Het dier in de kunst De Dijk houdt het vuur brandend Regio viert Kinderboekenweek met spoken en vampiers Cultuur& Kunst Koningin opent Europese biennale jonge kunstenaars Van der Valk wil nieuw theater Breda exploiteren DINSDAG 4 OKTOBER 1994 In Galerie des Animaux in Was senaar is vandaag, op wereld dierendag, een expositie ge opend van kunstwerken waarin het dier centraal staat. De gale rie toont werk van vier kunste naars uit de regio: beelden van Manneke Schuitema, schilderij en van Lies Kraaijenhagen en Liesbeth Wouters en sieraden van Hiske Bem. Galerie des Animaux bevindt zich op de zolder van het die rentehuis van de Nationale Dierenzorg. Honden en katten die door hfln voormalige eige naar in de steek zijn gelaten vinden hier een nieuw tehuis (asiel) waar zij goed verzorgd worden totdat een nieuw baasje zich meldt. Bij de Nationale Dierenzorg vind je ook de 'se niorenclub' en een 'dierenreis- Werelddierendag met expositie in Wassenaar se Galerie des Animaux bureau' met de naam 'Interna tional Animal T ravel'. De seniorenclub is een tehuis voor bejaarde honden en katten waarvan de eigenaren afstand hebben moeten doen omdat zij bijvoorbeeld zelf in een verzor gingstehuis zijn gaan wonen waar geen huisdieren worden toegelaten. De afdeling 'International Animal Travel', is het enige reisbureau voor die ren en zorgt voor het vervoer van dieren wanneer hun eige naren in een ander land gaan wonen. Alles wat daarbij komt kijken wordt geregeld door het dierenreisbureau. Sinds 1987 worden ook expo sities gehouden Tijdens de opening van het seniorencom plex werd destijds een sculptuur van een kat onthuld en onstond het idee de zolder van het die rentehuis te bestemmen als ex positieruimte. Er wordt kunst getoond met de dierenwereld of de natuur als onderwerp. Van de opbrengst van de kunstwer ken is 25% bestemd voor de asieldieren en de honden en katten die in het (niet gesubsi dieerde) seniorencomplex wo- Vanaf vandaag, werelddieren dag, is in Galerie des Animaux het werk te zien van vier kun de regio: de beelden van Hanneke Schuitema, schil derijen van Lies Kraaijenhagen en Liesbeth Wouters en de sie raden van Hiske Bem. Schuite ma werkt naar de werkelijkheid: de kippen staan eigenwijs, de gans blikt arrogant de toe schouwer aan en het nijlpaard (in een blauwgroene glazuur) de logheid die dit dier erkt. Bij de schilderijen van Lies Kraaijenhagen zie je 'Droopy', een konijn met enorme hangoren, 'Lieve Jet', een sullige geit en 'Diede', een goedmoedi ge labrador die verbaasd om kijkt. Ook Kraaijenhagen schil dert naar de natuur. De afge beelde dieren zijn afgebeeld zoals zij in werkelijk zijn. Met exact die specifieke eigenschap pen die bijvoorbeeld een konijn kenmerken, een wollig lijf, lieve grote ogen en vertederende flaporen die niet in verhouding staan tot het kleine lijf. De dieren die terug te vinden zijn in de sieraden van Hiske Bem zijn van nature sierlijk en welgevormd. Zoals bijvoorbeeld zwanen en vlinders. Haai siera den en objecten zijn bovendien zeer fragiel en vooral, bijzonder esthetisch. Expositie: sieraden en objec ten, schilderijen en tuinkera- miek van Hiske Bem, Liesbeth Wouters, Hanneke Schuitema en Lies Kraaijenhagen. Te zien van 4-10 t/m 15-11, ma. t/m vr. 11.00-16.00 uur, za. 12.00- 16.00 uur en op afspraak. Ga lerie des Animaux, Zijdeweg 56, Wassenaar. Schilderijen van Lies Kraaijenhagen, te zien in Galerie des Animaux. FOTO DICK HOGFWONING Kikkers en andere dieren leiden/den haag De Leidse Joke van der Meer exposeert vanaf 7 oktober in het provinciehuis van Zuid-Holland aan de Konings kade 1 in Den Haag. Van der Meer heeft in haar werk kikkers en andere dieren als thema genomen. De expositie 'Nederland Kik kerland' is te zien tot en met 4 november. Tweeluik door PaardenKathedraal utrecht» De PaardenKathedraal heeft een muziektheater-voor stelling gemaakt met twee gedichten van Martinus Nijhoff (1894-1953). Het betreft 'Het uur U' en 'Awater'. Aram Adriaanse tekende voor de regie en beeldend kunstenaar Niels Hamel voor de vormgeving. Jan Pieter Koch componeerde de muziek. 