«Schadeclaims dreigen door komst monorail Organisatie houseparty eist ton van Archeon R uilbeurs Woubrugge trekt verzamelaars Kwekers Alkemade op hoge kosten door nieuwe wetjes Rijn Veenstreek Lasten Zoeterwoude stijgen fors tpen huis in Drieluik Wethouder teruggefloten Studie naar hangplek Loetheveld 1 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1994 chef hennyvan egmond, 0/1 3s6414 plv -chef hans koenekoop. 071 -356413 Bewoners grijpen alle beroepsmogelijkheden aan Vervolg van voorpagina kans is groot dat de monorail Alphen aan den Rijn liteindelijk heel wat meer gaat kosten dan het half mil- oen dat de gemeente nu op tafel moet leggen. Wethou- ler H. Habermehl (CDA) van verkeer en vervoer liet gis- eren voorzichtig doorschemeren dat hij er rekening mee eihoudt dat een aantal bewoners van de wijk Kerk en Za len een schadeclaim indient wegens planschade. Deze nensen kochten hun huis voordat de monorail in de ilannen was ingetekend. ,rn? loeveel mensen met succes ei<ien beroep kunnen doen op ien schadevergoeding is niet luidelijk. Slechts enkele bewo- lers hebben hun huis gekocht ip een moment dat de mono- ail nog onvindbaar was in de ilannen. Maar later bleven aarten circuleren waar de lijn 1 liet op stond. Als ook de men- u en die daar op af zijn gegaan .phen aan den rijn ruud sep voor een vergoeding in aanmer king komen, kunnen de claims oplopen tot enkele miljoenen guldens. Voor de oppositie en voor de WD'er G. van As - die na gisteren is afgetreden als raadslid - was dé wees voor schadeclaims uiteindelijk de be langrijkste reden om tegen de aanleg van de monorail te stem men. De aanleg van de monorail is voor Alphen aan den Rijn - schadeclaims buiten beschou wing gelaten - min of meer gra tis. De gemeente hoeft alleen 500.000 gulden beschikbaar te stellen die 'ze eerder van Ar- cheon kreeg voor de aanleg van infrastructuur rond het park. De resterende kosten worden gro tendeels gedragen door subsi dies van Verkeer en Waterstaat en Economische Zaken. Bouwer Holland Monorail - een samen werkingsverband van het Al- phense bedrijf Grimbergen bv en Hollandia Kloos - is bereid de lijn voor een vriendenprijs te bouwen. Het bedrijf wil de lijn gebruiken als demonstratiepro ject. Enquêtes Een zwaarwegend argument van de tegenstanders vormen de enquêtes waaruit blijkt dat zeven van de tien Alphenaren niets moet hebben van de mo norail. „Het draagvlak voor de monorail is te klein", conclu deerde de WD'er R. Blom; „We moeten rekening houden met de mening van de burgers. De geloofwaardeigheid van de poli tiek staat op het spel", vond J. Graafland (SP). De voorstanders wezen nog maar eens op de onmiskenbare voordelen van de monorail. De hangende tram is veilig, schoon en stil. „Het geluid van wind kracht 4 in een populier", aldus L. Kleingeld (PvdA). Archeon krijgt er door de monorail een extra attractie bij die er boven dien voor zal zorgen dat meer mensen met de trein naar het park komen in plaats van met de auto. Dat de gemeenteraad nu heeft ingestemd met de aanleg van de monorail, betekent ove rigens nog niet dat de lijn er nu ook zeker komt. De bewoners hebben al aangekondigd alle wettelijke mogelijkheden aan te zullen grijpen om het ding te gen te houden. De monorail in Alphen wordt gebouwd naar het voorbeeld van die op de wereldtentoonstelling in het Spaanse Sevilla. Het hoofgebouw van Ar cheon stond overigens eerder - als Nederlands paviljoen - ook op die tentoonstelling. foto runout van oulick Diefstal uit woning alphen aan den rijn» Bij een inbraak in