 'geld met een luchtje'. Met toestemming van het openbaar ministerie werd het filiaal gevraagd de transac ties voorlopig voort te zetten. De medewerkers mochten met „vrijwaring van vervolging" het geld omwisselen. Het was de bank zeif die de politie vorig jaar april tipte. De medewerkers vonden het vreemd dat grote hoeveelheden Duitse marken, Belgische en Franse francs in plastic zakken door verdachte personen naar de bank werden gebracht. De bedragen werden omgewisseld in Nederlands geld en doorge sluisd naar Marokko, zo ver moedt de politie. Tip Het inlichten van de politie was vorig jaar nog niet verplicht. Sinds 1 januari van dit jaar moeten banken dal wel doen krachtens de Wet Melding On gebruikelijke Transacties. De Rabo-bank verklaart bij monde van een woordvoerder dat het de 'maatschappelijke plicht' van de bank was de politie te infor meren en vervolgens 'vrijwillig' mee te werken aan het onder zoek. Daarbij is wel een aantal voorwaarden gesteld. De be langrijkste was dat de veiligheid van het bankpersoneel gedu rende het rechercheonderzoek bleef gewaarborgd. Hij zegt dat het eerder is voorgekomen dat de bank zijn medewerking ver leende aan een politie-onder- zoek, maar nooit op een derge lijk grote schaal. De politie heeft inmiddels twintig verdachten aangehou den van drie criminele organi saties die tezamen het via de Rabobank opererende drugs kartel vormden. De verdachten zijn veelal van Marokkaanse herkomst. Het kartel beheerste de gehele 'handelsketen': van de inkoop van heroïne, cocaïne en hasj bij onder meer Turkse en Zuidamerikaanse leveran ciers tot de verkoop in koffie shops en videotheken. Het ligt in de bedoeling de verdachten van het drugskartel ook financieel aan te pakken, De 'Plukze-wetgeving' die begin vorig jaar van kracht werd maakt het mogelijk verdachten tijdens het gerechtelijk vooron derzoek financieel uit te kleden, Probleem is vooral waar het geld is gebleven. De politie ver moedt dat een groot deel iS doorgesluisd naar het buiten-i land en/of is witgewassen. Bij de invallen, deze week, ia in totaal drie miljoen gulden in beslaggenomen. Ook vonden rechercheurs een kilo cocaïne, drie ons heroïne en vier vuur wapens. Morgen worden de verdachten voorgeleid aan de officier van justitie in Rotter dam. Den Haag wil veel minder koffieshops den haag anp De gemeente Den Haag wil af van de de vele koffieshops waar softdrugs te koop zijn. Van de 150 die er nu zijn, mogen er 25 blijven. Maar dan alleen in de binnenstad. B en W van Den Haag kiezen voor een geleidelijke sanering om te voorkomen dat de handel van softdrugs zich verplaatst naar de straat. De gemeente staat geen nieuwe verkoop plaatsen toe. De shops moeten in ieder geval verdwijnen uit woonwijken en uit de buurt van scholen blijven. Minderjarigen mogen niet langer een koffieshop in. Zaken die overlast veroorzaken gaan, al dan niet tijdelijk, dicht. Slui ting is definitief wanneer er ook harddrugs over de toonbank gaan. De politie gaat actiever surveilleren. De gemeenteraad bespreekt deze college-voorstellen op 10 oktober. PvdA 'er Oitdkerk ziet talloze besparingsmogelijkheden Op het gebruik van geneesmiddelen kan 1,5 tot 2 miljard gulden worden bespaard. Dat is de uitkomst van een re kensom, die PvdA-Kamerlid Rob Oudkerk heeft gemaakt. In Nederland gaat in de geneesmiddelenvoorziening een bedrag van 6,5 miljard gulden om. De Nederlandse ge neesmiddelen zijn volgens Oudkerk bovendien de duur ste van Europa. leiden/den haag gert visser/jan kuys Wil het systeem betaalbaar blij ven, dan zal overal in de ge neesmiddelenvoorziening