Henk van Spanje haalt zijn gelijk Duitser Zabel verrast sprintelite Ben Spijkers keert terug als positivo Jana Novotna wint op haar verjaardag Sport VROOM DREESMANN 299.- MAANDAG 3 OKTOBER 1994 22 Kominger gaat testen in Bordeaux bordeaux Toni Rominger gaat vanaf 10 oktober een week trai nen op de wielerbaan van Bordeaux. De Zwitser wil testen of het zin heeft het werelduurrecord van Miguel Indurain aan te vallen. Dat is gisteren bekendgemaakt door de directie van het velodro me. Indurain reed op 2 september in een uur 53,040 kilometer op de overdekte piste. Criterium op Rode Plein tours De organisatoren van de Ronde van Frankrijk hebben in Moskou met de autoriteiten onderhandeld om volgend jaar na de Tour een criterium rond het Rode Plein te houden. „We heb ben oriënterende gesprekken gevoerd met de Russen. Het was een vruchtbaar onderhoud", verklaarde Tourdirecteur Jean-Ma- rie Leblanc zondag in Tours. Het is de bedoeling dat de wed strijd zes dagen na de Ronde van Frankrijk plaatsheeft. Vijftig renners die aan de Tour hebben deelgenomen, krijgen een con tract. De organisatie gaat uit van een begroting van een miljoen gulden. De Société du Tour de France stelt al zijn personeel en materiaal ter beschikking voor het criterium dat op een traject van vijf tot zes kilometer rond het Rode Plein en het Kremlin moet plaatshebben. Wielrenner Elliott vrijgesproken londen De Britse wielerbond BCF heeft Malcolm Elliott vrijge sproken van het gebruik van dope. De sprinter werd in juni dit jaar na afloop van het Britse kampioenschap betrapt op het ge bruik van efedrine. Na een onderzoek was de BCF ervan over tuigd dat Elliott te goedertrouw heeft gehandeld. In de urinestaal werd twee microgram meer dan de toegestane hoeveelheid van hel middel aangetroffen. „Volgens ons is sprake van onzorgvul digheid. We hebben niet de indruk dat Elliott willens en wetens het spul heeft gebruikt als stimulantia", aldus de wielerbond. ,.i Let was een foutje van Elliott" Hill veroorzaakt verkeerschaos sofia Damon Hill heeft zaterdag in Sofia voor een verkeers chaos gezorgd. De 34-jarige Britse Formule 1-coureur veroor zaakte in het centrum van de Bulgaarse hoofdstad files toen hij handtekeningen uitdeelde. Sommigen van de meer dan duizend fans raakten in het gedrang in ademnood. De politie arresteerde twee personen. De agenten konden voorkomen dat mensen ge wond raakten. Hill, de nummer twee in de stand om de wereld titel, heeft slechts één punt minder dan de Duitser Michael Schumacher. Hij bezoekt Sofia in het kader van een promotie trip voor zijn sponsors. Boullion solliciteert naar Formule I magny cours Jean-Christophe Boullion heeft gisteren de Eu ropese titel Formule 3000 op zijn naam gebracht. De 25-jarige Fransman won op het circuit van Magny Cours de laatste race van het circuit om het kampioenschap. Met zijn derde zege van het seizoen verdrong hij zijn landgenoot Frank Lagorce, die als tweede finishte, van de eerste plaats. 'Jules' Boullion is de opvol ger van Olivier Panis, die dit jaar in een Ligier Renault niet on verdienstelijk debuteert in de Formule I. Sinds de invoering van het EK Formule 3000 in 1985 waagden bijna alle kampioenen de sprong naar de Formule I. Bekende namen zijn Alesi en Fittipal- di. uitstekend. Ze varieerde meer en zette de Franse 'diva' met haar slice backhand en veelvul dig netspel onder zo'n zware druk dat ze de eerste set alsnog na drie kwartier met 7-5 wist te winnen. Daarna was Pierce, die licht geblesseerd raakte, vol strekt weerloos. Manon Bollegraf slaagde er niet in de finale van het dubbel spel te winnen. Met haar part ner Larissa Neiland uit Letland verloor de Gelderse met twee keer 4-6 van het Amerikaanse koppel Patty Fendick/Meredith McGrath. Wayne Ferreira zegevierde in het toernooi van Basel. De Zuidafrikaan had in de finale drie uur nodig om de Ameri kaan Patrick McEnroe van zich af te houden: 6-4 2-6 7-6. In de Spaanse finale van het graveltoernooi in Palermo bleek Alberto Berasategui net iets sterker dan Alex Corretja: 2-6 7- 6 6-4. leipzig «sip Jana Novotna heeft zichzelf gis teren een toepasselijk cadeau voor haar 26ste verjaardag ge geven door het toernooi van Leipzig op haar naam te schrij ven. Na