Aantal griepdoden drie keer zo groot 'Zelfs een leek kon zien dat er iets goed fout zat' Binnenland Opgerold XTC-lab was een van de allergrootste Oogst groene kool redelijk goed Puntjes op de i Winterstop voor wegwerk is eind '95 van de baan Rechter moet beslissen of kind tegen ouder getuigt Franeker moet nog even wachten op atheneum I VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1994 Zevenaar kan ook thuis trouwen zevenaar Bewoners van Zevenaar kunnen vanaf 1 januari thuis trouwen, zo hebben burgemeester en wethouders besloten. Voor een extra bedragje komt de ambtenaar van de burgerlijke stand bij de mensen thuis. De pasgehuwden moeten nog wèl naar het gemeentehuis om de huwelijksakte te tekenen. Een uit drukkelijke voorwaarde is dat de ceremonie 'een waardig karak ter heeft'. Huwelijksplechtigheden in 'openbare gelegenheden en dergelijke' zijn niet toegestaan. Aantal zelfdodingen blijft dalen den haag Vorig jaar hebben 1.555 mensen zich van het leven beroofd. Daarmee is de bijna constante daling van de afgelopen tien jaar voortgezet. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statis tiek gisteren bekendgemaakt. In de leeftijdsgroep van 25 tot 40 jaar is suïcide met één op de vijf sterfgevallen de belangrijkste doodsoorzaak. Bij kinderen onder de vijftien komt zelfdoding volgens het CBS nauwelijks voor. Het aantal suïcidepogingen is overigens veel groter dan het aantal zelfdodingen. Bij jongeren tussen de 15 en 20 jaar zeventien keer zo groot en bij 65-plussers drie keer zo groot. Splijtstoffen toch gelost in VS delft» Twee schepen met gebruikte splijtstof afkomstig uit Zwe den, Denemarken, Oostenrijken Nederland (van het Interfacul tair Reactor Instituut van de Technische Universiteit Delft) zijn gisteren toch gelost in de haven van Sunny Point in de Ameri kaanse staat North Carolina. Het lossen was tot twee keer toe uitgesteld wegens gerechtelijke procedures. De Amerikaanse protesten kwamen voort uit bezorgdheid voor het milieu. Woedende stier verwondt vrouw jubbeca» Een woedende stier heeft gisteren een 61-jarige vrouw uit Jubbega (Friesland) zwaar verwond. Ze heeft een aantal rib ben en een sleutelbeen gebroken en een zware hoofdwond op gelopen. Haar toestand was gisteren nog kritiek. De vrouw was bezig de koeien van haar zoon uit een weiland te halen om ze te melken. Tussen de koeien liep een drie jaar oude stier. Het dier kreeg plotseling een woede-aanval en rende de vrouw omver. Het beest is later naar het slachthuis gebracht en afgemaakt. Bijdrage hulpmiddelen afgeschaft den haag Minister Borst van volksgezondheid wil de eigen bij drage voor hulpmiddelen per 1 januari 1995 volledig afschaffen. In het regeerakkoord was vastgelegd dat de bijdrage alleen zou verdwijnen voor ouderen en chronisch zieken. De minister had de Nationale Commissie Chronisch Zieken (NCCZ) en de Zie kenfondsraad om een definitie gevraagd van 'chronisch zieken'. Volgens de NCCZ is iedereen die van hulpmiddelen (protheses, rolstoelen en dergelijke) gebruik maakt, als chronisch ziek te be schouwen. De NCCZ drong woensdag in haar advies aan op vol ledige afschaffing van de eigen bijdragen voor hulpmiddelen. De minister neemt dit advies over. Schietpartij na veertig biertjes den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 33-ja- rige man uit Eindhoven veroordeeld tot zes jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. Tegen de man was zeven jaar geëist voor het doodschieten van een 24-jarige stadsgenoot. De schietpartij vond plaats in een Eindhovens café, waar de 33-jarige veertig biertjes had gedronken. Daar kreeg het tweetal ruzie. Israëlische politie tipte Nederlanders AMSTERDAM ANP Het XTC-laboratorium dat deze week in Wormerveer werd ont manteld, blijkt door een crimi nele organisatie uit Israël te zijn opgezet. In verband met de zaak zijn in Nederland vier, in één en in Israël negen verdachten aangehouden, allen Israëlische origine. Deskun digen zeggen dat het laboratori- een van de grootste