Jongerencentrum Voorschoten dicht College Leiderdorp kan advies commissie naast zich neerleggen 'Ook een hijger laatje niet in de kou staan' Gokkers betrapt met kilo's valse munten jVoord-Hofland: twee wieiers %eg van voetpad Welterdreef Ondernemers Oegstgeest szijn de weg wijzen moe Leiden Regio 1NDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 S3 IJslandse beroofd van tas [iiderdorp* Een 37-jarige IJslandse vrouw zal zich haar verblijf in leiderdorp nog lang heugen. Gistermorgen werd in een hotel aan de Persant Snoepweg in een onbewaakt ogenblik haar tas stolen. In de tas zaten onder meer een camera, geld en diverse lardepapieren. Een Leiderdorpse vrouw werd gisteren in een upermarkt in de Winkelhof bestolen van haar tas. In de tas, die n haar winkelwagentje lag, zaten geld en waardepapieren. Dieven actief in Leiderdorp m iflderdorp» Geld was de buit gistermiddag bij een inbraak in een woning aan de Leiderdorpse Bospolder. De keukendeur van het pand werd opengebroken erthet huis doorzocht. Het is niet pre e/es bekend hoeveel geld er is meegenomen. Uit een aan de Leidsedreef geparkeerde auto is gisteravond de autoradio gesto- len. D diefstal is tussen 18.00 en 22.00 uur gepleegd. Vijf bekeuringen bij politiecontrole wassenaar Bij een controle van bromfietsen en auto's op de Katwijksevveg in Wassenaar heeft de politie gisteren tussen kwart over tien en twaalf uur drie bekeuringen uitgedeeld. In to taal passeerden in die tijd 45 voertuigen. Twee bromfietsers kre gen een boete vanwege een opgevoerde motor en een automo bilist voor het rijden zonder gordel. Vijf automobilisten werden betrapt op het niet bij zich hebben van autopapieren. Zij krijgen 24 uur de tijd om tlie alsnog aan de politie te laten zien. Wethouder Kemer: 'Ik kan er niets over zeggen vervolg van voorpagina Wethouder C. Kerner (CDA/personeelsza- kenj wil nog geen commentaar geven op het uitgebrachte advies van de commissie beroep- en bezwaarschriften. ,,Ik heb kennis genomen van het advies, maar kan er nog niets over zeggen." Zij wil de kwes tie eerst met het college bespreken. „Want het gaat om een collegebesluit." Zij verwacht dat het advies in de week van 10 oktober in de vergadering van B en W aan de orde komt. Op eventuele politieke consequenties wil zij niet ingaan. Overigens hoeft het college het advies van de commissie beroep- en bezwaar schriften niet op te volgen. Het advies is immers niet bindend. Leggen B en W het advies echter naast zich neer, dan kunnen de ambtenaren weer in beroep gaan bij de sector bestuursrecht van de rechtbank. De gemeente stelde eind vorig jaar het onderzoek in naar de gedragingen van de vier ambtenaren. Eind maart van dit jaar besloten B en W de eerste twee ambtena ren te ontslaan. Een derde kreeg salaris vermindering. De drie ambtenaren werd onder meer onbetrouwbaarheid en ge brek aan normbesef verweten. Het onder zoek naar de gedragingen van de vierde ambtenaar nam iets langer in beslag. Maar een maand later kreeg ook deze ambtenaar ontslag. Van het viertal kreeg deze ambtenaar de zwaarste straf. „De ambtenaar is ontslagen, omdat hij zich schuldig heeft gemaakt aan ernstig plichtsverzuim", luidde de tekst van een persbericht. „Voor zijn aandeel krijgt de medewerker bevolking ontslag zonder recht op een wachtgelduitkering." Ook had deze ambtenaar geen recht op een andere uitkering, zoals de andere twee ontslagen medewerkers. Dat had te ma ken met diens hogere rang en functie. De sancties van B en W staan geheel los van de strafrechtelijke afhandeling van de fraude-kwestie. Zo