Zorgen over stijgende heffingen 'Contacten op lange duur interessant' Regio Rijnweide-complex in aanbouw GÉ 'Treslong' langer open WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 15 VVD Voorhout wil af van ambtsgebed voorhout» /Vis het aan de liberalen in Voorhout ligt, wordt het ambtsgebed bij de gemeenteraad afgeschaft. Daarvoor breekt de WD een lans in haar algemene beschouwingen. De afschaffing van het gebed moet aan de orde worden gesteld bij de op han den zijnde aanpassing van het reglement van orde. De liberalen staan vooralsnog alleen in hun voornemen. D66 besteedt in haar beschouwingen ook aandacht aan het nieuwe ordereglement maar wil vooral meer spreekrecht voor burgers in commissie- en raadsvergaderingen. Ook pleiten de Democraten voor het be noemen van burgerraadsleden. D66 wil markt naar Raadhuisplein VOORHOUT De weekmarkt in Voorhout moet op termijn een plekje krijgen op het Raadhuisplein. Dat is volgens D66 de 'meest voor de hand liggende' plek voor de marktkramen die nu nog op de Mgr. Broerestraat staan. Mocht de markt niet op korte termijn naar het Raadhuisplein kunnen worden verhuisd, dan moet de markt wellicht tijdelijk op de Prins Bernhardstraat wor den gehouden. De Democraten zijn niet de enigen die zich druk maken over de plek van de weekmarkt. PvdA wil snel een nieu we plaats terwijl Gemeentebelangen zich uitspreekt voor de ver plaatsing van de markt naar de Herenstraat. CDA: arbeidsbureau overbodig? voorhout» Zijn de arbeidsbureaus overbodig? Die vraagt stelt het CDA in Voorhout zich in de algemene beschouwingen. Vol gens de christendemocraten gebeurt het overgrote deel van de arbeidsbemiddeling buiten het arbeidsbureau om. De mensen die slecht aan werk komen, krijgen nauwelijks aandacht of zijn aangewezen op hulp van de gemeenten. De registratie van werk lozen kan dan net zo goed gelijk door de gemeente worden ge daan terwijl bemiddeling en speciale programma's door com merciële bureaus kan gebeuren. Zeker nu de rijksoverheid gaat bezuinigen op het budget van de arbeidsbureaus. Pvd A/V VD pleiten voor wachtlijst voorhout» De WD en de PvdA in Voorhout pleiten voor het in stellen van een wachtlijst bij de basisscholen. Op die manier moeten kinderen uiteindelijk toch op de school terecht komen die hun ouders als eerste keus hebben opgegeven. De plaatsing op de basisscholen gaat jaarlijks met een loting gepaard. Voor de basisscholen in Oosthout zijn te veel aanmeldingen in tegenstel ling tot de scholen uit het minder kinderrijke 'oude dorp'. De WD wijst erop dat de vrijheid van schoolkeuze zwaarder weegt dan de mogelijke onrust die ontstaat doordat kinderen halver wege het jaar van school wisselen. Bovendien zou dat beperkt kunnen worden door de overplaatsingen alleen rond vakanties te laten plaatshebben. De PvdA wil het hele lotingssysteem on der de loep nemen. Lisse: een gokkast per snackbar lisse Om gokverslaving zoveel mogelijk te voorkomen, heeft de gemeente Lisse besloten voortaan in eetgelegenheden, zoals snackbars, nog maar één gokkast toe te staan. Het college schrijft dit in antwoord op vragen van SGP/GPV/RPF naar aan leiding van de begroting voor 1995. Eerder alwas het verboden om gokkasten in sportkantines te plaatsen. Contributie 'bieb' boven gemiddelde lisse De contributie die de leden van de bibliotheek in Lisse moeten betalen voor het lenen van een boek of cd ligt boven het gemiddelde tarief dat in de regio wordt gehanteerd. Met dit feit reageren burgemeester en wethouders op de suggestie van CDA en D66 om het lenen van boeken en cd's duurder te maken. D66 meent dat jaarlijks te veel geld op de bibliotheek moet worden toegelegd. Het college wil bekijken of verdere besparing op de leeszaal mogelijk is maar wil waken voor een verarming van de kwaliteit van de bibliotheek. 