Boeren vrezen komst rotganzen r k Natuur Milieu Varkensgras (2) Bonte Piet vangt steenuiltjes op Stichting wil olifant redden in Thailand g'A Steeds vaker vuilstort in natuurgebieden Spinnen te kijk in Artis Het economisch belang van het behoud van vliegjes Dier dat hier overwintert propt zich vol DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 NATUURLIJK Varkensgras, alomvertegenwoordigd in het plantenrijk, heeft een interessante taak. Door onbekendheid wordt deze plant in de mensenwereld dikwijls niet begrepen en wordt zij verkeerd beoordeeld. Ik zet het pleidooi vooreen rechtvaardige beoorde ling van deze actieve plant in dit artikel voort en begin daartoe met haar eigenaar dige groeiwijze. Staat het varkensgras tussen andere plan ten, dan heeft deze plant een rechtopstaan de houding; haar taak is dan alleen maar grondzuivering. Staat zij daarentegen op een plaats waar weinig of geen begroeiing aanwezig is, dan vat zij haar andere taak op, door er voor te zorgen dat verdroging, ver wering en wind geen greep krijgen op de weerloze grond. Zij breidt daartoe haar hele stengel- en bladsysteem wijd uit en kruipt, steeds met stengelverlenging en bladvorming, in brede kring verder. Let wel, niet door wortelvor ming maar, veel effectiever, door nieuwe plantvorming. Kijk daarvoor maar eens naar de bouw van de stengels; ze zijn donkergroen van kleur met iets wit en rood bij de talrijke knoppen. De vaak heel kleine bladen weinig ver damping dus hebben een ruwe rand. De bloemen zitten bijeen, in een aantal van een tot vijf, verenigd tot een zogenaamde bijscherm. Ja, dan de kleur van die bloemen; hoe die is, dat is zo maar niet te zeggen. Vrijwel van voorjaar tot en met de herfst kunt u bloe men aantreffen. In de lente overheerst wit, hoewel ook rose en purper voorkomt. Volgt u de bloemkleur tot in de herfst, dan zult u merken dat het celvocht in de bloem veran dert en de bloem blauw, paars of rood wordt. De kleur is namelijk afhankelijk van de sui- kerproduktie in de cellen van de bloem blaadjes. En die blaadjes zijn op hun beurt wéér aangewezen op het voedselaanbod, dat de wortels produceren uit hetgeen ze kunnen bemachtigen. En dat is niet weinig. Het is haast niet te geloven wat die wortels al niet uit de bodem opnemen. Vraagt u zich af, in wat voor soort grond het varkens gras bij voorkeur groeit? Antwoord: het heeft geen voorkeur! Zijn eerste taak is, bo dembedekker te zijn om zo elke woestijn vorming te voorkomen. U vind de plant tot in de herfst langs wegen en paden, tussen de straatstenen en langs de trottoirbanden. Hoe wilt u die soort grond daar noemen? En toch vinden de wortelharen er de nodige voedingsstoffen, die in de bladcellen niet alleen opgebouwd worden tot de gebruikelijke, maar ook tot enkele heel specifieke stoffen. Die bijzondere stoffen worden in de ge neeskunde gebruikt ter bestrijding van in wendige bloedingen en om dorst te stillen bij suikerziekte. Ik heb het gevoel, dat deze vaak vertrapte en verachte plant op het pad van de mens geschoven wordt. Op die, door mens en dier betreden, plaatsen hoort het varkens gras thuis. Daar vindt het zijn ingrediënten voor zijn bijzondere stoffen. Probeer maar niet de plant een 'betere' plaats te geven. Als u varkensgras plukt en thuis in een vaas met water zet, is het na korte tijd ver droogd. Zijn wateropnamestelsel is zodanig afgesteld, dat hij bescheiden plaatsen nodig heeft en 'weelde' niet verdraagt. Door de eeuwen heen, tot op heden toe, blijft voor de goede waarnemer en de door zettende onderzoeker het varkensgras een fascinerende plant. De in 79 na Christus bij de uitbarsting van de Vesuvius omgekomen schrijver Plinius schonk in zijn groot werk Naturalis Historiavolie aandacht aan deze plant en Diocorides, de beroemde Griekse geneeskundige uit Cilicië, geneesheer in het leger van keizer Nero, prijst haar in zijn boek over geneesmiddelen, vanwege de bloedstelpende stof die zij bevat. In vroeger tijden was de volksnaam dan ook Bloed- kruid. Indien gewenst wil ik u er wel heel