Leiden j NEM naar Kanaalpark Mogelijk elf bomen gered Koper voor Rextheater Pieterskerk krijgt haar 'stem' terug Bonbons en sigaren voor Leidse bejaarden Zetje in de rug voor langdurig werklozen 'Liever seniorenhuizen in de Multatulistraat' Leiden presenteert eigen zorgtentamen ZATERDAG 1 OKTOBER 1994 Politie /t q De vrijwillige politie I J komt terug op straat. Het korps Hollands Midden wil burgers vragen af en toe als agent op te treden. Leidens Ontzet a Op 3 oktober lopen I er in Leiden drie maal zoveel mensen rond als er wonen. Ze komen overal vandaan om Lei dens Ontzet te vieren. De Dolfijn A C Het overdekte I 3 zwembad De Dol fijn in Hazerswoude wordt opgeknapt en blijft de ko mende vijftien jaar nog open. Bedrijf sleept order van 160 miljoen binnen De NEM gaat verhuizen van de Vrijheidslaan naar de leegstaande gebouwen van de Kerngroep in het Kanaal park langs de Vliet. De verhuizing moet eind dit jaar ach ter de rug zijn. De NEM is momenteel in onderhandeling met projectontwikkelaars over de verkoop van het terrein aan de Vrijheidslaan. De gemeente wil dat op het terrein woningen worden gebouwd zoals ook is gebeurd op het aangrenzende HCG/veilingterrein. LEIDEN TIM KORENHOFF De gebouwen van de Kerngroep staan al enkele jaren leeg nadat het software en computerbedrijf in juli '92 failliet ging. De NEM verplaatste vörig jaar zijn pro- duktie naar het Groningse Scheemda, in Leiden bleef al leen de ontwerpafdeling met ongeveer 120 mensen achter. Wel voorspelde de NEM een forse groei in Leiden naar 200 arbeidsplaatsen. Het terrein van de NEM. 4.3 hectare, is de laatste grote bouwlocatie binnen de Leidse gemeentegrenzen. Daarom juist hecht de gemeente veel waarde aan woningbouw. Onbekend is welke projectontwikkelaars op het terrein azen. Vermoedelijk wordt volgende week een over eenkomst over de verkoop van het terrein gesloten. Taiwan De NEM kreeg gisteren van Sie mens de opdracht om vijftien afgasketels te leveren aan Tai wan. Met de opdracht is een be drag gemoeid van ongeveer 160 miljoen gulden. Het is de groot ste order in de geschiedenis van het bedrijf. Dit project levert zo'n 150 manjaren werk op waarvan meer dan de helft voor Nederland bij het produktiebe- drijfin Groningen. Deze nieuwe afgasketels ko men in een gasturbinecentrale die een van de grootste ter we reld zal worden. De oplevering zal over twee jaar plaatsvinden. De NEM, die zich vooral bezig houdt met apparatenbouw, energie- en milieutechniek, is sinds 1986 actief in Taiwan. Dit is de derde soortgelijke op dracht die het voor TPC uit gaat voeren. Momenteel maakt de NEM ketels voor een energie centrale in het zuiden van Tai- NEM-directeur Spruijtenburg is meer dan opgelucht. ,,lk ben hier ongelooflijk blij mee. We hebben ruim anderhalf jaar moeten knokken voor deze op dracht, en pu kunnen we einde lijk beginnen." Spruijtenburg schat dat de fabrikage begin volgend jaar zal starten. FOTO HENK BOUWMAN In alle Leidse verzorgings- en verpleeghuizen deelde de 3 October-Vereeniging gisteren bonbons en sigaren uit. De 3 October-Vereeniging heeft de bewoners van alle Leidse verzorgings- en verpleegtehui zen gisteren getracteerd op bonbons en sigaren. Bovendien werd de bewoners koffie met gebak aangeboden, terwijl een bandje bekende liedjes speelde zoals 'Tulpen uit Amsterdam' en 'Daar bij die molen'. In het verzorgingscentrum 'Van der Willigenhof hadden de be woners het gebakje al op en ge noten ze enige tijd van de mu ziek toen de dames Karstens en Persijn namens de Vereeniging de bejaarden het presentje ga ven. De bewoners reageerden verheugd. „Effe gezellig", Trouwee, terwijl zd de doos bonbons openmaakte en meed- einde op de muziek. Dit jkaar gaat ze voor het eerst mee. naar de optocht kijken. „Het