Hulpverleners in Zaïre vluchten voor bandieten Buitenland Drie doden bij rellen in hoofdstad Haïti 'Mossad liquideerde krantebaron Maxwell' 'Ramp dreigt in Kabul' Eerste doden door pest in hoofdstad India gemeld Gasexplosie Milaan: zeker zeven doden Li J Boris Jeltsin 'te moevoor Ierse premier Ex-premier Frankrijk vervolgd voor aandeel in bloedschandaal ZATERDAG 1 OKTOBER 1994 Hutu nieuwe president van Burundi Bujumbura* Het parlement van Burundi heeft gisteren de Hutu Sylvestre Ntibantunganya gekozen als president. I let nieuwe staatshoofd is lid van het regerende Front voorde Democratie in Burundi (Frodebu). Ntibantunganya was al waarnemend presi dent sinds zijn voorganger, Cyprien Ntaryamira, samen met zijn Rwandese collega op 6 april omkwam bij een vliegongeluk. In Rwanda brak vervolgens een burgeroorlog uit tussen de Hutu- meerderheid en de Tutsi's. Demonstratie tegen hoofddoek-verbod parus Zo'n 300 scholieren en studenten hebben gisteren in de Parijse voorstad Goussainville geprotesteerd tegen de schorsing van vier moslim-meisjes die het nieuwe verbod op het dragen van hoofddoekjes op school hadden overtreden. De meeste scholieren steunen de moslim-meisjes maar veel leraren onder schrijven de achterliggende gedachte van het verbod dat open bare scholen moet vrijwaren van religieuze invloeden. Belg doodt vrouw, zoon en zichzelf coiMBRA Een 41-jarige Belg op de vlucht voor zijn schulden heeft langs de kant van een Portugese snelweg waarschijnlijk eerst zijn vrouw en zoon doodgeschoten en vervolgens zelf moord gepleegd. Dat heeft de Portugese politie gisteren meege deeld. De man werd dood aangetroffen met schotwonden in zijn gezicht naast een auto met de lichamen van zijn vrouw en zijn Islamitische Groep achter aanslag Egypte cairo» De militante verboden organisatie al-Gamaa al-Islamiya (Islamitische Groep) heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag in de Egyptische badplaats Hurghada, waarbij dinsdag een Duitser en twee Egyptenaren werden gedood. De groep stuurde een fax naar een westers persbureau. Voorwaardelijke celstraf voor Tapie parus Bernard Tapie is gisteren door een tribunaal in het Zuid franse Toulon tot een voorwaardelijke celstraf van vier maanden veroordeeld. De zakenman, voetbalbons en politicus kreeg die straf omdat hij in juli vorig jaar bij een handgemeen met journa listen een camera van de Franse televisiezender France 3 in zee gooide. Tapie moet ook een schadevergoeding van 20.000 franc (ruim 6500 gulden) betalen aan France 3 en een symbolische boete van één franc. Endeavour gelanceerd voor onderzoek CAPE Het Amerikaanse Endea r met boord zès bemanningsleden is gisteren in Florida gelan ceerd voor een missie waarbij het milieu op aarde wordt onder zocht. Daarvoor is het veer uitgerust met de meest geavanceerde radarapparatuur die ooit voor de civiele sector is ontwikkeld. De tiendaagse tocht had zes weken vertraging nadat op 18 augustus de motoren afsloegen twee seconden voor het opstijgen. FOTO EPA Tsarendochter Anastasia toch bedriegster hamburg» Prinses Anastasia, alias Anna Manahan, alias Anna Anderson, de vrouw die beweerde de dochter van de laatste Rus sische tsaar te zijn, was toch een bedriegster. Dat schrijft het Duitse weekblad Oer Spiegel. Met genetisch onderzoek is aange toond dat de in 1984 in de Verenigde Staten als Anna Manahan overleden vrouw geen familie was van de in 1918 vermoorde tsarenfamilie, zoals ze zelf tientallen jaren volhield toen ze zich nog Anna Anderson noemde. Vrouw verlost van tumor van 35 kilo jakarta» Indonesische artsen hebben een 35 kiló zware tumor verwijderd uit de baarmoeder van een 20-jarige vrouw op Oost- Java. Dit heeft het persbureau Antaragistejen gemeld. De vrouw zei dat ze de tumor al vier