eenvou dige, puur natuurlijke, gebruiksaanwijzin gen over doorgeven. midwoud Als de zeven dwergen van Sneeuwwitje, pienter, ferm en waakzaam uit de oogjes blikkend, zitten ze daar in vo gelasiel De Bonte Piet. Het asiel in het Noordhollandse Mid woud heeft een record aantal opvang-steenuilen in huis. Alle zeven van deze kleinste uilensoort in ons land zijn tijdens het broedseizoen door attente vinders naar binnen gebracht. De meeste vogeltjes waren, verweesd, aangetroffen op de grond in West-Friesland en Purmerend, waar ze licht een prooi van de katten hadden kunnen worden. Dat steenuiltjes al vroeg aan de wandel gaan is overigens bekend. De jonge diertjes zijn vlu- grijp. Doordat prima klauwtjes hebben, kunnen ze tegen bomen op lopen. Ze worden dan ook niet zelden gezien terwijl ze een uitstapje over een boerderijgazon maken. In West-Friesland, waar de steenuil vanouds in de inmiddels verdwenen (hoog- stam)boomgaarden huisde, vindt de vogel tegenwoordig in zijr oude leefomgeving nog onderkomen in speciaal opgehangen nestkasten. FOTO MARTIJN DE JONGE Gevolgen van bezuinigingen drijven vogels reservaten uit De boeren van de Waddeneilanden kunnen de komende jaren rekenen op meer be zoek van rotganzen, die in het voorjaar hun gewas komen opvreten. Dit is een indirect gevolg van rijksbezuinigingen op het natuurbeheer in onder meer de kweldergebieden. De krappe beheersbudgetten nopen de reservaatbezitters tot goedkoop beheer. Kwel ders worden minder gemaaid en zijn door verruiging minder aantrekkelijk voor rotgan zen, die daardoor uitwijken naar het boerenland. leeuwarden gpd Dat bleek verleden week tijdens de eerste dag van een interna tionale rotganzenconferentie, die doör de Waddenvereniging in Leeuwarden op touw is gezet. Geleerden en belanghebbenden uit de Waddenstaten, Engeland en Frankrijk debatteerden over de mogelijkheid om internatio nale afspraken te maken die zo wel de ganzen als de schade lij dende boeren ten goede komen. Rotganzenkenner Bart Ebbin- ge (Wageningen) legde uit dat de wereldpopulatie met het hui dige aantal van deze vogelsoort van ongeveer 250.000 aan haar plafond zit. De flinke groei, die in 1972 begon na het sluiten van de jacht in Denemarken, is tot staan gekomen. Beperkende factor zijn de omstandigheden in het broed gebied, te weten het Taimyr - schiereiland in Noord-Siberië. De toendra-achtige eilanden voor de kust zijn goed bezet met ganzenesten. Kolonisatie van het vasteland loopt stuk op na tuurlijke vijanden, zoals de Tai- myr-meeuw en de poolvos. Al leen in jaren met veel lemmin gen (een arctische muis) komen rotganzen onder dekking van sneeuwuilen tot een redelijk broedsucces op het Taimyr- continent. Dat de rotgans in het Neder landse Waddengebied in het voorjaar toch nog in aantal toe neemt, komt door het ruime aanbod van voedsel. Dat is het gevolg van de stichting van na tuurreservaten, maar evenzeer van de moderne landbouw, die al in het vroege voorjaar voor ei witrijk gras zorgt. Namens het Landbouwschap werd gepleit voor een reële schadevergoeding voor boeren in samenhang met een verjaag- praktijk en het recht om selec tief met het jachtgeweer in te grijpen. Voor boerenwaarne- mers uit Engeland en Sleeswijk- Holstein lijkt de huidige Neder landse wildschaderegeling al een luxe. Daar wordt weinig of geen geld uitgekeerd. Uit wetenschappelijke hoek kwam het voorstel kunstmatige zeegrasvelden en kwelders te creëren, om de graasdruk op het boerenland te verminderen. In Noord-Duitsland zijn daar goede ervaringen mee opge daan. Feit blijft, dat het huidige areaal beschermde natuur in de Waddenzee niet genoeg voedsel biedt voor de rotganzen-wereld- bevolking. Ook in eigenlijke overwinte- ringsgebieden in Engeland en Bretagne is het voor de rotgans schrapen om aan de kost te ko men. In Noord-Spanje, waar grote zeegrasvelden floreren, worden steeds meer rotganzen gesignaleerd. Voor de Neder landse Waddenzee, een typi sche etappeplaats op de rotgan- zentrek, is geen alternatief voor handen. Thaise milieubeschermers