9 Sport Xnxou Voetbal met hoofdletter V op Bloemerd 'Die kuiten hebben we nog niet gezien nflAM lik* WfCJCiQTDI in lAfCCIf VAN DE DE* "i~ VAN VIE ZEI DAT MAANDAG 3 OKTOBER 1994 AfM SPI t KOI IK 0t 1SM64. PLV C HEF ROB ONDERWATER. Q1 JS6463 Klaas Dekker „Nummer zeven wordt de man van de wed strijd." Voor deskundige John Eel man stond het in de eerste helft al vast, dat zijn keuze op rugnummer zeven zou val len. De vraag was alleen van welke partij. Klaas Dekker (RCL) en Ronald van Wattum (LFC) losten elkaar af in het scoren van pluspunten. De tweede helft gaf de doorslag. Van Wattum, van wie Eelman niet wist dat hij geblesseerd aan de wedstrijd was begonnen, kon het hoge niveau van voor de pauze niet volhouden. Dekker zakte pas in de slotfase iets te rug, maar toen had hij met twee 'winnende' voorzetten en diverse andere sterke acties Eelman al lang over de streep getrokken. Voor Dekker was het zaterdag trouwens dubbel feest. De cen trale middenvelder vierde zijn 28ste verjaardagen kreeg vervol gens te horen dat hij als 'man of the match' een paar voetbal schoenen had verdiend. Als de huidige selecties van RCL en LFC over pakweg twintig jaar weer eens een wedstrijd spelen, levert die ongetwijfeld nog veel kijk genot op. Want voetballen verleren ze nooit, de 'ever greens' uit Leiderdorp en Leiden. In welk shirt ze spelen, maakt hun even min veel uit. Al had oud- LFC'er Klaas Dekker het zaterdag aanmerkelijk meer naar zijn zin dan de LFC'ers Paul en Marcel van der Blom en Ronald van Wattum, die in het verle den het rood en wit van RCL verdedigden. Maar dat had alleen te maken met de uitslag (3-2), die in het voordeel van de thuisspe- lende Leiderdorpers uitviel. LEIDERDORP TIM BROUWER DE KONING Het was jammer dat Ben Heemskerk er niet meer bij was. 'Mister RCL' van weleer had zijn lange loopbaan graag bij de za- terdagtak van LFC willen afslui ten, maar een blessure (opgelo pen tegen Hazerswoudse Boys) en drukke andere beslomme ringen deden hem onlangs be sluiten met voetballen te stop pen. Daardoor miste hij de reü nie op sportpark De Bloemerd, die helemaal in het teken stond van Voetbal met een hoofdletter V. Want de toppers van weleer leken zich niets aan te trekken van de tand des tijds. Toegege ven, het tempo lag lager dan de 'Blommetjes', Van Wattum, Dekker en Niek Oosterlee voor heen gewend waren. Maar nieuwe sterren aan het Firma ment, zoals Peter Zirkzee (RCL) en Egon Onderwater (LFC), dwongen de 'gouwe ouwen' an derhalf uur tot op de bodem te Voeg daarbij de sentimenten. Volgens Marcel van der Blom speelde het geen rol dat hij te gen zijn oude cluppie voetbal de, maar niemand die hem op zijn woord geloofde. Zijn gete kende gezicht na afloop sprak boekdelen: hij had zich volledig gegeven. Net als zijn medespe lers, die na een sterke wedstrijd tot hun teleurstelling geen punt aan hun schamele puntentotaal (van één) konden toevoegen. Wellicht doelde Van der Blom op het ontbreken van uitwas sen, toen hij ontkende dat RCL - LFC voor hem een bijzondere wedstrijd was. De spelers ge droegen zich inderdaad voor beeldig, hoewel scheidsrechter Versnel twee Leidse 'kanaries' terecht een gele kaart voorhield. Op de straffen voor de overtre dingen van Fred van Wattum en Paul van der Blom had nie mand wat aan te merken. An ders lag dat met het eerste doel punt van RCL Heel LFC dacht dat Marco Moenen de loepzui vere kopbal van Edwin Grotendorst van de lijn haalde, maar