i, aad schrapt weinig taken Leiden-oost valt in de prijzen LVC dupe bij verkoop Trianon 'Wij raadsleden zijn 39 minkukels' 'Foute' fietsen definitief weg i Docenten vrezen overname Scholen meten krachten in hockeytoernooi -VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1994 Polder /j r Oegstgeest wil Lei- I 3 den buiten de deur houden. De gemeente wil zelf huizen bouwen in de Broek- en Simontjespolder. Keukenhof A C, KeLJkenhof trekt in I O 2002 100.000 be zoekers minder. De komst van de Floriade in Haar lemmermeer is daar debet aan. Hoge kosten sf -y De kwekers in Alke- I made worden door de nieuwe milieuwetjes op hoge kosten gejaagd. Ze kunnen die niet doorbere kenen. pIDEN AAP RIETVELD IDe speurtocht naar 18 miljoen gulden aan bezuinigingen moest voor de Leidse raadsle den zoiets worden als een span nende expeditie, zei organisa- jt ie-adviseur B. Tomesen voor dat de discussie in de Stadsge hoorzaal gisteren losbrandde. L Je begint eraan als je denkt dat |e er sterk genoeg voor bent. Maar je weet nooit wat je on derweg allemaal tegenkomt." I Van die avontuurlijkheid was in de werkgroepen, die vervol gens op zoek gingen naar be zuinigingen in de sectoren wo men, weten, werken en welzijn kveinig te merken. In drie van de kier groepen werd voorgesteld pe Groenoordhallen te privati seren. Maar met het onderzoek daarnaar zijn ambtenaren van pe gemeente Leiden al een tijd pezig. En er werden weinig con crete voorstellen gedaan als [verbeteren van de efficiency bij alle gemeentelijke diensten', 'verminderen van de overhead kosten' en 'invoeren van het profijtbeginsel in het openbaar onderwijs'. Er werden vooral veel onder zoeken voorgesteld. Zo veel, dat de gespreksleider in de werk groep welzijn na een poosje waarschuwde: „Als je er 'onder zoek' voor zet wordt het duur der1 in plaats van goedkoper." En na een tijdlang de voorstel len voor minieme bezuinigin gen te hebben aangehoord drong hij aan; „En nou een hele grote. Wilde plannen mogen ook." Naast efficiencyverbetering was ook privatisering een popu lair begrip in de werkgroepen. Privatisering van de Groenoord hallen, molen De Valk, het be heer van openbare gebouwen, het onderhoud van straten en pleinen, de gemeentereiniging, de parkeergarages: het waren allemaal dingen waar onder zoek naar moest worden ge daan. Maar soms gingen raads leden alweer bij voorbaat op de rem staan. „Je moet wel kwali teitseisen stellen". zei P. Dui- vensz (Groen Links) over het voorstel om de reiniging uit handen te geven aan een 'on- derheids-NV'. „Het mag nooit helemaal bij particulieren te rechtkomen", zei R. van Opijnen (PvdA). Econoom H. de Boer, project leider bij de takendiscussie, werd er niet vrolijk van. „Ik hou mijn hart vast", zei hij halver wege de ochtend. „Ik ben nu in drie werkgroepen geweest en volgens mij wordt daar alleen maar meergeld uitgegeven." Een gebrek aan parate kennis remde soms de discussie. Zo meenden raadsleden dat de ge meente zou mogen verdienen op de exploitatie van waren markten, terwijl dat wettelijk niet is toegestaan. En de ge meentelijke politici die meen den dat de gemeente wel min der geld zou kunnen uitgeven aan de VW en promotie van de stad wisten niet hoeveel subsi die het toeristenbureau krijgt en wat het daar voor doet. CDA'er P. Kluck gaf het in de afsluitende discussie maar ronduit toe. „Wij als raadsleden zijn 39 minkukels tegenover 1600 ambtenaren met veel be tere informatie." Het ging ook niet om al die bezuinigings voorstellen die de raadsleden die dag te berde hadden ge bracht, vond Kluck. „De vraag is of je er met zo'n takendiscussie als deze wel uitkomt. Waar het om gaat is, of wij als politici durven te kiezen. Of we bijvoor beeld durven te zeggen: ik heb niks te maken met achter standsgroepen, ik heb er als po liticus voor te zorgen dat alle mensen werk hebben. En dan moet je daar je middelen voor >agje praten goed voor 5,5 miljoen gulden aan