Als lading schuift, is schip verloren Buitenland Meningsverschillen Jeltsin en Clinton Twee doden bij aanslag Dp Duits asielverblijf Ramp bij Mukomuko ergste, die met Titanic nog steeds bekendste Honderden nieuwe pestgevallen in India Overlevingskans in koud Oostzeewater zeer gering Drijvende paleizen zijn tevens varende doodskisten WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 Agence France Presse OPA Deutsche Pre Independent IP' AM' 'Mr.i nu «ti Ni-.1i li.i-nis iVistiuir.il e Agentur CPD Geassocieerde Pers Dici Inter Press Service RIR* Reuter UP Finnen neigen naar 'ja' voor EU helsinki Drie weken voor de Finnen stemmen over aansluiting van hun land bij de Europese Unie voorspellen opiniepeilingen I een winst voor 'ja'. Een onzeker element is dat één op de drie j Finnen zegt nog niet te weten hoe zij of hij zal stemmen. Als eer- j ste van de drie Noordse aspirant-leden (met Zweden en Noor- Wegen) houdt Finland op 16 oktober een niet-bindend referen- Idum, waarna het parlement in Flelsinki het laatste woord heeft. (Italianen boos over bezuinigingen I3* rome De Italiaanse regering heeft afgelopen nacht besloten ruim 40 miljard gulden te bezuinigen op de overheidsbegroting voor 1995. De vakbeweging vergadert vandaag over een algeme ne staking, gericht tegen met name de voorgenomen kortingen op de pensioenen. i ■Peiling: Duitse FDP kansloos I bonn De liberale FDP haalt de kiesdrempel van 5 procent niet en verdwijnt bij de verkiezingen van 16 oktober uit de Bonds dag. Dat meent Manfred Göllner, directeur van het enquétebu- reau Forsa. Voor de deelstaatverkiezingen in Beieren afgelopen zondag, stond de FDP in de landelijke opiniepeilingen nog op 6 procent. Maar door de verpletterende nederlaag in de zuidelijke deelstaat steunt nu nog maar 4 procent van de kiezers de FDP. Tweeling voor Chinese reuzepanda peking» De reuzepanda Lele, die in de dierentuin van de Chine- »se hoofdstad Peking leeft, heeft een tweeling gebaard. In iets Jmeer dan een uur besloot Lele welk van de twee baby's ze ging 3 opgeven. Panda-moeders kunnen namelijk maar één baby tege- ilijk grootbrengen. Het personeel van de dierentuin zorgt voor het verlaten pandabeertje, dat tien centimeter lang is en 160 gram weegt. Beide baby's maken het goed. ^Tientallen doden bij raketaanval Kabul [Islamabad Een raket die een gebouw trof waar een bruilofts feest werd gehouden, heeft gisteren in de Afghaanse hoofdstad Kabul aan meer dan veertig mensen het leven gekost. Zo'n ze- i ventig mensen raakten gewond. Volgens het bureau van de Ver enigde Naties in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad kwamen bij een tweede raketaanval drie mensen om. Hierbij vielen even eens veel gewonden. i Spaanse drughandelaars cel in madrid» De Spaanse Hoge Raad heeft in het grootste drugpro ces uit de geschiedenis 31 drughandelaars veroordeeld tot ge vangenisstraffen van twee maanden tot 23 jaar. De rechtbank sprak zestien personen wegens gebrek aan bewijs vrij, onder wie een belangrijke vertegenwoordiger van een Colombiaans drugs kartel. In totaal 51 personen stonden terecht in het proces van de 'Galicische drugmaffia' dat ruim een jaar heeft geduurd. Spoorwegconflict Engeland opgelost londen Een bitter arbeidsconflict tussen seinwachters in het Verenigd Koninkrijk en Railtrack, hun werkgever, is vannacht opgelost. Het conflict, dat 15 weken heeft geduurd, heeft een schade van bijna anderhalf miljard gulden berokkend aan de Britse Spoorwegen en de industrie. Het arbeidsgeschil leidde tot een reeks