Bestrijding criminaliteit Marokkaanse jeugd faalt 'Zodat het bloed in ons gezicht spoot' Binnenland JEh Weinig enthousiasme _voor plan Van Mierlo Betere fraudebestrijding levert 1 miljard extra op Voor het eerst naar buiten Klusje in hogere sferen Prominente CDA'ers uiten kritiek op fractie Campagne Groen Links was vaag en inhoudsloos ONDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 ANP Algemeen Nederlj Nederlander gedood door stier pooRDWUK» Een 78-jarige Nederlandse toerist is zondag in /jlljfrankrijk overleden nadat hij door een stier omver was gelopen. U Tijdens een festival in een plaatsje vlakbij Avignon werden stie ren door de straten gedreven. Een van de dieren ontvluchtte het harcours en rende een zijstraatje in. Daar liep de Nederlander (net zijn vrouw te wandelen. De man overleed in een ziekenhuis jn Marseille. Krant moet carpoolers bijeen brengen VaipRONiNGENGroningen werpt een nieuw middel in de strijd te- een de drukte op de wegen. Via contactadvertenties in De Fo- renzenkrant probeert de Vervoerregio Groningen carpoolers bij blkaar te brengen en het woon-werkverkeer te beperken. Gede- eideiPuteercte E. Fennema nam vandaag het eerste nummer van De >n Forenzenkrant in ontvangst. Groningen is de eerste provincie ~~fnet zo'n krant. Als de formule aanslaat, dan wordt het bereik van de krant uitgebreid tot heel Noord-Nederland. (Vijf procent meer motoren in Europa Jimstfrdam Vorig jaar reden er bijna 7,5 miljoen motorfietsen wegen, 5 procent meer dan in 1992. In Neder- groeide het motorenbestand met 18,5 procent aan tot stuks. Dat blijkt uit gegevens van de branchevereniging sseir3'- P°Pu^rst 's ée motor in Duitsland. Daar nam het aan- ttal bijna 13 procent toe tot 1,9 miljoen. N! Opluchting na aanhouding drugbende -nschedeDe aanhouding van een bende die zich met de im- en [export van harddrugs bezighield, heeft in de Enschedese wijk jDeppenbroek tot grote opluchting geleid. Wijkbewoners hebben We politie zowel schriftelijk als telefonisch bedankt voor hun op- peden. Bij huiszoeking in veertien woningen werden dinsdag pijna een kilo cocaïne, een kwart pond hasj (straatwaarde: 1,2 Ion), een handgranaat, drie pistolen, een revolver, een buks met pfgezaagde loop, patronen en patroonhouders voor automati sche pistolen aangetroffen. fesenaar aangehouden voor moord venlo/essen De politie van het Duitse Essen heeft een 42-jarige inwoner van die stad aangehouden op verdenking van moord op een 44-jarige vrouw. Haar stoffelijk overschot werd half sep tember aangetroffen in Venlo. De vrouw werkte als huishoudster bij een miljonair in Essen. Zij is in diens woning om het leven gebracht met vermoedelijk een asbak, aldus de Venlose politie. Na de moord verborg de dader het lichaam van de vrouw in de kofferbak van haar eigen auto en reed ermee naar Venlo. Daar ontdeed hij zich van het lijk en het moordwapen. In-een andere wijk van de stad gooide hij later zijn met bloed besmeurde kle ren weg. Japan beroept zich op oude verdragen den haag/tokyoJapan blijft zich beroepen op oude verdragen als het om schadevergoedingen voor oorlogsslachtoffers gaat. In het proces dat de Stichting Japanse Ereschulden heeft aange spannen, verwijst Japan opnieuw naar het Vredesverdrag van San Francisco uit 1951 en het Stikker-Yoshida Protocol uit 1956. Op basis daarvan meent Japan niet te hoeven betalen omdat de 'schade' al zou zijn afgekocht. De Stichting Japanse Ereschulden ontving gisteren het eerste, gedeeltelijke Japanse antwoord op haar juridische actie. De Stichting begon in januari een proef proces dat moet leiden tot een schadevergoeding voor 77.000 Nederlandsejappenkamp-gevangenen. 