Verpleegkundigen onder druk bij melden fouten Binnenland Ghandi herdacht en geëerd Legaliseren XTC kan problemen voorkomen Nederlandse scholier talenkampioen in EU VVD boos over 'idee' Van Mierlo VN-interventiemacht Artsen: Frans meisje inderdaad mishandeld MAANDAG 3 OKTOBER 1994 3 Man gedood door balenpers slootdorpEen 55-jarige man uit Wieringerwerf is zaterdag avond in Slootdorp om het leven gekomen bij een ongeval met een strobalenpers. Het slachtoffer was aan het werk op een stuk bouwland in Slootdorp. De man heeft vermoedelijk een defect aan het bindmechanisme willen herstellen terwijl de machine nog draaide. Een bewegend deel van de pers heeft hem vervol gens tegen het hoofd getroffen. Het ongeval werd ontdekt door iemand die op het bouwland aan het werk was en vond dat de machine zo lang op zijn plaats bleef staan. Deltavlieger stort neer op Maasvlakte Rotterdam Een 35-jarige deltavlieger uit Soesterberg is gister middag op de Maasvlakte om het leven gekomen. Volgens de politie stortte de vlieger neer op het strand nadat hij een te scherpe bocht naar rechts nam en voor de wind kwam. Omdat het slachtoffer voldoende oefenvluchten had gemaakt, had hij geen radio aan boord waardoor hij niet vanaf de grond kon wor den gewaarschuwd. De man was lid van een club die al tien jaar lang op de Maasvlakte oefent. Dode bij schietpartij shoarmazaak Dordrecht Bij een schietpartij in een shoarmazaak in het cen trum van Dordrecht is een 30-jarige Dordtenaar gedood. Zijn metgezel, een 32-jarige stadsgenoot, werd in kritieke toestand naar het ziekenhuis overgebracht, maar is nu buiten levensge vaar. De twee mannen kwamen vrijdagavond even na elven de zaak binnen. Omstreeks kwart over elf kwamen nog drie man nen de zaak binnen, die ruzie kregen met de twee slachtoffers. Een getuige die schoten hoorde en mensen zag wegrennen, bel de de politie. Over de daders en hun motieven kon de politie gis teravond nog geen mededeling doen. Handbaltrainer verdacht van ontucht eindhoven De politie verdenkt een donderdag aangehouden 39- jarige Tilburger ervan tussen 1983 en 1991 ontucht te hebben gepleegd met meerdere minderjarige leden van de Eindhovense handbalvereniging DVC. De politie beschikt over vijf aangiftes en verwacht er de komende dagen nog meer. De verdachte heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De zaak kwam aan het rollen toen onlangs een van de slachtoffers aangifte deed. De politie verwacht de komende dagen meer aangiften. Politie grijpt in bij neonazi's Maastricht» De politie heeft zaterdag in Maastricht een einde gemaakt aan een demonstratie van twintig neo-nazi's. Daarbij werden drie mannen en een vrouw gearresteerd die later op de avond weer werden vrijgelaten. Agenten namen opruiende pamfletten, bivakmutsen en een vlag met runetekens in beslag. De demonstranten kwamen uit Nederland en Duitsland. De neonazi's wilden met de demonstratie protesteren tegen het po- litie-optreden tijdens de Rudolf-Hessherdenking in augustus in Luxemburg. Vrachtwagen zorgt voor inferno in Venlo venlo gpd Bij een zeer ernstig verkeersongeval aan de grens overgang Schwanenhausen bij Venlo zijn zater dagochtend vroeg zes doden en twaalf gewonden gevallen. De slachtoffers hebben allemaal de Duitse nationaliteit. Onder de doden waren vier leden van één gezin uit Essen: vader (35), moeder (29) en een zoontje en dochtertje van zes en drie jaar. Ook twee mannen uit Dinslaken en Bochum (44 en 51 jaar) kwamen om het leven. Het dramatische ongeval gebeurde toen een Duitse buikwagen met 28.000 kilo waspoeder in reed op enkele stilstaande auto's die stonden te wachten voor een colonne van Britse militaire voertuigen. Deze colonne was onder begeleiding van de marechaussee vanaf een parkeerplaats en kele honderden meters voorbij de grensovergang aan het invoegen op de snelweg. Door de botsing vlogen