jaar had maar opzag tegen de opera tie. Zij maakt het goed en mag snel naar huis. Cholera-epidèmie in Noord-Korea Seoul In Noord-Korea is in de kustgebieden en enkele steden landinwaarts, waaronder de hoofdstad Pyongyang, een cholera- epidemie uitgebroken. Dat heeft het Zuidkoreaanse hoofd van de inlichtingendienst, gisteren meegedeeld. Treinen hebben de opdracht gekregen niet meer te stoppen in de westelijke kust plaats Haeju, 130 kilometer ten zuiden van Pyongyang. Meciar mag niet stemmen in Slowakije Bratislava» De omstreden oud-premier van Slowakije, Vladimir Meciar, heeft gisteren niet zijn stem kunnen uitbrengen bij de parlementsverkiezingen. De oud-premier kreeg in een kieslokaal in de hoofdstad Bratislava te horen dat zijn naam niet op de lijst stond. Volgens hem gaat het om een poging tot manipulatie. „Ik ben niet zo'n onbekende in Slowakije dat men mij over het hoofd zou zien." Ruim 270.000 Rwandezen in kamp Katala van hulp verstoken Amerikanen blijven buiten strijdtoneel PORT-AU-PRINCE Rtr-A_ mensen zijn gisteren n bij een betoging in hoofdstad Port- De demonstranten de slachtoffers van junta die drie jaar geleden de gekozen president Jean-Bertrand Aristide afzette. Volgens ooggetuigen brak een vuurgevecht uit toen de beto gers langs een gebouw van het rechtse Vooruitgangsfront (Fraph) liepen. De chauffeur van een Amerikaanse TV-ploeg werd in het hoofd getroffen en stierf onmiddellijk. Een man werd door de menigte doodge slagen omdat hij een 'attaché' zou zijn, een lid van de burger militie die de junta steunt. Vier Amerikaanse journalisten raak ten gewond. De Amerikaanse troepen lie ten zich niet zien op het strijd toneel. Wel waren zij elders in i bezit i de ge- aal chtends 5 lingen in het daten name bouwen va staatsradio en - televisie. Vrachtwagens voerden hon derden troepen aan door de smalle straten van Port au-Prin ce en helikopters cirkelden bo ven de stad. In het havengebied zette de Amerikaanse militaire politie extra Sheridan-tanks in. Donderdag vielen hier zeker vijf doden en een vijftigtal gewon den toen een granaat werd ge gooid tussen een menigte pro- Aristide betogers. Duizenden aanhangers van de verdreven president Aristide gingen gisteren de straat op na een herdenkingsmis in de ka thedraal voor de slachtoffers van de staatsgreep van drie jaar geleden. Hierbij deden zich geen ongeregeldheden voor. Vandaag willen aanhangers van Aristide een betoging houden om de militaire coup tegen de burgerpresident te herdenken. Rwandese vluchtelingen hebben hun heil gezocht Terreuracties door gewapende bandieten in een van de kampen met Rwandese vluchtelingen in Oost-Zaïre heb ben er gisteren toe geleid dat alle internationale hulpin stanties zich uit dit kamp hebben teruggetrokken. Pas als de Zaïrese autoriteiten, die verantwoordelijk zijn voor or de en gezag in de kampen rond Goma, garanties geven voor de veiligheid, willen de hulpverleners overwegen om terug te keren. Ruim 270.000 Rwandezen in het Kata la kamp zijn hierdoor voor onbepaalde tijd aan hun lot overgelaten. lopen maanden is herhaaldelijk met klem aangedrongen op harde maatregelen, maar de snel verslechterende veiligheid in sommige kampen geeft aan dat dat weinig heeft uitgehaald. De komst van Zaïrese veilig- correspondent Het ligt niet voor de hand dat Zaïre bereid, dan wel In staat is om een eind te maken aan het geweld in de kampen. De afge- heidstroepen heeft eerder een averechtseffect. De speciale VN-afgezant in Rwanda, Shahryar Khan, opper de deze week dal het tijd wordt dat VN-troepen naar de vluch telingenkampen in Zaïre wor den gestuurd om orde op zaken te stellen en bandieten en leden van het voormalige Rwandese leger en de milities met geweld te verdrijven. Laatstgenoemde groepen