'artijen verbaasd over solo-initiatief J vdA, D66, WD en CDA voelen toralsnog weinig voor het plan 'an minister Van Mierlo van luitenlandse zaken om een VN- i irigade op te richten die snel an ingrijpen in noodsituaties. C Ij hebben er vooral moeite nee dat het parlement geen eggenschap krijgt over de inzet 'an Nederlandse militairen die leel uitmaken van zo'n brigade. Van Mierlo stelde maandag in le Algemene Vergadering van le Verenigde Naties voor een ipart 'VN-Legioen' op te rich- en. De militairen zouden direct worden geworven en gecontrac- eerd door de VN en onder :ommando staan van die orga nisatie. Voor hun inzet zou geen )arlementaire goedkeuring ver- iist zijn. Buitenlandspecialist Weisglas van de WD is het absoluut niet eens met het voorstel. ,,In dis- :ussies van de Kamer met vori- [e ministers van buitenlandse zaken hebben wij er steeds op aangedrongen dat de regering, -na goedkeuring van het parle- uiteindelijk beslist over inzet van Nederlandse troe pen." „Ik wil als parlementariër niet meewerken aan een situatie waarin wij achteraf vernemen dat de secretaris-generaal de VN-brigade, inclusief enkele tientallen Nederlandse militai- Zalm rekent vanaf '98 op meer inkomsten Een nog betere bestrijding van belastingfraude moet vanaf |1998 één miljard gulden extra per jaar in de schatkist brengen. Het vorige kabinet had al op 2 miljard gulden aan extra in komsten gerekend uit de strijd tegen belastingfraude. Volgens minister Zalm (WD, financiën) moet het derde mil jard op een aantal manieren binnenkomen. Zo wordt be,ter op voorlopige belasting aanslagen: de belasting zal va ker betaald moeten worden op het moment dat geld bij parti culieren of bedrijven binnen komt. Ook moet de belasting dienst sneller gaan werken. Bur- Notitie constateert dat projecten gedoemd zijn te mislukken De criminaliteit onder Marokkaanse jongens wordt met verkeerde middelen bestreden. Doordat de aanpak per gemeente verschilt, is een wildgroei van geldverslinden de projecten ontstaan. Slechts één ding hebben die pro jecten met elkaar gemeen: niet de problemen van de Marokkaanse jeugd, maar de belangen van gemeenten, instellingen en personen staan voorop. Al die verschillen de projecten zijn dan ook gedoemd te mislukken. utrecht gpd Dat is de alarmerende teneur van een notitie die is opgesteld door het Samenwerkingsver band Marokkanen en Tunesiërs (SMT). Bij deze instelling zijn vijftig organisaties aangesloten van jongeren, vrouwen, leraren en moskeebestuurders. ,,De be denkers en uitvoerders van pro jecten proberen elkaar de loef af te steken. Er is een concurrentie ontstaan die meer slachtoffers oplevert dan resultaten", zegt SMT-beleidsmedewerker Halim Madkouri. De notitie is bedoeld als aan zet voor een officieel advies waarmee het Samenwerkings verband de ministeries en ge meenten wil wakker schudden. Het stuk draagt nog een intern karakter. Binnenkort, waar schijnlijk komende maand, wordt het besproken op een landelijke bijeenkomst van Marokkaanse jongeren. De helft van de Marokkaanse gemeenschap in Nederland (met 170.000 zielen één van de grootste minderheidsgroepen) bestaat uit jongeren. De crimi naliteit onder hen is vele malen hoger dan die onder andere be volkingsgroepen. Dat komt vol gens Madkouri doordat veel Marokkaanse jongeren in de kloof vallen tussen de traditio nele beleving van islamitische leefregels in het ouderlijk huis en de veel vrijere omgangsvor men die de westerse samenle ving van hen eist. Aan die oorzaak gaan de tal loze opvang-, scholings- en werkprojecten voorbij, waar door jongeren weer snel afha ken. Madkouri: „Veeleer maken de initiatiefnemers zich druk om hun eigen belangen. De Marokkaanse jongeren zijn daarvan de speelbal. Maar ze krijgen wel de schuld als zo'n project vervolgens mislukt." Projecten die succesvol heten, ren, ergens heen heeft ge stuurd." Weisglas is verbaasd dat Van Mierlo dit plan in New York geopperd heeft. Ook defensiespecialist Hoe- kema van D66 erkent met enige verbazing kennis te hebben ge nomen van Van Mierlo's voor stel. Het wegvallen van de par lementaire controle baart hem zorgen. Het CDA staat evenmin te trappelen om een nieuwe inter nationale brigade in het leven te roepen voor VN-missies. Er zijn al voldoende mogelijkheden vredesoperaties te bemannen, maar die worden niet allemaal ten volle benut, vindt defensie woordvoerder Hillen. Ook hij is van mening dat Nederland bij iedere operatie