Amsterdam wil ienduizend )anen scheppen Commotie over sloop caravan Duinrell Floriade-spanning tot laatste seconde Randstad iiulp bij zelfdoding komt voor tuchtcollege Amsterdamse politie houdt 57 krakers aan Fusiebespreking 't Bleek gewoon gebakken lucht Verhuisbericht PTT ook naar gemeente Kamer niet tegen vergoeding van schade na wateroverlast lOENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 CHEF «GERT VISSER, 071-356439.PLV.-CHEF «PAUL VAN DER KOON. 071 -356441 'emeente steekt 80 miljoen in plan e gemeente Amsterdam wil de komende jaren min- ens tienduizend mensen aan een baan helpen. Daar- ior moet een nieuwe organisatie worden opgericht die werkloosheid gaat aanpakken. De hoofdstad gaat de imende jaren tachtig miljoen gulden in het plan inves- ren. Dat stelt het college van B W in een reactie op orstellen van de commissie-Schaefer. isterdam anp zijn in Amsterdam 85.000 irklozen. Inspanningen van Arbeidsvoorziening. Sociale enst en regelingen als de igdwerkgarantiewet (JWG) n niet genoeg. Er moet een tieplan komen, vinden B W. Centraal staat de oprichting |n „NV Werk" een variant op ;R» banenpool, die werkt als een Itzendbureau en zorgt voor iorstroming naar vast werk en eëren van arbeid. Bij voorkeur at het om werk dat op den aur zonder subsidie kan en/of kttig is en kansen biedt op de j beidsnlarkt. [jVolgens het college vergt deze 1/Werk een commerciële aan pak, onafhankelijk van de ge meente. Die krijgt wel een con trolefunctie. Bij de NV wordt het JWG ondergebracht. De NV vangt werklozen op, biedt scho ling en begeleiding naar gesub sidieerd werk bij overheid en bedrijfsleven en zet dat om in reguliere banen. Amsterdam wil verder als uit vloeisel van het regeerakkoord 5000 banen realiseren in de ver zorging en het toezicht. Daar onder vallen een conducteur op alle trams en uitbreiding van het aantal flat- en stadswach ten. Door het inzetten van uit- keringsgeld wil Amsterdam nóg eens 5000 banen in vier jaar re aliseren. Daarnaast moeten bij bouwwerken voldoende Am- amsterdam anp P )e geneeskundig inspecteur voor de geestelijke volksgezond- eid voor de provincie Noord-Holland wil dat het Medisch üchtcollege zich uitspreekt over de hulp bij zelfdoding door de n laarlemse psychiater B. Chabot. Hij verleende in 1991 hulp aan a en vrouw met psychisch leed die na de dood van haar twee oons een uitdrukkelijke doodswens had. p juridisch is de zaak uitgevochten tot aan de Hoge Raad. Straf- -r. echters ontsloegen Chabot van rechtsvervolging omdat hij zich on beroepen op een noodtoestand. Daarna kwam de Hoge aad met een baanbrekend arrest dat de grenzen voor hulpver- ming bij zelfdoding en euthanasie heeft „opgerekt". Inspecteur Noord-Holland Gerritsen wil nu een medische uitspraak over ulp bij zelfdoding aan mensen met een ernstig psychisch lij- en. Het Medisch Tuchtcollege begon dinsdag in Amsterdam an de behandeling van de zaak. Volgens Gerritsen is de zaak onvoldoende medisch getoetst, lij zag mogelijkheden voor een psychotherapeutische behande ld ng van de vrouw. Naar aanleiding van de zaak Chabot lieten de ministers Sorg- u' rager (justitie) en BorsriEilers (volksgezondheid) eerder weten at het vervolgsbeleid van het openbaar ministerie wordt aange- ast aan het arrest van de Hoge Raad. In verband daarmee rordt in elf van de vijftien zaken die tegen artsen lopen, afgezien an vervolging. De KNMG en de Nederlandse Vereniging voor rijwillige Euthanasie hebben hier positief op gereageerd. sterdammers en migranten aan het werk komen. Het college neemt een aantal voorstellen over van het plan- Schaefer om de werkloosheid aan te pakken. Zo zien B W wel wat in een project waarbij jongeren aan het werk worden gezet om straten van gekladder en graffity te ontdoen. Ook kan er een dienstenwinkel komen, waarbij mensen boodschappen doen, schoonmaken en klusjes opknappen voor 15 25 gulden per uur. De suggestie van Schaefer om de openingstijd voor toeristische, interessante winkels te verruimen wordt overgenomen. Volgens het college