Duin Bollenstreek 'Onderzoek Julianastraat vol fouten' Verkoop kamers Atrium Hotel valt tegen Noordwijk spaart bomen Boerenburg Vergeten halte was 'aanloopprobleem' Zorgen voor morgen Gemeente Valkenburg levert wel bestuurslid ouderenwerk WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 Perversie 1 C Een vorm van boekhoudkun- I 3 dige perversie', noemt Ge meentebelangen Voorhout het plan om de huizenbelasting met het infla tiepercentage te laten stijgen. Jassendieven actief' in Lisse lisse Uit een woning aan de Grote Beer in Lisse zijn gisteravond drie jassen gestolen. De bewoner had de voordeur op een kier gelaten terwijl hij een ommetje aan het maken was met zijn hond. De onbekend gebleven dief greep deze kans met beide handen en £tal de jassen van de kapstok. In een daarvan zat een portefeuille met een rij- en kentekenbewijs. Eerder die dag ving een jassendief bot in een kledingzaak aan de Kanaalstraat in Lis se. De onbekend gebleven man probeerde met twee jassen de zaak uit te lopen. Toen het alarm afging, liet hij zijn buit vallen en maakte zich uit de voeten. Aanhoudingen na vuurwerkoverlast katwuk» Zes Katwijkers in de leeftijd van 13 tot en met 15 jaar kunnen een bezoekje aan het bureau Halt tegemoet zien. Zij krijgen deze straf opgelegd omdat zij gisteravond in de omge ving van de Drieplassenweg vuurwerk afstaken. Na klachten van omwonenden stelden agenten even na acht uur een onderzoek in. De jongens maakten zich bij het zien van de politie uit de voeten, maar even later konden alsnog drie jongeren worden aangehouden. Zij, en drie Katwijkers die nog later werder ge hoord, kregen een proces-verbaal. Bromfietsster breekt botje runsburg Een 17-jarige bromfietsster uit Katwijk is gistermor gen op het fietspad langs de Noordwijkerweg in Rijnsburg geval len. Op een brug week zij iets te veel uit voor een tegemoetko mende bromfiets. Zij raakte daarbij met haar trapper de stoep rand en verloor haar evenwicht. Bij haar val heeft ze vermoede lijk een middenhandsbeentje gebroken. De Katwijkse is voor on derzoek per ambulance naar het AZL gebracht. Diefstal uit auto's katwuk Een radio, enkele cassettebandjes en een zonnebril met een gezamenlijke waarde van 1600 gulden zijn gestolen uit een wagen die geparkeerd stond aan de Katwijkse Nachtegaallaan. Het portier van de auto werd in de nacht van maandag op dins dag opengebroken. In dezelfde nacht werd ook een radio gesto len uit een niet afgesloten wagen die in de parkeergarage aan het Emmaplein in Katwijk stond. Bij een poging om een wagen aan de Colijnstraat open te breken werd het slot van de wagen vernield. Een bumper als stille getuige hillegomDe politie had gisteravond weinig moeite om de da der van een aanrijding te achterhalen. Bij zijn overhaaste vertrek vergat een 28-jarige automobilist uit Bennebroek de bumper van zijn wagen in te laden die door de klap op de grond was ge vallen. Het kenteken op de bumper zette de politie al snel op het juiste spoor. In zijn woning verklaarde de man, die overigens geen rijbewijs heeft, in paniek te zijn gevlucht. De Bennebroeker ramde op de Weeresteinstraat in Hillegom de auto van een 28- jarige Lissese vrouw. De wagen van de vrouw kwam in de slip te recht en botste vervolgens op twee geparkeerde voertuigen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Lissenaren wemtrouwen huizenonderzoek noordwuk/haarlem Het particuliere busbedrijf Cra mer Tervoort is heel tevreden over zijn eerste 'disco-ritten' tussen Noordwijk ep Hillegom, ook al vergat één van de chauf feurs een groep met enkele tientallen wachtenden. „Dat was een aanloopprobleem", meent manager vervoer M.E. Smit van Cramer Tervoort. „De chauffeur reed na het