opnieuw moet kunnen beslissen of het man schappen zal inzetten en daar bij moet het parlement worden betrokken. De PvdA beschouwt het voor stel van Van Mierlo als 'een ide aalbeeld voor de toekomst', maar vindt het momenteel we gens het opgeven van de parle mentaire controle te voorbarig. De in New York op tafel ge legde gedachte lijkt vooral een initiatief van Van Mierlo. In po litiek Den Haag wordt eraan ge twijfeld of Van Mierlo zijn de fensie-collega Voorhoeve van tevoren wel op de hoogte heeft gesteld van zijn voorstel. emmen Het jonge olifantje Ant Bwe Lay (dat is Burmaans voor 'kleine verrassing') mocht gisteren voor het eerst een uurtje naar buiten. Onder begeleiding van de moeder en de tantes kon het jonge dier even snuffelen aan het olifanten-buitenverblijf van het Noorder Dierenpark in Emmen. foto anp herman pieterse gers en bedrijven krijgen ook minder vaak uitstel voor het be talen van belastingen. Acties te gen bepaalde bedrijfssectoren en bezoeken aan bedrijven moeten ook meer geld in het laadje brengen. De belastingdienst wil vaker gegevens van derden gaan ver zamelen om de belastingopga- ven van burgers en bedrijven te controleren. Het gaat dan onder meer om uitgekeerd en opgege ven dividend. Er lopen verder onderzoeken naar de fiscale af wikkeling van aftrekposten als consumptief krediet, lijfrente premies, hypotheekrente en naar het verzwijgen van inkom sten uit huishoudelijk werk (schoonmaken). Stichting Tuchtrecht buigt zich onder meer over fijnknijpen van kop levende hen utrecht anp De langzame dood van een aangescho ten wild zwijn, het fijnknijpen van de kop van een hen en de lange lijdensweg van een in z'n voorpoot geschoten hert waren gisteren de inzet van de eerste zit ting van de Stichting Tuchtrecht jacht en wildbeheer. Drie jagers die zich volgens dierenbe schermingsorganisaties niet aan de zo genoemde weidelijkheidsregels van de jacht hadden gehouden moesten giste ren in Utrecht hun handelen voor de tuchtraad toelichten. Op de dag dat Brigitte Bardot een ever zwijn voor haar verjaardag vroeg om het beest te redden van het abattoir, moest H.J.E. van Beuningen, voormalig voorzit ter van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV), voor de tuchtraad uit leggen waarom hij het zwijn tijdens een jachtpartij niet met een schot uit zijn lij den had verlost. Stichting Kritisch Fauna beheer zei getuige geweest te zijn van het voorval. Zij besloot Van Beuningen voor de tuchtraad te slepen. Achter stijf gesloten deuren liet de jager de zeven leden van de raad via zijn advo caat weten strikt volgens de jachtregels te hebben gehandeld. Van Beuningen vond het kwalijk dat de zes leden van Kritisch Faunabeheer tijdens de jacht zo dichtbij waren gekomen. „Ze hadden wel aange schoten kunnen worden door andere ja gers. Een levensgevaarlijke situatie." Kritisch Faunabeheer heeft overigens niet veel vertrouwen in het tuchtrecht. „Er zitten allemaal leden van de KNJV in", zegt bestuurslid Rita Stockmann. Ook de Dierenbescherming twijfelt aan de integ riteit van de raad. „Het is een farce", brieste beleidsmedewerker D.W. van Liere na afloop van de hoorzitting tegen een boswachter. „De stichting is niet profes sioneel, niet fatsoenlijk en voorspelbaar. Het tuchtrecht is een luchtballon van de KNJV, waarmee ze de schijn wekken een onafhankelijke tuchtcommissie te heb ben. Wij werden nauwelijks aan het wpord gelaten." De raad boog zich tijdens het verhoor, tot ergernis van de Dierenbescherming, uitvoerig over de vraag of het neerschie ten van een uit een dierenpark ontsnapt hert wel 'jacht' was. „Door ondeskundig schieten heeft het beest elf dagen met een kapotgeschoten knieschijf moeten rond- hobbelen. Daarom hebben wij de jager gedaagd", aldus Van Liere. „Die formele discussie over jacht deed helemaal niet terzake." De derde zaak was die van B. van Kuy- lenborg. De man zou in Tiel tijdens een jachtpartij, voor de ogen van twee leden van de Stichting Dierenhulp, lachend de kop van een nog levende hen hebben fijn- geknepen. Nadat een poging de