Bretagne: land van grof goud Slijmerige lekkernijen worden publiekstrekker Toerisme ZATERDAG 1 OKTOBER1994 Burltochten Op 4, 6,11 en 13 oktober (16.30 uur) orga niseert de Stichting Natuurvoorlichting Ve- luwe samen met de VW Apeldoorn speciale excursies naar de wildkansel in het rustge bied Hoog Buurloo bij Apeldoorn. Tijdens die trips wordt uitleg gegeven over het bur- len (schreeuwen) waarmee mannetjesher ten indruk proberen te maken op de vrouw tjes. Regelmatig komt hel tot gevechten, waarbij elk jaar onfortuinlijke mannetjes worden geforkeld, jargon voor: doodgesto ken door vlijmscherpe gewei-einden. Vanaf de wildkansel is het fascinerende gedrag van Nederlands grootste zoogdier uitste kend te observeren. Verplicht reserveren: telefoon 055 - 788421. Oude tram Bezoekers van het Nederlands Openlucht museum in Arnhem kunnen de reconstruc tie van een antieke tram uit 1929 volgen. In 1996 zal deze klus geklaard zijn en kunnen de bezoekers met het voertuig langs tal van bezienswaardigheden vari het museum toe ren. Minstens vier haltes worden geschikt gemaakt voor rolstoelgebruikers. Op het museumterrein verrijst tevens een kopie van een historische t Info: 085 - 576111. Vuurtoren De belangstelling voor het beklimmen van de vuurtoren van Scheveningen is zo groot, dat er behalve op woensdag- nu ook ook op zaterdagmiddag rondleidingen worden ge organiseerd. Om 14.00 en 15.00 uur staat een oud-vuurtorenwachter klaar om be langstellenden in drie kwartier alles over de monumentale vuurbaak te vertellen. Omdat de ruimte in het lichthuis nogal krap is, kunnen per keer slechts twintig personen moe. Vooraf aanmelden is daarom noodza kelijk. Info: 070 - 3500830. 'Niet vies' Afval kan heel interessant en spannend zijn. Dat blijkt op de jeugdexpositie 'Niet vies van vuilnis' die Museum Den Dubbele Palmboom.in Rotterdam tot en met 23 april 1995 organiseert. De tentoonstellingbe doeld voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar wordt gepresenteerd in de vorm van een reis naar de de 24ste eeuw. Wat op het eerste oog alleen maar rotzooi lijkt, blijkt bij nadere bestudering een schat aan geheim zinnige vondsten, die Véél vertelt over het leven van vroeger. Het museum aan de Voorstraat 12 is open van dinsdag tot en met zaterdag 10-17 uur, zondag 13-17 uur. Info: 010-4761533. Langs kastelen Tien eeuwenoude kastelen, de dikste boom van Nederland en de spookachtige Witte Wieven op de Kalenberg; het zijn enkele van de bezienswaardigheden tijdens de tweedaagse wandeltocht die Twentse Na- tuurtochten de komende herfst in Lochem en Vorden organiseert. De tippel bestaat uit twee etappes van 23 kilometer. De start is bij station Lochem en er wordt overnacht in Hotel Bakker in Vorden. Informatie en reserveringen: Twentse Na- tuurtochten, Drilscholtenstraat 12, 7556 NP Hengelo, telefoon 074 - 431804. Onder- en bovengoed Klederdrachten zoals die in het begin van deze eeuw in Oost-Gelderland gedragen werden, zijn tot en met 29 oktober te zien op de tentoonstelling 'Van onder- en bo ven-goed' in het streekmuseum De Roode Tooren in Doetinchem. Om het beeld zo le vendig mogelijk te maken prijkt de streek- dracht in diorama's. Gelegenheids- en on- derkleding krijgen speciale aandacht. Bo vendien zijn knipmutsen en andere hoofd deksels, sieraden en horloges te zien. Het museum aan de Roggestraat 9-11 is open van dinsdag tot en met vrijdag 10-12 en 13.30-16.30 uur; zaterdag en zondag 13.30- 16.30 uur. Dubbel Haags Om van dagjesmensen verblijfstoeristen te maken organiseert de Stichting Promotie Den Haag van 1 oktober 1994 tot en met 31 maart 1995 