een huis aan de Madrids- ingel in Alphen zijn in de nacht van woensdag op donderdag de televisie en een sleutelbos gestolen. De bewoners hadden de kort geleden opgeleverde woning sinds enkele dagen ingericht. De daders hebben vermoedelijk met een beitel een raam open gebroken. Meisje gewond bij ongeval oude wetering» Een 10-jarig meisje uit Roelofarendsveen heeft gistermiddag een been gebroken bij een aanrijding op de Van Alkemadelaan in Oude Wetering. Het kind stak onverwacht met haar fiets de weg over en werd daarbij aangereden door een per sonenauto, die werd bestuurd door een 37-jarige man uit Schie dam. Huizenbelasting dertig procent omhoog zoeterwoude liesbeth buitink Plan De Peppel is aangepast eimuiden yvonne van tol Ie plannen voor de bejaardenwoningen op het terrein De Peppel Leimuiden zijn aangepast. Na klachten van buurtbewoners, rdt het hele complex vijf meter naar het westen geschoven. De emeente Jacobswoude is op deze manier aan de bezwaren van ewoners van de Wilgenlaan tegemoet gekomen, ndere bezwaren hadden betrekking op de lokatie. Leimuidenaar 'an der Mey suggereerde bijvoorbeeld de huizen in het hart van iet dorp te bouwen op de werf van gemeentewerken, dichter bij al- irlei voorzieningen. Maar voor CDA'er Vink was dat een gepas- jerd station. „We hebben nu eenmaal deze keuze gemaakt." ...v. ■eerd s De lastendruk voor Zoeterwoudenaren die een huis huren stijgt volgend jaar met elf procent. Zij zien de belastingaanslag in 1995 gemiddeld met 35 gulden stijgen tot 602 gulden. Eigenaren van woningen betalen vrijwel hetzelfde bedrag als dit jaar. Voor hen stijgen de lasten met 0,7 procent. Gemiddeld betaalt de eigenaar voor een Zoeter- woudse woning volgend jaar 897 gulden, zo blijkt uit de begroting voor 1995. De onroerend zaakbelasting (OZB) is de forse stijger onder de gemeentelijke belastingen: een verhoging van dertig procent. Voor iedere 3000 gulden waarde betaalt een eigenaar dan 3,87 gul den en een gebruiker 3,10 gulden. Zoeterwoude probeert die enorme groei van de lasten te druk ken, door de rioolrechten met 43 procent te laten dalen. In plaats van 172 gulden, moet volgend jaar voor een aansluiting 98 gulden worden be taald. Huishoudens met meer personen blijven vol gend jaar 450 gulden aan afvalstoffenheffing be talen. Voor eenpersoonshuishoudens stijgt die heffing wel licht. Zij betalen volgend jaar 291 gul den, bijna een tientje meer dan dit jaar. De gemeente staat er financieel niet goed voor. Direct na de begrotingsbehandeling dit najaar be gint de gemeenteraad aan een zogenoemde ta kendiscussie. „Niet uitgesloten is dat bepaalde subsidiestromen en taken zullen worden afge bouwd", schetst de begroting de bezuinigings operatie. Eén mogelijkheid tot bezuingen op sub sidies wordt in de begroting vast genoemd: de zelfstandheid en zelfwerkzaamheid van de sport verenigingen moet wordt bevorderd. „Het priva tiseren van de tennisverenigingen heeft voor ons prioriteit." Toch is er volgend jaar nog 95.000 gulden voor nieuw beleid. De gemeente houdt er bijvoorbeeld nu al rekening mee dat het aantal leerlingen op de basisscholen explosief groeit de komende ja ren. De Bernardusschool in Zoeterwoude-Rijn dijk, die nu 12 lokalen telt, verwacht tussen 1998 en 2004 het dubbele aantal nodig te hebben. De gemeente wil ook verschillende fietspaden aan leggen. Tussen de Zuidbuurtseweg en de Dr. Kortmannstraat zou volgend jaar een fietspad moeten komen en een jaar later verschijnt een pad langs de Hofweg. Ook de aanleg van een fietspad langs de N11 wil