in zijn fsoort was. Volgens een woordvoerder [van de Amsterdamse politie lam de politie in Israël in april ntact op, nadat zij aanwijzin- :n had binnengekregen dat n Israëlische organisatie een "C-laboratorium in Nederland ilde opzetten. De Israëlische litie was al vanaf juli vorig lar bezig met een onderzoek naar de bende. Onderzoek wees vervolgens uit dat de Israëliërs in Wormer veer een grote loods hadden ge huurd. De nietsvermoedende eigenaar werd verteld dat er chemicaliën voor de landbouw en bakkerijspullen in de loods zouden worden opgeslagen. De laboratoriumapparatuur werd in binnen- en buitenland besteld en in de loods afgele verd. Ook grote hoeveelheden grondstoffen voor de pillenpro- duktie werden van diverse leve ranciers betrokken en naar de loods getransporteerd. Deze week ontsnapte tijdens het produktieproces een grote hoeveelheid ammoniak, die zich in de buitenlucht ver spreidde. Twee mensen die zich in de omgeving van de loods ophielden, moesten met adem halingsproblemen in een zie kenhuis behandeld worden. Daarop rukten politie en brand weer uit vcor een onderzoek. In de loods werden drie Israë liërs gearresteerd. Een vierde man ontsnapte, maar kon later worden aangehouden bij de grensovergang naar België. Een hoofdverdachte, van wie be kend was dat hij naar Duitsland was afgereisd voor het inkopen van materialen, werd gevolgd en tenslotte in Antwerpen aan gehouden. Volgens de politiewoordvoer der waren de gebeurtenissen in Nederland voor de Israëlische politie het sein in eigen land ook in te grijpen. Zij arresteerde daarop negen personen. Twee golven in '93 zorgen voor relatief hoog sterftecijfer rotterdam cpd Het aantal sterfgevallen als gevolg van griep is vorig jaar bijna drie keer zo groot geweest als in andere jaren. Dat heeft de Nederlandse Influenza Stichting in Rotterdam vastgesteld. gaat de jaarlijkse griepvaccina tiecampagne van start. De cam pagne richt zich op de twee mil joen mensen in Nederland die een verhoogde kans op compli caties lopen, zoals Cara-, hart en diabetespatiënten. Vooral ouderen zijn erg kwetsbaar. Ondanks de nationale voor lichtingscampagnes haalt slechts een minderheid van de mensen uit de risicogroepen een griepprik. De vaccinatie graad is de laatste jaren welis waar gestegen van 28 naar 47 procent, maar dat kan beter, vindt de Influenza Stichting. In Frankrijk hebben herhaalde campagnes geleid tot een vacci natiegraad van 75 procent on der de risicogroepen. De campagne draagt dit jaar het motto 'Vaste prik in novem- De stichting gaat ervan uit dat bij bijna zesduizend mensen griep een belangrijke rol bij het overlijden heeft gespeeld. In verreweg de meeste gevallen was er sprake van een combina tie van griep en een andere aan doening, zoals longontsteking of een hartaanval. Bij ruim ze venhonderd mensen was influ enza de enige doodsoorzaak. In Nederland woedden in de maanden maart en december 1993 twee grote griepgolven. Het Centraal Bureau voor de Statistiek legde in april van dit jaar al een verband tussen het onverwacht hoge aantal sterfge vallen vorig jaar (138.000) en deze epidemieën. Volgende week, op 5 oktober, Geen proef met 'blijf in uw eigen rijstrook' DEN HAAG CPD Nederland krijgt op de auto snelwegen voorlopig geen keep your /a/?e-systeem (blijf in uw eigen rijstrook). Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft een proef hiermee afgewezen. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) had om zo'n proef ver zocht. Volgens de Nederlandse ver keersregels moeten automobi listen zoveel mogelijk rechts houden. In de Verenigde Staten bestaat een systeem waarbij dat niet hoeft. Daarbij mag je con stant in één baan blijven rijden en rechts inhalen. De bedoeling van dat systeem is dat het wis selen van rijstrook tot een mini mum wordt beperkt. Juist dat wisselen kan het wegbeeld vooral op drukke wegen zeer onrustig maken. De SWOV kreeg vorig jaar op dracht van het ministerie een onderzoek uit te voeren naar de uitvoering van keep your lane- systemen. Ook moest er inzicht komen in de gevolgen ervan op de verkeersveiligheid, de door stroming en het snelheidsge- drag. Verkeer en Waterstaat vindt het experiment te duur en er zitten te tfeel haken en ogen aan. Aanpak witwassen bij bank is succes DEN HAAG CPD De aanpak van het witwassen van zwart geld bij de banken is een succes. Sinds 1 januari heb ben banken 12.500 verdachte transacties gemeld. Daarvan is 12,5 procent aan de politie voorgelegd: circa 200 zaken per maand. Het gaat hierbij vooral om gevallen waarbij 25.000 gul den of meer contant werd aan geboden. Op 1 januari werd de Wet melding ongebruikelijke trans acties van kracht. Medewerkers van banken zijn sindsdien ver plicht alle verdachte transacties en transacties van meer dan 25.000 gulden te melden. ber'. Daarmee wil de Influenza Stichting benadrukken dat de griepprik elk jaar opnieuw moet worden gehaald. De jaarlijkse griepgolf wordt veroorzaakt doordat het griepvirus regelma tig van 'schil' verandert. Hier door kan het griepvirus het af weersysteem steeds opnieuw verrassen. Over de hele wereld zijn 'uit kijkposten' waar plaatselijk voorkomende griepvirussen worden onderzocht. Op die ma nier kunnen deskundigen voor spellen welke virussen de ko mende winter in Nederland zul len opduiken. Het griepvaccin bevat doodgemaakt en in stuk jes gehakt griepvirus. Als dit wordt ingespoten, reageert het afweersysteem met het maken van afweerstoffen, speciaal te gen het type virus dat wordt verwacht. Wanneer een ingeënt iemand later het levende griep virus inademt, maken de af weerstoffen het virus direct on schadelijk. 'i warmenhuizen» Jan Koopman uit Warmenhuizen is niet ontevreden. Over de oogst van de groene kool ten minste. Die ziet er redelijk uit. De oogst van de rode kool heeft hij door de overstromingen van twee weken geleden op zijn buik kunnen schrijven. foto anp hans steinmeier Amsterdam In Amsterdam werd gisteren de laatste hand gelegd aan het NS-emplacement De Watergraaf smeer. Op dit emplacement zullen internationale treinen, waaronder de TGV's, worden onderhouden en ge reinigd. Het emplacement biedt werk aan 115 mensen. Er zijn in totaal zeven perrons. De kosten van de her inrichting en het bouwen van alle voorzieningen bedragen 75 miljoen gulden. foto anp koensuyk Gevangenen en personeel Norgerhaven woedend over behandeling stervende man VEENHUIZEN/UTRECHT CPD Veel tijd om hem te leren kennen hebben ze niet gekregen, de gedetineerden uit gevangenis Nor gerhaven in Veenhuizen. Drie maanden geleden kwam hij binnen, veroordeeld tot drie jaar we gens doodslag. Maandag wordt hij ter aarde be steld in zijn woonplaats Rotterdam. De woede over zijn dood is enorm in de straf inrichting. Niet alleen onder de gedetineerden. Ook het personeel vraagt zich af waarom hij, een stille 38-jarige in zichzelf gekeerde man, niet eerder naar een ziekenhuis is gebracht. De laatste dagen voor zijn dood was hij erg slecht. Hij lag in bed. kwam niet meer overeind en liet alle ontlasting lopen. „Afgelopen vrijdag heeft de teamleider hem met de psycholoog en de verpleger nog onder de douche gezet", zegt George, woordvoerder van de gedetineerden. ..Ik weet dat ze om de dokter hebben gevraagd. Maar die is niet gekomen. Het kon allemaal best wachten tot maandag. Bela chelijk natuurlijk. Zelfs een leek kon zien dat er iets goed fout zat." Volgens de lezing van justitie is de man maan dagmorgen levenloos aangetroffen in zijn cel. Hij zou 's nachts zijn overleden. Volgens George ademde de gedetineerde echter nog toen de be waarder 's morgens om half acht de celdeur opende. Pas een uur later zou hij zijn overleden. Uit protest hebben de gedetineerden deze week drie dagen niet gewerkt. Bovendien heb ben ze het vertrouwen in de medische dienst opgezegd. De dokter, een huisarts uit Oosterwol- de, hoeft wat George betreft niet meer terug te komen. „Ik kan me niet voorstellen dat iemand hier nog door hem behandeld wil worden. Hij heeft het voorgoed