Politie eist beveiliging nieuwe avondwinkels 'Zelfs geen eigen kastje voor psychiatrische patiënt' Burgemeestersarchief van Amsterdam gerestaureerd Randstad 'Ramp' bij Lugdunum Proef met stuurloze schepen op Noordzee Noordwijkse genept door vak negen VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1994 Anders geen toestemming voor vestiging Ondernemers in deze regio mogen alleen een avondwin kel openen als ze tegelijkertijd maatregelen treffen om diefstallen en overvallen te voorkomen. Dat hebben de burgemeesters van de 35 gemeenten in de politieregio Hollands Midden vandaag besloten. monica wesseling De winkels moeten worden be veiligd met camera's, er dienen minimaal twee mensen achter de toonbank staan en de kassa kan niet zonder speciale groot- geld-kluis. Verder moet het win kelpersoneel een 'speciale trai ning volgen in het voorkomen van en omgaan met overvallen. Avondwinkels zijn, volgens analyses van de recherche, ui terst gevoelig voor overvallen. Hollands Midden is de eerste regio v i politic r gemeenten c nauw samenwerken on kelcriminaliteit terug te drin gen. De gemeenten nemen de beveiligingsverplichtingen op in hun lokale verordeningen. Secretaris Nagel van de Sa menwerkende Ondernemers Leiden heeft geen bezwaar te gen, zoals hij dat noemt, 'be perkte maatregelen tegen het boevengilde: ,,Kijk, we zijn te gen criminaliteit, da's duidelijk. Én we willen best iets doen om dat tegen te gaan. T\ Mogelijk verband met 'Rara' Opheldering gevraagd na inval bij journalisten amsterdam/den haag gpd Advocaat T. Prakken wil na mens de stichting Opstand uit Amsterdam een klacht indie nen bij justitie in Den Haag. Het Haagse Openbaar Minis terie heeft afgelopen woens dag zonder enige opgave van redenen computerdiskettes en ander materiaal in beslag genomen bij deze stichting, waarachter een links-georiën teerd perscollectief schuil gaat. Gezien de grote geheimzin nigheid rond de inval wordt vermoed dat justitie het on derzoek naar de links-radicale actiegroep RaRa nieuw leven heeft ingeblazen. Zowel Prakken als secretaris I.. Brakman van de Neder landse Vereniging voor Jour nalisten (NVJ) hebben bij jus titie vergeefs om opheldering gevraagd over de inval bij de stichting Opstand. De Twee de-Kamerfractie van Groen Links gaat kamervragen stel len aan minister Sorgdrager van justitie. De Haagse persofficier N. Zandbergen wil geen enkele mededeling doen over de achterliggende redenen» om dat dit het justitiële onder zoek zou bemoeilijken. Ook wil hij niet aangeven waarom juist de Haagse justitie een in val doet in Amsterdam. Wel geeft Zandbergen toe dat het uiterst ongebruikelijk is dal bij invallen de reden van de huiszoekingen niet bekend wordt gemaakt. De betrokken personen zelf zijn volgens jus titie niet verdacht. De stichting Opstand voert onderzoek uit voor (radikaal- Jlinkse bewegingen, met na me op het gebied van ar beidsverhoudingen. Uit dit onderzoek komen gewoonlijk journalistieke produkties voort, die veelal gepubliceerd of uitgezonden worden via re guliere media. Opstand is on der meer bekend om de arti kelen over het 'toyotisme'; de Japanse bedrijfsvoering die ook in Nederland door steeds meer bedrijven overgenomen wordt. Ook het werk van ille galen in de glastuinbouw en de confectie heeft Opstand uitgebreid belicht. terschelling gpd Op de Noordzee boven Ter schelling worden volgende maand proeven genomen met op drift geraakte schepen. Een groot ponton, het bevoorra dingsschip Smit Lloyd 57 en het nieuwste onderzoeksvaartuig Zirfaea van Rijkswaterstaat wor den op volle zee stuurloos ge maakt om te onderzoeken hoe de schepen zich gedragen. De observaties worden vergeleken met een computerprogramma, dat in de toekomst moet kun nen voorspellen waar op drift geraakte schepen naar toe drij- Aan de proeven wordt mee gewerkt door een breed scala en bedrijven die belang hebben bij hel compu terprogramma, zoals de kust wacht, de ministeries van eco nomische zaken en verkeer en