M PSVdan maar kampioen van Nederland Vleugellam Vitesse kiest te laat voor de aanval BOLLEN Sport Wim van Zwam gunt ARC-spelers rust Q WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 Salov en Barejev spelen finale tilburg De finale van het Interpolis schaaktoernooi 1994 gaat tussen de Russen Evgeni Barejev en Valeri Salov. Barejev was al zeker van een finaleplaats, maar Salov moest gisteren nog op herhaling tegen de Oekraïense grootmeester Vassili Ivantsjoek, vorig jaar nog finalist in Tilburg. Salov toonde zich in de barra gepartijen met versneld tempo de sterkste. Situatie Rijkaard is verbeterd athene Pas vandaag, na een test op een veldje voor het hotel van Ajax, beslist de staf van de landskampioen of Frank Rijkaard meespeelt in de Champions-Leaguewedstrijd tegen AEK Athene. De verdediger kampt sinds zaterdag, toen hij uitviel tegen Dordrecht '90, met een verrekte tussenribspier. De voormalige international trainde gisteren twee keer afzijdig van de selectie. Tijdens de avondsessie in het stadion Nea Philadelphia ging het alweer wat beter dan eerder op de dag. Rijkaard liep, deed gym nastische oefeningen en schoot wat ballen op doel. Trainer Van Gaal: „De situatie van Rijkaard is verbeterd." CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 356-163 alphen aan den run rob onderwater De spelers van ARC kregen maandag vrijaf van trainer Wim van Zwam. De oefenmees- ter vond het een goed idee om de zaterda geersteklasser na de derde nederlaag op rij een avond rust te gunnen. Van Zwam: „Soms is dat beter dan een zware training." Van Zwam hield maandag op de Zeger- sloot links en rechts 'enkele gesprekjes' met spelers. De trainer wil zijn elftal zo snel mo gelijk op de rails hebben, voordat het te laat is. Van Zwam maakt zich geen zorgen. Maar: „Als je drie wedstrijden hebt gespeeld en je hebt nul punten en bovendien negen doelpunten tegen, dan kun je moeilijk be weren dat het goed gaat." Van Zwam gaat de komende dagen 'puz zelen'. „Verdedigend gaat het niet goed. Misschien is het wel beter om anderen te proberen. Ik ga me daar de komende dagen over buigen en dan zie we wel wat voor elf tal er uit rolt." De inwoner van Bleiswijk heeft zich al drie wedstrijden zitten verbazen over de grilligheid van zijn ploeg. „Ik heb goede momenten gezien. Maar ARC kan daar ken nelijk niet goed mee omgaan, want de doel punten blijven dan uit. En als we dan een tegentreffer krijgen, gaan de koppies om laag. De spelers zijn ook niet slim genoeg. Sommige jongens van FC Lisse zag ik soms net een zetje uitdelen, dat de scheidsrechter niet zag. Dat missen wij nu." Tegen FC Lisse kreeg ARC volgens Van Zwam 'stomme doelpunten' tegen. „Op af delingniveau kom je zoiets nog niet eens te gen. Maar wat moet ik er aan doen? Ik ben geen tovenaar. Ik heb gesprekken gevoerd met diverse jongens. Heb bijvoorbeeld het vertrouwen gegeven aan die gasten. Dat verwacht je dat ze met vertrouwen spelen en vervolgens bakken ze er helemaal niks van." Over inzet heeft Van Zwam niet te klagen. „Maandag zijn er jongens voor zichzelf gaan trainen, terwijl het niet hoefde. Nee, dat zit wel goed. Zaterdag na de wedstrijd zaten de meesten ook stuk. Voor het eind signaal al. Alleen hebben ze meer achter hun tegenstander aangehold, dan zelf ge voetbald. Dat is het probleem bij ARC." Paniek is er nog niet. Van Zwam: „Zaak is om de groep af te schermen van negatieve geluiden. Er zijn mensen zo stom geweest om een hoog verwachtingspatroon te scheppen. Dan valt dit inderdaad tegen. Maar ik heb er alle vertrouwen in. ARC heeft er in elk geval de spelers voor. Anders had ik me niet zo druk gemaakt." Leverkusen