Pické- plein in Noordwijk de verkeerde kant op. Dat had natuurlijk niet mogen gebeuren. Vooral ook omdat de route van tevoren goed was doorgesproken. Maar we hebben het er inmiddels in tern uitgebreid over gehad en ik beloof dat het niet meer zal voorkomen." Het Haarlemse busbedrijf heeft sinds 1 oktober de zater dagavonddiensten overgeno men van lijn 292, die daarvoor door de NZH werden verreden. De NZH wilde die aanvankelijk brenda filippo Dé gemeente Valkenburg heeft opnieuw een bestuurslid gele verd voor het Gecoördineerd Ouderenwerk Valkenburg/Rijnsburg. In te genstelling tot buurman Rijns burg wil het Rijndorp dat ie mand van de gemeente direct kan meepraten over het oude renbeleid. De politiek heeft CDA-fractievoorzitter K. .van Laarhoven naar voren gescho ven. De Valkenburger is nu vice-voorzitter. Enkele maanden geleden kondigde Rijnsburg aan dat het bloemendorp niet langer ie mand wilde afvaardigen. De contacten tussen gemeente en stichting konden immers ook op een andere manier worden warmgehouden. De nieuwe voorzitter is dan ook geen wet houder of raadslid. De Rijns- burgse P. Buijze-van den Beukei zit op geheel 'persoonlijke titel' in het bestuur. „Juist omdat het aantal oude ren toeneemt, vind ik de pro blematiek rond ouderen zo be langrijk. Bovendien hoor ik straks ook tot die groep", vertelt Buijze-van den Beukei die zelf 55 jaar is. Voorheen was ze voorzitter van de Nederlandse Christenvrouwenbond (NCVB). Wat ze in Rijnsburg gaat aankaarten, weet ze nog niet. „Ik moet me eerst oriënteren voordat ik uitspraken kan doen." Er zijn ernstige fouten gemaakt bij het onderzoek naar de kwaliteit van de woningen aan de Julianastraat. Een te genonderzoek moet aangeven of de conclusies van de in spectie deugen. Die eis stelden de massaal opgekomen bewoners van de Julianastraat 25-59 gisteren op een bij eenkomst in het gemeentehuis. lisse roza van der veernog erger. Het plan van de gemeente om de achttien woningen aan de Julianastraat niet te verbeteren, maar de provincie een bijdrage te vragen voor sloop, zat de be woners gisteravond hoog. De onzekerheid over de toekomst maar ook de boosheid over het afkeuren van hun woningen, deed de emoties hoog oplopen. Dat er ook nog eens opmerkin gen door het onderzoeksbureau over hun huizen waren gemaakt die volgens de bewoners kant noch wal raken, maakte de zaak i wethou der D. Stapel en zijn ambtena ren onder de neus dat er schoorstenen waren goedge keurd op huizen zonder schoor steen. Net twee jaar oude hard houten dakkapellen waren afge keurd. Daken deugden niet om dat de oude pannen op een compleet nieuw dak waren te ruggelegd. „Mijn woning is wel goedgekeurd. Maar er zijn hui zen die beter zijn dan het mijne maar die moeten wel weg. Dat snap ik niet. Er is met uitkom sten gesjoemeld", meende de bewoner van Julianastraat 23. Tot genoegen van zijn straatge noten, die met verschillende voorbeelden van in hun ogen 'fouten' op de proppen kwa- De bewoners eisten naast een verantwoording van het bewus te adviesbureau ook een tegen onderzoek. Een verzoek dat wethouder Stapel niet direct wilde inwilligen. Hij wilde de vragen van de bewoners wel meenemen maar verdedigde de conclusies van het bureau. „Wij hebben tot nog toe weinig klachten gehad over fouten van het bureau. Dus hebben wij ge constateerd dat ze hun werk goed hebben gedaan", meldde hij tot verbijstering van de dui delijk anders denkende bewo- De Julianastraatbewoners wil den gisteravond ook niet gelo ven dat op het Lissese gemeen tehuis geen kant en klaar plan ligt voor de grond onder hun huizen. Dat andere, ook als slecht beoordeelde, huizen wel kunnen blijven staan, versterkte hun wantrouwen. „Wij hebben lekkere grote