de scheidsrechter uit Zwijndrecht, die er bovenop stond, had het anders gezien. De onvrede over die beslis sing ontlaadde zich - zoals dat hoort - niet tijdens maar na de wedstrijd. De film was niet meer terug te draaien, het onheil was geschied. Het gat tussen RCL, dat voor promotie gaat, en LFC, dat degradatie wil ontlopen, is na vier duels al uitgegroeid tot zes punten. Als beide ploegen hun huidige niveau vasthou den, hoeft de kloof niet veel gro ter te worden. En mocht het on verhoopt misgaan, dan moet die reünie er maar komen. Want RCL - LFC, met verzorgd voetbal, vijf doelpunten - waar van drie in vier minuten - en spanning tot de laatste seconde, dat blijft altijd leuk. Zelfs als dat, over pakweg twintig jaar, 'in slow motion' gebeurt. RCL - LFC 3-2(1-1) 29. Marcel van der Blom (strafschop) 0-1, 31. Grooten- dorst 1 -1, 47. Brasker 2-148. Van den Berg 2-2, 51. Zirkzee 3-2. Scheidsrech ter Versnel. Toeschouwers 200. Gele kaart: Paul van der Blom, Fred van Wattum (beiden LFC) John Eelman Vanmiddag heb ik dingen ge zien, die je soms in het betaalde voetbal niet eens tegenkomt. Combinaties over drie of vier schijven zonder balverlies. RCL - doodzonde dat een vereniging met zo'n mooie accommodatie in de vierde klasse speelt en LFC voetballen beide verzorgd. Ik kan duidelijk zien dat het wemelt van de spelers die veel hoger hebben gespeeld dan in de vierde klasse zaterdag. Maar niet alleen aan routiniers als Klaas Dekker en Ronald van Wattum, ook aan de linkerspit sen Peter Zirkzee - is die jongen pas achttien- en Egon Onder water heb ik plezier beleefd. En daarvoor ga je toch naar het voetballen-' Reide elftallen houden er on geveer dezelfde strijdwijze op na. Dat zij in de tweede helft condi tionele problemen kregen, vind ik logisch. Het voetbal dat zij willen spelen, kost als het goed wordt uitgevoerd, veel kracht. Lukrake lange trappen naar vo ren geven is gemakkelijker, maar dat heb ik gelukkig maar weinig gezien. Al had het van mij bij vlagen wat opportunisti- scher mogen zijn. Ik leg bewust de nadruk op de sterke punten van beide ploegen. Her nadeel van deze aanvallend ingestelde teams - vooral RCL heeft een prima voorhoede - kun je aflezen aan de ruimte die op het middenveld gaapt; het gras in de middencirkel ligt er na af loop nog maagdelijk bij. Eigen lijk zouden de vrije verdedigers Niek Oosterlee en Paul van der Blom meer vóór hun verdedi ging moeten voetballen om die ruimte op te vullen. En dan niet zoals Oosterlee te veel lopen met de bal, want dat resulteert vaak in balverlies. Ook Klaas Dekker, wiens ster ke spel mij meteen al opviel, zou af en toe wat minder moeten draven. In de slotfase dook hij soms zelfs op naast zijn eigen aanvallers. Maar die voetballen zo goed. dat zij zijn steun op die plaats niet nodig hebben. Bo vendien loopt Dekker nogal eens voor niets. Maar zoals gezegd, met de voorste linies zit het bij beide ploegen wel goed. Al moet ik zeggen dat door de vervanging van RCl -verdediger And ré lieer ling door Marcel Roos die On derwater van LFC het een stuk moeilijker kreeg. Daarvóór liep hij de jonge en onervaren Beer ling aan alle kanten voorbij. Na de wissel verhuisde Marco Barendse van hel centrum van de venlediging naar de rechter kant en dal pakte gunstig uit voor RCL. Alleen invaller Rive lino Zandvliet was vlak voor tijd nog dicht bij de gelijkmaker. De drie kopdoelpunten van RCL vond ik heel bekeken. Steeds zochten de