Hoogmade fuseert niet met scholen Alkemade )ud Ade krijgt ïibliobus terug Bouwplan voor waterzuivering Rijn Veenstreek ailvervoer naar Alphens lectrolux neemt fors toe Katholieke scholen onderzoeken fusie Politici zien niet wat op spel Eind zwembaddiscussie Rijnwoude in zicht Hoorzittingen over flitstrein 1NDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 973 19 CHEF HENNY VAN ECMOND. 071 -356414. PLV CHEF HANS KOENEKOOP. 071 356413 mr Does bang voor verlies identiteit Hoogmadese basisschool Ter Does wil niet meer fu- en met de scholen in Alkemade. Als reden voor dat af- ken voert het bestuur aan dat het bezorgd is over het houd van identiteit. Bovendien vindt Ter Does dat er snel moet worden besloten. Voor 1 oktober moeten al- schoolbesturen een principe-besluit nemen om de fu- volgend jaar augustus door te kunnen voeren. EMADE/HOOGMAPE» ogmade heeft zich nu aange- ten bij de fusievoorbereidin- ti van een aantal katholieke olen in de Rijnstreek. Vol- is penningmeester H. Brunt het Hoogmadese schoolbe- iir heeft deze nieuwe moge- heid geen rol gespeeld bij het luit om af te haken in de be- ekingen met Alkemade. „Het beval dat deze mogelijkheid voordoet." De besturen van de Alkema- dese scholen kwamen anderhalf jaar geleden met de plannen om één bestuur te vormen voor zowel het openbaar als rooms- katholiek en protestants-chris telijk onderwijs. Alkemade is de eerste gemeente in Nederland die een dergelijke fusie voor staat, waarbinnen de scholen wel hun identiteit behouden. Volgens voorzitter J. van Bos- telen van de stuurgroep die de fusie voorbereidt, komt de sa mensmelting niet in gevaar nu inbrekers nemen geld mee een bedrijf aan de Energieweg in Zoeterwoude-Rijndijk is een ibekend geldbedrag. De daders hebben een raam opengebro- n. De diefstal is in de nacht van woensdag op donderdag ge- eegd. )ollars en horloges gestolen i BJENMN den run Voor een groot bedrag aan dollars is gestolen t een woning aan de Poortwachter in Alphen. Tevens werden tee gouden horloges, waardepapieren en twee dure aanstekers ipikt. Het is niet bekend hoe de inbrekers de flat zijn binnenge- nelkraak in Nieuwkoop iWKOOPUit een sportwinkel aan het Zuideinde in Nieuw- ip is vannacht een aantal trainingspakken gestolen. Tevens d de kassa geplunderd. Het is niet bekend voor hoeveel geld ris meegenomen. Rond vier uur werd een trottoirband door de 'jizen winkeldeur gooid. Daarna sloegen twee mannen hun slag de winkel. Een derde bleef met in de autb achter. Een getuige i de eigenaar van de zaak hoorden het geluid van de kraak, laar zagen vlak daarna de auto met gedoofde lichten wegrij- De kentekens van de auto waren afgeplakt. JEN AAN DEN RIJN wijl de wegen rond Alphen ids voller worden, is er zelfs het enkele spoortje dat de i met de buitenwereld ver- dt nog voldoende ruimte. De hense vestiging van Electro- liet in 1993 anderhalf keer feel goederen aanvoeren vla spoor dan in '92, en de groei oi t gestaag door. Er is een he erlijke kans dat het vervoer spoor naar dit distributie- z trum van Electrolux aan de 1 inootsweg de komende jaren eens zal verdubbelen, en woordvoerder van het lrijf zegt dat de toename van vervoer per spoor groten- Is een gevolg is van stijging de omzet. Daarnaast pro- irt het bedrijf bij de aanvoer goederen steeds meer ge- (ADE MARIETA KROFT Ade krijgt zijn bibliobus te- Dat hebben burgemeester Wethouders gisteren op ver- ;van de dorpsraad besloten, is de bedoeling dat de bus week een half uurtje in Oud 'staat, waarna de wagen de erende twee uur doorbrengt Rijpwetering. Volgens ge- intesecretaris J. van Elk et de verandering zo spoedig gelijk ingaan nadat de raad mee eind oktober heeft in- lemd. i'el moet het gemeentebe- ir nog overleggen met de vinciale Bibliotheekcentrale r de extra kosten. Als de bus li e plaatsen moet aandoen, o ekent dat ook twee keer 1100 ij den voorrijkosten. „We wei- v en het volle bedrag te beta- >t zegt Van Elk. „Die 1100 den is te veel voor de geringe a moeite