Baas controleert alleen zieke Schaf voor iedereen eigen )ijdrage hulpmiddelen af Industriebond CNV stelt werk boven inkomen Binnenland 'Bulldozer over twee maanden voor de deur' Airbag Volvo werkt te snel Karate niet in pakket misdaadpreventie Ombudsvrouw blij met pensioenuitspraak Hof INDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 )verlast caravans weer zaak gemeenten msterdam Gemeenten kunnen volgend jaar opnieuw zelf het larkeren van caravans en vrachtwagens in woonwijken aanpak- en. Die mogelijk verdween in 1991 toen de Wegenverkeerswet rerd gewijzigd. De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) ad minister Jorritsma (verkeer) gevraagd de gemeenten weer teer armslag te geven. Op 1 januari mogen gemeenten weer erordeningen voor het parkeren uitschrijven. Vel BTW betalen over 06-nummers ;n haag De Liechtensteinse vennootschap waarin twee onder- emende Nederlanders hun exploitatie van 06-nummers heb- en ondergebracht, moet wel degelijk BTW betalen. De Belas- ngkamer van de Hoge Raad meent dat er in dit geval geen wa- prake is van 'informatieverstrekking' maar van 'luistervermaak'. ir komt derhalve over het eerste kwartaal van 1990 een BTW- laheffing over de omzet (het door de PTT uitgekeerde bedrag) an 531.688 gulden. |oke Smit-prijs voor Vrouwenbelangen ien haag Minister Melkert (sociale zaken) heeft de Joke Smit- irijs 1993/1994 toegekend aan de Nederlandse Vereniging voor 'rouwenbelangen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap. prijs 15.000 gulden en een kunstwerk wordt 25 oktober litgereikt in Den Haag. De vereniging is de oudste emancipia- ievereniging van Nederland. De organisatie krijgt de prijs we- pns het 'consequente streven naar een maatschappij van eco- ibmisch zelfstandige vrouwen en mannen, die een gelijk en ge- ijkwaardig aandeel hebben in de machtsverhoudingen op naatschappelijk, bestuurlijken politiek niveau'. 1 Vergeefse zoekactie naar kleuter iolenOp het Schelde-Rijnkanaal bij het Zeeuwse Tholen is jisteravond urenlang vergeefs gezocht naar het 5-jarig dochter- je van de schipper van de duwbak Mirella. Het kind was over- joord geslagen. Het kanaal werd over een lengte van zes kilome- er, afgezocht omdat niet bekend was wanneer het kind precies e.water was geraakt. De zoekactie werd vanmorgen voortgezet. Vacatures op Overijsselse TV twQLLEOverijsselse werkgevers gaan vacatures in hun bedrij nen en instellingen vanaf maandag via de provinciale televisie lekend maken. Het Teletekst-kanaal van TV Oost wordt ge- iruikt om informatie te geven over de vacatures, 'lob TV', zoals iet programma is gedoopt, is een initiatief van regionale om roep RTV Oost en het Enschedese adviesbureau V&M. Voorwaardelijk voor oud-wethouder tAAASTRiCHT» Officier van justitie Van der Bijl heeft gisteren bij de rechtbank in Maastricht drie maanden voorwaardelijk en een boete van tienduizend gulden geëist tegen een 59-jarige oud- wethouder van Maastricht. De man wordt verdacht van het aan- 'e nemen van steekpenningen en valsheid in geschrifte. De oud wethouder ontkent steekpenningen te hebben aangenomen. Hij zat krap bij kas en leende voor de verbouwing van zijn huis van aannemers veertigduizend gulden. Hij gaf toe hoogstens wat rentevoordeel te hebben genoten. Uitspraak op 12 oktober. Premie voor aanvaarden werk ien haag Gemeenten mogen vanaf 1 oktober een premie geven aan bijstandgerechtigden die werk of scholing aanvaarden. Het gaat onj maximaa) 3.200 gulden netto per jaar bij aanvaarding van wefk en 2.150 gulden bij scholing. Uit het Fonds Sociale hernieuwing ontvangen de gemeenten hiervoor samen 150 mil joen per