ge snoeid moeten worden, is zijn stelling. Dat kan volgens het Ka merlid zonder al te veel proble- De prijzen van (Ie pharma- ceutische industrie kunnen in zijn visie naar beneden. Oud kerk verwacht daarvan een op brengst van tussen 200 en 400 miljoen gulden. Afgelopen zo mer heeft de industrie de prij Tuinbouwveilingen willen fuseren barendrecht» Vijf Nederlandse tuinbouwveilingen willen nog de ze eeuw fuseren tot één grote veilingvereniging. Als opstap naar een volledige fusie wordt er eind 1995 een voorlopig samenwer kingsverband opgericht. De bijna 8000 aangesloten tuinders moeten nog instemmen met de plannen. De veilingen die deel nemen aan de onderhandelingen zijn: RBT in Breda, CHZ in Ba rendrecht. Westland in Poeldijk, De Kring in Bleiswijk en veiling Utrecht. Gezamenlijk hebben de vijf een omzet van circa 2,5 miljard gulden. Ze verhandelen bijna tweederde van alle Neder landse groenten en fruit. De voorlopige naam voor de toekom stige veiling is ZWN: Zuid-West Nederland. Het is niet uitgeslo ten dat de NCB-veiling Veldhoven ook toetreedt tot de bespre- kingen. Amsterdam wil tippelzone instellen Amsterdam Amsterdam wil een tippelzone instellen aan de Theemsweg in het westelijk havengebied. Dat hebben burge meester Patijn en wethouder J. van der Giessen bekendgemaakt. Amsterdam stelde tot nu toe dat de instelling van een gebied voor straatprostitutie geen goed idee was vanwege de aanzui gende werking. Patijn breekt met die gedachte van zijn voorgan ger Van Thijn. Hij denkt dat de overlast van de circa 300 straat- prostituees, vaak verslaafden, beter in de hand te houden is met een tippelzone. Drugshandel zal daar niet worden getolereerd. Nu speelt de straatprostitutie zich voornamelijk af op de De Ruijterkade achter het Centraal Station. Bij de tippelzone moet hulpverlening voor de heroïnehoeren komen, zoals afkickpro gramma's, opvang en 'afwerkplekken' door bij voorbeeld het af schotten van parkeerplaatsen. Excuses voor politie-actie rotterdam Korpschef R. Hessingvan de regiopolitie Rotterdam Rijnmond heeft zijn excuses aangeboden aan burgemeester F. Brink van Veenendaal. In het centrum van deze Utrechtse ge meente ontstond vorige week paniek toen eenr arrestatieteam uit Rotterdam een levensechte oefening hield tussen het winkelend publiek. Gewapende agenten in burger verrichtten daarbij enke le ..arrestaties". De burgervader, zelf voormalig districtscom mandant van de rijkspolitie in Drenthe, vindt de oefening onac ceptabel. De politie in Rotterdam had de exercitie in een kort te lefoontje aan de collega's in Veenendaal aangekondigd. „Maar niemand hier had begrepen dat het om een winkelcentrum ging. Anders hadden we wel anders gereageerd. Normaal gesproken oefent de politie alleen in de bossen rond Veendendaal", zegt Brink, nieuwslijn Klacht KLM tegen steun Air France Amstelveen De Kl.M en vijf andere luchtvaartmaatschappijen, alsmede de Britse regering, stappen naar de Europese rechter om te protesteren tegen de miljardensteun aan Air France, die eind juli door Brussel werd goedgekeurd. De Nederlandse rege ring beraadt zich nog op zulke stappen. Volgens de KLM, die de stappen gisteren aankondigde, staan de voorwaarden die de Eu ropese Commissie aan de steun stelt, niet in verhouding tot de omvang van de injectie (6,5 miljard gulden). De maatschappij vindt dat daardoor de concurrentie zwaar wordt verstoord. De vijf andere betrokken luchtvaartmaatschappijen zijn British Air ways (BA), Air UK, het Deense Maersk, het Scandinavische SAS i TAT. zen al met vijf procent verlaagd. Dat leverde toen 