bezuinigingsvoorstellen )e conferentie van de Leidse gemeenteraad in de Stads- ;ehoorzaal leverde gisteren 5.5 miljoen gulden aan be- :uinigingsvoorstellen op. De raadsleden waren huiverig »m gemeentelijke taken af te stoten. Vaak zochten zij be- uinigingen in efficiënter werken, hogere eigen bijdragen 'an burgers in bibliotheek en buurthuis en het doorlich- n van het cursusaanbod van K O en het Volkshuis op loublures. De sector cultuur werd aangewezen als ter- ein waarop kan worden bezuinigd. Hans de Boer, coör- linator van de takendiscussie,-vond het allemaal weinig 'edurfd. den moeten opleveren. Dat be drag hebben burgemeester en wethouders nodig om een gat van 4 miljoen gulden in de be groting te dichten en voor 14 )e takendiscussie had 18 mil- gulden aan bezuinigings- ïen voor de gemeente Lei- ;s)ocenten van de vrouwenvak- chool Suze Baart en CBB/L de toekomst - een door het scholingsin- Stjtituut van het Regionaal Be- Arbeidsvoorziening - niet onder vrees tegemoet. Verte li [enwoordigers van de twee cholen lieten gisteren de werk, sociale zaken wijkbeheer weten, bang te ijn dat het scholingsinstituut vorm minder lacht zal besteden aan moeilijk .'middelbare werkzoekenden Volgens de delegatie bestem- lelt het RBA de cursussen l' et CBB (onder meer wijkbe- banenpoolers, kanti- e/catering) als niet of minder rbeidsmarktrelevant. „Wij wil- 'nis et miljoen aan nieuw beleid te be talen. Maar wethouder Joop Walenkamp (CDA/financiën) was desondanks tevreden met de uitkomst van de conferentie. „Dit is alvast de eerste slag." Als voorzet voor de zoge naamde takendiscussie kwa men B en W onlangs zelf met een lijstje van 90 gemeentelijke taken waarin geschrapt zou kunnen worden en die de ge meente jaarlijks 11 miljoen gul den opleveren. Maar dat wil niet zeggen, dat uit onderzoek naar al die taken ook voor 11 miljoen gulden aan bezuinigin gen komt. „We kunnen die 11 miljoen van B en W en die 5,5 miljoen van vandaag op één hoop schuiven en dan lijkt het of we er al bijna zijn", zei De Boer. „Maar als je al die posten gaat doorlichten kom je, denk ik, eerder in de buurt van een be zuiniging van 5 miljoen dan van 11 miljoen gulden." B en W laten hun ambtenaren de komende maanden nu tal van onderzoeken doen. Naar de voordelen van privatisering van de Groenoordhallen, de ge meentelijke automatiserings dienst en de reinigingsdienst, het afstoten van het beheer van Jongeren en projectbegeleiders konden de juist in ontvangst genomen sociale vernieuwingsprijs wel waarderen. Van het geld wordt waarschijnlijk een feestje georganiseerd. foto bfn df bruiin Drie jongerenprojecten in de oostelijke binnenstad hebben gezamenlijk de sociale vernieu wingsprijs van de provincie Zuid-Holland gewonnen. Een grote delegatie jongeren en pro jectbegeleiders, per bus afge reisd naar het provinciehuis in Den Haag, namen gisteren de prijs in ontvangst. Een plastiek en duizend gulden rijker keer- schoolgebouwen, het afstoten, den ze naar Leiden terug. Van molen De Valk en het door lichten van de uitgaven aan so ciale vernieuwing. len ons juist sterk maken voor die moeilijk bemiddelbare men sen en hopen dat de gemeente ons daarin steunt", aldus een woordvoerdster. De gemeente koopt al geruime tijd cursussen in bij het CBB, momenteel bij voorbeeld voor toekomstige wijkconciërges. „Die mogelijk heid blijven we houden", meld de wethouder Laurier, die vindt dat de gemeente een grote rol moet blijven houden bij het be leid van het nieuwe vormings instituut. De CDA'er H. Kruijt maakte zich ook zorgen over de overname door het RBA. „Als je leest dat het Centraal Bestuur Arbeidsvoorziening ontzettend zware bezuinigingen tegemoet kan zien, weet ik niet hoe het er straks gaat uitzien met het scholingsinstituut." SNELHEIDSDUIVELS - De Leidse politie controleerde 709 au tomobilisten op het naleven van de snelheidslimieten. In totaal 61 weggebruikers reden te snel. De hoogste snelheid werd ge