drie nederlagen in de fi nales van de voorgaande edities tegen de Duitse Steffi Graf, die nu wegens een blessure verstek liet gaan, zegevierde de Tsjechi sche met 7-5 6-1 over de als eer ste geplaatste Frangaise Mary De meeste tegenstand moest Novotna een dag eerder over winnen in de halve finales. Anke Huber gaf zich pas na ruim twee uur met 6-1 1-6 5-7 ge wonnen. In de eindstrijd begon de latere winnares nerveus. Ze raakte in de eerste set met 2-5 achter omdat ze eenvoudig geen antwoord had op de machtige groundstrokes van de 19-jarige Pierce, de nummer vijf van de wereld. Novotna herstelde zich echter Bettine Vriesekoop heeft geen kind aan Mirjam Hooman Henk van Spanje verdient op uitzendbasis zijn brood als verkoper in de binnendienst bij een bedrijf dat kogella gers maakt. Hij koos hiervoor omdat hij jaren tevergeefs wachtte op de gouden bergen die de NTTB hem en ande re tafeltennissers beloofde. Nu de 30-jarige 'benjamin' van een in leven legendarische tafeltennisfamilie finan cieel zijn eigen boontjes dopt, wordt hij voor die ijver ge straft. Ook hij is uit de Oranje-selectie gezet. born edwin alblas gpd-verslaggever Van Spanje zat gisteren in het Limburgse Born om droge shirtjes verlegen. Met het voor raadje tricots dat hij van huis had meegenomen redde de Veenendaler het niet, omdat hij in zeven partijen diende op te draven. Inclusief de finale van de nationale Top 12 tegen Paul Haldan, die zijn trainingsmaatje het ultieme genot van de triomf niet gunde. Het onderonsje van de twee ex-internationals deed Engel niet van gedachten veran deren. Henk van Spanje vindt zich zelf nog goed genoeg voor Oranje en hij is niet de enige die er zo over denkt. Maar Peter Engel, de nieuwe machtshebber binnen de N TTB, heeft het niet zo op spelers die ook nog wer ken naast het tafeltennis. Daar kan Van Spanje nog wel inko men, maar hij had het graag zelf van de man in kwestie gehoord. „Ik ben gepikeerd over de ma nier waarop het is gegaan. Ik heb het uit de krant moeten le zen. Dat is geen stijl. Zo ga je niet met mensen om die zich twaalf tot vijftien jaar voor het Nederlandse tafeltennis hebben ingezet." Van Spanje, die in Bom van onder anderen Trinko Keen (uit zijn doen door het overlijden vorige week van zijn oude club maatje Casper Mol) en Chen Sung won, had eigenlijk ge hoopt een plaatsje op te kunnen schuiven in de hiërarchie, nadat Haldan de nieuwe bondcoach te kennen had gegeven zijn eenmansbedrijfje in de automa tisering te prevaleren boven topsport. Als uitzendkracht kan Van Spanje geen vrije dagen op nemen, maar mocht zijn werk gever hem straks een jaarcon tract onder zijn neus houden, dan wordt het in zijn ogen een ander verhaal. „Dan is het voor mij ook mogelijk om drie dagen vrij te nemen om in het buiten land een toernooi te spelen." Verdenking Erger nog dan zijn onvrijwillige verbanning vindt Van Spanje dat de deur ook is dicht gegooid voor Haldan. „Onbegrijpelijk. Het lijkt me ook niet goed voor Keen en Heister. Die jongens willen toch ook weer zo snel mogelijk terug naar het hoogste Van Spanje verdenkt Engel ervan louter te willen scoren met Vriesekoop en Hooman. „Hij gokt op die twee. Engel doet wel zijn best om Vriese koop en Hooman bij elkaar te houden, maar die moeite doet hij niet voor ons." Na een kort onderhoud met Comelis Sluiter, topsport coör dinator, geloofde Van Spanje gisteren weer in een mogelijke verzoening. „Hij zegt dal de deur nog niet op slot zit." Sluiter wilde zover niet gaan. „Van Spanje heeft zelf na het EK aangegeven weinig meer voor het nationale team te voelen. Engel heeft een keuze gemaakt. Hij uil verder met spelers die op profesionele basis tafeltennis bedrijven. Die keuze is binnen de NTTB in alle geledingen be sproken. Ook ik kan me daar in vinden. Van Spanje en Haldan zijn niet op alle momenten be schikbaar. Als je dan wel af en toe een beroep op ze doet, is dat niet fair tegenover de ande re jongens. Die kun je niet als voetvolk gebruiken. Maar als de situatie van Van Spanje veran dert, past hij misschien wel weer in het plaatje van Engel." Afspraak Bettine Vriesekoop bestrijdt dat Engel met twee maten meet. „Ik hoef weliswaar niet alle Liga wedstrijden te spelen, maar ik moet wel altijd