waterstaat, bergingsbedrijf Smit Internationale en eigenaren van gas- en oliewinningsplatforms op de Noordzee. Als het computerprogramma goed blijkt te werken wordt het geïnstalleerd in het kustwacht centrum in IJmuiden. Daar kan dan voorzien worden hoe een bepaald schip zich zal gedra gen, als het op de Noordzee op drift is geraakt. De zuidelijke Noordzee geldt met 500.000 scheepsbewegingen per jaar als een van de drukstbevaren ge bieden ter wereld. Jaarlijks doorkruisen zo'n 25.000 tankers het gebied. in de zaak, lijkt me een heel normale en haalbare voorwaar de. Zolang je het niet hebt over een verplichte bodyguard in de zaak, valt met ons best te pra ten. Een goede zaak, die maat regelen". De gemeente Leiden maakt binnenkort via een loting uit welke ondernemers acht avondwinkels mogen starten. Extra agenten De politie Hollands Midden krijgt zo'n 25 agenten extra, be doeld om het toezicht op vreemdelingen te intensiveren. Leiden-Voorschoten krijgt, met een groei van acht naar vijftien man, de grootste versterking van de vreemdelingenpolitie. In het noorden van de Duin- en Bollenstreek worden twee per- Den Haag vraagt artikel-12-status den haag Het Haagse college van burge meester en wethouders wil de artikel-12-status aanvragen voor de hofstad. Daarnaast is het van plan vanaf 1995 nog for ser dan was voorzien te gaan bezuinigen, zo bleek vanoch tend. Den Haag kwam ander halve week geleden plotseling in grote geldproblemen, doordat het Rijk besloot de jaarlijkse overgangsbijdrage van 35 mil joen gulden stop te zetten. Een artikel- 12-gemeente staat onder curatele van het Rijk. Dat beslist mee over grote uitgaven. Daar staat tegenover dat er wel extra geld wordt verstrekt om uit de problemen te komen. Leiden is ook jarenlang artikel-12-ge- geweest. VVD Wassenaar keurt kandidaat Eerste Kamer af De Wassenaarse WD-leden zijn tegen de benoeming van C.F. Ressenaar als lid van de Eerste Kamer. Een meerderheid van de ledenvergadering heeft deze Wassenaarder afgekeurd als kandidaat omdat hij in het ver leden in opspraak is geweest wegens een vermeende bouw fraude. De voorzitter van de Wasse naarse liberalen, Veldhoven, zegt dat het bestuur de kandi daat niet heeft afgewezen. ,,Het bestuur heeft zich heel neutraal opgesteld. Maar een meerder heid van de leden heeft Resse naar afgewezen." In Leidschendam is Resse naar door de plaatselijke WD- afdeling wel goedgekeurd, zij het met de nodige twijfels. Se cretaris J.J.Th, van der Wal-Ou- dendijk: ,,We hebben de nodige kanttekeningen bij zijn kandi datuur geplaatst maar hem wel geodgekeurd. Hij staat toch be kend als een liberaal in hart en nieren, een goed bestuurder! De verdachtmaking die in het ver leden tegen hem is gemaakt is nooit bewezen. Maar waar rook is is meestal ook vuur, dus we vonden wel die kanttekeningen moesten maken." Ressenaar was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. soneelsleden extra ingezet (van drie naar vijf), in het zuidelijk deel komt een halve kracht ex tra. Ook het district Rijn en Braassem krijgt een halve kracht extra en komt daarmee op een sterkte van 1,5. Overigens dreigt de politiere gio dreigt dit jaar financieel in de knoop te komen. Wanneer ingrepen uitblijven, komt het korps eind 1994 zo'n 2,7 mil joen gulden tekort. Het negatie ve resultaat wordt vooral ver oorzaakt door tegenvallende sa lariskosten. Tegenover de rampspoed staan meevallende kosten voor verbouwingen van de politiebureau's en lagere rentelasten. In Hollands Mid den gaat jaarlijks een bedrag van ruim 130 miljoen gulden Vier verdachten gepakt voor vrouwenhandel amsterdam anp De politie heeft deze week in Amsterdam vier mannen gear resteerd op verdenking van vrouwenhandel. De mannen, van 23 tot 30 jaar oud, zouden drie Russische vrouwen hebben gedwongen in de prostitutie te werken. Uit het onderzoek blijkt dat twee van de mannen de slachtoffers in oktober 1993 in Rusland hebben benaderd. Ze haalden de vrouwen over naar Nederland te