nek van het dier om te draaien was mislukt, kneep Van Kuylenborg de kop samen. De zussen M. van Gessel en H. Wennekes-van Gessel voegden daar aan toe: „Zodat het bloed ons in het gezicht spoot." Van Kuylenborg is al eens eerder in op spraak geraakt. Zijn praktijken en die van zijn jachtvrienden zijn op film vastgelegd. De KNVJ, de bioloog Midas Dekkers en de Amsterdamse rechtbankpresident A.J. Cnoop Koopmans spraken toen zelfs van schandelijke praktijken Op welke wijze de Stichting Tuchtrecht de jagers zal aanpakken is nog niet be kend. Binnen enkele weken ontvangen de betrokkenen de uitspraak. „Wanneer de uitspraak voor ons tegenvalt, wat we wel verwachten, is het één keer maar nooit meer", zei Van Liere na afloop. „Dan zul len we weer naar andere mogelijkheden moeten zoeken om jagers in het gareel te houden." blijken veelal voor de échte randgroepjongeren niet toegan kelijk. Om 'goedkoop' te scoren worden alleen de 'betere' deel nemers toegelaten. „Zo worden subsidies veilig gesteld, zonder het probleem echt aan te pak ken." De SMT-notitie adviseert de overheden en instellingen om eerst eens bij de randgroepjon geren zelf en bij hun ouders te rade te gaan. Madkouri: „De sleutel voor het oplossen van de problemen ligt niet bij allerlei instellingen, maar in het gezin. Marokkanen willen hun kinde ren zelf goed opvoeden. Maar daar hebben ze wel hulp bij no- dig." De notitie verwerpt projecten waarbij alleen Nederlanders of alleen Marokkanen de dienst uitmaken. In plaats daarvan is 'intensieve samenwerking' no- dig. Regeringspartijen zijn verdeeld over aanpak van XTC den haag gpd De regeringspartijen PvdA, WD en D66 zijn verdeeld over de aanpak van de veel op house- parties gebruikte harddrug XTC. PvdA en D66 vinden dat het ge bruik onder voorwaarden moet worden gedoogd. De WD wil een minder tolerant beleid, van wege de gevaren van XTC-ge- bruik. Tijdens een kort debat giste ren bleek dat de Tweede Kamer wel handelaren en producenten hard wil aanpakken, maar niet denkt dat daardoor het gebruik kan worden beïnvloed. D66 en PvdA pleitten daarom voor het 'op een gezonde manier toe staan van XTC-gebruik'. Gemeenten zouden van de organisatoren van house-par ties moeten eisen dat er vol doende ventilatie is, EHBO- voorzieningen aanwezig zijn, en veel water, en dat een goede voorlichting over de schadelijke effecten van XTC-gebruik wordt gegeven. Ook zouden de gemeentelijke gezondheidsdiensten van tevo ren op de hoogte moeten wor den gesteld van grootschalige house-parties. PvdA en D66 vin den dat eind dit jaar in een door minister Sorgdrager (justitie) aangekondigd groot drugdebat moet worden gediscussieerd over het gedogen van XTC. Minister Borst (volksgezond heid) maakt zich ernstig zorgen over de gezondheidsrisico's van het gebruik van XTC. Ze wees er op dat ook de 'echte' XTC-pillen gevaarlijk zijn gebleken: vaak wordt gedacht dat het alleen uit andere stoffen samengestelde pillen zijn die tot gezondheids problemen leiden. Dat betekent dat ook het testen van pillen, zoals nu gebeurt op house-par- ties, geen zekerheid biedt over de gezondheidsrisico's. Borst ziet voorlopig niets in een voorstel van het CDA om de exploitanten van house-parties te laten opdraaien voor de kos ten van geneeskundige hulp aan XTC-gebruikers. Daar zitten volgens haar te veel juridische haken en ogen aan. hoorn Leidekkers legden gisteren nieuwe leistenen op de torenspits van de Grote Kerk in Hoorn. De nieuwe dakbedekking is onderdeel van de restauratie van de kerk. foto anp hans steinmeier 'Te bestuurlijk, onvoldoende herkenbaar' den haag gpd-anp Een aantal prominente CDA'ers heeft forse kritiek op de samen stelling van de huidige christen democratische Tweede- Kamer fractie. De CDA-delegatieleid- ster in hei Europees Parlement, oud-minister Hanja Maij-Weg- gen, vindt dat de parlementari ërs op het Binnenhof te be stuurlijk ingesteld en onvol doende herkenbaar zijn voor de CDA-achterban. De christelijk- sociale stroming vindt zij on dervertegenwoordigd. Oud-minister Hirsch Ballin, nu