onmiddellijk de buik wagen, drie personenauto's, een auto met cara van en een busje in brand. De klap was zo hard dat de voertuigen brandend en al over ruim veer tig meter door de buikwagen werden meege sleurd. Om de vuurzee te bedwingen werden vier Nederlandse en enkele Duitse brandweerwagens ingezet. Het bergen van de slachtoffers verliep door de enorme ravage problematisch. Twee verongeluk te automobilisten konden meteen ter plekke wor den geborgen. De andere vier stoffelijke over schotten werden pas later uit de vernielde voer tuigen gehaald. De politie moest daarvoor de uit gebrande wrakken naar de brandweerkazerne in Venlo slepen. Drie gewonden verkeren nog in levensgevaar. Zes mensen zijn zaterdag alweer uit het zieken huisontslagen. De Duitse chauffeur van de hulkwagen heeft het er levend vanaf gebracht. Hij is aangehouden voor verhoor. Daaruit moet blijken waarom de man niet op tijd geremd heeft voor de langzaam rijdende en stilstaande auto's. Het is niet bekend hoe hard hij heeft gereden. Ook Engelse militai ren die na het ongeluk bijstand verleenden, moe ten nog worden gehoord. Politie en brandweer bekijken de ravage na het ongeluk bij de grensovergang bij Venlo. Onderzoek: Artsen intimideren om melding te voorkomen Ziekenhuisartsen vinden vaak dat verpleegkundigen zich niet moeten bemoeien met zaken waar een medisch luchtje aan zit. Verpleegkundigen die melding willen ma ken van medische fouten en incidenten in het ziekenhuis voelen zich vaak door doktoren geïntimideerd, zo blijkt uit een enquête onder enkele honderden afdelingshoof den in ziekenhuizen. fouten. Uit bijna de helft van de reacties die tot nu toe zijn bin nengekomen, spreekt ook groot ongenoegen over de afhande ling van fouten. In een op de drie gevallen stelde de verpleeg kundige de geneeskundige in spectie op de hoogte, maar hoorde daar vervolgens niets meer over. Veel verpleegkundi- den haag gpd Aanleiding voor het onderzoek is een internationaal congres volgende maand over de inten sive care. Volgens organisator De Jonge blijkt uit de enquête dat verpleegkundigen ontevre den zijn over de afhandeling van klachten over medische gen zeggen behoefte te hebben aan een vertrouwenstelefoon waar ze hun klachten over fa lende artsen kwijt kunnen. De academische ziekenhui zen in Amsterdam en Utrecht zeggen in een eerste reactie groot belang te hechten aan een zorgvuldige behandeling van fouten. Volgens professor Van Huffelen, voorzitter van de Mel dingscommissie Patiëntenzorg in Utrecht, nemen verpleegkun digen het leeuwedeel van de foutmeldingen voor hun reke ning omdat ze het dichtst bij de patiënt staan. „In feite klagen verpleegkundigen namens pa tiënten. Ze nemen zaken waar als lange wachttijden, patiënten die onnodig lang op gangen moeten vertoeven en een on vriendelijke bejegening door artsen." Als blijkt dat een arts een verpleegkundige onder druk zet om fouten voor zich te houden, kan de arts rekenen op een berisping, aldus van Huffe len. Van de 1372 meldingen die in 1993 bij de academische zie kenhuizen in Utrecht en Am sterdam binnenkwamen, was 87 procent afkomstig van ver pleegkundigen. Artsen namen slechts 9,5 procent voor hun re kening. Politie pakt verdachte brute verkrachting De Nijmeegse politie heeft za terdag een 20-jarige man zon der vaste woon- of verblijfplaats aangehouden, die ervan ver dacht wordt donderdag een Nij meegse vrouw voor de ogen van haar éénjarige kind te hebben verkracht. De 33-jarige vrouw was don derdag rond het middaguur in de parkeergarage van een win kelcentrum bezig met het inla den van haar boodschappen. Plotseling stond de man naast haar en dwong haaf onder be dreiging met een steekwapen op de passagiersstoel te gaan zitten. Hijzelf stapte achter het stuur, reed door Brabant en Limburg naar het Duitse Kleve en verkrachtte haar daar in de auto. Daarna reed hij naar