tuinen en zitten dichtbij Blokhuis. Jullie willen dit gewoon hebben, maar zeg gen niet waarvoor", verwoordde een van bewoners het algemene wantrouwen. Het herhaalde antwoord van de wethouder dat er 'echt nog geen plan is', kon de emoties niet tot bedaren brengen. De Julianastraatbewoners meen den vervolgens dat ze voor niets een avond op het gemeentehuis spendeerden. „Want nou weet ik nog niks. Had deze bijeen komst dan maar over drie maanden gehouden als jullie wel wat weten", mopperde een boze Lissenaar. Bewoners van de Julianastraat maken zich zorgen over wat er gaat gebeuren als de provincie akkoord gaat met de sloop van hun huizen. Ze vroegen gisteren tijdens een informatie-avond waar ze straks moeten wonen en wat de gemeente geeft voor hun woningen. „Want nu kunnen we ze niet meer aan de straatstenen kwijt", constateerde een van de bewoners. Anderen maakten zich zorgen over wat er gebeurt als enkele bewoners alvast hun huis aan de gemeente verkopen. „Als die huizen dichtgespijkerd worden, verpaupert de straat. De ande ren zijn dan ook gedwongen te vertrekken", hield een ander wethouder D. Stapel voor. Volgens Stapel wordt met de bewo ners individueel bekeken wat de eventuele wensen zijn. En de vraag of al verkochte woningen worden dichtgespijkerd, kon hij niet beantwoorden. „We gaan straks gewoon met elkaar praten." opdoeken omdat ze geen kans zag de jaarlijkse tekorten te dek ken. Smit ziet echter wel toe komst in de lijn. „Als de belang stelling blijft zoals die zaterdag was, dan hebben we niet te kla gen. Er waren zo'n 100 passa giers. Dat is wat ons betreft ge noeg om de lijn draaiende op te houden." Behalve het overslaan van een belangrijke halte, hebben zich afgelopen weekeinde geen incidenten voorgedaan, stelt Smit. Over enkele weken bekijkt Cramer Tervoort samen met de Noordwijkse horeca-onderne- mers of de buslijn in deze vorm moet doorgaan. „Misschien moeten er enkele wijzingingen in de route worden doorge voerd. Ik noem maar wat. Als de ondernemers dat willen, is dat geen enkel probleem. Bij een particulier bedrijf gaat dat wat soepeler dan bij het openbaar >C\: valkenburg/runsburg De hoop dat op de plek van de voormalige bar-dancing Duna Deli in Noordwijk het Atrium Hotel verrijst, is nog steeds niet vervlogen. tekening pr De Raad Bouw is geloof in miljoenenproject nog niet kwijt paul de vlieger De verkoop van hotelappartementen in het miljoenenproject Atrium Hotel Noordwijk blijft flink achter bij de ver wachtingen. Niet meer dan 20 van de 139 hotelkamers zijn verkocht, terwijl de initiatiefnemer van het project - De Raad Bouw uit Katwijk - had verwacht rond deze tijd de helft van de kamers aan de man gebracht te hebben. De Raad overweegt nu de clausule te schrappen dat de helft van de kamers verkocht moet zijn voordat met bouwen wordt begonnen. Atrium Hotel Noordwijk wordt, als al les doorgaat, gebouwd in Noordwijk aan Zee op de plek waar nu bar-dancing Foetsie (voorheen Duna Deli) staat. Het project bestaat uit 139 hotelappartemen ten plus zaalruimten, een aantal winkels, parkeerkelders en dergelijke. Volgens De Raad Bouw is met het project een inves tering van rond de 55 miljoen gulden ge moeid. Vanuit een als compleet hotelapparte ment ingericht verkoopkantoor probeer de het Haagse makelaarskantoor Tiek- stra, Kooman Partners sinds februari van dit jaar hotelappartementen aan particulieren te verkopen. Op dip manier wilde De Raad vijftig procent van de in vestering rondkrijgen. De andere helft zou het Katwijkse bouwbedrijf zelf op brengen. De makelaar is inmiddels ech ter met de verkoop van de hotelkamers gestopt. Het verkoopkantoor op het Pic- képlein is dicht. „Tiekstra en De Raad waren niet meer