heb ben onlangs de oprichting be kend gemaakt van de Stichting Aziatische Olifant, die zal trach ten de olifant in Thailand voor uitsterven te behoeden. ,,Als we niets doen, zouden er wel eens geen olifanten meer kunnen overblijven", aldus een van de oprichters van de stichting. Ooit telde Thailand tiendui zenden olifanten, het nationale symbool van het land. Nu leven er nog drieduizend in gevan genschap en ongeveer tweedui zend in het wild. De afgelopen dertig jaar is de Thaise olifantenstand snel ach teruitgegaan terwijl de bevol king groeide van 26 miljoen naar 58 miljoen inwoners en de bossen, die in de jaren '60 nog 53 procent van het grondgebied bedekten, nu nog maar 26 pro cent beslaan. Er is niet genoeg voedsel en niet genoeg ruimte voor de oli fanten, aldus de stichting. Ook worden olifanten vaak gedood voor voedsel, vanwege hun ivoor of voor de traditionele ge neeskunst en door dorpelingen die hen als een bedreiging voor hun boerderijen zien. De stichting zal er bij de rege ring op aandringen om alle oli fanten in gevangenschap te re gistreren. Ook zal de regering onder druk worden gezet een reservaat voor olifanten in het wild in te richten. De olifant als werkkracht een steeds minder voorkomende verschijning in Thailand. FOTO REUTER Fransen ontruimen controversiële landingsstrook op Antarctica Waarschijnlijk afval van 'kleine scharrelaars' amsterdam 's graveland Onder druk van milieubeschermers heeft Frankrijk verleden week beloofd een con troversiële landingsstrook bij een onder- zoeksstation op Antarctica te ontruimen. Het werk aan de strip, dat in 1982 begon, leidde tot felle protesten van ecologen die bezorgd waren over het lot van keizerpen- guins en andere vogels rond de basis Du- manot-d'Urville. De bouw vorderde langzaam. Het eerste vliegtuig moest in januari 1993 landen. Maar tegen die tijd was de airstrip onbruik baar wegens schade veroorzaakt door slecht weer. De strip is nooit in gebruik genomen. Experts schatten dat de reparatie 16,5 miljoen gulden zou kosten, bovenop de 34 miljoen gulden die al zijn uitgegeven. De basis zal bevoorraad blijven worden door schepen. Deze varen gedurende de korte, vier maanden durende zomer op Antarctica van het Australische eiland Tasmania naar de basis, die de rest van het jaar onbereik baar is. Beheerders van natuurgebie den treffen steeds vaker stie kem gestort afval aan. In het gehele land melden opzichters de aanwezigheid van grote en kleine hopen vuil, waaronder vaak gevaarlijke stoffen. Vol gens de Vereniging Natuur monumenten gaat het om af val van kleine bedrijfjes, die geen geld over hebben voor het legaal storten via de ge meente. Particulieren kunnen hun vuil meestal wel bij de rei nigingsdienst van de gemeen te kwijt en voor chemische stoffen bestaat de chemokar. De opzichters treffen puin aan, bouwafval, vaten met on bekende chemische stoffen, autobanden en zelfs asbest. Bedrijven moeten voor het aanbieden van chemisch afval tot tien kilo betalen en voor de verwerking van grotere hoe veelheden moeten zij gespe cialiseerde bedrijven inschake len. Grotere bedrijven houden zich daaraan; Natuurmonu menten denkt dat met name kleine 'scharrelaars' verlaten plekken in de natuur opzoe ken om hun rommel te dum pen. Er duiken bijvoorbeeld de laatste tijd veel autobanden op. Inleveren kost sinds kort een tientje per band. In recre atiegebieden zoals Spaam- woude wordt vaak afval ge vonden en in de Loonse en Drunense Duinen werden de ze zomer zelfs 190 autobanden op een plek aangetroffen. Op het landgoed Huis ter Heide vond een opzichter drie lek kende vaten terpentine en langs een openbare weg door het landgoed zeventig vierkan te meter asbest. Voor de beheerders van de natuurgebieden is de vondst van afval extra zuur, omdat zij voor de verwijdering moeten betalen. De dader ligt vrijwel altijd op het kerkhof en poli tietoezicht is er te weinig. Een hevige angst voor spinnen plaagt sommige mensen, ande ren vinden spinnen alleen maar griezelig, een enkeling denkt dat spinnen