beschikbaar zijn. Dat is de afspraak. En daar kun nen die jongens kennelijk niet aan voldoen." Onderdeel van de overeen komst met de NTTB is dat de speelsters van de nationale se lectie moeten opdraven in de nationale Top 12. De 33-jarige Amsterdamse, die gisteren in de finale geen kind had aan Mir jam Hooman, kan er nauwelijks meer enige motivatie voor op brengen. „Het is niet makkelijk om in dit soort wedstrijdjes steeds maar weer te moeten be wijzen dat je hoogst geklasseer de Nederlandse op de wereld ranglijst bent. Maar ik moet hier welspelen." Het paradepaardje van de NTTB kan Hooman evenzeer gestolen worden. „Ik mis op dit soort toernooien de scherpte, die ik in EK-toernooi wel héb. Dat is hier gewoon niet op te brengen. Ik heb een bepaalde manier van voorbereiden nodig om goed te kunnen presteren. Ik kan hier moeilijk doen alsof het om iets belangrijks gaat. Bettine en ik staan hier omdat het van ons wordt verlangd." Bettine Vriesekoop had weinig moeite met Mirjam Hooman in de finale van de Nederlandse Top Twaalf. tours anp/afp Alle ogen waren gericht op de elite. Op Wilfried Nelissen, Ma rio Cipollini, Gianluca Bortola- mi, Laurent Jalabert en Olaf Ludwig. Abdoesjaparov en Van Poppel hadden al lang rechtsomkeert gemaakt. Iedereen verwachtte de snel heidskanonnen met de machti ge turbodijen aan het front na de 250 kilometer tussen Parijs en Tours. Niemand hield op de brede Avenue Gramont reke ning met Erich Zabel, een 24-ja- rige Duitse tweede-jaarsprof. Het was bekend dat de renner uit de ploeg van Walter Go- defroot een uitstekend eind- schot in zijn benen heeft. Dat bewees de nummer vier van de Olympische Spelen in Barcelo na tijdens de Tour de l'Avenir. Hij won vier etappes. Leuk voor de staat van dienst, klonk het weinig eerbiedig. De zeges maakten nauwelijks indruk op de gevestigde orde, die in de toekomstronde ontbrak. Zabel demonstreerde de rechtstreekse confrontatie met de kamikaze-piloten uit het pe loton niet te schuwen. De Duit ser toonde dat hij in de toe komst een geducht concurrent is voor de sprintelite. Nadat kopman Olaf Ludwig in de laatste kilometer moest afha ken, school Telecom Zabel als voornaamste troef naar voren. Op iets minder dan een halve kilometer begon de 24-jarige aan de rechterkant van de weg te sprinten. Met een uiterste krachtinspanning was de jeug dige professional de Italiaan Gianluca Bortolami, de Pool Zbigniew Spntch, Mario Cipolli ni en Adri van der Poel te snel af. Zabel boekte de negende overwinning van het seizoen en de veertiende sinds zijn profde buut vorig jaar. Bortolami, die de Leeds Classic en het Kam pioenschap van Zürich won, nam de eerste plaats in het klas sement om de wereldbeker over van de Belg Johan Museeuw. „Afgesproken was dat Ludwig in de finale zou proberen met een groepje weg te komen. Dat leek aanvankelijk te lukken, toen het peloton hem echter te rugpakte speelde de ploeg mijn kansen uit", legde Zabel de ge volgde strategie uit. „Dit is tot nu mijn mooiste overwinning. De voortzetting van de goede prestaties in het najaar. Ik had voor de start al een goed gevoel. Ik was er vast van overtuigd te winnen als er geen vreemde dingen zouden gebeuren." Een valpartij ontsierde de massale aankomst. Tal van ren ners, onder wie Frederic Mon- cassin uit de ploeg van Jan Raas, tuimelden over elkaar. De Fransman Jean-Jacques Henry was er het ergst aan toe. De neo-prof lag minutenlang roer loos op het asfalt. Hij kon echter op eigen kracht naar de ambu lance lopen. Volgens de artsen vielen de verwondingen mee. De 88ste editie van de herfst- klassieker stond in het teken van een marathonvlucht van de nauwelijks bekende Fransman Emmanuel Mallet. De 24-jarige neo-prof reed 161 kilometer so lo met een maximale voor sprong van 24 minuten. Van het moment echter dat de ploegen van Museeuw, Fondriest, Arm strong, Nelissen en Cipollini het tempo verhoogden, verminder de de achterstand zienderogen. Op 35 kilometer van Tours kwam een einde aan monster- uitbraak. Holm demareerde meteen. Het was signaal voor een opeenstapeling van uitbra ken. Van der Poel was een de renners die uit de greep van het peloton probeerden te geraken. Vergeefs, net zoals de twee po gingen van Fondriest