Meissie, wat ben je van plan met die eieren?' Regen spoelt seksisme uit optocht Leiden Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR f 33 80 BEL 071-128030 Jeugdbendes slaan toe in feestgedruis Prestatieloop Ontspanning DE 3 OCTOBER VEREENIGING LEIDEN'S ONTZET fx Haring en wittebrood Theaterboulevard DINSDAG 4 OKTOBER 1994 1Z Kassacabine omver leiden Vandalen hebben in de nacht van zaterdag op zondag een kassacabine van een kermisattractie op de Stationsweg om getrokken. De kermisexploitant heeft inmiddels aangifte gedaan. De schade wordt op 3500 gulden geschat. Ruiten aan diggels leiden» Feestvierders hebben vannacht enkele ruiten in de bin nenstad vernield. Bij enkele winkels aan de Breestraat zullen da ders en motief altijd onbekend blijven. Er is niets gestolen. Op de Beestenmarkt lagen de zaken duidelijker. Daar was een 31-ja rige Leidenaar rond vier uur ontevreden over de sluitingstijden van de horecabedrijven. Hij wilde per se naar binnen en gooide toen hem de toegang werd geweigerd uit nijd een ruitje van een andere kroeg in. De politie heeft hem in de dronkemanscel ge stopt. Drank velt Rijnsburger oegstgeest Overmatig drankgebruik werd gisteravond rond ze ven uur een Rijnsburger bijna noodlottig in Oegstgeest. De man was, na enkele dranklokalen in Leiden/Oegstgeest te hebben be zocht, op de Rijnsburgerweg van de fiets gestapt en had zich op de rijbaan 'te ruste' gelegd. Een automobilist kon de 'slaper' nauwelijks ontwijken en dacht dat de man ziek was geworden of was overreden. De diagnose van het gewaarschuwde ambulan cepersoneel wees echter anders uit. Hij is per ambulance naar huis gebracht. Ruit kapot, snorfiets in brand leiden Van een woning aan de Lange Lijsterbethsteeg is van ochtend om half zeven een ruit vernield. Bij het onderzoek naar de daders trof de politie op de Caeciliasteeg een brandende snorfiets aan. Na een natte 3 oktober valt de rotzooi in de vroege ochtend van de 4de oktober mee. Voor half zeven heeft de gemeentereiniging het overgrote deel van de stad al weer aan de kant. foto holvast/mark lamers leiden» ruud sep De volgende ochtend, half vier. Terwijl de meeste Leidenaars de kermis en de kroeg hebben ver ruild voor het warme bed, be gint bij de gemeentereiniging een nieuwe dag. Langzaam druppelen de straatvegers en vuilnismannen binnen in de kantine aan de Admiraal Banc- kertweg. Even langzaam tot de mensen komen met een beker tje vers gezette koffie. Vier uur. Tijd om aan de slag te gaan. John verheft zijn stem. Of iedereen op de lijsten in de gang wil kijken waar hij heen moet en met wie. „Als je de rou te niet kunt onthouden, schrijf die dan op een stukje papier." In het magazijn staat een ver zameling nieuwe bezems en scheppen en liggen stapels handschoenen en regenpakken. Iedereen pakt wat hij nodig heeft. Eén van de medewerker van de gemeentereiniging meldt zich ziek, een paar ande ren horen de wekker niet en ko men een uurtje later. Maar de opkomst is goed. Met een man of zestig, verdeeld over twintig wagens, gaat de reiniging de stad in. Half vijf. Murat rijdt zijn ver trouwde rondje langs de ge meentelijke prullenbakken. ,,Dat is best zwaar werk, hoor. Er staan heel veel van die bak ken." Het is zijn derde rondje binnen 24 uur, maar voor de leek lijkt het of de bakken in geen maanden zijn geleegd. Hoe dichter hij bij de kermis komt. hoe voller de bakken zijn. Op het eind ligt er aanzienlijk meer afval rond de bakken dan Vijf uur. Rond de Steenstraat en de Beestenmarkt kan lohn geen kant meer uit. Hij rijdt de hele nacht rond om te kijken of alios soepel verloopt. Zijn 'bak kie' - alle wagens zijn uitgerust met