Zoeterwoude onderzoo ken. De herinrichting van de Dorpskern moet ook volgend jaar zijn beslag krijgen. Zoeterwoude wil onderzoeken of de afvalstoffenheffing anders kan worden berekend. De gemeente lonkt daarbij naar een systeem waarbij wordt betaald per kilo afval. „Onderzocht wordt of het mogelijk is om het in de gemeente Oostzaan als proêf uitgevoer de systeem van wegen van huisvuil ook in Zoeter woude kan worden ingevoerd." woubrugge» kees v oven verwachting. Zo noemt .abri Taal de belangstelling oor de door hem georganiseer- e ruilbeurs in Woubrugge. uim 50 verzamelaars kwamen f op de eerste beurs die in het orp gehouden werd. „Alleen e belangstelling van de jeugd iel wat tegen. Een stuk of tien ezoekers. Dat vond ik wat te- mrstellend." De 58-jarige Woubruggenaar al jarenlang een enthousiast ostzegelverzamelaar - liep ei- enlijk al jaren rond met het I ee om in het dorp een beurs houden. „Maar door gebrek ran tijd, maar ook had ik wat :hroom om er aan te begin- en, kwam het er niet van. inds enige tijd ben ik in de vut i heb ik het idee uitgewerkt", igt Taal uit. „In overleg met de eheerder van de kleine zaal in De Goede Herderkerk heb voorlopig voor vier avonden .'reserveerd. Elke maand een ?er. Daarna zie ik wel weer ïrder." verzamelaars kwamen iet alleen uit Woubrugge en irecte omgeving. „Ik heb een antal Leidenaars gezien en ook lensen die nog verder weg wanten. Toch het gevolg van ruchtbaarheid die ik en ook idere mensen er aan hebben ïgeven. Daarnaast heb ik toe- ?ggingen van mensen, die nu iet konden komen, maar die ;ker de volgende keren van de ~1 Gabri Taal kijkt mee over de schouders van enkele bezoekers van de eerste Woubrugse ruilbeurs. partij zullen zijn." Volgens de Woubruggenaar bleef het nioet alleen beperkt tot verzamelaars van postzegels. „Het verbaasde me dat erzoveel verzamelaars waren van sigarenbandjes, maar ook ansichtkaarten en jo kers." jogmade J e muziekvereniging De Heer- kheid Hoogmade opent op indag 9 oktober op feestelijke ijze het vernieuwde clubge- Juw in de Drieluik. Donateurs belangstellenden kunnen in 15.00 tot 17.00 uur een kijk- nemen in het cultureelcen- um aan de Kerkstraat dat door tbouvv een stuk groter is ge- orden. Op deze open dag zal de op- - engst bekend worden ge maakt van de actie 'koop een steen voor Drieluik'. Met deze 'steen-certificaten-actie' hoopt de Heerlijkheid de hogere huur prijs die het clubgebouw na de verbouwing te wachten staat, te bekostigen en ook een deel van de inrichting. De Drieluik heeft nu een keuken, een bestuurska mer. een bar en een opberg ruimte voor instrumenten. De uitbreiding was hard nodig want het gebouw was veel te klein geworden voor de 90 le den. ter aar roderick de smit Ruim twee ton is er nodig voor het onderhoud van de Zevenhovenseweg en de Achttienkavels- weg in Ter Aar. Er is haast bij want WD-wethou- der H. Ruijgrok wil 'uit het oogpunt van verkeers veiligheid' dat de werkzaamheden voor de winter zijn afgerond. Tijdens de raadsvergadering gister avond bleek dat het probleem iets te voortvarend is aangepakt en dat riep irritatie op bij de CDA- en PAK-raadsleden. Die vonden namelijk dat er eerst overleg in de commissies gepleegd moest worden over de kwestie en dat het college niet een voorstel zonder enige voorbereiding ter goed- zoeterwoude uesbeth buitink Er komt een onderzoek naar de hangplek op het Loetheveld in Zoeterwoude-Dorp. Wet houder R. Hogenelst (jeugdbeleid/GDA) moet eerst bekijken hoe ernstig de overlast van de jongeren op het veld is, voordat er een beton nen