schutters de hoek waar de bal vandaan kwam. Dat is lastig i>oor een keeper. Aan de andere kant kwam Dave van den Berg steeds beter in zijn spel. Ik vind het niet toevallig dat hij bij beide doel punten van LFC betrokken was. RCL: Sinteur (7); (teerling (fi) (Roos (li)). Oosterlee Marco Barendse (6). Brasker (li); Planjc (li). Dekker (H). Nieuwenhuizen (li) Visser (-)); Barend se (7), Grootcndorst (8), Zirkzee (7) LFC: Hoek Deyn Ui), Paul van der Blom (li). I red van Wattum (li), Schin kei (7); Marcel van tier Blom (fi), Moe ncn (fi) (Zandvliet (7)!. Ronald van Wattum, Kardal (7); Van den Berg (7). Onderwater (7) (John helman is trainer vun zondag tweedeklasser 11 llvcrsum) De flamboyante coach beweert steevast dat hij zijn loopsters, onder wie de wereldrecord - houdsters Wang Junxia en Qu Yungxia, uitsluitend prepareert met zijn wondermix en zijn, ook al in Japan verkrijgbare, zorg vuldig gekruide kippetjes. Het wil niet zeggen dal de interna tionale atletiekfederatie hem op zijn eerlijke gezicht gelooft. De 1AAF stuurde daarom vorige week een vliegende equipe naar China om vijf atletes aan een dopingcontrole te onderwer- De Amerikaanse sportliefhebber die niet om American f ootball geeft, komt steeds meer in de kou te staan. Nadat vorige maand al het honkbalsei zoen door een staking van de spelers vroegtijdig ten einde kwam, is nu de start van het Amerikaans-Canadese ijshoc keyseizoen minstens twee we ken uitgesteld. Ook hier is een arbeidsconflict tussen spelers en clubeigenaren de oorzaak. En om het nog er ger te maken is ook het begin van het Amerikaanse basketbal seizoen, begin november, nog onzeker. Spelers en clubbazen van de NBA hebben hun con flict aan de rechter voorgelegd. Maar als stok achter de deur hebben de basketballers inmid dels al met staking gedreigd. In alle drie sporten draait het om de wens van de clubbazen om de spelersinkomens aan banden te leggen. Onderhande lingen tussen de clubs en de spelers in de National I lockey League hebben tot nu toe niets opgeleverd. Om niet, net als bij het honkbal, getroffen te wor den door een staking midden in het seizoen, besloten de clubs het seizoen, dat dit weekeinde zou beginnen, dan maar op te houden. De komende twee weken moet verder onderhandeld worden, maar de spelers zijn nu al ra zend op de NIIL. De ijshoc keyers krijgen tot 15 oktober niet betaald. NHI.-commissaris Gary Beltman zei dat ze wel mogen komen trainen, maar de- spelers hebben al laten weten daar niets voor te voelen. In de vier Amerikaanse topspor ten - football, ijshockey, honk bal en basketbal zijn de in komsten de laatste seizoenen de pan uitgerezen. De clubs be taalden jarenlang gretig die ho ge salarissen, maar nu vinden ze ineens dat de spelers moeten inleveren. I let minimumsalaris onder de B00 spelers van de 26 clubs in de National I lockey League ligt op 100.000 dollar. Wereldster Wayne Gretzky van de I/>s An geles Kings, ontvangt 8,36 mil joen dollar per jaar en is daar mee de best betaalde sporter van de VS. De andere Braziliaan van PSV, Vampeta, in het Algemeen Dagblad: „De mensen vragen soms aan me of ik jaloers ben op Ronaldo. Dat ben ik niet. Hij staat vaak in de belangstelling. Maar ik heb iets wat hij niet heeft. Flaporen. Ik heb geduld." De zus van Ronaldo over hem in het tv-programma 'Geld maakt gelukkig': „Hij heeft totz'n achtste aan de fles gedronken. Het was een ech te huilebalk. Maar dat zal ik wel niet mogen