mobilofoons - heeft hij per ongeluk uitgezet. „Oh. ik dacht al: wat is het toch rustig." Terwijl bij de 'In den Leids- chen Salon' een jongen uitbun- dig over zijn nek grint, schieten drie voorbijgangers de straatve gers aan. .AVaar is hier de hoe renbuurt?" wil het drietal, dat alleen met vereende krachten overeind blijft, weten. „We heb ben de hele nacht in de kroeg zitten zuipen en nou willen we wel eens wat anders." Rob advi secrt het drietal de trein naar Amsterdam te nemen. Half zes. „Je kan wel zien dal het gisteravond slecht geweest is. I let is niet alleen hartstikke schoon, alles is ook dicht. Nor maal krijgen we om deze tijd al lijd kofffe bij The Jam", klaagt Rob. Twee minuten later rijden de dames van de reinigings-re ceptie de auto met thermoskan- nen voor. „Jongens, koffie." Er valt een bui. dus de koffie wordt opgedronken onder het tijdelij ke afdak van The Jam. Zes uur. ..Waar kan ik hier er gens bellen?" wil een jongeda me van een jaar of achttien we ten. Ze komt uit Amsterdam en wil blijven slapen bij een Leidse vriendin. Ze dreunt een viercij- ferig telefoonnummer op. „Dat klopt niet? Nou. dan ga ik maar lopen. Ik ben niet bang hoor. Ben niet bang voor de boze wol- luf. ben niet bang, ben niet bang..." De Steenstraat en de Stationsweg zijn schoon, dus op naar de kermis. Halfzeven. Totdat de kermis is opgeruimd valt hier weinig meer schoon te maken. Terug dus naar de reiniging. „Wie heeft er nog geen koffie gehad?" klinkt het door de mobilofoon. „Ik", antwoordt iemand zonder verdere uitleg. Zeven uur. De r einigings dienst gaat aan tafel voor he traditionele ontbijt. De tafel: zijn gedekt en er zijn krokettei cn eieren. „Zeg me plan da, met al die eieren?" II van de kantine probe ert te ant woorden, maar is l' laar sten kwijt. Half acht. Het ontbijt zit er op. De eerste wagens gaan weer op pad voor de gewone ronde huisvuil ophalen. Voor de heren van de reiniging zit de dag er nog lang niet op. leiden wim koevoet De politie heeft de afgelopen feestdagen in Leiden haar han den vol gehad aan twee a drie groepjes jongens van veertien tot achttien jaar, die zo'n tien berovingen hebben gepleegd. De jeugdige straatrovers schuw den het gebruik van grof geweld niet. In veel gevallen dreigden ze met messen. Ze hadden het vooral voorzien op jeugdige feestgangers maar durfden in groepsverband ook volwasse- Het eerste slachtoffer viel za terdagavond rond elf uur in de Narmstraat. Daar werd een 21- jarige Katwijker zonder enige aanleiding voor racist uitge maakt. Vervolgens werd er op hem ingeslagen en kreeg hij een mes onder zijn kin gedrukt. Hij moest 145 gulden afstaan en een pakje sigaretten. Maandagavond was een 13- jarige Leidenaar de sigaar. Hij werd op de lammermarkt door drie personen vastgegrepen die hem vijftig gulden afhandig maakten'. Rond hetzelfde tijdstip wist een medewerker van een hore cabedrijf aan de Oude Rijn zich te bevrijden. Hij was tijdens het uitladen van goederen tegen de bestelauto geduwd en kon geen gehoor geven aan de eis om geld omdat hij dat niet bij zich had. Nadat hij zich had losge- wurmd, vluchtte hij z'n kroeg in en belde politie. Om negen uur kreeg een 15- jarige jongen op de Stationsweg plotsklaps klappen op zijn hoofd. Hij viel en werd ge schopt. De vier aanvallers gin gen er met z'n portemonnee vandoor. Ook de 16-jarige vriend van het slachtoffer werd in elkaar geslagen. Op de Boom markt werd een 22-jarige man tegen de grond geslagen en achter een gepar keerde auto gesleept. Van hem werden een aktenkas en porte monnee meegenomen. Een 26-jarige Leidenaar werd vanochtend vroeg in elkaar ge slagen door zes jongens. Het slachtoffer