Beu- ningen, waar hij bij een benzi nestation uitstapte. Ondanks bedreigingen van de man deed de vrouw direct in Nijmegen aangifte. Zaterdagmorgen meldde zich in Nijmegen aan de balie van een wijkbureau van dé politie een man, die om onderdak vroeg. Omdat de dienstdoende agenten de man erg op het sig nalement van de verkrachter vonden lijken, werd besloten de man nader te horen. De man trok daarop een mes. De politie vermoedt dat de man meer vrouwen heeft verkracht, maar dat die door zijn zware bedrei gingen geen aangifte hebben durven te doen. Politieman schiet op automobilist bij ruzie aanrijding Een 31-jarige politieman uit Breda heeft zaterdagavond op een inwoner van Oosterhout geschoten. Dat gebeurde nadat de agent, die in zijn privé-auto op weg was naar zijn werk, voor een stoplicht op de Nieuwe Ka- dijk van achteren was aangere den. Na de aanrijding onstond een discussie en vervolgens een vechtpartij tussen de twee inzit tenden van de auto en de poli tieman. Die voelde zich zo be dreigd dat hij zijn wapen trok en schoot. Hij raakte de be stuurder in buik en bil. De poli tieman liep bij de vechtpartij een gebroken oogkas en neus op. Zowel de politieman als de Oosterhouter (25) moest naar een Bredaas ziekenhuis voor behandeling. De agent kon later op de dag naar huis, de be stuurder van de andere wagen nog niet. De rijksrecherche heeft een onderzoek ingesteld naar het schietincident. amsterdam saskia belleman Het strafbaar stellen van XTC lijkt de voornaamste oorzaak van de toenemende vervuiling van de pillen- markt. Pogingen van producenten om de opiumwet te omzeilen hebben ertoe geleid dat de markt werd over stroomd met cafeïne-, amfetamine- of pure neppillen. Uiterlijk zijn die doorgaans niet van XTC-pillen te on derscheiden. Het effect op de gebruiker is echter vol slagen anders dan verwacht, waardoor onzekerheid of paniek toeslaat. Hulpverleners kunnen bovendien niet adequaat reageren omdat ze niet weten wat iemand heeft geslikt. Dit staat in een nog niet gepubliceerd rapport van het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs (NLAD) in Utrecht en het Adviesbureau Drugs in Amsterdam. Het NLAD pleit voor een aanpassing van het XTC-be- leid, omdat dat meer kwaad dan goed doet. Het werkzame bestanddeel in XTC-pillen is MDMA. Het stimuleert en bezorgt de slikker een licht eufo risch gevoel van verbondenheid met de mensen om hem heen. Sinds enkele jaren is MDMA illegaal. Dat had, zegt woordvoerder Fromberg van het NIAD, prompt tot gevolg dat de pillenproducenten op zoek gingen naar alternatieven. De grootste vervuilers van de pillenmarkt zijn MDEA en amfetaminen. MDEA heeft dezelfde stimulerende werking als MDMA, maar zonder het euforische gevoel. De pil werkt korter dan XTC, zodat veel mensen er een tweede van nemen. Het gevolg is oververhitting, verlies van controle, of juist een opmerkelijke passiviteit. Amfetamine, meestal aangeduid als speed, heeft een sterk stimule rend effect. Het zijn met name de onervaren slikkers die zich de vervuilde pillen in de maag laten splitsen. Ervaren ge bruikers herkennen doorgaans de specifieke bittere smaak van XTC. Mensen die wat minder regelmatig XTC nemen, laten zich veelal leiden door de kleur, een gespikkeld uiterlijk, of een logo. „Toen XTC nog legaal was", zegt Fromberg, „kon je aan de pil zien van welke producent hij was. Die legde eer in met een goed produkt. Na de strafbaarstelling hielden veel bonafide producenten ermee op. Ze le verden nog wel het basispoeder, maar besteedden de eigenlijke produktie van de pil - de meest riskante fase De nieuwe pillendraaiers gebruiken voor alle pillen eenzelfde XTC-achtig logo. Uit winstbejag èn omdat het ontwerpen van een nieuwe teveel tijd kost. Het ri sico van een politie-inval leidt bovendien vaak tot een slordige produktie. Machines worden niet goed schoongemaakt, waardoor