200 miljoen gulden op. Oudkerk ziet aan zienlijke besparingsmogelijkhe den op de kostprijs en op de re clamebudgetten van de indu strie, die kunnen oplopen tot een kwart van de totale kost prijs. In de groothandel zijn vol gens de PvdA'er besparingen mogelijk tussen 12 en 18 pro cent. Hij veronderstelt dat voor al een betere distributie kosten kan besparen. Apothekers De apothekers krijgen anders dan vroeger 90 procent van de producten voorverpakt aangele verd. Bovendien incasseren de 1500 Nederlandse vestigingen jaarlijks, aldus Oudkerk, voor een bedrag van 300 miljoen gul den aan bonussen en kortingen. Dat bedrag zou direct op de kostprijs in mindering kunnen worden gebracht, meent Oud kerk. Voorts zouden apothekers genoegen moeten nemen met het norminkomen van huisart sen. Momenteel zitten ze daar vaak ver boven. Door een andere voorschrijf techniek van huisartsen en spe cialisten zou ook op dit terrein een bezuiniging mogelijk zijn. Volgens Oudkerk is het bekend dat huisartsen en specialisten vaak te dure geneesmiddelen voorschrijven: „Ook slikken met name oudere patiënten nogal eens onnodig en soms te veel medicijnen. Goed toezicht ont breekt en de voorraden in nachtkastjes stapelen zich op." Verzekeraars hoeven zich vooralsnog niet te bekommeren over het geneesmiddelenge- bruik. Alles wordt vergoed. Vol gens Oudkerk dient daarom ten spoedigste een systeem van budgettering te worden inge voerd, zodat verzekeraars niet eindeloos blijven betalen. Dit alles moet er volgens Oudkerk toe leiden dat hetzelf de kwalitatief goede systeem van geneesmiddelenvoorzie ning in stand blijft en tegelijker tijd forse besparingen worden bereikt: „De industrie, groot handel en apothekers weten dat het hier in Nederland twintig jaar de hemel was. En ze weten ook dat het nu afgelopen is. Dat moet anders worden. Vermoe delijk zal het niet helemaal vrij willig lukken, maar door het maken van regels moeten we daarz t te komen." Bijdrage Commercieel directeur A. Ver schuren van het farmaceutische bedrijf Katwijk Farma is het met Oudkerk eens dat de prijs van medicijnen in Nederland veel te hoog is. Hij benadrukt dat de producenten niet alleen aan de eigen winst maar ook aan hun maatschappelijke verantwoor delijkheid moeten denken. Kat wijk Farma maakt vooral goed kope geneesmiddelen. De prijs kan laag worden gehouden om dat het patent op die medicij nen is verlppen. Verschuren pleit onder meer voor een systeem waarin ge bruikers een deel van de kosten van medicijnen zelf moeten be talen. Dat zal er uiteindelijk toe leiden dat de te dure genees middelen in prijs worden ver laagd omdat producenten zich niet uit de markt laten prijzen. Santpoorter ontwerpt vliegveld met draaibare landingsbanen santpoort richard mooyman Het was even heel erg span nend, die landing op Schiphol in het vroege voorjaar. Een zuidwesterstorm rukte aan de Boeing 767 waarmee de 71-jari ge Santpoorter Maurice Vanstaen terugkeerde uit Mia mi. Op Schiphol was het spitsuur, de piloot kreeg in structies te landen op de Zwa- nenburgbaan. Het toestel werd bij het naderen van de baan dusdanig doorelkaar geram meld dat veel passagiers dach ten dat hun laatste uur geslagen had, vertelt Vanstaen. „De wind beukte tegen flatgebouwen on der ons, en zorgde voor draai kolken in de lucht.' Na een aantal 'levensgevaarlijke manoeuvres' besloot de piloot volgens Vanstaen het toestel weer op te trekken. Daarna vroeg de vlieger toestemming voor een landing op de Aalsmeerbaan, waar hij het vliegtuig zonder problemen aan de grond kon zetten. Bij de eerste landingspoging was