India gaat strijd aan met 'pesthysterie' buitenland **fc!8É0P i Buitenland Trabbi's bij herdenking Duitse eenwording A-li 7 tjf Meciar wint verkiezingen Slowakije Witte Huis-doden herdacht Schönhuber vecht tegen zijn afzetting door partij Noren gaan olie opzuigen uit Duits oorlogswrak Heldere videobeelden Estonia 4 WAAN DAG 3 OKTOBER 1994 5 China viert 45ste verjaardag peking» Met een groot volksfeest heeft China zaterdag de 45ste verjaardag van de Volksrepubliek herdacht. Meer dan 100.000 mensen kwamen 's avonds bijeen nabij het Plein van de Hemel se Vrede, waar Mao Zedong op 1 oktober 1949 de Volksrepubliek uitriep. Vanaf de Poort van de Hemelse Vrede keken de Chinese leiders naar het vuurwerkspektakel dat de stad met een kleurige gloed belichtte. foto epa Ex-juntaleider Argentinië overleden buenos aires» Generaal Roberto Viola, oud-juntaleider van Ar gentinië, is vrijdag op 70-jarige leeftijd gestorven aan de gevol gen van een hartkwaal. Viola behoorde tot de militaire leiders die in 1976 een einde maakte aan de democratie in Argentinië. Busongeluk India: 35 doden Bij e busongeluk in het oosten van India zijn zater- het leven gekomen; 60 anderen raak- op weg van Saratha naar Balasore toen dag zeker 35 ten gewond. De bus de chauffeur in Pejabola, op 1.200 kilometer zuidoostelijk hoofdstad New Delhi, de macht over het stuur verloor. De bus raakte vervolgens een brug en tuimelde in het kanaal. Graf voorname indiaan ontdekt lima» In Peru is het ongeveer 1.700 jaar oude graf ontdekt van een prominente indiaan. Volgens de krant El Comercio is het graf door een groep Italiaanse archeologen gevonden aan de voet van de Aypate-heuvel. In het graf heeft men waardevolle, zeer goed geconserveerde sierornamenten ontdekt, aldus expe ditieleider Mario Polia Meconi. De dode indiaan was waar- j schijnlijk een curaca, een man die zowel stamhoofd als medi cijnman was. Saleh opnieuw president Jemen sana» De Jemenitische president Ali Abdullah Saleh is zaterdag door het parlement in Sana voor een nieuwe ambtsperiode van i vijfjaar gekozen. Hiermee heeft de overwinnaar in de Jemeniti- Bsche burgeroorlog drie maanden na de nederlaag van het zuiden zijn macht in het land bevestigd. Algerijnse Berbers de straat op Tizi-ouzouMeer dan honderdduizend Algerijnse Berbers heb ben gisteren in Tizi-Ouzou, honderd kilometer ten oosten van l de hoofdstad Algiers, de vrijlating geëist van de zanger Lounes Matoub, die een week geleden werd ontvoerd. De demonstran- eisten tevens de erkenning van hun Berber-taal als officiële taal. Matoub, een strijder voor de Berberse zaak, uit in zijn liede en veel kritiek op het islamitisch fundamentalisme. Over zijn lot s niets bekend. Riina in februari voor de rechter caltanisetta De peetvader van de Italiaanse maffia, Salvatore 'Toto' Riina, moet in februari terechtstaan voor de moord op rechter Giovanni Falcone. Riina zal samen met 36 vermeende „Z, handlangers voor het gerecht worden gebracht. Riina, bijge- j naamd'het beest', werd in januari 1993 gearresteerd nadat de I j politie en justitie 25 jaar naar hem op zoek waren geweest. Moord politicus Mexico opgelost MEXico-sTADDe moord op de Mexicaanse politicus Jose Fran cisco Ruiz Massieu, secretaris-generaal van de regerende PRI, lijkt te zijn beraamd door partijgenoot Munoz. Dat heeft een van de gearresteerde verdachten onthuld. Munoz zou daarmee heb ben willen verhinderen dat Ruiz Massieu politieke hervórmjn- gen zou doorvoeren, die niet in het