Raad Voorschoten steunt restauratie 'Laurentius' 'Moeras van frustraties' Kerk Samenleving 'Neo-heidense jeugd' zoekt heil bij monniken Religieuzen hebben hard hoofd in uitkomst bisschoppensynode T rXv VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 BINNENLAND KORT Synagoge Oin de restauratie van de sy nagoge in Den Bosch te be kostigen, gaan banken in de stad en omgeving een spe ciale penning verkopen. Rab bijn Jacobs, voofzitter van het Interprovinciaal Opper rabbinaat, nam vandaag bij 's-Rijks Munt in Utrecht het eerste exemplaar in ont vangst. De in 1823 gebouwde synagoge in Den Bosch wordt al jaren geplaagd door een lekkend dak, gescheurde muren en verzakte vloeren. Restauratie van het monu ment, dat al meer dan tien jaar niet meer als gebedshuis in gebruik is, kost ruim twee miljoen gulden. Daarvan be talen de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de ge meente Den Bosch samen de helft. Bij verschillende fond sen heeft de Stichting Bos sche Synagoge Bernard us I Iartogensis, genoemd naar de stichter van het gebouw, 800.000 gulden losgekregen. De verkoop van de penning moet de resterende 300.000 gulden opleveren. Verder kunnen belangstellenden voor 25 gulden een vloertegel adopteren. Gezondheid Dr. M.H.F. van Uden is be noemd tot bijzonder hoogle- raar levensbeschouwing en geestelijke gezondheid aan de Theologische Faculteit Tilburg. Van Udens leerstoel wordt gefinancierd door het Katholiek Studiecentrum voor Geestelijke Volksge zondheid (KSGV). Volgens het KSGV groeit zowel in het pastoraat als in de geestelijke gezondheidszorg de behoefte aan kennis over de rol van godsdienst, levensbeschou wing en zingevingsvragen bij psychische problemen. Van Uden zal zich in onderzoek en onderwijs met die wissel werking tussen levensbe schouwing en geestelijke ge zondheid gaan bezighouden. Van Uden studeerde klini sche psychologie aan de Ka tholieke Universiteit Nijme gen (KUN) en promoveerde in 1985 op een proefschrift over de rol van religie bij rouwverwerking. Van Uden heeft in zijn publikaties veel onderzoek gedaan naar de helende werking van ritue len, in het bijzonder rouwri- luelen en bedevaarten. Naast zijn hoogleraarschap is Van Uden werkzaam als universi tair hoofddocent godsdienst psychologie aan de KUN en als psychotherapeut in Heer len. Geweldloosheid Het begon in oktober 1919 ten huize van de onderwijs vernieuwer Kees Boeke in Bilthoven. Met de Eerste We reldoorlog nog vers in het ge heugen richtte een kleine groep christenen de Interna tionale Verzoeningsbeweging (IFOR) op. Actieve geweld loosheid is nog steeds het motto van de beweging, die wereldwijd inmiddels 140.000 leden heeft. Dit weekeinde viert ze in Am sterdam en het internationa le hoofdkwartier Alkmaar haar 75-jarig bestaan. IFOR rs uitgegroeid tot een oecu menische beweging, waarbij naast christenen ook joden, boeddhisten, hindoes en moslims zijn aangesloten. Maar volgens adjunct alge meen-secretaris Fran^oise Pottier.is de 'spirituele basis' gebleven. „Geweldloosheid is voor ons veel meer dan een aantal technieken, het is een levenswijze." Tijdens de ju bileumviering neemt IFOR ook deel aan de herdenking van de 125e geboortedag van haar geestverwant Mahatma Gandhi op 2 oktober. Ruim een half miljoen voor parochiebestuur Niets staat de restauratie van de Laurentiuskerk aan de Leidseweg in Voorschoten nog in de weg. De gemeente raad besloot gisteravond de parochie voor dit doel ruim een half miljoen gulden ter beschikking te stellen. VOORSCHOTEN FRANK BUURMAN De helft van dat gedrag is een gemeentelijke subsidie, de an dere helft een renteloze lening. Als gevolg van de gemeentelijke medewerking zal het bisdom Rotterdam een even hoog be drag ter beschikking stellen en doet de Rijksdienst voor Monu mentenzorg er ook nog eens 550.000 gulden bij. Met de ruim anderhalf miljoen gulden kan op korte termijn met de grote opknapbeurt worden begon nen. De Laurentiusparochie