restanten van vorige partij en in een nieuwe lading pillen terechtkomen. Of de pillendraaier verzuimt om de basisstof goed met bindmiddelen te mengen, zodat je in één partij tablet ten verschillende doseringen aantreft. Voor de gebruikers heeft dat tot gevolg dat ze maar moeten afwachten wat er gebeurt als ze een pil heb ben geslikt. Het effect is vaak anders, heftiger dan ze hadden verwacht, wat leidt tot paniek. De gevolgen zijn helemaal niet meer te overzien als de omgevings factoren tegenzitten, zoals een paar weken geleden bleek tijdens een uit de hand gelopen houseparty in Amsterdam-Zuid. In de sporthal stond tegen het uit drukkelijk advies van het Adviesbureau Drugs in, de centrale verwarming hoog en de ramen mochten niet open in verband met geluidsoverlast. Het gevolg was dat veel mensen oververhit, duizelig en misselijk raak ten. Fromberg: „Een week later is in Rotterdam een vergelijkbare houseparty gehouden met eenzelfde pil- lenaanbod. Er is niks gebeurd." Om meer te weten te komen over die omgevingsfacto ren ontwerpt het NIAD met twee ziekenhuizen in Rot terdam en Amsterdam een onderzoeksprotocol, waar bij housegangers die worden binnengebracht een vra genlijst moeten invullen. Momenteel hollen onder zoekers noodgedwongen achter de feiten aan omdat de ziekenhuizen geen informatie over patiënten ver strekken. Het onderzoek toont volgens Fromberg aan dat er niets klopt van het bestaande beeld van een XTC- markt met gewetenloze dealers en lijdzame consu menten. „Het aanbod wordt bepaald door de vraag èn door het overheidsbeleid. Als je als overheid de markt wilt beïnvloeden moet je er niet vanuit een moreel standpunt naar kijken. Je moet er zó op inspelen dat je de risico's verkleint." den haag Nederlandse scholieren leren binnen de Europese Unie de meeste vreemde talen. Ne derland is het enige EU-land waar leerlingen gemiddeld meer dan twee vreemde talen leren en met 96 procent scoort Nederland het hoogste met Engels in het eindexa menpakket. Duits behoort al leen in Denemarken vaker tot het vakkenpakket, Frans is slechts in Vlaanderen en Ier land populairder dan in Ne derland. Dat blijkt uit cijfers van Eu- rostat, het statistisch bureau van de Europese Unie. Ge middeld hebben Nederlandse leerlingen 2,2 vreemde talen in hun eindexamenpakket. In Vlaanderen is dat iets lager: 1,9. Daarna volgen Denemar ken (1,6) en Frankrijk (1,4). Portugal en Groot-Brittannië sluiten de rij met respectieve lijk 0,8 en 0.9. In de Europese Unie is En gels met 83 procent de meest populaire vreemde taal in het onderwijs. Nederland steekt daar met 96 procent ver bo venuit. Frans is binnen de EU met 32 procent de tweede vreemde taal ia het onder wijs. In Nederland krijgt 65 procent van de leerlingen les in de Franse taal. Alleen Vlaanderen met 98 procent, en Ierland met 69 procent scoren hoger. Duits verdient het predi kaat van derde vreemde taal binnen het Europese onder wijs. I let wordt gedoceerd aan 16 procent van de leerlin gen. In Nederland ligt dat percentage op 53, enkele pro centen lager dan in Denemar ken. waar 58 procent van de leerlingen Duits in het pakket heeft. Uit de statistieken blijkt verder dat de Nederlandse scholier meer dan gemiddeld doorleert als hij niet langer leerplichtig is. Van de 16- tot 18-jarigen zit 91 procent nog op school. In de hele EU ligt dal op 80. Alleen Duitsland scoort wal dat betreft hoger met 94 procent. Binnen het hoger onderwijs blijven de Nederlandse vrou wen nog steeds achter. Per 100 mannen studeren 88 vrouwen aan universiteit of hogeschool, binnen de EU ligt die verhouding op 100 egen 95 Allee Duitsland scoort daarin lager dan Nederland. In Portugal is de deelname van vrouwen aan het hoger onderwijs ver uit het hoogst: daar slaan te genover ïoo mannelijke stu denten 153 vrouwen. den haag gpd De VVD is boos op 1)66-minster Van Mierlo van buitenlandse