onderkomen komt. Hogenelst kreeg die opdracht gisteravond van de gemeenteraad mee, omdat hij had aan gekondigd dat hij de procedure voor een ver andering van het bestemmingsplan en de aan vraag van een bouwvergunning alvast in gang wilde zetten. „U kan toch niet koste wat kost doorgaan met de plaatsing van dat onderko men na de ernstige klachten van de omwo nenden; dat kan toch niet waar zijn", zei PZ'er A. de Lange. Ook WD'er II. van der Kooi meldde 'met ontsteltenis' de klachten van de onwonenden over de overlast van de jongeren te hebben ge hoord. „We willen op dit moment een periode van stilstand invoeren voor we daar mooie hanghokken neerzetten", verklaarde hij. „We willen een diepgaande analyse waarbij we kij ken wat er aan ae hand is en daarna een goede oplossing kiezen. Zomaar een hok neerzetten lost niets op." Hogenelst verzekerde dat hij de procedure wel in gang wilde zetten, maar dat dat niet be tekent dal het betonnen onderkomen er ook werkelijk komt. Hij beloofde een onderzoek in te stellen en de resultaten daarvan voor te leg gen aan de gemeenteraad, 'lot die tijd laat het betonnen onderkomen op zich wachten. alkemade marieta kroft De kwekers in Alkemade wor den op hoge kosten gejaagd. Kosten, die ze niet in hun pro- dukten kunnen doorberekenen. Dat komt door de nieuwe milieuwetjes en andere regels waar ze de komende tijd mee te maken krijgen. Zo'n 140 kwekers waren gis teravond naar het gemeente huis gekomen waar werd uitge legd wat hen te wachten staat. „Geen kwekertje pesten", bena drukte B. van Marrewijk van Agro adviesvicsbureau. „Wereldwijd", zei hij, „wordt er om produkten gevraagd die op een milieuvriendelijke manier zijn geteeld." Zijn bureau be zoekt binnenkort de kwekers om na te gaan of zij voor de be drijfsvoering een hinderwetver gunning nodig hebben. De organisatie van de voor lichtingsavond was in handen van de gemeente Alkemade, het Hoogheemraadschap van Rijn land en de WLTO in Roelo farendsveen. Rijnland was er om iets te vertellen over de lo zingsvergunning. De kwekers zijn niet meer verplicht een lo zingsvergunning aan te vragen. Dat bespaart hen duizend gul den. Veel van die ondernemers hebben het gevoel dat Rijnland de afgelopen maanden wel de gelijk bezig is geweest met 'telertje pesten'. Hoewel bekend was dat de algemene regels er aan zaten te komen, heeft het schap snel nog zo'n 30 kwekers overgehaald om een lozingsver gunning aan te vragen. Veel van die ondernemers voelen zich 'gepakt' omdat ze nu. met de komst van dit besluit, helemaal niet meer vergunningplichtig zijn. Woordvoerder Hoogervorst van Rijnland verweerde zich door te zeggen dat hij gewoon zijn werk deed. „Er was toen nog helemaal geen zicht op de werking en de inhoud van het Lozingenbesluit." Hij had een troost voor de gedupeerde kwe kers: „IJ kunt bezwaar indienen op de regels in de vergunning die voor u van kracht wordt. I let zou kunnen dat we het bezwaar accepteren waardoor u alsnog onder het Lozingenbesluit komt te vallen. Bedenk wel dat dat ook een nadeel kan zijn. Een vergunning bevat regels die voor hel bedrijf op maat zijn ge sneden. Dat kan soms gunstiger uitvallen dan algemene regels. Die 1000 gulden zou wel eens heel snel kunnen worden terug verdiend." Van Ruiten van de WLTO pleitte er voor om kwekers van 55 jaar en ouder zonder be drijfsopvolger ontheffing op de voorwaarden te verlenen. Vol gens I loogervorst laat de wet dat echter niet toe. Een van de aanwezigen vroeg zich af wal er zou gebeuren als hij niet kon voldoen aan een milieuregel. In zulke