plunderen hulpgoede ren en bedreigen of doden vluchtelingen die naar Rwanda willen terugkeren. Een woordvoerster van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (Unh- cr) kon niet zeggen of de ban dieten op enige wijze verbon den zijn met dc uit Rwanda ge vluchte hutu-milities en leger eenheden. „Het gaal om gewa pende personen die het vooral op de voedselvoorraden en de meest kwetsbare vluchtelingen hebben gemunt." De VN-organisatie stelt dat de veiligheidssituatie in de andere kampen in de Goma-regio vrij stabiel is, al worden ook hier herhaaldelijk vluchtelingen be dreigd en gedood en moeten hulpverleners vaak onder ha chelijke omstandigheden hun werk doen. De kampen huisves ten tezamen ruim een miljoen Rwandezen. De Mossad, de geheime dienst van Israël, heeft de Britse krantebaron Robert Maxwell gedood. Dit zegt ex-agent Vic tor Ostrovsky van de Mossad in een boek waarvan gisteren stukken in de krant Yediot Aharonot hebben gestaan. On der geheimzinnige omstandig heden vond Robert Maxwell op 5 november 1991 de dood. Dat gebeurde aan boord van zijn jacht onder dc kust van de Ca- narische Eilanden. Volgens het boek met de titel 'De keerzijde van teleurstel ling', dat in de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannic op het punt van uitkomen staat, is Maxwell door de Mossad geli quideerd. Hij zou gedreigd ;enéve AFP-DPA-Rtrwarming meer sinds januari, toen gevechten uitbraken tus sen de troepen van president Burhanuddin Rabani en aan hangers van zijn tegenstander premier Gulbuddin Hekmatyar. Met het oog op de komende winter vreest het Rode Kruis voor 'een onomkeerbare men selijke ramp', zo staat m een rapport. Sinds de val van het commu nistische bewind in april 1992 vechten verschillende gewapen de facties om de controle over Kabul. Deze strijd heeft al meer dan 11.000 mensenlevens ge ëist. I londerdduizenden zijn op de vlucht geslagen. Het Rode Kruis heeft de afgelo pen drie weken alleen al in de hoofdstad Kabul 17.000 mensen geteld die door de Afghaanse burgeroorlog gewond zijn ge raakt. De meeste slachtoffers zijn burgers. De organisatie pro beert tevergeefs tijdelijke be standen af te spreken om de burgers de gelegenheid te geven het geweld te ontvluchten. De hulporganisatie spreekt over 'volledige onverschilligheid van de strijdende partijen' tegen over de zwakken. De bevolking heeft geen stro mend water, elektriciteit en ver hebben verscheidene projec ten van de dienst te verraden om aan geld van de Mossad te komen. Hierbij ging het met name om pogingen Gor- batsjov, in die tijd leider van de communistische partij van de Sovjetunie, politiek onder uit te halen. De schrijver onthult in het bock verder talrijke episodes uit de 'oorlog in de schaduw*. Zo poneert hij de stelling dat de Mossad met de gedachte speelde de Amerikaanse ex- president George Bush te ver moorden 'in het belang van de staat Israël'. Ostrovsky schreef al eerder een boek over de Mossad. Vrachtvliegtuig verongelukt in oosten Rusland Een ovcrbeladen vrachtvliegtuig is gisteren verongelukt toen het probeerde op te stijgen vanaf een vliegveld in het verre oosten van Rusland. Daarbij zijn vol gens de autoriteiten zeven van de negentien inzittenden om het leven gekomen. De tweemotorige Antonov-8 turboprop kwam niet los van de grond Medische deskundigen uit de twaalf lidstaten van de Europe se Unie hebben gisteren ge sproken over maatregelen om het gevaar dat de pest zich ook in Europa voordoet tot een mi nimum te beperken. Functiona rissen stelden echter dat er geen direct gevaar bestaat dat de pestepidemie die zich in India voordoet zich over Europa ver spreidt. De Europese Commis-, sie zegde gisteren voor 200.000 ecu (426.000 gulden) aan medi sche hulp aan India toe. crongelukte a