zaken. Aanleiding vormt diens uitspraak gisteren dat zijn plan om de Verenigde Naties uit te rusten met een eigen kleine in terventiemacht niet meer dan een 'idee' was. WD-kamerlid Weisglas: „Van Mierlo lanceer de zijn idee als minister in een formele toespraak tol de VN- vergadering in New York. In zo'n toespraak ontvouw je niet zo maar wat losse gedachten. Dit was een belangrijke en in houdelijke zaak." De WD roept Van Mierlo deze week op het matje. In De Volkskrant van vandaag krijgt Van Mierlo steun van PvdA'er M. van Traa. Hij noemt Van Mierlo's voorstel van 'een hoog sociaal-democratisch ge halte'. „Wie de VN wil verster- moet Van Mierlo gelijkge .aldus Van Traa. n Mierlo zei gistel ■SSr?1 dut stel was gegaai meer zijn dan een „idee als c clusie van een denkproces dat hij pas in New York bij de VN had afgerond. Ik kreeg die ge dachte daar. Dan kun je niet te rugvliegen om eerst met het ka binet en de Kamer te gaan over leggen." Hij sprak verder over 'misver standen'. Dijksials kritiek ont- slechts het common lokte he taar: „I Mierlo gang va Vat kunnen i zich door de hele '.aken niet beschadigd „Hier moet ik tegen merkte hij op. Steun kreeg Van Mierlo overigens van WD-minister Voorhoeve van defensie, die een VN-interven tiemacht een prima idee vindt. Amsterdam De Indiase ambassadeur Khosla 'groet' eerbiedig het standbeeld van Mahatma Ghandi dat staat in de Churchilllaan in Amsterdam. Daar werd gisteren de 125-ste geboor tedag van de de grondlegger van de Indiase staat en prediker van het geweldloze verzet herdacht. Bij de herdenking, die door verschillende vredesgroepen onder de naam Comité 125 jaar Ghandi was georganiseerd, was ook de Ierse Nobelprijswinnares Mairead Corrigan Maguire. Ze uitte haar vreugde over het bestand van het Ierse Republikeinse Leger en 'ver welkomde de IRA op de weg van de geweldloosheid.' foto united photo's de boer babette stapel niekerk »anp Een kinderarts en deskundigen van het Diagnostisch Centrum in Groningen achten het waar schijnlijk dat het Fr; Hadjira Cherchour deld. Dat heeft haa pleegvader Dijkem bekendgemaakt. I vertrekt volgende week naar Pa rijs en zal daar door Franse hulpverleners worden opgevan- e meisje mishan- 'akantie- zatodag meisje gen De 7-jarige Hadjira verbleef in de zomervakantie in het kader van een uitwisselingsproject bij de familie Dijkema in het Gro ningse Niekerk. Ze kwam daar al enkele jaren de vakantie doorbrengen. Begin september zou zij naar huis gaan, maar Hadjira wilde niet terug naar haar moeder in Parijs. Ze vertel de dat haar moeder haar ernstig mishandelde. De pleegouders hadden al eerder signalen opge vangen dat het kind werd mis handeld en hielden haar bij zich. De zaak kreeg zowel in Ne derland als in Frankrijk veel pu bliciteit. De moeder ontkende alle beschuldigingen. Er volgde overleg tussen de Franse en de Nederlandse justitie en besloten werd dat Hadjira terugkeert naar Frankrijk en dat de Franse kinderbescherming en justitie de zaak verder afwikkelen. Dijkema wilde zijn eigen be vindingen toetsen en liet het meisje onderzoeken door een Nederlandse kinderarts en raadpleegde het diagnostisch centrum. „Die hebben beves tigd dat er inderdaad wel wat aan de hand was. Bij een Ne derlands kind zou ingegrepen zijn", aldus Dijkema. Hij heeft er vertrouwen in dat Hadjira in Parijs goed zal wor den opgevangen. „Ze is geen postpakketje dat we met een postzegel erop terugsturen. Ik neem aan dal de Franse autori teiten professioneel genoeg zijn om te voorkomen dat de moe der op het station klaarstaat om Hadjira mee naar huis te ne- Ook een 13-jarig nichtje van Hadjira, Mahdia Cherchour, is in Nederland achtergebleven. Zij woont bij de familie Cherchour en klaagt ook over mishandelingen door de moe der van Hadjira. Ze heeft in Ne derland politiek asiel gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3