Universiteit kan veel doelmatiger m|9 101 Ka Chirurg assisteert collega via live-Videoverbinding Binnenland veronicSaat' Raad: Staat moet sanering betalen WOONCOMFORT VOLGENS VAN TIL van tilMÏGÜi Kleuren in 't groot èl Bevolking oneens met inhouden uitkering 'Gratis heroïne. Dat is een grote fout' ZATERDAG 1 OKTOBER 1994 foto'anp' john de pa ter Circusolifanten zitten uren in de sloot sliedrecht» Vier olifanten van circus Renz hebben gisteren uren lang vastgezeten in een sloot in Sliedrecht. Toen de beesten een wandelingetje om de tent maakten, zagen ze de sloot. Ze zijn dol op'een bad en plonsten er dus meteen in. Maar Hollandse sloten .zijn verraderlijk en ze zakten diep in de modder weg. Het circus- personeel noch de brandweer kon ze eruit krijgen. Uiteindelijk slaagde een transportbedrijf erin, door enorme banden om de buiken van de olifanten te bevestigen en ze daaraan uit het wa ter te takelen. Van Mierlo overrompelde kabinet den haag Minister Van Mierlo van buitenlandse zaken zal zich volgende week vrijdag in de ministerraad moeten verantwoor den voor zijn plan een internationale permanente VN-brigade in het leven te roepen. Dit verstrekkende voorstel, dat hij deze week tijdens de algemene vergadering van de Verenigde Naties ijl New York lanceerde, is volgens waarnemend premier Dijkstal niet tevoren aan het kabinet voorgelegd. Vier jongens vast voor brandstichting eindhoven De politie heeft vier Hindhovense jongens aange houden. Ze worden ervan verdacht dat ze enkele dagen geleden na een inbraak brand hebben gesticht in een schoolgebouw. De politie sluit niet uit dat het viertal nog meer branden op hun ge weten hebben. De afgelopen maanden is in Eindhoven en om geving ongeveer twintig keer brand gesticht. Eerder al hield de politie twee andere verdachten aan. Daarmee waren zeven brandstichtingen opgelost. Posthume prijs voor Jan Schaefer gouda De Coomhertprijs voor sociale vernieuwing 1994 van de gelijknamige stichting is vandaag toegekend aan de in januari overleden Jan Schaefer wegens zijn grote verdiensten op het ge bied van de sociale vernieuwing. De prijs wordt ook nog aan een project toegekend. Daarvoor is onder andere het project Zelf standig Wonen voor Ouderen in Haarlem genomineerd. De win naar wordt 25 oktober in de Goudse Schouwburg bekendge maakt. Aanpak illegale immigratie uit Ghana arnhem» Op de Nederlandse ambassades in de Russische hoofd stad Moskou, in Colombo op Sri Lanka en in het Ghanese Accra gaan binnenkort drie speciale immigratiemedewerkers aan de slag. Zij moeten de strijd aanbinden met organisaties die tegen betaling mensen illegaal naar Nederland brengen. Staatssecreta ris Schmitz van justitie heeft dat vandaag in Arnhem gezegd bij de opening van een asielzoekerscentrum. Vergunning nodig voor dierproeven den haag Voor biotechnologische proeven op dieren is in de toekomst een vergunning nodig. Daartoe heeft het kabinet giste ren besloten. Nu zijn bedrijven niet verplicht een vergunning aan te vragen als ze genetische experimenten op dieren willen uitvoeren; overheidsinstellingen zijn dat wel. De vergun ningaanvraag wordt voorgelegd aan de Commissie Biotechnolo gie bij Dieren. Deze beoordeelt wat voor gevolgen het experi ment op de gezondheid en het welzijn van de dieren heeft en op eventuele ethische bezwaren. MAASTRICHT GPD De Maastrichtse chirurg Peter !Go heeft de assistentie uit Ho nolulu niet echt nodig: een gal blaas verwijderen is tenslotte een routineklusje. Het experi ment met de live-videoverbin ding tussen Hawaii en de Lim burgse hoofdstad een we reldprimeur meldt het Acade misch Ziekenhuis Maastricht vol trots is dan ook vooral bedoeld om te laten zien hoe de technologie op com- atiegebied toegepast kan worden in de medische weten schap. In Honolulu is het tien uur 's avonds als in Maastricht om ne gen uur 's ochtends wordt ge start met het verwijderen