is nu toch allemaal anders. Vroeger gingen we met een hele club naar de stad en dansten we tot in de late uurtjes in de Stadsge hoorzaal." Nadat de mensen in de zaal wa ren voorzien, werden de bewo ners op hun kamers bezocht. Ze toonden zich allemaal verrast en lieten dat merken ook: „Oh Schijnvertoning in commissie beroep- en bezwaar LEIDEN AAD RIETVELD VERVOLG VAN VOORPAGINA De uitspraak van de rechtbank maakte de zitting van de com missie beroep- en bezwaar schriften feitelijk tot een schijn vertoning. Terwijl de gemeente lijke commissie zich boog over bezwaren tegen de kapvergun^ ning bepaalde de rechter, dat kappen en bouwen aan de Vijf Meilaan kunnen beginnen. De omnwonenden kunnen de pro cedure tegen de besluiten van de gemeente nog wel afmaken, maar het werk niet meer tegen houden. Het enige resultaat van de zit ting was, dat de gemeente nog eens kritisch gaat kijken of het echt nodig is 58 essen en es doorns aan de Vijf Meilaan te kappen. Voor de vier woonto- /an die bomen wijken. Het omzagen van de an dere elf bomen is volgens de ge meente wel een logisch gevolg van de uitvoering van het bouwplan, maar niet strikt noodzakelijk. Advocaat W. Claassen van de omwonenden betoogde, dat met het kappen van de 58 bo men de hele structuur van het groen aan de Vijf Meilaan wordt aangetast. C. Jochemsen, hoofd van de afdeling groen van de gemeente, kon dat moeilijk ont kennen. ,,'t Is een aanzienlijke aderlating. En vanuit een groen hart, als je bomen moet kappen, zijn het er altijd te veel.'Maar voor alle plekken in de stad die we nog kunnen bebouwen geldt dat er bomen voor gekapt moe ten worden." Commissielid M. Vlasveld van Leiden Weer Gezellig/De Groe nen opperde het idee om ten minste 11 van de 58 bomen te redden. „Want die bomen moe ten alleen maar weg om rechte fietspaden en wandelpaden en parkeerplaatsen aan te leggen. En waarom zou je niet kronkeli ge fietspaden aanleggen,, wat is daar op tegen?" En WD'er A. Geertsema zag ook wel brood in de suggestie de" 11 bomen ten minste voorlopig te laten staan. „Als die woontorens dan ge bouwd zijn kan de buurt ook veel beter bepalen of ze het wil len houden zoals het is, of dat ze vinden dat het anders moet." Als er 58 bomen worden ge kapt, zei Jochemsen, komen daar 59 nieuwe bomen voor te rug aan de Vijf Meilaan. Daar van moeten ten minste vijf bo men aan het water wat oudere exemplaren zijn. „Dan geven we het groen alvast wat body." X verdwijnt uit Haarlemmerstraat Cultureel centrum X kan de verhuisdozen al vast inpakken. Makelaar A. Bamhoorn van Nie- boergemako meldt dat met een kandidaat-ko per vergaande overeenstemming is bereikt over de Vroegere bioscoopzaal Rex aan de Haarlem merstraat. Bamhoorn verwacht dat het gekraakte ge bouw nog voor het einde van dit jaar leeg zal worden opgeleverd. Wat de koper met het pand wil, is nog niet bekend. Het bestem mingsplan laat het gebruik ervan als winkel De nieuwe eigenaar is volgens Bamhoorn niet dezelfde als degene die sinds donderdag het Trianon-gebouw aan de Breestraat in ei gendom heeft. Beide theaters waren van de overleden weduwe Ortje-Knuit. Willem Crebolder, voorzitter van cultureel centrum X, concludeert dat 'het hier voor ons ophoudt.' Met de nadruk op 'hier' want Crebol der en de andere krakers 'willen als groep ver stelt", zegt Crebolder. „Die heeft X herhaalde lijk een verrijking van het culturele aanbod ge noemd. Bovendien zijn we enkele keren gesub sidieerd. Niet alleen de gemeente erkent ons bestaansrecht." „We zullen bij de gemeente om een ander pand vragen en ik ga ervan uit dat de gemeente open staat voor zo'n verzoek. Overleg met een fatsoenlijke organisatie moet kunnen." Crebolder zegt dat hij het verblijf van de kra- kersgroep zo lang mogelijk wil