van 19 eendagsacties, waarbij een groot deel van het treinverkeer in Engeland werd stilgelegd. %>er wapens voor Bosnië en Iran washington hans de bruun orrespondent )e presidenten Jeltsin en Clin- in zijn gisteren als 'oude vrien- en' aan hun vijfde top in an- erhalf jaar begonnen. Maar bij 11e vriendelijke woorden die de ussische en Amerikaanse pre- ident voor elkaar over hadden, leek al meteen dat Rusland en e VS op enkele belangrijke unten van mening verschillen. )e aanpak van de crisis in Bos- ië en de Russische wapenleve- anties aan Iran zijn daarvan oorbeelden. Jeltsin maakte duidelijk zich zullen verzetten tegen Ameri- aanse pogingen om het wape- embargo tegen de Bosnische ïoslims op te heffen. Maar .linton wees erop dat dit me- ingsverschil geen problemen ïeer hoeft op te leveren, nu de iscussie over opheffing van het erbod op wapenleveranties rijwel zeker met een half jaar 'ordt uitgesteld. Volgens Clin- >n is ook de Bosnische rege- ng daar nu toe genegen, het- een werd bevestigd door uit- praken van de Bosnische presi- ent Izetbegovic tijdens de Al- emene Vergadering van de erenigde Naties. brandbommen op diverse politiebureaus onn peter van nuusenburg orrespondent i het plaatsje Herford, in de )uitse deelstaat Noordrijn- Vestfalen, zijn vanochtend roeg twee bewoners van een sieltehuis om het leven geko- nen. De slachtoffers, een 23-ja- ige licht gehandicapte vrouw n haar 11 -jarige broer, waren Ibanezen uit de Servische pro- incie Kosovo. Ze waren al ge tikt toen de brandweer hen ond. Het lijdt geen twijfel dat e brand is aangestoken. Er zijn wee benzine-jerrycans (elk met en inhoud van 25 liter) in het ontainerdorp gevonden. Het complex, bestaande uit 8 containerwoningen, stond inge tijd in lichterlaaie maar is imiddels geblust. Volgens poli ewoordvoerders moeten de aders van de aanslag in ex- Internationale scheepvaartorganisatie eist grotere veiligheid Clinton repte op zijn beurt over de Amerikaanse onvrede over de levering van Russische onderzeeboten, gevechtsvlieg tuigen en rakettechnologie aan Iran samen met Irak, Noord- Korea en Libië een van de vier landen op de zwarte lijst van de VS. Jeltsin wijst er echter op dat Rusland een andere relatie met Iran heeft en bovendien het geld (naar verluidt een miljard dollar) hard nodig heeft. Later liet de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Christopher. doorschemeren dat mogelijk vandaag overeen stemming ten aanzien van Iran kan worden bereikt. Een woord voerder van het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken zei daarvan echter niets te we ten. Jeltsin en Clinton spraken gis teren enkele uren met elkaar. Volgens medewerkers waren het ,,zeer opgewekte, zeer vrien delijke, informele en soms zeer directe" gesprekken. „Vandaag ontmoeten wij elkaar niet als te genstanders, maar als partners in onze zoektocht naar een wel varender en vreedzamer we reld", zei Clinton tijdens de wel- komstceremoriie. rotterdam jolande van der graaf Schuivende lading, dronken kapiteins, navigatie- fouten. Menselijke fouten, niet technische man kementen, lagen ten grondslag aande meeste on gelukken met veerboten en passagiersschepen. Bijgaand een overzicht van de ergste scheeps rampen van deze eeuw, waarbij vaak een toevalli ge samenloop van kleine omstandigheden tot im mense drama's heeft geleid. Nog altijd vers in het geheugen ligt het drama met de Britse Kanaalveerboot Herald of Free En terprise van rederij Townsend Thoresen die in de avond van 6 maart 1987 voor de kust van het Bel