de campagne 'Dubbel Haags voor enkel geld'. De consument kan kiezen uit acht thema-arrangementen, steeds met twee overnachtingen voor de prijs van één. Het goedkoopste arrangement kost 139,00; het duurste in een'uiterst luxueus hotel 344,00. De thema's zijn onder meer: fijnproeven, vorstelijk, cultuur, pierewaaien en winkelen. Er zijn ook arrangementen rond de musical 'The Phantom of the Ope ra' en 'My Fair Lady' (met Paul van Vliet). Info en reserveringen: 070 - 3500500. Boot naar Tussaud Amsterdam heeft er een nieuw uitje bij: met de rondvaartboot van rederij Lovers naar de wassenbeelden van Madame Tussaud Sce- nerama. Hen bezoek aan het museum en een rondvaart van één uur kost 22,50 7,50 minder dan de prijs van twee losse kaartjes): een combinatie met een dagkaart van de Museumboot 27,50; een voordeel van negen gulden. Combi-tickets zijn ver krijgbaar aan de kassa van het wassenbeel denmuseum op de Dam en bij rederij Lovers, Prins Hendrikkade t/o 25. Info: 020-6222181. Mysterieus en uniek vakantie gebied Bretagne. Ruwe, rotsachtige kusten, romantische vissersplaatsjes en ruige natuur. Met een beetje fantasie ziet het schiereiland er op de kaart uit als een grote 'happende' bek waarvan de kin Finistere heet. 'Finis terrae' - het land van de oude Keltische cultuur - ligt letterlijk en figuurlijk aan het einde van de wereld. Een mysterieuze landstreek en een uniek vakantiegebied tegelijk. BRETAGNE Pontivy Rennes O De havenplaatsjes zijn talrijk. De belang rijkste zijn Concarneau, Douarnenez en Le Guilvinic, alle gelegen aan de zuidwestkust. Daar immers levert het binnenlopen van de schepen het minst gevaar op, want het kan flink spoken op zee. Leuk, die vissersplaats jes; maar ook het binnenland van Bretagne heeft veel te bieden. Quimper, de hoofdstad van hèt graafschap La Cornouaille, is een stad van waaruit veel valt te ondernemen. De Bretonnen spreken Quimper uit als Kèm-per, dat 'samenvloeiing' betekent. In Quimper komen de rivieren Steir en Odet midden in de stad bij elkaar. Alleen over die laatste rivier al, buigen zich 20 bruggen. Opzienbarend is de manier waarop de par keeroverlast in het stadje wordt aangepakt. Het centrum wordt beschermd door paal tjes in het wegdek, die verder doorrijden beletten. Wie toch verder wenst, moet oprij den tot de stopstreep; de paaltjes zakken dan de grond in. Komt men terug, dan moet bij een parkeermeter worden betaald. Sinister Het landschap rondom Quimper lijkt erg op dat van Ierland; heuvelachtig groen, com pact. Locronan ligt ongeveer 17 kilometer ten noord-westen van Quimper. Het dorp was befaamd om z'n zeilmakerijen, tot in de verre omgeving werd katoen 'gekweekt'. Van die industrie is nu niets meer over. De huizen zijn geheel opgetrokken uit natuur steen. Het is er donker, de sfeer heeft iets si nisters, zeker met mistig weer; het is niet verbazingwekkend dat regisseur Roman Po- lanski deze plek koos als lokatie voor zijn meesterlijke film 'Tess'. In vroeger tijd werden - om de komst van de zomer te vieren - rondom Locronan pro cessies gehouden naar bepaalde plaatsen in de omgeving. In een eethuisje, dat de naam Fera Cheval draagt, hangen mooie schilde ringen van die optochten uit een ver verle den. In het restaurant is tegen een geringe vergoeding een lekker maaltje mosselen te verorberen. Wie van scheepvaart houdt moet naar Dou arnenez, tien kilometer verder aan de baai van dezelfde naam. Het is een oude vissers plaats met vier natuurlijke havens. Er is een Als het water terugloopt naar de zee, komen de visserboten - en wat daarvan over is - droog te lig- prachtig