'Boekhoudkundige perversiein Voorhout „Een vorm van een boekhoudkundige perversie." Dat is volgens Gemeentebelangen het voornemen van het Voorhoutse college om de huizenbelasting met het infla tiepercentage 2,75 procent te laten stijgen. Gemeentebe langen meent dat de belastingverhoging tot 1,5 procent kan worden beperkt. Dat levert de benodigde 29.000 gul den op die Voorhout nodig heeft om het gemeentelijk huishoudboekje voor 1995 sluitend te maken. voorhout roza van der veer De verhoging van de onroe- rend-zaakbelasting (OZB) kost de Voorhoutse bewoner van een koophuis van twee ton in 1995 514 gulden, 14 gulden meer dan in 1994. Daarnaast moet een Voorhouts gezin 65 gulden extra betalen voor het ophalen van het afval en 60 gulden meer aan rioolbelasting. Alles bij elkaar moet een Voorhouts gezin vol gend jaar 140 gulden meer op tafel leggen aan gemeentelijke lasten. En dat is te veel in de ogen van Gemeentebelangen. De op positiepartij pleit in haar alge mene beschouwingen voor twee tientjes minder rioolbelas ting en een bijna gehalveerde OZB. ,,We zitten niet te wachten op een overschot zoals over 1993. Dek gewoon wat u dekken moet", aldus Gemeentebelan gen. De oppositiepartij krijgt steun van de liberalen. Ook de WD is voorstander van een la ger percentage. „Het mag geen automatisme worden om de lasten met het inflatiepercenta ge te verhogen", houden de li beralen het college voor. De PvdA, D66 en CDA heb ben minder moeite met de ho gere huizenbelasting. Weliswaar waarschuwt de PvdA voor las tenverhogingen boven het infla tiepercentage, maar deze drie partijen breken meer een lans voor een gedifferentieerd tarief voor de ophalen van huisvuil en het rioolrecht. Het CDA vraagt zich af of bij de afvalstoffenhef fing niet gekeken moet worden naar draagkracht. „Te meer daar de heffing in geen enkel verband staat tot de aangebo den hoeveelheid afval. Het is moeilijk uit te leggen dat milieubewuste burgers die afval scheiden en een compostvat ge bruiken, even zwaar belast wor den. Dat werkt ontmoedigend", aldus de christen-democraten. D66 pleit voor een apart tarief voor een- en meerpersoons- huishoudens. De VVD meent dat burgers die dat wensen, een kleinere duobak moeten krij gen. Gemeentebelangen wil al leen weten wanneer het college plan voor gedifferentieerde ta rieven komt. Klei op wegen Haarlemmermeer De politie van Haarlemmeer gaat in oktober optreden tegen boeren die bij het oogsten klei en bagger achterlaten op de polderwegen. De klei en bagger verhogen bij nat weer de kans op slippartijen en zijn daarom een gevaar voor de verkeersveiligheid. Boeren zijn tijdens de oogst verplicht waarschuwingsborden langs te weg te plaatsen. Indien er 's avonds wordt gewerkt, dienen zij automobilisten ook met gele knipperlichten te waarschuwen. Onmiddellijk na de werkzaamheden zullen de boeren zelf de weg moeten schoonmaken. Voorhoutse vrijgesproken van wegnemen kasgeld voorhout peter van der hulst De voormalige adminstratrice van een Voorhouts verzorgings tehuis is in hoger beroep vrijge sproken van verduistering. De vrouw werd er van verdacht voor 11.940 gulden uit de kas te hebben weggenomen. In een kistje werd de opbrengst van winkel, collecte-, koffie- en maaltijdgelden bewaard. De 49- jarige vrouw werd door de di rectie aangesproken op het ver dwenen bedrag en vervolgens geschorst. Voor de politierech ter werd zij veroordeeld tot 50 uur dienstverlening en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken. De 49-iarige Voorhoutse ging echter in hoger beroep om haar onschuld aan te kunnen tonen. Tijdens de be handeling van de zaak twee we ken geleden, bleek dat de ad- minstratie alles behalve goed was geregeld. De vrouw ont beerde de kennis om een goed boekhoudkundig systeem op te zetten. Ze schreef een rood bonnetje als er geld uit de kas ging en een blauw bonnetje als er geld binnenkwam. „Maar als geld en bijbehorend kasbewijs verdween, dan kraaide er geen haan naar", stelde een van de rechters tijdens de zitting vast. Met behulp van getuigeverkla- ringen maakte de raadsvrouw van de Voorhoutse duidelijk dat iedereen hij de kas kon