deze baan volgens Vanstaen wegens de grote drukte in de lucht niet beschikbaar. Kampend met de gevolgen van een heupoperatie begon Vanstaen thuis in Santpoort- Zuid te piekeren en te tekenen. Op papier verscheen een vlieg veld in het water, met twee draaibare, drijvende start- en landingsbanen. Binnen een ringdijk volgen ze, liggend in betonnen bakken, de windrich ting met behulp van enorme motoren. Het gevaarte zou wat Vanstaen betreft moeten ver schijnen in het IJmeer. ergens tussen Muiden en de Flevopol- der. „Het grote voordeel is dat de banen altijd beschikbaar zijn. Je hoeft ook nooit meer te landen met gevaarlijke zijwinden. Om dat de vliegroutes grotendeels over water lopen is er minder geluidoverlast en een kleiner veiligheidsrisico." Op het ronde hoofdgebouw heeft hij hotels, congresruimtes en een verkeerstoren geprojec teerd. Parkeerplaatsen, autowe gen. en metroverbindingen completeren de schets. Een 'nogal futuristisch plan', oor deelt ook Vanstaen. Het project zou groter worden dan de Del tawerken, zo denkt hij. De kun stenaar waagt zich maar niet aan een schatting van de kos ten. „Maar ik besef dat 't ver schrikkelijk duur wordt." Fascinatie Vanstaen is altijd al door de luchtvaart gefascineerd ge weest. Als Amsterdams jochie fietste hij in de jaren dertig al naar Schiphol om vliegtuigen te kijken. „De mensen stapten zó vanaf het gras in het toestel." Zijn brilletje verhinderde dat hij zijn droom om piloot te worden kon verwezenlijken. Pas als heer op leeftijd nam hij in de VS zijn eerste vlieglessen. „Ik wilde we ten hoe het was, mijn nieuws gierigheid bevredigen. Mocht zijn nieuwe luchtha ven in het water niet haalbaar zijn, dan lijkt het hem verstan dig om in ieder geval een drij vende noodbaan in het IJmeer neer te leggen. Dat was ook zijn oorspronkelijke idee na de bloedstollende aankomst op Schiphol. Vanstaen heeft zijn plannen doorgesproken met het Innova tiecentrum voor uitvindingen ID-NL in Rotterdam, maar daar kreeg hij de boodschap dat zijn ontwerp niet kan worden be schermd. Een vliegdekschip is immers op een soortgelijk prin cipe gebaseerd, en daarvan zijn er inmiddels al heel wat ge bouwd. Vanstaen heeft verder geen stappen gezet om zijn idee te verwezenlijken: „Ach. ik ben geen projectontwikkelaar." Vanstaen verwacht niet dat Schiphol zijn plan zal omhel zen: „Voor Schiphol is dit idee te laat geboren, die heeft zoveel op de huidige plek geïnves teerd." Inderdaad houdt Schip hol voorlopig vast aan de aanleg van een vijfde baan op de huidi ge luchthaven en een eventuele uitbreiding van het vliegveld Le lystad in de toekomst. LEIDERDORP MONICA WESSELING Notoire wanbetalers komen in het vervolg niet meer onder het betalen van hun bekeu ring uit. De politie van Hol lands Midden schakelt voort aan direct een deurwaarder in als een bekeurde na twee aanmaningen nog weigert te betalen. De deurwaarder kan beslag leggen op bijvoorbeeld de auto van de 'verdachte' of zelfs bij de werkgever van de wanbetaler loonbeslag af dwingen. Hollands Midden is een van de eerste politiere gio's die met deze nieuwe methode van incassering, of ficieel Strafrecht Boete Incas so Systeem geheten, gaat wer ken. Tot nu toe draaide de politie zelf op voor het innen van nog openstaande boetes. Overtreders die weigerden te betalen kregen, na twee schriftelijke aanmaningen, bezoek van een agent die 'om geld kwam'. De agent kwam en komt heel vaak voor niks: de verdachte is niet thuis, is verhuisd of houdt zich achter de gordijnen verscholen. De deurwaarder zal niet zo snel onverrrichter zaken weer huiswaarts moeten