J Reinigen tank voor rekening eigenaars Reclassering Leiden twee keer zo groot Slaapkonijn Nijnie blijft thuis Leiden Milieuregels voor bouwen soepeler Kantines hebben geen milieuvergunning nodig Bureau Rechtshulp helpt minder vaak Voetballen op jubileum WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 Leiden: niet aansprakelijk voor slechte sanering Leiden laat de eigenaars van 1200 olietanks, die niet op de juiste manier zijn schoongemaakt, zelf voor de kosten opdraaien. De gemeente zegt, dat ze niet aansprakelijk is voor de slechte sanering ervan. Alle tanks moeten 1 janu ari 1998 schoon zijn. Dit standpunt leidde gister avond wel tot forse kritiek op milieuwethouder H. de Goede (D66). Hij weigert de tankbezit- 1 ters schadeloos te stellen. „Particulieren die eerder dach ten milieubewust te handelen i worden nu extra gepakt," zei WD'er G. van Gruting (WD) 1 tijdens de vergadering van de raadscommissie milieuzaken. Onlangs werd bekend dat veel olietanks in het verleden niet goed gesaneerd zijn. Het aftap pen is niet zorgvuldig genoeg gebeurd, waardoor een grote hoeveelheid olie onderin de tanks is blijven zitten. Veel tanks, die na sanering zijn vol- 1 gespoten met zand of schuim, moeten daarom een tweede keer worden schoongemaakt. Sanering van de olietanks is verplicht en kost zon 1.000 gul- den. De eigenaars van verkeerd gesaneerde brandstofreservoirs moeten daar 1.500 gulden bo venop leggen. Die extra kosten worden veroorzaakt door ver vuiling van het zand of schuim in de tanks. B en W van Leiden zien af van kostenvergoeding, omdat ze zich niet verantwoordelijk ach ten voor de verkeerde milieu adviezen die de overheid in het verleden heeft gegeven. De Goede: „We hebben naar eter en geweten adviezen gegeven. Die kunnen echter in de loop van de tijd door de feiten achter haald worden. Wij achten ons daar niet verantwoordelijk voor." De wethouder houdt echter wel rekening met eventuele ge rechtelijke procedures die boze Leidenaars tegen de gemeente zullen aanspannen. Uit voor zorg is daarom een bedrag van een miljoen gulden gereser veerd om, via de rechter afge dwongen, schadevergoedingen te betalen. De opmerkingen van De Goe de leidden tot grote ergernis bij zijn fractiegenoot O. Welling. „Dat kan toch niet. Ie kunt toch geen geld reserveren en dan maar afwachten of iemand je aansprakelijk stelt?" Het bevreemdde de fracties voorts dat het Leidse college ambtelijke adviezen in de wind heeft geslagen. In een regionaal opgezet plan, getiteld Actie Tankslag, pleiten ambtenaren wel voor een schadeloostelling van gedupeerde tankbezitters. .Particulieren hebben het aan brengen van een vulmiddel des tijds gedaan op advies van de overheid', schrijven de ambte naren in de nota Tankslag. 'Het is daarom niet redelijk om de particulieren zelf deze extra kosten hiervoor te laten dragen. Zij hebben immers destijds naar eer en geweten het advies van de overheid gevolgd.' Ander regiogemeenten hebben dit ad vies opgevolgd. Het gemeente bestuur van Leiden wil om 'fi nanciële redenen' van schade loosstelling afzien. WD'er Gruting concludeerde dat de lokale overheid een 'slecht figuur' slaat door scha devergoedingen te weigeren. „Het met zand vullen,van olie tanks geschiedde op advies van de overheid. De schade die daar nu uit voortvloeit kun je de bur gers niet aanrekenen. Als je dat wel doet flik je de mensen een kunstje. Hoe betrouwbaar zijn wij dan nog als overheid?" Postzegelveiling De Leidse postzegelvereniging De Postzegelvrienden houdt maandag 10 oktober haar maandelijkse veiling-, ruil- en contactavond in het Vijfhoven- huis aan de Hoflaan. Om 18.30 uur begint de bijeankomst voor de jeugd, vanaf 19 uur zijn de volwassenen welkom. Voor meer informatie: 071-765828. Inval in drugspand Ververstraat leiden Vier agenten hebben gistermiddag een inval gedaan in een drugpand aan de Ververstraat. Volgens de politie was be kend dat