van de i een 62-jarige vrouw, die vrijwillig fungeert als proefkonijn. In een studio op Hawaii zit Payne, geflankeerd door twee collega's. De medi sche ingreep wordt verricht met behulp van een camera die in de'buikholte van de patiënt is ingebracht. Payne kan zelf kie zen welk beeld hij wil zien: van buitenaf of van binnenuit. „Telechirurgie wordt nog niet op levende wezens toegepast, maar de komende vijf tot tien jaar komt het wel dichterbij," vertelt de Amerikaanse chirurg dr. Richard Satava, verbonden aan een instituut in Arlington dat de mogelijkheden van tele chirurgie onderzoekt. „We leg gen nu de fundamenten waarop de volgende generatie medici kan werken." Onderzoekers: Efficiënter werken kon 200 miljoen opleveren De Nederlandse universiteiten en hogescholen kunnen een stuk doelmatiger werken. Bij de Nederlandse univer siteiten is een efficiëntieverbetering van maximaal 6 pro cent mogelijk, in het hoger beroepsonderwijs kan dat op lopen tot 17 procent. komt dat volgens een van de onderzoekers neer op een mo gelijke besparing bij de univer siteiten van 200 miljoen gulden, en bij de hogescholen van 350 miljoen. De onderzoeksinstituten ver geleken de kosten en de doel- den haag» Dat blijkt uit een rapport van het Instituut voor Onderzoek van de Overheidsuitgaven (IOO) en het Centrum voor Studies van het Hoger Onderwijsbeleid. In geldbedragen omgerekend matigheid van het hoger onder wijs in Nederland, Duitsland en Groot-Brittannië. Bij het vast stellen van de efficiëntie werd in de drie landen de meest doel matig werkende instelling als norm genomen. Gekeken werd naar de verhouding tussen kos ten enerzijds en het aantal stu denten en publikaties ander zijds. Het onderzoek is verricht op verzoek van het ministerie van onderwijs, cultuur en weten schappen, dat meer duidelijk heid wilde hebben over de uit gaven aan het hoger onderwijs in enkele West-Europese lan den. De uitkomsten zijn geba seerd op gegevens uit 1990. De resultaten zijn opmerkelijk omdat enkele instanties (waar onder het IOO) momenteel in opdracht van de ministers Rit- zen (onderwijs) en Zalm (finan ciën) een onderzoek verrichten naar de haalbaarheid van de voorgenomen kabinetsbezuini ging van 500 miljoen op het ho ger onderwijs. Het onde heeft volgens een van de onder zoekers dan ook geprobeerd het rapport buiten de publiciteit te houden. Een woordvoerder van het ministerie beaamt dat het rapport al twee maanden gele den klaar was. maar ontkent dat het departement heeft gepro beerd de resultaten te verdoeze len. „We hebben er geen enkel probleem mee het uit te bren gen. We hebben alleen gewacht tot de nieuwe bewindslieden waren aangetreden. Bovendien 'Morgana' wil in Shell, Duphcir en Fasson winnen opnieuw den haag gpd Morgana, een nieuwe omroep vereniging voor jongeren, heeft gisteren bij het Commissariaat voor de Media een zendmachti ging aangevraagd. De Morgana Omroep Associatie heeft tot 1 december de tijd tenminste 60.000 'tientjesleden' van 16 jaar of ouder te krijgen. Daar voor heeft de omroepvereniging een actiebudget van vier mil joen gulden. Gesprekken met een uitgever over financiële steun zijn volgens de omroep in een afrondend stadium. Initiatiefnemers van de in Moordrecht gevestigde omroep zijn K. van der Bas (directeur van een reclamebureau), Karin van Rooijen Winkelman (direc teur van een fondswervende in stelling) en Willy de Graaff (zelf standig communicatie-advi seur). Morgana presenteert zich als de opvolger van Veronica, die naar verwachting uit het publie ke bestel zal treden. De pro grammering van 'seks, span ning en soap' zal voor een deel overeenkomen met die van Ve ronica. De omroep wil vooral het „positieve en het oplosbare van maatschappelijke onder werpen en problemen belichten en proberen jongeren meer te betrekken bij discussie en de mocratische besluitvorming", zo blijkt uit een toelichting. De