Sport Nederland straalt geen bezieling uit Groningen en Feyenoord likken de wonden na worstelpartij Dubbele zege Eltingh Een mislukt stiftje met grote gevolgen MAANDAG 3 OKTOBER 1994 Strafonderbreking Renze de Vries RODEN Renze de Vries, de ex-voorzitter van FC Groningen, heeft om medische redenen onderbreking van zijn gevangenis straf gekregen. Zijn zoon Bart kreeg zaterdagmiddag na het be zoekuur in de open inrichting Westlinge in Heerhugowaard tot zijn grote verbazing te horen dat hij zijn vader mee naar huis mocht nemen. „Tijdens het bezoekuur werd mijn vader wegge haald", vertelt Bart de Vries. „Even later kreeg ik te horen dat hij nog eens door de gevangenisartsen was onderzocht en dat ze hadden besloten dat het onverantwoord was hem nog langer vast te houden." Zaterdagavond rond acht uur arriveerden vader en zoon in Ro den. De Vries, die wegens belastingfraude in dienst van zijn club tot acht maanden cel werd veroordeeld, had er toen precies vijf dagen gevangenisstraf opzitten. „Ik ben natuurlijk harstikke blij dat mijn vader is vrijgelaten. Ik vind het echter vreemd dat drie al eerder uitgebrachte medische rapporten, met precies dezelfde conclusie als die van de gevangenis-artsen, door Justitie zijn ge negeerd." Arie Kurver aan de slag in Rijnsburg rijnsburg Arie Kurver gaat aan de slag bij Rijnsburgse Boys. De voormalige trainer van het eerste elftallen gaat een aantal taken op technisch gebied van de bestuursleden overnemen. Welke ta ken dat precies zijn kan Kurver zelf nog niet aangeven. Het is niet de bedoeling dat hij zich met de eerste selectie gaat bezig houden. De verantwoordelijkheid daarvoor blijft in handen van Rob Kiebert. Jacco Eltingh heeft het toernooi van Kuala Lumpur op zijn naam gebracht. Hij versloeg gisteren in de finale de Rus Olhovskiy in drie sets, 7-6 2-6 6-4. Met Haar huis won hij later eveneens de eindstrijd in het dubbel van de Zweden Kulti en Wahlgren, 6-0 7-5. Eltingh is de eerste speler die dit seizoen in een ATP-toer- nooi de dubbel verwezenlijkte. Voor Eltingh, 24, was het zijn tweede toernooizege in dit jaar, zijn eerste op tapijt. In de aan loop naar de US Ópen won hij in Schenectady (hardcourt). Het betekende de vierde toernooi- overwinning in zijn loopbaan, na Manchester 1992 (gras) en Atlanta 1993 (gravel). Met Haar huis won hij dit jaar de dubbels op de Grand Slams in Melbour ne en New York, plus de ATP- toernooien in Key Biscayne en Memphis. Eltingh, geboren in Heerde maar woonachtig in Monaco, was in de Maleisische hoofdstad tweede geplaatst. Achter Paul Haarhuis. Het tweetal was op geschoven door de afzeggingen. van Becker en Lendl. Haarhuis verloor in de eerste ronde van de Japanner Matsuoka. De Bra bander verkeert in een crisis. Sedert Roland Garros, eind mei, won hij één partijtje, op het gravel van 't Melkhuisje in Hil versum van Eltingh. Eltingh verdiende met zijn winst 54.000 dollar plus 12.000 in het dubbel, zo'n 118.000 gul den. Op de wereldranglijst stijgt hij van 39 naar ongeveer 34, zijn hoogste ranking ooit. Veel pun ten veïdiende hij niet in Kuala Lumpur. Vorig jaar haalde hij er de kwartfinales met overwin ningen op Rusedski en Courier. Vooral de zege op de laatste le verde veel bonuspunten op. In de halve eindstrijd verloor hij destijds van de Zweed Svens- In het dubbel prolongeerde Haarhuis/Elting de titel in de Maleisische hoofdstad. Vorig jaar versloegen de twee in de eindstrijd eveneens de Zweed Wahlgren, die toen met zijn landgenoot Björkman speelde. Door de zege verstevigden de twee de leiding op de wereld ranglijst. Volleybalteam komt er niet aan te pas tegen Cuba Als trotse winnaar van de voorrondepoule had het Ne derlands volleybalteam via de hoofddeur de kwartfinales van het wereldkampioenschap willen binnenstappen. De ontluisterende 3-0 nederlaag tegen de Cubanen (15-12, 15-13 en 16-14) dwingt Oranje echter om zich via een zij deur alsnog bij de laatste acht te plaatsen. Morgen staat Nederland in Athene tegenover Japan, dat ook tijdens het WK vier jaar geleden in Brasilia in de tussenronde de te genstander was. De Aziaten werden toen verpletterd: 15- 4, 15-12 en 15-3. thessaloniki siebe annema gpd-verslaggever Dat Nederland via een omweg toch de kwartfinales haalt, wordt door niemand betwijfeld. Japan is de laatste jaren slechts een mondiale middenmoter. Stof tot denken gaf het verlies tegen Cuba echter wel. De som bere blik en de nerveuze hou ding van bondscoach Joop Al berda na afloop spraken voor zich. De tik die Cuba had uitge deeld, was zwaar aangekomen. Puur cijfermatig bezien viel het nog wel mee, maar Oranje had geen moment greep op het du el. „In eerdere wedstrijden te gen Cuba keken wij bij wijze van spreken van bovenaf toe. Wij controleerden de wedstrijd. Nu dirigeerden de Cubanen ons vanaf het begin tot het einde", analyseerde Peter Blangé. Spelers en teamleiding zoch ten de oorzaak voor het verlies vooral in technische en takti- sche details. De stop/passing tegen Cuba was andermaal be labberd. Op de openingsdag van het toernooi constateerde de Zweedse bondscoach Anders Kristiansson al dat de verwer king van de opslag zwak was en dat dat Nederland in de con frontaties met de wereldtop zou kunnen opbreken. Blangé, die zich als spelverdeler de laatste dagen meer en meer een puin ruimer is gaan voelen, onder schreef zaterdagavond de woor den van Kristiansson: „De pas sing is gewoon slecht. Ais dat zo blijft, komen we dik in de pro blemen in de r het toer- Het lijkt er op dat Alberda tij dens het WK plotseling voor een dilemma is komen te staan. Vooralsnog houdt hij vast aan zijn basisteam, dat kracht uit straalt in de opslag, blokkering en aanval, maar in de passsing door de mand valt. Tegen Zuid- Korea bracht hij met succes Rob Grabert op de positie van Bas van de Goor in. Grabert is een pure specialist is in het opvan gen van de opslag en kan Ron Zwerver in dat spelonderdeel bovendien ontlasten. Tegen Cu ba sorteerde het inbrengen van Grabert echter geen enkel ef fect, omdat het het verlies aan kracht tegen zo'n topploeg een enorme balansverstoring tot ge volg heeft. Alberda lijkt te moeten kiezen tussen power en passing, maar moet zich tegelijk realiseren dat in beide opties een gevaar schuilt. „Het brengen van de pass is een kwestie van zelfver trouwen en concentratie. Nie mand kan mij wijs maken dat we de bal nu plotseling niet meer goed bij de spelverdeler kunnen brengen, waar dat het hele seizoen wel goed gelukt is. We zullen de zaken nog eens grondig op een rijtje zetten en het ver lies op onze eigen wijze verwerken. Het enige dat we nu in ieder geval niet moeten doen, is in zak en as gaan zitten", al dus Alberda. Dat het team niet als een echt team oogt, is ook al geen nieu we constatering. Het is een team en een eenling: Ron Zwer ver. De vedette houdt zich in veel opzichten afzijdig van de ploeg. Hij genoot afgelopen zo- mer van een langere vakantie dan de andere jongens, een pri vilege dat hem de bijnaam 'Ro- mario' opleverde. Hij veroor deelde het te zware voorberei dingsprogramma op het WK, hekelde de smalle selectie, maar nam tegenover het team geen woord van zijn kritiek terug. Tegen Cuba bivakkeerde hij tijdens time-outs op een stoeltje en leek nauwelijks geïnteres seerd in de oppeppende woor den die Alberda sprak. Alberda tilde daar zelf niet zo zwaar aan: „Een time-out is er ook voor om even rust te nemen. Een zwaar belaste speler als Zwerver mag daarom best even onderuit zak ken op een stoel. Als ik hem iets specifieks wil meedelen, loop ik wel naar hem toe." Alberda gaf echter toe dat Zwerver voortdurend bij het team moet worden getrokken. „Dat is niet alleen mijn