gische Zeebrugge verging. Een grootscheepse reddingsactie kon niet voorkomen dat 194 man nen, vrouwen en kinderen bij de ramp om het le ven kwamen. De oorzaak: de laadklep van de veerboot was voor het uitvaren niet onmiddellijk gesloten; zo wilde de bemanning tijd te winnen. Het majestueuze zeekasteel kreeg een laagje wa ter aan boord, raakte direct uit balans en kapseis de. Ruim een half jaar later kon een van de grootste veerbootrampen van deze eeuw worden opgete kend. De twijfelachtige eer van koploper is toebe deeld aan het Filipijnse schip Dona Paz. De veer boot kwam in de nacht van 20 op 21 december 1987 in de Straat van Tablas, ruim 150 kilometer ten zuiden van de Filipijnse hoofdstad Manila in aanvaring kwam met een tanker. De Dona Paz stond vrij snel in lichterlaaie en in de vlammen kwamen volgens de eerste schattingen ruim 1.500 mensen om het leven. Nabestaanden rekenden enkele maanden later echter uit dat het ware do dental tegen de 4.000 liep. De veerboot had twee keer zo veel passagiers aan boord als maximaal toegestaan, waardoor velen niet eens de kans kre gen het brandende schip te verlaten. De lijst met recente ongelukken van veerboten en passagiersschepen is lang. De belangrijkste: 2 september 1986. Het passagiersschip Admiraal Nachimon zinkt na een aanvaring op de Zwarte Zee bij de Russische kust. Aantal doden: 79. 11 november 1986. Door slecht weer komt een veerboot voor de kust van Haïti in problemen. Aantal doden: 180. 24 oktober 1988. Het passagiersschip Doina Ma- riyn zinkt tijdens een tyfoon bij de Filipijnen. Aantal doden: 500. 2 januari 1989. Door paniek aan boord komt de veerboot Justo BarriosIIbij Cuatamala tot zinken. Aantal doden: 61. 30 april 1989. Een veerboot zinkt bij Zamboanga, Filipijnen. Aantal doden: 100. 7 april 1990. De autoveerboot Scandinavian Star kapseist tussen Oslo en Frederikshaven. Aantal doden: 158. 11 april 1991. Na een aanvaring op de Middel landse Zee zinkt de veerboot Moby Prince voor de kust van Italië na een aanvaring met een tanker. Aantal doden: 143. 1 maart 1991. Voor de Keniaanse kust zinkt een vrachtschip met vluchtelingen uit Somalië. Aantal doden: 150; aantal vermisten: 100. 15 december 1991. Een veerboot zinkt na een aanvaring voor de kust van de Filipijnen. Aantal doden: 700. 18 april 1992. Een veerboot zinkt voor de kust van Nigeria. Aantal doden: 300. 13 januari 1993. De veerboot Jan Heweliusz kap seist in de Oostzee bij Polen. Aantal doden: 52. 14 februari 1993. Door slecht weer komt de veer boot Neptune bij Haïti tot zinken. Aantal doden: 1.000. Tot de verbeelding spreekt uiteraard nog steeds de ramp met de Titanic, het grootste passagiers schip (45.000 ton) aller tijden dat in 1912 met een snelheid van vijftien meter per seconde tegen een ijsberg voer. Ruim 800 kilometer voor de kust van het Canadese Newfoundland werd de Titanic het graf van 1.500 passagiers. Het wrak ligt nog altijd op een diepte van meer dan 4.000 meter op de hodem van de Oceaan. De grootste scheepsramp aller tijden blijft ech ter het ongeluk met het stoomschip Junyo Marti op 18 september 1944. De Junyo Maru werd door twee torpedo's getroffen en zonk voor de kust van Mukomuk (West-Sumatra). Bij de ramp kwamen naar schatting 6.500 Nederlanders, Australiërs, Ja vanen en Britten om het leven. treem-rechtse hoek worden ge zocht. De politie heeft al twee verdachten op het oog. Vanwe ge het vroege uur van de aan slag (om vier uur vanochtend) zijn er geen getuigen. In het asielverblijf woonden 70 men sen, voornamelijk