vanuit deze woning heroïne en cocaïne werden ver handeld. De agenten vonden bij de inval een kleine hoeveelheid van deze drugs. Ze hielden een 32-jarige Leidenaar en een 38-ja- rige Tunesiër aan. In het pand werd ook de stereo-apparatuur aangetroffen die tijdens het 3 oktoberweekeinde was gestolen uit een horeca-zaak aaji de Steenstraat. - Brand in slooppanden Witte Singel leiden Een kleine brand heeft vannacht gewoed in de viêr slooppanden aan het begin van de Witte Singel nabij het voor malige Leidsch Dagblad-complex. Volgens de politie is het vuur van de voormalige kraakpanden, die eigendom zijn van deze krant, aangestoken. Bij de brandweer werd even na middernacht alarm geslagen. Het vuur was snel onder controle, maar de Witte Singel moest wel een half uur worden afgesloten. De schade aan de panden is nihil omdat deze reeds in een zeer slechte staat verkeren en al eerder door brand werden aangetast. Flinke schade aan clubhuis DIOK leiden Inbrekers hebben maandagavond flink huisgehouden in het clubhuis van rugbyclub DIOK aan de Smaragdlaan in Lei den. Volgens wedstrijdsecretaris Bouwe Broers is er niets ont vreemd, maar de ravage die de inbrekers achter lieten was enorm. De schade loopt in de duizenden guldens. Door het for ceren van een getralied bovenraam in de bestuurskamer ver schaften de ongenode gasten zich de toegang tot de kantine. Daarbij sneuvelden trofeeën uit binnen- en buitenland. Het clubhuis van DIOK was al eerder doelwit van inbrekers. Nieuwe behuizing in Leiden of Alphen aan den Rijn leiden/den haag jan kuys De reclassering in Leiden wordt na de grootschalige herinrichting van de lan delijke organisatie twee keer zo groot. Het personeelsbestand groeit de komen de jaren van 12 naar 23 medewerkers. Dit blijkt uit het organisatie- en inrich tingsplan van de stichting Reclassering Nederland. De toename van personeel is het ge volg van de bouw van een nieuwe gevan genis in Alphen aan den Rijn en de aan passing van het werkgebied van de re classering aan het werkgebied van het regionale politiekorps Hollands Midden. Een en ander betekent dat de eenheid op den duur zal moeten verhuizen naar een nieuw onderkomen. Zowel Leiden als Al phen komt in aanmerking als vestigings plaats. De reorganisatie moet de slagkracht en efficiëncy van de reclassering, een hulpverleningsinstelling voor gedeti neerden en slachtoffers, vergroten. Daar toe worden de bestaande 19 stichtingen opgeheven en vervangen door één lan delijke stichting. Tegelijk moet een be dragvan 12 miljoen worden bezuinigd. .In de nieuwe opzet komt er één lande lijk bureau, vijf ressortbureaus die ge koppeld zijn aan de gebiedsindeling van de gerechtshoven en 55 uitvoerende units, die werken vanuit 24 locaties. Het hofressort Den Haag krijgt in de nieuwe structuur vijf vaste unitlocaties, namelijk in Den Haag, Leiden, Rotterdam, Dordrecht en Middelburg. Vanuit Leiden zullen op den duur spreekuren worden gehouden in de nieuwe gevangenis in Alphen aan den Rijn en in Gouda. Over de invulling van de functies be staat bij veel eenheden nog onduidelijk heid. Onder meer via herplaatsing zullen de personeelsformaties moeten worden ingevuld. Van gedwongen ontslagen zal echter geen sprake zijn. Deze problemen spelen in Leiden niet, zo meldt team coördinator Albert de Johg, omdat de nieuwe eenheid de komende jaren al leen maar zal groeien. De huidige mede werkers kunnen blijven en voor de aan vulling kan geput worden uit medewer kers van andere eenheden. De Leidse eenheid experimenteert al vanaf maart dit jaar met de nieuwe werkwijze, die tegelijkertijd met de reor ganisatie wordt doorgevoerd. De Jong toont zich buitengewoon tevreden over de tot nu toe bereikte resultaten. Als voordelen noemt hij de betere coördina tie van de werkzaamheden vanuit één bureau, het kunnen bieden van een vol ledig aanbod en het makkelijker onder ling overleg. Taptoe in de 3 Oktoberhal