'Pastor moet er ook zijn als iemand suïcide overweegt' Kerk Samenleving Grondige renovatie St. Jan noodzakelijk Heruitgave van laatste werken Titus Brandsma Kardinaal Hume: aan het habijt herken je de monnik WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 BUITENLAND KORT Bisschoppen De Bond van Duitse katho lieke jongeren (BDKJ) wil ook na de strafmaatregelen van de bisschoppenconferentie de discussie met de bis schoppen voortzetten. Dit heeft het BDKJ-bestuur giste ren bekendgemaakt. Eind september besloten de bis schoppen de jongerenbond te bestraffen voor de handte keningenactie die deze tegen de pauselijke afwijzing van vrouwelijke priesters had ge organiseerd. De bisschoppen onthieven enkele bestuursle den van bepaalde functies. Bovendien dreigt de bond volgend jaar minder geld van een bisschoppelijke instantie te ontvangen. De Duitse af deling van Bax Christi heeft de maatregelen betreurd. Het is een 'oplossing' van het conflict zonder dat de oorza ken ervan zijn weggenomen. Op geen terrein hebben dis ciplinaire maatregelen zo'n negatief effect als in het ker kelijke jeugdwerk. Bax Christi vreest dat het optreden van de bisschoppen ertoe zal lei den dat nog meer jongeren en nog meer vrouwen de RK Kerk zullen verlaten. Habgood Aartsbisschop John Habgood van York, de tweede man in de hiërarchie van de Angli caanse Kerk, heeft aangekon digd volgend jaar augustus af te treden. „Dan ben ik 68. Voor mij het juiste moment om afscheid te nemen", zo liet hij in een verklaring we ten. Het hoofd van de Angli caanse Ke«k, aartsbisschop George Carey van Canterbu ry, prees Habgood voor zijn voortreffelijke wijze van lei dinggeven. De Habgoog is al elf jaar bisschop van York. „Door zijn scherpzinnig in tellect en wijs oordeel is hij een vooraanstaand woord voerder van de Engelse Kerk en van de gehele christen heid geworden", aldus Carey. Omdat de Kerk van Engeland staatskerk is, wijst premier Major Habgoods opvolger aan. De kerk noemt twee na men. De minister-president draagt er één voor aan ko ningin Elisabeth. Die per soon is dan de nieuwe aarts bisschop. Volgens de BBC leidde deze procedure in 1990 ertoe dat de vorige pre mier, Margaret Thatcher, niet Habgood, die nummer één stond, rriaar Carey aan de Koningin voordroeg hoofd van de Anglicaanse Kerk. Thatcher vreesde Habgoods onafhankelijk denken. Sinds de benoeming van Carey, in tellectueel geen zwaarge wicht, geldt Habgood als de man die in de Anglicaanse Kerk de grote lijnen uitzet. Ook verschijnen er regelma tig ingezonden brieven van hem in het dagblad The Ti mes over politieke of ethi sche kwesties. Greinacher De progressieve theoloog Norbert Greinacher uit Tü- bingen is opnieuw door bis schop Walter Kasper van Rottenburg in het openbaar berispt. De theoloog had de Duitse rooms-katholieken opgeroepen de eucharistie vieringen te boycotten uit protest tegen het afwijzend standpunt van de bisschop pen inzake vrouwelijke pries ters. Bisschop Kasper noem de de oproep 'onaanvaard baar'. Greinacher misbruikt de eucharistie als platform voor binnenkerkelijke dis cussie. In plaats van een symbool voor eenheid wordt de eucharistie een teken van onigheid en verdeeldheid. Van een hoogleraar met een kerkelijke leeropdracht mag worden verwacht dat hij 'af ziet van onverantwoorde po larisatie'. Gereformeerde synode bespreekt SoW-rapport over zelfdoding Een pastor is geroepen om bij mensen die zelfmoord overwegen 'tot het uiterste te gaan, ook als de vraag om hulp bij suïcide aan de orde komt'. „Als iemand toch echt die laatste stap wil zetten, moet de pastor er ook zijn", verklaarde drs. L. van den Berg, één van de samenstellers van het rapport 'Pastoraat en Suïcide' gisteren in een toe lichting voor de gereformeerde synode in Lunteren. port. Een conclusie, zo realise ren de samenstellers zich, die niet door iedereen onderschre ven kan worden. Zo is de be houdende Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk wèl van mening dat suïcide zonde is. Maar, zegt het rapport, dan De synode-kon zich wel vinden in het rapport, waarifl wordt ge steld dat de bijbel zelfmoord geen zonde noemt. Zelfmoord wordt in de bijbel veroordeeld