moeten de ambtena ren op 7 november gewoon voor de recht bank verschijnen. Het college wilde de uitkomst daarvan niet afwachten, maar zijn eigen verantwoordelijkheid nemen, wat overigens een gebruikelijke stap is bij fraudezaken. De politie heeft gisteren vier mannen aangehouden die er van worden verdacht in een Noordwijkse snackbar valse 'munten' in een fruitautomaat te hebben gegooid. Na de ar restatie vonden agenten in de auto van de mannen 3000 van deze munten: in totaal zo'n 16 kilo. Verschillende horeca ondernemers in de Duin- en Bollenstreek zijn de afgelopen maanden met dit 'valse geld' opgelicht. De politie onder zoekt of die mannen ook hiervoor verantwoordelijk zijn. Winst De verdachten - een 18-jarige inwoner van Dlemen en drie Amsterdammers van 18 tot en met 20 jaar oud - liepen te gen de lamp nadat ze een tijdje op een fruitautomaat aan de Hoofdstraat hadden gespeeld. Nadat ze met hun winst wa ren vertrokken, kreeg de eigenaar argwaan. In de geldlade van de automaat trof hij 113 loden si bijtjes aan. die door de fruitautomaat worden herkend als guldens. De horeca-on- dememer kon de politie nog een beschrijving van de wagen geven waarin de mannen vertrokken. Op de Haarlemmer- trekvaart in Sassenheim werden ze vervolgens na een korte achtervolging aangehouden. Verkeerde daadkracht Een ambtenaar die bij de gemeente Leiderdorp verdacht wordt van een misdrijf, die vliegt er uit. Of er bewijs voor de verdacht makingen is. maakt niet uit. Een gedegen onderzoek naar de be schuldigingen is overbodig. Het lijkt een overdreven voorstelling van zaken, maar het is waar. Vier ambtenaren van burgerzaken, sinds vorig jaar verdacht van het achteroverdrukken van geld. hebben het gemerkt. Drie van hen werden ontslagen, de vierde werd teruggezet in salaris. De Leiderdorpse commissie beroep en bezwaarschriften, bestaande uit zeven onafhankelijke juristen, heeft een vernietigend oordeel geveld over de handelwijze van het college van burgemeester en wethouders in deze zaak: de disciplinaire straffen werden uitgesproken zonder een gedegen onderzoek. Het college ging af op onbewezen verklaringen, die soms werden afgelegd uit rancune. Sterker nog: verklaringen van de verdachte medewerkers, afgelegd bij de politie, zijn eenzijdig gelezen door het college. Een andere uitleg van die verklaringen is volgens de commissie 'zeer wel mogelijk'. Uit de stukken van de commissie wordt ook duidelijk dat de ad ministratie bij burgerzaken zo'n chaos was dat een normale con trole op de financiën onmogelijk was. Maar niet de medewerkers van de afdeling burgerzaken zijn daarvoor in eerste instantie ver antwoordelijk, aldus de commissie. In sommige gevallen had de afdeling financiën zelfs toestemming gegeven voor de oncontro leerbare werkwijze. Eigenlijk zegt de commissie dat tot hoog in de gemeentelijke organisatie velen wisten dat er verkeerde din gen gebeurden. Onder leiding van de kersverse burgemeester Zonnevylle, daarin gesteund door het hele college, is op basis van onzuivere en on betrouwbare informatie het voetvolk op straat gezet, maar zijn verantwoordelijken buiten schot gebleven. Die verkeerde daad kracht van de burgemeester kan de gemeente Leiderdorp han denvol geld gaan kosten. De vier ambtenaren zullen ongetwijfeld met forse schadeclaims komen. In verband met deze kwestie rijzen opnieuw vragen over de posi ties van WD-wethouder C. Huigen, al jarenlang verantwoordelijk voor de financiële wanorde, en CDA-wethouder C. Kerner, belast met personeelszaken en het onderzoek naar de burgerzaken kwestie. De trap moet alsnog van bovenaf aan, vanaf de bestuur lijk verantwoordelijken, worden schoongeveegd. 