die ze moeten n." Hoeveel geld het college aal over heeft, weet de ntesecretaris nog niet. de dorpsraad meent dat geen extra moeite hoeft n om zowel Oud Ade als nering aan te doen. Hal- je de tijd dat de bus nu let Hertogspark staat, rijdt ook al weg om te pauze- zo heeft de dorpsraad ge- itateerd. In mei schreef hij gemeente Alkemade een idbrief om de bus het half uur voor de pauze in Oud Ade te laten stoppen en de twee uur na de pauze in Rijpwetering. Sinds juli 1993 stopt de boe kenbus niet meer in Oud Ade. Om de voorrijkosten te bespa ren, besloot de raad om de bus alleen op het Hertogspark te la- ten stoppen, een vrij afgelegen plaats tussen Oud Ade en Rijp wetering in. Uit een onderzoek van de dorpsraad bleek dat een kwart van de Oudadese lezers het lidmaatschap had opgezegd omdat het Hertogspark te ver weg is. Onder de afhakers be vinden zich vooral ouderen en kinderen. Na het zien van die cijfers, kwamen B en W gisteren tot de conclusie dat de bus weer terug moet naar Oud Ade. „We verwachten dat het aantal lezers nu weer toe zal nemen", aldus Van Elk. ,,We kijken het een jaar aan." „Gaaf, het is de mooiste op lossing die er is", reageert dorpsraad-voorzitter L. van Ber- kel op het collegebesluit. „We hadden een tussenoplossing, namelijk de ene week in Rijp wetering en de andere week in Oud Ade, maar dan heb je altijd mensen die de verkeerde week op het juiste adres komen." Van Berkel hoopt van harte dat 'er iets aan die voorrijkosten kan worden gedaan.' „Het zou mooi zijn als de bus nog voor de win ter terugkeert in het dorp." Hoogmade is afgehaakt. „Wij hebben altijd op het standpunt gestaan dat Hoogmade auto noom kan beslissen om met ons verder te gaan of niet. De school is destijds zelf met het verzoek gekomen om met ons mee te doen. Erger zou het zijn geweest als een van de Alkema- dese basisscholen zou zijn uit gevallen. Dat zou in strijd zijn geweest met onze doelstelling om een fusie van alle scholen in de gemeente te bereiken." Van Bostelen heeft geen be grip voor de argumenten van Ter Does om af te haken. ,,Er komt weliswaar een overkoepe lend bestuur, maar iedere school krijgt een bestuurscom missie die juist de identiteitsge voelige zaken regelt." Maar vol gens het Hoogmadese bestuurs lid Brunt was het nog onduide lijk welke taak die commissie zou krijgen. „Wij zijn bang voor het verlies van identiteit als we straks bijvoorbeeld verplicht worden om een leerkracht van een andere gezindte voor de klas moeten zetten die op een andere school geen werk meer heeft." Het feit dat Hoogmade verder onderzoek had gewild om een principe-besluit te kunnen ne men, vindt Van Bostelen tegen strijdig. „Het principe-besluit is juist nodig om verder te kunnen gaan met het onderzoek." Brunt meent dat zo'n besluit niet meer zou zijn terug te draaien. „Vandaar dat we diverse zaken zoals de financiën van te voren wilden laten onderzoeken." Voorzitter Van Bostelen is niet bang dat andere scholen af haken. „De brieven van de schoolbesturen druppelen nu zo'n beetje binnen. Óver het al gemeen wordt er positief gerea geerd." Tien rooms-katholieke basis scholen in Jacobswoude, Ter Aar, Nieuwkoop en Liemeer onderzoeken of ze onder één bestuur kunnen gaan vallen. Volgens bestuurslid P. Zand vliet van De Kinderarcke in Rijnsaterwoude heeft een be- sturenfusie diverse voordelen. „Er kan efficiënter en dus goedkoper worden gewerkt door bijvoorbeeld een geza menlijke inkoop en admini stratie. Er kan makkelijker met personeel geschoven worden. Als er bijvoorbeeld op de ene school door afna me van leerlingen een leer kracht weg moet, kan deze wellicht op een andere school dat ctnder .hetzelfde;t;bestuur Een grotere scholenge meenschap kan bovendien makkelijker risico's dragen. „Stel dat bijvoorbeeld een leerkracht in de wachtgeldre geling komt, dan kan de even tueel daaruit voortvloeiende financiële claim makkelijker worden gedragen." De directe aanleiding voor de fusiebesprekingen is vol gens Zandvliet