noch afgekeurd, aldus het rap- wordt er te weinig rekening ge houden met een psychiatrisch ziektebeeld. Het rapport is opgesteld door een werkgroep uit de Samen op Weg-kerken (hervormd, gere formeerd en luthers). De gere formeerde synode nam geen besluit over het rapport, dat als handreiking voor het pastoraat is uitgegeven. De synode wilde 'zonder de druk van een besluit in een open gesprek van ge dachten wisselen over deze zeer ingewikkelde problematiek'. Gisteren gebeurde da( onder meer in gespreksgroepjes. De werkgroep 'Bastoraat en Suïcide', onder leiding van Van den Berg, kan zich vinden in de woorden van prof. Harry Kuitert in diens boek 'Suïcide, wat is er tegen?' (1990) dat 'suïcide altijd een ramp is, ook als iemand er op goede gronden voor kiest'. Een plicht om te leven voor God en de naaste is volgens de sa menstellers theologisch juist, maar kan botsen op de barre werkelijkheid. ,,ln het uiterste geval moet een pastor een suïci daal persoon ook tot de laatste daad toe begeleiden. Maar voor de daadwerkelijke hulp bij zelf moord moet altijd een arts wor den ingeschakeld", aldus Van den Berg. ZOETERWOUPEDe lekkages zijn inmiddels verholpen, maar er is veel meer nodig om de rooms-katholieke St. Jan aan de Zuidbuurtse- weg in Zoeterwoude weer in goede staat te brengen. Een uitgebreide inspectie - waarbij onder anderen een vertegenwoordiger van de afdeling bouwzaken van het bisdom Rotter dam was betrokken - heeft uitgewezen dat een grondige renovatie van het gebouw noodzakelijk is. Het Buro Dakadvies uit Go- rinchem heeft inmiddels een uitgebreid rap port uitgebracht, waarin aanbevelingen wor den gedaan om de geconstateerde gebreken te verhelpen. Het bestuur van de parochie St. Jans Onthoofding beraadt zich op een 'plan van aanpak', dat waarschijnlijk volgend jaar zal worden uitgevoerd. FOTO WIM DIJKMAN Kerken tegen open winkels op zondag Gemeentebesturen moeten niet instemmen met moge lijkheden om winkels op meer zondagen open te stel len. Dit verzoek heeft het In terkerkelijk contact in over heidszaken (CIO) aan de 636 gemeentebesturen in Neder land gericht. In het CIO wer ken zestien christelijke en de drie joodse kerkgenoot schappen samen. Door de wijzigingen in de winkelsluitingswet kunnen de gemeenten binnenkort goedkeuring verlenen aan het acht maal per jaar open stellen van winkels op zon en feestdagen. In de oude wet was dat hooguit vier maal per jaar. Uitbreiding leidt volgens het CIO tot de ongewenste ontwikkeling dat de zondag steeds meer als een gewone werkdag wordt beschouwd. Verder moet aantasting van de zondagsrust zoveel moge lijk worden voorkomen. Daaraan liggen niet alleen religieuze, maar ook sociale en maatschappelijke overwe gingen ten grondslag. In het CIO werken samen de drie grote kerken (Rooms- Katholieke Kerk, Nederland se Hervormde Kerk en Gere formeerde Kerken) en bijna alle kleinere kerken, alsmede het Nederlands-Israëlietisch Kerkgenootschap, het Portu- gees-Israëlietisch Kerkge nootschap en het Verbond van Liberaal-Religieuze Jo den. Scholtes bij Moker Centraal in de radio-uitzending van Moker - het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek - staat vanmiddag een gesprek met pastor Th. Scholtes van de Regenboogge meente in de Leidse Merenwijk. De overdenking is van A. van der Meijden uit Leiden. Moker zendt vanmiddag uit van 16.30 tot 17.00 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. Het programma wordt komende zondag herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. De laatste drie geschriften van pater Titus Brandsma, die in 1942 door de nazi's in Dachau is vermoord, worden opnieuw uitgegeven. Aanleiding is de herdenking van 50 jaar bevrij ding van ons land. Ook wil de Titus Brandsma Stichting hier mee de heiligverklaring van de Friese pater, die in 1985 door paus Johannes Paulus II zalig is verklaard, naderbij brengen. De drie geschriften (Mijn cel, Dagorde van een gevangene en Het laatste geschrift van prof. dr. Titus Brandsma) verschijnen in De Brandende Lamp, het pe riodiek van de Stichting tot be houd en bevordering van de leer van de R.K. Kerk overeen komstig de besluiten en richtlij nen van