vluchtte een horeca zaak aan het Noordeinde in. De politie heeft een lid van deze bende kunnen aanhouden. Een 46-jarige vrouw uit Lei den kreeg het op de Willem de Zwijgerlaan rond middernacht aan de stok met twee knapen. Ze dreigden met een mes en grepen haar tas vast. Met het mes sneden ze het hengsel ka pot en gingen er met hun buit vandoor. De vrouw mist een klein geldbedrag. Ook zondagavond vielen slachtoffers. Een 17-jarige koe rier op een bromfiets werd on der het viaduct aan de Plesman- laan gedwongen 300 gulden af te staan. Het geld was van zijn baas. Op de Fokkerweg werd diezelfde avond rond tien uur een 24-jarige Leiderdorper aan gesproken door vijf personen. Ze vroegen geld. De man zei dat hij dat niet bij zich had en zette het op een lopen. De vijf renden hem achterna maar haakten na een tijdje af. De Leidse ren- en toervereni ging Swift houdt op zaterdag 8 oktober een Bultloop op het ter rein aan de Willem van der Ma deweg. Lopers kunnen kiezen uit de volgende afstanden: 5, 8, 10 en 15 kilometer. De start is om 10.45 uur. De Ouderen Activiteiten Com missie Zuidwest houdt zondag een middag voor ouderen vanaf 55 jaar met een optreden van het Leiderdorps Operette Gezel schap. De middag wordt gehou den in verzorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewier- laan en begint om 14.30 uur. Voor vervoer kunnen ouderen uit Zuidwest bellen met 071 - 313987 of 310916. dankt alle medewerkers en alle echte trouwe Leienaars, die regen en wind trotseerden op 3 oktober en mede daardoor zorgden voor een echt traditioneel 3 oktober feest. Tot volgend jaar. Vrouwelijke raadsleden zien slechts 'verzopen katten' langskomen leiden Hoewel het zonnetje zich nauwelijks liet zien en de regen af en toe flink neerkletterde, vond de Theaterboulevard in de Breestraat gistermorgen zo goed en zo kwaad als het ging doorgang. De Eccen trie Steady Stand beet in de nattigheid moedig het spits af met absurd theater over een vakantie. Later trad voor honderden omstanders een muzikale circusact met namaak-dieren op. Een podium verder op de Breestraat voegden tegelijkertijd de Parijzenaars van Horsstrate zich qua kleur mooi in de muren van het stadhuis op hun stelten en goed verzorgde 'lompen'. Weer later vond daar een solo-ad plaats van een haast naaide man met een kroontje en nepborsten, die het publiek ook deed rillen. Weldadig deed tenslotte de hitte van twee vuurspuwers aan die een kort optreden verzorgden. foto»io[kjiiyi>erduin Geen kromme tenen, wel natte voeten. Korter kunnen de ge voelens bij de verregende 3 ok- tober-optocht van de raadsle den Joke Sorgdrager (D66), Rianne Peeters (Groen Links) en Roelie van Opijnen (PvdA) niet worden samengevat. Het seksis tische gehalte van de stoet is de vrouwen meegevallen. De angst dat de vrouw als lustobject zou worden gepresenteerd, is niet uitgekomen. Of dat de verdienste is van de 3 October-Vereeniging, 'een pa triarchale club die doet alsof er sinds 1574 niets is veranderd', wagen ze te betwijfelen. „Het was een leuke optocht", zegt Van Opijnen. „Juist omdat het thema 'Vrouwen in het vizier' door de zware regenval niet uit de verf kwam. Geen stoeipoes te zien. Mannen e'n vrouwen lie pen erbij als verzopen katten. Ik had met de deelnemers te doen en bewonder hun doorzettings vermogen." Sorgdrager: „De mannen wa ren in deze optocht dienstbaar aan de vrouwen. Zowel in de fi guren die ze uitbeeldden als in het echt. Ze probeerden ze zo droog mogelijk te houden." Medio mei leek het er nog op dat het optochtthema 'Vrouwe lijk vertoon' zou zijn. Vooral Peeters en Van Opijnen sloegen alarm. Ze zagen het al voor zich: een