rekken. Dat wil zeggen dat X pas echt zijn biezen pakt als de laatste juridische strijd is gestreden. Veel hoop dat die gevechten in het voordeel van X uitpak ken. is er niet. „We boeken hooguit tijdwinst. Toch is dat ook niet onbelangrijk. Hoe meer we van ons barstensvolle programma voor dit sei-. zoen kunnen uitvoeren, hoe liever het ons is." Echt schrikken doet Crebolder niet van de transactie. „We kraakten dit gebouw in decem ber 1991 en draaien sinds februari 1992 pro gramma's op het gebied van film en muziek. Maar we wisten van begin af aan dat dit kon Langdurig werklozen die een baan hebben gevonden of hun kansen op de arbeidsmarkt hebben vergroot, kunnen reke nen op extraatjes en prikkels van de gemeente Leiden. De bedragen variëren van zo'n honderd tot tweehonderd gul den per maand. Wethouder J. Laurier (Groen Links/sociale /aken) wil uitke ringsgerechtigden die door me dische beperkingen hooguit deeltijdarbeid kunnen verrich ten met zo'n extraatje prikkelen die stap daadwerkelijk te zetten. Ook wil hij een 'bonus op uit stroom' in het leven roepen. Daarmee wordt bedoeld dat langdurig werklozen die terug keren op de arbeidsmarkt een zetje in de rug krijgen. „Een langdurig werkloze die eindelijk een baan vindt, zet in financieel opzicht dikwijls maar een klein stapje en kan met een extraatje over die drempel heen worden, geholpen." Verder wil Laurier het werken met behoud van uitkering fi nancieel aantrekkelijker maken. De vierde groep die de wethou der op het oog heeft bestaat uit l.eidenaars in de bijstand die een cursus hebben afgerond waardoor hun kansen op de ar beidsmarkt groeien. Laurier wil - hen met een 'extraatje' belonen. De wethouder wil voor de ex- traatjes een speciale rijksuitkr- ring van 1.4 miljoen gulden ge bruiken. De hoogte van deze uitkering is ongeveer gelijk aan het bedrag dat Leiden gemid deld per jaar uitspaart aan soci ale uitkeringen. Die besparin- gen zijn het gevolg van de bij verdiensten van Leidenaars in de bijstand. Laurier heeft een verordening laten maken aan de hand waar van kan worden vastgesteld in welke gevallen uitkeringsge rechtigde Leidenaars voor 'prik kels' in aanmerking komen. is dat echt voor mij?" En: „Be dankt hoor. schitterend." Het versterkte de 'emotie' bij de uit delende dames. „Ik doe dit al vijfentwintig jaar en elke keer geeft het me weer een warm ge voel", aldus mevrouw Karstens. „Deze mensen hebben jaren lang 3 oktober in huiselijke kring gevierd, het is fijn dat we hen op deze manier er nog een beetje bij kunnen betrekken." LEIDEN. A KOEVOET imgbouwvereniging Doel heeft aan de Multatuli straat liever seniorenwoningen dan de eengezinshuizen die de gemeente voor ogen staan. Daaraan zou in Zuid-West veel meer behoefte bestaan. Om na te gaan hoe de plannen van Ons Doel in de buurt vallen, houdt de woningbouwvereniging sa- formatie-avond op donderdag 13 oktober in het Holtlant Col lege, aanvang 20.00 uur. Een ander groot verschil tus sen de plannen van de gemeen te en die van Ons Doel is het aantal woningen. De woning bouwvereniging denkt aar) "27 seniorenwoningen en de ge meente heeft in de nota 'Bou wen in bestaande wijken' voor de Multatulistraat elf eengezins huizen genoteerd. Volkshuis vestingswethouder T. van Rij (PvdA) heeft inmiddels laten weten dat hij zich 'in principe' kan vereniging met de 27 van Ons Doel. De woningbouwvereniging wil dat de woningen gemakke lijk kunnen worden aangepast aan bewoners met een handi cap. Ook dient er een lilt te ko men, vindt ze. De woningen worden gedacht op de plaats waar nu nog garages staan en Ons Doel de eigenaar LEIDEN LOMAN LEEFMANS ln navolging van het Nationaal Dictee en het Nationaal Econo mie Debat wordt donderdag 13 oktober om acht uur het eerste Nationale Zorgtentamen ge houden. In Leiden wordt deze gelegenheid aangegrepen om op hetzelfde moment een Re gionaal Zorgtentamen te hou den. Vooraanstaande beleids makers worden aan de tand. ge voeld over hun kennis van be taalde en onbetaalde thuiszorg. 