belang waren van het ka merlid. Protestantse politicus spreekt Adams Belfast De vooraanstaande pro-Britse protestantse politicus Ken Maginnis gaat morgen in de Verenigde Staten in debat met Gerry Adams, voorzitter van de politieke arm van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) Sinn Fein. Maginnis behoort tot de Ulster Unionist Party, de grootste partij in Noord-IerLand. Het debat tussen Adams en Maginnis wordt gehouden in het CNN- programma Larry King Live. Protestantse politici waren tot dus ver niet bereid een platform te delen met Adams. KRENTENBOLLEN Autoriteiten zeggen epidemie over een week onder controle te hebben De Indiase autoriteiten hebben de strijd aangebonden met wat zij noemen de 'hysterie' die in het buitenland is ontstaan over de pestepidemie in India. Zij zeggen de epidemie uiterlijk op 10 oktober volledig onder controle te hebben. Toch groeit de buitenlandse ongerustheid nog steeds. Pakistan kondigde vandaag een inreisverbod af z'c^ voor buitenlanders die vanuit India het land binnen wil len komen. In het weekeinde werden 320 Pakistanen en 28 buitenlanders in quarantaine geplaatst in het grensdorp Wagha. Eén kind werd gisteren opgenomen met symptomen van longpest. In Bangladesh, dat vrijwel geheel omringd wordt door India, werd gemeld dat vijftig personen met verdachte symptomen zijn op genomen. De eilandenrepubliek de Maldiven heeft een onbe woond eiland voor mogelijke pestpatiënten gereserveerd. Drie mensen zijn het afgelo pen weekeinde in de Indiase hoofdstad New Delhi in zieken huizen aan de gevreesde long- pest overleden. Het totaal aan tal slachtoffers van de ziekte overschrijdt in India hiermee de vijftig. Het aantal mogelijke longpestpatiënten is gestegen tot ruim vierduizend, maar de Indiase autoriteiten wijzen erop dat slechts tussen de 5 en 10 procent van de patiënten daad werkelijk longpest heeft. Van de longpestpatiënten zijn er in middels 150 genezen verklaard. In India verbreidt de ziekte ?r, meldt een hoge ambtenaar op het ministerie van gezondheid. De scholen worden morgen heropénd. Aan vankelijk hadden de scholen uit voorzorg tot half oktober geslo ten moeten blijven. ,,Ik denk niet dat de ziekte zich nog ver der verspreidt, nu bij vrijwel alle Vliegtuigen uit India ontsmet De KLM gaat vliegtuigen vanuit India desinfecteren om zo de long pest buiten Nederland te houden. Deze maatregel is preventief en wordt toegevoegd aan het pakket van maatregelen dat de maat schappij inmiddels heeft getroffen. ,,We doen alles om te voorko men dat er een besmettingskans ontstaat", aldus een KLM-woord- Bij de check-in balies van de KLM in India, worden reizigers sinds vrijdag gecontroleerd op symptomen van longpest. Als de ziekte wordt herkend, weigert de KLM deze mensen mee te nemen. Daarnaast stuurt de maatschappij medisch personeel mee op vluchten vanuit India om passagiers, aan boord op longpest te con troleren. bremen/berujn» Trabantjes uit voormalige Oost-Duitsland namen gisteren in Berlijn deel aan een parade ter ere van de nationale viering van de Duitse eenwording op 3 oktober 1990. Aan de vooravond van de centrale herdenking van alle Duitse deelstaten is de politie gisteren in Bremen massaal opgetreden om een vergadering van 80 a 100 'autonomen' te ontbinden. Daarbij raakten acht agenten gewond. Vandaag zullen 2.500 agenten de ceremonie beschermen waaraan ook president Roman Herzog, Bondsdag-voorzitster Rita Süssmuth en bondskanselier Helmut Kohl deelnemen. Een 