is voor het welslagen van het plan grotere vrijheid van regelgeving vanuit het rijk noodzaak. Het Regio naal Bestuur Arbeidsvoorzie ning (RBA) wordt gevraagd om bijdragen en er wordt een be roep gedaan op het Europees Sociaal Fonds. De stadsdelen moeten twintig miljoen vrijma ken. Tot en met 25 november loopt de inspraakprocedure voor het plan. Automobilisten rijden te hard rotterdam gpd Automobilisten in de regio Rijnmond rijden op grote schaal te hard. Gegevens van de Tech nische en Ongevallen Dienst (TOD) van de verkeerspolitie wijzen uit dat bij ongeveer ze ven van de tien verkeersonge vallen de snelheid een voorna me rol speelde. Hoofdinspec teur H. Dijkstra, hoofd van de eenheid Verkeerspolitie Rotter dam-Rijnmond, noemt het feit dat veel automobilisten te hard rijden 'een zorgelijk punt'. De hoge snelheid, legt hij uit, zorgt er in eerste instantie voor dat een ongeluk plaatsvindt, maar drukt ook een belangrijke stempel op de gevolgen. „Of je een botsing krijgt met een snelheid van vijftig of hon derd kilometer per uur, dat maakt nogal een verschil." Be halve de hoge snelheid noemt Dijkstra het dronken rijden als 'zorgenkindje'. „Er werd een tijd geleden geconstateerd dat het alcoholgebruik in het verkeer afnam. Niets is minderwaar". Martijn Betgen op de overblijfselen van zijn caravan. Leidenaar kan alleen nog stripboeken redden FOTO HOLVAST/MARK LAMFRS wassenaar erna straatsma Hij dacht eerst nog dat 't een geintje was. Maar de sloop van zijn caravan op de Wassenaarse camping Duinrell bleek gister middag echt een feit. Martijn Betgen (17) staat het huilen na der dan het lachen, want zijn spullen zijn vakkundig gesloopt in opdracht van de directie van het attractiepark. Rob Linne- man, manager verblijfsrecreatie van Duinrell, spreekt van een noodzakelijke maatregel. „Het was een kot, een bouwval, een krot." Betgen meent dat Linneman niet tot sloop over kon gaan omdat het stageld voor de cara van tot en met december was betaald. De sloopplannen zijn VUURWAPENS De politie heeft in de eerste acht maanden van dit jaar in de regio Rotterdam- Rijnmond 734 vuurwapens in beslag genomen. Daaronder be vinden zich ook nep-pistolen waarmee is gedreigd bij over vallen. In dezelfde periode vorig jaar werden 626 vuurwapens in- beslag genomen, wat neerkomt op een stijging van 17 procent dit jaar. bovendien niet officieel aange kondigd bij de bewoner van de caravan. De Leidenaar was geen eigenaar van het vakantiehuisje. De caravan werd gehuurd door zijn zus. Linneman: „Als ik het heel netjes had willen doen had ik die sloopplannen schriftelijk meegedeeld. Dat heb ik niet ge daan. Ik heb Betgen zaterdag gezegd dat maandag de hele boel weg moest zijn. Zo niet, dan zou ik gaan slopen. Zo is 't gegaan." De Duinrell-manager zei de jongen de wacht aan na aan houdende klachten van omwo nenden over overlast. Zaterdag zouden de ergernissen een hoogtepunt hebben bereikt. Ongeveer vijftien stacaravan houders deelden Linneman mee dat de situatie onhoudbaar was. „Ik heb Betgen toen ge zegd: of het is maandag perfect in orde of alles is weggehaald." Puinhoop Betgen zou regelmatig grote groepen jongeren ontvangen in zijn caravan en er een puin hoop van mEiken. „Er bivak keerden regelmatig vijftien tot twintig jongeren. Het is hier een recreatiebedrijf, geen jeugdop vang. Betgen hield zich niet aan de regels in het huurcontract." Linnemans poging Betgens ou ders in te laten grijpen hadden geen succes. „Ik heb hen schrif telijk meegedeeld dat ik niet wilde dat die jongen hier alleen verbleef. Maar zij zeiden tegen mij dat hij bij hen in huis ook niet kon blijven, omdat ze hem niet in de hand konden hou den." Maandagochtend trof Linne man een onveranderde situatie aan en werd de sloophamer ter hand genomen. „Ik wilde rust voor de campeerdecs die bij mij kwamen klagen. Die jongen moest gewoon weg. Er zijn hier wekelijks drie inbraken op het terrein en ik weet bij god niet wie daar vernatwoordelijk voor is." Betgen ontdekte de sloop van de caravan in de