01 'oorschoten frank buurman 3 Voetgangers zijn hun leven niet oi eker op het voetpad langs de 0 Velterdreef in Noord-Hofland n Voorschoten. Dat komt om- 17 lat fietsers en bromfietsers het 'erbod om hier te rijden mas- aal aan hun laars lappen. De 0 tewoners maken zich vooral o argen om de kleine kinderen 0 lie op het voetpad lopen en 111 lebben de gemeente Voorscho ol en verzocht om maatregelen, Het voetpad wordt door de 0' ietsers en bromfietsers gebruikt als een doorgaande route van de Thorbeckeweg via Park Hof- and in de richting van station jjj De Vink en de Leidse wijk Ste- 'ènshof. De bewoners hebben de gemeente hier al eerder op [evvezen, hetgeen heeft geresul- 3: teerd in de plaatsing van voet gangersborden. Die worden echter door de fietsers gene geerd. De bewoners stellen voor het voetgangersgebied aan twee kanten met hekken af te sluiten: bij de brug ter hoogte van Wel terdreef 171 en bij de toegang naar het park ter hoogte van Welterdreef 177. Ter hoogte van Welterdreef 179 zou een waar schuwingsbord geplaatst moe ten worden met de tekst 'Fiet sersafstappen'. De bewoners wijzen er op dat dezelfde maatregelen zijn geno men bij de brug bij het Hof landpad ter hoogte van basissis- school Het Kompas. De fietsers en bromfietsers stappen daar nu af of hebben een andere route gekozen. 01 oegstgeest loman leefmans d - iï g meen te Oegstgeest moet of h'eer snel een aantal dorpsplat- 2j 'egronden ophangen. Regeima- hg zijn mensen naar straten of Jedrijven op zoek en moeten de weg wagen, onder meer bij benzinepompen of winkels. En daar zijn enkele ondernemers liet gelukkig mee. „De platte lronden zijn een jaartje of vier leleden weggehaald en ik heb regelmatig bij de gemeente geklaagd. Maar meer dan We zijn er mee bezig' krijg je daar niet te horen", aldus direc teur A. Devilee van autobedrijf Détom aan de Rhijngeester- l.ilw cg ;Devilee schermt met diverse C(tffega-ondememers die even een* 'last' hebben van bezoe kers die naar een bepaalde straat in Oegstgeest op zoek zijn of een bedrijf of een sportcom plex niet kunnen vinden. Niet dat Devilee deze mensen niet behulpzaam zou willen zijn. maar het is volgens hem veel makkelijker om binnen de be bouwde kom in zogeheten mu- pi's nieuwe plattegronden van Oegstgeest op te hangen. Volgens een woordvoerster van de gemeente is dat ook de bedoeling en liggen er al een tijd plannen voor. „Ze zijn in dertijd weggehaald omdat ze sterk verouderd waren. Maar het laten maken en het onder houd van nieuwe plattegronden kost geld en er wordt nog ge zocht naar een manier om het zo goedkoop mogelijk te ma ken. Aan het eind van dit jaar komt er in ieder geval in de ge meenteraad een voorstel voor nieuwe plattegronden." VRIJE TIJD Rommelmarkt In buurtcentrum Dijk 33 is op zondag 25 september een rom melmarkt. Tussen 10 en 16 uur is iedereen welkom aan de Apo- thekersdijk 33 in Leiden. Wenskaarten Maria Rademaker is vandaag begonnen met een cursus 'wenskaarten maken. De tech nieken die behandeld worden zijn onder meer stempelen, vouwen en sjabloneren. Er zijn nog enkele plaatsen vrij bij de workshops op wijdag- of zater dagmiddag. Meer informatie over plaats en tijden bij Maria Rademakers. Telefoon: 071 315320 Fancy-fair De Leidse Houtschool aan de Adriaan Pauwstraat 1 in Leiden houdt op vrijdag 30 september een fancy-fair. Van 14 tot 17 uur wordt er materiaal als oude schoolboeken en meubels ver kocht. Kinderen, ouders, groot ouders en