kamerlid, mist vaak een 'luisterende houding' bij zijn fractiegenoten. „We weten niet goed te reageren als iemand met een concrete ervaring komt en een reëel probleem heeft." Ook heerst er te veel hiërarchie in de partij, vindt hij. Oud-minister De Koning meent dat er te veel specialisten in de fractie zitten en le weinig mensen uit het bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties. Hij hekelt het gebrek aan gene ralisten. „Men presenteert zich uiterst deskundig op een smal terrein en doet vaak weinig moeite om het eigen vakterrein te plaatsen in het grote geheel." Dat blijkt uit een gesprek tus sen deze CDA-politici in het CDA-jaarboek 1994-'95, dat vandaag verschijnt. In het ge sprek, dat over de crisis in de partij gaat, kraken de drie pro minenten vooral kritische noten over de 34 kamerleden. In hetzelfde CDA-jaarboek beschrijft de huidige fractie voorzitter Heerma de electorale teloorgang van zijn partij. Hij heeft die ervaren ais 'alle plagen van Egypte'. Nog geen jaar geleden zag ie dereen het CDA als onbetwist grootste partij met de vanzelf sprekendheid van Brinkman als nieuwe premier, „een 'A-one' organisatie met een 'A-one' produkt". Sindsdien is de partij volgens Heerma in de hoek ge komen waar de slagen vallen, „een neerwaartse spiraal, waar de plagen van Egypte over ons heen rollen". Heerma verzet zich tegen stelligheden als zou de afbrok keling van het CDA louter en al leen zijn toe te schrijven aan de ontzuiling en de ontkerkelijking van het land. Hij noemt dat 'apekool'. Het CDA maakte gisteren be kend dat een commissie onder leiding van oud-staatssecretaris Korte-Van Hemel kandidaten voor de nieuwe Eerste- Kamer fractie gaat selecteren. Volgend jaar maart vinden er verkiezin gen plaats voor de Provinciale Staten, die vervolgens een nieu we senaatsfractie kiezen. den haag anp Commissie: Duo-lijsttrekkers. Nooit weer geen verdubbeling, maar een verlies naar vijf zetels. Duo-lijst trekker Brouwer legde daags na de uitslag haar kamerlidmaat schap neer. De commissie-Lucas consta teert dat niet alleen de nek-aan- nek-race tussen de grote vier PvdA, CDA, VVD en D66 en de toenemende voorkeur bij de kiezers voor een paars kabinet, Groen Links uiteindelijk de das omdeden. Ook interne factoren speelden een rol: „De inhoud en presentatie van de éigen po litieke ideeën, de opzet van de campagne en het leiderschap." Hel experiment met het duo lijsttrekkerschap moet wat de commissie betreft geen vervolg krijgen, liet was bepaald geen succes. De lijsttrekker dient mi nimaal een jaar voor de start van de verkiezingscampagne bekend te zijn. De campagne moet duidelijker worden afge stemd op de stijl en persoonlijk heid van de lijsttrekker. Groen- Links moet het beeld vermijden een 'anti-bestuurspartij' te zijn. De commissie-Lucas geeft in overweging het interne referen dum over de lijsttrekker voor alsnog te handhaven, maar sig naleert tegelijk dat dat instru ment nog verre van optimaal functioneert. De verkiezingscampagne van Groen Links was vaag en in houdsloos. De wisseling van het partijleiderschap is ronduit slecht verlopen. Zowel de oude kamerfractie nis het partijbe stuur treft daarbij blaam. De lijsttrekkers Brouwer en Rabbae zijn niet voldoende in staat ge steld en geweest om gezag te verwerven en vertrouwen te winnen. Het schort aan de orga nisatorische en bestuurlijke professionaliteit in de politieke leiding. Het duo-lijsttrekker schap moet worden gerang schikt in de categorie 'eens maar nooit weer'. Dat stelt de onderzoekscom missie onder aanvoering van partijvoorzitter Lucas die het verkiezingsdrama van Groen- Links op 3 mei in kaart bracht. Het rapport is vandaag in Den Haag gepresenteerd. Het con gres van Groen Links buigt zich op 26 november in Amsterdam over de conclusies en aanbeve lingen. Groen Links zat in de opinie peilingen in de aanloop tot 3 mei op ongeveer een verdubbe ling van de toenmalige sterkte van zes kamerzetels. De uitslag viel de partij rauw op het dak:

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5