tevreden over elkaar en zijn daarom uit elkaar gegaan. Laten we het daar op houden", zegt De Raad-di recteur P. Brandjes gevraagd naar de re den. „Waarschijnlijk gaan we binnenkort verder met een lokale makelaar." Brandjes geeft toe dat het resultaat van de verkoopcampagne hem tegenvalt. Bij de start in februari liet hij nog weten de verwachting te hebben dat rond deze tijd 50 procent van de kamers zou zijn ver kocht zodat de eerste spade van het ho tel in het voorjaar van 1995 de grond in kon gaan. De oorzaak moet volgens hem worden gezocht in het feit dat het hotel er nog niet staat en dat mensen daarom niet durven te kopen. „Het is een beetje het verhaal van de kip en het ei. Wij heb ben ons tot nu toe op het standpunt ge steld dat de helft van de kamers verkocht moet zijn voor we gaan bouwen. Maar veel mensen kopen juist niet omdat niet zeker is dèt er wordt gebouwd. Ze willen eerst zien wat ze kopen. Ja, zo kom je er dus nooit uit." Waar Brandjes zich nu het hoofd over breekt is of zijn bedrijf de 50 procent - clausule moet laten varen en toch moet gaan bouwen. „Daar ben ik nog niet uit. Dat betekent namelijk wel dat we in eer ste instantie 119 van de 139 hotelappar tementen zelf moeten gaan financieren. Wil en kan het bedrijf dat risicio dragen, dat is de vraag. De continuïteit van onze onderneming mag uiteraard niet in ge vaar worden gebracht. Als ik blind ga bouwen en een project wil realiseren dat mijn krachten te boven gaat, ben ik na tuurlijk een slecht ondernemer." Toch, zegt Brandjes, gelooft hij nog steeds in het Atrium-project dat ooit als Grand Hotel Duna Deli werd gepresen teerd en waarvoor hij met gemeente, omwonenden en Raad van State een flinke robber van een aantal jaren moest vechten voor er een bouwvergunning op zijn bureau lag. „In Domburg is op het zelfde moment een soortgelijk project gestart en dat staat er inmiddels. Is Domburg zoveel beter dan Noordwijk? Echt, ik denk nog steeds dat het een goed concept is, dat het past in het tijds beeld en dat er een markt voor is." Uiterlijk 1 maart van het komend jaar moet duidelijk zijn of Brandjes gelijk krijgt. Als dan niet vaststaat dat er ge bouwd wordt, kunnen de twintig kopers weer onder hun overeenkomst uit. Over alternatieven voor het Atriumhotel zegt Brandjes officieel niet met de gemeente te praten. I loewel hij volhoudt een hotel te willen realiseren, zegt Brandjes niette min de locatie ook erg geschikt te vinden voor bijvoorheeld serviceflats. „Maar van de wethouder van ruimtelijke ordening Victor Salman heb ik inmiddels wel be grepen dat hij zich tegen een andere be stemming van de grond zal verzetten." noordwuk paul de vlieger In het bomenbestand van de Noordwijkse wijk Boerenburg wordt veel minder rigoreus de bijl gezet dan aanvankelijk de bedoeling was. Niet ruim vijf honderd maar ongeveer hon derd bomen worden gekapt en vervangen door jonge aanplant. Dat staat in een voorstel dat de afdeling groen van de gemeente heeft gemaakt. Afgelopen voorjaar.lanceerde Noordwijk het plan om over een periode van drie jaar 529 bomen in Boerenburg te kap pen en te vervangen door 573 nieuwe exemplaren. De opera tie moest een einde maken aan de vele problemen die zich met het groen voordoen: wortelvor- ming vlak onder de bestrating, lichtreductie en achterblijvende groei. Bovendien wilde de ge er structuur in het bomenbestand brengen door een evenwichtiger soortenkeus te maken. In mei stemde de Noordwijk se gemeenteraad al in met het bomenvervangingsplan, met dien verstande dat de wijkbe woners nog inspraak zouden krijgen en het plan naar aanlei ding daarvan nog zou kunnen worden aangepast. Dat laatste is nu gebeurd. De wijkbewoners, die tijdens twee