wienden kunnen ver der spelletjes doen en er is een terras. Konijnen De 8 jarige Clint Heuzen stelt van 5 tot 26 oktober in de bi bliotheek in het Morskwartier in Leiden 250 konijnen van onder meer hout en keramiek ten toon. De jongen wilde oor spronkelijk een levend konijn, maar bleek allergisch. Daarom ging hij miniaturen verzamelen. De tentoonstelling is te zien tij dens openingsuren van de bi: bliotheek. Slaoliestijl Slaoliestijl is een van de uiteen lopende benamingen voor ju- gendstil of art nouveau. Over deze stroming houdt het Dien stencentum Zuid-Oost in Lei den op 5 oktober een korte cur sus. Behandeld wordt het ont staan van de stroming en de al gemene karakteristieken. Voor opgave: telefoon 071 -130304 (na 18.00 uur). Elly de Haas na 18 jaar weg bij het 'Rutgershuis' 'ice-voorzitter Zweekhorst: 'met wurgcontract gemeente viel niet te werken Sommige cliënten bellen liever het nummer van de Stichting Hulpverlening Anticonceptie en Sexualiteit dan een 06-nummer. „Bij ons is het gratis, maar ei genlijk is dat niet de opzet van onze organisatie. Maar je staat ze altijd te woord, je laat men sen niet in de kou staan. Ook niet als het een hijger betreft. Ook als ze mij thuis belden. Als het wat al te te lang duurde zei ik dat we nog naar een verjaar dag moesten", vertelt Elly de Haas-Oudshoorn. Gistermiddag nam de 56-jari- ge bureauleidster afscheid van de stichting met de wat moeilij ke naam. „Tot voor twee jaar waren we bekend als Rutgers huis. Voor veel mensen is dat nog steeds een begrip." De Haas heeft 18 jaar bij de hulpor ganisatie gewerkt. Ze vertrekt omdat ze verhuist naar het Drentse dorpje Fort. In 1976 is zij begonnen. „Een huiswouw die weer aan het werk wilde. Ik kreeg een tip dat bij het Rutgershuis een telefo niste werd gewaagd. Later bleek het om de baan van bureauleid ster te gaan. Een baan waarin ik veel te regelen kreeg. Niet alleen de binnenkomende telefoon tjes, maar ook de financiën en de summiere hulpverlening. „De echte hulpverlening laat je altijd door een arts doen. Dat moet je altijd voor ogen hou den." Het was een baan waarin Elly de Haas zichzelf heeft ontwik keld. „Je leert wel wat op een cursus, maar het merendeel komt toch in de praktijk. Ook stak ik weieens wat op uit Sekstant, het blad van de Ne derlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming. Nu kijk ik nergens meer van op. Daar van leidinggevend arts Eelkje van Dorp krijgt Elly de Haas de speld van de Stichting Hulpverlening Anticonceptie en Sexualiteit. Het ontwerp voor het logo is gemaakt door zoon Lex de Haas. foto henk bouwman naast kun je altijd bij een arts terecht.!' Al was dat in de beginjaren niet altijd even eenvoudig weet De Haas. „Er was nogal wat af stand tussen de medewerkers en de artsen. Nu geef je een brul naar boven als er een telefoon tje is. Toen ging je wagen of ze aan de telefoon wilden komen. Artsen als dr. Van der Vliet-De Vries of dr. Lim spraken we met u aan. Dat is er nu niet meer bij. Er is een uitermate plezierige samenwerking." Volgens Elly de Haas is het al tijd een afwisselende haan ge weest, met zowel plezierige contacten als schrijnende geval len. Voorbeelden geeft de bu reauleidster echter niet. „Ook is er geen leuke anecdote. Anoni miteit is bij ons erg belangrijk. Dus praat je niet over wat je al lemaal hebt meegemaakt. Dat hou je simpel en alleen voor je zelf. Daar hebben anderen niets mee te maken. Als mensen met problemen bij ons komen is dat een stap die ze maken. Seksua liteit is nog steeds een onder werp dat erg moeilijk ligt. Wat