Zijne Heiligheid de Paus van Rome. Oud-RKPN- parlementariër KI. Beuker is voorzitter, J.AA Leechburch Auwers s Lutheranen willen opheffing banvloeken De Lutherse Wereldfederatie (LWF) heeft er bij het Vaticaan op aangedrongen de weder zijdse banvloeken op te heffen. Secretaris Gunnar Staalsett riep paus Johannes Paulus II tijdens een ontmoeting op een gezamenlijke verklaring over omstreden leerverschillen uit te geven. Dit heeft de LWF gisteren in Genève bekend gemaakt. Staalsett, die binnenkort af treedt als LWF-secretaris, had afgelopen zaterdag een ge sprek met de paus in het Vati- De Noor overhandigde daar bij de paus het verslag van de gemeenschappelijke rk-luther- se commissie over kerk en rechtvaardiging door het ge loof. Hierin hebben de com missieleden in verregaande mate overeenstemming be reikt over dogmatische ver schillen die tot dusver als kerk- scheidend werden ervaren. De LWF en de Vaticaanse raad voor christelijke eenheid werken aan een gemeenschap pelijke verklaring over de rechtvaardiging. Volgens de LWF zou 1987 een goede gele genheid zijn de wederzijdse banvloeken op te heffen. De koepelorganisatie van 120 lu therse kerken bestaat dan vijf tig jaar. Het is dan ook 450 jaar na het Concilie van Trente, waar de strijd over de recht vaardigingsleer uitbrak. VATICAANSTAD CIC/RTR/AFP Religieuzen moeten weer het habijt dra gen. Die oproep deed de Engelse kardi naal Basil Hume op de wereldbisschop pensynode. die afgelopen zondag door paus Johannes Paulus II in het Vaticaan is geopend. De aartsbisschop van West minster is zelf lid van de Benedictijner orde. „De tijd is rijp om het debat te herope nen over de kledij van religieuzen als te ken van hun wijding", zei Basil Hume. Het habijt heeft meer betekenis dan 'in bepaalde kringen' wordt aangenomen. Ook de paus heeft er bij herhaling op aangedrongen dat religieuzen weer de pij aantrekken. Maar zelfs in Rome lopen veel religieuzen in gewone kleding rond, behalve als ze bij een Vaticaanse instan tie moeten zijn. Sinds het Tweede Vati caans Concilie hebben priesters en leden van orden en congregaties de vrijheid zelf hun kledij te bepalen. Verder riep Hume de religieuzen op in gemeenschappen te wonen in plaats van apart in een woning. Zij moeten zich onthouden van openlijke kritiek op uit spraken van de paus of van bisschoppen over de leer van de kerk. In West-Europa en de Verenigde Staten hebben religieu zen meegedaan aan handtekeningenac ties waarin het beleid van de paus, onder meer inzake de wetenschappelijke vrij heid van rooms-katholieke theologen en geboortenbeperking, werd afgewezen. Verder herhaalde Hume de opvatting van de paus dat vrouwen uitgesloten zijn van het priesterambt. Hij riep vrouwelij ke religieuzen op die opvatting te bezien in het licht van het evangelie en niet in dat van 'culturele omstandigheden'. Voorstanders van vrouwelijke priesters zeggen dat het verbod theologisch niet te verdedigen is, maar cultureel is bepaald. Katholieke vrouwengroepen, die het Vaticaan als een mannelijk bastion be schouwen, hopen dat de synode zich zal uitspreken voor het toelaten van vrou wen tot hoge bestuurlijke posten in de Rooms-Katholieke Kerk. HET WEER HANS VAN ES Rustig herfstweer De vroege kou-uitbraak die de af gelopen 48 uur grote delen van Eu ropa in zijn greep kreeg, vertoonde al wat winterse trekjes. De vorst- grens daalde tot 800 meter hoog te, een niveau dat in december niet zou misstaan. Boven de Ardennen en de Duitse middelgebergten wer den de eerste sneeuwvlokken ge meld. Onze kusten werden gege seld door een gure mix van regen en hagelbuien. Daar waren pittige exemplaren bij, soms werd een donderklap gehoord. De satellietfo to toonde aan dat de buien langs de gehele kustlijn van Bretagne via ons land naar Denemarken tot een laggerekt front aaneengeklonterd waren. Hoewel er in dit gebied sprake was van een homogene luchtsoort van arctische oorsprong, kon er toch van de vorming van een front wor den gesproken; een zogenaamd kustfront. Het betreft hier een lo caal verschijnsel, dat meestal op treedt in de maanden september tot december. De eigenschappen van land en zee zorgen voor grote