Muziek en showband 'Con cordia Leiden' houdt op 15 oktober een taptoe in de 3 Oktoberhal aan de Sma ragdlaan. Voor informatie en kaarten kunnen belang stellenden terecht bij het clubgebouw aan de l.ange- gracht 59-61, tel. 071 220817. Open huis bij Leger des Heils In het kleding depot van het Le ger des Heils aan de Groenesteeg 66 in Leiden wordt op maandag 17 oktober open huis gehouden. Bezoekers wor den dan in de gelegenheid ge steld om tussen 10 en 16 uur eens te kijken wat er niet de in gezamelde kleding gebeurt. In tegenstelling met wat vaak ge dacht wordt, blijft het overgrote deel van de kleding in Leiden en omstreken. Sportkantines mogen zonder milieuvergunning draaien. Wet houder H. de Goede (D66) is voorstander van een gedoogbe leid voor sportkantines. Dat kan nu minister De Boer onlangs op die mogelijkheid heeft gewezen. Een gedoogbeleid voorkomt dat sportverenigingen op kos ten worden gejaagd om de sinds kort aangescherpte milieuregels na te leven. De nieuwe regels brengen met zich mee dat er voor tal van voorzie ningen in sportkantines vergun ningen vereist zijn. „Ik ben blij dat de minister aangeeft dat ze voor een ge doogbeleid is," zei De Goede gisteravond tijdens een verga dering van de raadscommissie milieuzaken. „Als die mogelijk heid er is wil ik daar zeker ge bruik van maken. Ik zal met graagte gedogen als de minister dat toestaat." De Goede liet eerder al weten dat sportverenigingen door de nieuwe regels 'nodeloos op kos ten worden gejaagd.' Clint Heuzen tussen zijn speelgoedkonijnen. „Ook mijn vriendjes mogen ze niet aaien, anders worden ze vies." Clint Heuzen (8) exposeert met pluche konijnen in Morskwartier Stapelgek is hij pp konijnen, tweehonderdvijftig heeft hij er al. Op het slaapkamertje van de 8-jarige Clint Heuzen uit Leiden is al lang geen plaats meer. Zijn moeder heeft de verzameling op de gang moeten zetten. Een verzameling speelgoedkonijnen wel te verstaan, want Clint is al lergisch voor de levende exem plaren. Gisteren heeft moeder Heu zen alle dieren verpakt in do zen, want zoonlief heeft beslo ten dat iedereen zijn konijnen mag zien. De komende drie we ken is zijn collectie te bewonde ren in de openbare bibliotheek Morskwartier aan de Robijn straat. Vier jaar geleden is hij begon nen met sparen. Sindsdien hoe ven zijn ouders, familie en vriendjes nooit meer na te den ken over een verjaardagsca deau. Vader en moeder Heuzen helpen Clint met zijn verzame ling door op rommelmarkten op pluche konijnen te letten en oma heeft in een creatieve bui zelfs een keer een beestje voor hem gemaakt. „Ik weet niet hoe die liefde voor konijnen komt," zegt moe der Heuzen. „Het heeft in elk geval niets te maken met zijn allergie. Dat is stom toeval. Net als anderen gek kunnen zijn op honden of auto's, heeft Clint dat met konijnen. We moeten ook altijd met hem naar De Leidse Hout toe, als hij dan zo'n beest ziet is hij weg." De allergie voor 'Roger Rab bit' maakt het voor Clint wel eens moeilijk. „Ik mag ze niet aaien. Dat mag alleen als ik m'n handen daarna kan wassen, an ders krijg ik het heel benauwd." Geluldcig kan hij zich thuis een lamme arm aaien en nie mand anders mag dat. „Nee, mijn vriendjes ook niet, want dan worden mijn konijnen vies." Ook in de bibliotheek staan ze beschermd achter glas, want de bieb mag dan wel openbaar zijn, de konijnen blij ven van Clint. De bezoekers van Morskwar tier zullen het trouwens niet de hele verzameling van Clint kun nen zien; één konijn blijft thuis. Het is 'Nijnie' en dat is Clints slaapkonijn. „Nijnie mag zeker niet mee. Ik kan anders niet sla pen en dan zou ik veel te moe zijn om te gaan judoën." De gemeente Leiden versoepelt de milieuregels voor nieuw bouw en verbouwingen. Als de kosten hiervan hoger uitvallen dan 50.000 gulden, is er een ver klaring van schone grond' ver eist. Dit bedrag lag tot nu toé op 35.000 gulden. B en W hebban tot wijziging van