jaar. De gemeenten kunnen het geld ook gebruiken om iangdurig werklozen te begeleiden of aanvullend werk te schep pen. Brief naar buitenland tien cent duurder den haag Het verzenden van brieven, kaarten en drukwerk naar een bestemming buiten Nederland wordt vanaf 1 januari tien cent duurder. Uit de nieuwe taTieven van PTT Post blijkt voorts dat het versturen van dergelijke post binnen Nederland niet duurder wordt. Het versturen van pakketten tot 1 kilogram in Nederland is volgend jaar een gulden duurder. In sommige zwaardere gewichtsklassen is daarentegen, zo meldt PTT, sprake van een tariefverlaging. v'CCZ in advies aan minister Borst: en haag anp )e Nationale Commissie Chro- lisch Zieken (NCCZ) heeft mi- lister Borst-Eilers Volksgezondheid) geadviseerd oor iedereen de eigen bijdra- voor hulpmiddelen )rotheses, rolstoelen en derge- jke) te schrappen. De minister had de NCCZ een efinitie gevraagd van 'chro- lisch ziek' omdat in het Regeer- kkoord is afgesproken dat de igen bijdragen voor hulpmid- elen per 1 januari 1995 voor luderen en chronisch zieken vorden afgeschaft. Dan moet us duidelijk zijn wie in die aatste categorie valt. De NCCZ stelt dat in feite ie- ereen die op het gebruik van hulpmiddelen is aangewezen als chronisch ziek is te beschou wen. Volgens haar kan daarom de hele eigen-bijdrageregeling worden afgeschaft. Bij de algemene beschouwin gen over de Miljoenennota in de Tweede Kamer heeft PvdA- fractievoorzitter Wallage ook al gepleit voor het volledig af schaffen van de eigen bijdragen voor hulpmiddelen. Hij voerde daarbij aan dat er geld genoeg voor beschikbaar is (200 mil joen) en dat op die manier ook een pijnlijke discussie over de vraag wie wel en wie niet chro nisch ziek is, kan worden ver meden. Echte knopen worden pas eind dit jaar bij de behan deling van de begroting volks gezondheid doorgehakt. NIEUWEGEIN GPD-ANP De Industrie- en Voedings bond CNV kiest voor werk bo ven inkomen. Winsten van be drijven moeten worden omge zet in werkgelegenheid en niet in loonsverhoging. Dat zei CNV-bondsvoorzitter D. Terpstra gisteren bij de pre sentatie van het arbeidsvoor waardenbeleid '95 in Nieuwe- gein. Terpstra dreigt wel met looneisen als de werkgevers volgend jaar niet met creatieve voorstellen komen voor meer banen. „Want we kunnen on ze leden anders niet uitleggen wat het nut is van loonmati ging", aldus Terpstra. Hij vindt de CAO-afspraken die vorig en dit jaar zijn gemaakt over de werkgelegenheid 'volstrekt on voldoende'. „Dat moet beter dit CAO-seizoen. Daarom wordt 1995 het jaar van de waarheid." De bondsvoorzitter vindt het nu nog veel te vroeg om een nationaal debat te voeren over de zin van loonmatiging, 'maar dat dat er komt, staat wel vast'. Het pleidooi van de Amsterdamse hoogleraar Kleinknecht deze week voor een loongolf noemt hij 'ab surd', want dat is volgens hem rampzalig voor de economie. Uit een enquête blijkt dat tachtig procent van de leden van de Industrie- en Voedings bond CNV bereid is loon in te leveren voor meer werk. Terpstra is voor flexibeler wer ken. Werken op zaterdag is prima, maar dan wel met toe slagen. Verder moet het be schikbare werk worden her verdeeld. Ook moet het wer ken in deeltijd worden bevor derd. ARBO-diensten: 'Wet Terugdringing Ziekteverzuim werkt niet' De Wet Terugdringing Ziekteverzuim werkt in de praktijk niet zoals het moet. Werkgevers leggen te eenzijdig de nadruk op controle van zieke werknemers en kijken ver der niet wat ze in hun bedrijf kunnen doen om het ziek teverzuim terug te dringen. den haag gpd-anp Die waarschuwing heeft J. Schreurs, woordvoerder van de ARBO Unie, een