visserijmuseum met 300 model schepen waarvan er 80 worden geëxpo seerd. In navolging van de bouw van VOC- schip Batavia, dat in Amsterdam ligt, wordt in Duarnenez een zusterschip gebouw. De ze Oostindiëvaarder zal Paulista gaan he ten. Enkele Nederlanders en Vlamingen, die al meehielpen aan de bouw van de Batavia hebben in Douarnenez hun nieuwe uitda ging gevonden. Zo is er een Vlaming, die op de buitenplaats van het scheepvaartmuse um een eigen houtsnijwerkwinkel is begon nen. Hij maakt onder meer boegbeelden. Duarnenez biedt een uitstekende gelegen heid om van een tradtionele Bretonse lunch te genieten. In restaurant Le Tristan aan de oude haven serveert de patron een uitste kende vismaaltijd. Grote kreeftgarnalen, en een hoofdmenu van een onbekende witvis- soort, een specialiteit van het gebied. Geen nagerecht nemen, daar zijn de Bretonnen niet goed in. Gauguin Wie van kunst houdt moet beslist naar Pont Aven, 15 kilometer ten oosten van de ha venplaats Concarneau. Dit dorp ligt aan het einde van een lange riviertong van de Aven. In Pont Aven woonde en werkte jarenlang FOTO HEIN FLACH de beroemde Franse schilder Paul Gauguin. Gauguin, altijd op zoek naar het 'nuttige wezen in de kunstenaar', omringde zich in dit dorp met een grote schare jonge volgers. Een gedenkplaat geeft aan in welk pension de Fransman, die wordt beschouwd als de eerste echte expressionist, woonde. Op de pof natuurlijk, want geld om huur te beta len had hij niet. In benarde tijden verkocht hij een schilderij om de huur te betalen. In het plaatselijke museum hangen de mees ters in volgorde: George Mennier (1869- 1934), Maxime Maufra (1861-1918), Emile Jourdan (1860-1931), Emile Bernard (1868- 1941). Allen waren atheisten. Het enige doek van Gauguin dat hier hangt is LeSabo- tier- de klompensnijder. Tussen Vannes en Rennes ligt in het bin nenland van Bretagne het dorp Josselin. Aan het kasteel daar is een poppenmuseum verbonden dat is ondergebracht in een ge restaureerde paardestal. De hertogin van losselin, Duchesse de Rohan, zwaait hier de scepter. In de verzameling bevinden zich ook twee Hindeloopense poppen. De herto gin heeft zich een hele lijd suf gepiekerd uit welk land of landstreek deze twee exempla ren afkomstig waren. Totdat zij in een handboek bladerde en bij toeval op deze ty pisch Friesche klederdracht stuitte. Verder gaat het weer. Op weg naar Rennes doemt het Woud van Brocéliande. Een mystiek bos. overblijfsel van een gigantisch woud dat in de Gallische en voormiddel- eeuwse tijd heel Bretagne besloeg. Het ge bied kenmerkt zich door stille vennen en diepe, lange dalen waar de tijd stilstaat. Het woud van Brocéliande is de bakermat van de Arthurlegenden, het fraaiste epos van de Keltische mythologie. In het kasteel van Comper is het ('entre de l'imaginaire Arthu- rien gevestigd. Hier valt een tentoonstelling te zien van alles wat met die riddertijd le maken had. Het woud van La Brocéliande was het rijk van de druïden, die op heilige plekken in het woud hun erediensten hielden. Dit bos is ook de plek waar tovenaar Merlijn de fee Viviane in het geheim ontmoette. Ridders die ooit hun vrouw ontrouw waren geweest en op zoek waren gegaan naar Viviane. doolden hier rond in het 'Dal zonder Terug keer' het Valsans Retour. 