temperatuurverschillen. Inde nacht daalt het kwik landinwaarts tot dicht bij nul, terwijl het zeewa ter vlak voor de kust nog 14 a 15 graden bedraagt. Dinsdagmorgen vroeg, toen de thermische verschillen het grootst waren, hield zich boven zee, even buiten de kust een band met flinke buien op, die in de ochtend het land optrok. In de middag, toen het land wat werd opgewarmd, ver dween de kustfrontactiviteiten wa ren de buien gelijkmatiger over het land verdeeld en verschenen er ook felle opklaringen Vrijwel nergens werd het warmer dan 9 of 10 gra den. Vooral in het westen van het land waren de regenmeters weer goed gevuld met op sommige plaatsen 10 tot 20 millimeter. Na alle nattigheid van de afgelo pen twee dagen volgt nu een snelle weersverbetermg. Een krachtig oceanisch hogedrukgebied breidt zich snel over het Europese conti nent uit. Komende nacht nemen wind en buiigheid snel verder af en landinwaarts kan het kwik tot rond het vriespunt dalen met kans op mistvorming. De volgende dagen staan in het teken van rustig en droog herfstweer. De zon zal zich met onbetuigd laten en vanuit het zuidwesten sijpelt geleidelijk zach tere lucht binnen. Tot in het week einde ligt een gordel van hogedruk dicht bij ons land, zodat er niet veel wind staat. Dat geeft in de deels heldere nachten kans op mist, maar overdag wordt het met redelijk wat zon en maxima van 16 graden best aangenaam. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Bewolkt en aan de veel regen, n Ierland: te plaatsen droog weer Middagtemperatuur stij gend tot ongeveer 14 gra den morgen. Engeland, Schotland. Wales In Schotland en langs de Noordzee-kust eerst nog half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Elders droog en af en toe zon. Vandaag middagtemperatuur rond 14 graden; morgen op de meeste plaat- België en Luxemburg: Wolkenvelden maar later meer zon. Droog. Vandaag nog vrij koud met maxi ma rond 12 graden; daarna stijging van Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag nog enkele wolkenvelden maar morgen flinke zonnige perioden. Droog. Vandaag nog vrij koud met een middag temperatuur van ongeveer 15 graden maar vanaf morgen geleidelijk warmer. In het zuiden flinke stapelwolken en een enkele bui. Naar het noorden toe meer zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 26 graden, m Spanje: Langs de Golf van Biskaje mooi zonr weer. In de rest van Spanie wolkenvi DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.48 Zon onder 18.04 Maan op 08.30 Maan onder 18.31 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.26 15.48 Laag water 11.25 Weerrapporten 04 oktober 19 uur: 'g Amsterdam regenb /liddagtemperatuur c a 23 gra- Canarische Eilanden: Zonnige perioden, vooral op de zuidelij ke stranden. Morgen een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur omstreeks 24 graden. Marokko: Westkust: wolkenvelden en kans op een (onweers)bui. Middagtemperatuur rond 23 graden Rotterdam regenbui Middagtem- Cyprus peratuur omstreeks 25 graden Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon en alleen in het zuidoosten eerst nog een kleine kans op een bui Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 20 graden morgen; aan de Middellandse Zee-kust nog wat warmer. Mallorca en Ibiza: Vandaag kans op een regen- of onweers- gend droog Maximumtemperatuur rond 25 graden. Italië: Vandaag langs de hele oostkust kans op een regen- of onweersbui. Elders droog en redelijk wat zon. Morgen alleen nog buien in het zuiden. In de rest van Italië flink wat zon, maar een koele noordoos tenwind.'Middagtemperatuur tussen 17 en 20 graden, in het zuiden meest rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog. In I bewolking en vooral morgen enkele regen- of temperatuur tussen 23 en 26 graden. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig en droog. Op de Dar- danellen wat meer bewolking en een kleine kans op een bui. Middagtempera tuur rond 30 graden, langs c kust van Turkije rond 24 gr< Duitsland: zon en droog i daag i Las Palmas half bew7 Lissabon regen w7 12 7 60 wnwl 35 21 0.0 wzw3 11 -1 0.2 19 11 36.0 11 1 01 26 21 0.0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14