meten op de IJsselmeerlaan: 87 kilometer per uur. De controles werden verder gehouden op de Burggravenlaan en in de Su- matrastraat. geld wordt binnenkort waarschijnlijk een groot feest gegeven. l link zenuwachtig kwam de delegatie een half uur te vroeg aan in het provinciehuis. De prijs wilden ze winnen, maar ook twee andere genomineerde projecten - uit de Hoeksche Waard en Gouda - konden nog als eerste eindigen. De grote zaal, waar de prijsuitreiking plaatshad, bleek uiteindelijk de ideale plek om tijdens het wachten de zinnen te verzetten. De rapgroep Y.M.l. (Young Minds Inside) die optreedt in een videoclip - één van de drie Leidse projecten - had al snel de microfoon hij het spreekge stoelte gevonden. De human beatbox-demonstratie van de drie jongens deed uit alle hoe ken en gaten van het provincie huis ambtenaren tevoorschijn schieten. De projecten uit de oostelijke binnenstad - de videoclip waar in de jongeren vertellen over le ven in hun eigen buurt, een bo- tenproject waarbij twee uit de grachten geviste wrakken wor den opgeknapt en een jeugdla- boratorium waar kinderen en jongeren mogen experimente ren - bleken beter dan de tien tallen andere inzendingen uit de provincie en beter dan de twee genomineerde projecten uit Gouda en de Hoeksche Waard. De prijs werd dit jaar voor het eerst uitgereikt en is bedacht door het Transferpunt Sociale Vernieuwing, een pro vinciale instelling. „Het Trans ferpunt fungeert als een soort makelaar als het gaat om des kundigheid op het gebied van sociale vernieuwing", aldus ge deputeerde J. Pool, die de prijs mocht overhandigen. „Als men bijvoorbeeld in een gemeente een project wil opzetten en in een andere plaats hebben ze er al ervaring mee, dan brengt het Transferpunt de twee partijen bij elkaar." De toespraak van de gedepu teerde interesseerde de meege komen jongeren weinig. Zij raakten al snel in debat met een sociaal vernieuwer over iets wat hen 'mateloos irriteert'. „We mogen als jongeren wel wat leggen maar oma menmg wordt opzij geschoven als het gemeentebestuur een beslissing neemt", zegt Nick, een van de rappers. „En we willen veel. We willen meer natuur in de wijk. ophou den eens opho Ben h''< i kaar begrij understanding, pen." Vooral het succes van de vi deoclip doet de jongeren stie kem hopen dat ze rijk en be roemd zullen worden. „Dal rijk moet u niet verkeerd opvatten", hield jongeren werkster Renske Geertsma Pool en de andere toehoorders voor. „Ik wil niet zwartgallig doen, maar jongeren willen een baan, perspectief, een woning, een manier om te bestaan. Dat bedoelen ze als ze het over rijk hebben. Ze zijn zelf verantwoordelijk voor hun toe komst. Maar de beleidsmakers zijn dal ook." Vrachtauto verliest spachtelpoets leiden Een vrachtauto verloor gisteren op het Levendaal een la ding spachtelpoets (muurbepleistering). De brandweer moest er aan te pas komen om het wegdek schoon te maken. Als gevolg van deze werkzaamheden ontstonden lichte verkeersopstoppin- n de directe omgeving. leiden vervolg van voorpagina De aankoop van Trianon is dan ook niet zo zeer een streep door de rekening van de Vrienden van Trianon, maar veeleer door die van het LVC. Het popcultuurcentrum zou eventueel naar Trianon verhuizen als winkelgalerij de Sleutelhof tussen Aalmarkt en Breestraat werkelijkheid wordt. In dat geval wilde de gemeente het pand kopen en verhuren aan het LVC. Cultuur wethouder P. Langenberg (D66) toonde zich gisteren echter allerminst verontrust. „De verplaatsing van het LVC is alleen aan de orde als de Sleutelhof doorgaat en dan nog is het maar de vraag of verhuizen noodzakelijk is. Bovendien is Trianon maar e'e'n van de mogelijke locaties." LVC-voorzitter F. Delemarre ziet dat an ders. „Als de Sleutelhof doorgaat dan heeft de gemeente een groot probleem. Wij heb ben de keiharde toezegging dat voor min stens gelijkwaardige vervangende huisves ting wordt gezorgd. Nieuwbouw in de Sleu