loop van de ochtend. „Ik had 's nachts bij een vriend geslapen, 's Och tends hoorde ik van medewer kers van Duinrell dat mijn cara van was gesloopt." De eigenaar schakelde onmiddellijk de poli tie in, maar kon uiteindelijk al leen nog wat Suskes en Wiskes en een rekenmachientje van de ondergang redden. „Ook de in boedel is plat gegaan. Ik schat de schade op enkele duizenden guldens." Linneman ontkent dat de ca ravan vol stond met spullen. „Er lag helemaal niets in. dat kan ik bewijzen met foto's. Het was een krot; de deur was er uit en de ramen waren kapot. De elek triciteitsdraden lagen los en er lagen drollen in de toiletpot." De gesloopte caravan stond op de nominatie voor sloop, maar Belgen was van plan uit karwei zelf te klaren. „De cara van is te oud, moet weg. Maar ik had me voorgenomen om hem zelf te slopen, zo tegen het eind van het jaar. Per slot van reke ning heb ik nog voor enkele maanden betaald." rotterdam piet arp msterdam Bij de ontruiming van drie qt raakpanden in het centrum van Amsterdam in jn gisterochtend 57 krakers aangehouden, d rotendeels op grond van huisvredebreuk, idt olgens een woordvoerder van de Amster- )n amse politie zijn de ontruimingen over het iai eheel genomen rustig verlopen. ial De politie had 200 man ME op de been ge- racht. 's Morgens vroeg zorgde een groep rakers en sympathisanten voor enige onrust i I p de Rozengracht door een groot vuur te qi stoken. Daarbij is mogelijk schade toege bracht aan de bovenleiding van de trambaan. De ontruimingen begonnen kort daarna. Maandagmiddag was zonder veel gerucht al een pand aan het Rokin ontruimd. Dinsdag begon de politie met twee panden aan de Keizersgracht. De krakers staken meubilair en autobanden in brand en bekogelden de ME met onder meer verfbommen en molo tovcocktails. Hoofdcommissaris Nordholt heeft de situatie ter plekke in ogenschouw genomen. Hij was tevreden over het verloop van de ontruimingsactie. Bij de ontruiming van De Zwarte Kat, een tot kraakmuseum gebombardeerd pand, wier pen krakers en sympathisanten een menselij ke blokkade op. Deze kon zonder veel proble men worden verwijderd door de ME. De „museumstukken" waren tijdig elders onder gebracht Rond het middaguur was de actie voorbij. FOTO'ANP vervolg voorpagina Gespannen tot op de laatste se conde wachten de Haarlem- mermeerders de uitslag af. Het duurt lang voor voorzitter J. Langeslag van de Tuin- bouwraad kan melden: „Met unanimiteit heeft de Tuin- bouwraad zijn keus doen vallen opHaarlemmermeer". R. Koek, projectmanager Flo- riade in Haarlemmermeer valt de ontwerper van het Floriade- plan, N. Roozen, om de hals. Ze hebben 'm! Snel schuifelen zij in het tumult naar de wethou ders Blom en Verbeek en burge meester Van Houwelingen. Die gaan bijna kopje onder in het gedrang van fotografen, came ramensen, voormalige concur- rerlten en Haarlemse Bloemen meisjes. De gemeentebestuur ders zijn de eersten die gefelici teerd moeten worden. De burgemeester wil laten onderzoeken, zegt hij even la ter, of de Floriade niet ook voor langere tijd benut kan worden. „Dit is iets om in de regio te be houden. Altijd gaat het in Haar lemmermeer om Schiphol, om dat dynamische. De Floriade maakt voor ons het plaatje compleet, de expositie bena drukt ook de agrarische kanten van onze gemeente". Burgemeester Brokx van Til burg, naast Haarlemmermeer de grootste kanshebber op de Floriade 2002, heeft veel moeite zijn teleurstelling te verbergen. „Het blijkt dus, dat iets derge lijks is voorbehouden aan de Randstad. De rest van het land maakt geen kans. Heel treurig," vangt een verslaggever van hem op. H. van Os (voorzitter van de Raad van Bestuur van de Keu kenhof) vertelt als lid van de Tuinbouwraad, dat twee uur lang alle voor- en nadelen van de plannen zijn besproken. „Tilburg bijvoorbeeld heeft een heel mooi ontwerp, zeer goed doordacht. Voor Haarlemmer meer echter pleitte het compac te ontwerp, op een zeer goede locatie en een goed rendement, zelfs bij geringe bezoekersaan tallen". Van Os snelt weg, hij