25.000 gulden voor restauratie orgel de 3 October- Vereeniging, Sterkenburg, over handigde gisteravond een che que van 25.000 gulden aan het bestuur van de Pieterskerk. Het geld is bedoeld voor de restau ratie van het pijporgel in de kerk. De cheque werd uitgereikt tijdens de internationale her denking van Leidens Ontzet in de Pieterskerk. Voorzitter Leertouwer van het Pieterskerk-bestuur, toonde zich bijzonder verguld met de gift. Hij bedankte de 3 October- Vereeniging voor de hulp bij het weer terugkrijgen van de 'stem van de Pieterskerk'. „Als het or gel zwijgt dan begint deze plek een beetje dood te gaan." Verspreking Sterkenburg versprak zich tij dens de overhandiging van de cheque en beloofde het bestuur van de Pieterskerk in eerste in stantie een bedrag van maar liefst 25 gulden. Het kerkbe stuur beschouwde de correctie als een meevaller. „Het is nog nooit voorgekomen dat wij een cheque van 25 gulden kregen die 25.000 gulden waard bleek te zijn. Andersom wordt wel eens zo'n vergissing gemaakt." De feestavond in de Pieters kerk werd door de Turkse am bassadeur aangegrepen om een doos 'tulip bulbs' te overhandi gen aan de Leidse burgemeester Qoekoop. De ambassadeur deed dit ter gelegenheid van de 400-jarige betrekkingen tussen Turkije en Nederland. De tulpe- bol is in 1594 geleden vanuit Turkije in Nederland gekomen en voor het eerst tot bloei ge bracht in Leiden. De jaarlijkse internationale viering van Leidens Ontzet werd wederom opgeluisterd door een modeshow van Frank Govers. De modemeester liet zijn mo dellen zijn nieuwste herfst/win tercollectie showen, getiteld 'Carnavali di Venezia'. De modeshow van Govers werd voorafgegaan door concert van 'Klaver-Vier. Onder deze naam presenteerden zich Thijs van Leer, Louis van Dijk. Pim Jacobs en Ruud Jacobs. Na afloop van de optredens konden enkele honderden ge nodigden zich te goed doen aan een uitgebreid warm en koud buffet, ter opening van de vie ring van 3 oktober. De Landelijke Actiedag Zorg (IAZ) kent dit jaar een nieuwtje in de vorm van het zorgtenta men. In het gebouw van de Tweede Kamer komen 75 amb tenaren, politici, adviseurs, werkgevers en verzekeraars bij een om de test te ondergaan. Diverse meerkeuze-vragen over de praktijk van de thuiszorg worden op de kandidaten afge vuurd. De deelnemers vertegen woordigen diverse doelgroepen die gaan proberen zo veel mo gelijk vragen goed te beant woorden. Bijvoorbeeld de poli tici tegen de verzekeraars en die weer tegen de bekende Neder landers. De test is bedacht door be trokken organisatoren van de LAZ. Zij hebben het idee dat de kandidaten niet allemaal even goed op de hoogte zijn met de praktijk van de zorg. Een reeks organisaties steunt de opzet van de test en heeft vragen aangele verd. In Leiden is een initiatief groep ontstaan uit het zogehe ten Vrouwennetwerk die het zelfde tentamen apart willen af nemen. De kandidaten voor de ze test zijn afkomstig uit dezelf de beroepsgroepen als hierbo ven geschetst, maar het aantal deelnemers zal lot 40 a 50 wor den beperkt. Plaats van hande ling is nog onbekend. Burgemeester Goekoop laat de ambassadeur van Turkije (rechts) zien hoe hij een haring moet eten. „Very slowly into the mouth.' Vanaf 26 september komt deze medewerker van de dienst Milieu en Beheer, samen met zijn collega's op een andere dag uw huisvuil ophalen. Alle informatie daarover staat in de folder die bij u bezorgd is. U kunt ook bellen: 25 21 30

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11