zeggen. Wim van Hanegem in De Tele graaf: „Eigenlijk ben ik gek om overal maar rekening mee te houden. Ik heb er de grootste moeite mee om tegen spelers te zeggen dat ze niet meedoen. In een flits denk ik dan: oh ja, die jongen heeft net een h u is gekoch t en kan die premie niet missen. Of een ander zijn vrouw verwacht een klei ne. Het zijn dingen die tegenwoordig allemaal meespe len. Alfons Groenen dijk in VI over Brian Horton, manager van Man chester City: Tijdens een trai ningschoot ik een vrije trap hoog over. Horton barstte in la chen uit. 'Was cldt waar je in Ne derland beroemd om was?' Ik zei 'ja, dat klopt'. En gelijk daar achteraan: 'Ben jij ooit beroemd geweest in Engeland? je was ze ker stuurman in die roeiboot van Oxford'. Aron Winter in Voetbal Inter national over de Italiaanse fans: „je maakt de gekste dingen mee. Als je 's morgens je huis verlaat om naar de training te gaan, moet je niet raar opkijken als er wildvreemde mensen voor je deur staan te wachten. Die wil len dan graag boodschappen voor je doen. Je krijgt ook vaak dingen aangeboden. Als je ergens gaat dineren of winkelen, krijg je het eten of de artikelen voor niets. Als je het weigert, zijn de mensen diep beledigd en vatten ze dat heel prsoonlijk op. Neuropsycholoog Erik Matser in De Volkskrant over boksers: „Als iemand een boksbroekje aandoet, mag hij gigantische spetters op zijn kop krijgen. De bokser die neervalt, wordt ge acht door te gaan. Het publiek joelt bij een knock-out. Maar ge beurt iets vergelijkbaars op de snelweg, met iemand in een driedelig pak, dan wordt hij naar het ziekenhuis gebracht en volgt een neurologisch onder zoek. We hebben een vreemde attitude ten aanzien van top sport. Willem van Hanegem in het Al gemeen Dagblad: „Ik rijd dagelijks niet fluitend meer naar de Kuip. Maar de re den is een andere dan men zou denken. Ik jokte vroeger. Ik kan helemaal niet fluiten. Idem over het kaartincident tussen De Wolf en Witschge: „Laten we eerlijk zijn, waar gaat dat kaartincident eigenlijk om Wie heeft vroeger bij het spel Stratego nooit een vlag wegge pakt en beweerd dat het een bom was. Ultra-loper Ron Teunisse in De Telegraaf over zijn passie voor het lopen: „De discussie of ik normaal ben, ga ik al enige jaren niet meer aan, dat draait toch maar uit op oeverloos gelul. Je kunt een blin de ook niet uitleggen wat het verschil is tussen rood, blauwen bruin. Het stoort me niet dat ik niet begre pen word. Laat mij maar lekker mijn ei gen gang gaan, ik lust toch niet wat de meeste mensen lus ten. Ex-keeper Hans van Breukelen in Vrij Nederland: „Om in de voetballe rij te overleven, heb ik me vaak moeten conformeren. Die we reld duldt immers geen bijde handjes of wereldverbeteraars. Maar op de essentiële normen van het leven heb ik nooit toege geven. En die zijn voor mij: saamhorigheid, het delen van lief en leed. In het gezin, bij de club, op school. Idem: „Kerstnacht! Hand in hand in de kerk staan dan schiet ik gewoon vol. Dat saamhorigheidsgevoel. Met oud en nieuw met familie, buren en vrienden bij elkaar zijn en lekker spelletjes doen. Mens erger je niet, spijkerpoepen! Dan geniet ik als een gek. Idem: „Het is te gek dat een kleine groep de gelegenheid krijgt een heel stadion te terroriseren. Bur gemeesters, politici verschuilen zich altijd achter het argument dat het zoveel geld kost. In Enge land en Italië zijn bij wedstrij den altijd twee keer zoveel agen ten op cle