'Bondgenootschap tegen 3 oktober' kondigde aan te zullen demonstreren tegen de herdenking van de hereniging, ondanks een ambtelijk verbod. De politie vond gisteren twee molotov-cocktails. foto reuter Oppositie in Sao Tomé wint De oppositionele Beweging voor de Bevrijding van Sao To mé en Principe heeft zaterdag de algemene verkiezingen in deze eilandenrepubliek voor de kust van Gabon gewonnen. Se cretaris-generaal Joao Bonfim van de Democratische Gonver- gentie Partij (PCD), die in het vorige parlement een meerder heid had, heeft het verlies van zijn partij toegegeven. Voorspel lingen van de drie belangrijkste partijen houden het erop dat de oppositie 25 zetels haalt in het 55 leden tellende parlement. De PCD staat tweede met 15 zetels, op de voet gevolgd door de On afhankelijke Democratische Ac- Ex-premier haalt 35 procent stemmen De Slowaakse ex-premier Vladi mir Meciar gaat mogelijk een nieuwe regering vormen. Zijn Beweging voor een Democra tisch Slowakije (HZDS) behaal de gisteren bij de eerste parle mentsverkiezingen sinds de on afhankelijkheid in januari 1993 een klinkende overwinning met 34,96 procent van de stemmen. De Slowaakse regeringscoalitie bleef steken op 29,06 procent van de stemmen. De opkomst lag op bijna 75,6 procent. De overwinning van de popu listische nationalist Meciar is groter uitgevallen dan verwacht. Volgens voorlopige berekenin gen van de Slowaakse radio kan zijn partij op zestig van de hon derdvijftig zetels in het parle ment rekenen. Om te kunnen regeren moet de FIZDS met an dere partijen in zee gaan. Sa menwerking met de linkse Ar beiderspartij (7,34 procent) ligt volgens waarnemers het meest voorde hand. De voorzitter van de Arbei derspartij, Jan Luptak, wees tot nu toe deelname aan de rege ring af. Zijn partij eist hogere lo nen en meer sociale zekerheid voor de arbeidende klasse. De Arbeiderspartij moet volgens Luptak in het parlement een controlerende rol vervullen en voorkomen dat er wetten wor den aangenomen die tegen de belangen van de arbeiders in gaan. /Vis hij volhardt in zijn standpunt, is Meciar aangewe zen op een coalitie met zijn voormalige tegenstanders: de SDL, de christen-democraten en de Democratische Unie. Meciar zal zonder twijfel vanuit een krachtige positie kunnen onderhandelen over de vorming van een regering, waarover het staatshoofd Mi- chal Kovac vandaag de consul taties begint. ziektegevallen blijkt dat het niet om longpest gaat", meldde ambtenaar Dayal optimistisch. Behalve in de hoofdstad is de pest in zes deelstaten geconsta teerd. India heeft 25 deelstaten en zeven territoria, waaronder de hoofdstad New Delhi. Het grootste raadsel onder 0e slachtoffers van de pestepide mie, die 19 september in de westelijke staat Gujarat de kop opstak, is een overleden soldaat in een basis in de Zuidindiase deelstaat Karnataka. De soldaat zou zich wekenlang niet uit de afgelegen kazerne begeven heb ben en desondanks slachtoffer van de longpest zijn geworden. India wordt door de pestbe- richten in toenemende mate geïsoleerd. Zeker achttien inter nationale luchtvaartmaatschap pijen hebben hun vluchten van en naar India gestaakt. Ook een deel van het goederenverkeer werd gestaakt. De Indiase olie voorraad komt daardoor in ge vaar; er is nog olie voor zo'n 45 dagen. Indiase tankers mogen de Arabische havens vooralsnog moskou In Moskou zijn gisteren met een protestmars de doden herdacht die vorig jaar oktober vielen bij de door president Jeltsin bevolen