en Mu seeuw, de winnaar van vorig jaar. Als een stel opgejaagde buf fels denderde het peloton ver volgens over de loodrechte Avenue de Grammont in de richting van de finish. Cipollini, Jalabert en Nelissen hoopten hun door valpartijen verpeste wielerjaar nog enigszins goed te maken. Ze wrongen, duwden en trapten, maar rekenden buiten Erich Zabel, die in april dit jaar na Veenendaal-Veenendaal po sitief reageerde bij een doping controle. Voor het eerst sinds Jürgen Tschan in 1970 won, kwam er een Duitse naam op de erelijst. En de 'Nederlanders? Sinds 1989, toen Nijdam de najaars- klassieker won, was de derde j plaats van Nico Verhoeven,drie jaar geleden het meest in het oog springend. De ouds'te'priK' fessional moest het noodlijden de vaderlandse wielrennen weer dragen. Net als in Parijs-Brussel en de GP Impanis. Gisteren sprintte 'veteraan' Adri van der Poel weer als een jongeling mee. De beloning voor de 35-ja- rige routinier was de vijfde plaats. Hij hield Jalabert en Ne lissen achter zich. Als tiende fi nishte de tien jaar jongere Mar tin van Steen uit de ploeg van Cees Priem. deurne anp De gedaantewisseling die judo ka Ben Spijkers heeft ondergaan is opmerkelijk. Zaterdag maakte de 33-jarige middengewicht tij dens de Judomasters, na een af wezigheid van bijna twee jaar. zijn rentree op de tatami. Met succes, want hij sloot de eerste editie van het gala als winnaar af. Na afloop ontpopte het voor malige enfant terrible zich als een onvervalste positivo. Die rol past hem niet. Spijkers is een vechter: een vat buskruit dat op de mat tot ontploffing komt. Soms daarbuiten. Twee jaar geleden beschuldigde de Nijmegenaar bondscoach Visser van racistisch gedrag en be weerde hij dat zijn tegenstander Alex Smeets dope gebruikte. De judobond Nederland nam de uitlatingen hoog op en schorste Spijkers. De judoka was woe dend over het onrecht hem aangedaan. Hij eiste eerherstel. Spijkers begon aan 'het zwaar ste gevecht' uit zijn loopbaan. Talloze rechtszaken volgden. Hij vocht de schorsingen aan. Soms met succes, maar meestal moest hij na weer een rechtszit ting een teleurstelling incasse ren. De judobond bood hem een kans op rehabilitatie. Spij kers hoefde slechts een handte kening te zetten onder een brief waarin hij afstand zou nemen van de gewraakte uiüatingen. Maar hij weigerde, wenste on der geen beding een speelbal van de bond te zijn. Dat was ruim een jaar geleden. Een pe riode waarin hij vol revanchege- voelens zat. „Alleen ik bepaal wanneer mijn loopbaan ten einde is en niet de bond", zei hij toen. De judoka, die medailles veroverde op de Olympische Spelen, Wereld- en Europese kampioenschappen en interna tionale toernooien, wilde nog één keer terugkomen. Laten zien dat niemand hem eronder kon krijgen. Een vechter, pur sang. Zaterdag zei hij over de gemoedstoestand van een jaar geleden: „De harmonie tussen geest en lichaam was verstoord. Ik putte motivatie uit een nega tieve grondslag. En met wraak gevoelens terugkeren op de mat is verkeerd." Hij vertrok geen spier toen het publiek bij zijn opkomst luid applaudisseerde. De lam pen van de televisiecamera's branddeq in zijn nek. Spijkers vocht zijn partijen op routine eri won ze allemaal. Over het verleden wilde hij zwijgen. „Ik heb veel fouten ge maakt. Heb diepe dalen gekend, maar ben nu weer op mijn top. Met bondscoach Visser heb ik: een normale relatie. Als hij me selecteert voor het EK landen teams, beschouw ik dat als een eer. Doet hij dat niet, dan vind ik dat volkomen terecht." Het enfant terrible is een po sitivo geworden. Philips stoomstrijkijzer HD 1502. Lichtgewicht. 1200 watt. Met uniek zelfreinigingssysteem en spray- knop. Kemakeur. 59.- KOFFIETIP Warme appel-strudel met I een kopje koffie 4.50 Akai Intelligent HQ videorecorder VS-G23. Met o.a. het Showview PDC gekoppelde programmeer systeem en 45 voorkeuze-zenders. O O Inclusief afstandsbediening. 799.- Smith Corona elektronische schrijfmachine XL 1900. Met o.a. correctie-cassette, automatische papierinvoer en einde pagina 1 O O waarschuwing. ,299.- City Design suède parka. Met half ruitvoering. In de kleuren bruin en taupe. Maten: 48-56. NU MET 3 JAAR GARANTIE

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22