bundeling van veertig regionale bedrijfsge zondheidsdiensten, gisteren ge daan bij de presentatie van het samenwerkingsverband. Bedrij- Trofee beste jongeren-CAO blijft in de kast den haag«anp De FNV-jongeren laten de tro fee voor de FNV-bond die het afgelopen jaar het beste CAO- resultaat voor jongeren bin nenhaalde een jaar in de kast staan. Bijna had de Horeca- bond FNV de beker in de wacht gesleept. Totdat de CAO in de ze sector vorige week werd opengebroken, waardoor de gerealiseerde verbetering van de jeugdlonen weer van tafel is. De andere drie genomineer de CAO'S ziekenhuiswezen, jachtbouw en de bedrijfs-CAO bij V&D vond de jury op voorhand al te mager voor de trofee. De FNV-jongeren zijn niet echt verbaasd. Ze vonden ook de inzet van de meeste on derhandelaars al mager. Rijtijdenwet nog steeds op grote schaal genegeerd DEN HAAG GPD Vrachtwagenchauffeurs over treden nog steeds op grote schaal de rijtijdenwet. De Rijks verkeersinspectie (RVI) legde de afgelopen drie weken tijdens een controle-actie 133 chauf feurs een rijverbod op. De Ver- voersbond FNV wijt de massale overtreding aan de steeds gro ter wordende concurrentie in de transportwereld. De bond begint in november een actie tegen 'het op grote schaal ont duiken van de CAO in de trans portwereld'. De RVI controleerde de afge- lopen,drie weken in totaal ruim 9000 vrachtwagens en consta teerde 1000 overtredingen. Naast de 133 rijverboden deel de de dienst ook nog eens 800 processen-verbaal uit aan chauffeurs die te lang hadden gereden. De resultaten van de jongste controle noemt een woordvoer der van de RVI 'zorgwekkend'. „Hoewel wij al een tijdje de rij tijden in de gaten houden, blij ken vrachtwagenchauffeurs de bepalingen nog steeds onvol doende na te leven. De Vervoersbond FNV is het structureel overtreden van de rijtijdenwet goed zat. „Als er iets kenmerkend is voor het wegtransport, is het wel dat ie dere spelregel wordt ontdoken om de steeds grotere concur rentie de baas te kunnen", zegt bondsbestuurder Duim. „Wij vinden dat het nu maar eens af gelopen moet zijn." De bond opent daarom in november een gratis 06-num- mer waar chauffeurs met klach ten terecht kunnen. „Op dit moment durven chauffeurs niet te klagen omdat ze bang zijn voor hun baan. Via onze klach tenlijn kunnen chauffeurs ook anoniem hun gal spuien. Wij hopen daardoor een goed beeld te krijgen van de problemen van de chauffeurs en de mate waarin de CAO met voeten wordt getreden. Er zijn kaderle den die zeggen dat bij 80 pro cent van de bedrijven wordt ge rotzooid." ven kunnen een ARBO-dienst inschakelen voor terugdringing van het ziekteverzuim, maar de ARBO kan ook een bedrijf door lichten op gezondheidsrisico's. „Bedrijven vragen alleen maar over controles van werk nemers en veel minder naar ad vies over beleid om het ziekte terug te dringen. De vraag naar analyse van gezond heidsrisico's in het bedrijf is bij na helemaal afwezig in de markt", aldus Schreurs. Sinds 1 januari is de Wet Te rugdringing Ziekteverzuim van kracht. Werkgevers moeten de eerste twee (geldt voor kleine bedrijven) of zes weken ziekte van hun werknemers zelf beta len. Verder moeten bedrijven rapporteren wat ze doen om het ziekteverzuim terug te dringen. Het ziekteverzuim is overigens al gedaald, maar hoe dat komt, is onduidelijk. Het kan ook zijn dat werkgevers hun zieke werk nemers niet altijd aanmelden. Veel ondernemers willen al leen een ARBO-dienst contrac teren waar het gaat om contro les op het personeel. Naar de veiligheid op de werkvloer wordt niet gekeken. „Men neemt kennelijk liever het risico dat er problemen met de Ar beidsinspectie