beschieting van het parlementsgebouw. Ongeveer 7.000 mensen trokken door het stadscentrum naar het Witte Huis, waar nu de Russische regerjng zetelt. De demonstratie verliep zonder in cidenten. Op de foto luistert Alexander Roetskoj, rivaal van de Rus sische president Boris Jeltsin en één van de coupleiders, naar één van zijn aanhangers. foto reu bonn DPA-Rtr-< Franz Schönhuber, leider van de extreemrechtse Duitse partij Republikaner, stapt mogelijk naar de rechter om zijn afzet ting aan te vechten. Zaterdag besliste het partijbestuur in een speciale vergadering in Bonn de 71 -jatige Schönhuber aan de kant te zetten. Waarnemend partijvoorzitter Alexander Hausmann zei dat hiertoe is besloten omdat Schönhuber in een ontmoeting Amerikanen pakken helpers Cédras op port-au-prince afp Verscheidene vertrouwelingen van generaal Raoul Cédras, de leider van de Haïtiaanse junta, zijn gisteren in Port-au-Prince aangehouden door Amerikaan se soldaten. De Amerikanen zijn afgelopen weekeinde ook be gonnen met het ontwapenen van Haitiaanse legereenheden en paramilitaire organisaties. Onder de aangehoudenen zijn Roméo Alloun en Jerry Mourra. Zij gelden als dikke vrienden van Cédras en helen verantwoordelijk te zijn voor diens persooonlijke veiligheid. De leden van hun kleine een heid hebben de bijnaam 'Nin- jas', als gevolg van hun zwarte uniformen en maskers. De Amerikaanse onderminis ter van defensie John Deutch zei gisteren voor de televisie zender CNN dat de actie op Haiti 'zo succesvol' is dat de Amerikaanse troepensterkte kan worden verminderd. Alle 1.800 Amerikaanse mariniers in Haiti zullen zich vanaf vandaag terugtrekken, zei een woord voerder van het Pentagon. Hun taken worden overgenomen door andere legereenheden. De verdreven president Jean Bertrand Aristide was gisteren voor het eerst in jaren weer op de Haitaansc staatsradio te ho ren. Aristide riep de bevolking op niet te plunderen. met de leider van de rcchts-ex- treme Duits Volksunie (DVIJ), Gerhard Frey, afspraken hail ge maakt over samenwerking. De partijtop had eerder besloten gee: i te ga; neo-nazi-groeperingen. De Republikaner beschouwen zich als een patriottische partij en-staan afwijzend tegenover de DVIJ die te boek staat als racis tisch. Schönhuber, een voormalig lid van Hitlers Waiïen-SS stond aan toenemende kritiek bloot nadat zijn partij vorige week bij de regionale verkiezingen in Beieren een gevoelige nederlaag had geleden. De partij, die fel gekant is tegen buitenlanders, kreeg maaar 3,9 procent van de stemmen, niet voldoende om in het parlement te komen op re gionaal of nationaal niveau. VN kunnen hulp Bosnië hervatten De Bosnische Serviërs hebben gisteren de Verenigde Naties toegezegd dat de aanvoerroutes voor hulpkonvooien worden heropend. Volgens een VN-, woordvoerder zouden vanoch tend zeven konvooien kunnen vertrekken. Een konvooi met brandstof is al op 1 weg van Kisel- jak bij Sarajevo na ar de moslim- enclave Gorazde in het oosten van Bosnië. De Serviërs si lieden vorige week de aanvoer lijnen van de VN-vredestroeper: i af en blok keerden hulpkonvooien nadat NAVO-vliegtuigen een Servi- schc tank haddt ■n vernietigd. Gisteren hielden de Bosnische Serviërs opnieuw vier konvooi en tegen, nadat zi een dag eer der nog een akkoord hadden getekend met de VN over her- vat ting van de humanitaire hulptransporten. Singapore pakt drugverslaafden nog harder aan SINGAPORE OPA a dei de Een reusachtig booreiland is gisteren de Oslofjord ingevaren. De