het feit dat de scholen steeds meer zeggen schap krijgen over de beste ding van rijksgelden en het rijk in toenemende mate ta ken afstoot aan het basison derwijs. Een streefdatum voor de fu sie is er nog niet, aldus Zand vliet. „De besprekingen ver keren In een pril stadium. t mógelijkheden.' bruik te maken van het spoor. In 1993 werd 10.500 ton goede ren per spoor aangevoerd naar het AJphense bedrijf. Ondanks de naar verhouding grote stijging van het goederen vervoer per spoor naar Alphen, blijft Alphen voor NS Cargo „volstrekt oninteressant", aldus R. Holdert. Enkele jaren geleden hebben de spoorwegen zelfs overwogen de exploitatie van de stamspoorlijnen op het indu strieterrein Rijnhaven te staken. Electrolux heeft inmiddels ech ter een contract weten af te slui ten waardoor de aanvper per spoor voor de komende jaren wordt gegarandeerd. De NS is bovendien druk op zoek naar andere bedrijven die eventueel van het spoor gebruik zouden kunnen maken. ALKEMADE DORITH LIGTVOET „Ik hoopte dat de gemeente Alkemade over meer lef zou be schikken." De teleurgestelde B. Ravelli, directeur van de Regen boog-school in Nieuwe Wete ring, windt er geen doekjes om. Alhoewel met de kleinst moge lijke meerderheid, heeft de ge meenteraad de school maan dagavond laten vallen. De slui tingvan de protestant-christelij ke school is hierdoor een flinke stap dichterbij gekomen. De gemeente had de school kunnen redden door een zoge heten 'splitsingsverzoek' bij het ministerie van onderwijs in te dienen. Alkemade zou dan wor den gesplitst in een dun- en een dichtbevolkt deel. Het gevolg hiervan is dat scholen in het dichtbevolkte deel meer leerlin gen moeten hebben om te mo gen voortbestaan. Hier staat te genover dat scholen in het dun bevolkte deel met minder leer lingen toe kunnen. De Regen boog, vallende binnen dit dun bevolkte deel, zou dan zijn ge red. Ravelli is vooral teleurgesteld in het CDA, een partij die van oudsher op de bres springt voor levensbeschouwelijk onderwijs. „Ik heb het gevoel dat sommige politici niet in de gaten hebben wat er op het spel staat", zegt School teleurgesteld in gemeente hij. Hij doelt op het risico dat Alkemade over een paar jaar helemaal geen protestant-chris telijk onderwijs meer binnen de gemeentegrenzen heeft. Ook de andere christelijke school in Alkemade - De Wegwijzer - dreigt over enkele jaren onder de opheffingsnorm te zakken. Als de raad het splitsingsver zoek had gesteund, had Alke made tenminste één protestant- christelijke school kunnen be houden. De argumenten van de tegen standers van splitsing vindt Ravelli niet sterk. Zij voeren aan dat twee of drie andere scholen in Alkemade moeten sluiten als de Regenboog open blijft. Dit komt doordat scholen in het dichtbevolkte deel dan aanzien lijk meer leerlingen nodig heb ben om te kunnen voortbe staan. „Maar ook nu besloten is niet te splitsen, lopen die scho len het risico onder de ophef fingsnorm te zakken." Schrijnend Dat het Rijk hoge opheffings normen hanteert, vindt Ravelli terecht. „Alleen in dit geval pakt het schrijnend uit. Nu heb je op een steenworp afstand vier scholen vlak bij elkaar, terwijl er straks geen enkele school dreigt over te blijven in Nieuwe Wete ring. Wie wil er nog wonen in een dorp zonder voorzieningen, zonder kerk en zonder school?" „Daarbij moet je niet verge ten dat de wet via die splitsings regeling voorziet in uitzonde ringsbepalingen. Maar dan moet je als gemeentebestuur dat pad wel durven gaan. Daar is lef en daadkracht voor nodig. De gemeente heeft lot nu toe te weinig getoond daarover te be schikken." Vooralsnog weigert De Re genboog zich neer te leggen bij het idee in 1996 te moeten slui ten. Ravelli vestigt zijn hoop op een fusie van de schoolbesturen in Alkemade. De negen scholen hebben eerder dit jaar verklaard te willen fuseren. In werkgroe pen wordt momenteel bekeken wat de mogelijkheden zijn. Als de fusie doorgaat, krijgen de scholen een bestuur dat boven de partijen