legt Ronaldo volledig aan banden Het liedje wordt eentonig: PSV ligt er ook dit seizoen in de Europa Cup alweer voor oktober uit. De vier goals van Ronaldo en Nilis in de uitwedstrijd tegen Bayer Lever kusen bleken gisteravond niet genoeg. Thuis bleef PSV praktisch kansloos op 0-0 hangen. eindhoven henri van der steen gpd-verslaggever De fans van de oud-kampioen kunnen zich inmiddels niet meer heugen wanneer hun ,ajploeg nog eens een Europa tij Cup-wedstrijd won. Dat was twee jaar geleden nog het geval, in het seizoen dat de Cham pions League werd gehaald. Maar aan die serie wedstrijden 5'wordt niemand in Eindhoven nog graag herinnerd. Zo schandalig als PSV toen bijna alles verloor was het dit keer niet. Al is het een bijzonder feit om uitgeschakeld te worden na in de uitwedstrijd vier goals gemaakt te hebben. De 5-4 ne derlaag werd alom op het conto van Aad de Mos geschreven, die uitpakte met een merkwaardige opstelling. Ook gisteren had de PSV-trainer natuurlijk een hand in de uitslag, althans in de ma nier van spelen, al was er op de opstelling nu wel minder aan te merken. De Mos daarover: „Ik moet m'n verdediging een compli ment maken, ze hebben de ll- counter van Leverkusen er per fect uitgehaald. Het vervelende was alleen dat Ronaldo en Nilis n vast zaten en dat onze buiten spelers hun tegenstanders niet voorbijkwamen." "Verdedigen ójDat was niet alleen een kwestie van goed verdedigen van Bayer Leverkusen of een gebrek aan vorm bij de Eindjiovense aan vallers. PSV speelde in balbezit domweg matig. De opbouw van 54jde aanval deugde niet, omdat er !op het middenveld een gebrek was aan combinatie-vermogen. jaVink is geen passer, Nilis wil de Jhbal niet, Linskens moet de bal f™niet eens krijgen. Resteerden af Pahlpiatz en Hoekstra, die ech ter zo ver van de achterlijn ston den, dat hen de moed in de schoenen moet zijn gezonken, alleen al bij het zien van de te overbruggen afstand. Het was om die reden dat li bero Jan Wouters zich veelvul dig bemoeide met de opbouw en dat was maar goed ook. Wouters was weergaloos voor rust en een stuk minder weer galoos na rust. Misschien toch eerder omdat de frustratie ging meedoen dan om conditionele redenen, al moet de eerste helft een zware tol hebben geëist bij de veteraan. Aad de Mos had natuurlijk wel gelijk toen hij over zijn ster ren Ronaldo en Nilis sprak. Het was inderdaad vervelend voor hem dat die twee volledig faal den. Wie de jonge Braziliaan nooit eerder zag, moet hebben gedacht dat PSV de miskoop van de eeuw heeft gedaan. Niets lukte bij Ronaldo, veel moeite om er iets van te maken deed hij ook niet. Voor Nilis gold dat niet zo, al meldde de Belg zich - de gewoonte getrouw - wel steevast af als er een tegenstan der bij hem in de buurt kwam. Toch zag het er in de eerste helft allemaal nog redelijk uit, ook al omdat scheidsrechter Callaghar niet de indruk wekte tegen PSV te zijn. De Engels man hield de zaak onder con trole door elke keer te fluiten als er naar Ronaldo werd gewezen en door regelmatig met geel te wapperen. In totaal kwam Cal laghar op het respectabele aan tal van tien gele kaarten en dat was er niet één te veel. De wedstrijd gaf vanaf de eer ste minuut vuurwerk te zien, ook letterlijk. Vanuit het vak met Duitse fans werden twee vuurpijlen afgeschoten; eentje belandde in de loges tussen de co-sponsors, de andere trof het vak achter het doel. De PSV- supporters reageerden, een PSV-er Ronaldo gaat spectaculair onderuit tegen Jens Melzig, zoals ook zijn ploeg gisteravond onderuit ging tegen Bayer Leverkusen. foto anp week na uitbundige bevrijdings feesten in de stad, alsof de oor log