taak, maar ook die van de spelers." Posthuma, die de houding van Zwerver al voor het WK kapit telde, ziet in Griekenland geen verandering in de verhouding tussen Zwerver en zijn mede spelers. „Er is niets veranderd. Ik heb wel vaker geconstateerd dat je geen vrienden van elkaar hoeft te zijn om toch een goed team te kunnen vormen. Ik speel het liefst met Olof van der Meulen, mijn gabbertje. Maar als Henk Jan Held beter is, speelt hij. De onderlinge relaties moet je los kunnen laten als je in het veld staat. Dan telt alleen nog het belang van de ploeg. Ik speel ook voor mezelf, maar in de wetenschap dat ik de andere spelers nodig heb om wereld kampioen te kunnen worden." Dat laatste klonk na het ver lies tegen Cuba ietwat cynisch. Die opmerking was echter niet als zodanig bedoeld. Posthuma: „Ook na vanavond ben ik ervan obvertuigd dat we de titel nog kunnen pakken." Katwijk verspeelt punt tegen SHO Van Loen: 'Het leek wel oorlog in het veld' Pim Langeveld (rechts op de foto) kreeg de kans om de wedstrijd te be slissen, maar zijn stiftje mislukte. foto kees van hoogdalem oud-beuerland gert-jan onvlee Niet goed spelen. Toch de kans krijgen om ruim te winnen. En uiteindelijk genoegen moeten nemen met een 1-1 geljjkspel tegen SHO. Niet zo vreemd dat het kamp van de w Katwijk za terdag in Oud-Beijerland wat verdeeld overkwam. Zo hield Henry Pouw - de ex-libero van Katwijk volgt zijn oude ploeg nog op de voet - het na afloop op een 'terecht gelijkspel'. En concludeerde trainer Kees Guyt weer dat zijn ploeg een punt had laten liggen. Guyt had in zoverre gelijk dat zijn ploeg de winst in Oud-Beij- erland inderdaad even voor het oprapen had. Na de 1-0 van Marco van der Plas, was de thuisclub immers helemaal de weg kwijt. Waardoor de oranje hemden alle gelegenheid kre gen om de derde zege op rij dit seizoen via een tweede goal vei lig te stellen. Maar die bevrij dende treffer viel dus niet. Om dat SHO-doelman Ab van Wijk met veel geluk en een beetje wijsheid een kopbal van Marco de Ridder stopte; invaller Kees Bijl op de doellijn ter plaatse was bij een te zwakke inzet van diezelfde De Ridder: Van Wijk een doelpoging van invaller Al- bert de Haas knap onschadelijk maakte en omdat de ook al doorgebroken Pim Langeveld alleen voor Van Wijk een mis lukt stiftje losliet. Een laatste actie met verstrek kende gevolgen. Niet alleen om dat de 0-2 niet op het bord ver scheen, maar ook omdat SHO de tegenaanval na de misser van Katwijks vormgever benutte om de gelijkmaker te produce ren. Verdediger Paul Oschner was ter plekke om uit een scrimmage doelman Van-Duy- venbode voor het eerst dit sei zoen te passeren. Een treffer die op dat mo ment tegen alle krachtsverhou dingen in kon worden ge noemd. Zoals overigens ook de openingstreffer van Katwijk nogal verrassend uit de lucht kwam vallen. SHO presenteerde zich direct na de pauze immers misschien niet als de best voet ballende, maar wel als de ge vaarlijkste ploeg. Snelle Theo Vermaat stuitte al snel op Van Duyvenbode, balhandige twee de spits Patrick Altena vond die zelfde Van Duyvenbode ook al op z'n weg nadat hij Henk Lan- gemaat en Johan Vogelaar ach ter zich had gelaten en weer Vermaat kwam bij een derde doorbraak niet aan het passeren van de Katwijkse doelman toe, omdat Wilfred Kwestro hem al te stevig aan het shirt vasthield, de Katwijkse verdediger kwam met een gele kaart niet slecht weg. Ook voor de pauze had de re gerend amateurkampioen geen indrukwekkende partij op de gladde grasmat gelegd. De ma chine die eerder dit seizoen als een 'tierelier' draaide en ARC en Spijkenisse op fikse nederlagen had getracteerd, kwam in Oud- Beijerland eigenlijk nooit echt op gang. De wil was er, dat ze ker. Guyt behoefde zijn man schappen wat dat betreft niets te verwijten. Maar de vloeiende combinaties die Katwijk