einde van de startbaan i luchthaven Tsja iboecha regio Chabarovsk. Hel had 12 passagiers en manningslcdcn en e van 5,5 ton groente a meldde het persburea i het estcl i he De autoriteiten in de Indiase hoofdstad New Delhi hebben gisteren scholen en bioscopen gesloten nadat de pest de eerste twee levens had geëist in de elf miljoen inwoners tellende stad. Ziekenhuizen in New Delhi maakten melding van 24 nieu we vermoedelijke gevallen van pest. Een woordvoerder van het grootste ziekenhuis van de stad vreesit een 'grote medische noodsituatie'. Het totale aantal vermoelijke pestgevallen steeg gisteren tot negentig. i-n lading an hoord, li Interfax. op slag dood. De overlevenden werden per helikopter overgebracht naar een ziekenhuis in Avcnsk, waar een van hen overleed. Vijf anderen verkeerden in een 'zeer slechte toestand'. Zie ook Zaterdags Bijvoegsel. Zeker zeven mensen zijn giste ren omgekomen toen een flat gebouw in Milaan door een ont ploffing instortte. Dat meldt de Milanese politie. Oorzaak van het ongeluk was een gasexplosie op de vijfde verdieping van het pand dat zeven etages telde. Reddingswerkers zochten 's middags verder naar drie ver misten. Vijftien gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Het complex was volgens huurders pas kort geleden op het gasnet aangesloten. De flat in het centrum van Milaan is in de jaren veertig gebouwd. Er woonden zestig gezinnen, waaronder veel jonge stellen en oudere mensen. Door het onge luk zijn 88 mensen dakloos ge worden. In een bankfiliaal in de buurt is een hulpcentrum inge richt. Ruim twee maanden geleden werd een bejaardentehuis in Milaan met de grond gelijk ge maakt door een gasexplosie. Daarbij kwamen 26 mensen om het leven. 1 TIJDELIJKE I TOILETTEN cüh' a geen riool- PB 1 aansluiting I iffjl nodig Bel voor informatie. ECO-TOILET 02510-15393 I V-raad eist snel einde blokkade van Sarajevo De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft gisteren in een verklaring geëist dat de Bosnische Serviërs de blokkade van de Bosnische hoofdstad Sa rajevo opheffen en weer hulp goederen doorlaten. Ook werd een resolutie aangenomen waarmee het mandaat van de 38.000 koppen lellende VN-vre desmacht in de voormalige Joe goslavische republieken Bosnië, Kroatië en Macedonië met zes maanden wordt verlengd. De Nederlandse regering besloot gisteren acht waarnemers naar de grens tussen Servië en Bos nië te sturen om het embargo van Servië tegen de Bosnische Serviërs te controleren. Zo'n 200 waarnemers worden aan de grens tussen Klein Joegoslavië en Bosnië gestationeerd. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Boris jeltsin bakt ze weer eens bruin. De Russische president zette gisteren op de terugreis van zijn top met zijn Ameri kaanse collega Bill Clinton in één klap de Ierse premier Albert Reynolds, zijn eigen delegatie van vice-premiers, ministers en andere hoogwaardigheidsbekleders én de presidentiële persdienst voor schut. Bij een tussenlanding op het Ierse vlieg veld Shannon kwam Jeltsin tot verbijste ring van een indrukwekkende erewacht en een fikse hem opwachtende delegatie, on der wie premier Reynolds en echtgenote alsmede de Russische amassadeur, niet uit het vliegtuig. Vice-premier Soskovjets en andere delegatieleden, duidelijk in verle genheid, boden hun excuses aan met de verklaring dat de Russische president 'wat onwel' was, en 'wat moe van de vermoeie nissen van zijn Amerikaanse bezoek en de lange vlucht'. Binnen een half uur was het Russische ge zelschap weer weg. Nog voordat het presi dentiële toestel in Moskou was geland, liet Jeltsins persdienst weten dat Jeltsin zich niet helemaal lekker voelde, een toestand die door zijn arts werd toegeschreven aan het overladen programma en de lange reis van de 