Noren gaan hiermee probe ren een milieuramp te verhin deren door olie op te zuigen die uit het gezonken Duitse oor logsschip Bliicher\eVx. De zware kruiser, één van de vlaggeschepen van Adolf Hilter, werd in 1940 met meer dan zes honderd Duitse opvarenden tot zinken gebracht terwijl het de nazi-invasie van Noorwegen leidde. Het wrak vormt een groot gevaar voor het milieu: dagelijks loopt ongeveer 50 liter olie weg. Het booreiland, dat is gele verd door het Noorse off-shore- bedrijf Rockwater A/S, maakt met onbemande mini-onder zeeërs gaten in de romp, waar na het de olie opzuigt. De ope ratie kost bijna twintig miljoen gulden en gaat ongeveer dertig tot veertig dagen duren. Het booreiland wordt normaal ge bruikt voor onderhouds- en herstelwerkzaamheden aan off shore-olieplatforms in de Noordzee. Het Noorse parlement ging eind vorig jaar akkoord met het project, nadat onderzoek had aangetoond dat het wrak uit de Tweede Wereldoorlog in totaal zeker 1.560 ton olie bevat. Experts van de Finse marine hebben gisteren naar eigen zeg gen 'zeer duidelijke en scherpe' videobeelden gemaakt van de buitenkant van de woensdag gezonken veerboot Estonia. De zogenaamde averijcommissie onderwerpt het beeldmateriaal vandaag aan een grondig on derzoek onderwerpen en een beslissing nemen over eventue le publicatie. Het Finse marineschip Halli was gisteren begonnen met het filmen van het wrak op de bo dem van de Oostzee. De werk zaamheden werden uitgevoerd door twee robots met elk drie videocamera's die opereerden vanuit een onbemand duik- bootje. Het wrak van de veerboot werd vrijdagmiddag in de om geving van net eilandje Utö op de bodem van de Oostzee gelo kaliseerd op een diepte van 75 tot 85 meter. Op de video-beel den zijn geen doden te zien. Volgens een woordvoerder van de Finse onderzoekscom missie mogen de robots het scheepswrak niet in omdat dat 'te gevaarlijk voor ze zou zijn'. Zij worden op afstand bediend vanaf een controlepost, waar de videobeelden live te zien zijn. In de complete duisternis op de grond van de zee kunnen de ca mera's met behulp van schijn werpers drie meters in de verte 'kijken'. Het filmen van het wrak kan uitsluitsel geven over het vermoeden dat de ramp met de veerboot is veroorzaakt door water dat door openstaan de boegkleppen de autodekken binnenliep. De Finse marine geoloog louko Nuorteva ver klaarde gisteren dat ook de vrij dag en zaterdag gemaakte so nar-opnames wijzen op bescha digingen aan de boegklep. Ongeveer 700 mensen heb ben gisteravond in het Zeeuwse plaatsje Kapelle de gedenk dienst bijgewoond voor de ver miste 35-jarige chauffeur Tom de Klerk uit die plaats. De Klerk voer op de veerboot Estonia die deze week verging. «•straft. Zij o gevange r de vijfde Nederlander Johannes van Damme wegens drugshandel heeft de regering in Singapore de maatregelen tegen drugsver slaving aangescherpt. Een nieuw anti-drugs-programma schrijft voordat verslaafden met stokslagen worde lopen voorts het r nisstraf te krijgen. Verslaafden die keer worden gepakt, kunnen re kenen op uiterst pijnlijke stokslagen op hun blote billen. In het revalidatiecentrum staat ook een isoleercel voor hen ge reed. Ondanks de harde maatrege len is het aantal opgepakte drugsverslaafden in de drie mil joen inwoners tellende metro pool de afgelopen drie jaar met 40 procent gestegen naar 7.700. In de eilandstaat staat op het bezit van 15 gram heroïne al de doodstraf.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5