was verklaard. Geschoffeld Oók op het veld werd er in de slechtste tradities van interna tionaal voetbal gehakt en ge schoffeld. Goed beschouwd had PSV binnen tién minuten met negen man moeten staan. Nu- man kreeg echter slechts geel voor een doodschop op Lehn- hoff, Marciano Vink had ook rood verdiend, maar kreeg al leen twee keer een vrije trap te gen. Greep de rechtvaardigheid in toen dezelfde Vink enkele mi nuten later een prachtige kans kreeg uit een vrije trap van Ni lis? In elk geval kopte de Am sterdammer troosteloos voor langs. Het was de eerste, tevens de beste kans van PSV voor rust, het bleek achteraf zelfs de beste kans van PSV in de hele wed strijd. Uiteindelijk mocht de thuis club nog in de handen knijpen dat het doek niet eerder viel dan pas na anderhalf uur. Bayer Le verkusen kreeg kort na rust twee uitstekende kansen, die beide keren door Menzo wer den geneutraliseerd. De Mos probeerde het vervolgens nog met Numan op het middenveld en Meijer in de spits. „Maar dan moet de bal een keer goed val len en dat gebeurde ook al niet", treurde de coach. Hem rest nu de schone taak PSV dan maar kampioen van Nederland te maken. psv: Menzo; l'rommayon, Woniers, Van der Gaag en Numan; Vink, Nilis en I inskfiis Van Moll; Pahlpiatz (li.'J. Meijer), Ronaldo en Hoekstra. Leverkusen: Vollborn; Wörns, Dooley, Melzig. Lupescu en Happe; LehnhofT, Scholzen Hapal; Kirsten (78.Thom) en Panna schiet Arnhemse bekeraspiraties aan flarden qflparma anp Met twee treffers van Zola kwam er een einde aan de JUEFA-bekeraspiraties van Vi tesse. Op die manier ging de verrassende 1-0 thuiszege van (de Arnhemmers tegen Parma 'erloren. Een dag eerder had trainer eumann van Vitesse nog ver- eld de voorsprong met aanval lend spel te willen verdedigen. j„Een Nederlandse ploeg kan iet met twee spitsen spelen". fToen Simons echter geblesseerd bleek, piepte hij anders. Niet 'leugelspits Latuheru.werd zijn T(vervanger, maar Neumann koos oor een vierde middenvelder, 'aarna inderdaad bewezen rerd dat Vitesse niet met twee pitsen kan spelen. ang ij was er al zo bang vóór ge- 'eest. Na de eerste „versierde" ije schop van Parma kon Neu- lann nog opgelucht ademha len. In de 23e minuut was het hter wel raak. Crippa kwam in Ie buurt van de witte lijn op estien meter van het Vitesse- loel en dook onmiddellijk gre- ig naar de kalk. De duik van an der Gouw, op de prachtige ig.lmje trap van Zola, was vervol- ;ens minder succesvol. Ik ben niet zo zeer bang voor arma. Ik maak me vooral be- orgd over scheidsrechter We er", had Neumann vooraf zijn orgen over de kwaliteiten van jn landgenoot uitgesproken. Ik hoop dat hij inziet dat de arma-spelers vooral op vrije ppen gaan azen." Met een tie kop van afgrijnzen zag hij die fatale 23e minuut het op reden van de man in het zwart Vitesse-trainer Herbert Neumann ziet de bui al hangen. Parma bleek inderdaad nog net een maatje te groot voor de Arnhemmers. foto»anp aan. pen. De ploeg is momenteel van nog niet wordt benaderd. En fontatie in Arnhem vlak voor Parma maakte tot dusver in die dode momenten afhankelijk dat ondanks versterkingen als tijd een rode kaart opliep, de vier wedstrijden in de Serie A omdat het niveau van vorig sei- Dino Baggio, Branca en Couto. Vitesse herstelde zich voor vijf van de negen doelpunten zoen, toen onder meer Ajax ver- De laatste ontbrak gisteren ech- rust niet meer van de voltreffer uit vrije trappen en hoekschop- slagen werd, in de verste verte ter omdat hij in de eerste con- van Zola. De Arnhemmers had den aanvallend niets in te bren gen, speelden zelfs nog laffer dan de tegenstanders, van wie alleen Zola steeds weer aan