de laatste seizoenen tot het sterk ste amateurteam van Nederland maakten, waren te schaars. Waardoor het stugge, met veel mensen achter de bal spelende SHO eigenlijk maar zelden in problemen kwam en zelf voor het eerste serieuze gevaar kon tekenen. Dat was al in de zesde minuut van het met ruim een half uur vertraging (de Katwijk se bus kwam in de file voor de Heinenoordtunnel ook nauwe lijks vooruit) begonnen duel. Vermaat passeerde met een enorme knal wel Van Duyven bode, maar vond de onderkant van de lat op zijn weg. Katwijk was slechts in de slot fase van dat eerste deel drei gend bezig. Marco de Ridder, hij zag eerder een doelpunt we gens hinderen van de doelman afgekeurd, kwam echter in kansrijke positie niet verder dan het zijnet, terwijl Kees Krayenoord naast knalde. Gemiste kansen die Guyt er na afloop mede toe brachten te constateren dat Katwijk eigen lijk' een punt te weinig had ge kregen. Maar heel erg teleurge steld was de Katwijkse oefen- meester, die spits Hans Zwaan zaterdag met een spierblessure zag uitvallen, nu ook weer niet. „Dit hoort allemaal bij het voet bal", zo relativeerde hij al snel. Om vervolgens het antwoord schuldig te blijven op de vraag of zo'n gelijkspel misschien niet heel goed was voor zijn ploeg. Want er mag dan binnen de club zelf niet echt aan worden meegedaan, de flitsende start van dit seizoen had de (in dit geval) boze buitenwereld er al wel toe gebracht Katwijk al zo'n beetje tot kampioen te verkla ren. Guyt:, „Misschien is het juist dan wel goed dat de ploeg de deksel op z'n neus krijgt. Dat houdt spelers sche,rp. Maar wat mij betreft hadden we hier ge woon met goed voetbal weer dik gewonnen. Want daar doe je het toch allemaal voor." Katwijk: Van Duyvenbode; Van Zeist, l.angemaat, Vogelaar. Kwestro; Braaf. Langeveld. Van der Plas, Krayenoord. Zwaan (De Haas). De Rid der. groningen marcel van der kraan gpd-verslaggever Feyenoord worstelde de laatste weken al genoeg met zichzelf. Op een worstelpartij met FC Groningen, zaten de Rotter dammers daarom niet echt te wachten. Toch moest in het ho ge noorden letterlijk worden ge knokt om het vege lijf te redden (1-1) en had het duel mede door de onbekwaamheid van 'ringrechter' Schaap weinig weg van een voetbalwedstrijd. Niet de kwaliteiten van de spelers, maar begrippen als vechtlust, incasseringsvermo gen en verbaal geweld bepaal den het beeld in het met 13.500 man bijna volgelopen Ooster park. Dat geen van beide clubs ongeschonden uit de strijd kwam, mocht daarom geen ver rassing zijn. Bij Feyenoord werd John de Wolf per brancard afge voerd. De international kwam na een aanslag van Romano Sion later nog wel even terug op het veld, maar normaal lopen bleek niet meer mogelijk met twee verrekte of ingescheurde enkelbanden. Willem van Hanegem gaat er al vanuit dat hij zijn aanvoerder een aantal weken kwijt is. De Wolf moet zich vandaag in het ziekenhuis melden voor onderzoek. Bij de EHBO-afdeiing van het ziekenhuis in Groningen kreeg men gistermiddag al verdediger Jan Veenhof van de thuisclub op bezoek. Veenhof hield aan zijn bikkelharde lijf-aan-lijf-ge- vecht met John van Loen een stevige scheur in de onderlip over. Met een aantal hechtingen moest de wond worden gedicht. Naast alle letselschade liepen Groningen en Feyenoord de no dige kaarten op. Bij Feyenoord kregen Henk Eraser en Errol Re- fos geel, bij de thuisclub ver dwenen Dick Schreuder en Jan Veenhof in het boekje van Schaap en werd Erwin Koeman zelfs naar de kleedkamer ge stuurd na een tackle op Regi Blinker. De oud-l'SV'er had uil nijd eerder in de wedstrijd al een bal tegen het dak van de tri bune geschoten, waarvoor hij ook geel had gekregen. Heel dom FC Groningen-trainer Hans Westerhof vond dat de routinier de rode kaart aan zichzelf te wijlen had. „Als je zoveel erva ring hebt, schiet je