komen. Vanuit die optiek ook niet zo gek, want de Arbeidsinspectie bezoekt een bedrijf gemiddeld eens in de 24 jaar." Dat is volgens Schreurs dom want 'goede preventieve maat regelen op de lange termijn zijn goedkoper dan dure herverze keringen van de risico's. Te veel bedrijven kijken uitsluitend naar de kosten op de korte ter mijn'. De ARBO Unie rekent uurta rieven die er volgens Schreurs op neerkomen dat een mini maal pakket ARBO en ziekte verzuimdiensten grofweg 150 gulden per werknemer per jaar kost. Voor de advisering en ana lyse zou daar nog eens honderd gulden per werknemer bij ko- Stichting AAP luidt noodklok over behuizing amstelveen yvonne hof De Stichting AAP (Apen Adoptie en Protectie) in Amstelveen komt in moeilijkheden, als niet op korte termijn geld loskomt voor nieuwe huisvesting. Op de plek van de verbouwde kas waar vooral apen, maar ook pa pegaaien, slangen, spinnen, kangoeroes en schildpadden worden opgevangen, komt een weg. Een locatie voor een nieuw onderkomen is er en de ge meente Amstelveen is akkoord met de bouw, maar de ruim vijf miljoen gulden voor het nieuwe onderkomen is er bij lange na nog niet. „Een crisisachtige situatie", omschrijft directeur David van Gennep. Over ongeveer twee maanden staat de bulldozer voor de deur. De stichting hangt nu bij het ministerie van land bouw en de Europese Unie aan de bel voor financiële steun. Voor Van Gennep is die eenma lig. Het opvangcentrum functio neert zonder subsidie en draait op geld van donateurs. Het onderkomen voor uitheem se dieren is momenteel overvol; er zitten meer dan honderd apen. De Stichting AAP vangt onder meer dieren op die door de douane zijn onderschept. Verder is er toestroom van proefdierinstituten en particu lieren die erachter komen dat bijvoorbeeld een aap ook bijt en niet alleen fruit maar ook vogel tjes eet. Of ontdekken dat een slang als huisdier meer proble men geeft dan een hond. De helft van het aantal dieren komt uit andere Europese landen, waar geen apenopvang is. Het gaat vaak om mishandelde exemplaren. Bijna alle dieren die bij de stich ting terechtkomen, zijn ver keerd behandeld. Er zijn veel gruwelijke verhalen. Zo zijn er twee chimpansees die opgroei den bij een Belgisch gezin, waar ze met de kinderen op de fiets reden. Toen de beesten groter werden en gingen bijten, wer den ze in een soort bunker on dergebracht. Veel dieren zijn zwaar gestoord, zoals het merendeel van de pa pegaaien die de stichting onder haar hoede heeft. „Een groeps- dier wordt nu eenmaal stapel gek als hij alleen in een kooi zit. Die frustratie uit zich onder meer in het zich zelf verwon den." De stichting probeert de dieren tot groepen om te vormen, die Met een blik alsof hij weet wat hem boven het hoofd hangt, zit een doodskop-aapje achter de tralies van het opvangcentrum van de Stichting AAP. totoANP •RAYMOND RUTTING dan naar natuurprojecten of dierentuinen gaan. jaarlijks stroomt zo'n 30 procent van de dieren door. Er wordt gepro beerd de dieren zo min moge lijk aanhankelijk te maken. Van Gennep, die al jaren bij de stichting werkt, haalt de apen niet te veel aan. „Het blijven agressieve, onbetrouwbare die ren die je steeds weer blijven uitproberen. Aan de andere kant heb ik wel eens het gevoel dat ik mensen in die kooien heb zitten." Minister wil meer van EU-miljoenen voor informatica utrecht anp Nederland gaat harder trek ken aan de miljoenen die binnen de Europese linie be schikbaar zijn voor de infor matietechnologie in de ge zondheidsz.org. Minister Borst-Eilers (volksgezond heid) noemde die technolo gie gisteren volstrekt onmis baar. De minister gaf gisteren