de milieuregels besloten na raadpleging van verschillende regiogemeenten. Door verho ging van de grens zou de ver houding tussen onderzoeks- en bouwkosten 'beduidend gunsti ger' uitvallen. Het afgelopen jaar zijn 856 bouwaanvragen bij de gemeen te ingediend, waarvan in bijna 14 procent een bodemonder zoek werd verlangd. Bij een on bekend aantal onderzoeken leidde dit tot opsoring van bo demvervuiling. De verplichte bodemonder zoeken voor grote bouwplan nen moeten voorkomen dat ge meente en bouwers 'geld in het water gooien'. Daarom geldt de bepalingen ook voor verbou wingen waar geen grondverzet aan te pas komt. „Zodat je niet allerlei geld uitgeeft terwijl je op een tijdbom zit," lichtte milieu wethouder H. de Goede (D66) gisteravond toe tijdens een raadscommissie. Eigen bijdrage weerhoudt mensen Het Bureau voor Rechtshulp in Leiden spant minder vaak een rechtszaak aan. Nu van de cliënten een forse eigen bijdra ge wordt gevraagd voor juridi sche hulp, haken velen af. „De toeloop is nog even groot, maar het aantal mensen dat echt een rechtsprocedure wil beginnen, neemt duidelijk af', zegt I'. Ha bere, vervangend afdelings hoofd van het Leidse bureau, dat sinds januari zetelt in een nieuw pand aan de Oude Rijn. Hij kan de terugloop nog niet in cijfers uitdrukken. Vooral mensen met een inko men van net beneden de drie duizend gulden per maand, zien tegenwoordig geen heil meer in het aanspannen van een rechtszaak. Voorheen kon den deze mensen rekenen op de financiële steun van het bu reau vóof rechtshulp, maar die is door nieuwe regels in de Wet op de Rechtsbijstand weggeval len. Habere: „De eigen bijdrage kan gauw tot honderden gul dens oplopen, dat is voor veel mensen een te hoge barrière om naar de rechter te stappen. De kosten verbonden aan de rechtszaak zijn soms hoger dan de inzet van een conflict." Het bureau kan weinig aan de situatie doen. „Wie bij ons komt voor advies, hoeft de eerste keer niets te betalen. Als een zaak in minder dan 2,5 uur is te rege len, vragen we 30 gulden. Maar duurt een procedure langer en dat is meestal wel het geval als de kantonrechter of het arbeids bureau erbij betrokken wordt, dan wordt de eigen bijdrage verlangd. De grenzen liggen zo hard, daar kunnen wij niets aan doen. Het is betreurenswaardig, want de rechtshulp wordt on, deze manier flfnk uitgekleed. Deze bezulning zorgt voor een nieuwe leemte", vindt Habere. Zoals gezegd treft de eigen bijdrage vooral de mensen met een minimaal tot modaal inko men. Voor mensen met een bij standsuitkerin^ is de eigen bij drage vastgesteld op 110 gul den. Alternatieven zijn er niet voor de burger. In Leiden verlenen bijvoorbeeld ook het Instituut voor Burgerraadslieden (IBR) en de Rechtswinkel juridische bij stand, maar ook deze instanties zijn onderworpen aan de nieu we regels voor rechtsbijstand en kunnen niet gratis voor advo caat spelen. Het Bureau voor Rechtshulp moet zich volgens Habere be zinnen op de eigen werkwijze in de toekomst. „Het is zaak een hulppakket te ontwikkelen waarbij mensen toch baat kun nen hebben." leiden Jan Titshof (links op de foto), de zil veren schoolleider van het Bonaventura Col lege in Leiden, mocht zelf ook zijn voetbal schoenen aantrekken om samen met z'n leer lingen een balletje te trappen. De scholieren organiseerden de wedstrijd in het kader van zijn 25-jarig jubileum. Aanvankelijk voelde hij er voor om uitgebreid feest te vieren. Hij doet gewoon zijn werk en dat is het. Bij nader in zien vond de 56-jarige inwoner van Alphen de belangstelling toch wel leuk. „Je merkt dat mensen waardering voor je werk hebben." FOTO HENK BOUWMAN Vanaf 26 september kemt deze medewerker van de dienst Milieu en Beheer, samen met zijn collega' op een andere dag uw huisvuil ophalen. Alle informatie daarover staat in de folder die bij u bezorgd is. U kunt ook bellen: 25 21 30

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17