toonde in grootse vorm te zijn. Moed In de pauze drukte Neumann zijn spelers op het hart niet voor het eigen doel op een tweede tegentreffer te wachten. Vitesse toonde moed, maar telde te veel zwakke schakels. Met name Co- cu en Mise, die zich als midden velder beperkte tot het schadu wen van Crippa, stelden teleur. „Ik had zo graag met drie spitsen gespeeld", treurde Neu mann die gisterochtend de aan zijn lies geblesseerde Simons zag afhaken. „Toen Ajax in Par ma uitgeschakeld werd, zei ie dereen dat het stom was ge weest om in Italië met drie spit sen te gaan spelen. Maar de fout was dat de vleugelspitsen van Ajax mee gingen verdedi gen." Neumann had het vooraf alle maal zo aardig uitgedokterd. De Vitesse-dokter kreeg Simons echter niet op tijd fit. Met twee spitsen was Vitesse vleugellam. Pas na de tweede treffer van Zo la durfde Neumann het aan het favoriete systeem uit te probe ren. Het was te laat voor de ploeg die zich tijdens het vorige Europese avontuur ook al on nodig liet uitschakelen. Na Nor wich was het Parma dat dank baar profiteerde. I'arma: Bucci; Oastellini, Minotti, Apolloni, Sensini en Di Chiara; Brolin, Baggio en Crippa; Zola en Asprilla (77. Branca). Vlle^e: Van der Gouw; Sturing. Bos, Van de Inoi en Vermeulen; Mise (72. Intuheru), Van der Weerden. Cocu en learners; Helder en Gillhaus (63. Si- E OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT eestal is het ge zellig bij VCL 8. Ze verliezen wel eens wat - om eerlijk te zijn, ze verliezen bijna alles - maar de sfeer was tot dit sei zoen uitstekend. Toen we een keer met 15-1 verloren, stonden we met zijn allen onder de douche 'We are the champions' te zingen. Aanvoerder Peter Lefebre weet het zich nog haarfijn te herinneren. Maar dit seizoen gaat het minder met het achtste van de Leidse voetbalclub. Op pa pier ziet het er allemaal wel goed uit, er zijn 15 spelers be schikbaar. Maar de animo bij deze 15 om ook allemaal bij de wedstrijden te verschijnen, is duidelijk gedaald. Het is al een keer voorgekomen dat VCL 8 met tien man bij een competitiewedstrijd stond, maar afgelopen weekeinde werd een voorlopig diepte punt bereikt. Voor het duel met ASC 7 verschenen er aan vankelijk maar zeven spelers op het UDO-terrein waar ASC een aantal thuiswedstrijden afwerkt. Aanvoeder Lefebre poogde nog door middel van een tele foontje met het clubhuis van VCL spelers te interesseren om naar het UDO-terrein te komen. Maar de VCL-speler kreeg maar één advies. ..Probeer het met de tegenpar tij en de scheidsrechter op een akkoordje te gooien, stel voor dat je een 2-0 nederlaag op het wedstrijdformulier invult. Inmiddels waren er echter toch nog twee spelers van VCL gearriveerd. En met ne gen man kun je spelen en mag je volgens het reglement voetballen. En ASC 7 nad er ook zin in, dus: aftrappen die hal. De negen man van VCL wa ren geen partij voor ASC. Bin nen de kortste keren werd keeper Lefebre een aantal malen geklopt. Twee spelers van VCL konden de ellende niet langer aanzien en stapten van het veld af. Met zeven man spelen, het mag eigenlijk niet, maar voor uit, iedereen stond er toch, dus door voetballen maar. Bij rust stond het 14-1 voor ASC. De Oegstgeestenaren begrepen toen ook wel dat het spelen van een tweede helft geen zin meer had. Lefebre gaat in overleg wat er nu verder met zijn elftal moet gebeuren. aturnus ligt lichtelijk L J overhoop met het Nederlands Handbal Verbond. Het verschil van mening heeft niets te maken met de verrichtingen van het sterke vrouwenteam, dat in de zaalcompetitie op het al lerhoogste niveau uitkomt. De inzet betreft het eerste mannenteam van de Leidse vereniging, dat