zal overigens zelf nog wel 2,2 mil joen gulden moeten ophoesten om een volledige restauratie mogelijk te maken. Aangezien dat bedrag in de loop van de komende jaren geleidelijk bij een kan worden gebracht, ziet het parochiebestuur de toe komst weer met vertrouwen te gemoet. Enkele maanden gele den overwoog het bestuur nog de kerk te sluiten omdat het ge bouw zo bouwvallig was gewor den dat de parochianen gevaar liepen door vallend gessteente te worden getroffen. Enkele raadsleden hadden gisteren nog hun twijfels over de renteloze lening. Zij vroegen zich af of de parochie wel in staat zal zijn het bedrag terug te betalen en eisten garanties. Ook drongen zij aan op verplicht pe riodiek onderhoud om te voor komen dat het kerkgebouw in de toekomst weer bouwvallig wordt. Burgemeester P. Cannegieter stélde dat gemeente en paro chiebestuur schriftelijk zullen vastleggen dat er regelmatig on derhoud wordt gepleegd na de restauratie. De burgemeester zag geen heil in hel eisen van verdere garanties, bijvoorbeeld in de vorm van een onderpand. Het risico voor de gemeente achtte hij niet erg groot. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Buurmalsen (part-time): H.J. van Kapel, kandidaat te Game ren; te Bennekom (wijk 2): G.F. Dek ker te Monnickendam; te Capelle aan den IJssel als predikant voor bijzon dere werkzaamheden (t.b.v. het pas toraat Capelse Verpleeghuizen al daar): mevr.drs. C.C.A. Melgers, kan didaat te Nieuwerkerk aan den IJssel, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Wartengahe (War- ga-Wartena-Warstiens): D. Bargerbos, kandidaat te Franeker, Bedankt: voor Oud-Beijerland (wi|k 1): L.W.Ch. Ruijgrokte Middelharnis; voor Ederveen (toez.): L.W.Ch. Ruij- grok te Middelharnis. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Meliskerke: P Mulder te Capelle aan den I Jssel/Middelwateri ng Bedankt, voor Aalburg. R. Boogaard te LEIDERDORP; voor Middelburg- Zu^C. Sonnevelt te Krimpen aan den IJssel. Eenheid binnen rk-onderwijs in Limburg ROERMOND ANP ALPHEN AAN DEN RUN ANP Het wereldwijde succes van de cd iCanto Gregoriano van een groep Spaanse monniken is niet slechts een uiting van de be hoefte aan 'rare nieuwigheid' onder de 'neo-heidense Eu ropese jeugd'. Het bewijst ook dat er een wijdverspreid verlan gen leeft om 'in het leven meer te vinden dan alleen de vervul ling van materiële wensen'. Deze boodschap verkondigde H. Rijkers van het Utrechts Stu denten Gregoriaans Koor op een jongerendag van de Vereni ging voor latijnse liturgie. Net als vele .anderen toonde hij zich verrast over het feit dat de be nedictijnen van de abdij Santo Domingo de Silos er met een middelmatige dubbel-cd in zijn geslaagd vele hitparades binnen te dringen. Tot nu toe zijn ruim drie miljoen exemplaren ver kocht. Het succes zal voor een deel te verklaren zijn uit toeval en een slimme verkoopstrategie („Als het allemaal bijna te veel wordt, dan zijn er goddank de Spaanse monniken"). Maar te gelijk is volgens Rijkers duidelijk 'dat gregoriaans het nog altijd in zich heeft om grote groepen mensen de smaak van het authentiek-religieuze te geven en dat het tegenwoordig met een nieuwe onbevangenheid wordt beluisterd en gewaar deerd'. Rijkers wees erop dat moder ne katholieken best wat trotser mogen zijn op deze gigantische muzikale erfenis, die wordt toe geschreven aan paus Gregorius 1 (begin zevende eeuw). De la tijnse liturgie, die in kerken nauwelijks meer wordt gevierd, en het steeds zachter klinkende gregoriaans zijn authentiek en universeel. En juist aan echt heid hebben veel gelovigen in deze tijd behoefte. Het einde van de uitzonderings positie van het rooms-katholie- ke onderwijs in Limburg lijkt in zicht. Er bestaat een kans dat ook in het bisdom Roermond het door alle andere bisdom men toegepaste reglement voor het rk onderwijs wordt inge voerd. Dit zei voorzitter prof.dr. G. Brenninkmeijer van de Neder landse Katholieke School Raad (NKSR) bij het