gaat nadenken over hoe de Keukenhof kan meeproFiteren van de Floriade. A. Verbeek, wethouder financiën van Haar lemmermeer, is er nu al van overtuigd, dat de Floriade geld oplevert. De eerste kosten, om de Floriade binnen te slepen, zijn al gemaakt. Deze belopen rond 4,5 ton en komen voor eenderde deel voor rekening van de gemeente. Sponsors be talen de rest. Over zevenenhalf jaar staan de eersten van zeker drieënhalf miljoen bezoekers te dringen bij de poort. En er is nog helemaal niks geregeld. Tijdens het eerste verkennende overleg zag hel er allemaal heel positief uit. Met een snelle deal zou onze noodzakelijke groei gerealiseerd kunnen worden. Ondanks de euforie van het moment schakelden wij Tcckcns Advokatcn in. Voor advies en het sluitend laten formuleren van hel ovcrnamccontract. Daar is het niet meer van gekomen. De specialist in het vennootschapsrecht heeft ons voor een miskoop behoed. TEEKENS ADVOKATEN al S0 jaar thuis In het recht lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Karoluigulden 32-38, poilbu» 118, 2350 AC, lel. 071 41 30 21, fox 071 -41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, lol. 071 -32 27 38, fax 071 - 32 14 21 den haag anp De Tweede Kamer staat niet afwijzend tegenover een schadever goeding voor Noordhollandse agrariërs die zijn getroffen door de overvloedige regenval. Alle grote fracties vinden dat het normale ondernemersrisico is overschreden. Enkele honderden Noordhollandse boeren en tuinders zeggen in totaal meer dan 20 miljoen gulden schade te hebben als gevolg van de wateroverlast. Akkers zijn overstroomd, waardoor vooral groen ten en bloembollen verloren zijn gegaan. De Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) overlegt woensdag in Haarlem met de regionale dependance van het minis terie van landbouw over een schadevcrgoedingsregeling. Het mi nisterie zelf laat zich nog niet uit over de kansen daarop. Soortgelijke gevallen in het recente verleden hebben echter een precedent geschapen. Groningse en Drentse boeren kregen dit jaar gezamenlijk 7,5 miljoen gulden nadat vorig najaar hun oogst was verrot. noordwukerhout anp De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) overlegt met de PTT Post of via het PTT-ver huisbericht de adreswijziging ook in het bevolkingsregister kan worden opgenomen. De vereniging wil een proef doen van anderhalf jaar in het kader van de „witte"-fraudebestrij- ding. VNG-directeur G. Fleers zei dit dinsdagavond in Noord wijkerhout tijdens het congres Burgerzaken, fraudebestrijding en beveiliging. Het geld is er want het Rijk heeft al middelen ter beschik king gesteld voor een plan van aanpak van kwaliteitsbevorde- rende maatregelen in de nieuwe gemeentelijke basisadministra tie GBA. Daaronder valt ook de proef met het PTT-verhuisbe richt. Fleers verwacht van zo'n aangifteformulier een positief effect op de actualiteit van de adresgegevens en daarmee op de mogelijkheden fraude te be strijden. Het tweedaags congres vindt plaats aan de vooravond van de inwerkingtreding van de Wet GBA (gemeentelijke basisadmi nistratie) op I oktober; óón van de grootste automatiseringspro jecten binnen de overheid. Aan dit moment is tien jaar gewerkt. Nu zijn iets meer dan vijf van de 636 gemeenten nog niet hele maal klaar met de GBA. De ba sisadministratie is van belang voor de fraudebestrijding. Pas poorten, rijbewijzen, blanco ak ten van de hurgelijke stand, blanco verblijfsvergunningen en vreemdelingcndossicrs zijn de laatste jaren in het criminele circuit steeds geliefder gewor den. Eind jaren tachtig vertaal de dat zich in een golf inbraken bij gemeentehuizen die enorme maatschapplijke schade aan richtte. Criminelen gebruikten de documenten onder meer voor hel innen van gestolen cheques en het oplichten van verzekeringsmaatschappijen. Op 1 oktober beginnen twaalf gemeenten in Nederland met het uitgeven van uittreksels uil het bevolkingsregister op spe ciaal beveiligd en gewatermerkt papier.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19