uit boosheid een bal niet meer het stadion uit. Want dat deed hij bijna. Dom, heel dom". De Groningers noch de Feye- noorders hadden het recht om zichzelf vrij te pleiten waar het ging om hun gedrag op het veld. In beide kampen werd soms oververhit gereageerd op tackles, trek- of duwpartijen en arbitrale beslissingen. Maar dat scheidsrechter Schaap een cru ciale rol in het duel speelde, stond buiten kijf. De arbiter greep op totaal verkeerde mo menten in, liet aanslagen als die van Romano Sion op de enkels van De Wolf onbestraft en werd daardoor in het tweede bedrijf niet meer serieus genomen. Spits John van Ixjen merkte halverwege de strijd al dat Schaap zijn greep op de wed strijd kwijt was. „Hij snapte er geen zak van, floot voor alle ver keerde dingen", aldus Van Loen. „Het was gewoon oorlog in het veld. Van voetbal was ze ker na rust geen sprake meer. Met Veenhof was ik voor mijn gevoel 90 minuten lang aan het vrijworstelen. Ik heb aan mijn vrouw heel wat uit te leggen, want als die ziet hoeveel schrammen ik nu op m'n li chaam heb gaat ze waarschijn lijk rare dingen denken..". 'Kegel' Van Ixjen is al jaren zelf de lief ste niet als het om incasseren en uitdelen aankomt. Toch be weerde hij Veenhof niet met op zet een 'kegel' te hebben gege ven. Van Ixien: „Hij kopte tegen m'n elleboog aan". Veenhof: „Ik beweer niet dat hij me bewust deze scheur in m'n lip wilde geven, maar het was wel degelijk een stevige el leboog die hij uitdeelde. Ach, Van Loen is geen kwade spits. Hij wordt alleen helemaal gek gemaakt door spelers en sup porters". Via Van Loen kwam Feye noord al na twintig minuten aan de leiding. De lange aanval ler kopte na een prima voorzei van Blinker raak. Zes minuten later kwam FC Groningen ech ter al weer langszij, toen Ray mond Beerens uit een vrije trap Ed de Goey het nakijken gaf. Van Loen maakte samen met Gaston Taument en Ulrich van Gobbel de meeste overtredin gen tijdens FC Groningen-Feye- noord. In totaal werden er in het bizarre duel 48 overtredin gen gemaakt door beide ploe gen. Dat betekende dat het spel om de minuut werd stilge legd. Jan Veenhof zocht na afloop naar een verklaring voor de chaos op het veld en vond die ook: „Groningen en Feyenoord zijn allebei dramatisch gestart in de competitie. Het zelfver trouwen is verdwenen. Bij ons begrijp ik dat wel, bij Feyenoord had ik dal niet verwacht. Een topploeg moet tegen een stootje kunnen, maar je merkt in het veld dat de spelers van Feye noord minder relaxed zijn dan in andere seizoenen". Erwin Koeman betuigt spijt groningen qpp Erwin Koeman heeft er spijt van zijn ploeggenoten te hebben gedupeerd. De aanvoerder van FC Groningen werd tegen Feye noord een kwartier voor tijd door scheidsrechter Schaap uit hel veld gestuurd. Hij kreeg twee keer geel; eerst toen hij de bal wegtrapte nadat Schaap had afgefloten voor buitenspel en ver volgens na een overtreding tegen Regi Blinker. Koeman: „Die eerste gele kaart was een stommiteit van mij. Het was geen buitenspel, al had ik die bal natuurlijk niet weg moeten trappen. Ik deed het in een flits, maar het valt niet goed te praten. Wat die tweede gele kaart betreft: ik wilde een pass geven en zocht naar een vrijstaande speler. Op het mo ment dat ik de bal wilde trappen, pikte Blinker hem van me af, waarna ik hem raakte. Ik zag hem niet aankomen en niemand waarschuwde me". Koeman, net terug na een schorsing van vier wedstrijden, re kent er op door de tuchtcommissie van de KNVB één wedstrijd buitenspel te worden gezet. „Daarna ga ik er gewoon weer te genaan. Door omstandigheden zit het mij bij FC Groningen nog wat tegen. Dat is vervelend voor mezelf, voor de club en voor de trainer. Maar je kunt er lang en breed over praten, het is gebeurd. Er is niks meer aan te doen".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13