verbruid. Conform de richtlijnen heeft de Friese procu reur-generaal mr. D.W. Steenhuis de rijksrecher che opdracht om de dood te onderzoeken. Als alles meezit is dat over vier weken klaar, aldus een woorvoerder van het parket gistermiddag. Een commissie van gedetineerden heeft op zijn beurt de Nationale Ombudsman, mr. M. Oos- ring, gevraagd een ondezoek in te stellen. „Het verzoek is nog niet in behandeling genomen", zegt zijn woordvoerder. „Maar de kans dat wij een onderzoek instellen, acht ik zeer groot." Eerder dit jaar constateerde de Ombudsman al dat het personeel van het huis van bewaring Wolvenplein in Utrecht ernstig tekort was ge schoten in de zorg van een ernstig zieke gedeti neerde. Mede omdat er veel te laat een arts werd ingeschakeld, overleed de man op zondagmor gen 24 mei 1992 in zijn cel. Bewaarders hadden eenvoudig niet eerder een ambulance willen bellen. Uiterst onbehoorlijk, meende de Om budsman. Cijfers van het ministerie van justitie wijzen uit dat er tussen 1987 en 1993 in totaal 95 gede tineerden overleden. Van hen hebben 44 zelf moord gepleegd. Wat de doodsoorzaak was van de anderen, heeft het departement niet geregi streerd. Volgens een woordvoerder gaat het in de meeste gevallen om een natuurlijke dood. jaarlijks schommelt het aantal overleden gevan genen tussen de negen en zestien. Volgens het departement kunnen alle gedeti neerden vrijelijk hun eigen huisarts kiezen. Maar de praktijk is anders, zegt de Maastrichtse advo caat G. de Jonge. In opdracht van de Coomhert Liga is hij momenteel bezig aan een boek over sterftegevallen in strafinrichtingen. „Zeker in ge vangenissen is ér één arts waarmee je het als ge detineerde moet doen. Je kunt wel vragen om een ander, maar die komt niet. Je bent volledig afhankelijk van die ene arts." Anders dan in Engeland vertrouwen Neder landse strafinrichtingen de medische zorg toe aan een huisarts. Daar is bewust voor gekozen, verklaart Th. J. de Man. geneeskundig inspecteur bij het ministerie van justitie. „We willen men sen die de kanalen in de regio kennen. Soms moet je even een specialist kunnen bellen om iets te vragen. Ken je zo-iemand niet, dan zijn artsen geneigd een gedetineerde maar een ver- wijsbriefje te geven. Of de vraag voor zich te houden. Dat is in onze ogen niet bevorderlijk voor de medische zorg." Nadeel van het systeem is echter dat de artsen niet permanent in de strafinrichting beschikbaar zijn. In gevangenis Norgerhaven beperkt de aan wezigheid van de arts zich volgens de gedeti neerden tot het spreekuur: drie keer in de week een krap halfuurtje. De rest van de uren is hij al leen op afroep beschikbaar. En dan moet de nood heel hoog zijn. „We hebben het meegemaakt dat een gedeti neerde, een suikerpatiënt, er 's maandags ach terkwam dat zijn insuline-voorraad op was", zegt George. „Normaal moet je dat altijd een paar dagen vantevoren aanvragen, maar dat was deze jongen vergeten. Dus hij bellen, biedt zijn excuses aan en vraagt of hij die middag een paar capsules zou kunnen krijgen. Niet dus. De man moest maar tot de volgende dag wachten. Ter wijl dat echt niet ging! Gelukkig konden we een andere arts bellen en die kwam meteen. Des duivels omdat zijn collega een suikerpatiënt in de steek liet." den haag anp Bond tevreden met maatregelen minister er in zomer en najaar altijd een piek in de werkzaamheden met onder meer veel extra files als gevolg. Ook komt er voortaan bij aan bestedingen van wegen een apart budget voor de veilig heidsmaatregelen. Aannemers hoeven daarmee dus niet meer te concurreren en in het ver lengde daarvan niet te beknib belen op deze maatregelen. De hoeveelheid geld voor de veilig heidsmaatregelen staat vooraf vast Bovendien heeft Jorritsma be sloten dat in de toekomst meer dan voorheen het verkeer bij wegwerkzaamheden moet wor den omgeleid en er meer poli tiecontroles moeten komen. Verder maakte ze bekend dal op wat langere termijn de be staande oranje pilonen worden vervangen door stalen of beton nen