vluchtelingen uit Roemenië en Kosovo. Ze zijn inmiddels door het Rode Kruis elders ondergebracht. Op een aantal politiebureaus in de Duitse deelstaat Baden- Württemberg en in een post- kantoor in Offenburg zijn in de nacht van maandag op dinsdag, aanslagen met brandbommen gepleegd, waarschijnlijk houden de aanslagen verband met de ongeregeldheden bij de Koerdi sche demonstratie in Mannheim maandag. Alleen bij de brand in Offenburg vielen twee gewonden. Een verdachte is aangehouden. Buitenland vreest besmette Indiërs, ontwikkelingswerkers geëvacueerd NEW DELHI Rtr-DPA-AFP In de Indiase deelstaat Maharashtra zijn 333 nieuwe pestgevallen geteld. Dat heb ben de autoriteiten in de Indiase hoofd stad New Delhi vanmorgen meegedeeld. Maharashtra ligt ten zuiden van de stad Surat waar de epidemie begon. Volgens een woordvoerder van het Nationale Insti tuut voor Besmettelijke Ziektes gaat het om 216 gevallen van builenpest en 117 ge vallen van longpest. Tot nu toe waren er vooral in Surat, New Delhi en Calcutta pestgevallen ge constateerd. Bij de meeste gevallen van longpest in Maharashtra gaat het om mensen die met 300.000 anderen uit Sgrat waren gevlucht. De mensen met builen pest hebben de ziekte opgelopen in een gebied ten westen van Bombay. Het aantal geregistreerde pestgevallen in Surat is inmiddels opgelopen tot 603. In New Delhi is het aantal besmettingen 22. De autoriteiten in de staat Gujarat hebben ongeveer honderd infecties geteld. Sinds dinsdag zijn geen nieuwe sterfgevallen ge meld. Het officiële dodental blijft op 46. De autoriteiten hebben een succesvol beroep gedaan op alle besmette mensen om zich snel te melden en te laten behan delen. In Indiase kranten staan lange lijs ten met telefoonnummers van ziekenhui zen die zich op de opvang van pestslacht- offers hebben voorbereid. Maharashtra is van plan zijn hele grondgebied met 26.000 ton insecticide te besproeien om de ratte- vlooien te verdelgen die de pest op men sen overbrengen. In New Delhi zijn 200 apotheken verplicht dag en nacht open te blijven. De Indiase regering wil met spoed vijf ton tetracyline importeren om 20 mil joen anti-bioticapillen te maken. In de straten van alle grote steden in In dia zijn duizenden tonnen afval en tiental len dode dieren ingezameld. Premier Narasimha Rao wil dat uit de actie een 'blijvende norm' voortkomt. Tientallen Duitse en Japanse ontwikke lingswerkers zijn uit de omgeving van Su rat geëvacueerd. Buurland Pakistan heeft de vluchten op de Indiase havenstad Bombay stopgezet en geeft geen inreisvisa meer aan reizigers uit de drie Westindiase deelstaten Maharashtra, Gujarat en Ra- jasthan. Bangladesh, de Verenigde Staten, Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië onderzoeken op de vliegvelden passagiers van vluchten uit India. Libanon laat voor lopig geen nieuwe Indiase gastarbeiders toe. Het Nederlandse ministerie van volks gezondheid liet maandag weten dat de kans dat Nederlandse toeristen met de ziekte in aanraking komen „vrijwel uitge sloten wordt geachtVooralsnog zijn vol gens de Geneeskundige Hoofdinspectie in Rijswijk ook geen extra voorzorgsmaatre gelen nodig voor een bezoek aan India. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in Genève is diezelfde mening toe gedaan. De VN-organisatie vindt dat men sen hun reisplannen voor India niet hoe ven te wijzigen uit angst voor de epide mie. De WHO gaf geen oordeel over het al dan niet onderzoeken en isoleren van rei zigers uit India. De organisatie laat het aan individuele staten over om te beoor delen of van enig gezondheidsrisico spra ke is. DEN HAAG GPD De overlevingskans van drenke lingen in het koude water van de Oostzee is zeer gering. Zon der beschermende Kleding kan een verblijf in water met een temperatuur van zo'n tien gra den al binnen vijf minuten do delijk zijn. De lichaamstempe ratuur daalt zeer snel tot bene den de aanvaardbare grens van 36 graden. Spieren verlammen, stofwisseling en harslag vertra gen en onder de 32 graden ver fiest men het bewustzijn. Een temperatuur beneden de 28 graden is fataal. 1 let veroorzaakt de dood door harstilstand. Vooral de wind is daarvoor verantwoordelijk, aldus deskun dige P. Machielse van het Dijk zigtziekenhuis in Rotterdam. Bij windkracht vijf en een water temperatuur van tien graden is een drenkeling al na enkele mi nuten overleden. Goed geklede personen hebben eerst profijt van hun kleding. Maar al na korte tijd wordt de kleding zwaar en verdwijnt het bescher mende luchtlaagje tussen li chaam en kleding. Dan gaat het afkoelingsproces twee keer zo snel. Dok in zeer extreme gevallen komt het nog voor aat een drenkeling kan overleven, zo is de ervaring in het Dijkzigtzie- kenhuis. Van kinderen is be kend dat zij na uren onder wa ter te hebben gelegen, toch nog bij kennis werden gebracht. Een grote en veelgemaakte fout bij de behandeling is dal sterk onderkoelde slachtoffers worden verwarmd. Het lichaam vraagt dan meer zuurstof dan het kan leveren. Bij rampen als de deze staan medici vaak machteloos door het gebrek aan voldoende hart- longmachines, die de bloedsomloop kunnen overnemen. Vermoedelijk heeft het schuiven van de lading in het scheepsruim van de Estonia sterk bijgedragen aan de on dergang van het schip. ,,Als in een storm de lading gaat schuiven, is er geen houden meer aan", aldus een Neder landse deskundige. Aan het begin van de middag was vandaag nog niet duidelijk of de gezonken veerboot vol deed aan de veiligheidseisen van de International Mariti me Organization (IMO). Reders hebben de gelegenheid om hun voor 1990 gebouwde schepen tussen 1 oktober dit jaar en oktober 2005 te laten aanpassen aan de IMO-eisen. Het tijdstip waarop dat moet gebeuren, is afhankelijk van de mate van onveiligheid. De slechtste schepen moeten eerst. De Estonia is in 1980 gebouwd. De IMO besloot in 1992 tot de veiligheidsmaatregelen naar aanleiding van de ramp met de Heald of Free Enterprise (1987) en de brand op de Scandina vian Star (1988). Het gaat daar bij voornamelijk om de brand veiligheid en de stabiliteit. In 1990 heeft de internationa le organisatie IMO voor veer schepen en roro-schepen (met voor en achter een laadklep) aanvullende veiligheidseisen gesteld ten aanzien van de sta biliteit. Dat gebeurde naar aan leiding van de ramp met de He rald of Free Enterprise, in 1987 bij Zeebrugge. Scheepsbouwingenieur in ruste ir. Ernst Vossnack (Ned- lloyd) maakt zich al jaren zor gen om de veiligheid van veer boten en roro-schepen. „Ze moeten meer drijfvermogen krijgen, zodat ze bij slagzij niet direct water maken", zegt hij. „Want als in een storm de la ding gaat schuiven, is er geen houden meer aan." Wanneer zo'n schip slagzij maakt, gaat het volgens Vos- srrack slingeren, neemt de snel heid af en verliezen de stabilisa tievinnen daardoor hun wer- Met een enorme drijvende bok werden voor de kust bij het Belgische Zeebrugge vrachtwagens uit de Herald of Free Enterprise getakeld. foto ap michel lipchitz king. „De spuipijpen in het vrij- boord, die dienen voor het af voeren van regen of