omroep wil waar mogelijk met andere omroepen samenwer ken. TROS-voorzitter K. van Doodewaerd heeft zich daar en thousiast over uitgelaten. Aparte kliniek voor mensen met pigmentstoornis IIHUIil lillliiilfl Comfortabel wonen is een wens van alle tijden. Tot op de dag van vandaag worden daarom meubelen ontwikkeld van een niet te evenaren tijdloze schoonheid en perfectie. l^ééi Wie kennis wil maken met stijlvol wooncomforf2iet de beste modellen ter wereld samengebracht in van Til's nieuwe afdeling klassiek. De grootste collectie van Nederland, samengesteld naar klassiek concept: aan vorm en kwaliteit valt niets meer te verbeteren. Noorderkade 38 Ma. 13 30 - 18 uur 1823 CJ Alkmaar Di/Vnj. 9.30 - 18 uur Telefoon 072 - 12760 Za. 9.30 - 17 uur Eigen parkeerterrein Do.av 19-21 uur De Nederlandse overheid zal de naar schat ting 400 miljoen gulden die nodig is voor het schoonmaken van de vervuilde grond in Gouderak, de Volgermeerpolder en Lunte- ren zelf moeten betalen. De Hoge Raad be sliste gisteren dat de concerns Shell (Gou derak), Solvay Duphar (Volgermeer) en Fas son (Lunteren) niet aansprakelijk kunnen worden gesteld voor de vervuiling. Volgens de Hoge Raad konden de drie concerns volgens de in de jaren zestig en zeventig gehanteerde normen niet weten dat de staat jaren later schoonmaak van de grond noodzakelijk zou vinden. Eerder kwamen drie afzonderlijke rechtbanken ook al tot die conclusie. De Hoge Raad is van oordeel dat saneringskosten alleen zijn te verhalen op de veroorzakers als de ver vuiling plaats vond na 1 januari 1975. Het ministerie van VROM vindt de uit spraak van de Hoge Raad 'teleurstellend', omdat deze afwijkt van het advies van de eigen adviseur, advocaat-generaal Koop- mans. Hij meende dat de concerns de sane ringskosten moesten dragen omdat ze wis ten dat de overheid de chemische vaten ooit weer uit de bodem zou moeten halen, aldus een woordvoerder van VROM. Op het terrein van het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam opent een*aantal huidartsen maandag een zelf standige kliniek, het Nederlands Instituut voor Pigmentstoornis sen. Dfrecteur van het instituut is dr. W. Westerhof. De directeur verwacht dat uit het hele land mensen naar het centrum zullen komen. Het in stituut is een stichting. „Wij zijn niet uit op het grote geld. Even tuele winsten worden gebruikt voor wetenschappelijk onder zoek", aldus Westerhof. Hij en zijn collega's zijn in loondienst bij de stichting. Aan het cen trum zijn vooralsnog vier artsen verbonden. Naast mensen met pigmentstoornissen kunnen ook spijtoptanten van tatoeages terecht voor een laserbehande ling. Amersfoort Honderden kinderen hielpen gisteren bij het inkleuren van levensgrote aanplakbiljetten, die voor het 35-jarig bestaan van het Natio naal Fonds Kinderhulp zijn gemaakt. Ze komen op 35 plaatsen in Nederland te hangen. Het fonds geeft hulp aan kinderen In Nederland die niet thuis, maar in een instelling opgroeien. foto anp hans s Korten mag in geval van werkweigering wel, zo blijkt uit enquête Acht van de tien Nederlanders zijn het er niet mee eens dat werklozen helemaal geen uitke ring meer krijgen als zij werk weigeren. Twee van de tien vin den dat dit wel moet kunnen. Dat blijkt uit een enquête van het NIPO naar opvattingen over bestraffing van werklozen die werk weigeren en de aard van het werk dat zij moeten aanne men. De actualiteitenrubriek Vandaag had opdracht gegeven tot het onderzoek. In Nederland is het al gebruik dat werklozen die werk weige ren, worden bestraft met een verlaging van hun uitkering. Ruim acht op de tien mensen zijn het met deze praktijk eens. In de Sociale Nota die minis ter Melkert en staatssecretaris Linschoten van sociale zaken op Prinsjesdag hebben gepre senteerd. wordt nadrukkelijk de mogelijkheid opengelaten om bij werkweigering de uitkering helemaal in te houden. Bovendien wordt er