1 let verhaal gaat dat de beroemde ridder l.ancelot de ont rouwe ridders uiteindelijk uit de ban van Viviane kwam bevrijden. Een andere wereld - maar tevens onze we reld. Val sans Retour, nabij het dorp Trého- renteuc, is een nauwe en woeste bergengte. Een schitterend natuurgebied ook, waar tussen april en juni de gaspeldoorn het landschap in grof goud lijkt te veranderen. Info: Frans Nationaal Verkeersbureau (Maison de Ia France), Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam. Telefoon 020 - 6273318. Slakkenboerderij in Zeeuwsch-Vlaanderen als toeristische'attractie HET LAND VAN MAARTEN LUTHER Het land van Maarten Luther (f 24,50) in de serie Historische Reisgidsen van uitgeverij Elmar. Voor de nieuwe reeks Historische Reisgid sen van uitgeverij Elmar schreef Ilse Dorren 'Het land van Maarten Luther'. Ondertitel: Saksen en Thüringen. Het boekje is - de ti tel van de serie zegt het al - vooral van be lang voor de in geschiedenis geïnteresseer de toerist. De uitvoerige informatie wordt in een sobere opmaak en in een wat hoekige schrijfstijl verstrekt aan de hand van een al fabetische tocht langs plaatsen waar ook de grote hervormer zijn sporen heeft achterge laten. Die ene plattegrond had wel wat overzichtelijker mogen zijn. In dezelfde serie verscheen tevens 'Het land van de Nassau's* 24,50), ondertitel: Van Aken tot Wiesbaden. Slakken van twintig centimeter AARDENBURG MARCEL /V Slakken kijken. Het is een vorm van toerisme die in West-Zeeuwsch-Vlaanderen steeds meer belangstelling geniet. De Aardenburgse kwekerij 'In den Wijngaard' bouwt geleidelijk aan een grote (inter)nationale naam. Uit België en zelfs uit het verre Noord-Nederland ko men busladingen tegelijk naar de slijmerige lekkernij van het duo Gielissen/Theunisz kijken. Weer eens wat anders dan de kaasboerderij. De attractie wordt het komende voorjaar uitgebreid met tweehonderdvijftig vierkante meter binnentuin. Er komt een volière waarin een aantal tropische vogels vrij mag rondvliegen. Maar het belangrijkste blijven na tuurlijk de slaüdcen: los, in terrariums en op foto's. Gie- lissen en Theunisz zijn van plan vierduizend soorten binnen te halen, in grootte variërend van vier millime ter tot een exemplaar van meer dan veertig centimeter met 21.000 tanden. Eetbaar De reuzenslak moet een van de publiekstrekkers wor den van de uit Limburg afkomstige kwekers. 'In den Wijngaard' bezit momenteel acht, nog niet uitgegroei de exemplaren van zo n twintig centimeter groot. De dieren hebben inmiddels ook voor nakomelingen ge zorgd. Eetbaar zijn deze giganten onder de buikpotige weekdieren nauwelijks. De Limburgers namen de kwekerij mei vorig jaar over van de Aardenburgse inititiatiefnemer De Badts. Ze bouwden de wijngaard uit met een grote ontvangsthal en een proeverij. Nagenoeg de gehele produktie van hun bedrijf in Maastricht hebben ze het afgelopen jaar overgebracht naar Aardenburg. In Limburg houden ze alleen nog een kweekveld aan. 'In den Wijngaard' telt tussen de vijf en acht miljoen consumptieslakken van vijf soorten. De escargots wor den via het verwerkingsbedrijf IDW Products in Sleeuwijk verkocht. Handelaren in Frankrijken Italië hebben voornamelijk belangstelling voor levende waar; de Belgische, Duitse en Nederlandse markt houdt het op ingemaakte weekdieren. Theunisz gaat er vanuit dat de kwekerij na opening van de binnentuin jaarlijks op meer dan twintigduizend toeristen kan rekenen. Nu al krijgt het bedrijf in het voor- en najaar bijna doorlopend deelnemers van geor ganiseerde busreizen, schoolklassen en andere nieuws gierigen over de vloer. In de ontvangstruimte worden de belangstellenden onder meer onthaald op een uitge breid verhaal over het leven en lot van de slak. Dat in formatieve en educatieve aspect maakt 'In den Wijn gaard' volgens Gielissen 'uniek op de wereld'. „Als mensen hier binnenkomen, zien ze een slak bijna altijd als een vies slijmerig diertje. Wanneer wij