been. Hoor je hooit ie mand over. Idem: „In het buitenland word je altijd heel erg benadeeld. Ze laten je in hotel^precies aan de straat slapen en ze flikkeren iets in je eten. Hennie (Thoonen, zijn trai ner, red.) neemt altijd mijn por tie en die is al verschillende ke ren aan de schijterij geweest. WARMOND PETER KLEIN TENNISMEDEWERKER Mare de Pinéda werd de win naar onder de winnaars van de Estusa/Xylifresh tennistour 1994, die zaterdag zijn Finaledag beleefde op en in het fraaie Dekker tenniscomplex in War mond. Samen met niemand minder dan Mark Koevermans vormde hij de best sluitende combinatie na een dag vol zwa re wedstrijden en luchtig enter tainment. De BI-speler van United Service uit Hellevoet- sluis mag volgend jaar drie da gen op studiereis naar Wimble don om zijn spel verder te per fectioneren. Eerder dit jaar had De Pinéda al gretig gebruik ge maakt van de tennisclinic, die een vast onderdeel is van de tennistour. De grote man achter het voor Nederland nieuwe fenomeen van de tennistour is Huub van Boeckel. De voormalig natio naal kampioen en Davis Cup speler lijkt een gat in de markt gevonden te hebben. ,,Ik be schikte, zeker in vergelijking tot andere Firma's, maar over een bescheiden budget voor mijn groothandel in tennisartikelen. Dan ga je eerst nadenken hoe je toch een groot publiek kan be reiken. Mijn ervaring met het tenniscircus, dat ik vorig jaar heb gehouden, heb ik gecombi neerd met clinics. De tennis- bond en de sponsors zagen de formule die ik had uitgewerkt wel zitten. Eind maart zijn we met de tour 1994 van start ge gaan. De lessen in de vorm van een clinic, afgewisseld met ten- nisentertainment, werd ras meer dan een mogelijkheid om produkten aan de tennisman en -vrouw te brengen. Liefst vijfen zeventig verenigingen, gelegen tussen Texel en Kerkrade nodig den Van Boeckel en zijn helpers voor een bezoek uit. ,.Op een gegeven moment hadden we acht clinics in tien dagen", ver telt de voormalige tennisprof enthousiast. „De reacties waren zo overweldigend, datje vergeet dat je eigenlijk een commercieel doel had. Je vergeet ook, dat je doodmoe bent. We gingen er steeds weer opnieuw vol tegen aan." Uiteraard beschikte Van Boec kel over partners van een even apart kaliber als hijzelf. Namen als Mark Koevermans, Marcella Mesker en Karin Moos staan ga rant voor topniveau. Maar ook Leiderdorper Kees-Jan Schui- lenburg en de met Halfweg naar de eredivisie gepromoveerde Bas Snelders maakten furore in een onderdeel van het spel, dat lijnrecht tegenover hun niveau ligt, het recreatietennis. Zelfs gedrieën zijn Leiderdorper Kees-Jan Schuilenburg, tennisprof Mark Koevermans e tijdens de showfinale van de Estusa/Xylifresh tennistour 1994 het punt te scoren. t-prof en organisator Huub van Boeckel niet in staat om FOTO HENK BOUWMAN Hoogtepunt van elke tourdag werd de tennisshow, een de monstratie van kunde en ver maak. De tennistoppers buite len tijdens de rally's over het net en wisselen steeds van helft. Een fraaie slagenwisseling ein digt met Snelders, die op zijn eentje een volleypunt binne- haalt tegen het trio Schuilen burg, Koevermans en Van Boec kel. Als de trainingsbroek van Koe vermans uitgaat, wordt een deel van het publiek pas goed wak ker. „Die kuiten hebben we nog niet gezien", roept een vrouw vol enthousiasme. Een dolle Mi na gaat nog verder. „Die Van Boeckel mag ook wel wat meer uitdoen. Hij heeft best een mooi lijf." Het hek