in de So ciale Nota voor gepleit dat een werknemer die een hoge baan had, na ontslag direct laag ge kwalificeerd werk moet aanne men. De kernfysicus zou dan onmiddellijk bollen moeten pel len, op straffe van inhouding van zijn uitkering. Nederland is daarvoor niet rijp, zo blijkt uit de NIPO-enquête. Wel vindt een meerderheid het juist om werklozen met een uitkering te werk te stellen in het openbaar groen en de ge zondheidszorg. Driekwart van de ondervraagden vindt het juist dat deze groep 'maatschappelijk nuttig' werk moet doen. Twee op de tien mensen keuren dit af. Bij PvdA- stemmers loopt dit op tot drie op de tien. EXCLUSIEF KLASSIEK Britse drugexpert wel voorstander van verstrekking aan junks LONDEN GPD Gratis heroïne geven aan verslaafden is een 'grote fout'. Dat zegt dr. John Marks, een Britse drugsexpert, die werkzaam is in de Chapel Street Clinic in Widnes (nabij üverpool). Deze kliniek verstrekt al sinds 1926 gratis heroïne. John Marks is een groot voorstander van de projecten met heroïneverstrekking die in Rotterdam, Tilburg en Heerlen worden overwogen. Maar hij vindt dat junks in elk geval de kostprijs van heroïne moeten be talen. „Wij maken hier ook de fout heroïne gratis te verstrekkenzegt hij. „Maar het gevolg is geweest dat we het mikpunt van kritiek zijn geworden. Mensen zeggen te recht: 'Wij moeten toch ook voor ons bier betalen? Waarom krijgen die junks dan hun heroïne voor niets?" De verstrekking van heroïne door de kli niek in Widnes is volgens Marks een door slaand succes. Het aantal junks neemt in de stad nauwelijks meer toe en de mis daadcijfers zijn betrekkelijk laag. „Maar het feit dat we verplicht zijn de drugs gra tis te verstrekken, heeft ons tot een ge makkelijk doelwit gemaakt. De kritiek is zo groot dat we gedwongen zouden kun nen worden het project te staken". Volgens dr. Marks zouden junks onge veer 25 gulden per week in rekening moe ten worden gebracht, slechts een fractie is van de 2.000 gulden die zij op de zwarte markt zouden moeten neertellen. „Die 25 gulden moet zowel de produktiekosten van de heroïne als de kosten van de kli niek kunnen dekken'aldus de arts. In het Verenigd Koninkrijk is een hon derdtal artsen bevoegd om heroïne voor te schrijven, hoewel slechts enkelen dat daadwerkelijk doen. Met Zwitserland is het Verenigd Koninkrijk volgens Marks het enige land ter wereld dat heroïne-projec- ten heeft. De reden daarvoor is dat alleen deze twee landen in 1961 geweigerd heb ben hun handtekening te plaatsen onder de 'American Single Convention', een VN- bepaling die de verstrekking van heroïne verbiedt. De Chapel Street Clinic geeft al sinds 1926 heroïne aan junks, maar kreeg we reldwijde aandacht toen in 1961 soortge lijke projecten elders ter wereld illegaal werden. „Plotseling stond ik in de schijn werpers". zegt Marks. „Maar in feite was er in onze kliniek niets veranderd". Volgens de arts is er een schrijnend ver schil tussen 'zijn' Widnes en het naburige Liverpool, waar geen heroïne maar me thadon wordt verstrekt. „Heroïne-ver- slaafden willen geen methadon, net zo min als alcoholisten water willen. Het ge volg is dat ze de methadon op straat ver kopen om daarmee een deel van hun he roïne te kopen. Maar voor het andere deel moeten zij nog steeds misdaden plegen". Dit veroorzaakt niet alleen een hoger misdaadcijfer maar ook een sterker uitdij end leger junks. „Een van de grootste voordelen van heroïne-verstrekking is dat je voor junks de noodzaak wegneemt om heroïne te gaan verkopen", aldus de arts. „Veel junks verkopen een deel van wat ze eerst hebben gekocht om zo nieuwe aan kopen te financieren. En daarmee maken zq steeds nieuwe slachtoffers". moet zo'n rapport in voldoende exemplaren beschikbaar zijn, dus heeft het enkele weken ge duurd voor het bij de drukker vandaan kwam." De onderzoek dat i I al i Bij de Hoge Raad liggen nog twee verge lijkbare