ons verhaal hebben gedaan, krijgen ze er al een heel andere kijk op." In den Wijngaard is in de periode mei tot en met ok tober van maandag tot en met zaterdag voor publiek geopend van 10 tot 17 uur. Zondags is de kwekerij van 14.30 tot 16.30 uur te bezichtigen. Groepen van minimaal twintig mensen kunnen op afspraak het hele jaar door terecht. FRIESIJVND Friesland (f 24,50) in de serie Reisgids Ne derland van uitgeverij ANWB/VW. In 1993 verschenen de eerste drie deeltjes in de reeks Reisgids Nederland: Zeeland, Amsterdam en Zuid-Limburg. Daar zijn er nu vijf aan toegevoegd, waaronder Fries land. Het boekje munt uit in veel Opzichten. Het is vlot geschreven (Gjelt de Graaf), het biedt (achterin) een vracht aan informatie, het ziet er prima uit (met prachtige foto's van onder anderen Paul C. Pet, Taeke Henstra. Joop Bartijn en Jurjen Drenth), het is overzichtelijk en je zou misschien alleen wat kunnen zeuren over het ongemakkelij ke formaat. De gebruiker kan beschikken over heldere plattegronden. Prima geschikt voor dagtoeristen. In dezelfde serie verschenen: Het Groene Hart van de Randstad, De Waddeneilan den, De Veluwe en Rotterdam/Rijnmond- /Dordrecht. Alle delen 24,50. RvdD Enkhuizen-Stavoren De bootdienst tussen Hnkhuizen en Stavoren wordt uitge breid. Werd er tot nu slechts van 1 mei tot 30 september geva ren; dit jaar zal de dienst als experiment worden verlengd tot 1 november. Er wordt in die laatste maand echter niet drie keer heen en weer gevaren maar twee keer. Info:020 - 6262466. Cruises in Noorwegen Bergen in Noorwegen heeft dit jaar een record aantal cruise- boten ontvangen. In totaal voeren 164 schepen de haven van het stadje aan de westkust binnen. Het aantal passagiers steeg tot 80.000. Noorwegen is de laatste jaren in hoog tempo uitge groeid tot een van de belangrijkste cruise-bestemmingen ter wereld. Oostenrijk minder in trek Er gaan steeds minder Nederlanders naar Oostenrijk. Dat blijkt uit de cijfers die kort geleden door de öslerreich Wer- bung in Wenen zijn gepubliceerd. Tussen 1990 en 1993 liep het bezoek terug met 164.000 tot 1,2 miljoen. In de loop van dit jaar werd die neergaande lijn doorgetrokken en werd er een 'min' genoteerd van 4,6 procent. Ondanks dat staan de Nederlanders achter Duitsland nog steeds op de tweede plaats van de bezoekersranglijst. Ook in andere landen daalt de inte resse voor een vakantie in Oostenrijk. Engelsen zijn in dat op zicht koploper (- 17,3 procent). Fietspad langs Ljimford Langs zowel de noordelijke als de zuidelijke oever van de Ljimford (noord Jutland) is een fietspad in gebruik genomen met de in Denemarken ongebruikelijke lengte van 180 kilome ter. In de omgeving van het traject, dat te boek staat als 'de blauwe toeristenweg', zullen de komende zomer negen een voudige kampeerterreinen worden ingericht. Meer wegwijzers In het kader van het project 'Verbetering fietsbewegwijzering' zullen eind 1994/begin 1995 in Drenthe aan de al bestaande 650 ANWB-paddestoelen ongeveer 300 worden toegevoegd. Met de nieuwe wegwijzers hoopt het provinciaal bestuur het platteland en de daarin liggende kleine kernen beter te ont sluiten voor de toeristische fietser. Toerisme Israël In de eerste helft van 1994 hebben 1.104.000 toeristen een be zoek gebracht aan Israël. Dat betekent een stijging van 12 pro cent in vergelijking met dezelfde periode in 1993. Uit Neder land trokken van T januari tot en met 30 juni 29.464 toeristen naar Israël. De verwachting is dat het totaal van In t VOIige jaai (56.446) ruim zal worden overschreden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25