komen. „De kas was een duiventil." Zij verweet politie en justitie nooit naar een andere dader te heb ben gezocht. Het gerechtshof zag in het pleidooi van de raadsvrouw voldoende aanlei ding om de Voorhoutse vrij te spreken. Insluipers actief in Oegstgeest Uit een lokaal van een school aan de Rhijngeestcrstraatweg in Oegstgeest is gisteren een hand tas gestolen. In de tas, die in een onbewaakt ogenblik werd weggehaald, zat een portemon nee met een onbekend geldbe drag. Een dag eerder gebeurde hetzelfde in een kantoor aan de Rhijnzichtweg. Hier bestond de buit uit een portemonnee met 50 gulden, autopapieren, bank pasjes en cheques. valkenburg Een bouwvakker veegt de verse specie weg van een pas gemetseld muurtje op het nieuwe Rijnweide-complex aan de Hoofdstraat in Valkenburg. Uiterlijk begin december kunnen de huurders het multl-functionele centrum en de ouderenwoningen betrekken. foto dick hogewoning aflossing per maand f 253,49 f 506,98 Fietsster geschept in Wassenaar wassenaar Een 38-jarige vrouw uit Wassenaar heeft gistermiddag beenletsel opgelopen toen ze op de Clematislaan in haar woonplaats werd ge schept door een auto. De automobiliste, een 25-jarige Wassenaar se, wilde met haar auto linksaf de Violierenweg inrijden. Daarbij zag zij de 38-jarige vrouw over het hoofd, die op de fiets uit tegen overgestelde richting kwam. Zij viel en moest met verwondingen aan een been in het AZL worden opgenomen. LENEN MOET LEUK BLIJVEN. WELKOM BIJ DE GKB LEIDEN! Lastig gedoe kunt u niet gebruiken als u een lening aanvraagt. U hebt geld nodig. Punt uit. Tegen een prettige lage rente. En aardige mensen die de persoonlijke lening vlot voor u regelen. Evenals een doorlopend krediet, als dat de bedoeling is. Dus geen gezeur alsjeblieft. Mee eens? Dan is de Gemeentelijke Kredietbank Leiden uw juiste adres. Bel voor informatie. Of nog beter: kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uui donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777 - fax 071 -167158 hillegom kees bals De sporthal Treslong in Hil- legom blijft vrijwel zeker een jaar langer open. Daarmee zijn de zaalsportverenigingen die dreigen zonder onderdak te komen uit de brand, nu de bouwplannen voor een nieu we hal vertraging oplopen. Eigenaar van de Treslong hal, de Koninklijke Algemec- ne Vereeniging voor Bloem bollencultuur (KAVB) en de gemeente Hillegom zijn na genoeg akkoord. De hal zou oorspronkelijk aan het eind van dit sportseizoen dicht gaan. Voor de exploitant is de ruimte overbodig door de verhuizing van de bloembol- lenbeurs naar Lisse. De KAVB wil het gehele ge bouwencomplex, waarin ook de kantoren van de vereni ging zitten, slopen. Het be stuur van de vereniging laat de onderhandelingen over het voorlopig niet sluiten van de hal afhangen van de vraag of de gemeente wil meewer ken aan nieuwe plannen voor het terrein. De KAVB stelt als voorwaarde dat de gemeente zich houdt aan de afspraken die hierover ge maakt zijn met het vorige college. Volgens oud-wethouder A. Lommerse heeft het huidige college wat dat betreft weinig speelruimte. Onder zijn be wind zijn er toezeggingen ge daan waar nu niet van kan worden afgeweken: de KAVB mag 22 woningen realiseren op het terrein en heeft het recht gekregen om kantoren te bouwen in de voortuin van het restaurant Treslong. Zijn opvolger wethouder C. Jong bloed zegt dat hij zich ner gens op vastlegt voordat hij heeft nagezocht wat zijn voorgangers precies hebben afgesproken. De gemeente Hillegom wilde een nieuwe sporthal bouwen die in de loop van '95 moest opengaan. Afgelo pen zomer kwam er echter een spaak in het wiel omdat er geen exploitant te vinden was die het financiële risico wilde dragen. De nieuwbouw loopt nu vertraging op omdat er eerst onderzocht wordt welke financieel verantwoor de alternatieven er zijn. Voorzitter The Group tevreden over China-reis ijmuiden/katwuk pi eter van hove „Dit had ik in de verste verten niet durven dromen. Vooraf denk je: dat China