gevallen, die het ministerie op grond van deze uitspraak eveneens vreest te verliezen. Daarbij gaat het om watervervui ling door Philips Stadskanaal en bodemver vuiling op de Rouwerhorst in Deventer. De saneringskosten aldaar belopen 'enkele miljoenen'. De stichtig Natuur en Milieu spreekt van 'een zwarte dag voor bodemsanering.' De werkgroep Nederland Gifvrij van de stich ting noemt het „onbegrijpelijk dat de sa menleving moet opdraaien voor de kosten van de vervuiling die de bedrijven hebben veroorzaakt." harde beleidsconclusies uit het rapport mogen worden getrok ken In het onderzoek is name lijk niet gekeken naar de kwali teit van het onderwijs en het hogescholen. Melkert stelt zich op achter nieuwe koers van CBA den haag anp Minister Melkert van sociale za ken en werkgelegenheid staat achter de nieuwe koers van het Centraal Bestuuf voor de Ar beidsvoorziening (CBA) om al leen 'bemiddelbare' werklozen te begeleiden. Die koers wekte her en der in het land grote ver ontwaardiging. Wel vindt Melkert dat deze koers minder overheidssubsi dies nodig maakt. Op haar beurt is Arbeidsvoorziening be reid om de bezuinigingen van 1996 en daarna (500 miljoen) te accepteren. Dat geldt echter niet voor de korting van 100 miljoen gulden in 1995. Dit blijkt uil de brief die mi nister Melkert woensdag naar de k.n sociale zaken en werkgelegen beid heeft gestuurd. In zijn brief doet Melkert verslag van zijn overleg met het CBA van afgelo pen maandag. De nieuwe koers van het CBA houdt in dat de arbeidsbureaus zich moeten concentreren op (langdurig) werklozen die bin nen twee jaar aan werk gehol pen kunnen worden. De overige langdurig werklozen worden naar andere hulpverle iale dier Riagg) doorverwezen. Als voorlopig compromis over de bezuiniging voor 1995 is overeengekomen dat in onder ling overleg gekeken zal worden „naar de technische mogelijk heden i'ii gevolgen van een om buiging van 100 miljoen gulden. Op basis hiervan zal over ongr veer twee weken opnieuw over leg plaatsvinden", aldus de mi Justitie verbiedt T V-interview met moordenaar HILVERSUM GPD Justitie wil niet dat de drievou dige kindermoordenaar uit As sen op de televisie komt in het RTL-programma 'Moordenaars' van Willibrord Fréquin. De 52- jarige gedetineerde, die in de gevangenis van Scheveningen een straf van iwmtig jaar uitzit, heeft inmiddels via zijn advo caat een klacht ingediend tegen de gevangenisdirectie die hem hel televisieverbod oplegde. De i erd in 1992 deeld tot twintig jai beschikkingstelling van de staat (TBS) voor de moord op een elf jarige meisje uit Blokker en twee Duitse jongetjes. Hij had Eréciuin medewerking loege segd ember die via RTL zal worden uiige/ den De Scheveningse gevangenis directeur Lelieveld, die de be slissing nam om de camera's niet toe te laten, is uiterst terug houdend in zijn commentaar. Hij zegt als gevangenisdirecteur verantwoordelijk te zijn voor de rust en veiligheid in de gevan genis. Verder rekent hij het lot zijn taak om te voorkomen dat gevoelens van nabestaanden worden gekrenkt. Ook moet hij ervoor zorgen dat een gedeti neerde zijn straf heelhuids kan doorbrengen. „Dat zijn de drie punten waar ik een en ander op weeg", aldus lelieveld. Op de achtergrond speelt een kort geding in oktober, waarin de raadsman zal eisen dat zijn cliënt wordt overgeplaatst naar de Van Mesdagkliniek in Gro ningen. Volgens de advocaat hoort zijn cliënt niet in de 'ge wone' gevangenis, maar moet hij worden verpleegd op grond van het I BS deel van zijn straf. Voor ontucht met minderjari gen werd de Drentse vrachtwa genchauffeur vanaf 1981 al in de Van Mesdagkliniek behan deld. In 1986, een jaar voor het einde van de straf, ontsnapte hij. Hij werd ook verhoord over de vermissing van de zevenjari ge Cheryl Morriën uit Velsen, maar heeft daar nooit iets over losgelaten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3