gevaarlijk zijn. Wie wat minder emotioneel kennis wil maken met deze diersoort, kan van zaterdag 1 tot en met zon dag 9 oktober terecht in het In- sektarium van Artis, voor een vogelspinnententoonstelling. De echt dapperen kunnen er niet alleen naar kijken, maar mogen zo'n dier ook vasthou den. Artis meldt dat Het Repti- lion (Zoetermeer) op deze expo sitie in ongeveer zeventig bak ken zo'n veertig soorten spin nen toont, onder meer de be ruchte Zwarte Weduwe en de Goliath die, in spreidstand, de grootte van een trottoirtegel heeft. Voor de liefhebbers is er een boekje over vogelspinnen te koop en zelfs het harige huidje van het dier. londen the independent Milieudeskundigen weten vaak niet goed hoe ze het belang van biodiversiteit, oftewel soortenrijkdom, moeten uitleggen. Onlangs meldde de directeur van de Britse afdeling van het Wereld Natuur Fonds tijdens een conferentie dat er elk jaar zo'n 20.000 soor ten verdwijnen, oftewel elke twintig minu ten één. Maar toen hem werd gevraagd één enkele soort te noemen die dit jaar was uit gestorven, wist hij er geen. Welk nut heeft een vliegje waarvan nie mand het bestaan kent? Wat is het nut van biodiversiteit? Aangezien we niet eens we ten hoeveel soorten er zijn (schattingen va riëren van vijf miljoen tot vijftig miljoen) kunnen we alleen maar gissen naar het aantal soorten dat verdwijnt. Ons verlangen om bedreigde grote zoog dieren te redden, is misschien nog wel ver klaarbaar. Denk maar aan de reuzenpanda (het symbool Van het WNF), de blauwe vin vis of de Siberische tijger. Maar het is veel lastiger om vol te houden dat bossen niet in landbouwgrond moeten worden veranderd om het leefmilieu te beschermen van insek- ten waarvan we niet eens weten dat ze be staan. Toch is er, afgezien van ethische of more le redenen, een belangrijk economisch ar gument om deze leefgemeenschappen juist wel te beschermen. De schrijvers David Pearce en Dominic Moran leggen dit uit in hun boek The Economie Value of Biodiversi ty (De economische waarde van biodiversi teit), dat later deze maand zal verschijnen. De belangrijkste oorzaak van het verdwij nen van soorten is landontginning door de mens. Grote stukken land worden van moe ras, bos of kustgebied veranderd in weide- of akkerland. Maar de economische waarde van het land in zijn natuurlijke staat is vaak veel groter dan in zijn ontgonnen vorm. De waarde als bouwland kan veel kleiner zijn dan de toeristische waarde, of de medi sche waarde van de planten die er groeien. Wie daarbij ook nog bedenkt dat het om hakken van een bos elders tot overstromin gen leidt en bijdraagt aan de wereldwijde temperatuurstijging, begrijpt dat agrarisch landgebruik in veel gevallen economisch gezien pure onzin is. Toch schrijdt dit proces nog steeds voort. Waarom? In de eerste plaats omdat land- ontginning in veel landen om politieke re denen wordt gestimuleerd. En in de tweede plaats omdat het vaak niet eenvoudig is om de economische waarde van land in zijn natuurlijke staat optimaal te benutten. Dit exploitatie-probleem laat zich niet eenvou dig oplossen, maar het afschaffen van ont ginningssubsidies zou al een grote stap in de goede richting zijn. We hoeven niet te weten wat het nut is van een vliegje. We hoeven alleen maar te weten dat het economische onzin is insekti- ciden te subsidiëren om het vliegje te do den. vertaling: margreet heslinga theoschildkamp. gpd Het is gebeurd met de zomer. Het is vooT-P- bij. De natuur maakt zich op voor de win ter. Koekoek en wielewaal, gierzwaluw en! tuinfluiter: ze zijn al verdwenen. Wie def- winter in eigen land moet zien door te kol men, propt zich vol met zo veel mogelijkj voedzame kost: de brandstoftank moet vol' zijn. De vleermuizen hebben zich tegoed gedaan aan insekten, de egel heeft ik weel?