afscheid van de Limburgse bestuurder van de KOV, Jef Dezeaire. Met de pre cies een jaar geleden aangetre den nieuwe bisschop Wiertz zijn hierover al besprekingen gevoerd. Het bisdom Roermond kent al jaren een eigen reglement, dat door bisschop Gijsen werd ingevoerd. Het reglement stelt veel strengere eisen aan het ka tholiek onderwijs dan de regels die gelden voor de scholen in de overige Nederlandse bisdom men. - Brenninkmeijer zei te hopen dat aan die uitzonderingspositie in het bisdom Roermond snel een einde komt. Volgens hem volgen slechts zes katholieke basisscholen in Limburg het re glement van Gijsen. Teleurstelling groeit nci één jaar bisschop Wiertz NIJMEGEN* ANP Een jaar na de benoeming van bisschop Wiertz is er in het be leid van het bisdom Roermond nog bitter weinig veranderd. Wiertz, die zondag precies een jaar bisschop is, communiceert weliswaar veel makkelijker dan zijn voorganger Gijsen, maar daar blijft het volgens veel pas toraal werkenden bij. „In kringen van pastoraal werkenden en gelovigen die ge hoopt hadden op echt beleids matige veranderingen, is de te leurstelling inmiddels groot", schrijft K. Dekkers van de Ver eniging Pastoraal Werkenden in het rk weekblad De Bazuin. „Degenen die onder Gijsen bui tenspel stonden, hebben het ge voel opnieuw buitenspel te staan." Op 'het cruciale punt' van de benoemingen is in het eerste jaar niets veranderd, aldus Dek kers. De complete staf van Gij sen is herbenoemd. Ook alle nieuwe benoemingen in lei dinggevende functies - in het kapittel, de dekenaten en de priesteropleiding Rolduc - be stendigen het oude beleid. De pastorale werkers (niet- gewijde kerkelijke medewer kers), die in de ogen van Gijsen eenvoudigweg niet bestonden, worden nu gedoogd. „Maar eni ge erkenning van al het werk dat is verricht, is uitgebleven. In tegendeel, uit alle signalen blijkt dat de bisschop weinig op heeft met pastorale werkers, waarbij steeds meer het argument ge hoord wordt dat zij niet of on voldoende loyaal aan de kerk zijn", schrijft Dekkers. Hij heeft geen idee waarop dit oordeel berust. „In ieder geval niet op directe contacten tussen bisschop en pastorale werkers, want die zijn er nog nauwelijks geweest. Eerder lijkt het erop dat dat hardnekkige vooroorde len gewoon overgenomen zijn en vervolgens gebruikt worden om hen terzijde te schuiven ten gunste van meer gezagsgetrou we werknemers." Menig pasto raal werker vraagt zich onder hand af 'of de status van ger doogde niet minstens zo erg is als de status van niet-gekende'. Wiertz is zich onvoldoende bewust van het feit dat veel ka tholieke Limburgers na twintig jaar Gijsen hebben uitgekeken naar nieuw beleid. „Als hij de signalen die in de vele gesprek ken op hem afkomen niet seri eus oppakt, dreigt zijn jaar van vrede en verzoening uit te lopen in een moeras van frustraties, waarin mensen sneller ten on der gaan dan in de meer open lijke strijd die met zijn voorgan ger gevoerd werd." DEN HAAG .ANP „Ik hoop dat we iets van de bisschoppensynode over de religieuzen kunnen verwachten, maar ik heb er een hard hoofd in", zegt zuster Geertrndis Zwetsloot van de Franciscanessen. Zij verwoordt de gedachten van veel vrouwelijke religieuzen in Nederland over de synode die van 2 tot 29 oktober in Rome wordt gehouden. „De bisschoppen zullen veel over ons praten, maar weinig met ons", verwacht zuster Geertrudis. Hoewel 72,5 procent van alle religieuzen ter wereld vrouw is, heeft het Vaticaan gemeend te kunnen volstaan met 48 vrouwelijke toehoorders, die alleen mogen deelnemen aan de besprekingen in kleine groepjes en geen stem recht hebben. Samen met 23 mannelijke toehoorders zullen zij, vooral in de wandelgangen, de belangen van religieuzen trachten te verwoorden tegenover de 138 bisschoppen. Volgens zuster Benedicte de Vries is er voor vrouwen in het uiteindelijke werkdocument al heel wat gewon nen vergeleken met het eerste voorbereidende docu ment (Lineamenta). „Met name