keren: hij kan beslag leggen op goede ren en zo de verdachte dwin gen tot betaling. Mocht de deurwaarder er niet uitko men, bijvoorbeeld omdat de verdachte spoorloos is en er niets valt te halen, dan wordt alsnog de politie ingescha keld. Voorlichter F. Vergeer van Hollands Midden denkt dat de niuewe inningsmethode tot aanzienlijk minder notoire wanbetalers zal leiden. "Bo vendien betekent het Traor ons een aanzienlijke tijdwinst. Verleden jaar hebben we 6000 openstaande boetes gepor- beerd te innen. Dat kostte een dikke 10.000 manuur. In het nieuwe systeem worden we er alleen in echte moeilijke ge vallen bijgehaald. Daardoor komen er zeker 5000 tot 6000 manuur vrij. Tijd die de agen ten kunnen besteden aan nuttige zaken zoals toezicht houden op straat". Minister erkent achterstallig onderhoud den haag «jan kuys Volgens minister A. Jorritsma (verkeer en waterstaat) is de vliegveiligheid van de KLM niet in gevaar. Ze erkent dat er spra ke is van achterstallig onder houd, maar ziet geen reden om in te grijpen. Dat blijkt uit haar antwoord op schriftelijke vragen van de WD-kamerleden Blaauw en Keur. Naar aanleiding van publica ties in deze krant vroegen de kamerleden om opheldering over de staat van onderhoud van het KLM-materieel. Op ba sis van onder meer vertrouwe lijke notulen van de onderne mingsraad meldde het Leidsch Dagblad dat sommige vliegers weigerden te vliegen, omdat toestellen technisch niet in orde Jorritsma bevestigt dat dit is voorgekomen, 'ook al was daar bij geen sprake van een uit oog punt van de voorschriften on toelaatbare situatie'. In alle ge vallen zijn volgens de minister 'zodanige maatregelen geno men dat na overleg met de be manning toch gevlogen kon worden'. Wèl had dit vertragin gen tot gevolg. Het achterstallig onderhoud is volgens Jorritsma te wijten aan een samenloop van om standigheden en een opeensta peling van werk. „Het betrof", schrijft ze, "alleen klachten o{ onderhoudsactiviteiten waarJ voor het uitstellen van de af-j handeling aanvaardbaar is." Vaststaat, aldus Jorritsma, dat de KLM zich houdt aan de voor schriften en afspraken. Om die reden ziet zij geen aanleiding nadere maatregelen te nemen. AMSTERDAM Enkele honderden mensen heb ben gisteren in de stromende regen de avond in 1992 her dacht waarop een stuurloos ge-» worden Boeing 747 van El Al aan het leven van 43 mensen een voortijdig einde maakte. Speciaal ter gelegenheid van de herdenking lag het vliegverkeer tussen drie uur 's middags en middernacht stil. Alléén gedurende die uren, zo benadrukte de voorzitter van de stadsdeelraad zuidoost R. Jans sen in ziin toespraak. Als het aan hem ligt. zal dat echter niet lang meer duren. Het is volgens hem mogelijk gebleken om de Bijlmermeer te mijden en via de Buitenveldertbaan aan te vlie gen. Of de politiek-verantwoor- delijken dat in hun oren wilden knopen. Onder de toestellen die nu nog steeds overvliegen, be vinden zich ook 747's. Daarvan zouden er nog steeds vele hon derden aan hetzelfde euvel lij den als de op 4 oktober 1992 op Groeneveen en Kruitberg neer gestorte Boeing: ondeugdelijke borgpennen bij de motorop hanging. Een bitter klinkende Janssen: „Om financiële rede nen is er niet gekozen voor een snelle aanpassing van die vlieg-, tuigen. Een verkeerde keuze op grond van verkeerde argumen ten." Volgend jaar staat er op de plek van de ramp een monu-< ment, ontworpen door architect Herzberger. De boom, die nu al twee jaar een plaats van heri denking is, krijgt in het nieuwe ontwerp een prominente plaats]

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18