staal. Dit bestuur kan los van sentimenten bepa len dat schoolgebouwen even wichtig over de gemeente ver spreid moeten zijn. Omdat de Regenboog de enige basis school is in Nieuwe Wetering heeft De Wegwijzer dan een kans te blijven voortbestaan. Ook op de school zelf houdt iedereen de moed erin, beweert het schoolhoofd. „We blijven werken aan goed onderwijs. Er zijn bijvoorbeeld nieuwe rap porten tot stand gekomen en we doen veel aan extra hulp voor leerlingen. Daar zullen we mee doorgaan." Ravelli ontkent dat ouders hun kind van school halen nu De Regenboog al maanden op een negatieve wijze in het nieuws is. „Integendeel. Ouders zijn juist erg bij onze school be trokken. Maandag hadden we nog een ouderavond die erg druk werd bezocht. Het is een vreemd idee dat politici een eindje verderop op hetzelfde moment een voor ons zo on gunstig besluit namen." de collegepartijen CDA, PvdA en WD eerder dit jaar vastge steld dut de gemeente als liet even kan een onderhoudsfonds in het leven moet roepen om grote ingrepen aan de open luchtbaden te kunnen betalen. I loeveel geld daarvoor beschik baar is zal afhankelijk zijn van de renovatiekosten van De Dol fijn - en natuurlijk ook van de vraag of De Dolfijn al dan niet wordt opgeknapt. Omdat er vol gende maand duidelijkheid moet komen over De Dolfijn kan er ook meer bekend wor den over het onderhoudsfonds voor De Hazelaar in I lazers woude-Dorp en het Prins Wil lem- Alexaiiderbad in Koude kerk. Het plan van woningbouwvereniging Goed Wonen om op het terrein van de Koudekerkse rioolwaterzuivering 57 woningen te bouwen. Op de voorgrond ligt het Burgemeester Swaanplantsoen, het appartementencomplex met 19 bejaardenwoningen ligt op de achtergrond. tekening pr Goed wonen wil niet misgrijpen KOUDEKERK AAN DEN RUN RUUD SEP Het liefst zou voorzitter Rietje le Large van woningbouwvereni ging Goed Wonen morgen al beginnen met de bouw van 57 woningen op de plek van de rioolwaterzuivering in Koude kerk aan den Rijn. Zo snel zal het echter allemaal niet gaan. De waterzuivering is nog tot eind dit jaar in gebruik, en daar na is het nog maar de vraag of de gemeente Rijnwoude de grond van het hoogheemraad schap koopt om die vervolgens weer te verkopen aan Goed Wo nen. De Koudekerkse woning bouwvereniging presenteerde gisteren haar plannen met de oude waterzuivering. De vereni ging is er \Toeg bij omdat de schrik er flink in zit na een mis lukt project van de Hazers- woudse collega's. De Hazers- woudse woningbouwvereniging Volksbelang wüde bouwen op de plek van de oude Christus Koningmavo aan de Rijndijk. Volksbelang werd echter door de gemeente gepasseerd omdat een projectontwikkelaar een hogere prijs kon betalen voor de grond. Dat soort mislukkingen wil Goed Wonen voorkomen door er nu heel vroeg bij te zijn. Le Large: „We willen het plan zo overtuigend brengen dat de ge meente straks niet om ons heen kan." Zij heeft voor het plan haar hoop gevestigd op de extra woningen die er de komende jaren in de Rijnstreek mogen worden gebouwd. Want als Rijnwoude geen graantje mee kan pikken van dit'extra contin gent, kan Koudekerk het nieuw- bouwplan de eerste jaren wel vergeten. Snel bouwen De woningbouwvereniging wil ook snel bouwen, „want nu is het nog mogelijk om betaalbare woningen te bouwen". In het plan, opgesteld door de Koude kerkse architect Piet Roelands, is ruimte voor 12 sociale huur huizen, 26 koophuizen en 19 sociale huurappartementen voor bejaarden. Het vennetje dat nu nog aan de kant van de Lagewaard in de hoek van de waterzuivering ligt, moet wijken voor de woningbouw. Bewoners van de l-agewaard maakten daar gisteren meteen al be zwaar tegen. Roelands legde uit dat het watertje met enige aan passingen aan het plan eventu eel wel te redden is, maar dat het water dan ingesloten komt te liggen tussen de bebouwing en daardoor straks van weinig waarde meer is. V riendenprijsje Zelf beZo enthousiast als de wo ningbouwvereniging de plan nen presenteerde, zo terughou