63-jarige president. Reynolds had op Shannon dit soort verkla ringen beleefd en begripvol geaccepteerd. Nee. hij voelde zich niet voor gek gezet, maakte hij duidelijk. „De president heeft last van hoge bloeddruk en zijn artsen hadden hem geadviseerd het vliegtuig niet te verlaten", zei hij. De Ierse 'top' werd zo doende een kort onderonsje met andere Russische aanwezigen. Een tripje van de echtgenotes naar een openluchtmuseum kwam eveneens te vervallen. Maar het was allemaal nog niet bizar ge noeg. In Dublin zal later met enige verbijs tering nota zijn genomen van de aankomst van Jeltsin in Moskou. Nadat cfe leider van 's werelds tweede kernmacht uiterst voor zichtig van de vliegtuigtrap was gedaald. maakte hij een soort overwinningsgehaar. „Ik voel me prima, m'n gezondheid is uit stekendriep hij eenmaal de voeten op vaste vaderlandse bodem. Daarop volgde de presidentiële versie van het 'Ierse incident'. Jeltsin had inderdaad vast liggen slapen. Zijn lijfwachten hadden eenmaal op Shannon aangekomen uit vei ligheidsoverwegingen niemand tot de pre sident toegelaten. „Ja, ik zal u eerlijk zeg gen, ik heb me verslapen en werd niet ge wekt. Dat gebeurde pas toen we al op weg naar Moskou waren. Wat kan ik eraan doen? Ik heb uiteraard een hartig woordje met de verantwoordelijken gesproken, maar helaas, wat gebeurd is is gebeurd", zei hij grijnzend. De Russische TV-stations brachten de beelden zonder snijdende commentaren. Het persbureau Tass hield het nog lang op verklaringen over Jeltsins vermoeidheid. Maar de Russische TV-kijker trok ongetwij feld maar één conclusie: Boris heeft weer eens te diep in het wodka-glaasje gekeken. PARUS» HANS GERTSEN CORRESPONDENT De voormalige Franse premier Laurent Fabius is gisteren in Pa rijs in staat van beschuldiging gesteld voor zijn aandeel in het geruchtmakende bloedschan daal. Tijdens een ruim vier uur durende hoorzitting van het speciale Gerechtshof van de Re publiek kreeg de socialist Fabi us te horen dat hij vervolgd zal worden wegens 'medeplichtig heid aan vergiftiging'. Het Franse bloedschandaal bestaat eigenlijk uit een hele se rie afzonderlijke schandalen. Ten eerste zou de Franse bloed bank in 1985 willens en wetc'ns aan minstens 1.500 hemofilie- patiënten bloed hebben toege diend dat met het AIDS verwek kende HIV-virus besmet was. Honderden patiënten zijn in middels aan de gevolgen daar van overleden. Ook zouden de Franse autori teiten in de jaren 1984 en 1985 Onnodig lang gewacht hebben met het invoeren van Ameri kaanse apparatuur om donor- bloed te verhitten teneinde het HIV-virus onschadelijk te ma ken. Ook de verplichte invoe ring van AIDS-tests voor bloed donors zou om politiek finan ciële redenen vertraagd zijn. De Fransen wilden de lucratieve markt niet uit handen geven aan de Amerikanen. Bovendien besloot de Franse regering pas in 1992 besloot om systematisch iedereen die in het begin van dc jaren tachtig een bloedtransfusie had ondergaan op te roepen voor controle en hen zonodig te waarschuwen vooi'dc gevaren van besmetting: van partners. Specialisten pleit ten al in mei en juli 1985 voor een dergelijk 'groot alarm'. Behalve tegen Fabius is ook tegen twee andere voormalige bewindslieden, de ministers ie orgina Dufoix (sociale zaken) en Edmond Hervé (gezondheid) een klacht ingediend. De drie- verdedigen zien tegen de ernsti ge beschuldigingen door te stel len dat er medio 1985 veel min der over de ernst en omvang van de ziekte bekend was dan nu. Het eigenlijke proces tegen de drie ex-bewindslieden zal vermoedelijk pas op zijn vroegst in 1995 beginnen. Reddingswerkers doen hun uiterste best tussen in ravage van het verwoeste flatgebouw overlevenden te vin den. FOTO REUTER

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5