- niet hoeveel naaktslakken achter de kiezen konijnen en hazen verslinden kilo's gras en! kruiden, de eekhoorn eet aan één stuk dooiP- beukenootjes en hazelnoten: ieder zorgt er-P- voor dik en gezond te zijn. Sommige dieren leggen voorraden aan: de Vlaamse gaai van eikels, de eekhoorn' van noten en de muizen van zaden. Nood-j gedwongen moeten vele dieren het echter zien te rooien zonder provisiekast. Vlees-! eters kunnen geen prooi bewaren, vlinders' geen nectar. Van de meeste insektensoor-j ten zullen in de herfst alle exemplaren ster-! ven. Natuurlijk zijn dan de eitjes, waaruit in! het voorjaar de nieuwe generatie komt, al Ook wordt in de voortplanting wel voorj zien door vrouwelijke exemplaren de winter- te doen overleven, zoals bij hommels, of een enkele koningin, hetgeen het geval iJ-' bij bijen en wespen. Maar deze zijn niet de enige die als volwassen insekt door de kou de en de duisternis heenkomen. De prachtige vlinders kleine vos en dag pauwoog slagen hierin ook, alsmede het lie veheersbeestje, de gaasvlieg, de mug en dt coloradokever. Zij zoeken een beschut plek je: onder een houtstapel, in een opening o kier in een muur, in een boomholte, schuur of een garage. Daar zitten ze denlang doodstil, met een koud e nauwelijks levend lichaam. Ze leven op eerM waakvlammetje. Er zijn er die de warmte opzoeken van dt menselijke woning, maar vreemd genoej overleven ze dit zelden. Wanneer het li chaam in winterslaap gaat is kamertempe ratuur te hoog en raakt het insektelijf in ver warring en uit balans. Wie zo'n overwinte -1 rende vlinder binnenshuis aantreft kan hen rf maar beter naar buiten brengen. Hetzelfd geldt voor lieveheersbeestjes, die vaak ach - ter de schors op uw open-haard-brandhouW zitten. Leg zon blok maar ergens beschut ifp de buitenlucht. De kevertjes komen voorjaar vanzelf tot leven om uw planten ontdoen van bladluizen. Wat de vlinders betreft zijn het slecht] eerdergenoemde soorten en hooguit een paar andere lotgenoten die door en ijs heen weten te laveren. Koolwitji brengen alleen als pop de winter door. rupsen hebben zich op een droge pi; tussen de begroeiing ingesponnen en steden de wintermaanden aan de tamorfose van rups naar vlinder. Pijlstaai vlinders en vele soorten uiltjes doen hetzell de, maar tussen het mos of in de grond. An dere uiltjes zoeken veiligheid in de holl stengels van bereklauw of riet. Een aantal soorten vlinders heeft, net al trekvogels, de weg naar het warme zuidei weten te vinden. De meest opvallende dit reizigerslegioen is de atalanta, die wel admiraal of nummervlinder wordt ge noemd. In de nazomer en herfst begint h - zijn duizenden kilometers lange tocht. Zij] nakomelingen komen vanaf april naar onz jj streken terug om ook hier weer een nieuw r lichting te produceren. In de late lente leg gen ze hun eitjes op voornamelijk brandne telbladeren, waarna in juli de eerste kers verse vlinders verschijnen. In de nazomer zijn er zovele atalanta!|ia dat we ze overal kunnen aantreffen waa^' maar bloemen als asters en sedum zijir waar rottend fruit onder de bómen ligt ol waar composthopen een rijk gedekte taffy; betekenen. 11 Minder spectaculair dan deze prachtvlinl der is het gamma-uiltje, maar minstens zr opzienbarend is zijn trekgedrag. Het op hefr eerste gezicht v-aalbruine, maar bij nadeL inzien prachtig getekende en gekleurd! beestje, plant zich voort in Noord-Afrika orL in het voorjaar Europa binnen te trekkej Vanaf begin mei is dit dagvlindertje, dat uitziet als een nachtvlinder, in ons lai aanwezig. Daar fladdert hij vliegensvlug en schijf baar heel zenuwachtig van bloem bloem, vooral afrikaantjes, buddleia er de. Per bloem verdringen er zich soms tallen. Maar dikwijls is hij niet met zove% het aantal varieert enorm van jaar t Het ene seizoen zijn er slechts een paar duLê zend, het andere kunnen het er vele miljot nen zijn. Dit jaar, 1994, was het zo'n echte gamma uiltjes-zomer. De menigte was overal or voorstelbaar groot. Al deze kleine fladde^1 raars, die herkenbaar zijn aan de op d1; Griekse letter gamma lijkende witte vleuge vlek, zullen niet terugkeren in Afrika. Wan neer het op zeker moment te koud en l wordt gaan ze ten onder. Een nieuwe ii gratiegolf laat tot het voorjaar op wachtdn.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12