voorkomt, dat de ex-prof besprongen wordt. Ook de spelers gaan verbaal geweld niet uit de,weg. „Dat is nou mijn partner", klinkt het uit de mond van Van Boeckel, als Koe- nans een veel te lastige lob na een sprong over het net niet meer kan halen. „Dat is nu zo'n onmogelijke truc van jou", re pliceert de 'KoeF, die in de afge lopen Duitse tenniscompetitie overigens nog zeges wist te boe ken op onder anderen Dosedel, Prpic en Ondruska. Na de show komt het meer seri euze werk aan bod. Van de zes poulewinnaars van het och tendprogramma moeten twee deelnemers overblijven voorde 'Grand Finale'. De deelnemer uit 'Spiek under de diek', die zich vergezeld weet met een bus vol supporters uit Spijk bij Delf zijl, sneuvelt in een vroeg stadi um. De Pinéda klaart het karwei met overmacht. Maar ook An- gelique van Veldhuizen heeft geen echte concurrentie. De eindstrijd tussen De Pinéeda met 'KoeF en Van Veldhuizen met clubgenoot Van Boeckel is van hoog niveau. De beide profs betrekken hun partners volledig in het spel. De Pinéda durft de strijd met Van Boeckel aan en de enige vrouw, Van Veldhui zen, is regelmatig de drie man nen te machtig. De deelnemers, tevens het dankbare publiek, worden in de tour de echte win naars. De hoofdprijs is voor De Pinéda en alleen Van Veldhui zen, die de Wimbledon trip mist, is een beetje de pineut. Ma's Familieleger is niet langer uniek. China's geheime recept voor sportief succes - uitgeperste schildpad met een vleugje kruidenmagie - is zaterdag in I liroshima gelan ceerd op de Japanse markt. Wie harder wil lopen, langer wil Ie- ven en beter wil presteren kan nu terecht bij de cocktail van de even befaamde als controver- sioneie Chinese atletiektrainer Ma Junren. Ma is echt in zaken met zijn brouwsel. Mondjesmaat ver kocht hij in eigen land al wat flaconnetjes, nu mag ook de ja loerse goegemeente elders ter wereld profiteren van de won derbaarlijke drank. A raison van zeven dollar de fles. „I let smaakt goed en het geeft me een gevoel van kracht", zei Hi- romi Yasuda bij de presentatie. Ze nam een forse teug van het wat zoetige, muffe spul en liet demonstratief de spierballen rollen. I let tonicum, genaamd 'Ma's leger - nummer lstaalt mis schien de musculatuur van de goedgelovige, het spekt onge twijfeld het zitvlees van Ma Jun ren zelf. De Japanse importeur Masanori Takahasi verwacht dit jaar nog zo'n 30.000 flesjes af te zetten. „Want de Japanner houdt van drankjes die hem uit houdingsvermogen geven." De leus die het wonderdrankje moet aanprijzen sluit aan bij die gezondheidsdrang: „Goedkoper dan een dubbele whisky en twee keer zo goed voor u." Ma Junren heeft ook baat bij zijn mengsel, dat volgens het etiket Koreaanse gingseng bevat gecombineerd met een scheut pittig schildpadbloed, honing en een 'geheim' kruidenextract. Zo te zien heeft het elixer no. I niet zijn spieren gesterkt, het heeft hem wel een stalen ge zicht bezorgd. „Een coach die niets begrijpt van commercie is geen goede coach. Wij atleten kunnen niet bestaan in een luchtledig. We moeten léven: eten, drinken en kleren kopen. En alles kost geld", zei Ma, die overigens stekeblind lijkt voor de marktwaarde van zijn leger tje bij buitenlandse wedstrijden. RCL heerste zaterdag tegen LFC in de lucht. Toch gaat Dave Visser (14) een oogje in het zeil houdt. den Berg (10) het luchtduel aan met Marcel Brakser, wiens ploeggenoot Remco FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19