'Het uur U' is een werk voor één acteur (Carol Linssen) en een vo caal-instrumentaal ensemble. 'Awater' wordt uitgevoerd door een zanger (de bariton Romain Bischofl), een acteur (Wim Bou- wens) en hetzelfde vocaal-instrumentaal ensemble van zes zan gers en vier musici. Het muzikale tweeluik wordt t/m 29 oktober in het eigen theater de Manege in Utrecht gespeeld. NDT op tournee naar Canada en VS den haag De drie gezelschappen van het Nederlands Dans The ater (NDT) beginnen volgende week aan een tournee van drie weken door Canada en de Verenigde Staten. Volgens het NDT wordt het de grootschaligste tournee die ooit door een Neder lands dansgezelschap is gemaakt. In totaal zal de groep 107 mensen tellen. Dat zijn niet alleen alle dansers, directie, techni ci, kleedsters, twee fysiotherapeuten en de tourmanager, ook reizen de musici van Circle Percussion mee, die de voorstellin gen van Kaguyahime en Falling Angels begeleiden. Nieuwe opname van Beatles londen Volgend jaar komt een nieuwe plaat uit van The Beat les. Het is een compositie van John Lennon. De overleden Beatle is ook als zanger en gitarist te horen. De eerste door de voltallige Beatles gemaakte opname sinds 'Let It Be' uit 1970 ontstond toen Paul McCartney, George Harrison en Ringo Starr de kop pen bij elkaar staken voor een televisieserie over The Beatles. „Het is ons gelukt om tegelijkertijd een nieuw Beatles-liedje uit te brengen", zo heeft het Britse dagblad The Daily Mail gisteren Paul McCartney aangehaald. „We hebben een van Johns onuit gebrachte stukken genomen en het onmogelijke gedaan - we maakten er een echte Beatles-song van." Het liedje volgens Mc Cartney „behoorlijk goed." Koningin Beatrix opent vrijdag 4 november in Bavel 'Germina tions 8'. een tentoonstelling waar 65 jonge kunstenaars uit vijftien Europese landen hun werk tonen. De expositie wordt gehouden in het nieuwe ge bouw van de Academie voor Beeldende Kunsten St. Joost van de Hogeschool West-Brabant, en in De Beyerd, centrum voor beeldende kunsten in Breda. De opening van Germinations 8 valt samen met de officiële in gebruikneming van het gereno veerde gebouw van de Acade mie St. Joost. Germinations is bedoeld als bron van informatie voor kunst kritiek, musea en galerieën over deze kunstenaars, die op het scharnierpunt van hun afgeslo ten opleiding en de beroeps praktijk staan. Voor de kunste naars zelf is Germinations een professioneel ontmoetingspunt. Germinations, Europese Biennale voor jonge kunste naars, is.in 1981 ontstaan uit een Frans-Duits samenwer kingsverband. De bedoeling was een regelmatig overzicht te geven van de artistieke ontwik keling van afgestudeerden van academies voor beeldende kun sten in Frankrijk en Duitsland: kunstenaars beneden de 30, die niet langer dan drie jaar geleden waren afgestudeerd. In de loop der jaren sloten steeds meer Eu ropese landen zich bij de orga nisatie aan. Nederland nam in 1985 voor het eerst deel aan de manifestatie. Nederlandstalige soidtrainzaterdag in Het Kasteel in Alphen aan den Rijn „Eigenlijk draait de nieuwe plaat helemaal om het feit dat ik het onderhand ook niet meer weet," zegt Huub van der Lubbe terwijl hij bedachtzaam een shagje draait. Om ons heen klinkt harde disco. Van der Lubbe klinkt berustend. „Ik zie op dit moment geen antwoorden. Ik heb alleen