inloopavonden hun mening konden geven, drongen zo massaal aan op een minder rigoreuze bomenkap dat de gemeente de plannen flink heeft gewijzigd. plan houdt in dat alleen de allergrootste pro bleemgevallen onder de bomen - circa honderd stuks - worden vervangen. Deze operatie duurt ook geen drie jaar maar kan in één jaar worden voltooid. Ook de kosten bedragen een derde van het bedrag dat de gemeente oorspronkelijk had begroot. Noordwijk denkt nu dat 150.000 gulden toereikend is. Voor de drie ton die de bad plaats bespaart, maar die al wel op de begroting waren gezet, heeft Noordwijk al een nieuwe bestemming gevonden. Het geld wordt besteed aan de speelplaatsen in de gemeente. Bestaande speelplaatsen wor den, afhankelijk van de behoef te in de wijk, of opgeknapt en veiliger gemaakt of opgeheven. Voor nieuwe speelpaatsen is geen geld beschikbaar. Hoe een en ander per wijk wordt gere geld, wordt nog in nader overleg met de wijkverenigingen be paald. Tijdens een vergadering van de commmissie openbare wer ken op maandag 10 oktober wordt de mening van de poli tiek gevraagd over het nieuwe Noordwijkse bomen^lan. 'Systeem kras loten wrt-kt absoluut verslavend' brenda filippo vervolg van voorpagina I )at krasloten verslavend kunnen werken, is niet alleen de vrees van de Rijnsburgse RW SCÏP. ..ilet systeem van krasloten werkt absoluut ver slavend. Net als bij fruitauto maten weet je vrijwel direct of je hebt gewonnen of niet. Gokkers die hier komen, zeg gen dat ze heel makkelijk be zwijken voor de verleiding van de krasloten", zegt M. Moleveld van het Algemeen Maatschappelijk Werk in Voorhout en Noordwijk. Voorheen werkte de Rijns burgse bij het Bureau Gok hulpverlening in Rotterdam. Vorig jaar leidde Moleveld een project voor gokverslaaf den in Katwijk. Maar ze vindt niet dat krasloten moeten worden verboden. „Er moet meer voorlichting komen. Krasloten zijn namelijk heel makkelijk verkrijgbaar, er zit geen taboe op. Terwijl niet iedereen achter een fruitau tomaat gaat zitten." Moleveld verwacht dat het nog lang duurt voor met ze kerheid kan worden vastge steld dal ook krasloten een verslavende werking hebben. „Het duurt vaak heel lang erker dat ben en gokprobleem heb- Ook de Stichting Anonie me Gokkers en Omgeving Gokkers beschikt niet over harde gegevens, maar con stateert toch 'een aantal ge vallen'. „Het is nog niet zo'n grote groep, maar hij groeit wel gestaag. Er zijn gewoon altijd mensen die niet met zo'n aantrekkelijk spel kun nen omgaan. Maar de kraslo ten zijn nog te kort in de handel om te zeggen dat kra sloten sterk verslavend wer ken", aldus een woordvoer- Met hun voorstel om in Rijnsburg de verkoop van krasloten te verbieden, neemt de RPF/SGP het ad vies van de kamercommissie schuldenproblematiek over. In april stelde CDA-commis- sievoorzitter Boorsma dat ge meenten de mogelijkheid moeien krijgen om in te grij pen omdat zij immers met de gevolgen van gokversla ving te maken krijgen. Uit het commissierapport bleek dat zo'n 200.000 huishou dens in de knoei zitten om dat zij hun schuld van ge middeld 14.000 gulden niet meer kunnen afbetalen. Volgens het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport wil de Tweede Kamer nog vóór het eind van het jaar een debat over de kra sloten en andere loterijen. „Want er zitten twee kanten aan de meeste loterijen. Enerzijds is er het maat schappelijke belang omdat de opbrengst naar een goed doel gaat. Aan de andere kant moet je uitkijken dat zulke spelletjes gokverslaving niet in de hand werken' schetst ministerievoorlichter J. Baneke. „Overigens lijkt het erop dat de eerste hoos in de verkoop van krasloten voorbij is."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13