in Utrecht het startsein voor het programma Volksgezondheid Transparant 1994. In het ka der daarvan is negen miljoen gulden toegekend voor 56 projecten. Doel van het pro gramma is het bevorderen van kwaliteit en doelmatig heid door een betere infor matievoorziening en -tech nologie. Voor volgend jaar kondigde de minister drie onderzoeken aan naar de stand van zaken rond het gebruik van infor matietechnologie in de zorgsector. Op basis daarvan zal worden bekeken of op dit terrein een meer concreet en toegespitst beleid nodig is. Boete voor arts die weigerde zieke te bezoeken arnhem «anp Vier maanden voorwaardelijk en 1.500 gulden boete is giste ren geëist tegeri een 53-jarige Arnhemse huisarts die weigerde een zieke vrouw op zondagmid dag te bezoeken. De vrouw overleed 's nachts aan een over dosis methadon. Volgens de of ficier van justitie kan tie huis arts dood door schuld worden verweten. De arts had weekenddienst toen de echtgenoot van de vrouw hem tot twee keer toe belde. De man zei dat zijn vrouw versuft was geraakt en moeilijk ademde, toen ze na een ruzie methadon van haar man had geslikt. De arts zou geïrriteerd hebben gezegd dat de man zich geen zorgen moest maken en dat medische bij stand niet nodig was. „Ik was ervan overtuigd dat het geen kwaad kon, omdat ik dacht dat er een braakmiddel aan de methadon was toege voegd", verdedigde de arts zich op de zitting. Het bleek dat de kennis over methadon dateerde uit de jaren zeventig toen er nog een braakmiddel aan werd toe gevoegd om overdoses te voor komen. De arts hield zelfs op de zitting vol dat hem niets kan worden verweten omdat hij niets van methadon hoeft te weten. Dat middel wordt name lijk verstrekt door consultatie bureaus en niet door huisart sen. Onzin, vindt de officier van justitie. De huisarts had het lan delijk informatiecentrum voor vergiftigingen moeten bellen en daarna meteen maatregelen moeten nemen. De raadsman van de arts betwijfelt of ingrij pen nog wel had geholpen, om dat onduidelijk was hoeveel methadon de vrouw had geno men. De uitspraak is op 12 ok tober. "ONSBINZUNIG" ZEEUWSE OESTERS verwerkt in tal van culinaire specialiteiten Vanwege de Zeeuwse zuinigheid zijn de prijzen vriendelijk 25,00 voor een hoofdgerecht). Bovendien krijgen geboren Zeeuwen hun ocstcrgcrccht voor half geld (legitimatie meenemen). Kom dus snel eens kijken in de vernieuwde „Brasserie Barbizon" Golden Tulip Barbizon Schiphol Kruisweg 495 2132 NA Hoofddorp Tel. 020-6550550 Verkeersdrempels al voldoende born «gpd roepen naar de garage. De te gevoelige sensor zal gewoon bij de eerste grote beurt van de au to worden vervangen. In Neder land gaat het volgens de woord voerder om zo'n tweehonderd auto's. De woordvoerder spreekt ver halen uit Zweden tegen dat de airbag al werkt bij het rijden over hobbelige wegen. Bij Ned- Car in Bom wordt echter beves tigd dat de airbag al werkt als de bodemplaat van de auto over bijvoorbeeld een verkeersdrem pel schuurt. Volvo gaal de 2-literversies van de Volvo 440 en 460 aan een ex tra inspectie onderwerpen we gens problemen met de airbag. Vijf automobilisten in Scan dinavië hebben geklaagd dat het stootkussen zich op ver keersdrempels of bij zeer lichte botsingen al opblaast. Dat is te wijten aan een te gevoelige sen sor. Volgens een woordvoerder van Volvo Nederland -zijn de problemen niet ernstig genoeg om de auto's met spoed terug te den haag anp-gpd Unie KBO begint campagne tegen criminaliteit DEN HAAG «GPD „Nadat ik beroofd ben, loop ik niet meer 's avonds met mijn tas over straat." De 73-jarige voorzitter Van Son (ex-wethou der in Haarlem) van de Unie