gevallen kan er een dwangsom worden opgelegd, de kwekers kan voor de rechter worden gesleept en in het uiterste geval kan een be drijf worden gesloten. Phantasia en Ventura: 'bedrag heel redelijk foto ben de bruyn Om de jeugd te bereiken wil sen. „Voor die groep wil ik de Taal proberen om een stukje volgende keer ook een kort over het verzamelen in de plaat- praatje wil houden over de vele selijke schoolkranten te plaat- mogelijkheden die er zijn." keuring aan de raad kan indienen. Het voorstel komt daarom eerst terug in de volgende commis sievergadering. De ergernis ontstond ook omdat er in de zo mervakantie al voor 52.000 gulden aan onder houd is gepleegd zonder dat de raadsleden daar over waren geinformeerd. In de zomer wordt er niet vergaderd door de gemeenteraad, maar 'het besluit had op zijn minst rondgebeld kunnen worden', aldus PAK-raadslid A. Deudekom. Voor de winter moet ook de reconstructie van de Kerkweg afgerond zijn. De werkzaamheden aan de Aardamsebrug beginnen waarschijnlijk pas volgend jaar. alphen aan den run marieta kroft Het organisatiebureau Phanta sia en Ventura wil een ton scha devergoeding van Archeon als tegemoetkoming voor de plot sclinge afgelasting van een feest op 30 juli. Hoofdorganisator Tim Thiel van The Modern Dance noemt die 100.000 gulden een 'heel re delijk' bedrag. „Stel dat het tot een rechtzaak komt, dan willen we niet de indruk wekken dat we het bedrag hebben opgedre ven." De claim is opgebouwd uit de kosten die Phantasia en Ventura hebben gemaakt voor het feest, de advocaatkosten, de uren die de organisatoren erin hebben gestoken, het verlies van de goede naam en de mis gelopen winst op het feest. Ad vocaat L. Eenens van het orga nisatiebureau verwacht dat de claim volgende week wordt in gediend. Zijn indruk is overi gens dat het uiteindelijke be drag uitkomt op rond de 70.000. De advocaat houdt rekening met een rechtzaak. „Als de di rectie zich net zo opstelt bij de schadeclaimzaak als bij de kort gedingkwestie, dan valt er met Archeon niet makkelijk te pra ten. Dan komt het tot een pro cedure." Het zit Thiel nog steeds dwars dat 'The Modern Dance Party' waarvoor al vele honderden kaarten waren verkocht, drie dagen van te voren door Ar cheon werd afgelast. Archeon was er achter gekomen dat het om een houseparty ging en wil de zijn naam daar niet aan ver binden. Als excuus voerde het themapark aan dat de organisa tie niet aan contractuele ver plichtingen zou hebben vol daan. In een kon geding bepaalde de president van de Haagse recht bank dat het feest niet door kon f;aan omdat er niet aan de ge- uidsnormen kon worden vol daan. I lij adviseerde het organi satiebureau een schadevergoe ding te eisen. Volgende weck zaterdag houdt Thiel weer een feest, in het Rotterdamse llil ton. Ook nu zijn er housc-dj's aanwezig, maar volgens Thiel gaat het zoals altijd om een heel beschaafd feest, waar geen xtc pillen worden verkocht ('Als we dat zien, trappen we die er ge lijk uit'). Thiel: „Het bewijs is wel dat we nu al voor de derde keer in hel Hilton komen." Thiel heeft ook kritiek op de gemeente. „Stel dat we in Ar cheon terecht hadden gekund, dan hadden we slechts het ge luid mogen produceren dal te vergelijken is met een strijkor kest." Volgens hem kon diezelf de avond elders wel een house party worden gehouden, het multi-scholenfeest. Maar vol gens de gemeente kon dat om dat het feest om één uur was af gelopen. Bij Archeon wilde gisteren niemand reageren op de scha declaim.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19