dend reageerde wethouder Gé Hoogendoorn van ruimtelijke ordening. De gemeente kan de waterzuivering wanneer die buiten gebruik wordt gesteld voor slechts vijf gulden overne men van het hoogheemraad schap Rijnland. Maar dan moet de gemeente een eventuele sa nering van het terrein zelf beta len. Hoogendoorn wilde daar om nog niet zeggen of de ge meente wel ingaat op het aan bod van Rijnland. Wat zij wel kwijt wilde is dat de gemeente wanneer zij voor een vrienden prijsje eigenaar wordt van het terrein dat niet voor een vrien denprijsje zal overdoen aan de woningbouw. „We gaan geen één-tweetje maken met Goed Wonen. De gemeente zal een reële prijs in rekening brengen", aldus de wethouder. Le I^irge: „Als de gemeente de grond aan een projectontwikkelaar ver koopt, brengt die waarschijnlijk meer geld op. Maar daarmee schiet de gemeente het doel van de volkshuisvesting voorbij. Als wij bouwen is dat voor inwo ners van Rijnwoude, niet voor mensen uit Wassenaar." RUNWOUDE RUUD SEP Nog een maand en dan is de onzekerheid over de zwemba den in Rijnwoude achter de rug. De gemeenteraad beslist vol gende maand over de laatste twee hete hangijzers die de ja renlange discussie over de zwembaden heeft opgeleverd: wordt het overdekte zwembad De Dolfijn opgeknapt of geslo ten en komt er een fonds waar uit het groot onderhoud van de openluchtbaden kan worden betaald. De beslissing over de toe komst van De Dolfijn kan vol gende maand niet meer worden uitgesteld. Als de gemeenteraad voor 1 november niet beslist om het bad grondig onder handen te nemen, wordt het bad op die datum op last van de provincia le zwembadinspectie gesloten. Dat er op die dag duidelijkheid moet zijn, was al jaren lang be kend. Exploitanten van zwem baden kunnen vanaf 1 novem ber alleen nog ontheffing krij gen van de nieuwe, strengere regels, wanneer een aanpassing van het bad op handen is. De particuliere exploitanten van de openluchtbaden in Koudekerk en Hazerswoude-Dorp mogen op grond van die regeling vol gend jaar weer gewoon open. Aan de openluchtbaden moet de komende jaren echter nog wel het één en ander worden vertimmerd. Daarom hebben Burgemeester en wethouders kondigen een voorstel over het onderhoudsfonds aan hij het raadsvoorstel om stichting De Hazelaar geen subsidie le ge ven. Dat idee werd twee weken geleden geoppend als tege moetkoming voor de gemeente lijke belasting die de stichting moet betalen. De stichting heeft het zwembad in Hazerswoude- Dorp om niet in gebruik gekre gen, maar moet nu wel onge veer 250 gulden onroerende zaakbelasting betalen. Volgens het gemeentebestuur is het on mogelijk de stichting vrijstelling te verlenen van deze belasting zonder daarmee ook voor ande re clubs het pad naar vrijstelling te effenen. de Pastoor van de Plaatstraat. Een dagje later is cultureel cen trum Muzenhof aan de Leider- dorpse Cor Gordijnsingel 4 het decor van een HSL-hoorzitting. De avonden beginnen om half acht, de zalen gaan open om zeven uur. LEIDEN PAUL VAN DER KOOU De hoorzittingen over de hoge snelheidslijn (HSL) worden tus sen 10 oktober en I november gehouden. Mensen die schrifte lijk op de HSI.-nota hebben ge reageerd, krijgen een uitnodi ging om op één van de dertien avonden hun reactie mondeling toe te lichten. Ook komen er twee middagen voor 'organisa ties en instanties'. Het spits wordt afgebeten in Hazerswoude-dorp, waar maandag 10 oktober een bij eenkomst wordt gehouden in het dorpshuis aan de Pieter Hooghstraat 3. Maandag 24 ok tober is er een hoorzitting in het dorpshuis van Rijpwetering aan Wie niet schriftelijk gerea geerd heeft op de kabinetsplan nen om een flitslijn aan te leg gen door het Groene Hart, kan zich voor 8 oktober als spreker aanmelden bij het Secretariaat I loorzittingen I logesnclheids- lijn, Kneuterdijk 6, 2514 EN Den Haag, telefoon: 070 - 3618719. Vanaf 22 november liggen de verslagen van de hoorzittingen ter inzage in gemeentehuizen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19