komen. Maar toen zij in juni van dit jaar in Neder land arriveerden, moesten ze als prostituee aan het werk achter een raam in het centrum van Amsterdam. De Russinnen werkten zes dagen per week van acht uur 's avonds tot zes uur 's morgens. Ze werden regelmatig bedreigd met fysiek geweld, waarbij ook vuurwapens werden gebruikt. De vrouwen verdienden elk naar schatting ongeveer 40.000 gulden per maand, waarvan ze zelf rond de duizend gulden leiden Een ramp, een gigantische ramp bij voetbalvereniging Lugdunum in avond een tribune in. Althans, de aanwezigen spéelden dat er een tribune w oefening. Daaraan namen deel: het traumateam en de afdeling eerste hulp Leiden, de politie, de Eerste Hulp Dienst, de EHBO, de ambulancediensten do-slachtoffers. Leiden. Daar stortte gister- as bezweken. Het betrof een an het Academisch Ziekenhuis n natuurlijk een aantal pseu- foto loek zuyderduin Geneeskundige inspectie constateert misstanden Verschillende psychiatrische ziekenhuizen hebben nog steeds slaapzalen voor vijf of meer personen. Er zijn accom modaties met slechts kleine zol derraampjes, dus weinig licht en slechte ventilatie. Patiënten beschikken soms niet eens over een eigen kastje. Ze moeten hun bezittingen bewaren in plastic zakken onder hun bed. De geneeskundige inspectie voor de geestelijke volksgezond heid (GIGV) signaleert dit in haar jaarverslag over 1993. Ook de ruimtes waarop chronische patiënten overdag zijn aange wezen, zijn volgens de inspectie soms ver onder de maat. ,,Er is bij voorbeeld sprake van zestig bewoners die beschikken over één huiskamer, die bovendien als therapieruimte wordt ge bruikt." Volgens de inspectie zijn sommige gebouwen dermate verouderd of ondoelmatig dat ze zou moeten worden afge keurd. In de meeste gevallen bestaan er al wel nieuwbouw- plannen, maar met de uitvoe ring ervan zijn doorgaans nog vele jaren gemoeid. De GIGV constateert ook dat het psychiatrisch ziekenhuis steeds meer een behandelinsti tuut wordt en zijn oude asiel- functie verliest. Ze vraagt zich af of andere opvangmogelijkhe den die functie wel volledig kunnen overgenomen. Zo ko men juist de ,,allermoeilijksten" niet terecht in de zogeheten be schermende woonvormen. Het afgelopen jaar zijn „sociale pensions" voor dak- en thuislozen die psy chiatrische klinieken ontvlucht of uitgezet zijn. Ook daarop blijkt toezicht nodig. Een in Amsterdam geïnspecteerd pen sion bleek zo beneden de maat dat sprake was van „verwaarlo zing van krankzinnigen", aldus de GIGV. Ex-psychiatrische patiënten komen terecht in een steeds on veiligere maatschappij, waar werk steeds lastiger te vinden is en waar wel gemakkelijk aan drank en drugs valt te komen. De GIGV constateert dat de „oude" psychiatrische zieken huizen, in een landelijke omge ving en met een behoorlijke di versiteit aan bezigheden op het terrein zelf, voor sommige pa tiënten nog zo gek niet waren. Onderhandeling CAO provincies zijn vastgelopen De onderhandelingen over een cao voorde ruim 14.000 provin- cie-ambenaren zijn gisteren af gebroken. De werkgevers, vere nigd in het Interprovinciaal Werkgevers Verband (IWV), en de ambtenarenbonden gaan nu hun achterban raadplegen over de impasse. De vakboncfen gaan üit van een 'loonruimte' van 2,25 pro cent, maar de werkgevers wor den geconfronteerd met een door het kabinet gedicteerde ef- ficiëncykorting van 0,7 procent. De huidige cao loopt 1 oktober af. De vakbonden eisen met de vorming van stadsprovincies in het vooruitzicht, handhaving van de bestaande wachtgeldre gelingen en een sociaal plan om eventuele gedwongen ontslagen te voorkomen. De werkgevers willen de wachtgeldregelingen juist versoberen. amsterdam Wie informatie wil over buren ruzies, overspel, vechtpartijen of het uitmodderen van grach ten in vroeger eeuwen kan te recht in het Amsterdamse bur gemeestersarchief. Dit archief omvat alle stukken over het da gelijks leven en bestuur van de hoofdstad in de periode van 1275 tot 1795. Omdat 200 delen door