vragen. Maar ja, misschien gaat het daar uit eindelijk wel om. Ik heb wel eens gelezen dat het ook in de filosofie alleen maar gaat om het stellen van de juiste vragen.. leiden peter bruyn werd ingeslagen. Berustend Is hier een popzanger woord? Jazeker, hier spreekt En éfgezien zelfs één van de populairste ke terugkeer popzangers van ons land. Een uurtje voor het gesprek had hij nog honderden mensen in het Leidse LVC aan het hossen. Als haringen in een ton stonden ze daar, de fans van De Dijk, maar iedere bekende song werd uit volle borst meegebruld. En niet zelden ook de onbekende lied jes. Want De Dijk presenteert deze maand het nieuwe album 'De Blauwe Schuyt'. De afgelopen jaren waren de concerten van Van der Lubbe en consorten steeds meer een soort Nederlandstalige 'soul- train' geworden. Nu blijkt er op eens weer ruimte voor hier en daar een chanson. Een stukje Oudhollandse hoempa. Of zelfs een soort countryrock-ballad. „Ja, als je eenmaal kan wat je al tijd had willen kunnen, dan is dat geen wens meer. Dan moet je weer wat anders doen," rea geert de zanger op de beschei den muzikale koerswijziging. Maar het is slechts een detail. En de fans zingen ook de nieu we single 'Als ze er niet is' al weer woord voor woord mee. 'De Blauwe Schuyt' is inmid dels he.t negende album van de groep die begin jaren tachtig op de Nederlandstalige popgolf vonk voel. Dat is toch kwam bovendrijven. Met Huub gisch." en Hans van der Lubbe als res pectievelijk zanger en bassist, Nico Arzbach op gitaar, Pim Kops op toetsen e Broek als drummer is de bezet ting al meer dan een decenni um ongewijzigd. Na een aantal jaren balanceren op de rand van rock en luisterliedjes maak te De Dijk in 1989 het album 'Niemand in de Stad', een themaplaat rond het Amster damse nachtleven die zowel ar tistiek als commercieel voor de doorbraak zorgde. De twee al bums die volgden consolideer den het succes, zonder dat er meteen een nieuwe richting ?n gedeeltelij- het chanson achtige repertoire geldt dat ook voor 'De Blauwe Schuyt'. Wat de muziek betreft, althans. Want in de teksten laat Van der Lubbe zich van een donkere kant zien. Een tobber was hij al tijd al, maar zo melancholiek berustend als op dit album uitte hij zich nog nooit. „Er zijn periodes in mijn le ven geweest dat ik het allemaal beter door dacht te hebben," zegt Huub van der Lubbe. „En wat doe je dan met al je vragen die je hebt over je eigen leven en over de wereld? Er is nog wel een volgende stap. Meer op een soort magisch gebied. Metafy sisch, ja. En daar speelt muziek ook een belangrijke rol in. Een soort rituele rol, bijna. Zoals in de Kuip, waar dertigduizend mensen die elkaar helemaal niet kennen opeens verbroe derd worden door een rockster. En wij doen dat op wat kleinere schaal, voor een paar honderd of een paar duizend mensen. Zoals kermismuzikanten dat in vroeger eeuwen ook al deden. Daar gaat het nummer 'De Vonk' ook over. Want ik prijs me gelukkig dat ik in een band als De Dijk zit en af en toe die Kippevel „Ik heb op dit moment geen an- Anthonie dere antwoorden. Alleen vra gen. Bij onze vorige platen dacht ik vaak: dat is niet iets om liedjes over te maken. Maar waarom eigenlijk niet? Het zijn vragen waar iedereen mee zit. Het gaat om het zoeken naar de essentie van de dingen. De es sentie waar je probeert de vin ger op te leggen. En dat is bij voorbeeld in de religie niet an ders dan in de muziek of in de liefde. Of in de kunst, natuurlijk. Het onnoembare zien te vin den. Al dit soort zaken, daar wa- - op c i bescheiden koerswijziging ondergaan plaat ge toe. To woon nog gingen de liedjes nog over bier." Een van de opmerkelijkste liedjes op 'De Blauwe Schuyt' heet 'Man op de