Katholieke Bond voor Ouderen weet wat het is om zich op straat onveilig te voelen. Tegen woordig neemt ze voorzorgs maatregelen als ze 's avonds nog de deur uit moet. Haar geld steekt ze in haar zak en andere bagage houdt ze in haar hand zodat die voor iedereen zicht baar is. De Unie KBO begint za terdag de campagne Ouderen en Criminaliteitspreventie. Een cursus karate zit daar echter niet bij. „Ouderen zijn erg bang voor criminaliteit. Velen lopen uit angst om overvallen te worden niet meer 's avonds over straat en voelen zich zelfs bang in hun eigen huis", vertelt Van Son. Volgens de KBO-voorzitter hoorde de bond de laatste tijd zo vaak dergelijke verhalen van haar leden, dat werd besloten er iets aan te doen. Vijfendertig se nioren van de regionale KBO afdelingen worden nu met een tweedaagse cursus opgeleid tot voorlichter. Vanaf zaterdag trek ken zij het land door om voor lichting te geven onder het mot to 'een gewaarschuwd mens-telt voor twee'. Tijdens de informatie-avon den geven ze onder meer tips over het aanbrengen van goede sloten op ramen en deuren zo dat een woning minder 'in- braakvriendelijk' wordt. Geen harde aanpak dus. „We hebben binnen het KBO-bestuur wel gesproken over een cursus zelf verdediging voor ouderen, maar de hele oude mensen hebben daar niets meer aan. Tegen de tijd dat je een belager wilt schoppen, is die er al met je portemonnee vandoor. Maar misschien zullen we in de toe komst voor mensen van rond de zestig toch zo'n cursus be ginnen." 'Maar het is nog niet genoeg Hof kan beperkt zijn. liet von nis meldt met nadruk dat pen sioenfondsen claims mogen weigeren met een beroep op de nationale flees: Nederlandse) verjaringstermijn van vijf jaar. De Stichting Vrouw en Arbeid denkt die verjaringstermijn te kunnen omzeilen door bij de rechter niet zozeer het achter stallig pensioengeld op te eisen als wel de tóegang tot het pen sioenfonds. „Maar er is ook nog de weg van de politiek", oppert om budsvrouw Portegies. „Het wetsvoorstel om de terugwer kende kracht te beperken tot 1990 ligt nog in de Senaat. Dat voorstel kan gewijzigd worden, en met dit vonnis in de hand is daar veel voor te zeggen." Als de claims met terugwer kende kracht tot 1976 moeten worden ingewilligd, kan dat een flinke strop betekenen voor de pensioenfonsen. „Ten hoogste vijf miljard", schat de jurist Van Veen van het advocatenkantoor van de FNV die de procedure bij het I lof gisteren won. „Een heel gering bedrag in de pensioen wereld", vindt hij. Het totale vermogen van de pensioen fondsen is naar schatting 500 miljard. „Zo krijgen we een beetje van wat we willen", reageert Om budsvrouw pensioenen van het Instituut Vrouw en Arbeid, P. Portegies, voorzichtig. De uit spraak van het Europese I lof dat pensioenfondsen parttime werkende vrouwen jarenlang ten onrechte-hebben geweigerd, is een stapje in de goede rich ting maar niet genoeg. „Er zal verder geprocedeerd worden over de verjaringstermijn van vijf jaar, en dat betekent helaas opnieuw lange tijd onzeker heid", zegt ze. Het terugvorde ren van loon pensioen is uit gesteld loon moet in Neder land binnen vijf jaar gebeuren. In 1976 verbood het Europese Hof de directe discriminatie van vrouwen door pensioenfond sen. In 1990 werd ook indirecte discriminatie van deeltijdwer kers (veelal vrouwen) verboden. Om de financiële strop voor pensioenfondsen te beperken, besloot de Eurotop van Maas tricht de terugwerkende kracht te beperken tot 1990. Daar heeft het Europese I lof nu een stokje voorgestoken. Maar de praktische uitwer king van deze beslissing van het

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3