het ve le gebruik zwaar waren bescha digd startte vijf jaar geleden een opknapbeurt. De voltooiing van het restauratieproject werd gis teren feestelijk gevierd in het Amsterdamse Gemeentearchief op een bijeenkomst waar ook burgemeester Patijn en zijn voorgangers Polak en Van Thijn aanwezig waren. Omdat Amsterdam tot ver in de 18de eeuw het centrum van de wereldhandel was, is het burgemeestersarchief het voor naamste Nederlandse stadsar chief. Het is bovendien van groot internationaal belang om dat de besluiten van de Amster damse burgervaders lange tijd de koers van de Europese poli tiek bepaalden. Een van de gerestaureerde banden is het oudste poorters- boek uit 1584. Dit register voor de inschrijving van nieuwe bur gers verkeerde net als veel an dere werken in een treurige staat. Band en omslag waren kapot en de bladzijden vielen er uit. Het archief omvat ook ge heime brieven aan de Amster damse burgemeesters van hun ambassadeurs aan de Europese hoven, officiële boodschappen van buitenlandse staatshoofden en stukken over handelscontac ten en wisselkoersen. Microfilm De Amsterdamse gemeenteraad stelde twee ton voor het project beschikbaar. De resterende kos ten van 60.000 gulden zijn door het Gemeentearchief zelf bijge dragen. Een van de uitgangs punten was dat de boeken na de restauratie opnieuw te ge bruiken moesten zijn. Omdat intensieve raadpleging opnieuw schade zou veroorzaken zijn de opgeknapte delen echter ook op microfilm gezet. Ezelsoren en papierscheuren zijn wegge werkt en kapotte banden wer den hersteld. Het burgemeestersarchief is zeer omvangrijk en beslaat 265 meter aan boekenplanken. De ze massale hoeveelheid stukken laat zien hoe de hoofdstad zich ontwikkelde van een kleine middeleeuwse stad tot de mo dernste handelsmetropool van de Gouden Eeuw. Het oudste archiefstuk is het tolprivilege dat graaf Floris V in 1275 gaf aan 'de lieden wonende bij de Amsteldam'. Het archief eindigt in 1795, toen door de Bataafse Revolutie verschillende ambten Qn instellingen werden opgehe ven of hervormd. De admini stratieve organisatie bleef ech ter grotendeels intact en de stadsklerken bleven volgens de oude gebruiken werken. Dat verklaart waarom bij voorbeeld raadsbesluiten nog steeds de zelfde vorm hebben als in het verre verleden. ;-7: ".-'-7T'-TT'V T J: Jar-r^: ;en veertiende eeuws 'Keurboek' zagen er zo uit vóór het Amsterdamse burgemeestersarchief, foto gpd Wielklem ten onrechte aangelegd haarlem/noordwuk arthur maandag Waarschuwing voor automobilisten: parkeer in Haarlem nog even niet op parkeerplaatsen met de nummers 6 en 9. De verwarring tussen beide nummers is zo groot, dat veel mensen de fout in gaan bij het intoetsen van de parkeermeter. Zo ook een Noordwijkse, die begin vorig jaar een bon en een wielklem kreeg. Volgens de politie had ze haar auto geparkeerd 'terwijl de parkeerapparatuur niet in werking was gesteld, dan wel omdat de parkeerduur was verstre ken'. De vrouw had echter op een stoeptegel een '9' zien staan en vervolgens vier gulden in de meter gedeponeerd en knop '9' inge drukt. Toen ze keurig op tijd terug kwam, stelde ze tot haar schrik vast dat bij haar plaats geen '9' maar '6' stond. Omdat dit soort parkeerovertredingen als belastingzaak wordt af gehandeld, diende de Noordwijkse eerst een bezwaarschrift in, maar de gemeente Haarlem bleek niet te verwurwen. De vrouw stapte daarop naar de belastingkamer van het Amsterdamse ge rechtshof, waar de gemeente openlijk toegaf dat dit soort vergissin gen regelmatig voorkomt en dat er (nog) geen maatregelen zijn ge nomen om daar een eind aan te maken. Rechter Kwantes maakte daarop, zo blijkt thans, op 19 juli korte metten met het standpunt van de gemeente Haarlem. De automobiliste krijgt de wegens over treding en wielklem betaalde kosten terug. Volgens de rechter dient een gemeente bij parkeerzaken zódanige maatregelen te treffen dat er geen misverstand kan bestaan 'over de verschuldigheid van de parkeerbelasting en de