radio'. „Ieder een kent dat gevoel," licht hij toe. „Je luistert drie uur naar de radio, hoort allerlei muziek en opeens, bij één bepaald liedje, gaan je haren in je nek vibreren. Dan wordt datgene bereikt waar eigenlijk ook al die andere pla ten naar op zoek zijn. Maar al leen bij die ene plaat voel je even die magie. Door die plaat Vijftig miljoen voor culturele hoofdstad Rotterdam rotterdam gpd ARCHIEFFOTO PR wordt even iemands avond ver anderd. Kippevel." De Dijk is te zien en te horen op 8 oktober in Alphen a/d Rijn (Het Kasteel), en op 13 ok tober in Rotterdam (Night- town). Vijftig miljoen gulden zal minstens nodig zijn om Rot terdam in het jaar 2001 met succes tot Europese Culture le Hoofdstad te maken. Één derde van dat bedrag ver wacht de gemeente van het bedrijfsleven. De bedrijven zullen echter niet een zoveel ste bedelbrief krijgen. In ruil voor hun financiële bijdrage aan het cultuurjaar 2001 zul len zij rechtstreeks invloed krijgen op het programma van het cultuurjaar. Zij krij gen er dus ook een deel van de verantwoordelijkheid Kunstwethouder Hans Kombrink (FvdA) heeft zijn ambitie om Rotterdam kan didaat te stellen als cultuur hoofdstad in 2001 uiteenge zet in een lange brief aan de gemeenteraad. Hij stelt voor dat de gemeente en het rijk samen tweederde van de be nodigde vijftig miljoen op brengen. Hij denkt aan de spoedige oprichting van een platform met vertegenwoor digers van bedrijfsleven, rijk en gemeente. De wethouder schrijft niet of en zo ja hoe hij wil verhinderen dat de commerciële belangen van het deelnemende hedrijfsle ven het feestprogramma in het jaar 2001 zullen beïnvloe den Het bedrag van vijftig mil joen gulden heeft Kombrink overgenomen van Antwei pen. Die stad was vorig jaar Europese cultuurhoofdstad en had eveneens een budget van vijftig miljoen. Volgens Kombrink heeft Antwerpen met dit geld niet alleen een succesvol cultuurjaar ge maakt, maar er ook blijvende culturele verbeteringen aan overgehouden. Als sterke culturele punten van Rotterdam noemt Kom brink: de vernieuwingsge lichtheid, de toegepaste en technologische kunst, archi tectuur, de beeldencollectie op straat, de prentencoUectie van* Boymans, de amateur- kunstsector die volgens hem de grootste in Nederland is, het zeer brede muziekaal) bod, de komst van een nieuw Luxor en de vele festivals. Bibliotheken en boekhandels staan bol van activiteiten leiden/regio Thea Beekman is te gast ii 'Nacht' is het thema van de Kin derboekenweek die van 5 tot en met 15 oktober wordt gevierd. Veel bibliotheken en boekhan dels besteden aandacht aan dit thema. Bij de Leidse boekhandel Kooyker komen zaterdag 8 ok tober Toon Teilegen en Mance Post op bezoek. Teilegen won de Gouden Griffel voor 'Bijna iedereen kon omvallen', een kinderboek dat bovendien met de Libris Woutertje Pietersen- prijs werd bekroond. Mance Post illustreerde tal van boeken van Annie M.G. Schmidt en van Guus Kuyer en Toon Teilegen. Van twee tot drie uur signeren zij en geven antwoord op vra gen. De openbare bibliotheek van Sassenheim heeft allerlei boe ken over spoken, vampiers en avonturen in de nacht bij elkaar gesprokkeld. Kinderen kunnen tijdens de Kinderboekenweek meedoen aan een etalage-, een kleur- en een verhalenwedstrijd. Een deelnameformulier is bij de bibliotheek verkrijgbaar. Op woensdag 5 oktober is hier en knutselmiddag van twee tot vier uur voor kinderen van 4 tot 13 jaar. Volgende week zaterdag is er 's ochtends vanaf half elf meespeeltheater door en met Marleen van Leeuwen. 