telhof, bij het Gat van Van Nelle, zou niet kunnen omdat er dan te weinig ruimte voor winkels overblijft. Trianon was een prima optie maar nu dus niet meer. Welke andere locaties de wethouder voor ogen heeft, is mij een raadsel." Met de aankoop komt een einde aan maanden van speculatie over de toekomst van het theater. Toen de vorige eigenares twee jaar geleden kwam te overlijden, liet haar familie weten Trianon aan de hoogste bieder te zullen overdoen. De vraagprijs lag rond de 1,7 miljoen gulden. De gemeente liet weten dat aan de bestemming van het pand niet mocht worden getornd zodat de vestiging van bij voorbeeld een grote winkel of een discotheek was uitgesloten. Leiden deed zelf ook een bod op het pand maar daarvan verklaarde Barnhoorn het te laag te vinden om serieus te nemen. De kandidaat-kopers die de Vrienden van Trianon aandroegen, gingen ui^ van een aankoopbedrag van 1,7 miljoen gulden en nog eens 1,3 miljoen voor de verbouwing. Deskundigen van de Heineken-brouwerij hebben becijferd dat om het plan aan alle voorschriften en hinderwetseisen te laten voldoen een nog veel hoger bedrag op tafel moest komen. „Want de bedrading en de leidingen kunnen zo in een elektriciteits museum om maar eens een voorbeeld te geven", aldus een van de kandidaat-kopers. Zodoende gaven de ondernemers gister middag al te kennen dat zonder een bijdra ge van de overheid of andere instanties de exploitatie nooit rendabel zou zijn. I^ter bleek dat 'de Vrienden' noch de onderne mers zich daar nog zorgen over hoeven te maken. Op het terrein van de Leidse hockeyclub Roomburg meten vrijdag 7 oktober 26 schoolteams de krachten met elkaar. De organisatie is in handen van de gemeentelijke schoolsportcommissie. Zij klaagt over gebrek aan scheidsrechters. Daarom doet de commissie een dringend beroep op de scholen (uit Lelden, Sassenheln en Oegét. geest) zelf voor arbiters te zorgen. De wedstrijden duren twintig minuten. Het sportevenement begint om 12.00 uur en eindigt om 17.00 uur. Vrouw in het vizier is het thema van de 3 oktoberoptocht. In de aanloop van het grootste feest van Leiden komen vijf vrouwen aan het woord. Vandaag Wies Cavé, de Leidse koningin van het levenslied. Ze ingt de feestvierders op 3 oktober toe vahaf de laatste praalwagen in de optocht. Normaal zing ik levensliede naar tijdens de ontocht oe ik wat vrolijks, 't Rijdt, dus t spetteren." (ies Cavé is maandag 3 okto- n van de vrouwelijke at- s in de jaarlijkse optocht oor het centrum. Op de ach- ïrste praalwagen zingt de Leid- koningin van het levenslied feestvierders toe. let optreden in de optocht is Cavé het begin van een co- le back als zangeres. De afge- pen jaren trad de Leidse al en op in haar onlangs gesloten ifé aan het Noordeinde. Wa- I. Ze wil nu als full-time ingeres aan de slag. -enuwachtig voor een optre- en ben je altijd. Dat begint leestal 's ochtends als je op- aat. Dan heb ik wel de bib- rs. Maar dat heb je eigenlijk i elk optreden Zelfs in mijn OCTOBER eigen zaak was ik voor een op treden nog wat nerveus. Dat houd je altijd, 't Begin van een concert is 't moeilijkst, daarna gaat 't beter. Deze keer zing ik vrolijke liedjes dus zal de stem ming er wel in komen." „Ik draag tijdens de optocht een zwart pak met daaronder een zilveren topje. Die kleding draag ik altijd tijdens optredens. Ik pas me dus niet aan 3 oktober, ik doe aan wat ik altijd aan doe. De twee achtergrondzangeres sen zijn ook in het zwart. We zingen live en worden begeleid door de band van Ed Ciere." „Verleden jaar november kwa men leden van de 3 October- Vereeniging al vragen of ik op wilde treden tijdens de optocht. Ik vond het een hele eer dat ze me vroegen en ontzettend leuk om te doen. Ik ben wel niet zo'n geweldige zangeres, maar ik doe m'n best. Zingen is mijn hob- by." „De optocht heb ik al jaren niet gezien. Als de optocht er was, was ik aan het werk. Nu doe ik er zelf in mee en ga ik na afloop thuis hutspot