dat betreft is er in die 18 jaar weinig veranderd." Een belangrijke periode was de privatisering van het bureau twee jaar geleden. „Van de ene op de andere dag werden we losgekoppeld van de Rutgers stichting en gingen we verder Stichting Hulpverlening Anti conceptie en Sexualiteit. Dat was een belangrijke en ook in grijpende stap. Gelukkig heeft dat geen invloed gehad op de belangstelling voor ons werk. In die twee jaar hebben we niet minder dan 2300 cliënten op enigerlei wijze geholpen. Dat zegt toch wel iets over het suc ces van onze organisatie." 5me et Open Jongeren Centrum in Voorschoten, onderge- e acht in gebouw Onderdak aan de Prins Bernhardlaan, •staat niet meer. Afgelopen weekeinde nam jongeren- trèi erker H. van Leeuwen ontslag omdat hij vond dat het erken hem door de gemeente onmogelijk werd ge- aakt. Ook de vrijwillige krachten hielden het voor ge- bre et bestuur van de Stichting /a'l pen Jongerenwerk deed nog t] laatste poging om het cen- jm open te houden, maar apte vervolgens zelf ook maar 3ve -We hebben het ruim een aand geprobeerd, maar met !t wurgcontract van de ge- iudl een te viel niet te werken", al- is vice-voorzitter H. Zweek- ;st van de Stichting. Het jongerencentrum levert al ruime tijd irritatie op bij de jjjjjjfcwonenden. Er zou te veel irrie worden gemaakt tijdens Beo-avonden. De klachten even bestaan, ondanks het feit )t de muziekactiviteiten wer- n verplaatst naar het Cultu- ?1 Centrum. De gemeente be- m daarom steeds strengere ei- n te stellen aan de activiteiten Onderdak. ,,Er mag geen bier worden irkocht, de tent moet steeds peger dicht. Op deze manier innen we net zo goed een bal- tgroep of een kinderkoor be nnen. Het heeft voor ons geen om op deze voet door te (ari", stelt Zweekhorst. Het feit it er ook nog steeds geen uit zicht is op de bouw van een nieuw jongerencentrum nabij zwembad het Wedde heeft voor het bestuur de doorslag gege ven. „Van een behoorlijke over bruggingsperiode is geen spra ke. Het kan nog wel twee jaar duren voordat dat nieuwe jon gerencentrum er staat." Voor Zweekhorst is het teke nend voor de situatie dat de jongerenwerker ontslag heeft genomen, terwijl hij nog geen nieuwe baan heeft. „Dat geeft wel aan hoe hoog de nood is ge stegen. Een paar cursussen, een gekortwiekte inloopsoos tot half elf 's avonds, er viel geen eer meer aan te behalen. En dat ter wijl we met ons werk wekelijks meer dan honderd jongeren be reikten. Maar op deze manier hoeft het voor ons niet meer. Ie steekt er een hoop tijd in, maar de gemeente maakt je het wer ken alleen maar onmogelijk." Zweekhorst vreest dat Voor schoten de rekening nog wel ge presenteerd zal krijgen. „De jongeren zijn letterlijk op straat gegooid en gaan nu elders ver tier zoeken in de gemeente. Dat zou hier en daar wel een wat overlast kunnen geven, meer dan de overlast die het Onder H. Zweekhorst (rechts) en zijn broer G. Zweekhorst hebben besloten het open jongerenwerk in Voorschoten voorgezien te houden. „Er mag geen bier worden verkocht, detent moet steeds vroeger dicht. Op deze manier kunnen we net zo goed een balletgroep of een kinderkoor beginnen." FOTO HIELCO KUIPERS dak de omgeving bezorgde." De deur is door het bestuur overi gens niet dichtgegooid. „We blijven bereid met de gemeente over een oplossing te praten, piaar we hebben nu een duide lijk signaal gegeven. Alleen als we enige ruimte krijgen zijn we bereid nog iets te gaan doen." De gemeente Voorschoten wilde vanmorgen nog geen commentaar geven op de zaak.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17