'Dansen in de nacht', heet het en het is voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Woensdagmiddag 12 oktober wordt er voor kinderen vanaf 4 jaar voorgelezen aan de hand van dia's. Signeren In de Openbare Bibliotheek Voorschoten is in de tentoon stellingsruimte een overzicht van de bekroonde kinderboe ken te zien. De bibliotheek Noordwijker- hout houdt een verhalenwed strijd over het onderwerp 'Als dat zou kunnen', een tentoon stelling over de bekroonde kin derboeken. op de woensdag middagen zijn er voorleeshalf- uurtjes. Een groot Kinderboeken weekfestijn wordt op donderdag 13 oktober in de Noordwijkse Kuip. Van half vier tot zes uur zijn de kinderboekenschrijvers- illustratoren Anke de Vries, Thea Beekman, Gijs Wanders, Sander de Heer en Ingrid en Dieter Schubert aanwezig om boeken te signeren en vragen te beantwoorden. Verder is er een boekenmarkt en een voorstel ling (aanvang half vijf) van Karei Eykman en Henriëtte Schenk: 'Op blote voeten door de nacht'. Tekening Bij bibliotheek De Bloemlezer in Roelofarendsveen komt zater dag 8 oktober tekenaar Jan Jutte op bezoek. Hij heeft dit jaar voor zijn illustraties in het boek 'Lui Lei enzo', geschreven door Rindert Kromhout, de gouden penseel gewonnen. Kinderen vanaf 5 jaar kunnen vanaf 13.00 uur, en kinderen van 9 jaar en ouder vanaf 14.45 uur komen luisteren naar Jan Jutte. Er is ook een tekenwedstrijd georga niseerd waarvoor Jan Jutte het begin van de tekening heeft ge maakt. In de drie Katwijkse bibliothe ken, aan de Schelpendam, Fre siastraat en de Hoorneslaan, staat het ook tien dagen lang bol van de activiteiten. Er wordt voorgelezen uit de bekroonde boeken, er zijn knutselmidda- gen, puzzelmiddagen, diavoor stellingen, boektitels raden, een kleurwedstrijd en er is een ver koop van afgeschreven boeken. Meer informatie over de activi teiten in de verschillende vesti gingen zijn te verkrijgen bij de drie bibliotheken. breda anp Het Van der Valk-concern heeft de gemeente Breda aan geboden de horeca-exploita- tie en het onderhoud van het nieuwe Chatté-theater over te nemen. Het concern wil de 1.230 plaatsen tellende grote theaterzaal huren voor een aantal congressen. Verder wil Van der Valk de voormalige kloosterkazërne kopen die naast het nieuwe theater ^staat. In de plannen van de ge- van een hotel ondergebracht moeten worden. Van der Valk wil het historisch gebouw en een met glas te bedekken bin nenplein gebruiken voor eve nementen. Het wil achter het theater en het kazernege bouw een nieuw hotel met honderd kamers bouwen. Pal tegenover de nieuwe schouwburg van Breda staat het congres- en tentoonstel- lingscentrum Het Turfschip, behorend tot de Van der Valk- groep. Als de gemeente ak koord gaat met deze plannen, zal het huidige Turfschip wor den afgebroken, zo heeft Turfschip-directeur P. Wer- ther de gemeente voorgesteld. Daarmee zou nog voor de opening van het"Chassé-thea ter een oplossing zijn gevon den voor de risicovolle hore- ca-exploitatie in het gebouw. Vorige week besloot de Bre dase gemeenteraad die onder te brengen in een eigen be heer-bv. Volgens Werther kunnen met deze samenwer king en integratie de perst) neelskosten op jaarbasis een miljoen gulden goedkoper worden. Het feit dat de gemeente nu eindelijk een potentiële koper heeft voor de voormalige ka zerne noemt hij een ander belangrijk voordeel. In de ex ploitatie-opzet van het thea ter was de verkoop van de ka den al meegerekend, maar de gemeente kon tot nu toe geen serieuze aanbiedingen note- Van der Valk wil zich op geen enkele manier bemoei en met de programmakeuze in het theater, zegt Werther. De gemeente heeft nog niet gereageerd op de Van der Valk-plannen. Op 1 oktober sloot de inschrijving van kan didaten voor de koop van de kloosterkazërne. Voor zover bekend zijn er geen andere inschrijvingen gekomen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21