wijze waarop deze moet worden voldaan'. Haarlem, zo zegt rechter Kwantes, heeft onzorgvuldig gehandeld door, hoewel ze op de hoogte was van de vergissingen, geen maat regelen tot treffen: „Terwijl dit toch op eenvoudige wijze kan ge schieden door het plaatsen van een stip bij of streepje onder het getal". Net als bij de lotto. Fokker-topman Van Duinen wegi amsterdam anp R. van Duinen, binnen de ra van bestuur van Fokker verai woordelijk voor technische ken, gaat de vliegtuigbouwe verlaten. Met ingang van 1 ja nuari 1995 is hij benoemd i voorzitter van de Nederlandsi organisatie voor wetenschappe lijk onderzoek (NWO). Van Duinen (54). zou al lange re tijd het plan hebben c de overdracht van het meerder heidsbelang van Fokker a Duitse concern Dasa, te vertrek ken. Volgens een woordvoerde van de Nederlandse vliegtuig i bouwer is Van Duinen v nieuwe functie gevraagd. Vai enig conflict op directienive zou geen sprake zijn: „Ander zou hij met onmiddellijke gang weggaan en zijn verti niet zo vroeg aankondigen." vice-voorzittet bestuur korte tiji i De huidige van de raad vai begin dit jaar het het vertrek van zijn rivaal E.j Nederkoorn. Later dit jaar v hij opgevolgd door de van sa-moeder Daimler-Benz af komstige Nederlander B. vai1 Schaik. Van Duinen heeft de afgelo pen maanden gebruikt nieuwe topman in te w Bekend is dat hij en Nederkoori totaal tegenstrijdige opvattin gen hadden over de toekoms van de onderneming. Neder koorn pleitte voor een snelle passing van Fokker binnen di werkwijze van Dasa. Van Duinen, in 1982 bij Foke ker begonnen als directeu1 ruimtevaart en afkomstig uit d wetenschappelijke wereld, hieliD juist vast aan de zelfstandigheii1 van Fokker. Hij wilde meer aan c dacht voor technische verbete11 ringen aan de toestellen. Vijf jaar geëist in fraudezaak De officier van justitie bij dir' rechtbank in Haarlem, r Heutink, heeft gisteren wegerii fraude vijf jaar gevangenisst^fê geëist tegen een 30-jarige Art sterdammer en een 32-jarig Heemskerker. Beide manne zouden leiding hebben gegevei aan een bende, die rond d jaarwisseling op grote schas fraude pleegde met onder mee11 valse staatsloten en postwissels. De organisatie hield zich ver der bezig met het vervalsen vai kentekenbewijzen, rijbewijzei 01 en loonstroken. Daarmee slotei 01 zij bankleningen af. Ook brach (v de bende valse biljetten vaiir 5000 Belgische franks in om 11 loop. Justitie schat dat de fraud 11 in totaal zo'n 375.000 guide:111 heeft opgeleverd. Justitie rolde de bende afgelo pen voorjaar op, nadat de polile tie een van de mannen in All 3U maar betrapte bij het verzilve ren van een vals staatslot. In to3"1 taal zijn er in deze zaak arrestaties verricht. 6 ,ei Volgens de officier heeft d bende de maatschappij grol16 economische schade berokke-n let door op grote schaal waardepa pieren te vervalsen. De advo H caat van D., mr. G. Hamer, be streed die opvatting. Volgen hem moet het maatschappelij belang van valse staatsloten q postwissels niet worden dreven. Uitspraak 13 oktober. 'Stel politie onder bestuurf van provincie' amsterdam «anp Het beheer van de politiekor sen in heel Nederland moet v< len onder de verantwoordelij heid van de Commissarissi van de Koningin. Dat ze Kemenade, commissaris koningin van Noord-Hollan gisteren bij de opening v politiebureau in Schagen. Va Kemenade volgt hiermee advies van de Raad van Si hierover. Er kleven volgens Van menade democratische bezi ren aan om de burgemee.' van de grootste gemeen korpsbeheerder te maken. „Er daardoor immers nauwelij plaats voor democratische co| trole op en verantwoording o het beheer van de politie opzichte van een geko: volksvertegenwoordiging, i wijl het hier toch gaat om de weging van publieke belangen zo meent hij. Met het behe door de commissaris van de k< ningin blijft volgens hem hl gezag van de burgemeester" over openbare orde en heid in hun gemeenten en d w taken van de politie gehand haafd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20