spuitwater, zorgen in zo'n geval voor een zelfzuigende werking, waardoor de slagzij nog verder toeneemt. En dan ben je verkocht. Dan maakt het niet eens uit of je je deuren open of dicht hebt en waterschotten hebt aange- S t bracht. Als het rijdek eenmaal onder water komt. is het afgelo pen." Volgens Vossnack heeft een rederij als North Sea Ferries zijn oudere schepen inmiddels wel vernieuwd: „De Norland en de Norstar hebben een dubbele wand gekregen, om meer drijf vermogen te creëren. Sommige andere rederijen zijn nog niet zo ver. Het gaat tenslotte om enorm dure aanpassingen." Vanuit de lucht was de ravage goed zichtbaar nadat voor de Italiaanse kust de ferry Moby Prince in aanvaring was gekomen met de olietanker Agip Abruzzo. foto afp cerard jouen De veerboten die dagelijks de Oostzee door kruisen, worden drijvende paleizen genoemd. Steeds groter en steeds mooier dat is de trend van de laatste jaren, waarin op het lucra tieve traject tussen Zweden en Finland de rede rijen Viking en Silja Line elkaar de loef probe ren af te steken. De veerboten dienen al lang niet meer alleen om passagiers van bijvoorbeeld Stockholm naar Helsinki te vervoeren. Belastingvrij winke len, een weekendje stappen en (relatief) goed koop drinken zijn evengoed redenen om aan boord te stappen. Sinds de Baltische staten in 1991 hun onafhankelijkheid hebben herwon nen, zijn de havens van Riga en Tallinn ook in de routeschema's van de veerboten opgeno men. Letland en Estland zijn populaire bestem mingen, met name vanwege de lage prijzen. Op de grote schepen kun je gemakkelijk ver dwalen, zoals ik onlangs tijdens de overtocht op de rn/s Marietta van Helsinki naar Stockholm ervoer. Lange smalle gangen scheiden de hon derden cabines en hutten waar passagiers tij dens de reis kunnen slapen. Even smalle trap petjes vormen de verbinding tussen de verdie pingen van het schip soms wel tien stuks. Bij het in- en ontschepen is het op die trappen en in die gangen een drukte van belang. Je kunt dan vaak geen kant uit en moet geduldig wach ten tot er wat ruimte ontstaat. Een reiziger die op een van de lagere dekken een slaapplaats heeft gevonden, is kansloos wanneer er iets rampzaligs met het schip ge beurt. Die dekken bevinden zich in de romp van het schip. Als je al wakker wordt van het noodsignaal, dat via de intercom in de cabine is te horen, dan zijn vanaf die lager gelegen dek ken zeker enkele minuten nodig om in de alge hele paniek die op dat moment onvermijdelijk uitbreekt de reddingsboten te bereiken. Die be vinden zich immers vijf of zes dekken hoger. Als het al lukt om al vechtend en duwend in het water en slagzij makende schip overeind te blij ven. De Estonia die eerder als VikinpSally voer voor de Viking Line zonk volgens de eerste berichten binnen vijf minuten. Het is daarmee duidelijk dat het gros van de passagiers geen erikele kans heeft gehad de ramp te overleven. Alleen mensen die zich op het tijdstip van het ongeluk, half twee 's nachts Finse tijd, op een van de bovenste dekken bevonden in de dancing of de disco of in de duurdere hutten hebben tijd en gelegenheid gehad in het water te springen. De veerboten zijn zo beschouwd niet alleen drijvende paleizen, maar ook varen de doodskisten. HANS JACOBS De zee bij Haïti was diverse malen het tonaal van scheepsrampen. In fe bruari 1993 lagen in de haven van Port-au-Prince op de kade zwarte zakken met lijken van omgekomen passagiers van een veerboot, foto reuter carole devillers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7