vrouwelijke religieuzen hebben sterk schriftelijk gereageerd op de Lineamenta. Dat heeft ertoe geleid dat zij een veel duidelijker plaats hebben in het werkdocument", aldus de voorzitter van de Konferentie Nederlandse Religieuzen (KNR). Ook zuster Theodora van de Karmelitessen in Zende ren is van mening dat vrouwelijke religieuzen door hun reactie op de Lineamenta een grote inbreng hebben ge had in de voorbereidingen van de synode. Zij heeft bo vendien hoge verwachtingen van de invloed die ge sprekken van vrouwelijke toehoorders met synodedeel nemers in de wandelgangen zullen hebben. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE B.M. Essenberg, G P Arnold (adj-), J. Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN. R.D Paauw, tel dag. 9.30- 11.30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon071-356356. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties 071 -323508 Fam.benchten 071 -323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma -vrij. van 08 30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vn|. van 8 30-17.00 uur Telefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) peracc.giro autom bet per maand 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj: 18.00-19.30 uur, zat. 10.00-12.00 uur. Tel. 071-143241 HET WEER HANS VAN ES Bewolking overheerst Een uitloper van het bekende ho- gedrukgebied der Azoren heeft ons nu al een paar dagen beschermd tegen een actieve frontale regen band ten noorden van ons land. Een strook van Schotland naar Zuid-Scandinavië kreeg de laatste 72 uur veel wind en regen. Daar botst zachte lucht op steeds kou dere lucht uit de poolstreken. De luchtmassa uit het hoge noorden heeft al verschillende vergeefse po gingen ondernomen naar het zui den uit te breken. Het koufront komt morgen waarschijnlijk net over het noorden van het land te liggen, maar de regenactiviteit is dan al grotendeels uitgebannen dooreen nieuwe impuls van hoge- druk. Het rustige herfstweer houdt dus nog even stand Hogedruk in het najaar betekent zeker niet alijd een vrijbrief voor de zon. De lucht is in dit jaargetijde eerder verzadigd van vocht en als een wolkendek zich eenmaal heeft gevormd, heeft de zwakker worden- de'zon het moeilijk. Dat hebben we gisteren kunnen merken; ondanks de hoge barometerstand bleef het de hele dag grijs en grauw. Alleen in Zeeland, waar wat drogere lucht aanwezig was, klaarde het een beetje op. Mogelijk dat er vandaag op wat meer plaatsen gaten in het wolken dek vallen. De voorste begrenzing van de koudere lucht uit het noor den komt morgen midden over het land tot stilstand. Drogere lucht met opklaringen komt wellicht niet verder dan de noordelijke provin cies. Bewolking zal dus wel weer overheersen in onze regio, maar neerslag blijft beperkt tot een en kele bui. De temperatuur ligt op een normaal niveau van 15 tot 17 graden. Op zondag verandert er nog weinig. De koude lucht onderneemt begin volgende week een nieuwe aanval, ditmaal met meer kans op slagen. De hogedrukbarrière boven het continent stort ineen en maakt plaats voor een depressie, die maandag op de Noordzee arriveert. De wind neemt toe uit zuidwest en er kan enige tijd regen vallen. Ach ter de storing komt een noordelijke stroming op gang met enkele gure buien en een temperatuur, die naar 12 of 13 graden terugvalt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en buien, in de bergen en in het noorden soms met ha gel en sneeuw. In de om geving van Oslo geregeld zon en waarschijnlijk droog. Middagtempera- tuur tussen 3 en 8, in het zuiden tussen 7 en 12 graden. Zweden: Vandaag ten zuiden van de grote meren regen. Ver der overwegend droog en naast wolkenvelden ook hier en daar zonnige perio den. Middagtemperatuur tussen 5 graden in het noorden en 11 in het zui- Denemarken: Vandaag veel bewolking en perioden met regen of motregen. Morgen opkla ringen en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 12 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in het noorden veel bewolking en perioden met regen, elders droog en geregeld zon. Morgen verplaatst de re gen zich naar het zuiden, in Schotland klaart het op Middagtemperatuur van 11 graden op de Hebriden tot omstreeks 17 graden in het zuiden. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Morgen vooral in het noorden wat meer bewol king en mogelijk een bui. Middagtempe ratuur ongeveer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden, morgen in het midden wat meer bewolking en mogelijk een bui. In de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden, langs de kust iets lager. Portugal: Af en toe zon, ook wolkenvelden en kans op een lokale regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur op de meeste plaatsen 'tussen 22 en 26 graden. Madeira: Perioden met zon en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra- Spanje: Wisselend bewolkt en vooral vandaag, met name langs de Costa's in het oos ten, enkele verspreide regen- en on weersbuien, -soms met veel neerslag Middagtemperatuur ongeveer 25 gra den, bij neerslag lager. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en vooral aan de noordkant van de eilanden een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: in het zuiden zonnige perio den. Naar het noorden toe meer bewol king en een enkele regen- of onweers bui. Middagtemperatuur op de stranden ongeveer 23 graden. Tunesië: Veranderlijk bewolkt en enkele versprei de regen- of onweersbuien. Middagtem peratuur aan zee ongeveer 30 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon afgewisseld door wol- kenvelden en plaatselijk een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Mallorca en Ibiza: Veranderlijk bewolkt en enkele regen- of onweersbuien, 's Middags bij opklawn- gen temperatuur rond 27 graden. Italië: Perioden met zon, ook hier en daar wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Griekenland en Kreta. Rustig, droog ên zonnig weer. Middag temperatuur tussen 27 en 32- graden. Turkije en Cyprus: Droog en overwegend zonnig, op Cyprus aanhoudend kans op een onweersbui. Middagtemperatuur op de meeste stran den tussen 27 en 32 graden. Duitsland: In het uiterste noorden wolkenvelden en plaatselijk regen of motregen. Elders droog en perioden met zon, in de nacht en ochtend plaatselijk mist Morgen trekken de wolkenvelden wat verder naar het zuiden. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden, in het .noorden vooral morgen een stuk koeler. Zwitserland: Perioden met zon en droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Middagtem peratuur van 20 graden in het noorden tot 25 plaatselijk in Wallis en Tessin. Oostenrijk: In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Verder perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN ZATERDAG 1 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.39 Zon onder 18.15 Maan op 01.53 Maan onder 16.14 Waterstanden Katwijk Hoog water 23.3312.03 Laag water 07.25 20.07 Weerrapporten 29 september 19 u station weer wind temp neersl Eekle" zwaar Eindhoven zwaar Den Helder zwaar Rotterdam zwaar Vlissmgen waar Maastricht zwaar Aberdeen regen Barcelona regen Berlijn zwaar Boedapest onbew Bordeaux 16 9 0.0 16 9 O.ü 16 8 00 15 13 0.0 17 11 16 10 O.O 16 13 0.11 z2 17 14 10 31 20 O.O 21 18 56.0 16 11 00 i. w 1 24 12 O.O sw ono2 23 13 O.O bew. wmdst 18 10 O.ü 0 i. wzw2 Innsbruck onbew. Istanbul onbew. Klagenfurt onbew. Kopenhagen half bew. Las Palmas half bew. Lissabon licht bew 26 19 O.O 28 17 0.1 23 14 00 22 13 21 17 60 25 20 03 29 20 00 Stockholm c Warschau z Wenen c Zurich o Buenos Aires r Casablanca li Johannesburg z Los Angeles z New Orleans o New York z TelAviv li ol 36 25 5! 23 23 15 26 12 01 24 20 0.1 31 16 OJ 18 13 OJ 30 20 OJ 26 19 26J 16 11 30 22 OJ 16 11 BOES O 1 l\ \r 1 \V \N De Laurentiuskerk aan de Leidseweg. FOTO LOEK ZUIJDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16