zal nog wel arm zijn. Maar wat ik heb ge zien! Overal wordt gebouwd. Dat hele land is één grote bouwput. Een land dus met vol doende economische perspec- Cor Vrolijk is net terug van een acht-daagse handelsmissie i naar het land in het Verre Oos ten. De directeur van de gelijk namige IJmuidense visserij- maatschappij en tevens voorzit ter van The Group - een samen werkingsverband van vier Ne derlandse rederijen waaronder Parlevliet Van der Plas uit Katwijk - is vol ontzag over de laatste economische ontwikke lingen in China. En uiteraard is hij tevreden over de bereikte re- I sultaten. De delegatie van The Group kwam met Chinese bedrijven tot overeenstemming over de levering van 5000 ton haring. Deze order kwam bovenop eer- i der afgesloten akkoorden voor de levering van in totaal 10.000 ton vis. Van deze laatste bestel ling is inmiddels 5.000 ton in China aangekomen. De tweede lading vertrekt 20 oktober vanuit Nederland naar China. Leuke bijkomstigheden, maar volgens Vrolijk is dat niet het belangrijkste. „De contacten op langere duur zijn veel interes santer. Zo verklaarden Chinese visimporteurs bereid te zijn vol gend jaar nog eens 30.000 ton haring, (hors)makreel, blauwe wijting en zilversmelt te kopen. Dat zijn positieve ontwikkelin gen." De contacten met China zijn van recente datum. The Group had al enige tijd interesse in het doen van zaken met China. De in Peking gehuisveste Neder landse handelsfirma Unisono heeft uiteindelijk voor de con tacten gezorgd. Een druk pro gramma, vol officiële plichtple gingen. Vrolijk en de andere vertegenwoordigers van de Ne derlandse rederijen - Jaczon, Parlevliet Van der Plas en Van der Zwan - gingen langs bij be drijven in onder meer Peking, Qingdao, Dalian en Tsinjin. „De Chinezen waren zeer geïnteres- seerd over samenwerkingsvor- j men met de rederijen. Wij zou den dan de visprodukten aanle veren. Zij moeten zorgen voor de marketing en de verkoop. Een goede werkverdeling. Ook valt te denken aan het geza menlijk verwerken van haring kuit of het opzetten van rokerij en. Wellicht in de vorm van joint-ventures." Enige leden van de handels delegatie waren eerder naar China afgereisd voor de aan komst van de eerste lading vis die met het schip 'Oranje Klip per' in de havensteden Qingdao en Tian-jin werd aangevoerd. De haring ging niet lang daarna over de toonbank in een van de immense markten 'tegen een redelijke prijs', aldus Vrolijk. Volgens Vrolijk waren de Chi nese gastheren zeer te spreken over de kwaliteit van de pro- dukten. ,,'s Avonds hadden we een soort receptie op de 'Oranje Klipper', compleet met gebak ken makreel en gebakken ha ring. Dat is daar niet zo bekend. Maar het viel bij de Chinezen in goede aarde." Contacten leggen, daar ging het om. Maar dat hoeft niet al leen achter de onderhande lingstafel. De Chinezen en Hol landers probeerden ook op een ander gebied elkaar beter te le ren kennen. Vrolijk moet sma kelijk lachen als hij aan het mo ment terugdenkt. „Op een ge geven moment vroeg een Chi nese klant: we zouden graag te gen jullie voetballen. We heb ben alvast het Olympisch sta dion in Peking afgehuurd. Ik dacht dat het een grapje was. Maar het was absoluut serieus." Vrolijk moest de nodige moeite doen om een volwaardig Nederlands elftal op de been te brengen. „Ik ben ooit coach ge weest van een lager elftal van Stormvogels, dus met dat bijltje had ik meer gehakt. Toevallig waren de landbouwattachés van de Nederlandse ambassa des in Peking en Hong Kong op bezoek. Die konden dus m'ee- doen. Verder een paar mensen van de delegatie. Sommigen hadden nog nooit gevoetbald, maar dat maakte niets uit. In het stadion was plaats voor 50.000 toeschouwers. Alleen de vrouwen van de attachés waren aanwezig." De wedstrijd ging met 4-2 verloren. „Na een felle strijd overigens. We hebben ze niet zomaar laten winnen, hoor." De Hollandse vis deed het goed in de Chinese markthallen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15