zich wil terug trekken uit de veldcompetitie. „De meeste spelers zijn nau welijks meer te porren voor wedstrijden op het veld. die alleen de bond nog belangrijk vindt", zegt voorzitter Rob Otten, te vens doelman van het eerste team, dat naar de tweede klasse is afgezakt. F.en niveau dat volgens de I-eidenaar wei nig voorstelt, zeker als je met je hoofd al bezig bent met de veel interessantere zaalcom petitie. Waarom dan toch in geschreven voor de niet ver plichte veldcompetitie? Otten, met enige spijt in zijn stem: „Dat hebben we gedaan voor de spelers die het wél leuk vin den om op het veld te hand- ballen. André van Leeuwen is zo iemand, maar die speelt dit seizoen in Alphen aan den Rijn voor Rijnstreek. Hadden we ons in juni, toen hij over stapte, maar bedacht, dan hadden we ons nog zonder problemen kunnen terugtrek ken. Nu kan dat niet meer. De veldcompetitie is in volle gang en op elke overtreding staat dan een boete. „Ik geloof dat het honderd gulden per keer kost als een ploeg niet komt opdagen zegt Otten. Wekelijks stroopt hij stad en land af om vol doende spelers bijeen te krij gen, niet om een nederlaag maar een boete te ontlopen. „De moeilijkheid is (Uit we ter voorbereiding op de zaalcom - petitie ook oefenwedstrijden in de zaal hebben gepland, die soms op dezelfde dag vallen. Hij het reserveren van zaal ruimte kende ik het veldpro- gramma van de bond nog niet. Maar ja. ik ben nogal op timistisch, dus ik (Licht dat niet dat die duels elkaar zou den overlappen. Een tegenvaller dus voor de voorzitter, wiens club boven dien in gebreke bleef bij de le vering van scheidsrechters. Bij de inschrijving van drie veldteams hoort aanmelding van hetzelfde aantal arbiters. Otten: „Maar die worstelen met het zelfde probleem als de spelers. Zij halen ook hun neus op voor het veld en brengen hun zomUigen het liefst in de zaal door. Omdat Sat urn us één scheidsrechter te weinig levert moet het voor straf... één team terugtrekken uit de veld competitie. Bingo! Het Ei van Columbus. De cirkel is rond. Saturnus trekt dus onmiddellijk het eerste team terug uit de veld competitie. Otten: „Izig de zaak maar zo eenvou dig. Officieel moeten wij het laagst spelende team terug trekken. De zaak is nu in be handeling bij de bond. Zo Linger geen uitsluitsel is, moeten wij aan al onze com petitieverplichtingen blijven voldoen. Ik stel mij coöperatief op, anders doet de bond mis schien precies wat ik niet wil. Er zijn mijns inziens drie mo gelijkheden: I. Saturnus moet zijn hoogste team terugtrek ken: 2. Saturnus moet zijn laagste team terugtrekken: 3. IX' bond komt Saturnus tege moet en staal oogluikend toe dat de club één scheidsrechter te weining levert. Je zult be grijpen dat ik niet hoop dat de Keuze op 3 valt, want dan hebben we nog steeds één team te veel. willem spierpuk tim brouwer de koning Groningen - Feyenoord bij Sparta De bekerwedstrijd tussen FC Groningen en Feyenoord zal op 5 ok tober in Rotterdam op het veld van Sparta worden afgewerkt. Dat is zeer tegen de zin van de Groningers, die ook protest zullen aante kenen. Het sectiebestuur van de KNVB besloot gisteren tot die in greep, nadat er een patstelling was ontstaan over het aanvangstijd stip van hel risicoduel in het Oosterpark. De Groningse burgemeester wilde om 15.30 uur laten aftrappen, de KNVB hield vast aan 17.00 uur. De voetbalbond besloot vervol gens de wedstrijd „om te draaien". Omdat De Kuip wegens de re novatiewerkzaamheden niet beschikbaar is op 5 oktober, wijkt be kerhouder Feyenoord uit naar Spangen, naar de accommodatie van Sparta.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23