exemplaren. Ook komt er een werkgroep die de richtlij nen voor wegwerkzaamheden gaat moderniseren. De winterstop voor wegwerk zaamheden, die altijd van 1 no vember tot 1 maart duurde, komt met ingang van eind vol gend jaar te vervallen. Dit heeft minister Jorritsma van verkeer en waterstaat gisteren in een gesprek met een delegatie van de Bouw- en Houtbond FNV bekendgemaakt. Jorritsma kondigde een heel pakket maatregelen aan die de veiligheid van wegwerkers sterk moet verbeteren. De Bouw- en Houtbond FNV is zeer tevreden over de toezeggingen. De bond voerde vorige week acties naar aanleiding van ongevallen waarbij twee wegwerkers om het leven kwamen. De winterstop is ooit inge steld omdat asfalteren en ver ven van lijnen vaak moeilijk was door vorst, regen en sneeuw. Door het gebruik van betere soorten verf en asfalt gelden die belemmeringen echter steeds minder. Door de winterstop was DEN HAAG» ANP Psycholoog Bonarius bepleit: meewerken aan een strafrechte lijk onderzoek tegen de vader. I let is niet in staat een dergelijk verzoek formeel af te wijzen. Een volwassene kan zich be roepen op het verschonings recht (bloed- en aanverwanten van verdachten hoeven niet te getuigen of vragen te beant woorden). Met het oog op het belang van het kind zou de ver tegenwoordiger van het kind een beroep kunnen doen op dit verschoningsrecht. Maar dat zou dus ook de van incest ver dachte ouder kunnen zijn en dat is natuurlijk niet acceptabel. Daarom moet <»i de ret htm] qe kinderrechter of de rechter commissaris beslissen of het betrokken kind als getuige wordt gehoord. De rechter moet deze principiële bevoegdheid niet overlaten aan leden van het openbaar ministerie of aan een externe deskundige. Het gaat immers om de immateriële psy chologische belangen van heel jonge kinderen, zo meent Bona rius. Niet de politie, maar de rechter zou moeten uitmaken of een kind moet geluigen als tegen zijn vader of moeder een straf rechtelijk onderzoek wordt ge opend naar seksueel geweld. Dit vindt de psycholoog en docent prof.dr. J. Bonarius. Over het lange-termijneffect van het politieverhoor is weinig bekend. I let kind kan zich er la ter van bewust worden dat door zijn getuigenis vader of moeder in de gevangenis is beland. Het kan ook psychische schade op lopen als de ouder nog vele ja ren later het kind verwijt dat hij bijna in de gevangenis is beland doordat zijn eigen kind hem van iets heeft beschuldigd wat 'de rechter nooit heeft kunnen bewijzen'. Want valse beschul digingen op dit gebied komen wel degelijk voor, zegt Bonarius. Een kind van tussen de drie en twaalf jaar snapt niet wat er aan de hand is als wordt ge vraagd of het als getuige wil DEN HAAG «ANP nieuwe atheneum op voldoen de leerlingen kan rekenen. Vooral de rijksscholenge meenschap Simon Vestdijk in Harlingen vreest een leegloop van leerlingen, omdat die school nu tientallen VWO leer lingen uit het nabij gelegen Fra neker telt. Recent onderzoek van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) on derschrijft dat vermoeden. Niet alleen het aantal athene um-leerlingen aan de Simon Vestdijk Scholengemeenschap, maar ook dat van het Titus Brandsma College in Bolsward daalt tot onder een levensvatba re grens. Bovendien komt het aantal VWO leerlingen in Fra neker nauwelijks boven de 200 uit, aldus het onderzoek. De christelijke scholengemeen schap Ana Maria van Schurman in het Friese Franeker mag voorlopig geen atheneum op richten. Er komt eerst een on derzoek naar de levenskansen van zo'n opleiding. Op basis van de resultaten neemt het mi nisterie dan een definitief be sluit. Dat deelde staatssecretaris Netelenbos gisteren de Tweede Kamer mee. Zij komt hiermee terug op haar beslissing de aanvraag van de christelijke scholengemeen schap te honoreren. De rege ringsfracties PvdA, WD en 1)66 en de oppositiepartij Groen- Links hadden haar daarom ver zocht. Het is volgens de fracties nog maar zeer de vraag of het

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5