onafzienbare rij rondborsti ge, schaars geklede blondines zou op 3 oktober de stad door- Joke Sorgdrager, Roelie van Opijnen en Rianne Peeters bekijken op het Noordeinde de 3 oktober-optocht. „Dankzij de regen komt het seksisti sche thema gelukkig niet uit dekverf." foto henk bouwman trekken. Een optocht kortom, waarbij de ene helft van de stadsbevolking zich ten koste van de andere helft kon verma ken. „Als tegenwicht hadden dan de Chippendales en Arnold Schwarzenegger ook mee moe ten lopen", vindt Peeters. „Alsjeblieft niet", schrikt Sorg drager. „Dan wakker je de oor log tussen de seksen alleen Even speelden de vrouwelijke stadsbestuurders met de ge dachte om als de verenigde vrouwen uit de Leidse gemeen teraad bezwaar tegen het thema te maken maar voor zo'n pro test waren de vrouwen van de andere partijen niet te vinden. Bovendien vonden ze het on juist om als raadsleden te pro testeren. Die besturen immers niet de 3 October-Vereeniging. Wel wilden ze als lid van een politieke partij hun afgrijzen kenbaar maken. Dat werd ze door hun eigen achterbannen niet eens in alle gevallen in dank afgenomen. Van Opijnen: „Mannelijke PvdA'ers zeiden me dat het belachelijk was dat ik me hier druk om maakte. Stop jij je energie nu maar in de Leidse parkeerproblematiek", zeiden ze. De drie 'denken dat mede door hun toedoen het thema 'Vrouwen in het vizier' is gewor den. Peeters wijst op de volgen de zin uit de feestwijzer van de Vereeniging: „Het enige doel van de optocht is het publiek te vermaken. Daarom wordt steeds behoedzaam vermeden keuzes te maken, die verkeerd vallen." Vanonder de paraplu leveren Van Opijnen en Sorgdrager vooral commentaar op de voor bijrijdende 'vrolijke keuken'. „Zeer stigmatiserend." Peeters: „Dat moet je zo niet zien. Dit zijn vrolijke vrouwen die op iro nische wijze gebruik maken van het stereotype dat ze wordt toe gekend. Echt, dit is een persifla ge-" Vreemd vinden ze alle drie dat de vrouwen die de borden dragen waarop de optochtgroe- pen worden aangekondigd, mannenkleding dragen. Van Opijnen (lachend): ,,Ik wil niet zeiken hoor, maar die paarden zijn ruinen." Na afloop toont Peeters zich het meest kritisch. „De vrouwen liepen er weliswaar niet bij als lustobjecten, maar wel als da ders. Vrouwen blijven de schuld krijgen. Zowel Marie Antoinette, die is onthoofd, als Salome', die Johannes de Dooper liet ont hoofden, kwamen als daders voorbij. Achter Marie Antoinette kwam het gepeupel dat de exe cutie van de impopulaire konin gin vierde en liepen niet de ke rels die haar kop lieten rollen. En wat kwam er achter Salome De mand met het hoofd van die arme Johannes de Dooper leiden Haring is gezond. Huisarts Har Meij er verkondigde het maar weer eens tijdens de 'Uitreiking van Haring en Wittebrood' gister morgen bij het Waaggebouw aan de Aal markt. Zelfs de Geuzen wisten dat al toen zij de uitgehongerde Leidse bevolking bij het Ontzet in 1574 van de vis en het brood voor zagen. In alle vroegte had de firma Hoek uit Kat wijk zo'n dikke 30.000 verse haringen per vrachtwagen aangevoerd. De Leidse bakkers zorgden voor meer dan 4.000 vers gebakken wittebroden. En Har Meijer regelde de uitrei king, een van de bekendste tradities van de Leidse 3 oktoberfeesten. De huisarts deed dat overigens voor de laatste keer, want hij stopt als voorzitter van de commissie Haring en Wittebrood. Tussen half acht en half tien haalden de Leidenaars hun porties haring en wittebrood op. Sommigen namen het pakketje mee naar huis, anderen lieten de haringen direct schoonmaken om ze vervolgens langzaam in de keel te laten glijden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17