eten. Daarna ga ik lekker de stad in. Naar de ker mis, paling eten. Niet naar de kroeg denk ik. Ik ben niet zo'n drinker. Als ik naar het café ga doe ik dat alleen om te klaver jassen, anders niet." „De afgelopen viereneenhalf jaar heb ik niet aan optredens gedaan. Ik zong wel in mijn ei gen zaak, maar verder niet. Maar dat zingen in de zaak werd steeds moeilijker. Bij het minste of geringste geluid kwam de politie langs. Ik had er gewoon geen zin meer in." „Nu wil ik weer gaan optreden, maar ik heb buiten dat optre den in de 3-oktoberoptocht nog niets. Behalve dan een optreden Wies Cavé: „Ik ben niet zo'n geweldige zangeres, maar ik doe m'n best." in het'academisch ziekenhuis, maar dat doe ik gratis." „Dat ik op die praalwagen ga zingen met een band is voor mij ook nieuw. Ik heb vroeger wel eens met een band gezongen maar dat is misschien meer dan dertig jaar geleden. Ik was de laatste jaren gewend om met een orkestband op te treden." „Als kind ging ik altijd naar de optocht kijken. Moest wel, want mijn moeder sleepte me mee. De mensen vonden het schitte rend. Ze hadden toen nog niet zo veel. Ik heb het idee dat 3 ok tober vroeger daarom meer werd gevierd dan nu. 't Sponta ne is er tegenwoordig af. Als je een beetje gek doet op straat vindt men dat raar. Vroeger zag je grote mensen gewoon op toe- foto bfn de bruyn tertjes blazen. Nu durven ze dat niet meer." Op mij kwamen die praalwa gens over als een sprookje. Dat had ik ook altijd met bloemen corso's. Het was voor ons echt een uitje om naar zoiets te kij ken." erna straatsma i achter het project 'Fiets fout is fiets weg' rondom het station zitten vol gens wethouder J. Laurier met een levensgroot probleem. „Er is geen sprake meer van fietsen die her en der in het stationsgebied zijn neerge gooid maar we hebben een gigantische hoeveelheid rij wielen over", aldus Laurier. „Zeshonderd maar liefst, nooit opgehaald door de eige naars. Onvoorstelbaar want er zitten nog hele goede nieuwe fietsen tussen." Na verloop van tijd zal de gemeente Leiden een opko per buiten de stad zoeken. De fietsen gaan definitief weg. „We moeten die fietsen kwijt maar we willen niet dat ze weer in I.eiden gaan rijden", meldde de wethouder giste ren tijdens de vergadering van de commissie voor werk, sociale zaken en wijkbeheer. „Ze worden dus ergens an ders uitgezet om te voorko men dat er straks mensen zijn, die ineens hun eigen rij wiel door de stad zien rijden en besluiten om die gewa- penderwijs terug te vorde ren." De actie 'Fiets fout is fiets weg' is een geslaagd on derdeel van een grotere cam pagne 'Schone stad'. Het doel van die actie - om de 'schoonheidsnorm' op een schaal van 0 tot 10 van een vijfje naar een zes te krijgen - is nog niet gehaald. „We kun nen ons nog niet op de borst kloppen", vindt laurier. „Maar we zijn een eindje on derweg." Een aantal verbete ringen zijn inmiddels doorge voerd en met andere is de ge meente nog hard bezig. Zo voert ze momenteel met de Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS) gesprekken over een goede manier om studenten 'op te voeden'. Bij een aantal panden van de SLS zouden de bewoners op wille keurig welke dag hun huisvuil buiten zetten en daar moet volgens de genlecnte veran dering in komen. De reinigingspolitie heeft een personeelsproblccmpje opgelost (het aantal formatie plaatsen is uitgebreid) maar blijkt het moeilijk te hebben met een hardere aanpak van wantoestanden. „Een vuilnis zak uitpluizen, die te vroeg is buitengezet, levert niet zo vaak meer iets op. Vroeger za ten er nog wel eens adres strookjes in, maar dat is een stuk minder geworden nu er overal papierbakken staan", aldus Liurier. De wens van de commissieleden om een voorlopige conclusie over het project 'Schone stad' van de wethouder te horen, werd niet vervuld. „Voor een echte evaluatie moeten we hele slag gemaakt hebben", aldus Lau-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15